HOEDEN J. LI ND Hz. Administratieve Kracht Situatie in Azie vraagt dringend om onverwijlde actie De bestrijding van droogte op grasland zonder polderwater Krachtige politieke belijdenis vereist Verbetering Paleis en Kamergebouwen Zevende vergadering der Centrale Commissie Marva's gaan eerste lustrum vieren Rijkspolitie wordt ingekrompen Republikeins minister ver wacht impasse in de besprekingen Bekend voetballer als dief ontmaskerd Ook in de Amerikaanse staalindustrie dreigt staking Communistische landing op Formosa mogelijk? Brifs schip met honderd vliegtuigen naar het Verre Oosten Daders van bankoverval 'te IJsselmonde gearresteerd Onze landbouw moet meer produceren Schoorl De Rijp Hef boek nieuwe Incidenten in Zuid-Malang Wij openen bef nieuwe seizoen Wasserij „DE VALK", Koopt bij onze adverteerders! Ervaren Koopkrachtige Lezers Aïkrnaarsehe Courant Westerse inactiviteit had reeds catastrofale gevolgen (Van onze diplomatieke medewerker). De problemen, voortvloeiende uit de gestadige machtstoeneming van het com munisme in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azte, behoren tot de belangrijkste kwesties op het gebied van de internationale politiek, welke op het ogenblik tijdens officieuze ontmoetingen van de ministers van Buitenlandse Zaken der voornaamste Westerse naties besproken worden. Het is daartoe ook de hoogste tijd. De dramatische gebeurtenissen in Azie, met inbegrip van hetgeen zich in China voltrekt, hadden tot nog toe in het Westen niet geleid tot het gevoel, dat er met de allergrootste spoed ingegrepen diende te worden. De intense belang stelling voor de Britse moeilijkheden en andere Europese kwesties hadden de aan dacht van de dikwijls moeilijk te doorgronden zaken aan de andere zijde van de wereld afgeleid. Er scheen een zekere geneigdheid te bestaan, zich slechts ter loops met de vraagstukken van Azie bezig te houden. En deze houding werd ten minste voor zover het de Verenigde Staten betreft nog bevorderd door het debat over de verantwoordelijkheid voor de communistische overwinningen in China. Niet ten onrechte schreef de New York Herald Tribune onlangs de klacht neer, dat de energie van kundige mannen werd gebruikt voor een gewroet in gedane zaken, die toch geen keer meer nemen, terwijl een dringende behoefte bestaat aan een gezonde politiek, waarmede men de problemen van een gevaarlijk heden en een angstaanjagende toekomst kan benaderen. Het psychologische effect van de Westerse en in het bijzonder de Ameri kaanse inactiviteit in Azie is alleron gelukkigst geweest. Door het gebrek aan belangstelling van het Westen voor het Oosten zijn vele Aziaten tot de overtuiging gekomen, dat nog meer communistische overwinningen onver wij delijk zijn. Zoals de zaken er voor «taan, is deze reactie al ernstig ge noeg. Een verder uitstel in de creatie van een doelbewuste politiek en de uitvoering daarvan, zou de situatie nog kritieeker maken. Tot welke besluiten men in Washing ton zal komen, kan moeilijk voorspeld worden, maar vast staat, dat ook in de ze sector van de internationale politiek de zwaarste last door de Amerikanen gedragen zal moeten worden. Het wen- selijkst acht men op het ogenblik een krachtige verklaring, bij voorkeur afge legd door president Truman, waarin de Verenigde Staten, sprekende voor de gehele Atlantische gemeenschap, duide lijk hun bedoelingen uiteenzetten. Een dergelijke verklaring zou de Aziaten, in het bijzonder degenen, die nu nog be vreesd zijn, een hart onder de riem kunnen steken. Zij zou niet tot China beperkt mogen zijn, want het Chinese probleem is slechts een deel, zij het ook een belangrijk deel, van het probleem Azie. De verklaring zou ook niet, aldus meent men in deskundige kringen, en kel en alleen betrekking mogen hebben op de communistische bedreiging, daar deze de Aziaten niet bijzonder diep be roert en de kwestie in hoofdzaak nega tief is. Zij zou evenmin de grootste na druk op militaire hulp voor niet-com- munistische landen mogen leggen, daar de behoefte aan militaire hulp slechts een factor, en in sommige gebieden zelfs een van ondergeschikt belang in de gehele situatie is. De essentiële punten van een derge lijke verklaring, aldus schijnt de over tuiging in Washington te zijn, zouden moeten berusten op de twee volgende principes, die waarschijnlijk meer en thousiasme bij de Aziaten vermogen te wekken, dan welke andere ook: 1. Alle volken, in staat zichzelve te re geren, moeten de leiding over hun eigen zaken krijgen. 2. De levensstandaard in Azie is veel en veel te laag en derhalve moeten de Aziaten hulp van het Westen krijgx om deze te verhogen. Aan de proclamatie van deze belijde- nis dient te worden toegevoegd, dat het Westen zich tegen de communistische beweging in Azie verzet, omdat men hier te doen heeft met een nieuwe vorm van imperialisme, ontworpen door Moskou en bedoeld om Azie ten bate van de Sowjetunie te exploiteren. En daaruit moet de consequentie ge trokken worden, dat het Westen bereid is, gebieden, die door het communisme bedreigd worden, met militaire uit rusting te steunen met dien verstan de, dat de verdediging tegen dit impe rialisme in de eerste plaats de taak der Aziaten zelve is. Natuurlijk zou een dergelijke politie ke verklaring zonder zin zijn, indien er niet tegelijkertijd stappen zouden wor den genomen, in overeenstemming met "haar doelstellingen. In Washington denkt men in dit verband aan het be schikbaar stellen van aanzienlijke fond sen, die door de president, al naar be hoeften, in Azie zouden kunnen wor den besteed. Bovendien overweegt men, naar Brits voorbeeld, een man van groot kaliber te belasten met de super visie over de gehele Amerikaanse activi teit in het Verre Oosten. Maar welke resultaten het Washing- tonse overleg ook zal opleveren, zij zul len geen verder uitstel in de behande ling van de Aziatische problemen mo gen betekenen. Want tenzij het Westen bereid is de Sowjetunie toe te staan, het grootste deel van Azie te overheer sen en de verschrikkelijke gevolgen daarvan te aanvaarden, is het uur voor het nemen van politieke beslissingen en het overgaan tot daarop gebaseerde acties aangebroken. Op de Rijksbegroting 1950 wordt voor de voortzetting van de restauratie aan het Koninklijk Paleis te Amsterdam 1 50.000 méér gevraagd dan voor 1949. Deze verhoging hangt samen met het voornemen om de voltooiing van de in uitvoering zijnde werken in een iets zneller tempo te kunnen voortzetten. De vergaderzaal en afdelingsgang ven de Eerste Kamer verkeren in een •odanige staat, dat restauratie dringend noodzakelijk is. Naar schatting zal met de restauratie in totaal een bedrag van f 100.000 gemoeid zijn, waarvan voor 1650 de helft wordt aangevraagd. Het gebouw van de Tweede Kamer Voldoet sedert lang niet meer aan re delijke eisen. Niet alleen is de ruimte op de tribunes, vooral op de publieke tribune, veel te gering en verkeert de toegang tot de publieke tribune en de perskamer in een toestand, welke niet overeenkomt met de waardigheid van de volksvertegenwoordiging, doch er is ook ernstig gebrek aan kamers voor de verschillende fracties. De totale kosten van de verbouwingen worden geschat op f 778.500. Gerekend wordt, dat in 1949 een bedrag van f 275.000 zal worden verwerkt. Voor 1950 wordt een bedrag van f 300.000 aange vraagd, terwijl het restant vermoede lijk in 1951 zal worden verwerkt. NIEUWE AMERIKAANSE MILITAIRE ATTACHé AANGEKOMEN. Kolonel Bruce W. Bidwell en zijn dochter, mejuffrouw Barbara Bidwell, zijn in Den Haag gearriveerd Kolonel Bidwell zal op 16 October in functie treden als militair attaché bij de am bassade der Verenigde Strten te Den Haag. Gezin woonde onder jute zakken De politie trof aan de Waalhaven te Rotterdam een gezin aan, dat woonde onder jute zakken, die over struiken waren gehangen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen respectievelijk twee jaar, één jaar en drie maanden, woonde hier sinds 10 September. Zij sliepen op de grond en bij gebrek aan beddegoed waren zij toegedekt met zakken en lappen; de kinderen hadden haast geen kleren aan. Ook was er geen huisraad. Bij onderzoek bleek, dat het luer het gezin betrof van de 40-jarige schippersknecht A. H. B., die, omdat hij ruzie met zijn baas had gehad, met zijn gezin het schip moest verlaten. Het jongetje van vier weken was ern stig ziek en is later overleden. De twee andere kinderen, die er vuil en verwaarloosd uitzagen, zijn naar de Boezembarakken overgebracht. Een dokter was door de ouders niet ge raadpleegd. De man heeft echter in- middéls weer werk op een schip ge vonden. Verdere maatregelen zullen door de kinderpolitie worden geno men. Onder presidium van de voorzitter van de week, drs. Moh. Hatta, voorzit ter van de Republikeinse delegatie; kwam gistermiddag om drie uur de Centrale Commissie van de RTC in de Trèveszaal voor haar zevende vergade ring bijeen, in aanwezigheid van de UNCI. Na vaststelling van de agenda en be handeling van een viertal ingekomen stukken werd de bespreking inzake de „gewichtige belangen", welke in de vorige vergadering op verzoek van de BFO-delegatie was uitgesteld, voortge zet. De besprekingen leidden tot het besluit dat op de basis van een door de UNCI gedane suggestie, een subcom missie zal worden ingesteld, welke tot taak zal hebben de waardevolle belan gen te horen, Over de resultaten van de in het al gemeen gunstig verlopen besprekingen te Namen deelt de Centrale Commissie nog mede, dat aangezien in de Indone sische delegaties op enkele punten be hoefte aan een verder onderzoek is ontstaan, in de eerstkomende dagen tussen de drie delegaties verdere in formele besprekingen terzake zullen worden gehouden. Zaterdag 29 October viert de Marine- feest. De thans actief dienende Marva's in Nederland zullen op die dag aan een vrouwenafdeling haar eerste lustrum- militaire plechtigheid deelnemen. Des avonds wordt door de Marva's een re vue opgevoerd over de geschiedenis van het Marvacorps. Naast de talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, welke zijn uitgenodigd, zullen ook oud- Marva's als reünist deze feestavond bij wonen. Het is echter nog niet bekend in welke stad dit lustrumfeest gevierd zal worden doch het is wel zeker dat Amsterdam of Den Haag de jubileren de Marva's zal kunnen begroeten. Naar uit de begroting van Justitie blijkt, heeft de minister besloten om de totaalsterkte van het corps Rijkspo litie te verminderen met 500 man. Hij heeft gemeend tot deze met het oog op de benarde toestand van 's lands fi nanciën geboden bezuiniging te mogen overgaan, nu door een doelmatige, prac- tische zowel als theoretische opleiding van het tijdens de bezetting en kort na de bevrijding aangestelde personeel, het peil, alsmede de bruikbaarheid van dat personeel allengs aanmerkelijk is ge stegen of verbeterd. Op 14 October a.s. zal er een ontmoeting plaats vinden tussen de zwaargewichten Pat Valentino en Ezzard Charles te San Francisco. Hier ziet Pat Valentino oefenen. Zo op het oog is het veiliger met Pat te eten dan te vechten! De Republikeinse minister van finan ciën, mr. Lukman Hakim, verklaarde tegenover Aneta dat, indien Nederland blijft staan op de eisen van controle op de deviezenpolitiek van de RIS en op een gemeenschappelijk optreden van Nederland en Indonesië bij het sluiten van handelsverdragen, er geen sprake zal zijn van zelfstandigheid en souve- reiniteit van de RIS. De heer Lukman zeide, overtuigd te zijn, dat de Repu blikeinse delegatie dit niet zal aan vaarden en op het standpunt zal blijven staan, dat dit een interne aangelegen heid van de RIS is. Verdere concessies zouden niet op hun plaats zijn. Hij gaf voorts als zijn mening te kennen, dat een impasse in de onderhandelingen niet is uitgesloten, indien beide partij en op hun standpunt blijven staan. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de Geleense politie een bekend Sittardse voetballer (die Zondag nog het enige doelpunt voor zijn club maakte) aangehouden, nadat hij in een kledingmagazijn was binnengedrongen en daar enkele costuums en een regen, jas had ontvreemd. De dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. Het bleek later dat hij in de nacht van Zaterdag op Zondag zich te Meers- sen eveneens schuldig had gemaakt aan diefstal uit een kledingmagazijn en elders een partij levensmiddelen bad ontvreemd. De dief, zekere Ph. uit Helmond, die meestal in een woonwagen verbleef, is volgens de politie, een recidivist. Behalve de reeds 480.000 stakende mijnwerkers, dreigen er ook stakingen uit te breken in de Amerikaanse staal industrie. Philip Murray, voorzitter van de „United Steel Workers", heeft ver klaard, dat de millioen leden van de vakbond het werk zouden neerleggen, indien de werkgevers weigerden een pensioenverzekerplan te aanvaarden. De leden van de „United Automobile Workers Union", die werken in de auto-fabrieken van Ford, dreigen 29 September in staking te gaan. De onder communistische leiding strijdende Chinese legers trekken zich thans samen in de provincie Hoenan in Zuid-China voor hun verwachte offen sief, dat wellicht zal beslissen over het lot van Kanton. De bezetting van het eiland Pingtan in de straat van Formosa door de com munistische legers, heeft de nationa listen verrast. Zij hadden het eiland met troepen en marinestrijdkrachten ver sterkt om „het ten koste van alles te houden". De invasie van Pingtan geschiedde met meer dan duizend kleine primi tieve schepen, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot speculaties over de moge lijkheid van een invasie van Formosa, Tsjiang Kai Sjeks laatste toevluchts oord, ongeveer 150 km ten Oosten van Pingtan. Het Britse schip „Unicom" is uit Devonport te Glasgow aangekomen. De oorlogsbodem zal hier 100 vliegtuigen aan boord nemen, die een Britse lucht basis in het Verre Oosten als bestem ming hebben. Er wordt de grootste ge heimzinnigheid betracht omtrent num mers, typen en bestemming der vlieg tuigen. Zelfs de bootwerkers, die met het laden van de „Unicom" zijn belast, weten niet, waarheen de toestellen wor den vervoerd. De vliegtuigen werden door de „Unicom" als „gemengde la ding", zoals op het connossement stond vermeld, ingenomen. Proeven op de Geestgronden en in de Wieringermeer Allereerst zonden we willen noemen een coöperatief systeem van bevloelïng. Men kan dat vinden in Castricum, waar de droogte zonder kunstwerken funest zou werken. Een achttal boeren met tezamen 140 ha grasland, hebben een infiltratiesysteem opgebouwd, waarbij het water wordt gehaald uit de Schulp- vaart. Men gebruikt hier twee electro-motoren, die vooral werken op nacht tarief (zeer goedkoop) en bediend worden door de heer W. Borst te Castricum. Men maalt het water in de sloten, die langs en door het land lopen. Deze grond soort grof duinzand heeft een grote doorlatendheid, zodat gemakkelijk alle land wordt geïnfiltreerd. Omdat men vlak land moet hebben wordt de „tweede etage" bediend vanuit de sloten van de eerste afdeling. Het land lag de hele zomer fris groen en de combinatie is er gelukkig mee. Inlichtingen verstrekken graag de molenaar Borst en het bestuur. Land onder Bakkum, dat niet be vloeid wordt, lag reeds vroeg in deze zomer dor en dood. Er is maar één remedie: water! Als er geen water te vinden is in verre omtrek, wat dan? Dan moet men naar de diepte en het welwater opzoeken. Daarvoor is no dig, dat een boorput wordt gegraven, zo diep, dat men zelfs bij fors gebruik de wel niet kan uitputten. Op deze nortonbuizen moet een molen geplaatst worden, die het water naar boven brengt. Wij waren eerst bang, dat dit water te koud zou zijn, maar de prak tijk bewijst, dat dit geen bezwaar is. Men kan deze nortonpomp bekijken op het bedrijf van de heer D. de Graaf, Betjeshoeve te Heiloo. De heer De Graaf bezit een nortonpomp, die gedreven wordt door een ruim 4 p.k. electro-moter, aangesloten op de elec- trische leiding langs de weg. Het mo torhuis is voorzien van een dag- en nacht-tariefmeter. Deze motor slaat enorm veel water uit, zodat van 8 tot 12 ha gemakkelijk geïnfiltreerd kun nen worden. De doorlatendheid is zo groot, dat de greppels circa 18 meter van elkaar liggen en toch alle land goed vochtig wordt. (Men leze goed: vochtig en niet nat). Dit is het aangewezen systeem voor hoge en droogliggende gronden, waar bij de electro-motor kan worden ver vangen door een benzine-motor. Het is wel zeer gewenst, om de nortonpomp op het hoogste stuk land aan te bren gen. Met het „sawah"-systeem kan men dan ook de lager gelegen gedeel ten infiltreren. De kosten komen er gemakkelijk uit door de meerdere hoeveelheid gras. Het grasbestand wordt beter door infiltratie en van „watergras" wat sommigen vrezen is geen sprake. Engels raai en ruwbeemd en klaver tieren er zeer welig. Het gras krijgt een hoog waarderingscijfer. Het lijkt ons wel gewenst door een zeer des kundig puttenboorder een berekening te laten maken, hoe wijd de norton pomp moet zijn, om een capaciteit te verkrijgen, die aansluit op de te infil treren oppervlakte. Dit is de aangewezen oplossing voor alle verdrogende gronden langs de duinen en zandstreken in ons land. Bovendien beschikt men steeds over goed drinkwater voor het vee. De Wieringermeer is diep ontwaterd in vele afdelingen, terwijl afdeling A geïnfiltreerd is. Ons enige bezwaar is hier, dat men het infiltratiewater meestal op constante hoogte houdt. Wij zouden met het oog op de zuur stofvoorziening liever een wisselend peil zien, al naar de behoefte. Een der Wieringermeerboeren zag dit jaar zijn aardappelen verdrogen. Hij liet water toe uit een der kanalen en binnen drie dagen waren ze er weer: fris en monter. Wil de buurman in zo'n geval geen water, dan zal men diens drains eerst moeten afsluiten. Trouwens er berei ken ons meer vragen uit „de Meer" Vooral het grasland tussen de bouw- akkers heeft het zwaar te verduren. Wij kunnen gerust zeggen, dat in droge zomers de grasteelt tussen de bouwakkers vrijwel ondoenlijk is zon der infiltratie of bevloelïng. Over de dijk heen Een ander heeft gezegd: ik haal het water uit het IJselmeer. Hij legde een hevelbuis over de dijk heen, de ene „poot" in het IJselmeer, de andere dieper aan de voet van de dijk. Met een „kattekop" boven op het dijk- lichaam wordt via een zijtak van de buis het water aangezogen. Zodra de hevel „loopt" wordt met een klep de zijbuis afgesloten. Verder loopt de buis zolang men wil zonder motori sche kracht. Dit systeem is overal toe passelijk waar het water in ringsloten en vaarten boven het land ligt. (Pol dergebieden, Zuid-Holland, enz.). In Bovenkerk hebben de meeste boerderijen een buis door de dijk van de ringvaart heen, die de boerderij van gratis water voorziet: de kraan is in de stal. Met een geringe moeite kan men op deze dijkhuizen slangen aan sluiten en het land in enkele uren be vloeien. (Dit systeem wordt ook veel in Amerika toegepast. De jonge lu- cerne-akkers zet men er enkele uren dras, waarna de klaver welig gaat groeien). Men ziet het: er zijn mogelijkheden. Desnoods over de dijk heen of er on der door, maar water kan er komen. Wij willen hiermede besluiten. Ons doel is geweest, alle mogelijkheden, die er zijn, te bespreken. Ieder die met de droogte worstelt, kan het sy steem dat voor zijn land het meest geëigend is, er uit halen. Als het weer droog wordt in volgende jaren, moet men klaar zijn. Nu reeds bereiken ons berichten van grote resultaten na infiltratie. Hoewel niet precies aangegeven kan worden hoe hoog men het water voor infiltratie moet opzetten, omdat dit afhankelijk is van de grond, toch kan men vrij algemeen aanhouden op een diepte van 40 a 50 cm. beneden maai veld. Al spoedig ontdekt men dan of men hoger moet of lager kan. Maar men onthoude: Wel vochtig, nooit nat. Opmerkingen Vele afdelingen van Landbouw- maatsehappijen doen verstandig om de doorlatendheid van hun gronden te laten meten. Dat is van zeer groot be lang voor de greppelafstand of nog liever drains. Hoe minder greppels hoe liever. Of het IJselmeer geschikt is voor bevloelïng moet eerst onderzocht wor den, omdat hetezoutgehalte een grote en negatieve rol speelt. Roest komt op geïnfiltreerd en bevloeid land nooit voor. De Landbouwvoorlichtingsdienst Noord-Holland K. BERGSMA. Ongecorrigeerd) Ofschoon de politie aanvankelijk vermoedde, dat vier personen schuldig zouden zijn aan de overval op de Bo». renleenbank te IJsselmonde, heeft d« Rotterdamse recherche Dinsdag toeg*. grepen en vijf vermoedelijke daden gearresteerd. Twee van de vier man nen, die de overval pleegden, waren zware jongens. De vijfde man, chauffeur, bleef tijdens de overval achter het stuur wachten. Dezer dagen werd het gouden Jubl- leum van het Centraal Bureau van dt Nationale Coöperatieve Aan- en Vt». koopvereniging voor de Landbouw tl Scheveningen gevierd. In een herdenkingsrede bracht da voorzitter van het bestuur, de heer H D. Louwes, nog eens met nadruk naar voren, dat samenwerking vóór aller noodzakelijk is, niet alleen tussen dr boeren onderling, maar ook tussen dr landbouworganisaties. Minister Mansholt wees er op, dat ta verband met de grote toeneming het Nederlandse volk, dat toch al landbouwproducten afneemt dan de oorlog het geval was, de landbouw» productie zal moeten worden vergroot Het is de grote taak van de landbou wer in de toekomst aan deze grot» vraag te voldoen; de landbouwers mos ten er mede toe bijdragen, dat in dr toekomst, zonder Marshall-hulp, de be groting op landbouwgebied sluitend kan worden gemaakt. Indien, aldus de minister, de landbouwproductie niet met tientallen procenten wordt ver hoogd, zal de levensstandaard van het Nederlandse volk sterk dalen. Na het ophouden van de Marshall-hulp zal dt landbouw, tezamen met de industrieën de volle honderd procent moeten dek ken. Van deze 100% krijgen de zware industrieën ongeveer 50%, de land bouw 25% en de op de landbouw ge baseerde industrieën ook 25%, doch de iandbouw en de daarop gebaseerde in dustrieën krijgen tezamen ongeveer 60% of wel ter waarde van 700 ,800 millioen gulden per jaar. Hier moet due een voorzichtige, doch doortastende po litiek worden gevoerd. Minister Mans- holt is er van overtuigd, dat de land bouw volkomen in staat is de toe gewezen taak te volbrengen. Een rondzwervende hond is aangetroffen in de gemeente Schoorl. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de burgemeester. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C. C-, dochter van J. Blokdijk en C. J. Mul. Wilhelmina J., dóch ter van M. Noë en J. W. Klooster. Getrouwd: Jacobus van Iwaarden en Cornelia van de Kreeke. „WESTINDISCHE" GULDENS DEVALUEREN NIET De Curacaose en de Surinaamse gulden zullen niet worden gedeva lueerd. K. ter Laan: „Middeleeuwss legenden uit Groningerland"j uitg. C. Hofkamp, Amsterdam, De schrijver verstaat onder legenden alles, wat in de Middeleeuwen geschre ven is over heiligen en martelaren, over hun wonderen en tekenen. Hij ba seert zich dus steeds op oude, middel eeuwse geschriften die iets vertellen over heiligen en hun wonderdaden. Een verdere beperking is, dat de schrij ver alleen die verhalen heeft opgeno men, die in verband staan met bepaald* plaatsen in de provincie Groningen. Wie dit bundeltje doorleest, zal in aanraking komen met enkele figuren, die uit de kerkgeschiedenis bekend zijn, met Willehad en Ludger b.v. oi met de blinde zanger Bernlet, die vol gens de legende van zijn blindheid werd genezen. Of met het Riepstcr licht, het geheimzinnige schijnsel dat tot in onze dagen te Zeerijp te zien is Maar het meest aantrekkelijk is wel de sfeer der Middeleeuwen, waar dit boekje de lezer in verplaatst. Wat wal het leven toen toch geheimzinnig! Het was vol ongekende mogelijkheden. Al die wondere mogelijkheden van die verre tijd zijn helaas voor onl geslacht met z'n nuchtere zakelijkheid, voor goed verzonken. In het Zuidmalangse neemt het aan tal incidenten toe. Aangenomen wordt, dat communistische groepen hierin de hand hebben. Ook de Barisan Pember- ontakan Rakjat Indonesia van Sutomo, alias BurTomo, begint actiever te worden. Gemeld wordt, dat tussen bei de groepen samenwerking bestaat. Nieuwbouw Woonschepen. Vanaf 5800 dagelijks bij ons te bezichtigen. Wij ga randeren prima werk, op IJzeren Schepen welke ge controleerd worden door de Wederopbouw. Ook nog enige tweedehands schepen te koop in prijzen van 2850, 3300, 4000 enz. Alles direct aanvaardbaar. Tevens 3 ijzeren schepen, goedgekeurd door de Weder, opbouw, extra zwaar, lengte 19.10 M., br. 3.75 M. lengte 19.87 M„ br. 3.95 M. lengte 21.— M„ br. 4.10 M. Te zlett en te bevragen Scheepvaart Bur. J. KOOI, Prins Hendrikstraat 13. Tel. 4637, Leeuwarden. Bjj bezoek gaarne vooruit bericht. met een keurcollectie ven buiten- en binnen landse Modehuizen Dames- en Kinderhoeden- magazijn LANGESTRAAT 72 - ALKMAAR Noorderkade 68, Telefoon 3776, Alkmaar >p HANDELSKANTOOR omg. ALKMAAR wordt -. 001 direct gevraagd Soil, onder letter K Boekh. HOK, Wartneohuiaen. HA A A GARAGE CHR. DE V FRIESCHEWEG 4. TEL. 4287—4281. Br zit met afteen ons abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn beiang- en ad verteert m steeds toenemende

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 4