De Zwarte rchidee De verontreiniging van het water neemt ernstige vormen aan ibilarissen bij de irma Eecen Omdai hei weer Sepiember is Warme japonnetjes voor de herfst Maak eens een aardige bolero Recept van Kers: HET DORADO DER HENGELAARS (2) Een huismiddel tegen spit in de rug .an gedijk avond is in de zaal van da „iempt onder bekwame lep de heer Groot een feest, rganiseerd door de perso. ■an de firma Eecen ter ge. ran tien jubilea bfl deze Van de tien jubilarissen Appel, D. Blaauboer, q M. Oom, A. v. d. Moiety dijk, A. Keeman, P. Esse.' de Jong 25 jaar in dienst, I Tin zelfs niet minder dan ontvangst van de familie door oud en jong werd in. >ende de heer Groot de fes. Onder de aanwezigen ba. h de heer en mevr. Schel, gemeentesecretaris en echt. ierna werd een bedrrjfs. aid, waarin onder meer <j« gen voor de arbeiders naar imen. Deze film was zeer inamen waren zeer duidelijk ilm werd het programma' krachten voortgezet, waar- •al het muzikale gedeelts I ng van de hegr J. Eecen t» valt. pauze volgde de huldiging I jbilarissen. De heer J. J rcteur van het bedrijf, naml op zich en na een geestige I ,arin hij onder meer de goe. verking tussen directie en I laar voren bracht, overhan. :lk der jubilarissen een ge- wel een gouden horloge of j aestel. Namens de jubilaris- e de heer Van der Molen I reen voor de cadeaux en de e woorden. Hij zeide in zjjn dat het werk van het per- eds bij de directie waarde* Polman gaf namens het per- de heren Eecen en Groot I Is blijk van weerdering voor at zij steeds voor hun arbei- tsten spraken de heer Top jiditaire vennoot, en de heer in zijn functie als burge- ;r gemeente Langedijk. Bel- meerden de vooruitgang bij ndel Eecen en de werklust geest bij de arbeiders on- 3 heer Schelhaas haalde nog lociale verzorging naar vo- ieruit bleek, dat de firma dat gebied een voorname eemt. officiële gedeelte van de g men weer voort met lied naties en muziek. Ook voor iige mens werd uitstekend Tot laat in de nacht bleef lig bijeen en een paar dans- 3s besloot deze wel zeer ge zond. Uiigeest JE DOOR AUTO AANGE REDEN ntje van de heer R„ dat zijn lulpzaam was bij het rond- an kranten, is bij het over- n de Provincialeweg vanaf dpad naar de Ziendervaart, auto gegrepen en tegen de makt. Een arts, die toeval- iatse was, heeft het jongetje luto naar het dorp gebracht, ;t per ziekenwagen naar een te Zaandam vervoerd is. id van het knaapje was re- lillioen Amerikaanse nwerkers staken n van de Amerikaanse ver- lijnwerkersbond, die onder rat van John Lewis, zijn egonnen met een staking ter ling van hun eisen met be ot pensioenen en sociale voor- rwacht, dat vanavond het eel der 460.000 mijnwerkers zal zijn gegaan onder de pensioen, geen werk", en in Pennsylvanie en West- neldden reeds, dat er geen leider op het werk verscheen. zaak te Krommenie uitgebrand orgen om tien uur ontstond de sigarenwinkel van de ïboom. Blok 36 te Kromme- rijwillige brandweer, die het drie stralen bestreed, slaag; in dit te blussen. Het p [eheel uit. Inboedel en win- ld gingen verloren, rzaak moet waarschijnlijk ;ezocht in het niet goed :n van een gaskachel. DENKINGSDIENST TE OOSTERBEEK g, de herdenkingsdag van de irnhem, werden de traditie ;ten op het „Airborne-ceme- Dosterbeek gehouden. Na st volgde te 11 uur de An- dienst. Ondanks de stro gen was er een enorme he- g, vooral ook van de Am- Oosterbeekse bevolking. On- ilrijke autoriteiten, die de woonden, bevond zich vice- N. A. Rost van Tonningen, iet militaire huis van de K°" e Koningin Juliana en Prin' vertegenwoordigde. RLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN irlandse motorschip „Pinquin dat op weg was van Antwer- itóckholm is bij Kiel tegen het een lichtschip gevaren en bin* ninuten gezonken. Alle leden ning op één na werden gered Uoud, wat ik u dringend verzoeken mag, deze kolom angstvallig voor uw kroost verborgen. Ga zelfs zover om in het uiterste geval de schaar te ge bruiken en liever een geschonden krant dan dit artikel op de huiskamertafel te laten slingeren. Want wat ik ga neer schrijven spot met alle regelen der paedagogiek, der maatschappelijke orde en der logica. Maar het hart dringt mij ertoe, en de pen vloeit er van over. Omdat het weer September is. Sep tember mét Mei, de mooiste maand' van het jaar. Een maand om buiten te dwalen onder doodstille gouden bomen, of aan de rand van een gladde vijver te zitten, waarin een hemel spiegelt zo zacht als verschoten blauw satijn. Maar juist in die maand, die ver rukkelijke tijd van langzaam en char mant afscheid nemen van kleuren en klanken sturen wij onze kinderen naar school. Met de beste bedoelingen: o zeker. Wij hebben altijd met onze kinderen de beste bedoelingen. Als wij ze een grote lepel griezelig-vette lever traan ingieten, als wij ze vertellen dat de ooievaar helemaal niet de kleine kindertjes brengt en dat wie stout is de gard krijgt. Wij zouden niet anders durven doen, omdat al deze en derge lijke wandaden proefondervindelijk him nut hebben bewezen, of omdat wij vooral niet voor ouderwets en onpae- dagogisch willen versleten worden. En dus drijven wij, als Augustus af scheid heeft genomen en daarmee alle kampvuren zijn gedoofd, alle hengels opgeborgen en alle rugzakken afgehan gen dan drijven wij, zeg ik, ons nageslacht met de beste bedoelingen de scholen binnen. Onder de leuze, dat het nu eenmaal niet alle dag kermis kan zijn. En wij geloven het, eerlijk en ar geloos. Wij brengen het grut, dat aan onze hand huppelt, naar het kleuterklasje of de grote school. Je zult eens zien hoe fijn het is, orakelen wij onvervaard, niet eens meer tegen beter weten in. En zij geloven ons. Het kind, dat zich huilend tegen deze inlijving in het maatschappelijk systeem verzet, wordt jaar op jaar groter uitzondering. He laas. Zij hebben zich al aangepast. Hun speelterrein krimpt angstwekkend snel in. De dagen van Ot en Slen, van avon turen op een bleek met een zandhoop en 'n lege ton zijn onherroepelijk voor bij. Het moderne kind beleeft niets meer, fantaseert niet meer, zwerft niet meer. Het verveelt zich, met vier jaar te beginnen, hopeloos en ongeneeslijk tot zijn pensioen. En dus, huppelt het opgelucht naar de kleuterklas, naar de grote school. Het doet lijdelijk examen voor de H.B.S., het wandelt schouder ophalend de universiteit binnen. Aan het eind van al die schooljaren.tussen vier muren, van die eindeloze rij ban ken die het van zijn vierde tot zijn vier-en-twintigste (en langer) warm houdt, staat niet langer Het Avontuur, maar de Baan. Wij hebben ze aardig klein gekregen. Maar is het niet om te huilen, als wij ze nawuiven terwijl ze daar zelf verzekerd weg stappen met hun nieu we étui, hun nieuwe schooltas, hun nieuwe agenda? Wordt er töch niet, er gens diep in ons paedagogische hart, een oude koppige rebellie wakker? Is er, in deze morsdode tijd van einddi ploma's en vestigingsvergunningen, van rapportcijfers en intelligentie-test nog niet iets als heimwee levend gebleven naar die goeie ouwe tijd, toen een jon gen van huis wegliep en op het er-ste het beste schip aanmonsterde of met een schetsboek naar Parijs kuierde of met een reizende kermistroep meetrok, de halve wereld om? Ziet u wel, dat ik gelijk heb gehad in het begin? U hebt deze gevaarlijke regels ongetwijfeld allang tot onmid dellijke en grondige vernietiging ge doemd. Maar vóór u daartoe overgaat, waarde vader, beste moeder, leg de hand op uw hart en wees eerlijk: Wat droomde u in uw jeugd? Van een farm O. 5'/s /5 Nu de herfst zijn intrede doet, krij gen we weer behoefte aan wat war mere japonnnetjes. Wat denkt u van dit modelletje? Aardig in één stof (2.50 m. van 130 c.m. breed), maar ook zeer geschikt om van oud nieuw te maken. Het heeft een schouderpas met aangeknipte mouwen en dito kraagje, dat u naar wens open of ge sloten kunt dragen. De rok is acht- baans, de naden lopen in het lijfje door. U ziet wel, dat u dit desgewenst ook zonder naden kunt knippen, als u dit prettiger vindt. De schulpen in de rok kunnen ook vervallen. U krijgt door deze variaties weer een ander idee. In voor- en rugpas brengen we het figuurnaadje op de schouder aan en zetten tot aan het stippellijntje een be- legje tegen de kraagdelen. We naaien de delen van voor- en rugpand aan elkaar en stikken er schouderpassen op. Ruim 1 c.m. afstikken. Schouder-, mouw- en zijnaden sluiten en de mou wen naad op naad inzetten. Dan de manchetten van dubbele stof aan naaien. We geven hier een halve voorbaan van de rok. De achterbanen worden aan weerskanten 1 c.m. smaller (zie stippellijn). Langs de schulp wordt het patroon doorgeknipt. We stikken het bovengedeelte op het onderge deelte en stikken ruim 1 c.m. breed af. De acht rokbanen verbinden, waarbij we in de linkerzijnaad van boven 7 c.m. openlaten en aansluiten op een even lang splitje in het lijfje. Trek- sluiting of drukknopen aanbrengen. Het effen jurkje heeft een knoop- garnering in de schulpen, maar hand- werkliefhebsters zullen in plaats hier van een mooi borduurmotiefje ne men. Met smaak uitgevoerd geeft dit altijd een apart cachet en borduursel is dit seizoen zeer gewild. in de schaduw van de Rc -ky Mountains van een zeilschip dat naar de Rio de la Plata voer, van een voettocht naar de Pyreneeën of een huwelijksreis naar Venetië? Bedenk dat, ais i- de komen de maanden, ondanks uw klemmend ste vertogen, uw nageslacht toch niet helemaal verzoend schijnt met het nut en de noodzakelijkheid der schoolse plichtsbetrachting. Bedenkt, als het Kerstrapport minnetjes uitvalt, dat Linnaeus en Fokker en Montgomery om voor de vuist weg enigen te noe men op school maar een pover fi guur sloegen. En zo ge uw zoon, in stede van zich met ijver te verdiepen in de mysteriën van de Subjonctif, met rode oren verslingerd vindt aan „De reis om de wereld in tachtig dagen", of in het boekhoudcahier van uw dochter .een strophe vindt uit Maria Sibylle Me- rian: houdt dan mijnentwege een diep gevoelde ouderlijke toespraak over het verkieslijke van de vlijt boven het ge noegen maar weest in uw hart dwaas en onredelijk verheugd. Want het zijn de dromers, de dich ters, de fantasten en de zwervers die uiteindelijk weten waar het in het le ven om gaat: om de waarheid, dat de weg altijd en immer beter is dan de herberg. SASKIA. Mooi weer, maar toch een beetje fris voor Uw zomerse japonnetje? Maak dan eens zo'n bolero met drie kwart mouwen. Het model is even klokkend en heeft puntige revers, die zo met een knoopje op het voorpand gehecht worden, dat ze van boven een beetje bol staan. Een aardig dasje zorgt voor de sluiting. U heeft er voor nodig 1.50 m stof van 90 cm breed voor een bovenwijdte van 96 100 cm. U sluit de zij- en schoudernaden, waarbij U de rug schouders iets inhoudt. Tegen de voorkanten en de nek naait U een belegje. Bij het dichtstikken van de mouwnaal wordt de aangegeven plaats even ingerimpeld. U zet de mouw, over de kop ingehouden, naad op naad vallend in het armsgat. De onderkant van de bolero wordt met schuine biesjes afgewerkt. Ook bij een avondjapon bewijst een bolero goede diensten. De revers kun nen dan desgewenst vervallen (zie stippellijn). Een rond van borduursel, passe-menterie, bont of anderszins wordt veel toegepast, maar als de stof heel mooi is, kan garnering beter achterwege blijven. Voor alles moet U er op letten, dat de bolero, wat kleur en materiaal betreft, volkomen in harmonie met Uw japon is en het effect niet bederft. /6. ZO. M <rO O BOLERO. B.W. 96 c.M. BLOEDWORST JACHTSCHOTELTJE (Voor een warme lunch) Tweehonderd gr. bloedworst, 25 gr. boter, 25 gr. vet, 3 gesnipperde uien, 2 eetlepels tomaten-ketchup, wat aard- appelpurée of wat aardappelkruim, 2 opgeloste bouillonblokjes, in een half kopje water, wat gehakte peterselie, wat fijne beschuit of paneermeel. Snijd de bloedworst aan kleine reepjes of aan dobbelsteentjes. Laat het vet warm worden en bak hierin vlug de stukjes bloedworst mooi bruin, roer hier de to maten-ketchup door. Bak de uiensnippers in de boter goud bruin van kleur. Prepareer een vuur vast schoteltje (aldus van binnen met boter bestrijken en met beschuit of pa neermeel bestrooien). Leg hierin wat van de stukjes gebakken bloedworst, hierop wat gebakken ui en vervolgens enkele eetlepels van de opgeloste bouil lonblokjes en een laagje aardappel puree. Vervolgens eenzelfde laagje van gebakken bloedworst, ui, wat bouillon en een laagje aardappelpurée. Zo ver volgens tot het schoteltje gevuld is, waarvan de bovenste laag uit aardappel moet bestaan. Strooi hier wat fijne beschuit of paneermeel over en hier en daar een klein stukje boter. Laat dit geheel in een flink verwarm de oven bakken tot zich bovenop een mooi bruin korstje heeft gevormdJ Dien dit schoteltje direct op met eventueel wat komkommersla, wat sneedjes brood en wat boter. HERSENGYMNASTIEK 1. Dat deed Edison nooit; de uitvinder was Benjamin Franklin. 2. In de bezettingstijd: iedere controleur van de luchtbescherming. 8.Een Engels natuuronderzoeker (1809—1882), die nieuwe gedachten publiceerde over biolo gische vraagstukken. 4. Dierenarts (in Ier land). 5. Een dier, n.l. het paard van Don Quichotte. 6. Bij de bokssport (wanneer de boksers in een clinch zijn geraakt). 7. Let op het verkeer van de hoornweg, dat voorrang heeft. 8. Niet: wensen, maar verlengen, uit stellen. (Nog in gebruik -n Zuid-Nederland.) 9 Blauwzuur is kleurloos. 10. In elk land dat een normale scheepvaart met passagiers schepen heeft (linnenjuffrouw b.v.). 0 50 DOOR ALLAN SWINTON „Ik zeg je immers, dat ik er niets van hebben wil", zei Sam, wien het bloed naar het gezicht vloog. „De an tiquiteiten, die je naar het gouverne ment wilt zenden, kun je als mijn deel beschouwen. Zend ze in ons beider naam, als je dat gelukkiger maakt". „Dat is een idee, ofschoon het wel eens complicaties kon geven. Als het rover is, kun je beter eens bij ons komen en zullen we het bepraten". Hij nam drie munten op, ieder van ongeveer vijftig dollar goudwaarde en rammelde er mee in de hand. Hij gaf or één aan Sam en een aan Mary en stak de derde in zijn zak. „Om ons er aan te herinneren, dat dit geen droom is. Maar pas op, dat Pasquale ze niet riet", waarschuwde hij nogmaals. Sam zei: „Ik zal dit accepteren als oen herinnering en dat is alles, wat ik accepteren zal". Hugh ging hen voor. Topn zij up de landingsplaats aankwamen, ble« en zij verbaasd staan kijken- Er ging geen touw hoog de lucht in. Het lag geheel 'n donkere kringen om de mand. Sam zei op eigenaardige toon: „Het is gebroken". Het kon niet breken; niet op die manier", snauwde Hugh. „De stomme lingen moeten het hebben laten vallen. Dit is me een mooie boel". Mary zei: „Het kleine touw is ook omlaag gekomen". Het lichte touw, dat voor signaleren gebruikt werd, lag ook bij het andere. Hugh zei: „Dat laatste was vastge maakt. Ik heb het zelf aan de stelling gebonden. „Plotseling ging zijn hoofd omhoog en zijn ogen sperden zich open. „Grote hemel!" zei hij zachtjes en be gon naar het einde van het touw te zoeken. Hij vond het en hield het voor hen omhoog. „Het is afgesneden", riep Mary uit. Er viel een kleine stilte, waarin nie mand sprak en zij staarden als betoverd naar een eind touw. Toen zei Hugh: „Ik stal zijn meisje en nam de baan, die hij al dacht te hebben. Ik pikte Bou- rassa's karavaan in en gaf hem een pak slaag, om dit te kunnen volbrengen. Ik deed wat ik kon, om hem hier buiten te houden en intussen Hij ging op het touw zitten en begon te lachen. Een beetje geïrriteerd zei Sam: „Waar voor den duivel lach je om?" „Om mijzelf. Heeft Pasquale die doos met smaragden gezien?" „Ja," „En dus geeft hij twee slagen met zijn machete en krijgt die doos en zeven en-twintig muildieren en de ge hele uitrusting en kan mij bovendien nog uitlachen. Het is fraai". „Je bedoelt dat hij die touwen door gesneden heeft?" „Wie anders?" „Maar dat zal hem toch niet lukken?" zei Sam woedend. „Waarom niet? Het zal uren duren vóór we hieruit kunnen klimmen. Hij kan jouw specimen opzij gooien, de muildieren berijden en als de wind ma ken dat hij wegkomt. Tegen de tijd, dat we achter hem aan kunnen en dan nog te voet, is hij wie weet hoe ver weg." „Maar je manschappen. Zij zullen toch niet „Begrijp je deze mensen nu nog niet? Het zijn gebroken, onderworpen, volko men passieve lui. Het kan ze niets schelen. Vito weet dat en ook hoe hij die lui behandelen moet. De enige, die tot welke actie ook in staat is, is Hulpé. Pasquale weet dat net zo goed en je kunt er alles om verwedden, dat hij rechtstreeks op de vuurwapens afge gaan is en die in beslag heeft genomen Als Hulpé moeilijkheden zou maken, zou hij hem doodeenvoudig neerschie ten. Misschien doet hij het in ieder ge val wel. Het geheel is prima in elkaar gezet." „Maar hij kan ons hier toch niet la ten". zei Mary op ongelovige toon. „Dacht je dat?" zei Hugh met som bere stem. „Je kent hem nog niet". Hij keek omhoog naar de steile klip. „Zie je iets daarboven?" „Nneen". „Het licht van de toortsen is weg Hij is al op weg Hij zal waarschijnlijk re gelrecht naar Guanaré of Barinas gaan of de een of andere stad. waar even eens een muildiermarkt is Daar zal hij alles verkopen en verdwijnen. Ik moet hem te pakken zien te krijgen voor hij zover komt. Ik ben nu wel geen Jivanté, maar ik geloof toch wel, dat ik het spoor van twee dozijn muildieren kan volgen. Ik zal met dat heerschap af rekenen, al is het het laatste, wat ik ooit hier op de wereld doe! Ga mee. We moeten zien, dat we hier uit komen", In het vage licht keek hij over de rivier, die schuimend langs de grote gebogen inham stroomde, die eeuwen van schurend water in de klip nadden uit geslepen. „Je zou een vlieg kunnen zijn, om daar tegenop te klimmen. Misschien gaat het beter op de plaats, waar de rivier naar binnen komt." Zij begaven zich stroomopwaarts naar de plaats, waar het water bin nenkwam, aan de voet van de klip door de een of andere ongeziene ope ning opwellend. Naar boven kijkend, om zich te oriënteren, zei Hugh: „Dit moet ongeveer onder het water bij het terras zijn. Dat is de reden, waarom dat zo helder blijft. En hoe loopt nu van hier af die klip?" De kloof vormde een ruwe cirkel. Eeuwen geleden was er een draaikolk geweest, die de gehele muur onder graven had. (Wordt vervolgd) Er is een onfeilbare methode om het werk moeilijker te maken: Uitstellen. Kennemerland visi op brasem; Alkmaar is arm aan goed viswaier WIJ HEBBEN HIER EN DAAR eens poolshoogte genomen in de kop van de provincie hoe dit jaar de vangsten zijn. Bijna overal kregen we hetzelfde antwoord: aanmerkelijk minder dan verleden jaar. Weliswaar is er van de winter weinig vis doodgevroren, doch daartegenover staat natuurlijk, dat zowel sport vissers als broodvissers de gehele winter in de gelegenheid zijn geweest te vissen. Dit kan echter niet de reden zijn van de mindere vangsten. Waarschijnlijk moet de oorzaak worden gezocht in het verzoeten van het water. In Kennemerland, waar de hengelaar ook minder resultaten heeft dan verleden jaar, worden zo nu en dan toch nog goede vangsten geboekt. Er bestaan in Beverwijk twee ver enigingen: Het Karpertje en D.ÏJ.V. (De IJzeren Voorn). D.IJ.V., de vereniging van de Hoogovens, geniet door de steun van de directie van de Hoogovens ver scheidene voorrechten. Niettemin is de verstandhouding met de oudste ver eniging, het Karpertje, heel goed. WIJ SPRAKEN met de secretaris van laatstgenoemde vereniging, de heer Schotman en met de voorzitter, de heer Hoebe, die beiden enthousiast vertel den dat Kennemerland het land van de witvis is en dat de Kennemers in het vangen daarvan meesters zijn. Zeker 95 pet. van de hengelaars trekt ge regeld op de witvisjacht. Belangrijk is het viswater in de fortificaties te Be verwijk. Oorspronkelijk was D.IJ.V. in het bezit van alle fortificaties, doch zij stond sportief het ringfort aan het Kar pertje af. Voor laatstgenoemde vereni ging zijn de Assümervaart, de Tolvaart, Spoorsloot, Wijker Broek en Ringfprt het belangrijkst. Voor D.IJ.V. zijn de fortificaties en de Staalhaven van het meeste belang. Het Noordzeekanaal is voor ieder toegankelijk en er wordt redelijk goed gevangen. Twee jaar ge leden loosde de Papierfabriek enige tijd loogwater in het Noordzeekanaal, met het gevolg dat er duizenden vissen stierven. Gelukkig herstelde de fabriek haar fout spoedig. Vis werd uitgezet In fort Velsen werd verleden jaar 2600 pond vis, voornamelijk baars, zeelt, brasem en bovendien nog 500 karper- tjes uitgezet. Dit jaar komen er nog duizend karpertjes bij. Het eerste jaar zijn deze visjes 5 cm, het tweede jaar 27 cm en het derde jaar zijn ze reeds vangrijp, 45 cm. Er wordt in de omgeving van Bever wijk voornamelijk met maden gevist. Het vinden van het juiste voer achtte de heer Schotman zeer belangrijk. Hij vertelde dat er vissers zijn, die zich een aquarium hebben aangeschaft om zo uit te zoeken welke voedercombinatie de vissen het liefst eten. Zodra een goed mengsel, waarvan het recept diep geheim wordt gehouden, is gevonden, snelt de visser naar de waterkant om uit te zoeken in welk water dit aas het best kan worden gebruikt. Het is na melijk zo, dat vissen in verschillend wa ter vaak verschillend voer prefereren Daar de Beverwijkers witvisvissers en voqjmamelijk brasemvissers zijn, zijn ze bij een concours steeds in het nadeel omdat men dan bijna altijij verplicht is met worm op baars te vissen. Dat kun nen de Kennemers echter ook en ze hebben het bewezen door vijf jaar ach ter elkaar de wisselbeker van de ver eniging „De Sander" uit Akersloot te winnen. De Beverwijkers hebben niet voor niets de- naam „goochelaars van de waterkant" te zijn. Waterverontreiniging rond Alkmaar. ALKMAAR heeft twee verenigingen: een afdeling van het Centraal Ne derlands Hengelaarsverbond, die verre weg de grootste is, en de jonge vereni ging Luctor et Emergo. Alkmaar is be trekkelijk arm aan goed viswater en het is daarom jammer dat enkele mooie vaarten zo zeer verwaarloosd werden en nog worden, dat de vis er uitgestor ven is of dat het water zowel voor de broodvisser als de hengelaar uiterst moeilijk meer te bevissen is. Prachtig water voor de hengelsport liefhebber was eens de Hoevervaart. Toen deze vaart voor de scheepvaart van minder belang werd, vond men het niet nodig nog veel geld voor onder houd van het water uit te geven. Tot overmaat van ramp loosde een was fabriek haar voor de vissen dodelijke afvalwater in deze prachtige po, ter- sloot. Het gevolg was dat de vissen er bij duizenden stierven en het water voor de hengelsportliefhebbers verlo ren is. Hier is werk voor meergenoem de Rijkscommissie. Alkmaar had nog meer mooi water De Noorder- en Zuidervaart, die door het CNHV gepacht worden, waren de droom van iedere Alkmaarse hengelaar. Doch ook deze vaarten zijn verregaand verwaarloosd. Gelukkig is hier nog geen fabriek die met haar afvalwater de vis doodt, doch door de vervuiling van het water is het snoeken en karpe ren er uiterst moeilijk" geworden. Er staat zo weinig water dat men overal de bodem ziet en de waterplanten groeien er in zo'n groot aantal, dat de broodvisser zijn fuiken niet meer aan de grond kan krijgen. De Noordervaart is aan het begin van het jaar gedeelte lijk bewerkt, doch de Zuidervaart, eens een prachtig viswater, is vrijwel on bruikbaar. Zij is in de loop der jaren veranderd in een muggenbroedplaats. Toen op 1 September de Noorder- en Zuidervaart voor de snoekvissers wer den opengesteld, kregen de hengel- reperateurs in Alkmaar de eerste dag de beste al een aantal gebroken hen gels thuis. Een flink schadepostje voor de hengelaars, die niet spoedig opnieuw hun geluk in deze vaarten zuUen be proeven. Het wordt werkelijk hoog tijd dat de verpachter de vaarten flink on der handen neemt. Ondanks het feit dat de nieuwe vis- serijwet nog steeds „op de helling staat" is er dit voorjaar 700 pond snoek uit gezet. Voor hen die kans zien ze er uit te krijgen wacht er ook nog edelkarper in deze vaarten. Het nieuwe Kanaal, dat van de pro vincie is, is slechts toegankelijk voor enkele bevoorrechten. Het is daar ver boden in de berm te lopen en slechts j enkele hengelaars die er een snoekver- gunning hebben mogen straffeloos langs de waterkant lopen. De jonge vereniging Luctor et Emer go heeft nog geen eigen viswater, doch waarschijnlijk zal dit niet lang meer duren. Mogelijk zal deze vereni ging nog dit jaar de beschikking over eigen water krijgen. Het Kanaal De meeste hengelaars uit Alkmaar zijn op het Noordhollands Kanaal aangewezen. Hoewel dit jaar zeer veel gebruik wordt gemaakt van werphen gels, waardoor het mogelijk wordt Jn de diepe vaargeul te vissen, zijn da vangsten over het algemeen niet best. In de Hoornse Vaart en de Schermer ringvaart is de vangst vaak behoorlijk. Veel hengelaars uit Alkmaar trekken naar de Langedijk, om hun geluk te beproeven in het Rijk der Duizend Eilanden. Ook in dit gebied is de wa terverontreiniging zeer duidelijk merk baar. Er groeien veel waterplanten, doch in tegenstelling tot de Noorder en Zuidervaart zijn hier tenminste nog heel wat plaatsen waar flink water staat. Met een beetje geluk kan men er goed baars en karper vangen. Er is ook veel snoek, misschien zelfs te veel doch om de een of andere reden is men er nog steeds niet toe overgegaan snoekvergunningen uit te reiken. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden) NIEUWE CONSTELLATION VOOR DE KLM Een dezer dagen is een nieuwe Lockheed Constellation, de PHTDN, op Schiphol aangekomen en aan de KLM-vloot toegevoegd. In alle gevallen van spit en rheumatiek zal dit middel goed voldoen. In 'n schone fles vermengt U, door goed te schudden, 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd) prijs .65 ct, beide verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. Knip dit recept uit, het zal U zeer goed voldoen.' Het wonder van de duim Wanneer de oude Romeinen, in de glanstijd van het Keizerrijk, wilden aangeven dat een in de erena overwonnen gladiator in leven mocht blijven, staken zij de duim omhoog; de duim om laag betekende het doodvonnis. De Amerikaanse en Canadese soldaten hebben deze handbewe ging het omhoog steken van de duim als teken van hoge goedkeuring, wat zoveel wilde zeggen als: „O-K!" naar Europa gebracht. Bijkans twintig jaar geleden was het in iedere Ame rikaanse omroepstudio waar een geluiddichte glazen wand studio en controlekamer scheidt de gebruikelijke indicatie voor „alles in orde" Of de Amerika nen het na bijna tweeduizend jaar van de Romeinen hebben overgenomen zal wel een geheim blijven. Zeker is dat zij het niet hun legers weer naar Europa brachten. De tekenaar Doeve heeft het met dezelfde betekenis zijn figuur achter het bekende bier glas „aan de hand" gedaan, als uitdrukking van zijn grote te vredenheid over Hollands bier. Maar het wonderlijkste en zon derlingste bij deze hele geschie denis is misschien het feit, dat overal op Java en de overige ei landen van de archipel de Indo- nesier v°or het begrip O.K. of fijn het woord „djempol" ge bruikt, gepaard gaande met het opsteken van de dui n. En het Indonesische „djempol" betekent duimt

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3