Om half acht trok Maarten de Ruijter Tiny Jonker aan boord van de volgboot HAAS AZIJN Sport in 't Kort Amazone G dravers-kampioene Hei werd duister op hei Kanaal Tiny kan slagen, mits... NIET PRATEN Holland-Belgie eindigde onbeslist Van Est tweede in monsterrit Goede tijd van Zatopek Fraai resultaat van Nederlandse motorrijders aatste teuws Het Engelse volk beduusd De „Times" verwacht hogere lonen MAANDAG 19 SEPTEMBER 194'J (Van onze redacteur aan boord van de „Albatros") 2aterdagmiddag tien minuten voor vier stapte Tiny Jonker uit de roei boot, die haar van de kotter „Albatros" naar het strandje aan de voet van ie krijtrotsen van Shakespeare Cliff gebracht had. Drie en een half uur later precies gezegd 7 uur 35 's avonds hees Maarten de Ruyter haar weer binnen boord, nadat zjj onder het zwemmen zwaar had overgegeven wegens zeeziekte. uiteraard langzame tempo, dat gedraaid werd, had een van de drie cylinders van de Kromhoutmotor doen uitvallen; er was teveel roet in de uitlaat gevormd. Nog had kapitein Haasnoot geprobeerd de motor weer in orde te krijgen door de boot op volle toeren een twintig minuten lang rondjes te laten draaien rond Tiny en haar begeleiders in de roeiboot. Toen wist de motordrijver Arie het euvel te verhelpen. Kort daar na gaf Tiny echter op. Het verloop van de tocht. J-JET WAS een hartelijk afscheid ge weest uit Folkestone. Op de pier stonden tientallen Engelsen te wuiven, toen de Albatros in letterlijke zin het anker lichtte. Een gepavoiseerd plezier- bootje met zeker 50 passagiers aan boord pufte langszij ons schip en bege leidde de Albatros een eindweegs langs de kust op weg naar de startplaats Shakespeare Cliff. Het was een prach tige vlakke zee, waarover een mild zo merzonnetje zijn eeste stralen schoot. Inmiddels heerste aan boord van de Albatros de grootst mogelijke bedrijvig heid. De suikerklontjes en andere in grediënten voor de in- en uitwendige mens werden aan boord van de roeiboot gebracht, die al achter de Albatros' hing. Tiny werd grondig onder handen genomen. Er werd haar een kilo lano- line, een geelkleurige uit schapenwol getrokken vetsoort, op de huid ge smeerd en vele kilo's reuzel. Inmiddels was de Albatros ter hoogte van de Cliff gekomen, enige kilometers vóór Dover. Tiny, Maarten de Ruijter, Pieter Ter mes, Jan Zwaan, een der leden van de Katwijker bemanning van de Albatros en de Franse tijdwaarnemer Karl Neff stapten over in de roeiboot en korte tijd later betrad Tiny in een groen bad pak gekleed het smalle strand aan de voet van de krijtrotsen, nagewuifd door twee Engelse meisjes van tien en elf jaar. Het is geen langzaam aflopend Hollands strand. Na een paar meter in zee gewaad te hebben reikte het water haar al tot borsthoogte. In haar element. "piNY sloeg de armen uit en zwom. De grote strijd was begonnen, de strijd tegen de getijdestromingen. Het was een gunstig gekozen tijd stip. De vloed had bijna zijn hoogte punt bereikt en van 6 tot 7 uur in de avond zou het doodtij zijn. Hiervan moest geprofiteerd worden om de on berekenbare stromingen onder de kust te ontlopen en zo'n tien kilometer ver- weg te zitten. Nauwelijks in het water voelde Tiny zich in haar element. De nervositeit, waartegen zij de laatste dag?n gekampt had, viel plotseling weg. Rustig zwom zij haar 34 tot 36 armslagen per mi nuut, een tempo, dat nog aanmerke lijk opgevoerd zou kunner worden als het nodig zou blijken te zijn. Binnen een half uur had zij onze „IJmuiden 277" bereikt. Kapitein Haasnoot stond aan het roer. Hij keek op het kompas en richte de neus van zijn schip zuid oost. Dat bleef voortdurend zijn koers. De stromingen mochten dit keer vrij spel op het vaartuig hebben, zoals zij vrij spel op de zwemster hadden, de wisseling dezer stromingen moest zelf corrigerend zijn. Nu eens naast onze boot zwemmend, dan weer achter ons naast het kleine ijET WAS een zeer teleurstellend mo- ment, maar Maarten de Ruyter wil de geen risico nemen, dat er ongeluk- Ken zouden gebeuren. Eenmaal uit de roeiboot weer aan boord van onze kot ter zei Tiny spijtig: „Had ik maar niets gezegd. Ik ben helemaal nog niet moe en koud ben ik ook niet". Nog vertelde Tiny, dat zij de volgboot af en toe niet meer kon zien door de golven, die haar tegemoet rolden. Het had haar een ver laten gevoel gegeven. Een uur voor zij opgaf had de official van de zwemver eniging van Calais, Karl Neff, die als tijdwaarnemer meeging, al geconsta teerd, dat Tiny bleek wegtrok. Hij her kende dit voorverschijnsel van nade rende zeeziekte. Wel had hij toen op gemerkt: „Daar hebben ze allemaal last van, die het Kanaal overzwemmen. Als zij de maag een paar keer omkeert, gaat het wel weer over. Daar moet zij even doorheen bijten." Ook op haar oefentocht van Zandvoort naar Heems kerk had Tiny eenmaal last van zee ziekte gehad. Toen echter had zij de tocht lustig vervolgd. Nu lagen de omstandigheden echter even anders. Ongeveer een uur tevo ren was namelijk de wind gedraaid, waardoor de golven haar recht in het gezicht woeien, terwijl het al over het water begon te donkeren. Bovendien was er even tevoren een motorstoring aan onze volgboot, de „Albatros". Het Tiny Jonker wordt ingevet. V.l.n.r. Maarten de Ruijter, Piet Ternees, Tiny Jonker, mevrouw De Ruijter en oP de achtergrond met kalotje de Franse zwemexpert. 6 uur. De vertrouwde stem van de radioman van het A.N.P. klinkt in de stuurhut van de „Al batros": „Tiny Jonker is vanmid dag om tien voor vier bij Folke stone gestart voor haar poging het Kanaal over te zwemmen". Wij buiten over het heje van de stuurhut laten Tiny weten, dat gans luisterend Nederland vanaf dat tijdstip met haar meeleeft. Zij glimlacht ons uit het water toe, maar zegt geen 'woord. „Niet praten" heeft Maarten Ruijter tegen haar gezegd en zij houdt zich streng aan dit consigne. roeibootje verstrijken de uren. Wij zien over onze expeditie een eskader van negen Engelse zware bommen werpers trekken. Het is of de lucht reuzen Tiny en haar begeleiders een donderend „Good Luck" toewensen. Langzaam, o zo langzaam, vleit zich tegen de rotsen een ijle grijze nevel. De zon zakt langzaam achter een don kere wolkenbank, totdat ten slotte alleen nog een gloeiende vuurand te zien is. Over het water valt een loden schaduw. De wind is inmiddels gedraaid en de zee woeliger geworden. Het wordt er voor Tiny niet gemakkelijker op. Om het uur zit in het roeibootje een andere roeier aan de riemen. Hoe dit alles afliep, het is bekend. Wij zeiden het al. De enorme teleur stelling bij allen, die de expeditie mee maakten en in het bijzonder bij Tiny, Maarten en zijn vrouw en Piet Ter mes, die zo ontzaglijk veel en onzeg baar grote moeilijkheden hadden over wonnen om deze tocht te kunnen ma ken, Iaat zich niet beschrijven. Genoeg er over. Geven wij alleen nog onze in drukken: Tiny zal kunnen slagen, maar dan moeten haar dezelfde moge lijkheden daartoe worden geboden als aan Willy CroesVan Rijssel of de Egyptenaren. Men moet niet op geld behoeven te kijken. Als er op geld ge keken moet worden, wordt het een spel met mensenlevens en dan moet men Maarten de Ruijter groot gelijk geven, deze verantwoording nic'- te willen dragen. Slijkhuis versloeg John Barry nE NATIONALE atletiekwedstrij den, 'elke Zondagmiddag op de sintelbaa» Te Werve te Rijswijk wer den georganiseerd, zijn een sportief succes geworden. De hoofdschotel van de middag, het duel op de Engelse mijl tussen onze recordhouder Wim Slijkhuis en de Ier John Barry, leverde een zeer spannen de en sportieve strijd op. De Ier, die als enige buitenlander aan deze wed strijden deelnam, had dit seizoen al een tijd van 4 min 8.6 sec. genoteerd, hetgeen 0 8 sec. beter is dan het Ne derlandse record dat met 4 min. 9.4 sec. sinds September vorig jaar op naam staat van Slijkhuis. Ongeveer 15 deelnemers hadden voor het inter nationale numer ingeschreven en het was van Kreuningen die direct na de start de leiding nam om die gedurende een ronde te behouden. Slijkhuis nam daarna de leiding over, op de hielen gevolgd door Barry, waarna het in vrij hoog tempo verder ging. Het pe loton was na 2 ronden reeds 100 me ter op de beide koplopers ten achter. In de laatste bocht wist Slijkhuis van Barry los te komen en een eindspurt in te zetten. Toen hij in de tijd van 4 12.4 sec. door de finish ging, had hij een voorsprong van 20 meter op Bar ry, wiens tijd 4 min. 16sec. bedroeg. Niet naar het buitenland Hoewel zijn besluit nog niet defini tief is, heeft Slijkhuis te kennen ge geven, dat hij de uitnodigingen, om dit seizoen nog op wedstrijden in Brus sel en Finland uit te komen, niet zal aanvaarden. Damkampioenschap van Nederland De wedstrijden om dit kampioen- De Wolves bijna geslagen De uitslagen van de eerste divisie zijn: Birmingham CityLiverpool 2-3; BlackpoolCharlton Athletic 2—0; Bolton WanderersArsenal 22; Der by CountySunderland 32; Everton- Wolverhampton Wanderers 12; Ful- hamChelsea 11; Huddersfields TownPortsmouth 01; Manchester UnitedStoke City 22; Middlesbrough Aston Villa 02; New Castle Uni tedManchester City 4—2: West Brom- AlbionBurnley 30. Een roeibootje brengt Tiny Jonker van de pier van Folkestone naar de „Albatros". Het gepavoiseerde vaartuig vergezélx de roeiboot. (Van onze speciale verslaggever) De eerste grote fokdag van dravers en Volbloeds is, wat betreft het aantal en de kwaliteit van de aangevoerde paarden een succes geweest. De publie ke belangstelling was maar matig, het geen overigens niet te verwondéren is daar de plensbuien het verblijf in de openlucht nu niet bepaald tot een ge noegen maakten. Het was voor de keuringscommissie een lastige taak om uit de uitstekende paarden die uit allé delen van het land waren aangevoerd, de beste paarden te kiezen. Na veel wikken en wegen werd Amazone G als kampioene van de dravers uitgeroepen. Amazone G is een zesjarige fokmerrie en eigendom van de heren W. H. Geersen te Naarden en A. J. Borst te Wieringerwaal'd. De prachtige zwarte hengst van mevrouw C. Jacobs te Amsterdam, Oranje J, ver wierf de tweede plaats. Bij de volbloeds viel de moeilijke keuze op de tweejarige merrie, Bon- heur Perdu, eigenaar de heer F. G. Buntenbach te Den Haag. Bij de toekenning van de prijzen in de rubrieken van de eenjarige paarden viel het op dat vele producten van de schitterend gebouwde hengst „Deter mination" in de prijzen viel. De eerste prijswinnaars van de na- derlandse en Belgische paarden, welke daags na deze fokdag werd gehouden, eindigde onbeslist. De einduitslag was voor beide landen 59 punten, dit on danks het feit, dat geen enkele maal een Nederlands paard als eerste door de finish ging. Dat dit niet geheel en al volgens de verwachtingen was blijkt uit de abnormaal hoge cóte welke de Belgische paarden Franco en Fromen- tières in de draverij voor vierjarige paarden brachten. Voor iedere gulden welke men op dit koppel had gezet, be taalde de totalisator maar liefst drie honderddertig gulden en tachtig cent uit. De uitslagen waren als volgt: HolIand-Belgie-prijs: draverij tussen drie 3-jarige Belgische en drie 3-jarige Hollandse dravers. Punten: Belgie 16, Holland 18: 1. Gaillard (A. Demeule- naere); 2. Nellie Gregor (A. T. v. d. Veen); 3. New Spencer (W. H. Geer sen). Toto: winnend: f 2.30, plaats f 1.60. f 1.40, koppel f 4.50. Prijs van Wareghem: draverij tussen vier 4-jarige Belgische en vier 4-jarige Hollandse paarden. Punten: Belgie 23, Holland 19. 1. Franco (U. Marisse); 2. Fromentières (R. Bals); 3. Madame B (W. H. Geersen). Toto: winnend f 9.20, plaats f 2, f 5, f 1.20, koppel f 330,80. Prijs van Brussel: draverij Rissen vier 5-jarige Belgische en vier 5-^rige Ne derlandse dravers. Punten: Belgie 20, Holland 22. 1. Egmont (R. Bals); 2. Louis Axkit (W. H. Geersen); 3. Luxo: (M. Vergay). Toto: winnend f 4, plaats f 1.20, f 1.—, f 1,20, koppel f 6.50. volgende "rubrieken werden: Dravers: Merriën: Amazone G. eig. 1 4-J--i W. H. Geersen en A. J. Borst, Wierin- MGt KadlOOrOQramma RAAD ATLANTISCHE PACT De raad van het Atlantische Pact heeft Zaterdag na afloop van zijn eerste zit ting te Washington een communique uitgegeven, waarin hij zijn taak om schrijft en de instelling van 'n commis sie van defensie bekend maakt. NATUURAZiJN OP Z'N BEST gerwaard; hengstveulens: Quite Heny, eig. M. France, Zeist; merriêveulens: Queen Deter, eig. E. G. in 't Veen, Voorburg; éénjarige hengsten: Peter Fried, eig. J. C. v. d. Bosch, Stompwijk en J. Smit, Groningen; éénjarige mer riën: Prinses Zora, eig. J. Wagenaar, Amsterdam: tweejarige hengsten: Oc- tavianus, eig. J. de Waale Amsterdam; tweejarige merriën: Olga Pluto, eig. J. Tuinier Hofman, Garrelsweer; drieja rige hengsten: Nico Maire, eig. G. Jou- stra, Utrecht; driejarige merriën: Niko- sa, eig A. G. Hibma, Midlum. Volbloeds: Fokmerriën: Laughing Water, eig. A. Montane, Den Haag: veu lens: Nuit Blanche, eig. A. Montane. Den Haag: éénjarige hengsten: Rivalité, eig. A. Montane, Den Haag; éénjarige mer riën: Flying Gal, eig. P. van Driel, Ne- derhemert; tweejarige hengsten: Trou badour, eig. J. A. Post, Nootdorp; twee jarige merriën: Bonheur Perdu, eig. F. Buntenbach, Den Haag; driejarige hengsten: Taragas, eig. Erven K. C. G. Verkijk, Den Haag; driejarige merriën: Constance, eig. C. Wassenaar, Noord- wijk. De ontmoeting tussen de beste Ne- WIM VAN EST, de sterke Brabantse Het schaaktournooi te Trencianske wielrenner, heeft een fraai succes Teppice werd gewonnen door de Zweed behaald door te Parijs tweede te wor- Stahlberg. De Nederlander Prins, die den in de grote prijs der Naties, een zijn laatste partij tegen Kottnauer won, wedstrijd tegen het uurwerk over 141 eindigde op de achtste plaats, kilometer. Onder de zesentwintig' ren- In de handbalwedstrijd Nederland ners stond onder meer ook ingeschre- Zwitserland te Eindhoven, is het de ven het Italiaanse wielerfenomeen Faus- Nederlanders niet gelukt de technisch to Coppi. De Fransman Coste won deze zeer goed spelende Zwitsers te slaan, monstertijdrit met een voorsprong Na een kwartier begon een doelpunten- van ruim dertien seconden op onze regen en al spoedig stond Nederland landgenoot. Van Est had de Fransman met 42 voor Nog vóór de rust echter echter nog dichter kunnen benaderen was de stand weer gelijk, 55. Na de daar hij, met nog veertig kilometer voor rust bleken de Zwitsers over meer uit- de boeg, een verkeerde weg insloeg, houdingsvermogen te beschikken en re- waardoor hij enkele seconden verloor, gelmatig voerden zij de stand op tot Coppi, die lange tijd achter onze land- 116. genoot zat, liep in de laatste kilometers Voor het eerst sinds vijfentwin- een achterstand op en eindigde op de jaar werd in het Vondelpark weer elfde plaats. De tijd van Coste bedroeg een wielerwedstrijd verreden. Zondag- over de 141 kilometer drie uur, 41 mi- middag kwamen de beste professionals nuten en 32.8 seconden. en amateurs van Nederland aan de Dat Harris niet zo maar toevallig rtart. Bij de profs startten onder an- wereldkampioen sprinter is geworden, dere Schutte en Middelkamp en deze bewees de Engelsman in meerdere re- hadden blijkbaar nog rancune gevoe vanche-wedstrijden. Zondag versloeg lens van de ronde van Nederland over- hij Derksen in drie manches. In de gehouden, want zij reden slechts tegen laatste rit noteerde Harris de fantas- elkander. Het gebeurde dan ook dat schap, waaraan 15 spelers deelnemen en dat gedurende 8 weekends te Am- sterdam wordt verspeeld, werden Za- j tijd van n.2 sec. over ae laatste Midelkamp ver in de achterhoede ein- terdag en Zondag voortgezet. tweehonderd meter. De wedstrijd werd Cdgde en Schulte in de laatste ronde. gehouden in Jutland op de baan te toen er niets meer te redden viel, van Vrijdagavond speelden O Doornbos en J H. Vos uit Amsterdam reeds hun Partij uit de vierde ronde, die door Vos werd gewonnen De uitslagen ran Zaterdag waren- LigthartDukel. BaasMetz. Gordijn —Laros en Vos-Onnink speelden remi se Keller won met zwart van O Drenth P Beers verloor bij verrassing van O Doornbos en Van Dijk won met zwart fan Ph J Ham uit Rotterdam. De uitslagen van Zondag luiden: LarosP Beers 20; R C Keller F. Gordijn 1 1: J Metz— O Drenth 1—1; B Dukol J Baas 2—0; C. Suyk -A. Ligthart 20. Esbjerg. Harting, onze coming-man op de lange afstand, won Zondag de interna- tioale boulevardloop te Vlissingen Hij legde de 3600 meter af in 10 minuten en 40.1 sec. zijn fiets stapte. Braspenninx ging met de krans strijken. Willekes werd win naar bij de amateurs, voor wereld kampioen Henk Faanhof. Tijdens de laatste etappe van de 150 kilometer lange afstandmars Brus selRotterdam zijn twee van de vijf- Zatopek deed Zondag weer een: endertig deelnemers uitgevallen. Dc van zich spreken. De Olympische kam overige' deelnemers kwamen Zondag- pioen won te Praag de 10.000 meter avond omstreeks half zeven in de can- in de schitterende tijd van 29 minuten tine van de bierbrouwerij „De Oranje- 38 8 sec. Met deze tijd bleef hij slechts boom" te Rotterdam aan Ongetwijfeld tien seconden boven zijn beste per- zal hier voldoende vocht aanwezig zijn soonlijke prestatie. geweest om de dorstigen te laven. Het criterium der „Azen", een .wegwedstrijd over 125 kilometer te Namen (B.), werd door Middelkamp vóór Diederich, Kint, Ramon en Ma- thieu, gewonnen. Met de internationaal Bouwman als midvoor heeft BMHC gisteren de finale van de jaarlijkse hockeydag ge wonnen. Eerst werd Deventer, een uur later SCHC (Bilthoven) en tenslotte HTCC (Eindhoven) verslagen. Alle tien doelpunten, die de Bloemendalers in deze drie wedstrijden scoorden, kwamen van de stick van Bouwman. Naast flench ixwedstrijden hebben wij nu ook een Benefraluxwedstrijd ge had. Het was een athletiekwedstrijd tussen Belgie, Nederland, Frankrijk en Luxemburg welke te Eindhoven werd gehouden. Belgie werd winnaar en Nederland eindigde op de laatste plaats. Het Russische volleybal-team be haalde te Praag de titel van wereld kampioen, gevolgd door Tsjechoslowa- kije. Het troosttournooi werd door Hongarije gewonnen. Het Nederlandse leam eindigde op de vierde plaats. Zuidslavie won gisteren zijn tweede wedstrijd in het voetbaltour- nooi om de wereldbeker. Dit land zal nu tegen Frankrijk moeten uitkomen. De winnaar van deze wedstrijd wordt geplaatst in de eindronden van het tournooi, die volgend jaar in Brazilië worden gespeeld. Ook Zwitserland is verzekerd van een plaats in het eind- tournooi. De Helveten wonnen hun wedstrijd van Luxemburg enzouden nu tegen Belgie moeten uitkomen Bel gie heeft zich echter terug getrokken. De Nederlandse dcelneir.-rs aan de motorzesdaagse hebben zich uitstekend gehouden. Negen van de veertien Ne derlanders brachten deze zware be trouwbaar!! r-idsrit tot een goed einde. Vijf van hen kwamen met 0 strafpun- ten binnen, waardoor zij de gouden me daille ontvingen. Bij de zilveren vaas werd Tsjecho-Slowakije eerste, gevolgd door Engeland en Nederland, wat voor de Nederlanders een uitstekende pres tatie is. Bij de Trophee werd Engeland onbedreigd eerste, terwijl de Tsjechen hier de tweede plaats bezetten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 De vijf Zaparaka's. 6.15 De Sportrubriek. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7 45 Landbouwrubriek. 8.15 Werken van Bo heemse componisten. 9.15 Lezing. 9.30 Met band en plaat. 10.15 Svveelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Graniofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 5.30 Orgel-ensemble. 6.20 Strauss-walsen. 6.45 Parlementair over zicht. 7.00 Benny Goodman-kwartet. 7.20 Toe spraak. 7.35 Mannenzangvereniging. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 Paul Godwin-sextet. 8.50 De Ducdalf. 9.10 Actuele kanttekeningen. 9.40 Rede door Koos Vorrink. 11.15 Dansmuziek. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Omroep-Kamer- erkest. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Ochtendconcert. 11.00 Muziek houdt fit. 11.30 Als de ziele luistert. 12.03 Orkest zonder naam. 12.30 Mededelingen. 12.33 Nationaal- programma. 2.00 Omroep A Capella-koor. 2.30 Onder ons. 3.00 Metropole-orkest. 3.25 Disco klanken. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Zieken verlof. 5.00 Na Schooltijd. 5.15 De Wigwam. 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Amusements-orkest. 7.30 Dit is leven. 7.50 Rubriek. 8.05 De gewone man. 8.12 „Miguél Manara", hoorspel. 10.35 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert, HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om "7 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Herhaling hersen gymnastiek. 9.35 Aubade. 10.00 Morgenwijding J0.50 Kleutertje luister. 11.00 Zang en piano. 11.30 De Wekker. 12.00 Metropole-orkest. 12 30 Mededelingen. 12.33 Nation aal-pro gram- ma-. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.25 Beroemde componisten. 4.40 De Schoolbel. 5.00 Kinder koor. 5.30 Maria Zamora en orkest. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 The Skymasters. 7.05 Muziek. 7.30 Gevarieerd, programma. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.20 Utrechts Stedelijk Orkest. 9.15 Perron-perikelen, vrolijk program ma. 9.45 De Speeldoos. 10.05 Buitenlands overzicht. 10.20 Au moulin de la chanson. 11.15 Amusements-muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hl: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 8.15 Eng. U.S.: Casino-orkest. 9.10 Verz. pr. 10.00 Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Anton en orkest. 11.00 Eng. L.P.: Muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.:^ Koormuziek. 12.32 Orkest George Larue. 1 15 Fantasie en Sentiment. 2,00 Gram. 3.00 Eng. L.P.: Celeste Octet. 3.30 Accordeon orkest. 4.00 Voordracht. 4.15 „The Southern Serenade Orchestre". 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Sonate van Chopin. 6.25 Post- duivenberichten. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Orkest Paul Whiteman. 8.00 Weense operette muziek. 8.45 Instrumentale soli. 9.00 Frag menten uit „Ernani". 10.15 Eng. L.P.: „Topic foi today". 10.20 „Old Time Dance Or chestre". 11.00 Voordracht. 11.15 Raeburn orkest. (Ongecorrigeerd) (Van onze Londense correspondent) De mededeling van Sir Stafford Cripps is in Engeland ingeslagen als een bliksemslag uit heldere hemel. De devaluatie van het Pond vormt het ge sprek van de dag. Allerwege spreekt de man in the street over de gevolgen, die deze devaluatie voor hem zal heb ben. De verhoging van de broodprijs met 1 y, penny laat niet na indruk te maken. Talrijke levensmiddelen, waar. m meel verwerkt wordt, zullen naar de mening van de bevolking in prijs stijgen, zodat de devaluatie wel dege lijk van invloed zal zijn op de cijfers in het huishoudboekje. De Engelse huismoeders bespreken Cripps' schok kende tijding in de underground, op straat en in de winkels. Daar verwacht wordt, dat ook de prijs van de aardappelen zal stijgen, slaat men allerwege aardappelen in. Over het algemeen is men gedepri meerd en beduusd. Een geliefd onder werp van discussie is de vraag van welke betekenis de val van het Pond zal zijn op de aanstaande spoorweg staking. De Engelse pers is geschokt. De „Daily Mail" schrijft over een „Ontzet tende schok", de „News Chronicle" noemt de devaluatie dramatisch, maar een nieuw begin op de weg naar her stel. Ook de „Daily Telegraph" is ver rast, temeer waar de City een minder ingrijpende devaluatie had verwacht. De koers is lager gesteld, aldus het blad om de Engelse export een nieuwe kans te scheppen. Het noemt de devaluatie echter tevens een wanhopige poging om het buitenlandse vertrouwen in 't pond sterling te herstellen en knoopt hier aan de verwachting, dat ook de ben zine wel duurder zal worden. De „Times" verwacht, dat de lagere koers zal leiden tot een eis voor hogere lonen en als deze lonen dan toegekend zouden worden, zal het voordeel van ile devaluatie weer teniet gedaan zijn. Het zou veel beter geweest zijn, aldus de Times, als men hier 'in Engeland eerst bezuinigd had en een strenger toezicht had toegepast op de particulie re credieten. Het blad acht het van het hoogste belang, dat de lonen niet hoger worden en men de noden van grote gezinnen en ouden van dagen opvangt door een provisie. Het blad besluit met de opwekking, dat het Engelse volk hoe men de waarheid ook mag ver mommen de' toestand recht in het gezicht moet kijken. Het zal zowel hulp als leiding nodig hebben. „Rijkseenheid" hing de vlag halfstok Circa vijfduizend personen bezoch ten Zaterdagmiddag de „protestbij eenkomst tegen het gevoerde Indie- beleid", die het „Nationaal Comi té Handhaving Rijkseenheid" in de Apollohal te Amsterdam had georga niseerd. De vijf sprekers: prof. mr. P. S. Gerbrandy, de heer Ch. J. I. M. Weiter, generaal b.d. H. G. Winkel man, admiraal b.d. C. E. L. Helfrich en dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn hielden korte redevoeringen, die in hoofdzaak gelijk waren aan die, wel ke zij 20 Augustus j.l. op een protest vergadering in de Haagse Dierentuin hadden uitgesproken. Op de hal woeien twee Nederlandse vlaggen halfstok, en boven de ingang hing een groot zwart-wit omrand wa penschild met een kroon. Kwart eeuw Iradie-roufe Het is 1 October a.s. vijfentwintig jaar geleden, dat de eerste poging werd on dernomen om Nederalnds Indie door de lucht te bereiken van Nederland uit. Die poging werd gedaan door de K.L.M.- vlieger Van der Hoop. Sinds die eerste October 1924 werden tot nu toe 53 mlllioen kilometer afgelegd op de Indieroute. Er werden ruim 104.000 passagiers vervoerd, 1280 ton vracht, ruim 3000 ton post of ongeveer 460 millioen brieven en 3787 vluchten gemaakt. Na de afkondiging van de. order staakt het vuren te Solo ruimden militairen der T.27.1. de versperringen op.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5