'De fiscus klopt weer aan uw deur fcdUxiIon Stijging der prijzen is niet te voorkomen Sport in 't Kort Ministers krijgen, hoger vergoeding voor representatie WEK DE GAL IN UW LEVER OP /an bankoverval 'te onde gearresteerd ndbouw moet meer Staatsbegroting is in evenwicht, maar we zijn er nog lang niet R: I Gelukkig, de begroting voor 1950 is in evenwicht. Dat is een belangrijke stap I vooruit! Er is geen begrotingstekort, er behoeft voor de gewone noodzakelijke I uitgaven geen geld te worden geleend. De begroting is weer „gezond", nadat er |in 1946 nog werd gewerkt met een tekort van 1155 millioen. Geen reden tot juichen M' Loonsverhoging vernietigt hef effect van de devaluatie Werkelijke lonen gaan in dalende lijn Moh. Hatta„Slechts één onderwerp ter RTC" Viebahn en Rühl voor hun rechters Driejarig kindje verongelukt Was Uw wol veilig in WOENSDAG 31 SEPTEMBER 1949 Ongecorrigeerd) de politie aanvankelijk dat vier personen schuldig aan de overval op de Boe- te IJsseimonde, heeft da recherche Dinsdag toege. vijf vermoedelijke dadert Twee van de vier man- overval pleegden, waren :ns. De vijfde man, een jleef tijdens de overval tuur wachten. jen werd het gouden jubV. iet Centraal Bureau van da Coöperatieve Aan- en Ver- ;ing voor de Landbouw ta :n gevierd. erdenkingsrede bracht da 'an het bestuur, de heer H. nog eens met nadruk naar samenwerking vóór allef c is, niet alleen tussen da erling, maar ook tussen da ganisaties. Mansholt wees er op, dat in et de grote toeneming Vaa indse volk, dat toch al meet oducten afneemt dan voot iet geval was, de landbouw» al moeten worden vergroot, grote taak van de landbotj» toekomst aan deze grote Idoen; de landbouwers moe- Ie toe bijdragen, dat in da onder Marshall-hulp, de be- landbouwgebied sluitend i gemaakt. Indien, aldue de de landbouwproductie niet len procenten wordt ver- de levensstandaard van het e volk sterk dalen. Na het van de Marshall-hulp zal da tezamen met de industrieën onderd procent moeten dek- ieze 100% krijgen de zware ongeveer 50%, de land en de op de landbouw ge- ïdustrieën ook 25%, doch da en de daarop gebaseerde in krijgen tezamen ongeveer 1 ter waarde van 700 ,800 ilden per jaar. Hier moet dus :htige, doch doortastende po- ien gevoerd. Minister Mans van overtuigd, dat de land- komen in staat is de toe- tak te volbrengen. ter Laan: Middeleeuwse lenden uit Groningerland g. C. Hofkamp, Amsterdam, jver verstaat onder legenden in de Middeleeuwen geschre- ir heiligen en martelaren, vonderen en tekenen. Hij ba- dus steeds op oude, middel- ischriften die iets vertellen :gcn en hun wonderdaden. :e beperking is, dat de schrij- die verhalen heeft opgeno- i verband staan met bepaalde i de provincie Groningen, bundeltje doorleest, zal in komen met enkele figuren, e kerkgeschiedenis bekend Willehad en Ludger b.v. of inde zanger Bernlet, die vol- egende van zijn blindheid ezen. Of met het Riepster geheimzinnige schijnsel dat s dagen te Zeerijp te zien ia t meest aantrekkelijk is wel ier Middeleeuwen, waar dit lezer in verplaatst. Wat was toen toch geheimzinnig! Het ngekende mogelijkheden. Al ere mogelijkheden van die l zijn helaas voor ons iet z'n nuchtere zakelijkheid, verzonken. A/AA A ARAGE CBR. K VRtfS FRIESCHEWEG 4. TEL. 43S7—4387. Br zit niet alleen at^ging m one abonnementen- Minisier Liefiinck goochelt mei millioenen (Van onze parlementaire redacteur). EEDS VAN JANUARI AF HEEFT MEN op de departementen in Den Haag zitten te wikken en te wegen met welke uitgaven men in het jaar 1950 in het belang van de gemeenschap zal hebben te rekenen en welke inkomsten daar te genover zullen staan. Het is gemakkelijk maar uit te geven in de oorlogsjaren hebben de bezetters dat zonder schroom gedaan maar het geld moet ergens vandaan komen. De burgers zijn er goed voor. De fiscus eist van ieder lid der bevolking zijn bijdrage. Maar aan de hoogte dier bijdragen zijn grenzen. Houdt staat zich niet binnen die grenzen, dan ontstaat onvermijdelijk een tekort. Nu verkeert de overheid niet in de gelukkige omstandigheid, dat zij over reserves, cVer een spaarpotje beschikt en zij zal in dat geval dus haar toevlucht moeten nemen tot lenen. Van dit middel heeft de bezetting van 1940 tot 1945 een zeer ruim gebruik gemaakt met het gevolg, dat Nederland nu nog altijd met de ge bakken peren zit. Wij zijn diep in de schulden komen te zitten. De totale schuld ï3n de staat was in 1939 4219 millioen of voor iedere Nederlander gemiddeld 1 478. Op 1 Januari 1946 was zij aangegroeid tot 23.195 millioen of gemiddeld 2493 per Nederlander! De op deze schuld te betalen rente steeg van 118 mil lioen in 1939 tot 411 millioen in 1946. Daarbij komt dan nog de jaarlijkse terug betaling van een stukje van de hoofdsom. Hierbij blijkt wel, hoe belangrijk het is, dat de inkomsten en de uitgaven van je Staat met elkaar in evenwicht zijn. Zou dat niet het geval zijn, zouden de I uitgaven de inkomsten overtreffen of met andere woorden de begroting niet (luitend zijn, dan zou de schuld van de staat nog meer toenemen, de rente zou I boger worden en belastingverhoging of opnieuw lenen van geld zou niet kunnen I uitblijven. We zouden op het hellende vlak zitten. I Er is zelfs een overschot van 20 millioen, al zal men pas aan het eind van 1950 [kunnen nagaan, of het niet door thans nog niet te voorziene uitgaven is opgeslokt. [Tegenover tegenvallers kunnen echter ook voordelen staan. gen. De andere helft wordt besteed aan: Sociale voorzieningen en volkshuisves ting 460 millioen; onderwijs, kunsten en wetenschappen 371 millioen; jus titie en politie 187 millioen; bijslagen op levensmiddelen en brandstoffen 184 millioen; verkeer en waterstaat 119 millioen; landbouw 69 millioen; buitenlandse dienst 38 millioen; han del en nijverheid 24 millioen; overige uitgaven 228 millioen. Dat is dus to taal 1760 millioen. Versobering hierop zou in tal van ge vallen wezenlijke belangen aanrandden en de welvaart der bevolking vermin deren. Dan maar bezuiniging op de personeelsuitgaven, zal men zeggen. Geen salarisverlagingen, maar inkrim ping van het aantal ambtenaren. Daar is de regering al aardig mee bezig ge weest. Op 1 Januari 1946 waren er in dienst 131.018 ambtenaren (afgezien van het militaire personeel). Voor 1950 wordt het aantal geraamd op 101.446. Dat is dus een vermindering met onge veer 30.000. De belastingen Dat waren dus de uitgaven. Nu iets over de keerzijde van de medaille: de inkomsten. Het is nodig, dat elke bur ger naar vermogen in de uitgaven bij draagt. Dat kan op velerlei wijzen ge schieden. Ziehier een staatje, dat een indruk geeft van de verschillende soor ten van inkomsten van de staat. Geraamde opbrengst voor 1950 Loon- en inkomstenbelasting 1300 mill. [OETEN WE nu juichkreten aanhef fen om deze sluitende begroting? Baadpleeg uw belastingbiljetten maar (ens en de vreugde zal wel verstom men. De fisous eist, dat u heel diep in tiw zak tast. We zitten nog altijd met enkele kwade erfenissen van de oorlog! Toen de Duitsers uit ons land verdwe nen waren, was allereerste vereiste, dat je voedselvoorziening op peil gebracht »erd. Er moest duur voedsel in het buitenland gekocht worden. Ook de prijzen van de binnenlandse landbouw producten waren sterk de hoogte inge gaan. De bevolking kon eensdeels geen jure levensmiddelen betalen en voor een ander deel kon de overheid niet hebben, dat de prijzen onbelemmerd de hoogte ingingen, omdat dat de nood zakelijkheid van hoge lonen meege bracht zou hebben, hetgeen weer na delig gewerkt had op de productie kosten van hier te lande vervaardigde goederen en dus onze zo noodzakelijke uitvoer om aan deviezen te komen - belemmerd had. De regering gaf dus lubsidies op het zogenaamde voedsel pakket. Doch de daarvoor bestemde bedragen werden op de begroting ge plaatst en zijn mede de oorzaak van de vroegere tekorten en de vermeerdering van onze staatsschuld. We zullen er nu voor over de brug moeten komen. Ge leidelijk zijn deze subsidies al verdwe nen, o.a. dank zij de daling van de buitenlandse prijzen. Nog een kleine tap en we zijn er helemaal van af. Oorlogslasten. We zitten nog met een ander droe vig gevolg van de oorlog opgescheept. Ook dat kostte ons land handen vol geld. Men denke maar eens aan de hulp aan de geëvacueerden, aan de noodvoorzieningen op het gebied der huisvesting, aan het herstel en de her bouw van woningen en boerderijen, aan de vergoedingen voor verloren ge gaan huisraad, aan de drooglegging van de door de Duitsers en de geal ltéerden (Walcheren) onder water ge zette landerijen en het overige land- bouwherstel, aan het herstel van wegen en bruggen, aan het weer bruikbaar maken van de havens, aan het herstel van de binnenscheepvaart en de koop vaardijvloot, aan het weer op gang brengen van de spoorwegen en het bedrijf der PTT. En men vergete niet de kosten, verbonden aan de distributie van alle schaarse levensmiddelen, kle ding, schoeisel en grondstoffen, aan de prijscontrole, aan de vaststelling en uit betaling van oorlogsschade-uitkeringen. Al het geld. hiervoor besteed, heeft goede vruchten afgeworpen. Zonder positieve betekenis voor het herstel van onze welvaart waren de uitgaven voor de opsluiting en de berechting van po litieke delinquenten. De opbouw van ons verdedigingsapparaat eiste grote bedragen. Nog altijd drukt deze erfenis uit de oorlog op onze begroting. Een blijvende post zijn de uitgaven voor rente en af lossing van onze sterk gestegen staats schuld. Voor 1950 wordt hiervoor I 559 millioen geraamd, dat is biina een zesde van de totale uitgaven. Het her stel van de oorlogsschade, hoewel geen blijvende last, zal nog wel gedurende de eerstvolgende tien jaren honderden millioenen per jaar vergen. Ook aan 't beschadigde productie-apparaat zal nog beel wat ten koste moeten worden ge legd. Voor 1950 is ten behoeve van deze doeleinden f 489 millien op de begro ting geplaatst. Hoge defensie-uitgaven De defensie-uitgaven staan in de be groting geboekt voor 715 millioen en de uitgaven, die de staat doet voor de mobilisatievoorzieningen zijn hieronder nog niet eens begrepen. Dat is geen peuleschilletje: een vijfde van het to taal der uitgaven! Op de duur zal daar wel wat af moeten, want dit vrachtje kan bruin niet blijven trekken. Deze defensie-uitgaven staan onder de in vloed van de taak in Indonesië en van het begin van uitvoering van de in de Westelijke Unie aangegane verplichtin gen. Het totaal van de drie grootste uit- gavengroepen Staatsschuldverplich tingen, oorlogsschade en defensie brengt ons op een bedrag van 1761 millioen. Dit betekent, dat voor andere dagelijkse uitgaven van de Staat f 1760 millioen overblijft. Ongeveer de helft, van de totale uitgaven zijn dus op het ogenblik onvermijdelijke verplichtin- 250 mill. 210 mill. 65 mill. 60 mill. 45 mill. 40 mill. 6 mill. 800 mill. 300 mill. 190 mill. 90 mill. 80 mill. 35 mill. 18 mill. 16 mill. 7 mill. 7 mill. 1 mill. Vennootschapsbelasting Vereveningsheffing Successiebelasting V ermogensbelasting Dividendbelasting Motorrijtuigenbelasting Commissarissenbelasting Omzetbelasting Invoerrechten Accijns op tabak Accijns op gedistilleerd Accijns op suiker Rechten van registratie Rechten van zegel Accijns op bier Accijns op zout Statistiekrecht Belasting op gouden en zilveren werken Totaal 3520 mill. Hiervan komt ten goede aan de ge meenten en provincies een bedrag van 290 millioen, zodat er dus vooi het rijk overblijft een bedrag van 3230 millioen. In totaal raamt de regering echter, dat er in 1950 een bedrag van 3541 millioen in de staatskas zal vloeien. Er is dus een verschil van 311 millioen. Dit bedrag komt o.a. uit boeten en verbeurdverklaringen, verder uit luis terbijdragen, collegegelden, rente van voorschotten aan gemeenten en andere instellingen, alsmede uit loodsgelden en tenslotte uit winstuitkeringen van de PTT, de Nederlandse Bank, de Staats mijnen en andere instellingen. r In het respectabele lijstje van belas tingen op hoeveel verschillende ma nieren weet de fiscus de burger niet te vinden! ontbreken de grondbelas ting, de personele belasting en onder nemingsbelasting. Deze komen - echter niet aan de Staat ten goede, maar die nen om de kosten van de gemeentelijke huishouding te bestrijden. Sociale uitgaven We hebben al gezegd, dat de Staat deze inkomsten hard nodig heeft. Als voorbeeld willen we nog noemen de talrijke nieuwe uitgaven op sociaal ge bied. Er werden maatregelen getroffen, waarbij: aan ouden van dagen met geen of zeer lage inkomens in afwachting van een andere regeling van de oude dagsvoorziening een pensioen werd toegekend; aan (nabestaanden van) ver- zetsslachtoffers pensioenen werden ver leend; zeelieden-oorlogsslachtoffers een pensioen ontvingen; oorlogsslachtoffers en evacué's een uitkering kregen; een regeling getroffen werd voor het arbeids geschikt maken van oorlogs-invaliden; bijdragen werden gegeven voor de volksgezondheid (kraamverzorging en bestrijding van volksziekten); betere voorzieningen werden getroffen voor uitkeringen in geval van werkloosheid; de kostwinnersvergoeding voor militai ren werd uitgebreid en een demobilisa tie-vergoeding toegekend; gelden wer den beschikbaar gesteld ter bevordering van het opnemen van gedemobiliseer de militairen in het arbeidsproces. In de begroting voor 1950 is voor al deze en dergelijke voorzieningen een bedrag van f 392 millioen uitgetrokken. Kapitaalsuitgaven. Het geld, dat de staat voor grote wer ken in een jaar uitgeeft de zo genaamde kapitaalsuitgaven (omdat die werken een kapitaal vertegenwoordi gen) wordt in de begroting geschei den gehouden van hetgeen voor andere doeleinden wordt uitgegeven. Voor deze „kapitaalsuitgaven" gaat en mag de staat, voor zover er geen middelen beschikbaar zijn, geld lenen. Indien men zegt: de begroting is in evenwicht, dan behoeft dat niet te be tekenen, dat ook de kapitaalsuitgaven door gewone middelen zijn gedekt. Het is heel gewoon, dat daarvoor buitenge wone gelden worden geleend. Het bezit van de staat wordt immers door die kapitaalsuitgaven vergroot. De grote werken, waaraan het geld besteed wordt, gaan vaak jaren, soms genera ties mee. Dan is het ook niet meer dan billijk, dat niet alleen het tegenwoordi ge geslacht, maar ook de toekomstige bevolking van Nederland een deel van de lasten van die uitgaven draagt. Voor deze uitgaven is een bedrag van f 489 millioen op de begroting 1950 op genomen. Daarvan komt voor rekening van de PTT f 111 millioen; de Staats mijnen f 53 millioen; de woningbouw f 39 millioen; wegen, kanalen, bruggen en landaanwinning f 39 millioen; wer ken in de Noord-Oost-Polder f 37 mil lioen. Onder deze uitgaven komen verder voor: f 111 millioen voor werken ten behoeve van de marine, zoals aan bouw van schepen voor de vloot, aanbouw van schepen voor het loods wezen, huisvesting en werkplaatsen, vliegveldaanleg en f 37 millioen voor nieuw-, aan- en verbouw ten behoeve van de land- en luchtmacht en de ma rechaussee. Tegenover deze kapitaalsuitgaven staan middelen (inkomsten) tot een bedrag van 99 millioen, zodat voor 1950 wordt gerekend op een bedrag van f 489 millioen, verminderd met f 99 mil lioen, of f 390 millioen, dat de staat voor deze uitgaven zal moeten lenen. Nederland verkeert nog in de ge lukkige omstandigheid, dat het Mars hallhulp ontvangt. De voordelen daar van kunnen moeilijk overschat worden. Door deze hulp krijgt het goederen noodzakelijke levensmiddelen, grond stoffen, machines, landbouwwerktui gen en gereedschappen waarmede de productie van ons land kan worden vergroot. Daardoor wordt het mogelijk méér goederen naar het buitenland uit te voeren en tegelijkertijd behoeven minder van die goederen te worden ge kocht. Dat veroorlooft ons weer in het buitenland andere goederen aan te ko pen. Dat zijn dingen, die onze begro ting ontegenzeggelijk ten goede komen. Maar het tijdstip is niet ver meer af, dat Nederland op eigen benen moet staan. De Staatsbegroting is nn in evenwicht. We zijn er echter nog niet! Wat wij in het buitenland kopen, is altijd nog meer dan het totaal van wat wij in het buitenland verkopen en van wat wij aan het buitenland voor dien sten bewijzen. Om uit de moeilijkheden te komen, zijn tweedingen nodig: verhoging van onze export door een nog grotere pro ductie-inspanning en beperking van 't binnenlandse verbruik. Het is dus nog altijd: hard werken en sober leven. Mi nister Lieftinck houdt dat het Neder landse volk in zijn begroting duidelijk voor ogen. Van f1800.- op f5000.- De algemene onkosten, welke in de tegenwoordige tijd aan de vervulling van het ministersambt zijn verbonden, blijken slechts voor een gedeelte door het tot nu toe als vergoeding van re presentatie-kosten uitgetrokken be drag van f 1800 te worden gedekt, al dus de toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken. Een en ander werkt voor de meeste ministers belemmerend om de ver plichtingen, aan hun ambt verbonden, zowel in het binnenlands als in het steeds veelvuldiger geworden interna tionale verkeer naar behoren te ver vullen. Anders dan hier te lande is het in het buitenland gebruikelijk, dat aan de ministers, afgezien van belangrijk hogere salarissen, ambtswoningen ter beschikking worden gesteld en de uit representatieve verplichtingen voort vloeiende uitgaven ten laste van de overheidskas worden gebracht. Nu voor de Commissarissen der Ko ningin en de burgemeesters op dit punt onlangs een voorziening is ge troffen, die aan de na-oorlogse om standigheden aanpassing zocht, wordt het minder juist geacht ten aanzien van de ministers de huidige toestand te laten voortbestaan. Voorgesteld wordt, ter bestrijding van de algeme ne onkosten aan de uitoefening van het ambt verbonden, aan de ministers als vergoeding van de ambts- en re presentatiekosten een bedrag van f 5000 per jaar toe te kennen. De verhoging van het bedrag, we gens representatiekosten aan de Com missarissen der Koningin in 1949 voor gesteld, blijkt in de practijk nog on voldoende. Ook thans nog liggen de bedragen, door velen hunner uitgege ven, hoger dan de laatstelijk vastge stelde vergoeding. Verwacht mag wor den, dat het thans uitgetrokken be drag ad f 6000 de werkelijkheid het dichtst benadert. Middlesex Wanderers naar Nederland - Bokser aan k.o. overleden Ir. Paulen over professionalisme De KNVB heeft het elftal van Middlesex Wanderers uitgenodigd om op Woensdag 26 October te Rotterdam een oefenwedstrijd te spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. De Wan derers accepteerden en komen met het navolgende elftal naar Nederland: Doel: Sivey; achter: L. J. Wallis en R. Gads den; midden: L. Topp, D. Stoker en E. Fright; voor: 3. Lewis, D. Kelleher, R. Phipps, H. Rawlings en G. Robb. Dinsdagavond werd in Sydney een Ir. Paulen zei onder meer dit: „Over een dertigtal jaren zal men niet meer spreken van amateurisme of profes sionalisme, doch slechts van sportbe oefening. leder individu zal dan zelf uitmaken of hij amateur wil zijn of niet en slechts op deze wijze zal men iet een zuivere toestand kunnen ge raken". De Amerikaanse boksers, die deze winter te Londen in wedstrijden zou den uitkomen tegen Britse kampioenen, H.M. de Koningin tijdens het uit spreken van de troonrede in de Ridderzaal, wedstrijd gebokst tussen Archie Kemp hebben niettegenstaande de devaluatie en Jack Hassan. De inzet van dit ge- van bet pon(j er jn toegestemd te zul- vecht was het Australische kampioen- jen boksen, schap, lichtgewicht. Archie Kemp ver loor door k.o. en niet alleen verspeelde 3oey Maxim, die om de zwaargewicht hij de titel, hij verloor ook zijn leven, titel zou boksen tegen Freddy Mills Woensdagmorgen is Kemp aan de ge- heeft eveneens besloten te komen. ledST 6en hersenbl0eding °Ver" Jack Solomons, de Londense promo tor, zei: „Ik ben bereid mij offers te ge- Overal hebben wij kunnen lezen, troosten om de wedstrijden tussen de dat de heer K. J. J. Lotsy tijdens het Amerikanen en de Engelsen ook in de Benelux-sportcongres een pleidooi toekomst doorgang te doen vinden. heeft gehouden voor het amateurisme. betekentj dat ik 2al trachten de De menmn van irA. Paulen. even- eens een vooraanstaand figuur in de beurzen der Amerikanen met ongeveer sportwereld, is minder wereldkundig dertig procent te vergroten, hetgeen de gemaakt. enige oplossing zal zijn". In verband met de devaluatie had een A.N.P.-redacteur een onderhoud met de heer L. H. Klaassen van het Economisch Instituut. De hoogte van de kosten van het levensonderhoud, zo zeide hij, is afhankelijk van de hoogte der binnenlandse lonen en de kosten van de geïmporteerde grondstoffen. Als een van deze twee hoger worden, zullen over het algemeen de kosten van het levensonderhoud gaan stijgen. Door de devaluatie, dus door de waardevermindering van de gulden ten opzichte van de dollar en andere Valuta, worden de kosten van de geïmporteerde goederen, in guldens uitgedrukt, hoger. Het zal in het algemeen van de onder handelingspositie van de vakverenigingen in Nederland afbangen, hoe het loon peil zal reageren op die stijging van de kosten der grondstoffen. De doorwerking van die gestegen kosten van het levensonderhoud op de binnenlandse lonen zal groter zijn, naarmate de onderhandelingspositie van de vakverenigingen sterker is. Wanneer de in prijs gestegen grondstoffen en de gestegen lonen bij elkaar net zoveel effect sorteren, het binnenlandse prijsniveau dns evenveel stijgt ais onze prijzen op de buitenlandse markt naar heneden gaan, dan is het sloteffect van de devaluatie nihil. Er zal inderdaad genoegen moeten worden genomen met een daling van de reële lonen. Hoe meer die zullen kunnen dalen, hoe gunstiger onze positie op de buitenlandse markt wordt. Het is duidelijk, dat vermindering van de reële lonen helemaal niet in de bedoeling ligt. Er zal een compromis gevonden moeten worden. heersende opvattingen over de beslui ten van de regering inzake de deva luatie. De meningen der bankiers bleken over het algemeen niet ver uiteen te lopen. Merendeels was men van oor deel, dat de waardevermindering van de gulden, die gelijk is aan die van het Engelse pond, wel zeer drastisch is te roemen. Een devaluatie met 20 a 25 procent had men voldoende geacht, hoewel men zich niet verheelde, dat in dat geval de concurrentiemogelijkheid met Engeland iets kleiner zou zijn dan thans. Overigens vroeg men zich af, waar om geen andere maatregelen genomen zijn om de export te bevorderen. Nog steeds ontbreekt een vrije inwisselbaar heid van de valuta's. Men kon ook pessimistischer klanken beluisteren, en zelfs was men in som mige kringen geneigd deze devaluatie voorlopig als een „nationale ramp" te beschouwen, indien daaruit althans geen andere maatregelen zouden voort vloeien. Het is moeilijk, zo ging de heer Klaassen verder, voor de verschillende goederen uit te maken, hoeveel zij in prijs zullen stijgen. Amerikaanse auto's zullen bijna onbetaalbaar worden. In Engeland ziet men reeds, dat het brood belangrijk duurder is geworden Dit duidt erop, dat men wel degelijk een zekere stijging van het levensonder- noud toelaat. In Nederland is de maat regel genomen dat de prijzen voorlopig genandhaafd moeten blijven, maar een omnoog gaan van sommige prijzen kan niet uitblijven. En dan is het strate gische punt bereikt. Zeggen dan de vakverenigingen, dat zij een loonsver hoging wensen, gelijk aan de stijging van bet levensonderhoud, dan kan de gehele devaluatie zinloos worden. Bankierskringen over devaluatie Het A.N.P. heeft in Amsterdamse ban kierskringen geïnformeerd naar aldaar Drs. Moh. Hatta, voorzitter van de Republikeinse delegatie ter RTC en voorzitter van de week der Centrale Commissie, verklaarde bij een bezoek aan het perscentrum op het Binnenhof, dat de samenwerking tussen Nederland en Indonesië in Unieverband onder werp van bespreking is. „De RTC heeft slechts één onderwerp, n.l. de over dracht van de souvereiniteit. Dit on derwerp heeft vele aspecten. De moei lijkheden zitten slechts in de uitwer king en de concretisering hiervan. Er zal samenwerking zijn tussen Neder land en Indonesië. Deze samenwerking zal er een zijn tussen twee souvereine staten. De Unie mag geen „superstaat' zijn. De Unie zal, hierover zijn we het eens geworden, werken door middel van conferenties van ministers der partners, Welke ministers dit zullen zijn, hangt af van de onderwerpen die moeten worden besproken. Hoe dikwijls deze ministers zullen samenkomen hangt eveneens van de omstandigheden af. Zij zullen alleen samenkomen over onderwerpen van gemeenschappelijk belang. Welke deze onderwerpen zijn, moet worden vrijge laten. Over een eventuele samenwer king tussen de parlementen is nog geen beslissing genomen. U zult morgens „kiplekker" oit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen, Eist Carter's Leverpilietjes. (Vervolg van pagina 1). De illegale werker Klaas Pos uit Zaandam werd in October 1943 in Hoorn gearresteerd. Hij werd door Rühl verhoord en toen hij niets wilde zeggen, sloot Rühl hem „krom" en liet hem de eerste dag staan van half tien tot drie uur. De volgende dag werd de heer Pos van negen uur tot vier uur door Rühl kromgesloten. Rühl ontkent, dat hij de heer Pos heeft kromgesloten, maar bevestigde, dat hij hem heeft verhoord. Getuige Van Breemen werd door Rühl meerdere malen mishandeld en toen getuige in het kamp Amersfoort aankwam, spraken de gevangenen daar, die toch wel iets op dit gebied waren gewend, er van, „dat bet heel erg was". Getuige Poelgeest: „Rühl nam mij mee en zei tegen mij: beken, anders schiet ik uw man aan uw voeten neer". Getuige Oosterhek was gearresteerd wegens illegale werkzaamheden en is op beestachtige wijze mishandeld, ook, volgens getuige door Rühl. Rühl ont kent echter, dat hij op enige wijze heeft deelgenomen aan de mishande ling van deze getuige. Wegens het vergevorderde uur werd de zaak geschorst tot Woensdag. In de Van der Meydestraat te Rot terdam kroop Maandag de driejarige D. van L. onder een handwagen, die geladen was met tegels, klinkers, een kruiwagen en een zakje zand. Doordat de wagen omviel en de la ding verschoof, geraakte het kindje met het hoofd tussen de bak en de straatstenen. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar het na aan komst is overleden. ALKALIVRIJ AMERIKAANSE JOURNALIST NAAR INDONESIË Mr. Thor Smith, redacteur van de San Francisco Chronicle arriveerde gistermorgen, in gezelschap van zijn vrouw, uit New York op Schiphol met de KLM-Constellation Curapao. Mr. en mrs Smith maken op uitnodiging van de Netherland East Indies Informa tion Bureau in Washington een trip naar Nederland en Indonesië. Zij zullen ongeveer een maand onderweg blijven. GOTIDRUSH OP LONDENSE EFFECTENBEURS Makelaars met hoge hoed en paraplu en honderden bedienden en loopjongens verdrongen zich Dinsdag in de over volle Londense effectenbeurs in de wildste „goudrush" die Londen heeft gekend sedert Engeland de gouden stan daard verliet De goudaandelen gingen met sprongen omhoog. Een uur vóór beursopening was op straat de handel al begonnen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5