Pond Sterling 30 procent gedevalueerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ruslands leger zeer sterk Tiny Jonker moesf opgeven Tweehonderd doden bij brand op stoomschip in Toronto Wat kost devaluatie ons? Conferentie in Namen bevredigend? Maandag 19 Sept. 1949 146.e Jaargan" No. 220 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederlandse regering zal soortgelijke maatregelen moeten nemen De beurs gedurende twee dagen gesioten Belgie Zwitserland en Italië devalueren niet Wall Street was geschokt Een vrolijke broer Luxe passagiersschip sfond na weinige minuien in lichterlaaie: paniek onder de opvarenden Op vacantiereis BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel, 3320 Postgiro 1.87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: i.40 per maand. l- per kwartaal plus incassokosten GISTERAVOND heeft de Britse minister van Financiën Sir Stafford Cripps, in een radiorede bekend gemaakt, dat Engeland het Pond Sterling heeft gedevalueerd van 4.03 dollar per Pond tot 2.8 Dollar per Pond. Hij deelde mede dat de Londcnse beurs en de banken heden gesloten zijn, doch dat de „Trus tee Savings Bank" en de postspaarbanken geopend zouden blijven. Naar aanleiding van deze mededeling werd gisteravond te 's-Gravenhage officieel bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering zich hierdoor genood- jaakt ziet een zelfde soortgelijke stap te overwegen. De beslissing van de Ne derlandse regering hieromtrent zal zo spoedig moglijk worden medegedeeld. Cripps wees er in zijn bekendmaking op dat de deskundigen verwachten dat bet onmiddellijke gevolg van de devaluatie van het Pond zal zijn dat Britse goederen aantrekkelijker worden op de dollarmarkten, terwijl dollargoederen duurder zullen worden. De wijziging in de wisselkoers heeft geen betrekking 0p de binnenlandse waarden van het Pond Sterling. De prijzen in de Engelse winkels zullen in de meeste gevallen dezelfde blijven, daar de binnenlandse waarde van het Pond niet is veranderd, hetgeen evenmin het geval is met de waarde van de spaargelden. In aansluiting op het communiqué van de regering maakt de Nederland- je Bank bekend, dat zij alle op grond van artikel 4 van het Deviezenbesluit 1945 vastgestelde wisselkoersen met in gang van 19 September 1949 heeft in getrokken. Aan- en verkoop van bui tenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmiddelen en buitenlandse gelds waardige papieren als in artikel 5 van 't Deviezenbesluit 1945 omschreven, zijn dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de deviezenbanken te beoordelen geval len kan voor het reisverkeer en voor de betaling van documenten hiervan worden afgeweken, waarbij de defini tieve verrekening in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wissel teersen door de Nederlandse Bank zijn vastgesteld. Beurs twee dagen gesloten Voorts heeft de minister van finan- tiën bepaald, dat de beurzen voor de geld-en fondsenhandel op Maandag 19 September en Dinsdag 20 September gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen niet als werkdagen worden beschouwd. Het bestuur van de Vereniging voor Effectenhandel (bedrijfsgroep effecten handel) heeft in verband hiermede aan hare leden medegedeeld, dat het om redenen van algemeen belang de leden der vereniging op Maandag 19 en Dins dag 20 September niet zal zijn toege staan hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van ef fecten, dan wel voor eigen of anderer Tekening cffectfen te kopen of te ver kopen. Daar volgens de beschikking Beursverkeer 1947 aan- of verkoop van effecten zonder tussenkomst van een lid der vereniging verboden is. is door dit samenstel van maatregelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Andere munteenheden volgen Het Internationale Monetaire Fonds heeft bekend gemaakt, dat het zijn medewerking heeft verleend tot de devaluatie van het Britse Pond Ster ling, het Zuidafrikaanse Pond, de Noor se Kroon, de Indische Roepij, de Deen se Kroon en het Australische Pond. De nieuwe noteringen zijn: India 21 dol larcents per roepij, Noorwegen 7.14286 Kronen per dollar. Australië 2,24 dol lar per Pond, Zuid-Afrika 2.8 dollar Per Pond en Denemarken 6.90714 Kro nen voor een dollar. Uit Wellington wordt gemeld, dat ook het Nieuw- Zeelandse Pond Sterling in dezelfde mate ten aanzien van de dollar zal wor den gevalueerd. Hetzelfde lot onder gingen het Israëlische, Ierse en het Egyptische Pond. Belgie devalueert niet Reuter meldt uit Londen, dat er geen wijziging zal komen in de bestaande omrekeningskoersen van de munteen heden van Belgie, Zwitserland en Ita lië. De Franse regering komt vandaag op het Elysee in een buitengewone ka binetszitting bijeen ter bespreking van de monetaire situatie. In afwachting Van de beslissing, die genomen zal worden, zodra de Franse regering alle feiten bekend zijn, zal de Franse ef fectenbeurs heden gesloten zijn. Het overmaken van bedragen in bui tenlandse valuta uit Frankrijk naar het buitenland is opgeschort. De bui tenlandse bankrekeningen in Frankrijk zullen tijdelijk worden geblokkeerd. Er zal voor worden gezorgd dat de in Frankrijk vertoevende buitenlandse toeristen geen moeilijkheden ondervin den. De Zweedse regering heeft besloten alle Zweedse betalingen naar het bui tenland op te schorten. De Griekse ban ken zullen vandaag gesloten worden, evenals de Canadese Beurs. Reactie in West-Duitsland Door Radio-Frankfort werd Zondag avond een verklaring van professor Lud- wig Erhard die algemeen wordt be schouwd als de man, die de portefeuille van economische zaken te beheren zal krijgen omgeroepen, waarin hij ver klaarde van mening te zijn dat, nu het Pond Sterling is gedevalueerd, ook de mark gedevalueerd zal moeten worden. Daniek op de zwarte mark ie Brussel De verwachting, dat Sir Stafford Cripps gisteravond de devaluatie van het Pond Sterling bekend zou maken, heeft een paniek op de Brusselse zibarte valutamarkt veroorzaakt. Het was gisteren onmogelijk een pond-biljet in Brussel te wisselen. De geld wisselaars schudden bij het zien van een pond-biljet het hoofd en zeide: „Eerst wachten tot Cripps gesproken heeft". ^ALL STREET was gisteravond ge schokt, toen de nieuwe koers van let Pond Sterling bekend werd. De tleuwe omrekeningskoers van het Pond kn aanzien van de dollar werd aan- ëenljjk lager geacht, dan door de ban- ten en door industriëlen was verwacht. Te New York werd de devaluatie uitgelegd als te betekenen dat Groot- Brittannie erkent dat het waarschijn lijk leningen van de Verenigde Staten lal ontvangen en dat alle door de Ver enigde Staten aan het buitenland ver leende dollar-hulp in 1952 zal ophou den. j In handelskringen werd verklaard dat I Groot-Brittannie nu een onmiddellijke herleving van de Amerikaanse aankopen van Britse goederen mag verwachten. Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdag avond. Vannacht weinig wind en Plaatselijk mist. Overigens veran derlijke bewolking en overwe gend droog weer. Morgen overdag zwakke of matige wind uit Noor delijke richtingen Weinig veran dering in temperatuur. SIR STAFFORD CRIPPS devaluatie PROF. LIEFTINCK volgt Film „The Third Man" te Cannes bekroond De uitslag van het internationaal film festival te Cannes vermeldt, dat de grote prijs van het festival 1949 ten deel viel aan „The third man" (Engeland). De prijs voor de beste regisseur was voor Réné Clement voor de film „Achter de tralies" (Italië). Prijs voor de beste vrouwelijke vertolking: Isa Miranda in „Achter de tralies" en voor de beste mannelijke vertolking: Edward G. Ro binson in „Het vreemdelingenhuis (Ver. Staten) Amerika gaai Europese officieren oefenen De commissies voor buitenlandse be trekkingen en strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat hebben in een rap port over Truman's program tot mili taire hulpverlening aan het buitenland verklaard, dat de Sowjet-Hpie meer dan 5 millioen man in haar strijdkrach ten op de been heeft en haar militaire macht gestadig vergroot. Sinds 1948 heeft Rusland zijn oorlogsbegroting met 19 procent verhoogd en zijn de Russi sche strijdkrachten te land „in betere conditie dan ooit sinds de oorlog", al dus het rapport. Het rapport verklaart, dat de Ver enigde Staten vastbesloten zijn erop toe te zien, dat de landen van het At lantische Pact doeltreffend gebruik ma ken 'van alle hun verschafte militaire uitrusting. Europese legerofficieren zouden in de hantering der verstrekte wapens worden geoefend, zowel in scholen in de Verenigde Staten als in hun eigen land. In het rapport wordt onthuld, dat, reeds uitrustingsstukken en bevoorrading ter waarde van 56 mil lioen naar Korea gezonden zijn. Activiteit van strijdgroepen op java Ten Zuiden van Buitenzorg kwam een Nederlandse patrouille 13 Septem ber in botsing met een communistische strijdgroep. Tijdens de daarop volgen de gevechten werden 20 leden van de communistische groep gedood en 1 mitrailleur en 6 geweren in beslag ge nomen. De Nederlanders leden geen verliezen. Eerst thans is bekend geworden dat op 11 en 12 September ten Zuiden van Garut een Nederlandse patrouille in contact kwam met troepen van de Da- rul Islam. De Darul Islam-troepen ver loren 41 man, aan Nederlandse zijde werden geen verliezen geleden. In de Oosthoek werd op 15 September een Nederlandse patrouille aangevallen door een bende. De leider van de ben de werk gedood. Een Nederlandse sol daat werd gewond. ABDOELLAH EN FRANCO ZIJN HET EENS Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat ko ning Abdoellah van Transjordanie en generaal Franco „volledige overeenstem ming hebben bereikt over kwesties met betrekking tot het Midden-Oosten en de bedreiging van het Sowjetrussich com munisme". Het trok de aandacht, dat in een Arnhems café iemand, die beweerde jarig te zijn, met volle handen geld uitgaf. De politie kon nog juist de man aanhouden voordat hij per taxi naar Rotterdam vertrok. Hij bleek in het bezit te zijn van een bedrag van f 1500 en beweerde uit Sittard te ko men, waar hij bij een broer had ge logeerd. Dit laatste bleek na onder zoek door de Sittardse politie te klop pen, doch op de vraag, of de broer geld miste kon deze geen antwoord geven omdat hij de sleutel van de brandkast niet kon vindenTe Arnhem werd inmiddels de „jarige" broer nog eens aan een verhoor onderworpen en deze bekende tenslotte zich over de sleutel van de brandkast en over on geveer 1700 te hebben ontfermd. Hij had zich in Nijmegen in nieuwe kle dij gestoken en de oude plunje in de Waal gedeponeerd. Hij was juist van Plan het verdere kapitaal te liquide ren, toen de ArnJiemse politie daar een stokje voor stak. Het bleek te zijn zekere P. de H. uit Hoofddorp. Hij is overgegeven aan de politie te Sit tard. Weer doodstraf geëist De procureur-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof mr. B. J. Besier eiste de doodstraf tegen de 53-jarige voormalige commandant van het S.S.- wachtbataljon Nord-West, P. A. Heil uit Munchen. Hij werd er van beschuldigd in het laatste oorlogsjaar in de provincies Utrecht en Gelderland opdracht te heb ben gegeven aan zijn manschappen om in genoemde provincies personen te arresteren en deze naar 't Polizei Durch- gangslager in Amorf, ft te sturen, ge vangenen te mishandelen en woningen te plunderen. J^RIE EN EEN HALF UUR nadat Tiny Jonker Zaterdagmiddag te 15.50 uur Engelse Zomertijd bij de Shakespeare-groeve, niet ver van Folkestone in zee gestapt was, heeft zij haar poging om het Engelse Kanaal over te zwem men wegens zeeziekte moeten opgeven De omstandigheden, waaronder zij startte waren niet gunstig. De zee, was woelig en er woei 'n frisse Noord-Wes telijke wind. Bij haar aankomst te Calais zeide zij, dat ze tijdens haar zwem tocht dikwijls had moeten overgeven, waardoor het haar onmogelijk was ge weest verder te zwemmen. Zij kan deze zomer geen tweede poging wagen, doch zal het volgend jaar opnieuw proberen. De „Albatros" vertrok na een oponthoud van tien minuten uit Calais en arriveerde gisteravond te IJmuiden. In tegenstelling tot Tiny zagen de Egyptenaar Hassan en de 40-jarige Griekse majoor Zirganos hun pogingen resp. na 16 en 18 uur bekroond. Voor de reportage van onze redacteur aan boord van de IJm. 277 verwijzen wij naar pagina 3. In de haven van Toronto is in de vroege ochtenduren van Zaterdag brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronic" van de „Canada Steamship Lines". Toen de brand ontdekt werd viel er aan blussen reeds niet meer te denken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in vuur en vlam. Ongeveer 200 mensen zijn bij de brand om het leven gekomen. De „Noronic" was een luxe passa giersschip voor de vaart ap de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de be manning. De passagiers waren hoofd zakelijk Amerikaanse vacantiegangers. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt On der ae passagiers, die m mm slaap werden verrast, ontstond een paniek. Mensen in nachtgewaad l'epen gillend over de dekken. Sommigen sprongen zo van net schip op de kade, anderen te water. Van de wal af werden tou wen en ladders toegeworpen, om het Dezit waarvan vaak werd gevochten. Ongeveer honderd passagiers konden door de bemanning worden overge bracht naar een langszij liggend schip. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passagiers behulp zaam was bij het verlaten van het brandende vaartuig. De ladder,- waar mee hij zelf aan land werd gebracht, brak, en hij viel te water, waaruit hij werd gered. Tevoren had hij de deuren van een aantal hutten ingetrapt en radeloze vrouwen naar het dek gebracht. Intussen hadden 18 brandweerauto's en 2 drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aangebonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweer mannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 197 mensen omgekomen; 190 lijken zijn aan boord van het schip aangetroffen, drie gewonden zijn in het ziekenhuis overleden en vier lijken zijn uit het water opgehaald. De zie kenhuizen en de eerste-hulpposten in twee hotels tellen 189 gewonden. De president-directeur van de „Ca nada Steamship Lines" heeft ver klaard dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een van de statiehutten Hij achtte het niet onmogelijk, dat een brandende sigaret of sigaar de oorzaak is. Bonn een enclave De drie geallieerde Hoge commissaris sen hebben besloten, dat Bonn, de zetel van de nieuwe Westduitse federale rege ring, een enclave, buiten de bezette zo nes zal worden. Een commissie is inge oteld om de juiste vorm van de gealli eerde bestuursbevoegdheid over Bonn te omschrijven. f\NZE economische redacteur telefo- neerde ons hedennacht: Eén vraag slechts brandt ons allen op de tong: „Wat betekent de devaluatie van de Nederlandse gulden nu eigenlijk voor onze portemonnaie?" Wij zullen trach ten een kort en duidelijk antwoord te geven. Onze gulden zal minder waard wor den ten opzichte van de dollar, de Bel gische en Zwitserse franc om maar de voor ons voornaamste landen te noe men. Hoeveel? Dat weten wij op het ogenblik dat wij dit schrijven Zon dagnacht niet precies. Nemen wij echter eens een ogenblik aan pl.m. 35 pet. (Engeland devalueert met pl.m. 30 pet, Denemarken met pl.m. 37 pet. en Noorwegen met pl.m. 45 pet.), dan wil dit zeggen, dat alle goederen die wij uit de niet devaluerende landen moeten kopen circa 35 pet. duurder zullen wor den. Nu zijn dit nagenoeg alle grond stoffen en kapitaalsgoederen, zoals ijzer, machines, tarwe, katoen, enz., die hier dus verder verwerkt moeten worden. Als echter in een bepaald artikel het aandeel van de grondstoffen b.v. 33 pet. van de totale kostprijs vormt, dan wil dat zeggen, dat die kostprijs slechts voor een derde die prijsstijging krijgt te verwerken. De prijs zou dan onge veer 12 pet hoger worden. Het hangt er dus maar van af hoe groot het aan- del van de prijs van deze grondstoffen is tegenover de totale kostprijs. ij moeten namelijk niet vergeten, dat er tal van andere grondstoffen in kunnen zitten, die niet in prijs verhoogd wor den en voorts nog de lonen. Tenslotte zal dus dit product een bepaalde prijs stijging ondergaan, die zal variëren, maar die niet de 35 pet. zal bereiken. In verdunde mate DAT IS evenwel de fabrieksprijs. Nu wordt dit product verkocht aan de con sument. Zou hij voor zijn onderhoud al- leen dergelijke in prijs gestegen goede ren moeten kopen dan zag het er don ker voor hem uit. Er zijn echter tal van uitgaven (belastingen, huishuur, uitgaan, enz.) die niet op grond van de devaluatie in prijs zullen stijgen. Uit eindelijk zal dus die verhoging van 35 pet. maar in sterk verdunde mate op zijn kosten van levensonderhoud door werken. Hoeveel wel is momenteel ech ter absoluut niet te zeggen. Wij moeten er dus wel rekening mee houden, dat inderdaad de kosten van levensonderhoud, doordat de artikelen, die wij uit de Verenigde Staten, Belgie en Zwitserlan kopen, duurder worden. Erger wordt het natuurlijk als door de devaluatie loonstijgingen ontstaan (begrijpelijk voor de arbeiders), die dan echter de kostprijs weer verhogen en zodoende de winkelprijzen weer doen stijgen. Ontegenzeggelijk zal de regering aan deze druk trachten te ont komen door de invoer zoveel mogelijk te verleggen naar andere landen, door te kopen in landen, die ook hun munt gedevalueerd hebben. Is deze stap nu geheel een stap in da duisternis? Laten wij voorop stellen, dat de regering hem op het ogenblik tegen haar zin neemt, omdat de prijs stijging haar gehele prijzen-, lonen- en sociale politiek in de war kan gooien. Iets anders is, dat deze stap op zich zelf algemeen economisch bekeken lo gisch is en zo niet nu, dan toch te zij ner tijd had moeten worden gedaan. Ons prijzenpeil ligt tegenover het bui tenland te hoog. Deze prijzen moeten naar beneden, hetgeen kan door loons verlagingen, welke sociaal niet door te voeren zijn of door een devaluatie. Gedwongen DE DEVALUATIE wordt ons thans opgedrongen. Zij dwingt de bevolking door de prijsstijging minder te kopen en drukt ons allen op een enigszins la ger levenspeil. De consument met een normaal inkomen zal dit daarom maar met moeite slikken. Bekijken wij ech ter de gevolgen voor het gehele land, dan is deze devaluatie wel een pijnlijk middel, dat heel erg vroeg wordt toe gepast, maar dat toch ook voor onze volkshuishouding op de duur slechts een heilzame invloed kan hebben. Zij kan onze uitvoer helpen vergroten naar de niet devaluerende landen en er dus toe bijdragen om langzaam maar zeker enze inkomsten uit het buitenland op te voeren en daardoor een nieuw even wicht te bereiken tussen onze inkom sten uit en de uitgaven in het buiten land. Over aard van Unie zou oplossing bereikt zijn De leden van de Centrale Commissie van de Nederlands-Indonesische Ronde Tafel-conferentie, die Vrijdagavond in het Chateau de Namur, een hotel dat uitzicht geeft op de Citadel en op de samenvloeiing van Sambre en Maas, zijn aangekomen, hebben dezelfde avond te 22 uur een eerste vergadering ge- nouden om de agenda hunner werk zaamheden op te stellen. De besprekin gen hebben tot middernacht geduurd. Verscheidene leden van de commissie hebben Zaterdagochtend de stad Na men bezocht. Zaterdagochtend had de Je vergadering omstreeks 11 u. plaats. Zondagmorgen te 9.30 uur kwam de commissie wederom bijeen. De bespre kingen hebben geduurd tot 15.00 uur. De bijeenkomst werd in verband met het feit, dat Dr. Drees Zondagochtend naar Den Haag vertrok ter voorberei ding van de troonrede, voorgezeten door minister Van Maarseveen. De commissie keerde gisteravond in Nederland terug. Naar de speciale correspondent van het ANP verneemt, hebben de bespre kingen, die zich bijna uitsluitend op 't gebied van de NederlandsIndonesi sche unie bewogen, een bevredigend Frangaise werd „Miss Europa" „Miss Frankrijk", de 20-jarige Juliet te Figueras, is tot „Miss Europa" geko zen. Dit is de climax van de feestelijk heden te Palermo die vijf dagen hebben geduurd, tere ere van de schoonheids koninginnen van elf Europese landen. „Miss Zwitserland" werd als tweede geplaatst en „Miss Italië" en „Miss De nemarken" gezamenlijk derde. De keuze werd in stromende regen gemaakt. Man doodgevallen uit kermisattractie Zaterdagavond gebeurde er op de kermis te 's-Gravenhage die 's middags was geopend, een dodelijk ongeval Personeel van de kermis was bezig met het laten inlopen van de schuitjes op de z.g. „Zig-Zag wolkenkrabber." Toen de kinderen van de constructeur van het gevaarte een proefrit maakten op deze nog niet in gebruik genomen inrichting kantelde een schuitje orr viel van ongeveer vijftien meter hoog te naar benden. Een der inzittenden, de 32-jarige D. Steins, werd op slag ge dood; de 16-jarige Annie Steins werd zwaar gewond Hoewel de consternatie groot was gingen de andere vermake lijkheden op de kermis normaal door verloop gehad. Het resultaat van de besprekingen zal .verder door deskun digen worden uitgewerkt en in de staatkundige commissie worden be sproken. De resultaten kunnen als „niet onbevredigend" worden geka rakteriseerd. Over de aard van de unie-organen zou een oplossing zijn bereikt. Twee jongens omgekomen bij motorongeluk Zaterdagmiddag heeft zich in Val- kenswaard 'n ongeval voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. Ofschoon met onvoldoende kennis van motorrijden, ging de 20-jarige J. in gezelschap van de 18-jarige B. een mo tor ophalen, die zij in de plaats hadden gekocht. De vader van J zag hen thuis komen en moest er getuige van zijn, dat zijn zoon tegen een voor het woon huis staande boom reed. De beide jon gens werden op slag gedood. Troepenverplaatsingen in Inddnesie Van bevoegde Nederlandse zijde is verklaard, dat nog tijdens de maanden, die aan de joverdracht van de souverei- niteit voorafgaan, gestreefd zal worden naar een verplaatsing van Nederlandse troepen van zodanige aard, dat bij de overdracht ook in militair opzicht de nodige voorbereidingen zijn getroffen. De maatregelen worden getroffen bin nen het raam van de Van RoyenRum- overeenkomst. CYRENAICA ONAFHANKELIJKE STAAT Emir Sajid el Senoessie, de heerser >ver een kwart millioen Senoessie Ara- oieren, heeft officieel de grondwet van Cyrenaica bekrachtigd, waardoor dit land een onafhankelijke staat is gewor den. Engelands werkloosheids cijfer laag als nooit tevoren Engelands internationale betalingsba lans was, naar wordt medegedeeld, over de eerste helft van 1949 ondanks het toenemende dollartekort, vermoedelijk in evenwicht. Import en export ont wikkelden zich volgens de plannen. Het goud- en dollardeficit van het sterlinggebied is echter in het tweede kwartaal van 1949 van 82 millioen pond tot 157 millioen pond gestegen. Het aantal werklozen in Groot-Brit- tannie is in het tweede kwartaal van 1949 gedaald tot 1,3 proc. van het aan tal tegen werkloosheid verzekerde werknemers, het laagste cijfer dat ooit is voorgekomen. Amsterdam West in duister Door een defect aan één der hoofd- spanningskabels viel Zaterdagavond om 10.40 uur in de z.g. Haarlemmermeer- buurt van Amsterdam-West de electri- sche stroomvoorziening uit. Niet alleen bleven de huiskamers en de straten van verlichting verstoken, ook de trams konden niet verder rijden, de radio's viel uit. Nog vóór middernacht flitsten de lichten in de helft van het gedupeerde district weer aan, dank zij omschake ling op een andere kabel.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1