Stad en Omgguing, Er komt een Christelijk Lyceum te Alkmaar AGENDA A.N.W.B. eert de werkers van de weg I mul 1 DE N.S. 00 Wegenwacht zal worden uitgebreid Tien jubilarissen bij de| firma Eecen Eersie Prot. Christelijke middelbare school boven het IJ In een Zaterdagmiddag te Alkmaar gehouden vergadering, waar talrijke voorstanders van het Christelijk onder wijs aanwezig waren, is opgericht een Vereniging tot bevordering en instand houding van een Christelijke school voor Middelbaar- en Voortgzet Hoger Onderwijs. Als plaats van vestiging van dit Christelijk Lyceum is het oog ge vallen op Alkmaar, zodat de Kaasstad to de nabije toekomst naast een Ka tholieke, ook een Christelijke middel bare onderwijsinstelling zal bezitten. Er was grote belangstelling. Uit alle delen van Noord-Holland boven het IJ waren vertegenwoordigers aanwezig. De voorzitter, dr. A. D. E. Polman uit Alkmaar, herinnerde aan het feit, dat 1 bestuur van de Christelijke Scholen- bond in Noord-Holland boven het IJ in de loop van Juni j.l. een commissie sa menstelde met als opdracht de moge lijkheid te onderzoeken voor de oprich ting van een Christelijk Lyceum, Deze commissie bestond uit de heren G. H. Hoytink. voorzitter, C. Knaap, secreta ris, dr. Polman (allen te Alkmaar), C. Belgraver te Castricum, dr. Leusink te Medemblik, A. Lever te Den Helder, ds. Visser, Ned. Herv. predikant te Enk huizen en ds. Wiegers te Middenmeer. De voorzitter belichtte de wenselijk heid en de noodzakelijkheid van een Christelijk Lyceum en memoreerde de pogingen in 1939 en 1946 ondernomen, die beide faalden. Uit een ingesteld onderzoek is thans gebleken, dat mo menteel redelijke kansen aanwezig zijn, reden waarom de plannen met de grootst mogelijke spoed zullen worden uitgewerkt, teneinde tot een spoedige ^IMIBIIilllllllll!ll>lllllllllllll!llllllllllll!llll!!llllllllll!ll!llllll!lllllllllll!lllll|^ U KUNT 4 minuten gratis treinbestuurder en sein huiswachter zijn, wan neer U de N.S. Test maquette bezoekt. Geopend tot en met Zaterdag 1 Oct. a.s. op werkdagen van 10-12 uur en van 2-6 uur Geen deelneming voor kinderen beneden 14 jaar .^üjiiiiiiiiifliiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiQiiiiiiiiiiiiiiiu^ Jubileum-tournee van de Kilima Hawaiïans De Kilima's vonden op. hun jubi leumtournee ter gelegenheid van hun vijftienjarig bestaan gisteravond in het Gulden Vlies een uitverkochte zaal. Zij zelf traden voor en na de pauze met veel succes op: eerst met hun Zuidzee-melodieën, later met hun Cowboy-songs. Zij mogen zich nog steeds tot één der meest geliefde en bekende ensembles in hun genre reke nen. Na hun eerste optreden werden zij op hartelijke wijze gehuldigd na mens de directie van het Gulden Vlies Hun verdiensten en aantrekkelijk en beschaafd optreden werden in het licht gesteld en aan mevr. Buysman werd een prachtige bloemenmand ge offreerd als hulde Avoor het gehele ensemble. Het publiek stemde hier mee op enthousiaste wijze in. Verder traden in het programma diverse artisten met veel bijval op. Coos Speenhoff kweet zich als confé rencier op verdienstelijke wijze van zijn taak en met de liedjes uit zijn repertoire had hij ook spoedig een prettig contact met de zaal. Ted Valerio ontwikkelt zich meer en meer tot één der meest geliefds accordeonvirtuozen en zowel voor als na de pauze heeft het hem aan bijval riet ontbroken. De zangers Wim en Bram Scholt<- vormden een buitengewoon duo, dat met de goed gekozen nummers een daverend succes behaalde. Dat hun tweede optreden (na de pauze) moest vervallen, was voor velen een teleur stelling. Men zal deze jeugdige zangers gaarne nog, eens in Alkmaar terug zien. Ook onze Zuidelijke buren waren in dit programma vertegenwoordigd. Een Belgisch trio (dame en twee heren) demonstreerden eerst de verrassende lenigheid van de medewerkster en later bleek Sax in ..Sax en Phon" een zee. goede1 muzikale clown te zijn met soms inderdaad verrassende prestaties sis clown en als musicus. Voor de muzikale begeleiding bij de diverse nummers zorgde Paul Engelen. De toeschouwers toonden door luid applaus hun ingenomenheid met het gepresteerde op de feestavond van de Kilima's. G- DENK OM HET WASGOED Er zijn drie aangiften gedaan van diefstal van wasgoed dat achter de woning te drogen hing. In de Tromp straat werd op twee plaatsen wasgoed gestolen en in de Rochdalestraat op één plaats. Men doet er goed aan de kledingstukken binnenshuis te halen zodra de duisternis invalt. oprichting van de school te geraken, Wat het aantal leerlingen betreft zij vermeld, dat kan worden begonnen met ongeveer honderd veertig. Een krachtig beroep werd gedaan op alle aanwezigen om de zaak te steunen. Met algemene stemmen werd daarna een voorstel aangenomen tot oprichting dei- vereniging. Een reglement werd vastge steld. Allen gaven zich op als lid en in korte tijd zal een actie worden gevoerd om het benodigd kapitaal van 30.000 bijeen te brengen. In een binnenkort te houden ledenvergadering zal het defi nitieve bestuur gekozen worden. De vergadering werd gesloten door ds. Wiegers. Nog niet klaar voor het examen Zaterdagmiddag omstreeks zes uur reed een personenauto in de Eikele'n- bergstraat tegen een huis aan, waar door de gevel en de voordeur be schadigd werden. De bestuurder van de auto reed na het ongeval direct door, doch het gelukte omwonenden het nummer te noteren. Het politie-onderzoek wees uit, dat twee inwoners van Uitgeest de inzit tenden waren. De chauffeur, die rij les kreeg, verloor in de Eikelenberg straat de macht' over het stuur en uit angst voor de gevolgen is hij verder gereden. Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth, dochter van A. Go- dijn en E. van den Berg. Elisabeth M. en Francina J., dochters van J. G. Staa en F. J. Benjamin. Jacob, zoon van J. van Dijk en C. M. Bos. Alida A., dochter van M. Bei- nema en J. C. Berg. Bartholemeus P. C., zoon van E. W. J. Scheltinga en J. L. Poel geest. Maria A., dochter van J. L. Brink man en A. E. Schilder. Overleden Cornelis Koppen, 80 jaar, weduwnaar van J Velthuis. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder geleide): Victoria Theater, 8 uur: Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Thuiskomst (boven 14 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Gerard Henge- veld: Bach-avond.' Meisje haalde kleuter uit water aan de Kooltuin Vanmorgen om ongeveer half twaalf geraakte de drie en een halfjarige Piet Peereboom wonende aan de Kooltuin spelenderwijs in het diepe water voor zijn huis. Op het angstgeroep van de knaap, wie. dit nu al voor de derde maal overkwam, snelden omwonenden te hulp. Men trachtte aanvankelijk de jon gen door handreiking op de kant te halen. Dit gelukte echter niet. De knaap dreef naar het midden van de modde rige graclft en zou wellicht omgekomen zijn indien de jeugdige mej. Ofman uit de Dahliastraat 9 niet had ingegrepen. Zij kwam op de fiets voorbij, gooide deze en haar mantel aan de kant en sprong te water. Zij slaagde er in Piet te grijpen en kon hem weef op de vei lige wal brengen, waar zijn dankbare moeder hem gelukkig weer erg ge schrokken, maar gezond terug kreeg. Het dappere meisje, dat hij de fam. Ot- tink van andere kleding werd voorzien, komt voor haar snélle hulp zeker heel veel dank toe. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 19 Sept. 4000 kg Aardappelen: Eerstelingen 7.70, Blauwe eigenheimers 77.40, Bevelan ders 6.10; 9000 kg Rode kool 5.506; 4000 kg Gele kool 5—7.20; 73000 kg Witte kool 7.10—8.40; 2500 kg Bieten II 3; 1000 kg Slabonen 2847, afw. 2440; 6000 kg Uien 10.20—11.40, drielingen 10.90—11 en nep 13.40—13.50. W ARMENHUIZEN, 19 Sept. - 1500 kg Aardappelen: Eigenheimers 6,80; 12.500 kg P.ode kool 5,50-6,60; 520 kg Slabonen 42- 51; 1550 kg Witte kool 7,10. VAN MARSDIEP TOT IJ Tijdens het seizoen op Texel is te Den Burg een uitgebreide serie voor stellingen gegeven van de film „Texel, Parel der Waddeneilanden". Ruim 7500 personen hebben de film gezien. De najaarsveetentoonstelling op Donderdag 6 Oct. te Schagen zal ge paard gaan met het houden van een mechanisatietentoonstelling op land bouwgebied. De gemeenteraad van Callantsoog heeft een crediet van f 33.400 verleend voor de bouw van een burgemeesterswoning. Het IJselmeer is dit jaar rijk aan snoekbaars. Aan de visafslag te Enk huizen wordt dagelijks ongeveer 20.000 pond „schelvis van het IJselmeer" aan gevoerd. Tussen de pieren van IJmuiden is door onbekende oorzaak een kleine sleepboot gezonken. Alle Zaandammers boven de zes jaar (35.000 in getal) zullen in de pe riode van 3 October tot eind Nov. rönt- genologisch worden onderzocht. Aller eerst zullen de scholen afgewerkt wor den en daarna zullen de gezinnen opge roepen worden. Men hoopt 40 personen per kwartier op de gevoelige plaat te kunnen vastleggen. Wegens het ver strekken van ambtelijke mededelingen aan derden is een ambtenaar van het Huisvestingsbureau te Zaandam, han gende het onderzoek, naar huis gezon den. o Op het station Krommenie heeft de politie een berucht inbreker aange houden. Met deze arrestatie is een goede vangst gedaan, want de man heeft reeds 17 inbraken bekend, waarvan zes in Assendelft en Wormerveer. Egmondbinnen inzendingen op fokveedag bekroond Tijdens de keuring op de te Purmerend ge houden fokveedag werd een melkvaars van de heer C. Mienes Cz., alhier, bekroond met tweede prijs b. Tevens werden twee 2de prij zen en een 3de prijs toegekend aan inzendin gen van de St. Adelbert Priorij. Onderscheidingen voor plichtsgetrouwe chauffeurs Zaterdagmiddag heeft het gewest Noord-Holland van de ANWB een druk bezochte districtsvergadering gehouden in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. Tij dens deze bijeenkomst, die onder lei ding stond van de heer H. Ploeg, lid van het dagelijks bestuur en lid van de Provinciale Staten van Utrecht, werden oorkonden en andere onderscheidingen uitgereikt aan een groot aantal chauf feurs, ter gelegenheid van het feit, dat zij hetzij 12 <4 jaar hetzij 'n kwart eeuw in functie waren, waarbij het aantal veroorzaakte ongelukken te verwaarlo zen valt. Bovendien vormden twee on derwerpen hoofdpunten der besprekin gen, namelijk de wegenwacht en de kwestie der wegwijzers. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstrede door de voorzitter, waarbij de heer Ploeg van de gelegen heid gebruik maakte, enkele woorden van herdenking te wijden aan de over leden bondsfunctionarissen, de heren Edo Bergsma, oud-voorzitter en oprich ter van de-ANWB en baron Kraayen- hoff, het verdienstelijke oud-bestuurs lid. Warme gedachten gaan naar deze beide heren uit, aldus de heer Ploeg en door hen te herdenken vervullen wij een plicht van dankbaarheid. De voor zitter wees vervolgens op de groei van de- bond, die thans 230.000 leden telt en die alle lagen en groepen van de be volking omvat. Het feit, dat het leden tal niet daalt, mag vei-heugend ge noemd worden, gezien de vele financi ële offers, die ons volk zich moet ge troosten. Spreker wees vervolgens op de uitgaven van de bond. waaronder binnenkort ook een weekblad voor mo torrijders zal zijn en die tot het beste behoren, wat in Nederland verschijnt. Ook het „troetelkind" van de ANWB bracht hij ter sprake, de Wegenwacht, die 76.000 leden telt, min of meer het verzadigingspunt, dat immers daar ligt, waar het aantal auto's op de weg be reikt wordt. Uitbreiding is echter no dig. Langere diensturen, werk op Zon dag en uitbreiding van het wegennet, door de gele 'rijders bestreken, zullen onvermijdelijk zijn. Nadat de secreta ris, de heer Van Es, hoofd van het kan toor Amsterdam en de afdelingsconsul, de heer Wegener Sleeswijk, het hunne hadden gezegd, werden notulen en jaar verslag onder dankzegging goedge keurd. Uit het jaarverslag willen wij aanstippen, dat thans in 12 gemeenten proeven worden genomen met verlich ting der wegwijzers, dat op verschil lende plaatsen reeds bondsavonden zijn gehouden, terwijlHeiloo, Schagen, Enkhuizen en Aalsmeer nog zullen vol gen. vóór het jaar ten einde is. Het le dental van het gewest daalde van 55.675 in 1948 tot 53.936 in 1949. Op de aanbeveling voor de benoeming van een afdelingsconsul werd vervolgens op voorste] van de voorzitter geplaatst de heer Wegener Sleeswijk. die verklaarde een benoeming te zullen accepteren. Als tweede werd aanbevolen de heer Bonga. Voor de plaatsvervangende af delingsconsul werd nog geen beslissing genomen, hoewel de voorzitter de heer IJssel de Schepper uit Haarlem noem de. Zowel de heer D. Breebaart (Hoog woud) als de heer D. J Scheffel (Alk maar) had tegen deze regeling bezwaar Men dient iemand uit 't centrum van de provincie te nemen, die bovendien be kend is met het werk eens consuls. Onderscheidingen. Een warm applaus ontketende de huldiging van de heer Rootzand. die niet mindè>- dan vijfentwintig jaar lang de functie van consul heeft vervuld. Er zijn 108 consuls, zo zeide de voorzitter, waarvan er vier niet helemaal voldoen, zoals uit het verslag bleek. De overige 104 zijn prima. En om 25 jaar lang pri ma te zijn, dat valt niet mee. De fraaie plaquette, die de heer Rootzand in ont vangst had te nemen, noemde de heer Ploeg dan ook ten volle verdiend. Een Categorie verdienstelijke Neder landers was vervolgens aan de beurt. Niet minder van 29 chauffeurs met 12 dienstjaren en acht van hun collega's met 25 jaren achter het stuur werden gehuldigd voor deze feiten. Een bij zonder woord van hulde sprak de heer Ploeg tot de heren Hagens en Harskamp, die lange tijd achtereen in dienst waren van de familie Röell Verder waren er vijf-en-twintig chauffeurs van de firma Maarsse en Kroon uit Amsterdam en enkelen uit onze omgeving, t.w. de heren D. Blauwboer, Beentjes en Oom van de firma Eecen uit Oudkarspel én de heer Brandshof van de kaashandel Gouda uit Alkmaar. Zij allen hadden het ere-insigne van de A.N.W.B. als mede een fraaie oorkonde in ontvangst te nemen. Bij de toepasselijke woorden waar mede de voorzitter een en ander aan kondigde maakte hij van de gelegen heid gebruik, om erop te wijzen, dat de veiligheid op de weg van zo eminent belang is. En deze mensen, aldus spr., zijn nooit oorzaak van enig ongeval geworden. Daarom worden zij hier ge huldigd, waarbij de A.N.W.B. zich het recht aanmatigt (zo zeide de heer Ploeg) om op te treden namens het gehele Nederlandse volk. Rondvraag Vóór de rondvraag begon had de heer Rienkstra, directeur van de afde ling wegen en verkeer, gelegenheid iets te vertellen over de wegenwacht. Enkele leden namelijk waren geval len over het woord „troetelkind" en waren van mening, dat andere onder delen, b.v. de wegwijzers, er stiefmoe derlijk afkwamen. De heer Rienkstra wees erop, dat de wegenwacht een aparte organisatie is, in zekere zin self-supporting. Er zijn immers de le den, die een extra-contributie moeten betalen, waarvan een eigen kas wordt gevormd, waaruit de onkosten worden bestreden. Met de overige onderde len van de ANWB is dat niet het ge val. Daar komt alles uit de grot pot Zoals reeds in het begin aangestipt, zal het binnenkort noodzakelijk zijn, de wegenwacht aanzienlijk uit te brei den, welke uitbreiding niet geleidelijk zal kunnen gaan, maar ineens royaal zal moeten worden opgezet. De heer Scheffel had moeilijkheden ondervonden aan de grens. Hij raakte, zoals hij zeide, in de war tussen al die uniformen. Douane, deviezenamb- tcnaren, politie, militairen, alles loopt dcor elkaar. Spr. drong aan op ver eenvoudiging van de procedure en op een uniforme regeling. Uiteraard kan de A.N.W.B. in deze zaak niets meer doen dan verzoeken en adviseren Hetgeen vanzelfsprekend zal geschie den. De heren Oskamp en Ivangh stelden vragen over het kamperen. De eerste op Texel, de tweede in Schoorl Alle overige vragenstellers kozen tot onderwerp de wegwijzers. Daarop was nogal wat critiek. De heer Breebaart wees op de fouten, die vaak op de verkeersborden voorkomen. Zo staat er in de buurt van Verlaat een weg wijzer naar ENKHUZEN, terwijl dat toch moet zijn Enkhuizen. De heer Bakker zag een wegwijzer ten Zuiden van Wieringerwerf, die 19 kilometer naar Medemblik aangeeft, terwijl dit maar 10 kilometer is. De heer Boots man dror«i aan op barden voor door gaand verkeer, vooral in de grote steden. Over de kwestie van de wegwijzers zeide de heer Rienkstra, de vragers beantwoordend tenslotte nog, dat het schilderen centraal geregeld is. Vier firma's doen het werk in het gehele land; En waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Maar spr. was wel gevoelig voor het argument, om de schilders eerst contact met de plaat selijke consuls te laten opnemen. Dat zou het aantal fouten kunnen ver minderen. Overigens betreurde spr. het, dat de consuls eerst nu met hun klachten komen. Waarom deze niet direct naar voren gebracht? Wat de kwestie van de plaatsnaamborden be treft, deze materie zal binnenkort bi.i nieuwe wet geregeld worden, zodat dan de A.N.W.B. er geheel van af zal zijn. Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 169. Het noodlot is geschied. Koning Dubbeldik heeft nu ook de anderen in de boom ontdekt en roept hun vrien delijk toe om naar beneden te komen. „Wees toch niet bang, beste vrienden Wij vormen hier één grote gezellige familie en ik zal blij zijn, om jullie Id mijn midden te hebben". En Koning Dubbeldik strijkt eens met zijn hand over zijn dikke buik. Pepi rilt bij deze woorden ook, al klinken ze nog zo vriendelijk. Als Pepi en de andere twee hondjes niet direct aanstalten maken om zijn verzoek op te volgen, wordt koning Dubbeldik een beetje ongedul dig. Hij geeft twee van zijn peddelaars opdracht om aan de boom te schudden; een bevel, dat deze twee graag op volgen. Hevig beginnen ze beiden aan de boom te rukken en te schudden en kijk.... daar gebeurt het al, Pom, Pam en Pepi kunnen zich niet houden en vallen naar beneden, precies in de 'uitgestoken handen van de grijnzende negers. „Zei ik het niet?" roept Koning Dubbeldik stralend, „als appeltjes! Het ontbreekt er nog maar aan, dat ze ge braden zijn!" Heiloo De Gemidza gesloten Zaterdag was het voor de Gemidza een slechte dag. De gehele morgen regende het pijpestelen en tegen 2 uur, even vóór de vliegerwedstrijd zou beginnen, heeft Pluvius nog enige kubieke kilometers naar beneden ge gooid. Even over 2 uur was het echter droog en kwamen alle deelnemers uit schuilhoeken en gaten met hun vlie gers te voorschijn. Er waren' totaal 176 deelnemers, die in optocht met enige tamboers vanaf de Viersprong naar het tentoonstellingsterrein trok ken. Het was een bonte mengeling van kleur en modellen van vliegers. Wc zagen vele met opschriften als „Koopt bij de Gemidza" of „Niet ka kelen, eieren leggen", Kranteneters, Indische vliegers, clowns, raadhuis van Heiloo, matroos, enz. enz. Het was voor de jury een moeilijke taak om een oordeel te vellen en de prijswin naars aan te wijzen. Na de beoor deling mochten de kinderen de ten toonstelling bezoeken; zij werden door diverse standhouders getracteerd Daarna werden de prijzen uitgereikt en menig kind ging met een lachend gqzicht naar huis. Ook des avonds was Pluvius niet met de Gemidza en goot het van de lucht. Maar zodra het droog was, stroomde het publiek binnen. 1000 maal mocht de kassier een gratis lot uitrei ken. Hier volgen de honderdste bezoe kers: 3000ste Clara Dekker, Heiloo; 3100ste S. Kamer, Heiloo; 3200ste H. L. de Koekkoek, Heiloo; 3300ste mej. Admiraal, Heiloo; 3400ste S. Pilkes, Alkmaar; 3500ste de heer v. d. Berge, Alkmaar; 3600ste mevr. Deutekom, Heiloo. De tentoonstelling is voor hen, die door het zeer slechte weer deze niet konden bezoeken ,nog 1 dag verlengd zodat zij ook Zondagmiddag en -avond was geopend. Zaterdag legde de kip de volgende gouden eieren: No. 3357, 714, 2054 en 1140. Eén uur later kwam No. 435. De uitslag van de verloting, welke precies om 11 uur plaats had, is als volgt: le prijs Zephyr Superrijwiel No. 1637. Overige prijzen zijn geval len op No.: 515, 60, 2713, 1464, 151, 3514, 2396, 3252, 621, 617, 900, 1772, 1884, 2995, 888, 756, 2295, 559, 1596 en 356. De uitslag van de verloting van Fa Natzijl is; Pop 1682 en de bal 1758. De kaas van de Fa. J. Kraakman woog 15.7 kg. Het aantal haren op de grote schil derskwast in de stand hij Fa. Schip pers bedroeg 13650. Het totaal-aantal bezoekers, inclu sief kinderkaarten, bedroeg 4622. Het vorig jaar waren er 4750 geweest. Na afloop van de tentoonstelling bracht de heer Jac. v. d. Kommer, bij af wezigheid van de eerste voorzitter, de heer Herm. Groot, dank aan allen, die hadden medegewerkt tof het welsla gen van deze tentoonstelling. De regenperiode is voor de kermisexploi tanten echter een strop geworden. Want verschillende avonden zijn di verse tenten niet open geweest. De heer Vennik werd voor zijn vele administratief werd een kistje sigaren aangeboden. Bergen De slag bij Bergen in 1799 Heden, 19 Sept., is het 150 jaar geleden., dat er bij Bergen een veldslag woedde tussen Franse -en Engels—Russische strijdkrachten, tus sen de Fransen, die hier in 1795 op aandrin gen van de Patriotten waren gekomen om ons tc „verlossen van de druk, waaronder wij ge bukt gingen" en de Engelsen en Russen, die in 1799 in Holland waren geland met het doel een poging te wagen om ons te doen opstaan uit de diepe vernedering, waarin wij gezonken waren. Zij hadden geen succes en het zou nog tot 1813 duren vóór wij. bevrijd werden van onze bevrijders. Tèr herdenking van deze weinig glorieuze tijd was er in de expositiezaal van „De Rus tende Jager" een tentoonstelling georganiseerd van gravures, prenten en aquarellen, die be trekking hebben op dit gebeuren, en van ver schillende voorwerpen, zoals geweren, kogels, trommels, enz., afkomstig uit de strijd bij Bergen. Burgemeester dr. W. Huygens opende de ten toonstelling, die werd georganiseerd niet uit waardering voor oorlog en veldslagen, niet om deze glorieuze tijd te verheerlijken, maar om het historische feit aan de vergetelheid te ont rukken. In zijn openingsrede schetste spreker in het kort de geschiedenis van af 1795, toen ons land een vazalstaat werd, wat het zou blijven tot 1813, toen we werden bevrijd van onze bevrijders. Spreker eindigde met het uitspreken van de hoop, dat oorlog tot het verleden zou blijven behoren. Nieuwe Niedorp Paard op hol De heer J. K. van Herwerden bracht een paard naar het land van de heer P. Schagen. Het paard schrok en sloeg op hol, de heer Van Herwerden met zich meesleurend. Het paard werd spoedig tot staan gebracht, doch de heer Van Herwerden kwam met een smak op de grond terecht en bleef liggen. Het slachtoffer werd nadat een noodverband was aangebracht, naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zijn halve rechterduim was afgekneld. De Floraliatentoonsfelling De Floralia-tentoonstelling die Za terdag en Zondag wordt gehouden, staat in het teken van algemene be langstelling. De winkeliers hebben hun etalages voor de wedstrijd zo mooi mogelijk ge maakt. Op de tentoonstelling zelf zul len weer bekende attracties aanwezig zijn, w. o. enige nieuwe. Ook voor de jeugd is gezorgd, want Zaterdagmiddag om 2 uur zal er een optocht van versierde wagens, fietsen, autopeds, worden gehouden. Niedorps Fanfarecorps zal aan deze optocht me dewerking verlenen. Langedijk Zaterdagavond is in de zaal van dj heer Van Liempt onder bekwame 1«J ding van de heer Groot een fee»J avond georganiseerd door de persj neelsraad van de firma Eecen ter g,. I legenheid van tien jubilea bij <jej houthandel. Van de tien jubilaris^ I waren P. Appel, D. Blaauboer, J Blaauwboer, M. Oom, A. v. d. MoleJ D. Langendijk, A. Keeman, P. Es J feld en P. de Jong 25 jaar in dien: de heer E. Tin zelfs niet minder dij 40 jaar. Na de ontvangst van de famlj Eecen, die door oud en jong werd j.,1 gehaald, opende de heer Groot de fcj tiviteiten. Onder de aanwezigen bj vonden zich de heer en mevr. SchtJ haas en de gemeentesecretaris en echtl genote. Hierna werd een bedrjjfj film gedraaid, waarin onder meer J sociale zorgen voor de arbeiders naail voren kwamen. Deze film was zeeil goed; de opnamen waren zeer duidelljJ Na de film werd het programmj met eigen krachten voortgezet, waii.f onder vooral het muzikale gedeelj onder leiding van de hegr J. Eecen J vermelden valt. Na de pauze volgde de huldiginj van de jubilarissen. De heer J. Eecen, directeur van het bedrijf, naai deze taak op zich en na een geestig! speech, waarin hij onder meer de goj de samenwerking tussen directie ej personeel naar voren bracht, overhai! digde hij elk der jubilarissen een gtj schenk en wel een gouden horloge <J een radiotoestel. Namens de jubilaris-1 sen dafikte de- heer Van der Mole;[ de heer Eecen voor de cadeaux en cil vriendelijke woorden. Hij zeide in zij toespraak, dat het werk van het perj soneel steeds bij de directie waardej ring vond. De heer Polman gaf namens het per-I soneel aan de heren Eecen en GrorJ bloemen als blijk van weerdering vooj het vele, dat zij steeds voor hun arbel-J ders deden. Als laatsten spraken de heer als commanditaire vennoot, en de heel Schelhaas, in zijn functie als burgs-l meester der gemeente Langedijk. Bel-f den memoreerden de vooruitgang de houthandel Eecen en de werklustl en goede geest bij de arbeiders o« derling. De heer Schelhaas haalde nojl even de sociale verzorging naar vol ren en hieruit bleek, dat de firms! Eecen op dat gebied een voornamJ plaats inneemt. Na dit officiële gedeelte van dt| avond ging men weer voort met lied-I jes, declamaties en muziek. Ook voorl de inwendige mens werd uitstekenj verzorgd. Tot Iaat in de nacht bleej men gezellig bijeen en een paar danst nummertjes besloot deze ,wel zeer ge-j slaagde avond. Uitgeest i -1 JONGETJE DOOR AUTO AANGE- REDEN Een zoontje van de heer R„ dat zljj vader behulpzaam was bij het ronjl brengen van kranten, is bij het ovei-l steken van de Provincialeweg vanall het rijwielpad naar de ZiendervaarJ door een auto gegrepen en tegen dj grond gesmakt. Een arts, die toevalt lig ter plaatse was, heeft het jongetjj met zijn auto naar het dorp gebrachlj waarna het per ziekenwagen naar eenl ziekenhuis te Zaandam vervoerd ij De toestand van het knaapje was re-[ delijk. Half millioen Amerikaanse mijnwerkers sfaken De leden van de Amerikaanse ver-I enigde mijnwerkersbond, die ondrtl leiding staat van John Lewis, zijj vandaag begonnen met een staking tul ondersteuning van hun eisen met bef trekking tot pensioenen en sociale vooj zieningen. Men verwacht, dat vanavond heil grootste deel der 460.000 mijnwerken! in staking zal zijn gegaan onder d(| leus „Geen pensioen, geen werk". De mijnen in Pennsylvanie en WesJ Virginia meidden reeds, dat er genl enkele arbeider op het werk verscheel! Tabakszaak te Krommenie uitgebrand Hedenmorgen om tien uur ontstol brand in de sigarenwinkel van J heer Palmboom, Blok 36 te Kromiwl nte. De vrijwillige brandweer, die hj vuur met drie stralen bestreed, s de er niet in dit te blussen. Het brandde geheel uit. Inboedel en wiffl belvoorraad gingen verloren. De oorzaak moet waarschijnlij| worden gezocht in het niet gof functioneren van een gaskachel. HERDENKINGSDIENST TE OOSTERBEEK Zaterdag, de herdenkingsdag van slag bij Arnhem, werden de traditi-"! nele diensten op het „Airborne-cemJ tery" te Oosterbeek gehouden. Na J R.K. dienst volgde te 11 uur de AnJ glicaanse dienst. Ondanks de strfj mende regen was er een enorme bej langstelling, vooral ook van de Art'! hemse en Oosterbeekse bevolking. OflJ der de talrijke autoriteiten, die J dienst bijwoonden, bevond zich vice-1 admiraal N. A. Rost van TonningeJ chef van het militaire huis van de K°J ningin, die Koningin Juliana en Pri"J Bernhard vertegenwoordigde. NEDERLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN Het Nederlandse motorschip „Pinqub'l (197 ton) dat op weg was van Antwe'J pen naar Stockholm is bij Kiel tegen bsJ wrak van een lichtschip gevaren en nen tien minuten gezonken. Alle le&J der bemanning op één na werden ger^T Moud, wat ik u dringend mag, deze kolom angstvall kroost verborgen. Ga zelfs Jn het uiterste geval de seh bruiken en liever een geschoi dan dit artikel op de huis te laten slingeren. Want wat i schrijven spot met alle re paedagogiek, der maatschapp en der logica. Maar het hart ertoe, en de pen vloeit er v Omdat het weer Septembf tember mét Mei, de mooi van het jaar. Een maand om dwalen onder doodstille goud of aan de rand van een gla te zitten, waarin een hemel zacht als verschoten blauw Maar juist in die maand rukkelijke tijd van langzaan mant afscheid nemen van 1 klanken sturen wij onze naar school. Met de beste be o zeker. Wij hebben altijd kinderen de beste bedoelinge ze een grote lepel griezelig-v traan ingieten, als wij ze ve: de ooievaar helemaal niet kindertjes brengt en dat wi de gard krijgt. Wij zouden r durven doen, omdat al deze lijke wandaden proefondi hun nut hebben bewezen, of vooral niet voor ouderwets dagogisch willen versleten En dus drijven wij, als Au scheid heeft genomen en da; kampvuren zijn gedoofd, all opgeborgen en alle rugzakkei gen dan drijven wij, ze nageslacht met de beste bedo scholen binnen. Onder de leu: nu eenmaal niet alle dag k zijn. En wij geloven het, eer] geloos. Wij brengen het grut, dat hand huppelt, naar het kleutf de grote school. Je zult eeni fijn het is, orakelen wij oi niet eens meer tegen beter En zij geloven ons. Het kind huilend tegen deze inlijvii maatschappelijk systeem ver: jaar op jaar groter uitzonde laas. Zij hebben zich al aange speelterrein krimpt angstwek in. De dagen van Ot en Sien, turen op een bleek met een en 'n lege ton zijn onherroep( bij. Het moderne kind beli meer, fantaseert niet meer, z meer. Het verveelt zich, met te beginnen, hopeloos en or tot zijn pensioen. En dus, hl opgelucht naar de kleuterkla grote school. Het doet lijdelij voor de H.B.S., het wandelt ophalend de universiteit bir het eind van al die schooljai vier muren, van dia eindeloz ken die het van zijn vierdi vier-en-twintigste (en lange houdt, staat niet langer Het maar de Baan. Wij hebben klein gekregen. Maar is het niet om te 1 wy ze nawuiven terwijl ze verzekerd weg stappen met we étui, hun nieuwe schoc nieuwe agenda? Wordt er tóe gens diep in ons paedagogi een oude koppige rebellie w er, in deze morsdode tijd v; ploma's en vestigingsvergunn: rapportcijfers en intelligentii niet iets als heimwee levend naar die goeie ouwe tijd, toei gen van huis wegliep en op het beste schip aanmonstert een schetsboek naar Parijs 1 met een reizende kermistroej de halve wereld om? Ziet u wel, dat ik gelijk hel het begin? U hebt deze g regels ongetwijfeld allang t- dellijke en grondige vernie; doemd. Maar vóór u daartoe waarde vader, beste moede hand op uw hart en wees ee droomde u in uw jeugd? Van DOOR ALLAN SWI „Ik zeg je immers, dat ik van hebben wil", zei Sam, bloed naar het gezicht vloog tiquiteiten, die je naar het ment wilt zenden, kun je als beschouwen, Zend ze In oi haam, als je dat gelukkigei „Dat is een idee, ofschooi eens complicaties kon gever zover is, kun je beter eens komen en zullen we het b< Hij nam drie munten op, ongeveer vijftig dollar goud' rammelde er mee in de han er één aan Sam en een aar stak de derde in zijn zak. aan te herinneren, dat dit g( is. Maar pas op, dat Pasqua ziet", waarschuwde hij nogn Sam zei: „Ik zal dit acceg een herinnering en dat is al accepteren zal". Hugh ging hen voor. Toen landingsplaats aankwamen, verbaasd staan kijken Er i touw hoog de lucht in. Het in donkere kringen om de tr Sam zei op eigenaardige 's gebroken". -Het kon niet breken; nii manier", snauwde Hugh. „D

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2