Max Reimann pleit voor behoud van de huidige oostgrens Amerikaanse Senaat neemt militair hulpprogramma aan Republikeinse delegatie ontstemd Kort Bestek Drie divisies komen in 1950 uit Indonesië terug VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 23 Sept. 1949 146e Jaargang No. 224 Twee jaar geëist Belgische devaluatie gunstiger voor Benelux bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSC DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Rel in Westduitse Bondsdag Max Reimaiui, de Westduitse communistische leider, is Donderdag door de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn tot de orde geroepen omdat hij „de anders unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd". In antwoord op Adenauers verklaring, dat Duitsland zijn aanspraken op de ge bieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven, had Reimann ver klaard, dat de grens langs Oder en Neisse een grens des vredes was. „Adenauer verklaarde, dat hij een herziening van de grens volgens ordelijke en legale procedure zou bepleiten, doch de enige legale basis is de overeenkomst van Potsdam, die door de schepping van een Westduitse staat door geallieerden en Adenauer zelf geschonden is", zo zeide Reimann. Hij vervolgde: „Omdat Polen en Tsjechoslowakije zich zelf van Westelijke invloed hebben bevrijd, keren Churchill en Truman zich thans tegen de nieuwe Oostelijke grens. Anders zou het de Westduitse politici verboden zijn haar ook maar te noemen. En u, dr. Adenauer, zou dat dan ook niet willen." Hier stond Adenauer op en verklaarde uit naam van de regering, dat Reimann het parlement heeft ontwijd en dat de regering het vaste voornemen heeft in het vervolg niet meer naar zulke redevoeringen te luisteren. Hij vroeg de voor zitter Reimann „voor deze belediging" tot de orde te roepen. Teruggekeerde krijgsge vangene kwam in zittingszaal Voorzitter Kohier verklaarde geen belediging aan het adres van dr. Ade nauer te hebben gehoord en hij deed een beroep op de leden om de waar digheid van de Kamer te bewaren, daar „de ogen der wereld op ons ge richt zijn". Hij riep Reimann tot de orde naar aanleiding van zijn opmer kingen over de Oder-Neisse grens. Reimann was reeds eerder tot de orde geroepen, toen hij verklaarde dat dr. Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buitenlands gezag". Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sowjetunie teruggek^rde, haveloos uitziende Duit se krijgsgevangene de vergaderzaal en liep op Reimann toe. Voordat hij de communistische afgevaardigde had kunnen bereiken, werd hij echter door een griffier tegengehouden. Buiten toonde hij en een andere pas terug gekeerde krijgsgevangene Reuters cor respondent een door voorzitter Koh ier getekende kaart, waarop zij toe gang tot de publike tribune en de ver gaderzaal van de BondsdSg hadden. Zij verklaarden, dat de kaarten hun verstrekt waren op verzoek van dr. Adenauer wiens persoonlijke gasten zi.' thans waren. Zij zouden graag een gesprek van man tot man met Rei mann hebben gehad om hem te ver tellen, hoe het er in Rusland werkelijk uitzag, zo zeiden zij. „Kampen van zwijgzaamheid" De krijgsgevangene, die Reimann on derbrak toen deze zijn 'verklaring af legde, verklaarde in 1943 bij Stalingrad te zijn gewond en gevangen genomen, waarna hij zes jaar in Sowjetrussische kampen moest doorbrengen; een van deze kampen, een strafkamp, bevond zich in het poolgebied. „Dit kamp stond bekend als één der „kampen van zwijgzaamheid", o genoemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten versturen of ontvangen. Zelfs ge,en krant komt een dergelijk kamp binnen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij even goed dood kunnen zijn", aldus deze krijgs gevangene. De andere, kortgeleden uit de Sow jetunie teruggekeerde Duitse krijgs gevangene, verklaarde in 1944 in Hon garije te zijn gevangen genomen. Hij had tot zijn vrijlating verblijf gehou den in een strafkamp te Kandalksha, aan de Finse Golf, doch hij gaf toe dat dit was geschied, omdat hij deel had uitgemaakt van een tot de SS-for- maties behorende divisie gevechts wagens. Deze krijgsgevangene ver klaarde dat zich alleen in laatstgenoemd strafkamp ook één der „kampen van zwijgzaamheid" nog 39 a 40.000 krijgsgevangenen bevonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in het poolgebied nog 14.000. Pasgeboren kind verdronken De 20-jarige dienstbode C. H. te Schoonhoven stond terecht voor de rechtbank te Rotterdam, beschuldigd van kindermoord. Zij schonk in de nacht van 4 Juni in de ouderlijke wo- nig te Schoonhoven het leven aan een kind, dat zij direct na de geboorte, ver zwaard met een stuk ijzer, in het wa ter van de Oude Singel wierp. Het meisje gaf de tenlastelegging toe, doch verklaarde van mening te zijn ge weest, dat het kind dood was. Het gaf geen enkel teken van leven meer. Het sectierapport evenwel constateerde dat het kind de verdrinkingsdood was ge storven en dus leefde toen het in het water werd geworpen. De verdachte had haar toestand voor haar ouders verborgen weten te houden. De officier eiste twee jaar gevangenisstraf met af trek. Postwisselverkeer met het buitenland Met ingang van 22 September is de verzending van postwissels, naar het buitenland en de overzeese gebiedsde len, welke enige tijd gestaakt was, weer mogelijk. Antwoord-coupons wor den voorlopig nog niet verkocht. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voorna melijk vanavond of vannacht plaatselijk enkele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid. Wei nig verandering van temperatuur. Gepantserde smokkelauto in brand Donderdagmorgen vroeg bemerkten omwonenden, dat op het rijwielpad BergeykRiethoven een vrachtauto in brand stond. Er was niemand bij de auto te zien. De brand werd ge blust en men riep de rijkspolitie te hulp. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die vermoedelijk bestemd waren voor frauduleuze uitvoer naar Brlgie. De vrachtwagen was gepant serd en droeg verstelbare nummerbor den. Lading en wagen zijn in beslag genomen. Brits parlement komt Dinsdag bijeen Het Britse parlement zal Dinsdag worden bijeengeroepen voor een spe ciaal debat over de devaluatie van het pond. De zitting, waarom door de lei der der conservatieven, Churchill, is gevraagd, zal vermoedelijk twee dagen duren. Ook de liberalen en aanhangers van de regering juichen de speciale vergadering toe. ONGELUK Bij ONTGROE NEN TE GRONINGEN De ontgr'oeningsperiode van de Gro ningse studenten is op het ogenblik in volle gang. Leden van het studenten corps hadden op hét roeiterrein van de studenten-roeivereniging voor hun candidaat-leden een openluchtspel op het water in elkaar gezet. Met roei bootjes zou een- burcht, die rtit. papier en karton was opgetrokken, door de „groentjes" worden bestormd. Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wilde be stormen, geraakte het papieren obsta kel plotseling in brand. Vijf candidaat- ledén liepen hierbij ernstige brand wonden op. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag moes ten in het ziekenhuis worden opgeno men; de toestand van de heer Duin ker is ernstig. De andere drie leden konden, na verbonden te zijn. naar huis worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dè brand in. Wethouder beledigde drie burgemeesters Voor de Groninger Politierechter had zich te verantwoorden H. H. wet houder van de gemeente Finsterwolde, die zich tijdens een vergadering van DU W-arbeiders over de burgemeesters van Finsterwolde. Beerta en Nieuwe Schans beledigend had uitgelaten. Hij sprak toen namens en als propagan dist van de CPN. De officier van justitie eiste we gens het beledigen van drie ambtena ren in de rechtmatige uitoefening van hun functies een week gevangenis straf. De politierechter wilde direct geen gevangenisstraf opleggen, maar vor derde f 75 boete subsidiair 25 dagen hechtenis.. r.geer den uit 59 landen woonden de cpeningszitting van de vierde Al gemene Vergadering der Verenig de Naties te Flushing Meadows bij. Een overzicht tijdens de rede van de Australische ambassadeur in Amerika, Norman J. O. Makin, die in verband met het aftreden van Herbert E. Evatt als voorzitter dei- Verenigde Naties, tijdelijk 't voor zitterschap van de Australische delegatie waarneemt. Ontwerp nu naar een gecombineerde commissie De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulpprogramma van president Truman aangenomen, volgens hetwelk 1.314 millioen dollar aan West-Europa en enkele landen buiten Europa zullen worden toegewezen voor aankoop van wapenen, waarvan 1 milliard dollar voor de landen van het Atlantisch Pact. Amendementen van de democra tische senator Walter George en de republikeinse senator William Know- land om het hulpprogram voor de lan- Kleinerende opmerkingen en onjuiste voorstelling van zaken in circulaire van Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel RAUWELIJKS EEN DAG nadat de Nederlandse delegatie ter Ronde Tafel conferentie haar ontstemming heeft uitgesproken over uitlatingen van Mo hammed Hatta komt thans ook de Republikeinse delegatie met een verklaring, waaruit ernstige ontstemming blijkt. Deze ontstemming is gewekt door een circulaire van de Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel, waarbij gevoegd was de copie van een rede, die de Amerikaanse journalist William Matthews over zijn reis door Indonesië heeft gehouden. Deze rede was weinig vleiend voor de Republikeinen. Dat deze circulaire aan de leden van de R.T.C. wordt gezonden achten de Republikeinen onaangenaam en betreurenswaardig. De voorzitter van genoemde K.v.K. (die te Amsterdam is gevestigd) heeft volgens de Republikeinse verklaring, kleinerende opmerkingen gemaakt over de Indonesiërs, heeft de zaken opzettelijk onjuist voorgesteld en verdraait de zaken waar het om gaat. „Het publiceren van dergelijke verklaringen zo wordt gezegd kan buitengewoon schadelijk blijken voor de plaats hebbende onderhandelingen". Naar aanleiding van deze Republikeinse verklaring wordt er van officiële Nederlandse zijde de aandacht op gevestigd dat de Nederlandse overheid geen bemoeienis heeft met de uitgifte van het bedoelde geschrift, aangezien de regering op handelingen van zulk een particuliere instelling geen invloed uit oefent. den van West-Europa mét 200 millioen dollar te verminderen werden ver worpen. Daar het Huis van Afgevaardigden de militaire hulp aan Europa reeds tot .580 millioen dollar heeft terugge bracht, moet het we'tsontwerp thans aan een gecombineerde commissie van de Senaat en'het Huis worden voor gelegd. opdat een compromis tussen de beide versies bereikt wordt. In de Senaat werd geen motie inge diend tegen de' toewijzing van 314 millioen dollar aan Griekenland. Tur kije. Perzie, Korea, de Philippijnen en „het algemeen gebied" van China. De volgende amendementen werden verworpen: 1. Besteding van 10 a 25 procent der toewijzing voor de vorming van een internationale politiemacht zonder vrij willigers uit Engeland, Frankrijk en Italië. 2. Inhouden van Amerikaanse militai re hulp aan Engeland, „zolang dit land de verdeling van Ierland handhaaft" 3. Verhinderen, dat Amerikaanse mili taire uitrusting in het verdeelde ge bied van Ierland door Britse militaire instellingen wordt gebruikt 4. Besteding van 100 millioen dollar voor herbouw van kerken, die oor logsschade geleden hebben. Aangenomen een amendement, dat bepaalt, dat minstens de helft van de wapenverschepingen naar het buiten land door Amerikaanse handelssche pen moet worden verricht. Zegelrecht voor kwitanties verhoogd Naar uit de begroting van Finan ciën blijkt, is de minister voornemens- het zegelrecht voor kwitanties, dat thans tien cent bedraagt, te verhogen tot vijftien cents. Echter zullen bedra gen tot 20 zegeivrij zijn. 7outelande, het badplaatsje achter Walcherens blonde duinen, is in rep en roer geweest. Want op het strand lag een vis van vijf meter lang. Drie preparateurs uit Leiden togen der waarts en zagen te doen te hebben met een spitssnuit-dolfijn, een zeer zeld zaam dier. Zij gingen het cadaver te lijf en in anderhalf uur tijd was de vis uitgebeend. Het geraamte zal naar Leiden worden gebracht. Jeremia Blom, die een late vacantie in de buurt ver luiert en die natuurvorser bij uitne mendheid is, wist ons te vertellen, dat de spitssnuit-dolfijn in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan leeft en inktvissen eet. Van welke laatste op merking wij gruwden. In de Duitse Bondsdag begint het al goed, vrienden. Herr Hans Ewers, rechts afgevaardigde, veroorzaakte gelach, toen hij zei, dat Schacht toch eigenlijk een typische verzetsstrijder was. Maar het gelach verkeerde in geloei, toen dezelfde Herr Ewers de vlag zwart-rood-geel noemde in plaats van zwart-rood-goud. Dat deed in de Weimar-tiid de oppositie óók. En bij die oppositie behoorden de Nazi's Mag ik alstublieft nog éven terugko men op de devaluatie? Want ik weet er zo'n leuk verhaaltje over. In Enge- l!llll[ll!l!lllllll!lll!llll!l!llllllll!lllllllll!i!llllllllll[ll!!llllllll!lllllll!lll!lllllllll!lllllll>l!llllll]IIIIIIIIU land moet u namelijk weten, in Enge land in het gebruik van het woord devaluatieverboden. Het heet nu officieel: Wijziging in de wisselkoers van het pond ten opzichte van de dollar. Dat noemden wij vroeger eeo „doekje voor- het bloeden". Overi gens zal ruwe diamant duurder worden. En dat vind ik een strop, want ik had net een partijtje willen kopen om me te troosten voor het feit, dat ik mezelf een baantje heb zien ontgaan. Het baantje Geen roofovervallers in buurt? van hoofd van het voorlichtingsbureau voor de Russische zone van Duitsland. Dat is vergeven. Weet u, aan wie? Aan Gerhard Eisler, de man, die destijds met een Pools schip uit Amerika vluchtte. Jammer! Ik bedoel van dat baantje. O Garry Davis, wereldburger nummer één, zit de Franse politie dwars. Hij waakt voor de militaire ge vangenis -te Parijs tot de principiële dienstweigeraar Jean Moreau wordt vrijgelaten. Woensdag werd hij opge pakt en weer vrijgelaten. Garry keerde naar de gevangenis terug en ging op zijn veldbed liggen. Na een paar minu ten kwam een auto van de politie hem weer halen. Gisteren werd hij weer los gelaten en nu ligt hij er wéér. Onder het motto: ..De aanhouder wint". J_Jet proces tegen Von Manstein is ver daagd tot 5 October. Dan komt de verdediger aan het woord. Heel begrij pelijk, dat de man twee weken nódig hLeft om djn pleidooi in elkaar te knut selen! Het Franse passagiersschip ..Maréchal Joffre" is op weg naar Hong kong en Shanghai om Franse burgers te evacueren. Bibberscheut tot slot. Het Zuidelijkste eiland van Japan. Kioesjioe. is geteisterd door een orkaan. Zes doden, 31 gewonden, honderd vis sersboten zoek. Volgend jaar beginder opleiding van eenheden voor verdediging West-Europa 1JET LIGT in het voornemen in 1950 de terugkeer uit Indonesië van de eerste divisie „7-December" te voltooien en daarna de tweede divisie te repatriëren. Bij elke divisie behoren zes bewakingsbataljons, welke tegelijk met de divisie waren uitgezonden. Bovendien ligt het in de bedoeling de z.g. derde divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. Boven bedoelde maatregelen zullen tengevolge hebben, dat de gemiddelde sterkte der Koninklijke Landmacht in Indonesië zonder de luchtstrijdkrachten zal bedragen 68.300 man. De eindsterkte in 1950 zal dan bedragen 46.300 man. Voorzien is, dat een deel der kosten van het personeel der Koninklijke Landmacht in Indonesië wordt gebracht ten laste van de Indonesische begroting, terwijl de kosten van 500 man in Suriname en de Nederlandse Antillen geheel ten laste zullen worden gebracht van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Aldus deelt de minister van Oorlog mede in de toelichting tot zijn begroting voor 1950. De vorderingen van het bondgenoot schappelijk overleg hebben op mili tair gebied geleid tot een algemeen denkbeeld omtrent hetgeen nodig is om West-Europa tegen een bedreiging te verdedigen. In het kader van dit denkbeeld wordt van Nederland ver wacht," een gedeelte te vormen van het geallieerde front, in de eerste plaats bestand voor dekking Van eigen gebied op de grond en in de lucht. In 1950 zal een begin worden ge maakt met de opleiding van eenheden voor vorenomschreven taak voor zover zulks binnen de grenzen voor 's lands economische en financiële mogelijk heden ligt. Zware lasten zullen in de volgende begrotingsjaren voor Rijksverdedi ging moeten worden aanvaard. Aan de verantwoordelijkheid jegens de nabestaanden van de velen die als militair het leven lieten, zal behoren te worden voldaan. De zeer velen, die Levenslang geëist tegen twee jodenverraders Voor de Utrechtse kamer van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof stonden Donderdag de voormalige wachtmeesters van de staatspolitie J T en A. M. H. N. terecht. Deze Utrechtenaren worden ervan beschuldigd, in dienst van de bijzon dere recherche, Joden, Jodenbegunsti gers en tientallen andere landgenoten te hebben gearresteerd, bij de verho ren mishandeld en tenslotte aan de Duitsers te hebben overgeleverd. De procureur fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe rekende hen als verzwa rende omstandigheid aan. dat zij alles volkomen 'vrijwillig hadden gedaan. Aan het einde van zijn uitgebreid requisitoir eiste de procureur fiscaal voor beide levenslange gevangenis straf. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Valse munter veroordeeld tot 4-1/2 jaar De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een valse munter, de 38-jarige Zandvoortse assuradeur G. P. en hem veroordeeld lot 4(^ jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. P. werd in 194S te Ant werpen door de politie gearresteerd om dat hij in het bezit bleek van vijf mil lioen Belgische francs in valse biljet ten: Voor de rechtbank te Brussel werd deswege vijftien jaar dwangarbeid te gen hem geëist, doch P werd weer vrij gelaten. Direct daarop week hij naar Nederland uit, de Nederlandse recher che arresteerde hem spoedig. IN DRONKENSCHAP DOOD GEVALLEN. In een woning te 's-Gravenhage viel Woensdag de bewoner, de 58-jarige koopman C. F. H. S., in beschonken toestand zo ongelukig van de trap, dat hij een schedelbasisfractuur kreeg en ter plaatse overleed. als gevolg van de nakoming hunner militaire plichten in gezondheid of bestaansmogelijkheid zijn geschaad, zullen door de Nederlandse samenle ving behoren te worden geholpen. De regering draagt hiervoor in de eerste plaats de verantwoordelijkheid. De minister getuigt van zijn stellig voornemen, om wat betreft de zorg voor deze mensen en hun nabestaan den. binnen de grenzen van het mo gelijke, het maximum te willen berei ken. De besprekingen over de Voorunie van de Benelux tussen de Belgische en de Nederlandse delegatie, die in verband met de devaluatie-gebeurte nissen tijdelijk waren onderbroken, zullen zo spoedig mogelijk worden hervat. Nu ook de Belgische franc met 12.5 pet. devalueert, wordt aangenomen, dat de kansen op verwezenlijking van de Benelux gunstiger zijn geworden wat betreft de verhoudingen op mone tair gebied. Op het gebied van de goederenhandel blijven echter moei lijkheden bestaan. Hiervoor zullen spe ciale voorzieningen noodzakelijk zijn. Hoogtepunt in Tsjecho- slowaakse kerkstrijd Men verwacht, dat in de komende dagen de Tsjechoslowaakse regering wettelijke maatregelen zal nemen, die de Rooms-Katholieke kerk in Tsjchoslo- wakije zullen veranderen in een feite lijke staatsinstelling. Zowel van com munistische zijde als die van de kerk verklaarde men, dat de strijd tussen overheid en kerk binnenkort een cli max zou bereiken* Het blad Lidova Demokracie meldde, dat het nieuwe wetsontwerp der regereging, waarbij de staat het bestuur over alle kerken over zal nemen, „in de komende dagen" wet zou worden. Krachtens deze wet zal de staat de kerkelijke zaken, de eigendommen en financiën der kerk be heren, alsmede de bezoldiging van katholieke en protestantse geestelijken regelen en beslissen over kerkelijke benoemingen. Melkmoeilijkheden zijn opgelost De melk-inkoap-vereniging en de combinaties melkverkopende fabrieken zijn het eens geworden over de leve ranties van aanvullingsmelk naar het Westen des lands. De melk-inkoopver- eniging gaat voortaan f 4.75 per 100 kg. ondermelk aan de leverende bedrijven betalen plus de veertig cent extra toe slag .waarmede de geldende toeslag aan de consumptiemelkbedrijven dezer dagen werd verhoogd. Verwacht wordt, dat. de melkvoor- ziening in het Westen in het begin van de komende week weer normaal zal Zijn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1