STOFFEN De Drie Musketiers Stad en, Omgeving, Twee Alkmaarse meisjes zwerven Joor Scandinavië AGENDA Vee Mei Reis van drie maanden naar hei Hoge Noorden Liftend door drie landen DE N.S. BIJ C. F. D. Kohnert ter aarde besteld Strijdkrachtenprogramma geestdriftig door garnizoen toegejuicht TOONAANGEVEND Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" BOEKHANDEL K. TER BURG jyjET VIJF EN TWINTIG KRONEN voor drie maanden naar Scandinavië. klinkt dat niet, lezer, als het bekende: Met een kwartje de wereld «and? Met vijf en twintig kronen op zak drie voile maanden rondzwerven door Dene marken, door Noorwegen, door Zweden. Is het geen sprookje? Alleen gewapend met dat kleine beetje geld, met een rugzak en de wil tot doorzetten, het ouder lijk huig verlaten en op avontuur uittrekken. Neen, zoiets bestaat alleen in romans. In het werkelijke leven zou dat niet gaan, zult ge zeggen, want... en dan soms ge een reeks „alsen" en „maren" op om van te ijzen. Het gaat wèl, lezer. Twee Alkmaarse meisjes, de dames Guus en Tiny Greve, uit de Snaar- manslaan hebben het kunststukje .volbracht. „Je houdt het nooit uit" zeiden ze thuis, „over één, hoogstens twee weken kom je'met hangende pootjes terug". Ze kwamen terug, maar na drie maanden. En niet met hangende pootjes, maar blij en opgewekt en rijker geworden door een schat van ervaringen en door een heerlijke herinnering aan een onvergetelijke tijd. NATUURLIJK is het plan, dat al lang bestond, niet zomaar in 'n vloek en een zucht ver wezenlijkt. Maar waar een wil is, is een weg. Guus en Tiny zijn begonnen met wat Zweeds te leren. Tien lessen Zweeds. Het is niet veel, maar voor hun doel was het voldoende en nu, na drie maanden, kennen ze méér van die taal dan wij allemaal bij el kaar. Ze leerden Zweeds en ze spaar den. Voor de reis en voor de devie zen. En op 17 Juni zijn ze gestart. Met de 25 kronen, die vadertje Staat hen toestond voor hun Grote Avontuur. En vergezeld van de opmerkingen van „^huis" van zie boven. GUUS EN TINY GREVE rijk en geen geld De reis ging per trein via Bremen en Hamburg naar Kopenhagen. Reizen per Scandinavie-expiress is niets bijzon ders. Elk géwoon mens doet dat. Maar, eenmaal aangekomen in Denemarkens hoofdstad, begon de reis pas goed. Het plan was, te overnachten in jeugdher bergen en verder zich te doen voort bewegen middels de opgestoken duim. Liften noemt men dat. Vroeger, toen de techniek in dat vak nog niet zover gevorderd was, sprak men van „biap- pen". Liften is een bezigheid, waaraan men moet wennen, zeiden de meisjes, toen ze ons in hun enthousiasme be trokken. Eerst voel je je gegeneerd en lijkt het wel, of je bedelt, maar later is het heel gewoon. En in Scandinavië heeft de duimbeweging altijd succes. Meer dan vierduizend kilometer heb ben wij al liftende afgelegd. En we zijn overal geweest, tot in het hoge Noor den van Noorwegen, bij Trondjem toe. Maar nu praten we over alles tegelijk. We kwamen dus in Kopenhagen aan. En zo'n gezellige stad hebben we nog nooit gezien. We zijn er tien dagen ge bleven. Het is al reuze-leuk om te zien, hoe letterlijk iedereen zijn twaalf-uur tje op een bank in één van de vele parken opeet. Zoiets maak je bij ons eenvoudig niet mee. Nou, en toen begon de eigenlijke reis. Liftend. We kennen nu de trucjes van het vak op ons duimpje. De rugzakken zetten we achter elkaar. De grote voor, de kleine daarachter. De automobilisten zagen er dan maar één en dat vergroot je kansen, want veel bagage schrikt hen af. Zo zijn er nog veel meer din gen, maar die vertellen we niet, want als dat in de krant komt, verklappen we dienstgeheimen en bederven we de kansen voor anderen. We hebben alles gezien, wat er te zien viel, de hele stad en natuurlijk ook Elseneur en later trokken we naar Helsingborg, dat langs het water is ge bouwd en we namen een kijkje in Bostad. Daar liggen de beroemde tui nen, die in verschillende stijlen zijn aangelegd. Alleen, we moesten tien ki lometer lopen om er te komen, want 't ligt niet naast de weg en geen enkele auto moest die kant uit. In Göteborg, waar we toen kwamen, zijn we vier dagen gebleven. Net als overal in Zwe den, moderne huizen met alle .comfort, maar koud, ongezellig, lang niet zoals bij ons in Holland. De sfeer ontbreekt. En weet u, wat ook zo opvalt, de wijde bouw van de steden en dorpen. Er is ruimte genoeg in Zweden. En weet u, dat Göteborg door de Hollanders werd gebouwd?" Van die vraag zijn wij geschrokken, want dat wisten wij niet. Maar wij wa ren ook nooit zo gelukkig, om drie maanden door Scandinavië të reizen. Na Göteborg trokken Tiny en Guus naar Oslo en daar zijn ze twee dagen blijven hangen. En over wat daarna kwam, raken ze niet uitgepraat. Dat was wel één van de hoogtepunten van hun reis. Figuurlijk en ook letterlijk. Want in de trein maakten ze kennis met iemand, die een zomerhuisje be woonde in Osterdahl bij Trondjem,-die hen uitnodigde. Zo trokken ze al lif tend naar het Nporden. via Hamar en Lillehammer. En de laatste automobi list, die hen meenam, was met zijn ge zelschap onderweg naar het Gudbrands- dal. Of de dames zin hadden, om mee te rijden. De dames zouden wel dwaas geweest zijn als ze neen hadden gezegd en dus werd de daad bij het woord ge voegd en de auto sloeg links af, nog vóór Trondjem was bereikt. Tot 2000 meter hoog kun je met de auto komen, maar verder is het klimmen. En de plantengroei wordt schaarser en schaar ser en de natuur al imposanter. Na an derhalf uur lopen in de sneeuw was de top bereikt. Maar daar was het van de kou niet uit te houden en na twaalf minuten renden we weer naar beneden. „Achteraf bleek dat nog niet eens zon der gevaar te zijn geweest óók", ver telde Guus en Tiny haastte zich, om dat te beamen. Maar de herinnering aan dat uitstap je is levend gebleven en onder het ver tellen schitteren hun ogen en het is te merken, dat zij het hele toneel nóg voor zich zien. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vergeten levens (18 jaar); Viotoria Theater, 8 uur: Een vrouw werd verkocht (boven 14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Down Argentine Way (boven 14 jaar). ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Voorstellingen om 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Alpenfeest ten bate van t.b.c.-bestrijding. Circus Mullens, Canadaplein, 8 uur voorstel ling. U KUNT 4 minuten gratis |j. treinbestuurder en sein- I huiswachter zijn, wan- §j neer U de N.S. Test- j| maquette bezoekt. Geopend tot en met Zaterdag 1 Oct. a.s. op werkdagen van 10-12 uur en van 2-6 uur Geen deelneming voor kinderen beneden 14 jaar Onder zeer grote belangstelling had gistermiddag op de Algemene Begraaf plaats de teraardebestelling van wijlen de heer C. F. D. Kohnert plaats. Er hadden zich op de dodenakker vele tientallen belangstellenden onder wie burgemeester mr. dr. H. J. Wytema verzameld toen daar omstreeks half drie de onder een schat van bloemen bedolven baar arriveerde. De eerste spreker die aan het graf het woord voerde was de heer H. van de Vall, die sprak namens de Algeme ne Arbeidersbeweging, aan welke Be weging de overledene zo verknocht was. „De arbeid die Kohnert tot zijn dood toe verrichtte vroeg nimmer be loning", aldus spreker. De heer Van de Vall noemde de heer Kohnert een socialist van de daad. Namens het bestuur van de Am bachtsschool voerde mr. H. Scholten het woord. Hij herdacht de overlede ne als een zeer verdienstelijk leraar die de school als leraar en adjunct directeur gedurende veertig jaar met volle overgave gediend heeft en die zijn vak als zijn roeping beschouwde. De heer Arnoldus herdacht de heer Kohnert als iemand met een grote geest en een karakter waarmede hij zich geliefd maakte. Spreker noemde de overledene een ideale leraar aan wie de ambachtsschool veel dank ver schuldigd is en wiens werk niet licht vergeten zal worden. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer H. J. Reurslag namens de collega's, de oud leerlingen .en de afdeling Alkmaar van de Bond van leraren en leraressen aan het Nijverheidsonderwijs en de heer E. Harder die namens 't hoofdbestuur sprak. De wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, zeide in Kohnert steeds een bron van energie gezien te hebben van wie toch altijd rust en eenvoud uitstraalde. Het was een man wiens grote liefde uitging naar de jeugd. De heer H. de Winter, bestuurslid van de ver. Nazorg wees er in zijn toespraak op dat wijlen de heer Koh nert steeds een warm hart had voor de jeugd. Toen drie en twintig jaar geleden de vereniging Nazorg werd op gericht werd Kohnert tot voorzitter gekozen en hij is dat altijd gebleven. Hij maakte de vereniging groot, aldus de heer De Winter. De heer C. J. Hen- neman, die het woord voerde namens de afdeling Alkmaar van de vereni ging van weer- en sterrekunde, wees op de veelzijdige ontwikkeling van de overledene en de wijze waarop hij zijn kennis in dienst van anderen stelde. Vooral aan de moeder van de heer Kohnert betuigde spreker zijn medele ven. Tot slot bad de heer Henneman het „Onze Vader". Ds. F. Kuiper, voorheen predikant van de doopsgezinde gemeente te Alk maar, sloot met enkele woorden de rij van sprekers. Hij wees op de drie ken merkende eigenschappen van de heer Kohnert: Geloof, hoop en liefde. De zoon van de overledene dankte tot slot namens de familie voor de overweldigende belangstelling. Hij zei- de dat het hem getroffen had dat alle sprekers zo goed hadden aangevoeld wat de overledene voor anderen had betekend. Onfortuinlijke Alkmaarder De Alkmaarder C. J. R. heeft bij de politie in Den Helder aangifte ge daan van vermissing van zijn porte feuille, inhoudende f 500. Hij had de las, waarin de portefeuille zich be vond, tien minuten onbeheerd laten hangen bij het Koninklijk Instituut aldaar, waar men aan het werk is. Het is echter mogelijk, dat R. de porte feuille reeds eerder verloren heeft. Band NederlandIndonesië In de bovenzaal van hotel Centraal had gisteravond een druk bezochte bijeenkomst van de band Nederland- In donesie plaats. Daar mevrouw A. KoenenHoch had bedankt voor het voorzitterschap van de band, ging de vergadering eerst over tot het kiezen van een nieuwe praeses. Op voorstel van het bestuur werd de heer A. Volger bij acclamatie gekozen. Lt.-Kol. G. J. Tïelrooy, die bereid was gevonden een causerie over de soldaten in Indonesië te houden, be gon zijn lezing met er Op te wijzen, dat de meeste men en nog maar wei nig over Indonesië en het optreden van de Nederlanders daar weten. Drie en een halve eeuw geleden kwam de Compagnie er. Deze trok zich niets van de inlandse bevolking aan en in de tijd die völgde, lette men alleen maar op het maken van winst. Eerst in 1901 kwam er een geheel andere manier 'van regeren; van toen af aan heeft men zich bezig gehouden de vol keren uit de Archipel 0p hoger niveau te brengen. Er werd veel aandacht aan enderwijs en hygiëne besteed «n er werden ten gerieve van de inlanders spoorwegen, autowegen en irrigatie- werken aangelegd en de bevolking kreeg hoe langer hoe meer invloed op het bestuur. Dit proces ging door tot de Japanners in 1942 alles afbraken. Het gevolg is, dat er thans weer dui zenden aan pokken en framboesia lij den en dat er geroofd en gemoord wordt. Nadat het Japanse bewind ten val was gebracht, volgde een tijd van eindeloos onderhandelen, waarbij Ne derland een federatie wenste, die met ons land en de gebieden in de West een Unie zou vormen. Langzamerhand begint er wederzijds begrip te komen en naar ieder hoopt, zal dit van in vloed zijn op de R.T.C., die op het ogenblik wordt gehouden. Hierna sprak overste Tielrooy over het leven van de jongens in Indonesië, waarbij hij er Op aandrong veel post te sturen, ook al schrijft de betrok ken soldaat zelf niet veel terug. Na de causerie van Lt.-Kol. Tielrooy werden drie filmpjes over de soldaten over zee en de demobilisatie vertoond. De avond werd besloten met het ge zamenlijk zingen van het Wilhelmus. HERVORMDE JEUGDRAAD Zondag 25 September des avonds 7 uur in de Grote Kerk zal ds. R. B. Evenhuis van Amsterdam de jeugd en de jongeren toespre ken over het onderwerp: „Zijn wij nog Chris tenen?" Voor u, jongeren, weer een van die onder werpen, die zo dikwijls in uw gesprekken voorkomen en waarop men dan dikwijls het antwoord schuldig moet blijven. En „een ant woord schuldig moeten blijven" is nooit pret- tig. Het zal daarom van belang zijn, welk antwoord ds. Evenhuis op deze vraag naar voren zal brengen. De Jeugddiensten van de Herv. Jeugdraad zijn voor iedereen van groot belang, doch wel in het bijzonder voor de jeugd van af 16 jaar en de ouderen tot 5 jaar. Verzuimt dus geen Tcugddienst, maar bezoekt ze regelmatig. De Kaasmarkt1 Ondanks het feit, dat de vacantietijd voorbij is, was het bezoek aan de kaasmarkt hedenochtend goed te noe men. Er was een gezelschap van veer tig directeuren van waterleidingbe drijven, die aan een internationaal congres te Amsterdam deelnemen. Voorts waren er nog enige binnen landse- en buitenlandse gasten. In de Waagtoren keken weer velen toe bij het kantklossen en ook de beschuitjes met kaas, die onder de grote wereld bol door zes dames werden klaarge maakt, vonden grote aftrek. De aanvoer bedroeg 34.000 kg. en de handel was goed. Er waren vijf sta pels kleine boerenkaas f 88 en acht stapels fabriekskaas. De notering van de fabriekskaas werd niet vrij gege ven, doch van betrouwbare zijde ver namen wij, dat deze gelijk was aan die van de boerenkaas, dus eveneens f 88 per 50 kg. Concert in de Zweedse barakken Gisteravond gaf het- Alkmaars Dubbel Man- nenkwartet „Zang en Vriendschap", onder lei ding van zijn dirigent, de heer G. C. Pranger, een concert voor de patiënten, verblijf hou dende in de Zweedse barnkken achter het Cen traal Ziekenhuis. Het kwartet had voor een gevarieerd pro gramma gezorgd, waarin onder meer voorkwam het door de heer G. C. Pranger gecomponeerde „Benedictus". De heer Ligthart gaf zijn medewerking door enige mooie accordeon-nummers te spélen. De patiënten waren zeer dankbaar voor de zang en de muziek. Het bracht hun een wel kome afleiding en zij hoopten op een spoedig v ederhoren. Naar ons werd medegedeeld heeft „Zang en Vriendschap" een uitnodiging ontvangen om mede te ^verken aan een Kejk-concert te Uit geest op Donderdag 13 October. EEN WALSDROOM. Het operettegezelschap „Odeon" dat Zondag „De Walsdroom" van Oscar Strauss zal presenteren, heeft reeds bij voorbaat succes, want de eerste voor stelling, 25 September, is geheel uit verkocht, Dit pleit voor de uitstekende reputatie, die „Odeon" door goed ver zorgde voorstellingen in het verleden gelijdelijk heeft opgebouwd. Ook nu weer hebben dirigent en toneelleider er alles op gezet, zoo goed mogelijk voor de dag te komen. Deel van de avond Zaterdag over P. C. J. te beluisteren Een uitpuilende grote zaal van het Gulden Vlies heeft gisteravond geda verd van de lach en van het applaus voor een strijdkracliteiiprogramma dat klonk als een klok. Het was de eerste avond, die de RAO (de dienst voor Re creatie en algemene ontwikkeling) in het pas ingetreden winterseizoen aan het Alkmaarse garnizoen aanbood. Spoedig zuHan er, zoals de nieuwbe noemde RAO-officier, de vaandrig W Boswinkel in zijn openingswoord mee deelde, meer volgen. Wel, het onthaal, dat de artisten door militairen en hun dames werd bereid, was zó geestdriftig er werd geklapt, gestampvoet, ge juicht en gefloten dat de regisseur Ben Steggerda voor dat deel van de avond, dat op platen is vastgelegd om naar de troepen in Indonesië te worden uitgezonden, een afspraakje met zijn publiek moest maken om geen uitzen ding te krijgen, die voor de helft uit applaus bestaat. In een kleine repetitie trainde' hij de aanwezigen om bij het opsteken van de hand te applaudiseren en ook op zijn aanwijzing weer op te nouden, waaraan men zich inderdaad trouw heeft gehouden Met medewer king van de omroeper Van der Zee werd een half uur van de avond via een telefoonlijn in Hilversum opgeno men en Alkmaarders, die voor dit wel verzorgde cabaretprogramma belang stelling hebben, zullen dit Zaterdag middag half twee via de PCJ-Wereld- nmroep kunnen beluisteren. Op deze avond, welkè nog door de vroegere RAO-officier. de luitenant W. M. Herrebout, was voorbereid is een gevarieerd en met vaart bezield pro gramma naar voren gebracht, waarvan men niet wist of men het uitstekende jazz-orkest onder leiding van Ger van Leeuwen, de beide nimmer moe wor dende humoristen, de Wama's, de pia nist Guus Jansen of het vocale trio de Chico's de meeste lof moest toezwaaien. Het trio, hoewel het minst op de voor grond tredend, viel op door enkele aar dige Engelse en Spaanse songs, die met fijne smaak werden gebracht, iets wat "an de Wama's helaas niet steeds ge zegd kon worden. In het gezelschap trad ook nog een Canadees op, Law rence Taylor, die een aantal liederen ten gehore bracht, die bij zijn gehoor zeer in de smaak vielen. Zou men denken, dat de. aanwezigen al hun krachten met applaudiseren al voortijdig hadden verbruikt, aan het eind van de avond bleken zij minuten lang nodig te hebben om aan hun op getogenheid lucht te geven. En inder daad, dit radioprogramma van de Ne derlandse strijdkrachten, dat voor het eerst in Alkmaar te horen viel, stond op hoog peil. Het detachement van het tweede territoriale bataljon, de lucht- aoelartillerie die Alkmaar spoedig gaat verlaten, de marechaussee, de inde- lingsraad uit Heiloo en de voor deze avond uitgenodigde Postharmonie heb ben een genotvolle avond doorgebracht in het zoals de Wama's snedig zei den „gedevalueerde" Gulden Vlies. De garnizoenscommandant, de reser ve-majoor der infantierie M. Houbolt dankte in een korte toespraak allen, die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt. Aan de enige vrouwelijke medewerker van het ge zelschap bood hij een bloemenhulde aan. in Ziet onze schitterende najaarscollectie I STOFFENHUIS KOUSENBAR LANGESTRAAT 93 ALKMAAR De plaatselijke Commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag (S..G.W.) belegde gisteravond de eerste propaganda-bijeenkomst in de aula van het Murmellius-Gymna- sium. De zaal was goeddeels gevuld met hen, die tot de niet opgeroepen lich tingen 1941 t.iP. 1944 behoren. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de pl. commissie, de heer G. van Slingerland, die in het bijzonder de burgemeester, Mr. Dr; H. J. Wytema, welkom heette en eveneens de spreker van deze avond, de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos (Z.H.), begroette. Deze begon zijn rede met een ver wijzing naar de tekst van de uitnodi ging, die begon met de woorden: „Het kraakt in Europa" en waarin verder de situatie in de wereld werd belicht. Het overgrote deel van Azie is reeds communistisch en West-Europa is nog slechts een schiereiland. Dit Westen is het fundament van de Christelijke beschaving en was eeuwenlang de bakermat van de cultuur. En in veler lei opzicht is het dit nog. Vrijheid van godsdienst hier, «dra ma's als van kardinaal, Mindszenty en de Bulgaarse predikanten daar. Polen n.et zijn oude beschaving en 'Tsjecho- slowaije met zijn westerse cultuur ver dwenen ook reeds achter het gordijn. Wat hier waarde heeft, is daar reeds lang verdwenen. Waarderen wij nu alles wel, wat wij hier hebben? Toch is er een doorbrekend licht. Het Westen verstond de les der histo rie, getuige de Westeuropese Unie en het Atlantisch Pact. In een nieuwe oorlog zou de eerste krachtsinspanning niet voldoende zijn, hoewel de uitslag niet dubieus ware. Bij een nieuwe bezetting zou Euro pa een woestenij zijn. Spr. herinner de aan het meningsverschil tussen maarschalk Montgomery en generaal De Lattre de Tassigny. Hier in het Westen leven we tussen twee machten, op de been gehouden door de één, bedreigd door de ander. Ons erfdeel moeten we tot 't laatst verdedigen, want vrijheid is voor geen geld te koop. Daarom houdt S.W.G. avond aan avond dringend appèl, allereerst om éénheid. Zich richtende tot de oud-B.V.L.'ers en de socialisten riep spr uit: t Moet Ook bij de socialisten is democratie een zeer kostbaar goed. De desillusie van de oud-verzetsmensen kon spr zich goed begrijpen. Maar toch komen wii tot U, niet om U te ronselen, doch met een beroep op Uw verantwoorde lijkheidsbesef en Uw offer. Als Gij dat offer kunt brengen, zo besloot spr. onder applaus, wat is U dan de v iiheid waard? De heer van Slingerland dankte de heer Schakel voor zijn ernstige rede. Door de Legervoorlichtingsdienst werden daarna twee boeiende films vertoond. De eerste opgenomen door het Canadese leger bracht de bevrij ding van Nederland in beeld, terwijl de andere de befaamde kleuren film van Henk Alsem nog eens de kroning van H.M. Koningin Juliana en de opening van de zitting der Staten- Generaal in 1948 in herinnering bracht. Vooral deze rolprent liet een feërieke indruk achter. De heer J Ottenbros, secretaris van de Gewestelijke Commissie Noord, gaf vervolgens een technische uiteenzet ting van de door de regering opge richte organen: de Nationale Reserve de Reserve Grensbewaking zijnde, een onderdeel der Koninklijke Mare chaussee, de Reserve Gemeente- en de Reserve Rijkspolitie, die alle nog mo gelijkheid tot plaatsing van vrijwil ligers bieden. Spr. verzekerde, dat er met de lich tingen 1941 t.m. 1944 iets zou gaan gebeuren en beval daarom nog eens dringend het aangaan van een vrijwil lige verbintenis aan. Nadat nog enige vragen waren be antwoord, dankte de heer Van Slin gerland alle aanwezigen voor hun op komst. JONG HOLLAND-NIEUWS. Het reisje, dat Jong Holland 1 Zater dagmiddag naar Hoorn gaat maken, zal niet direct het karakter van een ple zierreisje dragen, want de tegenstander CSV 1 is lang niet mis. Desondanks behoeven de Jong Hol- landianen niet bij voorbaat te wanho pen, want ook HCSV verloor haar twee eerste wedstrijden. WITTE KRUIS COLLECTE. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat morgen, Zater dag 24 September door het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis een gezamenlij ke collecte zal worden gehouden ten bate van de gezondheidszorg voor alle gezindten. Burgerlijke Stand Geboren: Michael G. A. A. M., zoon \&n F. A. Nij'pels en M. A. C. Rupert. Mar- tinus H. C., zoon van C. M. Duinmayer en C. Commandeur. Josephine E. W. M., doch ter van W. A. Engels en J. W. B. Verburg. Robert F., zoon van J. Soutendijk en H. A. A. Timmer. Ondertrouwd: Pieter J. Luiting en Margaretha W. Rempt. Hendrik G. Melchior en Jacoba P. Visser. Folkert R. Park en Margaretha Manneveld. Gouke Sipkema èn Jacoba P. Haakman. Adrianus Hemels en Eva P. Bierman. Sjoerd W. Hidma en Eli sabeth C. du Pont. Overleden: Cornells M. Schoenmaker, 82 jaar, weduwnaar van M. C. Jannes Joan nes P. J. Jungerhans, 14 jaar. Kennemer Damkring H. Krulder kampioen le klasse. De persoonlijke damkampioenschap pen van de Kenn. Damkring zijn gis teren in het clublokaal van WDO be ëindigd. Voor de le klasse moest de beslis singsronde nog beëindigd worden. Kruider, de Graaff en Hofman waren de deelnemers. Nadat H. Kruider, van WDO, vorige week van de Graaff had gewonnen, wist hij gisteravond ook Hofman te verslaan en behaalde daar mee het kamp. le kl. van de Kenne mer Damkring. Een mooi resultaat. ARBEIDERSAVONDSCHOOL Er zijn vele arbeiders, die alleen maar Lager onderwijs genoten hebben en daar bovendien veel van zijn vergeten. Het gevolg daarvan is dat het voor de ze mensen dikwijls een heel karwei is een behoorlijke brief te schrijven zonder taalfouten. Hetzelfde geldt voor rekenen, sociale kennis en andere za ken, waar nog maar weinig is van blij ven hangen. Voor deze vrouwen en mannen is er een mogelijkheid om dit gebrek aan kennis en inzicht te over winnen. De Stichting Scholendlenst van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, het NW en de dr. Wiardl Beckmanstichting organiseren deze winter, evenals voorgaande jaren, een Arbeidersavondschool in Alkmaar. Een groot man heeft gezegd: „Niet weten is geen schande, maar niet le ren willen, dót is een schande!" Allen gaan met hetzelfde doel naar school: om in te halen wat zij in hun jeugd gemist hebben. Daarom wordt een klas van de Arbeidersavondschool reeds na enkele weken een gemeenschap van mensen, die samen hun doel trachten te bereiken onder leiding van een le raar. die sympathie heeft voor dit stre- vriend leidt en helpt. Er wqrdt niet ge werkt met kinderlijke en dus voor vol wassenen vervelende schoolboekjes, maar met speciaal voor dit doel ge schreven studieboeken. Zo wordt het volgen van een Arbeidersavondschool geen dorre plicht, maar een aangename en prettige zelfaanvaarde taak. door ALEXANDER DUMAS De avonturen van de musketiers Athos, Porthos en Aramis, welke reeds door talloos velen zijn ge noten, zullen ook thans weer menigeen genotvolle uren ver schaffen. Intekenprijs tot en met f Q QK Zaterdag 24 September I 0-ïJJ Daarna wordt de prijs 4.95 t.o. de Grote Kerk TOON HERMANS IN: „HET STAAT IN DE STERREN". Dinsdag 27 Sept. des avonds 8 uur wordt door het Theater Plezier van Floris Meslier het nieuwste show-pro duct „Het Staat in de Sterren" in 't Gulden Vlies vertoond, De hoofdrollen: Toon Hermans, Wiesje Bouwmeester en Jan van Ees worden op knappe wijze door een keur van artisten bijgestaan, in welk verband speciale aandacht ge vraagd wordt voor het nummer van Maxim Herman Raft. Het vakman schap van Floris Meslier is een borg voor een prima show, terwijl Toon Hermans en de zijnen volledig in staat zijn u bovendien een vrolijke avond e bezorgen. LEVERT OORLOGSTUIG IN. Nu dé tijd aanbreekt dat de kachels worden geplaatst en men, vóór de win ter begint nog een kijkje op zolder of vliering neemt, kan het gebeuren dat men op een verborgen plekje munitie of ander oorlogstuig tegen komt. Nog bijna dagelijks worden er mensen ge dood of verminkt omdat zij achteloos omspringen met explosieven. De poli tie dringt er nogmaals op aan al het oorlogstuig dat te voorschijnt mocht komen direct in te leveren. RHETOR CLUB. Op Maandag 26 September zal de heer H. Jansen, docent van de Rhetor Club. Delfts Instituut voor Psycholo gie, in een der zalen van café rest. Central, Hpfplein, een voordracht hou den over spreekangst en de mogelijk heid der psychologie, deze te overwin nen. HENK LANSEN CONCERTEERT. Onze "stadgenoot de tenor Henk Lan sen zal met de pianist Jan Couvée op Vrijdag 30 Sept. in 't Gulden Vlies concerteren. Lansen genoot zijn opleiding bij de Alkm, zangeres Agate Rengers te Am- terdam. Jan Couvée verleent op deze liederenavond tevens zijn medewerking als piano-solist. Een grote belangstel ling zij de concerterenden toegewenst. GESLAAGD. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde voor'het candidaats-exa- men wis- en natuurkunde hoofdvak scheikundé onze stadgenoot M. van Ammers. PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit van 9 Septem ber 1949 no. 25 is benoemd tot adspi- rant-officier der Rijkspolitie in vaste dienst, ter standplaats Alkmaar, J.Zflp.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2