Er zal streng worden opgetreden tegen mishandeling AGENDA Landbouwdag zal groot succes worden In Castricum gaat een sportparkI Majaarskeurir verrijzen Stad en OmqwwQ C D. F. Kohnert f Om hef1 Alkmaarse schaakkampioenschap Dr. Max Euwe komt naar Alkmaar Kinderen bij hef spelen gewond Floraliafenfoonsfelling een groot succes De sterken voor de xwakken De inwijding van de Grote Kerk Glas voor die jongens! INGEZONDEN Een woord van dank ixxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxï I CSV krijgt 'n tweede terrein De kleuterschool en de schoolartsendienst Gevangenisstraf voor diefstal van electriciteit Van de dertien zaken die gisteren op de „rol" van de Politierechter te Alkmaar prijkten, waren er niet min der dan zeven gevallen van mishan deling. Dit ontlokte de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, de opmerking: „Als de kermistijd in Noord-Holland aanbreekt, krijgt de Politierechter weer mishandeling op mishandeling te behandelen". Mr. Meischke was van mening dat er te gen deze handtastelijkheden, die voor al in de kermistijd zo veelvuldig voor komen, streng moet worden opgetre den. N. E. S. was ten laste gelegd dat hjj in de nacht van 13 op 14 Juni in café H. te Heer-Hugowaard A. de V. bij het hoofd had gegrepen en hem daarna enige vuistslagen op de rech ter slaap had toegebracht, tengevolge waarvan De V. het bewustzijn ver loor. Getuige De V. herinnerde zich van het voorgevallene totaal niets meer. Hij had bij het buffet een glaasje bier gedronken en toen S. was bin nen gekomen had hij deze ook een hartversterking aangeboden. Dit was het laatste wat hij zich voor de geest kon brengen. Toen hij wakker werd lag hij onder het toneel van het café en had hij flinke hoofdpijn. Getuige J. B. kon ook al niet veel licht in de duisternis brengen. Hij had het hand tastelijk optreden van S. wel gezien, doch hij kon er geen verklaring voor geven. Mr. Meischke vond deze mishande ling zo ernstig, dat hij een boete van 100.met een vervangende hech tenis van veertig dagen eiste. Mr. Van den Wall Bake veroordeelde S. b?j verstek tot ƒ80.subs. 40 dagen. Een menselijke reactie Toen de brugwachter van de Friese- brug, K. de B., op 12 Juni een schuif- boom van de brug opzij wilde duwen, werd hij hierin gehinderd door het voorwiel van de fiets vein de dertien jarige A. V. De B., die blijkbaar nogal haast had, gaf een trap tegen het wiel, waardoor fait een halve slag omdraaide. Toen De B. even later op de brug liep hoorde hij schelden en daar hij meende dat de jongen tegen wiens fiets hij getrapt had, hem bele digde, gaf hij deze zonder aarzelen een klap tegen het hoofd. Dit zag S. H. W. S. uit Alkmaar. Hij maakte zich zo kwaad over het optreden van de brugwachter, dat hij hem een stomp tegen het gelaat gaf. Het ge volg was dat S. zich gisteren voor de Politierechter had te verantwoorden ter zake van mishandeling. Mr. Meischke was van mening dat de brugwachter, hoewel hij het mis schien niet altijd even gemakkelijk heeft, ver buiten zijn boekje is ge gaan. Spreker kon zich het optreden van S. wel enigzins voorstellen en wilde daarom met ƒ10.subs. 5 da gen volstaan. Mr. Van den Wall Blake, die de klap die S. de brugwachter gaf een menslijke reactie noemde, maakte er ƒ5.subs. 3 dagen van. Diefstal van electriciteit De Alkmaarder J. P. die zich te verantwoorden had voor het clandes tien gebruiken van electriciteit, kwam er minder goed af. Hij had een gaatje in de meter gemaakt en kon hierdoor de teller buiten werking stellen. P. zou gedux-ende meerdere jaren veel gebruik van electriciteit Gistermorgen overleed na een kort ziekbed alhier in de ouderdom van drie en zestig jaar de heer C. D. F. Kohnert. Zijn heengaan zal door zeer velen met weemoed worden vernomen omdat de overledene als collega, vriend en leermeester grote sympathie heeft verworven. De heer Kohnert diende in de eerste plaats het nijverheidsonder wijs. Veertig jaar gaf hij zijn krachten om jonge mensen de eerste kneepjes van het vak bij te brengen, eerst te Appingedam, daarna aan de ambachts school te Alkmaar. De laatste jaren vóór zijn vertrek vervulde hij daar de functie van adjunct-directeur. Voorts was hij hoofdleraar van de machinis tencursus. Eigenlijk had deze werkzame figuur nooit vrije tijd, want als de schooldeur echter hem dichtviel, hadden talrijke andere zaken zijn bijzondere belang stelling. Hij was voorzitter van de ver eniging „Nazorg" voor leerlingen van de B.L.O.-school en zeer actief werk zaam in het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Dit laatste maakte de heer Kohnert ook geliefd tot in de ver re omstreken van onze stad. Op barre Winteravonden toog hij zelfs naar de kleinste plaatsjes op het platteland om zijn Uitermate boeiende lezingen te houden. Met grote dankbaarheid zal men de thans overledene blijven ge denken. Gisteravond werden op de clubavond van V.V.V. de wedstrijden om boven genoemde kampioenschappen voortge zet. De uitslagen waren: Hoofdkl. A: M. N. PrangerW. Kwak 01, P. See waldM. N. Pranger 10. Hoofdkl. B: C. MeijerE. J. Kayser 01. Eersteklas A: F. HolC. Woutersen 1o. Eersteklas B: J. F. v. Brenk P. v. d. Struys 01. Tweede klas A: WoltersFrank 01. Tweedeklas B: J. v. Loo—J. A. J. de Wolf 0—I. gemaakt hebben. Van tijd liet hij de teller even oplopen, omdat het arg waan zou wekken als hij helemaal geen stroom zou gebruiken. P. achtte zich al flink gestraft omdat hij aan de Lichtbedrijven een navordering van ƒ195.moest betalen. Dit be drag vond mr. Meischke echter niet hoog; vooral niet als men in aanmer king neemt dat het clandestien stroomverbruik meerdere jaren ge duurd heeft. De Officier was van me ning dat men hier niet met een geld boete kon volstaan en eiste daarom een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. Mr. Van den Wall Bake veroordeel de tot twee maanden gevangenisstraf. T. S., zonder bekende woonplaats en J. L. S., uit Alkmaar, die destijds werkzaam waren bij het opbouwen van circus Strassburger, kregen daarbij ongenoegen met enige mede arbeiders. Zij grepen allebei een ijze ren stoelleuning en gaven A. H. de Wit en J. Immel daarmee een klap op het hoofd. Zij werden gisteren allebei bij verstek tot f 75.subs. 25 dagen veroordeeld. Het is zo goed als zeker, dat de scha kers van Alkmaar en omgeving op 10 October de kennismaking met dr. Max Euwe zullen kunnen hernieuwen. Onze grootmeester zal dan bij V.V.V. aan 35 borden simultaan spelen en dit kan inderdaad als een schaakgebeur tenis van belang voor onze stad worden beschouwd. Want niet alleen zal het een eer zijn tegen onze bekende landgenoot te spelen, maar ook de belangstelling zal groot zijn om de man die zoveel gedaan heeft voor de opvoering van het schaakpeil in ons land, tegen een leger van 35 schakers in actie te zien. Gisteravond omstreeks half zeven bemerkte een automobilist, die over de Oudegracht in de richting van het Raaksje reed, dat plotseling uit de Compagniestraat een jongetje op eere autoped kwam. De automobilist rem de krachtig, doch kon niet verhinde ren, dat het kind tegen de wagen reed -Het viel met het achterhoofd op het wegdek en bleef daar liggen. Het 4-jarig jongetje werd naar zijn wo ning overgebracht, waar de huisarts zich verder over hem ontfermde. Toen een 11-jarig meisje gister avond om zeven uur op een hekje van het plantsoen aan het Kwerepad balanceerde, verloor zij haar even wicht en kwam zo. ongelukkig te val len, dat zij haar rechter arm brak. (Ontleend aan onze Advertentie.Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Thuiskomst (boven 14 jaar). Grote kerk, 7 uur: Inwijdingseamen- komst. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 u. matinée. Hotel Centraal, 8 uur: Magnetisme, de geneeswijze der toekomst. De floralia-tentoonstelling in de Ko renbeurs is voor het organiserende co mité, dat samenwerkte met de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, een groot succes geworden. Ruim vijftien honderd bezoekers hebben de expositie bezocht en genoten van de vele fraaie stands. In het bijzonder kwam de mede werking van de bloemisten naar voren en het succes heeft de organisatoren doen besluiten, het volgend jaar op nieuw een tentoonstelling in te richten, doch dan op nog veel groter schaal. Het doel van deze exposities, namelijk de jeugd te winnen en bij haar meer liefde voor bloemen en planten aan te kweken zweeft daarbij steeds voor ogen. Vermelden wij nog dat ieder vijf entwintigste bezoeker (ster) verheugd met een plant naar huis ging en dat mevrouw B. Ekkel, die de 1500ste be zoekster was, uit handen van het comité een keurige plantschaal in ontvangst had te nemen. BETOGING IN DE MUZIEKTUIN Het pei-manent bureau van het We reld Vredescongres te Parijs heeft be sloten om Zondag 2 October te vieren als een Werelddag van de vrede. Het vredescomité afdeling Alkmaar en om streken zal ter gelegenheid van dit feit Zondag om twee uur een betoging in de Muziektuin houden. In aansluiting op het buitengewoon geslaagde Cabaret Dansant ten bate van de tbc-bestrijding in Juli, organi seert het Gulden Vlies-personeel onder het motto „Groot Alpenfeest" een der gelijke avond op Zaterdag 24 Septem ber. Het geheel dat in Beierse sfeer zal worden gehouden met Beierse kle derdracht enz., belooft iets zeer bijzon ders te worden. De belangeloze mede werking werd verkregen van de bal leider Jack Smit, de accordeonclub „Vita Nova", het versterkt ABC dans- •orkest, Co Sieuwerts en zijn orkest en vele anderen. Ter verhoging van het attractieve element zal het Gulden Vlies-perso neel in klederdracht een rijtoer door de stad maken. Vertrek om half zeven uit de Tulpstraat, waarna het Zwit sers gezelschap om ongeveer 7 uur aan de Koorstraat verwacht kan wor den. OPBRENGST COLLECTE De collecte, die Zaterdag werd gehouden ten bate van de Spoorweg TBC-vereniglng heeft hier ter stede bruto f 567,83 opgebracht. Lanqedijk BURGERLIJKE STAND Geboren: Maartje J. J., d. van J. J. Ewalt en M, van Dok. Robertus J., z. van C. Molenaar en G. Brink. Jo hannes A., z. van A. Winder en G. M. Schuffelen. Henri J., z. van W. J. van der Stok en H. M. Admiraal. Overleden: Jacob Schouten, echt genoot van C. Keppel, 59 jaar. Getrouwd: Wiebe Nijenhuis en Grietje Bakker. Carolus J. Colls, 47 jaar. Henrica C. de Wit, 33 jaar. Oude Niedorp UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd gewij zigd de inschrijving van H. B. Dam huis, Dorpsstraat 74, alhier, smids- en hoefsmidbedrijf, kleinhandel in haar den en kachels en huishoudelijke arti kelen. Uitgetreden eigenaar: D. San ders. Bedrijf wordt voortgezet door H. B. Damhuis onder eigen naam. Betreffende de komende Land- en Tuinbouwtentoonstelling worden met het naderen van de datum: 28 Sep tember, steeds meer bijzonderheden bekend. Door het gemeentebestuur van Alk maar is een gouden medaille beschik baar gesteld voor de afdeling „Vet Vee", die bestemd zal worden voor de beste inzending van een collectie van vijf vette koeien. De Alkmaarse Exportveiling heeft een gouden medaille uitgeloofd voor de mooiste inzending fruit, terwijl het Schapenstamboek een zilveren wissel beker beschikbaar heeft gesteld voor het beste schaap met twee ramlamme- ren. De commissie ontving vele toe zeggingen van diverse medailles. De aangifte voor de schapen over treft die van vorige jaren belangrijk. Paarden, koeien en varkens zijn vrij wel gelijk aan vorig jaar. Het dub bele aantal geiten van vorig jaar (ruim 100 stuks) is ingeschreven. De Korenbeurs belooft weer zeer attractief te worden. De animo is zo groot, dat diverse standhouders zelfs teleurgesteld moesten worden wegens gebrek aan ruimte. Landbouwwerktuigen zullen in gro te verscheidenheid ten toon worden Wij herinnex-en' er onze lezers aan, dat hedenavond om zeven uur de Grote Kerk zal worden ingewijd. De bezoekers wordt verzocht, stipt op tijd aanwezig te zijn, opdat de voort gang van de dienst niet gestoord wordt. Het orgel zal worden bespeeld door dr. Anton van der Horst en Simon Jansen. Ds. N. den Oudsten zal een wijdingswoord spreken. gesteld op Hofplein en aan de Nieu- wesloot. Voor de winkelweek, georganiseerd door de Contactcommissie van de Middenstand, die tijdens de landbouw- feesten wordt gehouden van 24 Sep tember tot en met 1 October, hebben zich een groot aantal deelnemers op gegeven. Tijdens de Landbouwdag zal op de Laat een grote warenmarkt (een z.g. Lappenmarkt) worden gehouden. Ge zien het succes in andere plaatsen (Hoorn boekte dit jaar 12.000 bezoe kers) twijfelen wij er niet aan of ook in Alkmaar zal deze mai-kt veel be zoek trekken uit de gehele omgeving. De commissie voor de tentoonstel ling doet een beroep op de burgerij van geheel Alkmaar om tijdens de Landbouwdag voor een feestelijk aan zien te zorgen door het uitsteken van de vlag. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aangetrof fen een klein bruin hondje, v.m. uit de omgeving van het Noordhollands Kanaal en een klein cypers poesje. In Heiloo is zwervend aangetroffen een zwarte gecastreerde kater, de eigenaar kan zich vervoegen aan het adres van de heer Ooykaas, Tuindorp te Heiloo. Ter beschikking een mooie, donkere bruine hond, pl.m. twee jaar oud, zeer waaks, reu, lief voor kinderen. Adres inspecteur: C. Verver, Baanstraat, Alk maar. CONCERT GERARD HENGEVELD UITGESTELD In verband met de inwijding van de Grote Kerk is het pianoconcert, dat Gerard Hengeveld hedenavond in het Gulden Vlies zou geven en waarbij de pianist een Bach-programma zou ver tolken, uitgesteld tot Maandag 26 Sep tember, des avonds om acht uur. LIET IS WAARLIJK nog niet zó lang geleden, dat zij, die met de Justitie in aanraking kwamen, door welke omstandigheden dan ook, uitsluitend als mens-vijandige (en düs gevaarlijke) individuen werden beschouwd en dien overeenkomstig behandeld. De over treder der wet kwam in de gevange nis terecht en zo'n gevangenis was doorgaans een oord, boven de poort waarvan dezelfde woorden hadden kunnen staan die Dante in zijn Godde lijke Comedie boven de poort van de hel plaatste: „Hij die hier binnentreedt late alle hoop varen". Gevangenissen waren, waar ook ter wereld en düs ook in Nederland, oor den van verschrikking. En de „cor rectie" der misdadigers vond plaats met de hardst mogelijke middelen. De Staat nam wraak op hen die zich tegen haar hadden verzet en algemeen aan vaardde men dit als logisch, verant woord en rechtvaardig. Dat is voorbij. En zonder nu te kun nen zeggen dat strafgevangenissen oor den van plezierig samenzijn zijn, is het toch wel zó, dat men eindelijk begre pen heeft dat niet iedere wetsovertre der automatisch een verloren ziel is, een element dat in de donkerste duisternis en 't meest volledig isolement zijn zon den dient te overdenken. En zeker niet als men wil bereiken dat de gevange ne. na het uitzitten van zijn straf, als een behoorlijker mens in de maat schappij terugkeert. In tal van gevangenissen is het thans zo, dat daar' naast het misdrijf ook de mens wordt gezien. En menig gevan genisdirecteur poogt het daarheen te leiden, dat zijn gevangenen, na verlaten van de cel, niet alleen maar vervuld zijn van wrok en haat. Zo'n soort direc teur bezit de Alkmaarse strafgevange nis, de heer Lassche. In deze gevange nis, waarin zich thans een groot aantal jonge mensen bevindt, wordt veel ge daan om de gedachten der gevangenen in andere banen te leiden. Dat is niet zo heel eenvoudig, maar het gebeurt met ijver en geduld. En er worden successen geboekt. En dat is belangrijk! Wat nu de bedoeling van dit stukje «s? De directeur van de Alkmaarse Strafgevangenis bezit een collectie goede prenten en platen. Hij zou niets liever willen dan deze, ingelijst, een plaats geven In de cellen der jongens. Want vier kale muren blijven vier kale muren, en zelfs de armste mens hangt in zijn woning nog wel een of ander portretje of illustratie op. Nu is er het gevaar dat dit plan niet verwezenlijkt kan worden. Men heeft namelijk geen glas. En zonder glas gaat het niet. Men kan zeggen: ja, maar daar moet de Staat of het Departement van Justi tie dan maar voor zorgen. Dat is toch zeker niet ónze zaak. Natuurlijk hebt ge gelijk, lezer, maarvoor zoiets staat op de begrotingen van die Staat en het Departement van Justitie geen „post". En düs geen prenten en platen In die cellen van de jongens. Tenzijer een aantal lezers ge vonden wordt die van oordeel zijn dat er dan maar „genade voor recht" moet geschieden en vinden dat die illustra- ties er in ieder geval moeten komen. Tot hen richten wij ons. En niet zonder hoop. Er is een bedrag van f 100.nodig. Dat is geen duizelingwekkend kapi taal. Dagr is niet de ganse Alkmaarse bevolking voor nodig. Alleen maar een paar menselijk-denkende inwo ners, die het wel willen begrijpen. Mogen wij op hün portemonnaie, op him giroboek vertrouwen? Men kan het zo doen: een postwissel aan: De directeur der Strafgevange nis te Alkmaar, Prins Bernhardlaan 16, motto: „Glas voor de jongens". Of op gironummer 310650, op dezelf de naam en hetzelfde adres. Motto als boven. Tenslotte nog dit: indien er Alk maarse ingezetenen zijn die oude, ge bruikte of nieuwe lijsten over hebben (en wij denken daarbij aan al die por tretten en schilderijen die tóch maar op zolder staan te vergaan als waarde' loze stofnesten) laten zij, die daarvan afstand willen doen, dit per briefje mededelen aan de directeur der straf gevangenis. De lijsten worden dan graag door het personeel der inrichting af gehaald. De lezers die bereid zijn, hetzij met geli hetzij met lijsten, te helpen kun nen zich verzekerd weten van de grote dank van de Directeur en zijn assis tenten. En stellig nog méér van die der jongens in de cellen met de nu nog kale muren! Plannen op papier gereed In Castricum gaat de volgende maand de aanleg van het nieuwe Sportpark beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat Vitesse, de plaatselijke derdeklasser, met zijn eerste competitiewedstrijd in bet seizoen 1950-1951 het nieuwe terrein opent. Dit sportpark zal op de „Puikman" ontstaan, in een driehoek, waar tij dens de oorlogsjaren wegen en wonin gen gesloopt werden en waar nu nog puinhopen liggen. Het R.K. kerkbe stuur St. Pancratius heeft deze grond van de gemeente gekocht en neemt het initiatief tot de bouw van Castri- cum's modernste snufje op sportge bied. Vitesse zoekt al vanaf de bevrij ding naar een betere gelegenheid om enige behoorlijke voetbalvelden aan te leggen met grotere accomodatie dan vóór die tijd. Sinds 1945 bespeelt Vitesse het terrein aan de Oud-Haar lemmerweg, omdat op haar oude veld aan de Oude Weg een veertigtal wo ningen gebouwd moest worden. Er bestaat geen kans, dat de club het tegenwordige terrein in eigendom krijgt. De tekeningen voor het nieuwe ter rein zijn klaar. Het sportpark bevat drie sportvelden. Om het hoofdterrein is een sintelbaan geprojecteerd, waar van de ondergrond geheel vervaardigd zal worden uit het reeds aanwezige puin. De twee bijvelden worden ge bruikt als oefenterrein voor divei-se veldsporten en als handbalterrein voor de damesafdeling van „Vitesse" Het geheel wordt omgeven door een afrastering van betonnen palen, ver bonden door harmonicagaas. Om het terrein komen nieuwe wegen, die door een aanplanting van het sportpark gescheiden worden. Langs de Bever- wijkerweg zal een plantsoen van veer tien meter breed voor een aardige 'achtergrond zorgen Nog geen tribunes. Van tribunes is voorlopig nog geen sprake. Wel zal door het opwerpen van aarden dammen het publiek in de gelegenheid gesteld worden een beter overzicht van de verrichtingen op het hcofdveld te krijgen. Later gaat men over tot de bouw van een overdekte tribune, die over de spoedig te verrijzen kleedkamers wordt getrokken en plaats zal bieden aan 1600 toeschouwers. De mogelijk heid, dat aan weerszijden van de overdekte tribune, door middel van de aarden dammen een staantribune wordt aangelegd, is dan zeker aan wezig. De sintelbaan zal voldoen aan de eisen, die hiervoor gesteld zijn door de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie, zodat er tezijnertijd in ieder geval nationale athletiekwedstrijden gehouden kunnen worden. De sintel baan is dan tevens geschikt voor an dere sporten, b.v. speedway-races. Het oefenterrein zal zijn geld alleen op zomeravonden opbrengen. Een verlichting, die nodig is om de winter- ti'aining in de openlucht te doen plaatsvinden, wordt voorlopig niet aangebracht. Verder is er op het sportpark, dat bij belangrijke wed strijden ongeveer 10.000 mensen kan bergen, een ruimte overgelaten, waar op in de toekomst plaats is voor ten nisvelden. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Namens de verpleegden uit de Alk maarse lighallen willen wij op deze plaats dank brengen aan de verschil lende verenigingen, die voor ons, pa tiënten, zo ontzaglijk veel doen, hetzij door financiële steun of in de vorm van ontspanning. In het bijzonder gaat onze dank uit naar het personeel van het Gulden Vlies, dat onder leiding van de heer B. Valk ons reeds zoveel prettige middagen en onvergetelijke avonden heeft bezorgd. Voor ons, die de hele dag moeten liggen, zijn zulke evenementen hoogtepunten in ons le ven. Nu er Zaterdag weer een feest avond ten bate van de tbc-bestrijding zal worden gegeven waaraan het Gul den Vlies-personeel geheel belange loos zijn medewerking zal geven, wil len wij hier nogmaals onze waardering uitspreken voor allen, die daaraan medewerken en die op die wijze hel pen ons lot te verlichten en onze strijd te steunen. ENKELE VERPLEEGDEN. NIJDAM EN STAMVERWANTEN In uw courant van 14 September stond onder de rubriek „Kort Bestek" een berichtje, betreffende de familie Verpalen in West-Brabant. Deze fa milie zou volgens genoemd berichtje verspreid zitten over de gehele wereld en zij zou een eigen maandblad, „De vijf palen", uitgeven. Nu wil het geval, dat ook wij, de fa milie Nijdam en stamverwanten, wijd en zijd gehuisvest zijn. Onze familie vereniging „Nijdamstra" geeft ook een maandblad uit onder dg titel „De Nij damstra Tijnge" en wel onder redac tionele leiding van de heer W. Vleer, genealoog te De Kaag, die reeds veel genealogische onderzoekingen tot het jaar 1600 heeft verricht. Uit de gege vens is gebleken dat de stamboerderij „Nijdamstra State" in de omgeving van Grouw in Friesland staat en dat er nog een familiewapen is. Eventuele stamverwanten in West- Friesland die nog geen lid zijn van de familievereniging kunnen zich in ver binding stellen met de heer A. Nij dam, Koepoortsweg 75, Hoorn. I CAS TRICUMS I WEEKPRAATJE Als de weg je langs de Overtoom veert en dat gebeurt mij b(jna da. gelijks dan kijk je onwillekeurig I naar dat prachtige clubhuis van onzt katholieke dorpsgenoten. Het is door- gaans in dit clubhuis zeer levendig De katholieke jeugd en ook de oude-1 ren kunnen zich daar volop ontspon-1 nen. Kortom, het is een pracht gebouw en er wordt prachtig werk verricht. Een voorbeeld, dat anderen kunnen navolgen. Maar dan zullen hiervoor I de handen inéén geslagen moeten worden. Als men mij hierover een persoon lijke vraag zou stellen, zou ik niet beter weten te beantwoorden I dan met: „Echt wat voor de Foren- senbond, die wel de grootste neutrale vereniging in ons dorp genoemd ka» worden en alle schakeringen omvat". Het plan, dat ik hier naar voren I breng, heeft overigens niet de preten tie iets nieuws te zijn, want al meer-1 dere malen is in het verleden een I eigen gebouw een punt van bespreking I geweest. Mijn bedoeling is alleen, oml in dit praatje de idee levendig te I houden, opdat ook het niet-katholieke deel de beschikking krijgt over een eigen gebouw, waarover de vele neu trale verenigingen kunnen beschikken ter bevordering van het verenigings leven. Alvorens dit praatje-van-de-week te besluiten, is een woord van dank toch wel op zijn plaats aan diegenen, die zo trouw de oorlogsgraven op 0ni oude kerkhof verzorgen. Een persbe richt herinnerde mij van de week nog aan een droeve gebeurtenis in het begin van de bezettingstijd, toen aan het strand het lijk van een militair van vreemde nationaliteit aanspoelde, Mijn eerste reactie was toen: „Zijn verwanten weten niet, dat zijn stoffe lijk overschot reeds rust in vreemde bodem". Het bleek later de Frame militair René Veron te zijn, wiens stoffelijk omhulsel nu weer naar zijn vaderland is teruggevoerd om daar herbegraven te worden. Eén van de velen. Dat hij ruste in vrede. De Castricumse Sportvereniging heeft toestemming gekregen voor de aanleg van een tweede terrein. In 1950 bestaat de vereniging twintig jaar. Een bouw fonds moet het mogelijk maken, dat dit feest gevierd kan worden op een ver beterde accommodatie. Allereerst wordt aan de bouw van een clubhuis gedacht. Voor later staat een onoverdekte zit- tribune op het programma. FEESTELIJKE CLUBAVOND VAN SUPPORTERSVERENINGING In de „Rustende Jager" heeft de sup portersvereniging van CSV haar eerste clubavond van het seizoen gehouden. Deze droeg een enigszins feestelijk ka rakter. De jeugdige leden brachten de eerste uren van de avond door met zang en muziek. De groteren werden om acht uur door de heer Veldhuizen verwelkomd, waarna een licht pro gramma door eigen mensen ten tonele werd gebracht. De avond eindigde met een dansje. TUINBOUWVER. „ONS BELANG" Bij de tuinbouwver. „Ons Belang" werden gisteren de volgende prijzen genoteerd: sla 311M, bloemkool 23— 42, snijbonen 2066, postelein 4, bos- peen 16, andijvie 10, tomaten 1320, komkommers 1217, dubbele bonen 24—58, pronkbonen 1024, trosbonen 71, rentegevers 62, kroten 6, rode kool 5Vi —6, groene kool 11, waspeen 17, uien 8i/2, meloenen 2354, spinazie 13, bra men fl.40 en aardbeien 26 ct per doosje. WOENSDAG PEENVEILING Woensdag zal er na de groentenvei- ing van de Coöp. Tuinbouwver. „Ons Belang" een peenveiling gehouden wor den. OPDRACHT Aan de firma D. R. de Jong en W. Borat te Haarlem—Bakkum is door B. en W. van Heiloo opgedragen het aanleggen van een riolering ia het noordelijk gedeelte van Heiloo. Nieuwe Niedorp Op de laatste ouderavond van de kleuterschool werd door één der ouders gevraagd hoe het stond met de schoolartsendienst. De voorzitster moest toen tot haar I spijt mededelen dat de kleuters in geen twee jaar waren onderzocht en 1 kon op dit punt geen nadere inlich tingen verstrekken. Wel deelde zij toen mede, dat het bestuur alles in het werk zou stellen om hierin verande ring te brengen. Donderdag werd de kleuterschool bezocht door mevrouw dr. Frens— Broers uit Hoorn, die nu de taak van schoolarts heeft overgenomen van Dr. Stekstee uit Medemblik. Dit eerste bezoek van dr. Frens— Broers was eigenlijk meer een kennis making. Niet alle kinderen konden aan een medisch onderzoek worden onderworpen, het bleef slechts bij en kelen .De hygiënische toestand der school werd in orde bevonden. Het zal vele ouders ongetwijfeld veel genoe gen doen dat ook nu de kleuters regel matig zullen worden onderzocht. Jweehonderd inzendii van goed gehalU noor de Rundveefokverenigin „cnwerking" te Heerlxugowaarc Taterdag op het gemeente sport Najaarskeuring gehouden. Hcerhugowaardse veehouders ni< fijn voor een beetje regen blee jiiiik want ondanks de aanho plensregen waren een 200 stul Lnwezig toen de voorzitter van i eniging. de heer N. Blauw, om over tien de jury en belangste welkom heette. Hierna werd met de keuring nen Het bleef maar regenen was voor de jury een grote hinc We zagen mooi vee en er war< inzenders. Zo zagen we P. van Kzn., die op aandringen van 1 hadden ingeschreven en er dus 1 „iet eens veel zin in had met vier prijzen te gaan strijken. E< sporing dus voor iedereen die nc aan zo'n veekeuring heeft deelge Onder de oudere koeien van i afstamming zagen we Thys 7 B p. van Graft, die, 13 jaar oud 62 000 liter melk gaf. Hier volgt de officiële utslag Rubr. 1: Stieren boven 2 jaar pioen no. 1 Adema 29 van de I hoeve van gebr. Kuiper meda de gemeente Heerhugowaard kamp. no. 6 Gerard van Jac. Z Rubr. 2: li/rjarige stieren n. prijs no. 8 Frans Y 84 van P. gen Jbz., 2e pr. no. 7 Helders A. Groot. Rubr. 3a: Drie hokkelingen vaderdier: le p. 31-32-33 Maartj to 7, Corrie 7 van Jb. Dekker le van Gebr. Kuiper, 2a. nos. 2' Lolkje 8, Nel 13, Recorda 6 vx Blauw, 2b: nos. 34, 35, 36 En Anna 3, Grietje 16 van C. Bor; verm. nos. 18, 19, 20 Coba 10, A Aagje 21 van P. Blauw Pzn. verm, no s 14, 15, 16 Sytje 58, 29, Friesia 10 van Fr. van Bre Rubr. 3b: individueel: la. 39 52 A. Kuiper, lb 37 Geertje 9 Kuiper, lc. 40 Lies 8 van D. Ap 42 Miss Roland 16 van N. Beer Coba 10 van P. Blauw Pzn., 3a 12 van C. Klaver, 3b. 17 Jantj< F. van Breugel, 3c. 32 Cato 7 Dekker, 3d. 33 Corrie 7 van Jb. Eerv. vem. 26 Dieuw 10 van Langen en Zn. Eerv. verm. 2f van N. J. Blauw. Eerv. verm. 3 tje 4 van Jb. Dekker. Eerv. 1 Engeltje 6 van C. Borst. Rubr. 4: Stierkalveren: le. 4f 3 van Iepenhof van A. Kuiper daille van veearts Stokreef, 2a. ma 4 van de Maria Jocobahi Kuiper, 2b. 47 Jeltjes Adema I Oudhuis, 3a. 52 Gré's Adema Klaver. Rubr. 5a: Twee kuikalveren vaderdier: le. 53, 54 Pietje 18, I A. Kuiper, 2e. 57, 58 Martha man 10 van C. van Stralen, 3 Mina 4, Trijntje 16 van N. J Eerv. verm. 65, 66 Gré 14, Emrr C. Klaver, A. Bos Azn. Rubr. 5b: Individueel: la. 5' van A. Kuiper, medaille van L lb. 68 Aagje 22 van P. Blauw 53 Lietje 18 van A. Kuiper, Schenk 9 van A. Oudhuis, 3a. man 10 van C. van Stralen, 3b. tha 6, van C. van Stralen. Rubr. 6a: Twee kuikalveren vaderdier: la 74, 75 Maartje 25 van A. Kuiper, medaille va: Stapel, lb. 76, 80 Maartje 56, 55 res. A Kuiper, 2a. 78, 79 I j Maartje 57 van A. Kuiper, 2 Maartje 37, Aaltje 12 van C. Rubr. 6: Kuikalveren indivx 75 Lies 25 van A. Kuiper, mee veearts Jongeneel, lb. 73 Corr D. Appel, 2a. 74 Maartje 54 va: per, 2b. 81 Wimke 21 van J, 3a. 78 Bertha 34 van A. Kuip Maartje 57 van A. Kuiper. Rubr. 7a: Twee melkvaarzer vaderdier: la. 95, 96 Pietje 16 15 van A. Kuiper, medaille va: ne, lb. 84. 85 Lies 7, Corrie Appel, 2a. 93, 94 Botje 16, Fok P. Blauw Pzn., 2b. 98. 99 Brechtje 9 van Fr. van Breug 89 Himke 8, Willie 5 van N. 3b: 86, 87 Nel 2, Alle 2 van N man. Eerv. verm. 91, 92 Maai Vries 6 van R. van Stralen. Rubr. 7b: Melkvaarzen in la. 96 Maartje 50 van A. Kx daille van H. Schouten, lb. van D. Appel, lc. 103, Jeltji A. Oudhuis, 2a. 97 Maartje Kuiper, 2b. 90 Recorda 5 re: Blauw, 2c. 85 Corrie 14 van 3a. 95 Pietje 16 van A. Kuil Fokje 29 van P. Blauw Jzn., 2 van N. Schuurman. Rubr. 8a: Twee twenters vx dei-dier: le. 111, 112 Maartje 4 A. Kuiper, medaille van N. 2e: 108, 109 Sjoukje 15, Gee N. Beers, 3e 105, 106 Thys i hoorn 29 van L. P. van Graf Rubr. 8b: Twenters indivii 112 Maartje 44 van A. Kuipe LTB, Kruis, lb. 11, Maartje Kuiper, lc. 113 Pietje 15 res. 2a. 106 Weidhoorn 129 van Graft, 2b. 118 Corrie 4 van J 2c. 120 Gretha 49 van C. Kc Geertje 6 van N. Beers, 3b 1 15 van N. Beers, 3c 115 Gi C. Klaver. Rubr. 9: Derde kalfskoeii kende aftamming: la: 125, van C. Kuiper, medlill van merman; lb.: 130, Lies 19. lc.: 121, Geertje 7, C. Kuipi Aaltje 9, C. Kuiper; 2b.: 121 C. Kuiper; 3a.: 124, Aafje 9, 3b.: Emma 8, C. Klaver: eer 126, Lies 5DAppel; eerv. Ma 7, D. Appel; eerv. verm 45, N. Beers. Rubr. 10: Derde kalfskoe kende afstamming: la: 125, Jb. Dekker: 2e 152, Keesje, ge; 3e.: 150, Marie 3. C. Ho Rubr. 11: Oudere koeien afstamming: la.: 163, Maart Blauw, medaille van Ver.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2