Herstelde Grote Kerk plechtig in gebruik genomen AGENDA I doe mei Engels bez l 4 Bouw van deze kerk was meer dan pronkzucht Vriendsehapstrein komt 27 September Burgerlijke Stand DE N.S. BIJ ^iiHiiiiiiiiiiinniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifluiiiiRiiHiwr De schooljeugd zij gewaarschuwd Hollandse verpleegsters gezien in hetl buitenland De spaaractie voor de jeugd, uitgaande van de Nationale Spaarraad Tweeduizend gulden verdwenen op postkantoor - Een verrassing U.N.O, protest-actie Marktbericht! Scheepvaariberi Onder zeer grote belangstelling is Dinsdagavond de na lange jaren geheel gerestaureerde Grote- of St. Laurenskerk in een plechtige bijeenkomst weer in gebruik genomen. Tal van genodigden en een grote stroom leden van de Ned. Hervormde gemeente begaven zich tegen zeven uur naar dit schoonste sieraad van Alkmaar en vulden dit vrijwel tot op de laatste plaats. Er hing een stemmingsvolle sfeer tussen de gewelven, waartoe het licht van de honderden kaarsen, die In de fris gepoetste koperen kroonluchters waren gestoken en het orgelspel van de heer H. van Westrienen op het eerbiedwaardige kleine orgel niet weinig bijdroegen. Anthon van der Horst en Simon Jansen bespelen het herstelde orgel Om zeven uur gingen langzaam de grote deuren van het machtige orgel front open en zette Nederlands eerste •rganist, dr. Anthon van der Horst, op het geheel gerestaureerde grote orgel, een koraal partita in over. de achtste psalm, waana de gemeente twee ver zen van deze lofpsalm zong. Hierna vulde dr. Anthon van der Horst op nieuw het machtige schip der kerk met een klankenrijkdom, die de ge- gemeente zo lang, te lang heeft moeten missen. Vele genodigden. Nadat de gemeente nog een vers uit de achtste psalm had gezongen besteeg de voorzitter van de Kerkvoogdij, de heer J. van der Worp, de kansel, aan welks voet een prachtig bouquet chry santen als groet van de Vrijzinnig her vormde Zondagsscholen was neergezet. Onder de vele aanwezigen begroette hij de Secretaris-Generaal van het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Reinink, als vertegen woordiger van de Minister, de Commis saris van de Koningin in de prov. Nrd.- Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Alk maar, mr. dr. H. J. Wytema en echtge note, de vroegere burgemeester van Alkmaar en tegenwoordg burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, het College van Wethouders, de voorzitter van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. Wesseldijk, ds. J. H. Klein Wassink als vertegenwoor diger van het provinciaal bestuur en de classis Alkmaar, de vertegenwoor digers van de zusterkerken, de archi tect van Monumentenzorg, H. van der Kloot Meijburg, de opzichter die be last is geweest met het dagelijks toe zicht op de restauratiewerkzaamheden, de heer D. v. d. Linde, de aannemer de heer Ringers en familie, de orgel bouwer de heer D. A. Flentrop, de nieuw benoemde organist Simon Jansen, de glazenier de heer Bogtman uit Haar lem, die de glas-in-loodramen heeft vervaardigd, welke in de consistorie kamer zijn geplaatst, de heer Louwaars, afgevaardigde van het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk, de oud-predikan ten van de kerkelijke gemeente Alk maar, de oud-functionarissen van de kerkelijke colleges en de werklieden met hunne echtgenoten, die al die ja ren aan de restauratie hebben gewerkt. Gebouwd in een tijd van crisis. De heer Van der Worp begon met er zijn grote vreugde over uit te spreken, dat de gemeenteleden in zo groten ge tale waren opgekomen om dit histori sche monument op deze historische plek mee te beleven. Wij zijn met diepe ontroering vervuld, zo sprak rij, dat wij de bevoorrechte erfgena men zijn van de grote schat aan schoonheid, die voorgaande geslachten aan ons hebben nagelaten. Wij behoe ven onze blikken slechts door de ge- vtelven van dit kerkgebouw te laten dwalen om overal de historie te zien en achter al deze dingen het eeuwige te bespeuren. De fundamenten voor dit grootse bouwwerk werden gelegd in een tijd toen een trotse Bourgondiër met straf fe hand over deze lage landen heerste. Het was net als nu een tijd van econo mische crisis. Maar ondanks de moei lijke tijd hebben de oude Alkmaarders zich toen aan die schone taak gezet, waardoor hun harten aan het aardse leed konden ontstijgen. Toen in andere landstreken zich al een pronkerige bouwstijl begon te ontwikkelen, bouw de men hier in Alkmaar deze kerk in sobere Gothiek, welke sinds vijf eeuwen in het Noorden het enige grote monu ment in laat gothïsch-Hollandse stijl is Gerestaureerde kerk overge dragen. De heer V. d. Worp herinnerde er aan, hoe deze kerk in latere eeuwen met specimina van andere bouwstijlen is verrijkt. Dit fraaie erfstuk, zo ver volgde hij, legde aan onze generatie grote verplichtingen op, die gelukkig welbegrepen zijn. Namens de Kerk voogdij uitte hij zijn diepgevoelde dank jegens allen, die hun medewer king aan deze restauratie hebben ge geven, aan Rijk, provincie en gemeen te, aan de dienst van Monumenten zorg, die nog zo kort bestaat. Hoe veel cultuurhistorische kennis, stijl begrip en technisch kunnen hebben zij in dit werk tentoongespreid! De aannemer Ringers begon dit werk in een tijd van overheersing en zette het met zijn medewerkers in vele kom mervolle jaren in taaie volharding door. In het bijzonder stond spr. stil bij de donkere dag 29 November 1944, toen twee der arbeiders Pieter Miesen en Jan Vroegop hun leven lieten door val van het hoge dak der St. Lau renskerk. Hjj herdacht de heer Zaal, die in zyn leven zo'n groot aandeel had in de voorbereiding van de res tauratie en de heer Byi, de chef van het personeel der firma Ringers, aan wiens waardevolle adviezen men zo'n grote steun had gehad. Tenslotte memoreerde hij dankbaar de grote stuwkracht, die men steeds had on dervonden van de heer Louwaars, de nestor der kerkvoogden. Met de bede „Heer, dat Uw ogen open zijn by nacht en bij dag over dit huis" droeg spreker de gerestaureer de kerk over aan de kerkeraad ter uitoefening van de eredienst. Daad van landelijke betekenis De Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zei hierna in zyn rede, dat de restauratie een cultuurhistorische daad is van lan delijke betekenis, waarmee hij Alk maar en de provincie Noord-Holland hartelijk gelukwenste. Het maant ons tot grote bescheidenheid, zo zei hij, als wij bedenken, dat deze kerk is ge bouwd. in de 15e eeuw, toen Alkmaar niet meer dan 3000 inwoners telde. 14 elke plaats van 3000 inwoners zou liet thans bestaan een kerk van deze afmetingen te bouwen. Het grote werk van de restauratie is dank zij een zeer gelukkige samenwer king tussen Rijk, provincie, gemeente en kerk kunnen worden voltooid. Dat de kosten, die aanvankelijk op een half millioen waren geraamd meer dan het dubbele hebben bedragen, is op zich zelf in deze tijd niet zo bijzonder, maar wèl bijzonder is, dat 96 proc. der kos ten is gedragen door de gemeenschap, zodat de directe belanghebbenden maar 4 proc, behoefden bij te dragen. Steeds waren de samenwerkende instanties eensgezind in hun gevoelen, dat dit werk moest worden doorgezet. Dat is een bewijs van grote verdraagzaamheid en hulpvaardigheid, die tot dankbaar heid stemt, temeer waar dit werk werd uitgevoerd in oorlogstijd en in de tijd van chaos na de bevrijding. Na de Commissaris van de Koningin beklom burgemeester Wytema het spreekgestoelte. Als vertegenwoordiger der burgerlijke overheid, zo zei hij, past het ons op deze hoogtijdag een woord van dank en gelukwens te spre ken. dat dit kerkgebouw weer in ge bruik mag worden genomen. Ik ken geen Nederlandse dichter, zo ging hij voort, die het wonder van de bouw van een gothische kathedraal ooit die per gepeild en treffender getekend heeft dan Aart van der Leeuw, die ons de kleine mens tekent met al zijn fou ten en gebreken, en met zijn soms be zoedelde handen, maar die heeft ge werkt aan een kerk, die tot in onze da gen eerbied wekt en vrome inspiratie. Wat kan deze 3000 Alkmaarders des tijds hebben bewogen om zulk een tempel te bouwen? Dat moet meer ge weest zijn dan pronkzucht. Zij hebben ons een in steen gehouwen gebed en jubelzang nagelaten, zo schoon en in drukwekkend, dat meer dan hun men selijke zwakheid in de voegen is ge schoten. De burgemeester wees er op, dat de vroede vaderen wel eens hun wijze hoofden hebben geschud als er over de restauratiekosten werd over legd. Maar steeds hebben zij beseft, dat hier een erfenis lag, die niet in geld waardeerbaar was. De kerk, die in groter luister is hersteld, dan zij sinds eeuwen heeft gehad, staat als Alkmaars monument nog steeds in het hart van de stad. Maar spr. vroeg zich af of haar functie nog altijd dezelfde is van die tijdens haar bouwperiode. Dan komt onwille keurig de bede op de lippen, dat allen één zijn. Neemt Hij, tot wiens glorie en heerlijkheid deze kerk werd gebouwd nog wel een centrale plaats in ons openbare en particuliere leven in? Als wij inwoners dezer stad jegens ons voorgeslacht een schuld hebben in te tossen, is het wel deze, de scheefge trokken schaal der verhoudingen tus sen de mens en zijn Heer te herstellen. Met de woorden „Moge heel Alkmaar, aan wie deze kerk behoort, zich deze opdracht tot in lengte van dagen in dachtig zijn. Dag van bezinning. Hierna sprak ds. Wesseldijk namens de Generale Synode der Ned. her- De intergallieerde vriendschapstretn zal in tegenstelling met wat aanvanke lijk gemeld is alleen op 27 en 28 Sep tember in Alkmaar te bezichtigen zijn. Op 26 September is de trein er dus nog niet. Geboren: Joharmes P. M., -zoon van P. J. M. Groot en C. M. J. Scbtiijt. Harry A., zoon van C. H. Verstappen en G. de Rooij. Wilhelmina A, G., dochter van D Bouland en P. de Groot. Hans, zoon van N. A. Boon en A A. Rieu. Getrouwd: Petrus J. Roodt en Adriana G Jonker. Jakobus Bliek en Adriana C. Hein Overleden: Cornells N. Koopman, 62 jaar, gehuwd met G- Staal. vormde kerk. Hij wees er op, dat dit een dag van trots en vreugde was, maar ook een dag van bescheidenheid en be zinning. Want deze kerk is niet alleen een cultuurhistorisch monument maar ook een monument van geloof en liefde voor God, dat ons als nageslacht een vermaning moet zijn. Namens het provinciaal kerkbestuur en het classikaal bestuur van Alkmaar herinnerde ds. Klein Wassink aan de jaren, dat men de diensten in een hoekje van de vervallen kerk had moe ten houden. De restauratie is nu klaar, zo zei hij, en voor het eerst mag ik spreken van deze kansel. Maar is nu ook de gemeente klaar om de kerk op waardige wijze te gebruiken? In de bezettingstijd hebben velen de kerk te ruggevonden; hij hoopte dat de toen bezette plaatsen niet opnieuw leeg zouden blijven. Gelukwens van de zusterkerken. Mej. ds. Rappold, predikante van de Remonstrants gereformeerde Broeder schap wenste hierna de Ned. herv. ge meente hartelijk geluk met het herstel van de oude kerk. Zij herinnerde er aan, dat tussen de predikanten ln Alk maar een goede band bestaat en een geregeld elkaar ontmoeten, wat mede tot uiting komt in de oecumenische diensten, die in dit kerkgebouw wor den gehouden. Nadat ook de heef Louwaars namens het Hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen zijn hartelijke ge lukwensen had aangeboden speelde de heer Simon C. Jansen, die op 1 October zijn functie als organist van de Euse- biuskerk in Arnhem neerlegt en de zelfde functie in Alkmaar op zich neemt enige stukken van Joh. Sebasti- aan Bach, waarna de voorzitter van de kerkeraad, ds. N. den Oudsten tot slot een kort wijdingswoord sprak over de tekst „Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, o Heer der Heirscharen!" uit psalm 84. Met de restauratie van de kerk is ook het prachtige orgel aan een grondige revisie onderworpen. De firma Flen trop heeft onder deskundig advies van dr. Anth. v. d. Horst het instrument weer in oude luister hersteld. De dis positie van het orgel omvat ongeveer 56 registers. Het karakter is geheel Barok en zeer geëigend om werken van Bach en zijn tijdgenoten te ver tolken. Dit orgel werd gebouwd in een tijd toen de orgelbouw als „kunst" ten volle bloeide en ieder instrument een persoonlijke creatie was van de bou wer, in dezelfde zin als men dit bij de oude vioolbouwers aantreft, o.a. Stra divarius. De restaurateurs hebben op zeer lof waardige wijze de principes geëerbie digd, en dit is wel de grootste lof die wij hun kunnen brengen. Op deze avond werd het or gel bespeeld door dr. Anth. v. d. Horst en Simon Jansen, de nieuw benoemde organist van de Grote kerk. De orgel-bespeling van dr. v. d. Horst was blijkbaar im provisatorisch be doeld, het program ma vermeldde ver schillende namen van composities, maar geen namen van componisten, maar de klank schoonheid van het orgel in al zijn schakeringen kwam voldoende tot uiting. Simon Jansen speelde per fect twee werken van J. S. Bach, o.a. Toccata en fuga in d kl. t. Het kerkbestuur van de grote kerk heeft hiermede een functionaris geko zen van groot for maat. (Ontleend aan onze advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur; Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 u.: Thuiskomst (boven 14 jaar). Hotel Centraal, 8 uur; Magnetisme, de geneeswijze der toekomst. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Thuiskomst (boven 14 jaar). U KUNT 4 minuten gratis treinbestuurder en sein huiswachter zijn, wan neer U de N.S. Test maquette bezoekt. Geopend tot en met Zaterdag 1 Oct. a.s. op werkdagen van 10-12 uur en van 2-6 uur Geen deelneming voor kinderen beneden 14 jaar Het komt herhaalde malen voor dat kinderen, die '8 ochtends tussen acht en negen uur op de fiets naar school gaan, door zich niet aan de verkeers regels te storen en anderen op hun bagagedrager te laten meerijden, zich zelf en het overige verkeer in gevaar brengen. De politie zal van nu af aan strenger tegen de jeugdige zondaars op treden. Het zal niet meer bij waar schuwingen blijven, doch de kinderen lopen kans hun rijwiel voor geruime tijd kwijt te raken. r'#stk r -**"»** - 1 Zusier Meeuwsen ierug uit Reykjavik Zuster R. Meeuwsen, die zoals wij onlangs berichtten met een vriendin in de hoofdstad van IJsland in een ziekenhuis werkte is weer in haar ge boorteplaats Alkmaar teruggekeerd. Vannacht even over twee uur land den deze beide Hollandse verpleeg sters op Schiphol. Gistermorgen ne gen uur waren zjj met een toestel van de IJslandse Luchtvaart Maatschappij uit Reykjavik vertrokken, uitgeleide gedaan door de IJslandse en Deense collega's die hun Hollandse vriendin nen rozen aanboden, als dank voor de vriendschap en de steun, die men had ondervonden. Via Prestwick zijn deze verpleeg sters gisteren doorgevlogen naar Londen. Het was daar, dat zij door een onvolledige inlichting van 'n bui tenlandse stewardess de aansluiting met het K.L.M.-toestel misten. Dank Zij de voortreffelijke service, die onze Nationale Luchtvaart Maatschappij ook in het buitenland biedt, konden ze vannacht nog naar hun woonplaats terugkeren. Na een jaar in het buitenland ge werkt te hebben is dus ook Zuster Meeuwsen in onze stad teruggekeerd. Nooit heeft zjj er spjjt van gehad, dat zij in het buitenland is gaan werken. En vooral daar, waar zy in het begin niets van de landstaal verstond, zo dat zij zich van de Engelse taal moest bedienen. Dat 't werk van de Holland se verpleegsters in Reykjavik werd gewaardeerd, bleek herhaalde malen. Toen onlangs de Amsterdamse voet balvereniging Ajax een bezoek aan IJsland bracht en de Nederlandse verpleegsters met medewerking van de directeur van het ziekenhuis, waar zy werkten een thé aanboden, kwam dit nog eens op ondubbelzinnige wijze naar voren. Graag wil men in IJsland weer Hollandse verpleegsters hebben. Maar ook zuster Meeuwsen heeft ge meend, dat zy thans weer moest te rugkeren naar Holland. Voorlopig zal zij in Alkmaar blijven, om van- De directie van de Nutsspaarbank te Alkmaar verzoekt ons opname van het volgende: Blijkens opgedane ervaring heeft hier en daar bij het publiek ten on rechte de mening postgevat, dat de jeugdspaaractie vah de Nationale Spaarraad, waarbij de jeugd in het be zit kan komen van de fraaie plaatjes over „Zingende torens" en „Malende molens", uitsluitend gevoerd zou Wor den door de Rijkspostspaarbank. Wij vestigen er daarom de aandacht op, dat aan deze plaatjes-actie, op initiatief van de regering, zoveel mo gelijk door alle spaarinstellingen wordt deelgenomen, dus naast de Rijkspost spaarbank ook door de particuliere zelfstandige Nutsspaarbanken, Ge meente-spaarbanken e.d., zomede de Boerenleenbanken. Kinderen van 6—16 jaar, die bij de diverse spaarinstellingen een spaar bankboekje hebben of in de maand September aanvragen, kunnen dus bij hun eigen spaarbank een verzamelblad halen en komen dan volgens de hier op vermelde regeling in het bezit van de zegelplaatjes. Voor de leerlingen van do scholen, waarop in de bekende metalen spaar- dozen der Nutsspaarbank wordt ge spaard, is een regeling getroffen, wel ke inmiddels op school is medege deeld. DRONKEN MOTORRIJDER AANGEHOUDEN Gisteravond werd in de Gasthuis straat een motorrijder aangehouden, die in staat van dronkenschap verkeerde. De man en de motor zijn naar het bu reau van politie overgebracht. Posikanioorhouder onikent Het was een ingewikkelde zaak wel ke de Alkmaarse Arrondissements rechtbank Dinsdagmiddag kreeg te be handelen. De officier van Justitie, mr. Holstejjn, had Cornelis H„ eens post kantoorhouder in Nrd.-Scharwoude, ge dagvaard in verband met een verduis tering welke 26 Juni 1947 op boven genoemd postkantoor had plaats gehad. De postkantoorhouder ontkende ten stelligste iets van de verduistering af te weten. Er was geknoeid met een girostor tingsbewijs waardoor tweeduizend gul den waren verdwenen. Hoe het precies in zijn werk was gegaan, was voor de toehoorders die geen blik op de regis ters, girobiljetten en resu's konden werpen, moeilijk te begrijpen. Mr. Hol- steijn kon dit wel en deze meende dat niemand anders dan verdachte verant woordelijk kan zijn voor de verduiste ring van de tweeduizend gulden. De officier zei dat de laatste tijd weinig postdelicten voorkwamen. Toch kwa men deze delicten nog te veel voor en mr. Holsteijn voelde zich genoodzaakt mede uit oogpunt van algemene pre ventie, een strenge straf te eisen. De eis was een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De raadsman laakte de omstandig heden waaronder zijn cliënt in het postkantoor te Noord-Scharwoude had moeten werken. De werkzaamheden waren te veel omvattend voor een jongeman met beperkte capaciteiten en 't kon dan ook niet anders dan dat er fouten werden gemaakt. Van verduiste ring was volgens de raadsman echter geen sprake en hij meende dan ook dat H. vrijgesproken diende te worden en onmiddellijk in vrijheid moest worden gesteld. (Verdachte bevindt zich na melijk in voorarrest). Na enige ruggespraak met de raads heren wees de president, mr. Van Reg- teren Altena het verzoek van de raads man, om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, af en bepaalde dat de uitspraak Dinsdag 4 October zou plaats vinden. Beheersmoeilijkheden Leendert S. te Wieringerwerf had na de oorlog het beheer gekregen over de zaak van aannemer A. C. v. O. Met een rechercheur van de P.O.D. had S. beslag gelegd op een betonmolen en een hoeveelheid smalspoor in de ver onderstelling dat, zoals S. verklaarde, dit materiaal het eigendom was van O. Dit bleek echter niet het geval te zijn. O. had indertijd met een andere aan nemer samengewerkt van wie de be tonmolen bleek te zijn en die het smal spoor in huur had. S. werd nu vervolgd wegens verduis tering. Verdachte beweerde echter dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het materiaal aan O. toebehoorde en dus naar zijn mening geen strafbare handelingen waren verricht. De offi cier nam aan dat verdachte zeer goed wist dat het materiaal niet aan O. toe behoorde. Een gevoelige straf is hier op zijn plaats, zei mr. Holsteijn, doch gezien de tijdsomstandigheden waar onder het gebeurde, zou hij volstaan met een geldboete. Vijfhonderd gulden, subsidiair twee maanden werd de eis en bovendien gelaste de officier dat de goederen aan de rechtmatige eigenaar werden teruggegeven. Uit de pakhuizen van de fa. Haytema in de Wieringermeer verdween in de maanden Maart, April en Mei van dit jaar een hoeveelheid tarwe van'om en nabij vijftienduizend kilogram. De Texelaar Broer B. en Klaas Z uit Me- demblik waren hiervoor- verantwoor delijk en Dinsdag stonden zij getweeën voor het beklaagdenbankje. Broer B., die werkzaam was bij de firma Haytema en zich gemakkelijk toegang tot de pakhuizen kon verschaf fen, ging op gezette tijden met zijn broeder in de misdaad, Klaas Z., om streeks middernacht naar de tarwe- opslagplaats. Z. nam dan steeds een vrachtwagen van zijn werkgever mee, waarop de tarwe werd vervoerd. Voor iedere zak tarwe ontving B. ongeveer 7.50 van Z. die zijn „koopwaar" dan weer met een zoet winstje van de hand deed. Het initiatief tot deze diefstallen was uitgegaan van verdachte B., wiens ge dragingen ook eerder weieens iets te wensen over lieten, zei de officier, en met de op te leggen straf zou hiermede rekening moeten worden gehouden. Tegen B. eiste de officier twee jaar en tegen Z- één jaar gevangenisstraf. De raadsman van B. wees de recht bank op de moeilijke jaren welke ver dachte achter de rug had. Het feit dat de pakhuizen van de firma Haijtema zo gemakkelijk voor zijn cliënt waren binnen te dringen achtte spreker een nalatigheid van de werkgever. De raadsman van Z. kwam met een juri disch betoog. Hij meende dat zijn cliënt moeilijk diefstal ten laste kon worden gelegd, daar deze de tarwe voor een groot deel van B. had gekocht. Volgens verdediger zou zijn cliënt dus opzette lijke heling hebben gepleegd, zodat het ten laste gelegde, de diefstal, niet be wezen kan worden geacht. ZUSTER MEEUWSEN IJslandse rozen daar uit haar vroegere collega's «gl kennissen te bezoeken. Maar het !i| haar bedoeling, in de nabije toekomst I weer in een buitenlands ziekenhuis t«l gaan werken. Met haar vriendin uitl Lisse. Want deze verpleegsters willen nletl alleen wat zien van de wereld, mastl bovendien ervaringen opdoen in zie-1 kenhuizen in 't buitenland. Wanneet I ze slagen, zullen ze naar Denemarken 1 vertrekken, om ook daar gedurende I een bepaalde periode in een groot ziekenhuis als verpleegster te werken, Maandag zijn deze eerste Hollandse verpleegsters in Reykjavik uitgeno digd door de Nederlandse Gezant in Ierland, die tevens de Nederlandse 1 belangen op IJsland behartigt. Met l belangstelling heeft deze vertegen. I woordiger van de Nederlandse regc-1 ring zich op de hoogte laten stellen van de ervaringen van zijn landgeno ten. „Het is een mooie tjjd geweest in een prachtig land. Voorlopig blijven we in Nederland, maar dan hopen wi toch weer te vertrekken. Ook in het buitenland geeft het 'n grote voldoe- ning in de verpleging te werken", al dus deze Alkmaarse verpleegster. Onze lezers wisten reeds uit de pu blicaties die de laatste dagen in ons blad verschenen zyn, dat IJsland een prachtig land is. Maar het is er ont zettend duur. Ook dit heeft zuster Meeuwsen tijdens haar verblijf ln Reykjavik, waar zjj vele kennissen en vriendinnen heeft moeten achter laten, ervaren. Gisteravond bemerkten familie leden van mevrouw L. uit de Clarissenbuurt, die door ziekte tijdelijk niet thuis is, dat een vreemd persoon bezig was haar woning te betrekken. Met zijn eigen meubelen en met het meu bilair dat nog van mevrouw L. was, probeerde de man de woning zo gezellig mogelijk in te richten. Slechts met behulp van de politie koh hem aan het verstand ge bracht worden dat hij toestem ming van het woningbureau nodig had en dat de rechtmatige be woonster deze verrassing stellig niet op prijs zou stellen. Het bleek dat iemand anders voor de man, zekere R„ door het dakraam het huis was binnen ge gaan, waarna het slot van de voordeur geforceerd was. R., die ruzie had gehad met de mensen bij wie hij inwoonde, weigerde naar zijn oude adres terug te gaan. Zijn huisraad is daarom thans ergens anders opgeslagen. Het UNO-actie-comité schrijft ons: Zoals men Zaterdagsavonds door de radio Via de KRO kan horen wordt er over de gehele wereld thans een actie gevoerd om te protesteren tegen de ge loofsvervolging en de schending van de menselijke rechten in Oost-Europa, Het gaat er om, zoveel mogelijk handteke ningen te verzamelen op lijsten, welke zullen worden voorgelegd aan de ver gadering der Verenigde Naties, onder bijvoeging van een protest, waarin o.m. wordt gezegd: „Met nadruk protesteren ondergete kenden tegen de schending van de God delijke en menselijke rechten, waaron der de volken, die zuchten onder een communistisch regime, te lijden heb ben. Zij protesteren in het bijzonder te gen de godsdienstvervolging, tegen de aantasting van de menselijke vrijheid en tegen de onrechtvaardige geestelijke en lichamelijke kwellingen, welke deze regeringen systematisch in praktijk brengen. Zij vestigen de aandacht der Verenigde Naties op haar verantwoor delijkheid tegenover God en tegenover alle volkeren. Het is de plicht der Ver enigde Naties te bevorderen, dat de Goddelijke en menselijke rechten in al le landen Worden geëerbiedigd. Aan de ze plicht beantwoordt ook de in artike len 10, 13 en 14 van het Charter van de Verenigde Naties omschreven taak." In Alkmaar zal men o.a. Zondag ge legenheid hebben tot het tekenen van de bedoelde lijst. Op welke plaats dit kan geschieden zal nog nader worden bekend gemaakt. Vanaf heden kan men echter, ook alvast tekenen bij onder staande adressen: Boekhandel Jan Kühne, Verdronkenoord 113; C. Admi raal. Uitenboschstraat 31; A. Mors, Dr. Schaepmankade 14 en mevr, Slijderink, Achterweg 29a. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer T. Poorter, is geslaagd voor het propaedeutiseh examen voor electrotechnisch ingeni- Twintlg directeuren van wasserijen en ververijen ii dia deze Week, vergezeld v mes, een trip door ons 1; brachten gisterochtend eêr zoek aan de Chemische V Ververij S. Krom N.V., dii genheid van dit bezoek me landse driekleur en de I getooid was. Omstreek* twaalf uur h< rectie bij monde van de hi het gezelschap in de canti firma Krom van harte wel] korte speech preeg hij he tot uitwisseling van Nedi Engelse directeuren van w hij zeide te hopen dat dit bezoek veel zou mogen b de vriendschap tussen be Het was sprekers wens di nog lang in het geheugen gelse collega's zou mogen Er werd vervolgens een roi het fabriekscomplex gema: de ene groep een kijkje i dry cleaning en de dye- zichtigde de andere groep waar de nabewerking p! Veel belangstelling trokke sells, een nieuw Amerika systeem, waarbij men tijde ken stoom uit de bout ka men, Hierdoor is het nxe1 natte doek tussen de strijk BROEK OP LAGENDIJK, 21 9000 kg Aardappelen: Beveland Eigenheimers 6,70; 8000 kg Uit en idem grove 9,40—11,60; 7! 3,20-5,40; 5000 kg Peen: II 5,50—5,90; 150 kg Andijvie kg Witte kool 6-8,20; 30.000 5-8,50; 10.000 kg Groene kt» 50.000 kg Rode kool 5,50—8,60; bonen 23—52; 6000 stuks Bloem 36,20 en afw. I 8—19,10. NOORD-SCHARWOUDE, 21 11,000 kg Aardappelen: Eérsi bl, Eigenheimers 7,80. Bevelanc Bultjes 8-7,40; 34.000 kg Ro 7,60; 6000 kg Gele kool 5-8,3 Witte kool 6—7,50 en idem, 600 kg Groene kool 10; 7500 —12,90, drielingen 10.30—10,80 -13,70; 2300 kg Peen: II 6,3i 12.000 kg Slabonen 31—48 en WARMENHUIZEN, 21 Si voer 18.800 kg aardappele: mers 6.50—7.30, bevelande: bintje 8, koopmans blauwe 23.000 kg rode kool 5.50—1 gele kool 7.30—8, 38.200 kj 6.50—7, 1300 kg groene k kg slabonen 32—46, 3500 k —12.90, 60 kg andijvie 12.2C Alchiba, Basra—R'dam, 19-9 Aletta (t), 19-9 vah Bangkok Amstelveen, R'dam—Bombay, 21 verwacht Antónia (t), 20-9 vai - Cleodora (t), 20-9 van Cur, Aues - Gadila <t), 19-9 van P göpötê en Kaapstad Grote Java, 19-9 op 2345 mijl van Ba Farömaribo—A'dam, passeerde 15 Indrapoera, 20-9 van R'dam te para (KRL), New Yófk-Java, Swettenham Kota Baroe, 19-5 te Aalborg - Leopoldsketk, passeerde 19-9 Gibraltar Lor Belawaü te Singapore Maas Calabar naar Pórt Harcourt \an Manilla naar Cebu M Japan, 19-9 te Port Said - te Mozambique verwacht Mi -Japan, 20-9 te Port Said. - N van Matadi naar Loanda Perl Montevideo naar Curasao Pi dam—Makassar, 19-9 te Pórt S 19-9 V. Paramaribo n. A'dam - v. Batavia te Singapore Kert dam, passeerde 20-9 4 uur Kt cloe, New Orleans—Kaapstad, Fernando Noronha Waterma te Bizerta verwacht, vertrok 19- Alhena, 18-9 van R'dam te Alphard, 19-9 van Rio Grande ciseo Arkeldijkj 20-9 van Br - Arnedijk, 18-9 te Newport I 19-9 van Corpus Christi te Ga sum, Basra—Karachi, 19-9 te B: Lekkerkerk, Aden—R'dam, 19-9 Lindekerk, R'dam—Calcutta, 19 - Meliskerk, 20-9 van Mozaml Salaam verwacht Prins Alérti Hamburg, 21-9 van Montreal wacht Prins Frederik Hen R'dam te Montreal Prins M Chicago te Montreal Prins^ V bec—Antwerpen, 19-9 ^350 mijl - Salland, A'dam—Buenós Aire! tevidéo Schiedijk, 18-9 van Jt/va Stad Alkmaar, vermoe A'dam naar Sorel Volenda R'dam, 23-9 5 uur aan de Hc vérwaebt Westland, Bueno passeerde 19-9 Casqeuts Wi van R'dam te Batavia verwa 19-9 van Singapore naar Ma kruis, Bntavia—R'daöij 19-9 op oost Ceylon. Abbekerk, R'dam-Syndey, Stiaat Messina Alamak, 1! naar Antwerpen Kota Intf 20-9 te Suez -» Lissekerk, R'f van Genua Lucita (t), 20-S naar Avonmouthy Lutterkei ba>, 20-9 van Genua Manöere Francisco naar Vancouver. Alpbfjcca, New York—Bueno! Trinidad Farmsum, R'dam sCerde 20-9 BeaCbyhead He Puerto Plata naar New York van Maracaibo tê Curasao 1 Bfcsra te Abadan Maas, 20 nftar Guanta Marken, Roads, passeerde 20-9 Dt«ng< Alexander, 20-9 van Hamburg Prins Willem van Oranje, 15 naar Cleveland Prins Wille Cleveland te Detroit Tjip Fretnantle «aar Singapore - T -Antwerpen, 20-9 14 uur bi! wacht - Westland, Buenos A s eerde 20-9 10 uur Dover Mobile naar Houston. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2