Orctita DEBRAUNE %oitsal Troonrede onderstreept noodzaak intensievere industrialisatie èuk Melktekort in de grote steden Devaluatie Weg mei de mist! „T.N.I. in geen geval terug uit O-Java" Het Radioprogramma i g r a t ie moet sterk worden opgevoerd Ook bij de militaire verplichtingen, Hje Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal rekening I ,jjn te houden met hetgeen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingendoor te verkrijgen materiële hulp zal wor den vergemakkelijkt. De zo-even ge noemde economische noodzakelijkhe den worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich in een kopersmarkt gewijzigd Onder deze omstandigheden zal Ne derland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzien lijke daling van het tegenwoordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waar lijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moeten medewerken. De devaluatie DE WIJZIGINGEN op monetair ge bied, die bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het internationale mo netaire fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurren- tie-positie der onderscheidene landen. Ook Nederland zal de omstandigheden, waaronder het handels- en betalings verkeer met het buitenland zich vol trekt, in menig opzicht zien wijzigen. Industrialisatie NOCHTANS zal de taak, waarvan ik zo-even sprak, slechts ten volle kun nen worden vervuld, indien de krach ten worden gericht op het hereiken en handhaven van een in internationaal verband concurrerend niveau der pro ductiekosten en vergroting van de pro ductie. Verhoging van de arbeidspro ductiviteit, mede door oppvoering van de effenciency zal daartoe noodzake lijk zijn. Ook omvangrijke investerin gen voor vervanging, modernisering en uitbreiding zijn hiertoe vereist. Deze investeringen zullen een uitvoer- hevorderend of invoerbesparend ka rakter moeten dragen. Zij dienen voor al in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werk gelegenheid, die voor de snel toene mende bevolking moet worden ge schapen en die in het hijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de regering de be vordering van de industrialisatie één van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zü aan de emigratie bijzondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat' on danks na-oorlogse spanningen en moei lijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mogelijk is geweest, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Handhaving van een goede samenwerking tussen overheid, werkgevers- en arbeidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende monetaire ver houdingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Vrijere handel POGINGEN om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goe deren- en dienstenverkeer te geraken worden door Nederland krachtig ge steund. Binnenslands wordt een einde gemaakt aan detailbcmoeïenissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste- economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kun nen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer arm slag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, ge paard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid, in het' bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis' worden geacht. Onze landbouw DE TOENEMENDE behoefte aan voeding voor het snel in aantal groei ende Nederlandse volk en de belang rijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het land bouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaanszekerheid op lange termijn door middel van pro ductie- en marktordening en voort gaande verbetering van onderzoek, on derwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de inter nationale verhoudingen, het Indonesi sche vraagstuk en het financieel-eco- nomisch beleid zeer in l'et bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwe zenlijking van het program ten aan zien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook an dere onderwerpen in verhand met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ter hand genomen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen op legt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stof felijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voort gang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veel omvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke ar beid moge rusten, verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend". J is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddei Waar zo lang reeds voor gevreesd werd Is nu toch een vaststaand feit. Onze gulden, is gekelderd, 'n Deel dus van zijn waarde kwijt. Daardoor komt men allerwegen Opgewonden mensen tegen: „Buurman, heb je 't al gehoord? Onze gulden,enzovoort. Op de beurs en in de werkplaats, Langs de weg en op de straat, Is het slechts devaluatie Wat de klok opheden slaat. Knappe pieten, grote nullen, Heetgebakerden en sullen, Groot en klein en hoog en laag, Zit er thans mee in zijn maag. Jansen zegt: „zo gaat het goed, hoor! 't Is de redding van ons land." Pi etersen staat luid te zuchten, Klaassen moppert: „uit de brand!" Mie de meid zegt: „ja wij draaien Er natuurlijk weer voor op. Jan publiek, de ai me sloeber Krijgt de kous weer op zijn kop." En zó is devaluatie Het gesprek thans van de dag. Nimmer was die goeie gulden Zó geweldig in beklag. Nu, m'n vrinden, ik klaag mede, Daarvoor heb ik ook mijn réden, Want ik wou toch heel graag dat •k Flink; wat van die guldens had. JABSON. Jonge Engelse vrouw ter dood veroordeeld Gistermiddag werd in Londen de een entwintigjarige Margaret Williams ter dood veroordeeld wegens moord- op haar echtgenoot, een lid van het Britse bezettingsleger in Oostenrijk. Dit is de straf die in Engeland op moord staat. Dat deze straf ditmaal zal worden uit gevoerd, lijkt onwaarschijnlijk daar de militaire autoriteiten in Oostenrijk waar Magaret reeds als zeventienjarig meisje in dienst kwam, verantwoorde lijk zijn voor de niet bijster mooie toe standen, waarin ook zij er verzeild geraakte. De jury, waarin drie vrou wen zaten, drong aan op gratie van de veroordeelde. Dr. Vincent J. Schaeffer van het laboratorium van de General Electric Company heeft ontdekt, dat hij lage temperaturen mist met koolzuur- sneeuw kan worden bestreden. Als een paar handenvol koolzuur- sneeuw of een andere fijn/verdeelde stof in ondergekoelde grondmist wor den uitgestrooid, vormen de water druppeltjes ijskristallen, die zo zwaar zijn, dat zij niet meer in de lucht kun nen blijven zweven. Bij warm weer smelten de ijskristallen onder het val len en komen als regen op de grond neer. Men moet er voor waken het sneeuwkoolzuur kwistig uit te strooien, want dan bereikt men het tegendeel van wat men wenst te be reiken en verandert de mistbank in een ondoordringbare mist, die zeer lang blijft hangen. Als de juiste hoe veelheid gebruikt wordt, verdwijnt de mist zeer snel. Iets voor de Londe- naars! Republikeinse verklaringen In verband met de geruchten, als zouden nog in de loop van deze week de Nederlandse troepen worden terug getrokken uit het gebied van Solo en Klaten, verklaarde de Republikeinse minister van binnenlandse zaken, Wongsonegro, aan Aneta, dat dienaan gaande niets is beslist, ofschoon van de zijde der Republikeinse delegatie in Indonesië alles in het werk wordt ge steld om een beslissing terzake te ver krijgen. Wongsonegro zeide, een tele gram te hebben ontvangen van de voorzitter der Nederlandse delegatie in Indonesië, de heer s'Jacob, waarin wordt gemeld, dat deze voornemens is, zich Dinsdag naar Djokja te begeven voor het overhandigen van een belang rijke beslissing van de regering in Den Haag. De Republikeinse gouverneur van Oost-Java, kolonel Sungkono, deelde aan Aneta, naar aanleiding van ge ruchten, als zou van Nederlandse zijde de terugtrekking van de TNI uit Oost- Java zijn geëist, mede, „dat hoe dat? ook, zo iets niet zal gebeuren. Wij blij ven controle uitoefenen over de door ons bezette gebieden en conform de re geling van het staken der vijandelijk heden zullen slechts die uitwisselingen of troepenverplaatsingen plaats hebben, die wij nodig achten". De fabrieken vragen hogere prijzen van Inkoopvereniging De melkaanvoer naar de drie grote steden in het Westen van ons land dreigt in de komende dagen gestag neerd te worden. Dit is een gevolg van strubbelingen over de prijzen tussen de ,,MeIkinkoopvereniging" in het Westen van ons land en diverse fa brieken in gebieden, waar voldoende melk voor verkoop naar elders be schikbaar is. Men wil de in de zomer geleden schade thans goedmaken. Naar schatting zal in de grote ste den in de komende dagen twintig tot dertig procent melk minder te koop zijn dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situatie zal duren, is niet te voorzien. De inkoopvereniging zal voor de komende 4 dagen 3.5 miilioen liter te kort komen. De voorraden melkpoeder zijn geblokkeerd voor de winter. Volgens deskundigen zal de strub beling, die zuiver een handelskwestie is, vrij spoedig moeten worden opge lost. Een zekere leveringsplicht heb ben de verkopers altijd, maar zij staan er vrij in aan welke consump- tiemelkverkoper zij willen leveren. De thans door sommige bedrijven aan de „inkoopvereniging" gevraagde hoge prijzen acht men uitsluitend het ge volg van de lage prijzen, die men in de afgelopen zomer wilde betalen, toen de melk overvloedig te krijgen was en de boterafzet slecht bleek. Aangezien de literprijs voor het pu bliek toen gehandhaafd werd, waren de verdiensten via de inkoopvereni ging vrij aanzienlijk. De boterfabrie- ken trachten thans hun verlies van de afgelopen zomer in te halen. De gevolgen van één en ander gaan zich nu aan de huisdeuren afspelen. In sommige gevallen zal slechts mondjesmaat melk te krijgen zijn. De melkinkopers verzoeken om clemen tie bij het publiek; zij vragen drin gend uitsluitend melk voor zieken en kinderen te kopen. Op het Canadese passagiersschip „Noronic", dat de Grote Meren bevaart, is Zaterdagnacht een grote brand uitgebroken, die aan meer dan 200 men sen het leven kostte. Binnen enige minuten na het uitbreken van de brand stond het schip van voor tot achter in lichter laaie. Sommige passagiers wisten zich het leven te redden door in pyama van boord te springen. Een luchtfoto van het brandende schip, dat in de baai van Toronto lag gemeerd. Resultaat in Namen bevredigend Bij de informele besprekingen te Namen op 17 en 18 September 1949 werd bevredigende vooruitgang ge maakt met het werk der conferentie. De onderscheidene delegaties zullen thans moeten worden geraadpleegd over de resultaten, die voorlopig zijn bereikt. Inéénstorting der defensie bij Kanton Tsjiang Kai-Sjek heeft de nationalis tische legers in Noord Kwangtoeng bevolen op Kanton terug te trekken aldus wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron te Hongkong vernomen. Waarnemers te Hongkong geloven, dat de ten uitvoerlegging van dit be vel de bijna zekere ineenstorting van de nationalistische verdediging in Zuid-China zou betekenen. Volgens dezelfde bron is het bevel gericht tot generaal Lioe Antsji, die met zijn troepen goede posities in de bergen van Noord Kangtoen zou inne men. Zijn terugtocht zou de rechter flank van de nationalistische legers in Kwangsi en Zuid-Hoenan ontbloten. BEVESTIGING VAN DOODVONNIS VOOR S.D. AGENT GEEIST De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage heeft het beroep van de 39-jarige Duitser M. J. Kohlen verwor pen. Kohlen een voormalig S.D.-agent, was door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage tot de doodstraf veroor deeld wegens het doodschieten van Ne derlandse gijzelaars of het bevel geven daartoe. De procureur-fiscaal, mr. Ba ron van Tuyll van Serooskerken, noem de K. het proto-type van de gehate S.D.-agent. Spreker concludeerde tot verwerping van het beroep. Over vier weken zal de Raad uitspraak doen. Mr. Teulings officieel minister van Binnenlandse Zaken Bij K.B. van 16 September 1949 is. het lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal mr. F. G. C. J. M. Teu lings met ingang van 20 September be noemd tot minister van Binnenlandse Zaken. De nieuwe minister zal heden door H. M. de Koningin worden be ëdigd. Alle Hongaarse verdachten hebben bekend In het grote Hongaarse zuiverings proces, dat in Boedapest tegen Raijk en vele voormalige communistische partijleiders wordt gevoerd, hebben thans alle beklaargden een bekentenis afgelegd. Enkelen verklaarden in dienst te staan van de Joegoslavische gehei me dienst, anderen dat zij een stoot troep hadden gevormd voor een voor genomen staatsgreep. Dr. Szonyi, voormalig secretaris van de Hongaarse communistische partij, zeide er prijs op te stellen te verklaren dat zijn getuigenis oprecht en waar was. „Bij politieke processen zijn er altijd mensen die menen, dat de beken tenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te danken is. Ik als medicus weet, dat dit onmogelijk is". De scheepsbrand van de „Noronic" Volgens de jongste berichten bevon den zich aan boord van het in brand gevlogen Canadese s.s. „Noronic" 685 personen, zowelpassagiers, ais leden van de bemanning. Volgens de tot nu toe bekende gegevens hebben 450 vaa hen de ramp overleefd. Er zijn tot dus verre 118 lijken geborgen, terwijl er nog 117 personen worden vermist. Men vreest, dat er zich nog lijken van slacht offers op de beide^ benedendekken vafl het schip bevinden, die tot dusverre nog niet door de redders konden wor den bereikt. Tot nu toe konden de stoffelijke over schotten van slechts 35 omgekomenen worden geïdentificeerd. Dr. Van der Vaart Smit moet opnieuw terechtstaan De procureur-fiscaal van de Bijzon dere Raad van Cassatie, mr. Baron Tuyll van Serooskerken, concludeerde gistermorgen in de zaak tegen de 60- jarige voormalige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit tot verwerping van het beroep en vernietiging van de sententie. Deze zaak werd een week geleden, na de behandeling voor de Raad ter concludering aangehouden. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeel de requirant tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal was het, nadat hij de cassatiemiddelen van mr. J. W. M. Heuser uit 's-Gravenhage had be sproken, met de verdediger op ver schillende punten eens en was van me ning, dat op deze formele gronden de zaak moest worden verwezen naar een aangrenzend college, om aldaar op nieuw berecht te worden. Luchtformaties boven Nederland Zoals reeds gemeld, zullen van Vrij dag 23 September tot Dinsdag 27 Sep tember boven Engeland wederom ge allieerde luchtmachtoefeningen worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door Engeland, Amerika, Frankrijk, Belgie en Nederland. Evenals tijdens de oefeningen in Juli, zullen ook dit maal grote formaties bommenwerpers uit verschillende richtingen aanvallen op belangrijke centra in Engeland doen. Het is niet uitgesloten, dat hierbij vliegvelden in Duitsland als uitgangs punten zullen worden gebruikt, en dat, zowel overdag als des nachts, formaties over Nederland zullen vliegen. Goed biefstuk snijden van andermans paard Uit een weiland te 's-Gravenhage werd Woensdagmorgen te omstreeks 10 uur een paard gestolen. De dader liet dit dier door twee jongens vervoeren die het, volgens opdracht, bezorgden bij een slager aan de Koningstraat, aan wie de dief het ros verkocht. De politie, gewaarschuwd, greep zo spoe dig mogelijk in, maar te laat, want het idier was inmiddels in het openbaar slachthuis reeds verwerkt tot biefstuk en wat er alzo meer aan een paard voor eetbaars te ontdekken valt. Briise toeristen in nood Honderden gejaagde Britse toeris ten belegerden gisteren banken en reis- bureaux in Belgie, Zwitserland, Frank rijk en Italië met reischeques, die plot seling een derde minder waard waren geworden. Maar de banken waren ge sloten en de reisbureaux konden niet helpen. Vele Britten beschikken niet meer over middelen om hun hotelre kening te betalen. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van financiën heeft ter gemoetkoming toestemming gegeven, dat de banken aan elke bui tenlandse toerist 10.000 francs uit' betalen tegen de oude wisselkoers. De trek terug naar Engeland is al begonnen. Honderden auto's met „G. B."-borden zijn Parijs al gepasseerd op weg naar de Kanaalhavens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toe ristenverkeer is toegebracht. Als de winter komt In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een bontwinkel aan de Piet Heinstraat te 's Gravenhage. Hoe de dader (of daders) er in slaag de (n) de zaak binnen te kmen, is een probleem, waarover de politie zich het hoofd breekt, maar vast staat, dat een rijke buit werd gevonden. Er werden namelijk 18 jassen en 14 bont jassen meegenomen. De gezamenlijke waarde van het gestolene beloopt het niet onaardige bedrag van ongeveer 20.000 gulden. Achttien doden bij vliegramp Achttien mensen zijn omgekomen in een Halifax van de Franse lucht macht, die bij landing te Brazzaville in Frans Equatoriaal Afrika in brand vloog. Eén der slachtoffers was dr. G. J. Stefanopoulos, de voornaamste gelekoorts-deskundige aan het Insti tuut-Pasteur te Parijs. GASVERSTIKKING IN AMSTERDAM Op de Wingerdweg in Amsterdam- Noord vond gistermiddag om vijf uur een vrouw haar 49-jarige echtgenoot dood in. de keuken liggen. De man bleek door gas gestikt te zijn. Water uit een overkokende ketel had de vlam ge doofd, waarna het gas bleef uitstromen. r/u> gesneden? -a PLESSTER Huldkleurig snelverband' ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Amusements-orkest. 7.30 Dit is leven. 7.50 Rubriek. 8.05 De gewone man. 8.12 „Miguel Manara", hoorspel. 10.35 Actualitei ten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 The Skymasters. 7.05 Muziek. 7.30 Ge varieerd programma. 8.05 In het Radio-Zoek licht. 8.20 Utrechts Stedelijk Orkest. 9.15 Perron-perikelen, vrolijk programma. 9.45 De Speeldoos. 10.05 Buitenlands overzicht. 10.20 Au moulin de la chanson. 11.15 Amusements muziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Muziek bij het werk. 10.00 Symphonie. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Piano-recital. 11.30 Harmonie- muziek. 12.00 Sextet Johnny Kroon. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 1.15 Volksliedjes. 2.00 Concert. 3.30 Muziek. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5 30 Ensemble Selecta. 6.00 Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 NCRV- koor. 8.45 Muziek. 9.25 Lezing. 9.45 Omroep orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Als de herfst komt. 11.40 André Kostelanetz en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Mona Liter en zijn orkest. 9.00 Symphonie-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair Non-stop. 12.00 Orgel spel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw, 12.38 Jan Corduwener. 1.20 Middagconcert. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 De Regenboog. 3.30 jKe Roodborstjes. 4.00 Orkest van de week. 4.30 Vragen staat vrij. 5.15 Vincentinc. 6.30 Sociale problemen. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 8.55 Hoor spel. 10.20 Viool en piano. 10.45 Er zijn èr maar weinig. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. T.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Grahi, 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Cecil Norman en Rhythm, ensemble. 11.00 Eng. L.P.: BBC Midland light orchestre. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Lichte muziek. 12.32 Trio Jef Schampaart. 1.15 Gram. 2.00 Geva rieerde muziek. 3.00 Celeste Octet. (ev. v. 3.18 —3.45 PCJ het schip van de week). 3.30 „En- field Central Band". 4.00 NWDR: Bas bariton. 4.15 Piano. 4.30 Eng. H.S.: Gram. 5.00 Koot wijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6,30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Eng. L.P.: „Stand easy". 8.00 VI. Br.: Omroep orkest met solist. 9.00 Actueel. 9.15 Gram. 9.30 Franse muziek. 10.15 Gram. 10.55 Gram. 11.00 Diversen. ALLAN SWINTON Door verschillende nuances van een spookachtig licht volgend zij de muur. De vloer was bedekt met een diepe laag meelachtige stor, hetgeen niets anders was, dan de volkomen tot stof vergane lichamen van vogels en vleermuizen. Met een luguber geluld vluchtten bij hun nadering landkrab ben met spookachtige ogen, die op hoge sprieten uitstaken. Er waren verschillende plekken verwarde vale planten, die ongeveer drie voet hoog waren. Over alles hing een doordrin gende kerkhoflucht. In ongeveer een half uur waren zij de muur geheel rondgelopen tot de plek, waar de rivier de kloof in de noordwestelijke hoek verliet. Hier wa ren grote rotsblokken naar beneden gestort, die de uitholling nog groter maakten. Toen zij over de gevallen blokken heen klauterden, zagen zij verschillende tunnels, dié, zoals dui delijk bleek, vroeger tot rivierbedding hadden gediend. Op de plek, waar zij de huidige rivier bereikten, ging die brullend een grote zwarte opening in. Zij gingen langs de rivier terug en be reikten weer hun nutteloze mand. Zij waren nu moe en zeer beangst geworden. Ondanks de kilte, die er heerste, liep het zweet hen langs het gezicht. Hugh veegde zich het voorhoofd af, waarbij hij het stof op een groteske manier over zijn gezicht smeerde. „Dit is heel wat lastiger, dan ik dacht. We zitten ais kakkerlakken in een kom. We kunnen er niet uit klim men." Toen wees hij naar de tunnel van de rivier en de lage gapende mondin gen er vlak bij. „We hebben nog één kans. Ergens moet die rivier in de open lucht uitkomen en we moeten trachten het stroomverloop te volgen. Gelukkig, dat we toortsen hebben." Het touw opzij werpend, dat de mand bedekte, haalde hij er zes in el kaar gedraaide toortsen uit. „Dan is het touw er nog. Dat brandt zo nodig ook wel. We zuilen alles meenemen; wat we maar dragen kunnen. We zul len misschien moeten klimmen en dan kan het ons van dienst zijn. En in het ergste geval kunnen we, als we in het duister terecht komen, het lichte touw gebruiken, om onszelf aan elkaar vast te binden." HOOFDSTUK XIV. Mary werd uit een onaangename droom wakker met een gevoel van acuut ongemak en zwarte duisternis. Aan haar ene zijde hoorde zij het ge snurk van Sam en aan de andere kant het onrustige gemompel van Hugh. Gedurende twee dagen hadden zij bij het vage, walmende licht van bran dend touw, als mollen het labyrint van holen en tunnels doorzocht. Zij waren begonnen langs een strook, die naast de rivier liep, maar daar de tunnel zich vernauwde, waren zij er al spoedig toe gedwongen een droge rivierbedding te kiezen. Het was vaak een steile klimpartij, ter wijl de zoldering vrij laag was en de rotsen scherp en verward dooreen la gen. Terwijl zij in het onzekere licht daar tussen door klauterden, werden hun handen en knieën geschaafd en gewond. Vóór zij ditmaal waren gaan slapen, hadden zij een lage, steil op lopende schacht verlaten en waren ergens binnen gekomen, wat zij, te oordelen naar het weerkaatsende ge luid, wisten, dat een grote grot was. En toen was het voor de tweede maal sedert hun opsluiting nacht gewor den. Mary lag op ruwe kale steen. Zij werd gekweld door honger en zij was koud tot op haar gebeente. Om haar warm te houden waren de mannen begonnen met in het begin van de nacht dicht tegen haar aan te drin gen, maar in hun onrustige slaap hadden zjj zich door verschillende be wegingen van haar verwijderd, waar door zij de vochtige koude lucht vrij ispel lieten. Toen zij trachtte zich om te keren, bewoog haar stijve arm zich een beetje onhandig en raakte Sam aan. Zijn stem zei onmiddellijk: „Slaap je niet?" „Het is te k-k-oud!'" „Kom dichter tegen mij aan. Je moet rusten." „Rusten!" riep zij spottend uit. „Hoe laat is het?" Wakker geworden door hun ge praat, zei Hugh. „Het is half vier. Wat is die rots verduiveld hard! La ten we hopen, dat er goud of zoiets in zit. Schuif dicht tegen Sam aan en ik zal dan weer tegen jou aandrin gen. Je moet slapen." „Neen, laat me alsjeblieft. Het ls hopeloos. Laten we maar verder gaan. Dan worden we tenminste warm." „Neen. Dat zou niet verstandig zijn. Het is buiten donker. Zonder dat er licht naar binnen komt, zouden we de een of andere uitgang kunnen passe ren en die niet zien. We moeten wach ten tot het weer dag is." „Laten we dan tenminste praten. Ik voel me levend begraven." Gedurende enkele ogenblikken zei den zij geen van allen iets. Zij voelde hoe Hugh's hand naar de hare tastte en greep die. Zij reciteerde: „Blinde mensen in een donkere kamer zoekend naar een zwarte kat, die er niet is." De zon was half opgegaan in een vlammende gloed van rood en goud. En bij hetgeen zich vcir hun ogen ontvouwde zei Sam eerbiedig: „Grote God!" en'zei Mary zacht: „Hoe on beschrijfelijk mooi!" Zij zagen een uitgestrekt glooiend berglandschap. Ver beneden hen kwam de rivier in een woeste stroom uit de klip, om dan als een snel zich voort bewegend wit lint een met bossen be groeid ravijn te volgen. (Wordt vervolgd). De waarde van gebeurtenissen wordt niet bepaald door het geraas, dat zij maken. V.J

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5