ACALVIT. Lieftinck: „Zwakke plekken van economisch bestel bloot gelegd" Geen huurbelasting, doch meer Personele Belasting Ex-NSB'ers verschuilen zich achter goede Nederlanders Hogere belastingopbrengst HOOFDROOS EN HAARUITVAL Ie Zwsrte 0 52 orchidee r Regering roept op tot eensgezindheid Modernisering van de koopvaardijvloot 't Broeit nog in Z.-Borneo Amerikaanse vingerwijzing inzake Indonesië BEKENTENISSEN IN BOEDAPEST HET BEGINT MET Prijsstijging zou de kleine man het eerst treffen; sociale onrust moet worden voorkomen JJ8 THANS TOT STAND GEBRACHTE koersverlagtng van de gulden vormt stellig geen automatische oplossing voor de economische moeilijkheden, waar mede Nederland kampt, aldus de minister van financiën, mr. P. Lieftinck, in zfln, gisteravond over beide zenders uitgesproken radio-rede. Zoals van regeringszijde herhaaldelijk is uiteen gezet, zijn in de Nederlandse economie nog steeds ver schillende spanningen aanwezig, die vrijwel zonder uitzondering kunnen worden besohouwd als een erfenis van de oorlogstoestand. De regeringspolitiek was er tot dusverre op gericht deze spanningen langs de weg der geleidelijkheid tot een op lossing te brengen. De devaluatie schept op dit punt een nieuwe toestand, en wel ln dien zin, dat zij de oplossing der bedoelde vraagstukken plotseling acnut maakt. De zwakke plekken in het economische bestel van ons land worden als het ware blootgelegd en vragen thans om een geneeskundige behandeling op korte termijn. Het in acht nemen van de eisen der economische doelmatigheid en der sociale rechtvaardigheid vergt onder zulke omstandigheden een xeer zorgvuldig beleid. „De regering is er zich van bewust", zo besloot minister Lieftinck, dat de economisch zwakkeren onder ons volk, en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewezen, het meest worden geschaad, indien de binnen landse prijzen verder zouden stijgen". De gevolgen, die de devaluatie kan heb ben voor de binnenlandse inkomensver deling, hebben dan ook de volle aan dacht der regering. Slechts in nauwe samenwerking met de staten-generaal en met de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties, zullen deze moei lijkheden op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Drr BELEID zou stellig worden be moeilijkt, indien op dit ogenblik sociale onrust zou ontstaan. „Een van de grote voordelen ik mag wel zeg gen voorrechten die Nederland heeft genoten gedurende de periode sedert de bevrijding is wel geweest, dat het her stel-proces zich heeft kunnen voltrek ken in een sfeer van sociale vrede", al dus de minister. Het is van het grootste belang, dat op dit moment, nu een nieuwe koers moet worden uitgezet, door algemene samenwerking deze gunstige factoren zo volledig mogelijk behouden blijven. De regering is zich van de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, ten zeerste bewust. Zij doet een beroep op het Nederlandse volk cm ook onder de nieuwe omstandig heden het streven naar herstel zo krachtig mogelijk en eensgezind voort te zetten. Het lijdt geen twijfel dat één van de gevolgen van de devaluatie van de gulden stijging van een aantal kosten en prijzen zal zijn. Spr. wenste zich op dit tijdstip niet te begeven in voor spellingen ten aanzien van de omvang daarvan. Eén ding is echter zeker, zo vervolgde hij, namelijk, dat de invloed van de devaluatie op ons kosten- en prijsniveau ''zeer aanzienlijk geringer zal zijn dan het percentage van de waardevermindering van de gulden te genover de dollar. Door het algemene karakter van de devaluatie zijn geen prijsveranderingen te verwachten in bet handelsverkeer met Engeland en de overige landen, die het Britse voor beeld hebben gevolgd. Dit zijn er voor ons gelukkig vele. De prijsstijging ten aanzien van de ingevoerde goederen blijft derhalve beperkt tot die enkele landen, die de buitenlandse waarde van hun geld niet of minder wijzigden dan Engeland en Nederland. Welke landen dit zijn. is thans nog niet duidelijk. In ieder geval zullen de invoeren uit de Verenigde Staten voor ons duurder worden. Pensioenregeling op komst Blijkens de begroting van Waterstaat ■wordt krachtige steun verleend aan het herstel van de koopvaardijvloot, welke in tonnage thans nagenoeg de omvang van het jaar 1939 heeft bereikt, doch waarvan de verbetering van de samenstelling en de modernisering aan houdende zorg blijft vereisen. Met na me zal het vraagstuk van de verbin dingen met Indonesië, de Rijksgebieden in de Caraïbische zee en Noord-Ameri- ka voor het vervoer van passagiers, bij zondere aandacht vragen. De internationale omstandigheden, welke zich sinds het einde van de oor log voordoen, maken het voeren van een actieve politiek noodzakelijk in die zin, dat een voortdurende waakzaam heid is geboden om een behandeling van de scheepvaart onder Nederlandse vlag te waarborgen overeenkomstig de beproefde beginselen van gelijke rech ten voor iedere vlag zonder bevoor rechting. Tal Van moeilijkheden worden hierbij echter ondervonden, verband houdende met de deviezenschaarste en de door vreemde regeringen genomen maatregelen. Het rapport van de commissie welke aan de regering advies zal uitbrengen over een pensioenregeling voor zeeva renden van de Nederlandse koopvaar dijvloot, wordt spoedig tegemoetgezien. Zonder verwijl zal dan een wetsont werp worden voorbereid, teneinde in deze lang gevoelde behoefte te voor zien. Huurverhoging niet meer dan 15 pCt. In de millioenennota, die minister Lieftinck aan de Kamer heeft voorge legd, komen twee punten voor, die van directe en onmiddellijke invloed zullen zijn op de levensstandaard van het Ne derlandse volk, namelijk de aangekon digde huurverhoging en een verhoging van de personele belasting. Ten aanzien van een eventuele huur belasting komt de minister tot de con clusie dat, al is een verzwaring van de huurlasten onvermijdelijk, het niet raadzaam is onder de bestaande om standigheden een grotere proportionele huurverhoging dan van 15 pet. voor vóóroorlogse woningen toe te laten. Dit betekent echter voor de eigena ren van de huizen niet meer dan een compensatie voor de stijging, sedert 1940, van de vaste lasten en van het onderhoud van hun bezit. Een verdere verhoging van de aan het woningge bruik verbonden kosten en lasten kan in verband met de bestaande verhou ding tussen lonen en prijzen onder de huidige omstandigheden het best plaats vinden met inachtneming wederom van een zekere differentiatie, waarbij in het oog wordt gehouden, dat een verzwaring van de druk op dit punt in het algemeen relatief meer betekent naarmate het inkomen lager is. Verhoging van personele belasting. Daartoe leent zich een verhoging van de personele belasting. Door de vrij stellingen en verminderingen roept deze verhoging in veel mindere mate de bezwaren van sociale en economi sche aard op, welke verbonden zijn aan een eventuele huurbelasting. Nochtans corrigeert zij de bestaande toestand, waarbij de gebruikers van woningen tengevolge van de verschillende door de overheid getroffen maatregelen voor de door hen genoten woondiensten minder betalen dan die woondiensten eigenlijk waard zijn. In de plaats van een huurbelasting zal dan ook worden voorgesteld het heffen van 100 opcen ten ten bate van het rijk op de perso nele belasting naar de grondslag huur waarde. Voorts zal een herschatting van het meubilair een hogere opbrengst van de belasting naar laatstgenoemde grondslag opleveren. De technische herziening van de per sonele belasting zal onder meer om vatten een verhoging van de vrijge stelde bedragen met in het algemeen "0 pet. Een bijzondere voorziening zal v/orden getroffen met het oog op tij dens en na de oorlog gebouwde wonin gen, waarvan de huren op een hoger niveau liggen dan die van vóór-oorlogse woningen. Herfst Ik dacht er ia iets aan de hand, Toen 'k keek op de kalender. Ik peinsde wat het wel mocht zijn En riep opeens: „Ik ben d'r" De herfst is nu weer in het land, De zomer is vertrokken. Dus dat wordt straks de borstrok aan En warme wintersokken. Zo ging een zomer weer voorbij, Met regen rijk doorregen. We hebben in 't begin althans Méér dan genoeg gekregen. Maar toen September kwam in 't land Leek het wel Juli, vrinden, En kon men nog zo menigeen Aan 't strand in t badpak vinden. Nu gaat men niet meer naar het strand, Een Jutter daar gelaten. Geen bonte klederdracht trekt meer Door de verlaten straten. De zomer is voorgoed tioorbij. Het scherm is al gevallen. Mijn zwembroeky moordherin- nering, Zwemt in de mottenballen. Maar daarom niet getreurd, de herfst heeft ook zijn goede kanten. Van alles staat weer voor. de deur, Dat leest ge in de kranten. Ontwikk'ling, zang, muziek, toneel, En vult maar aan m'n vrinden. Voor wie ontspanning zoekt is er Voorwaar genoeg te vinden. En bovenal kan het in huis Zo echt gezellig wezen, Als pa naar 't apencircus kijkt En ma zit voor te lezen. Dat een stukje huislijkheid. Dat herfst alleen kan schenken, En waar elk kind, als t ouder wordt, Met vreugd' aan t'rug zal denken. JABSON ,in Bandjermasin is na een pamfletten- actie weer een algemene staking uitge broken. Alle bedrijven liggen stil. P.T.T. werkt met door het leger be schikbaar gestelde hulpkrachten. Indien de RTC in Den Haag slaagt, zou het voor de algemene vergadering der Verenigde Naties niet nodig zijn de Indonesische kwestie te bespreken heeft de Amerikaanse afgevaardigde bij de Algemene Vergadering, dr. Phi lip Jessup in New York verklaard. Het Indonesische vraagstuk werd vo rig jaar op de agenda van de Assem- blée geplaatst en aangehouden voor deze zitting. Dr. Jessup, die eveneens voorzitter is van de speciale commissie voor de nieuwe Amerikaanse politiek met be trekking tot het verre Oosten, zeide: wij zijn er van overtuigd, dat het van 't grootste belang voor alle betrokkenen is, dat de volledige overdracht van het gezag aan de volken, die dit waard en daartoe rijp zijn, snel en op goede wijze voltooid wordt. Sprekend over Indonesië en Indo china verklaarde dr. Jessup, dat beide landen „reeds een grote mate van zelf bestuur hebben ontvangen en zich via ordelijke progressieve stadia bewegen in de richting van volledige onafhan kelijkheid." Dr. Jessup sprak zich uit voor het zenden van deskundigen naar het Ver re Oosten voor het invoeren van een nieuwe techniek en het opleiden van personeel van die landen. De verkla ring van dr. Jessup worden beschouwd als de hoofdlijnen van de toekomstige politiek der Amerikaanse regering waaraan thans onder zijn leiding vorm gegeven wordt. Het gerechtshof te Boedapest, waar voor het grote spionnageproces tegen Rajk en zijn medebeklaagden wordt gevoerd, heeft Dinsdag een aantal ge tuigen h charge gehoord, van wie de meesten in arrest zijn. De getuigen te gen Rajk, onder wie zijn zwager, ver klaarden dat hij vóór de oorlog een spion van de politie was en later van de Joegoslavische regering. Een voor malige staatssecretaris van het depar tement van binnenlandse zaken ver klaarde, dat Rajk als minister het werk van dit departement had gesaboteerd. Andere getuigen, onder wie de terug geroepen en gearresteerde Hongaarse mi litaire attaché te Moskou, kolonel Ne- meth, beschuldigden zichzelf en de be klaagden van verraad en spionnage. Opzienbarende zaakfegen oud-politiemannen Voor de Bijz. Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Den Bosch begon gisteren het proces tegen drie voormalige politiefunctionarissen uit Den Haag, n.l. hoofdinspecteur Pe gels, hoofdrechercheur Vietor en on der-inspecteur Leemhuis, allen gewe zen NSB-ers, die zich tijdens de be zetting aan tal van on-nederlandse gedragingen hebben schuldig gemaakt. Het Haagse Bijz. Hof veroordeelde hen reeds eerder tot levenslange gevange nisstraf, doch de Bijz. Raad van Cas satie gelastte een nieuw onderzoek, niet alleen op de bestaande tenlaste legging, doch ook ter beantwoording van een twaalftal vragen over de ge dragingen van enkele secretarissen- generaal en andere hoge politie-amb- tenaren. De officier van justitie, mr. H. H. G. Verspyck, heeft zich in een tussen- requisitoir in scherpe bewoordingen uitgelaten tegen de poging van de verdachten, om zich te verschuilen achter deze vragen. „Zij" aldus de of ficier, „bezigen niet het „Es ist nicht wahr", doch zij zeggen: Waarom ik wél straf en hij niet". Zulks met de bedoeling een verzameling verdacht makingen te gebruiken, om de bijzon dere rechtspleging in een kwaad dag licht te stellen". Mr. Verspyck zeide te hopen, dat de Bijz. Strafkamer zijn standpunt zou delen en dat dientengevolge de zaak zonder tussenkomst van de rechter commissaris zou kunnen worden voort gezet. Dit zou de belangen van de verdachten in geen enkel opzicht schaden. Gedurende de ochtendzitting werden enkele getuigen gehoord, die belasten de verklaringen aflegden. Twee we duwen van in Duitsland omgekomen illegale werkers beschuldigden Vietor van mishandelingen en van diefstal. Dit laatste was oorzaak van heftige discussie tussen verdachte en de ge tuige, die door de preident, mr. J. E. Poerink, energiek werden onderbro ken. Verschillende getuigen verklaar den, dat Leemhuis zich onder valse namen bij de illegaliteit heeft inge drongen, hetgeen door deze verdachte werd toegegeven. Hij ontkende ech ter als provocateur opgetreden te zijn. Nadat negen getuigen waren gehoord, werd de zitting geschorst. Middagzitting Na de schorsing werd het getuigen verhoor voortgezet. Mevrouw Van öqrt verklaarde, dat Leemhuis eerst haar man had verraden en toen bij haar oom om f 200 was komen vragen. Toen zij hem verwijten maakte, had L. gezegd: „Wij spreken elkaar na de oorlog nog wel". „Welnu, meneer Leemhuis" riep getuige uit, „thans spreken wij elkaar. Wat hebt u mij te zeggen?" Toen L. het vuur na aan de schenen werd gelegd, raakte hij ver strikt in zijn eigen verklaringen. Ver volgens legden drie Haagse politie^ mannen bezwarende verklaringen af tegen Vietor. -:w: Na het uitspreken van de troonrede, waarmede Zij de officiële der Staten Generaal verrichtte, verlaat H.M. Koningin Juliana de zaal te Den Haag. Op de voorgrond de gouden koets. opening Ridder- Een belangrijke factor bij het berei ken van de in de nota genoemde bud get-verbetering vormt de hoger ge raamde belasting-opbrengst. Uit de be lastingramingen voor 1949 en 1950 lich ten wij de volgende frappante vergelij kende cijfers: De ramingen voor 1949 van de op brengsten der vennootschapsbelasting bedroeg 175 millioen, die voor 1950 250 millioen; een geraamde stijging dus van 75 millioen. Voor de loonbelasting-op brengst bedragen deze cijfers respectie velijk 1949: 500 millioen, 1950: 560 mil lioen; dat is 60 millioen meer. De op brengsten van de invoerrechten werden als volgt geraamd: 1949: 235 millioen, 1950: 300 millioen; 65 millioen méér. Accijns op gedistilleerd, 1949: 70 milli oen, 1950: 90 millioen; 20 millioen méér. De accijns op suiker in 1949: 65 milli oen, in 1950: 80 millioen; 15 millioen méér. Die op tabak werden met 190 millioen in 1950 20 millioen hoger ge raamd dan in 1949, waarvoor 170 mil lioen verwacht werd. De opbrengst van de omzetbelasting tenslotte werd op 800 millioen voor 1950 geraamd, een stijging t,o.v. 1949, waarvoor 780 milli oen geraamd werd met 20 millioen. KONING FAROEK NAAR FRANCO Volgens Radio Madrid zal koning Faroek van Egypte binnenkort een be zoek aan Spanje brengen als officiële gast van generaal Franco. Na het tussen-requisitoir van tut Verspyck, vroeg mr. Reuser narriem de raadsleden een week uitstel in vet. band met het arrest van de Raad vat Cassatie en mr. Verspycks antwoord daarop. Na raadkamer besloot de Bijt Strafkamer het verzoek in te wiUi. gen, zodat de zaak geschorst werd tol Dinsdag 27 September. NIEUWE GRENSCORRECTIE Op 24 September zkl een weggedeolq aan de Heerbaan Nijmegen—Kleef t« lengte van 2 km bij ons land gevoegd worden. Het nieuwe terrein zal vermoedelijk aan de gemeente Beek worden toegj. voegd. HERSTELT IN VAN DE 10 GE VALLEN 0E GROEI VAN GEZOND. GLANZEND HAAR. De medische wetenschap heeft bewezen, dat HORMONEN en VITAMINEN ook met betrekking tot de haargtoei in staat zijn gestoorde levensfuncties weer op gang te brengen. 80 van de 100 mannen en 84 van de 100 vrouwen von den baat bij de behandeling met de nieuwe, chemisch bereide ACALVIT- cestrogenen. ACALVIT stopt haaruitval en hoofdroos, en bevordert de groei van gezond, glanzend haar. Flacon, voldoende voor 4 weken, f. 5.60. Interessante brochure op aanvraag b0 N.V. v/h Fa. B. Meindersma, Afd. E Den Haag Hef Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 NCRV- koor. 8.45 Muziek. 9.25 Lezing. 9.45 Omroep orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Als de herfst komt.... 11.40 André Kostelanetz en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Sociale problemen. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 8.55 Hoorspel. 10.2T Viool en piano. 10.45 Er zijn er maar weinig. 11.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.05 Omroeporkest. 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgenwijding. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Bariton en orgel. 12.30 Voor Land- en Tuin bouw. 12.33 Metropole-orkest. 1.45 Roer-omm» 2 00 Canvonette-sextet. 2.40 Even onder ons. 3.00 Oratorium Elias. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Radio-journaal. 5.30 Dubbel-M annenkwartet. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse organis ten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma- proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Lezing. 9.20 Orgelbespeling. 9.50 Concertgebouw-orkest. 11.15 Residentie-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend- v&ria. 9.00 Muziek. 9.35 Soft and sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Kerk- en torenklanken. 12,00 Piano-duo. 12.30 Voor Land- en Tuin bouw. 12.38 Chanson-programma. 1.15 Prome nade-orkest. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Muziek. 3.00 Klimop. 4.00 De componist als begeleider. 5.00 Avro-kaleidoscoop. 6.15 Sport- praatje. 7.00 Piano-kwartet. 7.30 The Sky- masters. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Omroep-orkest. 9.15 De onzichtbaren van Parijs. 10,30 Muziek. 11.15 Jazz-festival. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 8.05 Gram. 9.10 Verz. pr. 10.00 Orgel. 10.30 Voor de soldaten. 10.45 Voordracht. 11.00 Licht strijkorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Orkestmuziek. 12.40 Prairie- liedjes. 1.15 Gram. 2.00 Omroep Symph.-orkest 3,00 Eng. L.P.: Celeste Octet. 3.30 Frank Weir en orkest. 4.00 Eng. H.S.: BBC Northern Orchestre. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L.P.: Orgel. 6.30 VI. Br.: Voor da soldaten. 7.30 Liederen. 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 Klankbeeld. 9.30 Gram. 9.45 Fr. Balletmuziek. 10.15 Eng. ^L.P.: „Topic for tonight". 10.20 Vietor Silvester en Dansorkest 11.00 Voordracht. 11.15 Jack Byfield en semble. DOOR ALLAN SWINTON Zij stonden hierboven op een vlak terrein van half ovale vorm, dat van het ene einde naar het andere mis schien twintig meter lang was en dat afgesloten was door een lage stenen balustrade. Tegenover hen in het mid den was een klein, prachtig gebeeld houwd altaar. De gebeeldhouwde balustrade, de monumenten, die er op stonden en het altaar zelf waren ontworpen met het «Joel te encadreren hetgeen hier ge kweekt was. Op de huidige dag was de plek overdekt met bloemen van de hier geplaatste planten. Hun zaden, voortgedragen door de wind, hadden zich in de loop der tijden langs de berg helling verspreid. Over een afstand van ongeveer een mijl aan weerskanten van het ravijn maskeerden de bloe men de toppen der bomen in dichte donkere bundels. Eerbiedig zei Hugh: „Het altaar van Hulpé's voorvaderen en him em bleem!" Als betoverend liepen zij op de dichtstbijzijnde bloemen af. Het was verwonderlijk, hoezeer deze de tekening, die Hugh hun des tijds voorgelegd had, nabij kwamen. Het waren orchideeën met een zo in tens matte zwarte kleur, dat die een eigenaardige vitaliteit scheen uit te stralen. De kelk was diep en van een prachtige smaragdkleur, doorSchoten met narcis- en citroengeel. De rsuid .vas geaderd met citroengele strepen. Op de bloembladeren waren onregel matige vlekken, sommige citroengeel, andere karmijnkleurig. De bloemen geurden. Sam riep uit: „Ik zou het nooit ge loofd hebben. Heb je ooit zo iets moois gezien?" De geur van de Zwarte Orchidee vervulde de gehele omgeving en er tussen door gonsden de eerste insec ten van die dag. Van beneden klonk het geluld van de stroomversnellin gen. Maar van Hugh en Mary geen woord. Zich omkerend om te zien, wat daar van wel de oorzaak kon zijn, bleef ook Sam onbewegelijk staan, terwijl zfln haren te berge schenen te rijzen. Op een paar voet afstand van hem, zat Hugh gehurkt en onder zijn ver brande huid zag zijn gezicht vaal. Hij staarde als betoverd naar de grond tus sen hen in, waar met opgerichte kop bedreigend, een 2 y2 meter lange bush- master lag. Het lichaam van de grote slang was dik, gerimpeld en grijs, terwijl het bo venste gedeelte zich snel versmalde tot een nek, waarachter de platte spade- vormige kop zich bevond. De zwarte koude ogen glinsterden van haat. Vanuit de grijze snuit kwam voortdurend de zwarte gespleten tong te voorschijn en verdween dan weer, terwijl, als het ware de aanval afwe rend, de kop zich dreigend heen en weer bewoog. Hugh zei: „Deze zwarte kat is er wel degelijk. De lucht is hier fris, dus moet er een uitgang naar buiten zijn. We moeten die alleen maar trachten te vinden. Maar daarom moeten we nu ook wei degelijk uitrusten, spe ciaal Mary. Als we dit voor elkaar willen krijgen, zullen we misschien onze uiterste krachten moeten inspan nen. Vooruit, Mary. Schuif dicht tegen Sam aan. We zullen je gauw weer warm hebben." Stflf tegen Sam's rug aangedrukt, met één arm over hem heen, die weer door de zijne bedekt werd en met Hugh weer dicht tegen haar aan, werd zij langzamerhand weer warmer en sliep weer in. Toen zij wakker werd, was de stand van zaken weer als voorheen. Trach tend hun pijnlijke ledematen enige verlichting te geven, hadden de man nen zich in hun slaap van haar afge wend en was zij weer even koud als tevoren. Maar, zei zij bij zichzelf, ditmaal moest zij niet zelfzuchtig zijn en de mannen in hun slaap storen. Zij zette haar tanden op elkaar, om te voorko men, dat zij ging klappertandeit en trachtte met al haar wilskracht stil te blijven liggen. Geslingerd tussen vrees, vermoeid heid en 'honger werd haar geest een beetje nevelig en een eigenaardig mengsel van beelden, gedachten en gestalten scheen door die mist heen te dansen en te draaien. Er was één vaag donkergrijs langwerpig voor werp, dat zij het liefste zag, omdat het stil bleef staan, terwijl de andere beelden hun zinneloze dans voortzet ten. Het was als een vast punt, waar aan zij zich kon vastklemmen en dankbaar concentreerden haar varië rende gedachten zich daarop. Hoe lang zij in dit vage stadium ge legen had, wist zij niet, maar plotse ling sneed haar stem door de duister nis: „Hugh! Hugh, kijk! Oh, gauw!" Zij hoorde de mannen aan weerszij den van haar bewegen. Hugh, die nog nauwelijks wakker was, vroeg slape rig: „Wat? Wat „Kijk daar! In de hoogte, rechts!" Nu klonk zijn stem scherp. „Waar? Wat bedoel je? Ik kan niets zien." Zij hief zijn hand op, om die voor hem in de goede richting te doen wij zen, toen Sam uitrlepi „Grote hemel. ja! Dat grijze langwerpige ding daar. Dat is de hemel." Nu had Hugh het ook gezien. Zacht zei hij: „Dat is het ook! Dat zijn de hemel en de dageraad! De nacht is be wolkt geweest, anders zouden wü de sterren gezien hebben. Dat is geen na tuurlijke opening. Het is een door gang." Misschien een goede honderd voet boven hen en nog wat verder naar achteren hing daar in de totale duis ternis deze rechthoek van een somber grijs. Mary zei: „We hebben gedaan, wat mensen, die verdwaald zijn wel meer doen. We zijn in een kring gelopen eb weer terug waar we begonnen zijn." (Wordt vervolgd). Sla niet als het niet nodig is, maar .sla nooit zacht. TH. ROOSEVELT KJ

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6