De Zwarte fi rchilee r mmnsm J Kamerdebat over publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie begonnen Socialisten willen meer, Katholieken tevreden Het Radioprogramma Dr. L. C. Kortenhorst weer voorzitter van de Tweede - Kamer KONINKLIJKE Amerikaanse arbeiders aanvaarden bestand Onnodige onrust over de Olydam, illegaal werker of V-man? N.V.V. gaat welvaartsplan opstellen Oudste liqueur ter wereld herleefd De Olympische dag 1950 Scheepvaartberichten (Van onze pari. redacteur) Men zou Donderdagmiddag in de Tweede Kamer een grotere belangstel ling voor de behandeling van het wets ontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie verwacht hebben. De gereserveerde tribune bleef vrij leeg en de bezoekers van de publieke tribune waren meer gekomen uit nieuwsgierig heid. Ook de Kamer zelf was matig bezet. Dat nam niet weg, dat reeds enkele sprekers met grote nadruk hun stand punt uiteenzetten. De bezwaren van de heer Nederhorst (PvdA) richtten zich vooral tegen de zijns inziens te geringe invloed van de overheid op het bedrijfsleven. Goedkeu ring achteraf van taken, die de over heid aan het bedrijfsleven heeft opge dragen, zoals in het ontwerp is voorge steld, werkt destructief, betoogde hij. De overheid moet daarom geen waar nemers in de nieuw te scheppen orga nen aanwijzen, maar werkelijke verte genwoordigers, die in de plaats het al gemeen belang in het oog houden en vooraf invloed kunnen oefenen. Sterk gekant was de socialistische deskundige tegen de instelling van be drijfschappen bij algemene maatregel van bestuur, alleen wanneer daarover overeenstemming bestaat tussen de Sociaal-econom'ische Raad en het be drijfsleven. Een advies daartoe van de Sociaal-economische Raad moest vol gens hem voldoende zijn. Trouwens met de bedrijfschappep in het algemeen ,de horizontale orde ning van het bedrijfsleven was drs. Nederhorst maar matig ingenomen, omdat hij trust- en kartelvorming vreesde. Als waarschuwend voorbeeld haalde hij de organisaties-Woltersom aan. Voorts verklaarde hij zich tegen de autonome adviezen, niet van de* So ciaal-economische Raad in zijn ge heel, maar van commissies uit die Raad; tegen de benoeming van de voorzitter van de Soc.-econ. Raad door de Raad zelf en tegen de in het wets ontwerp omschreven positie van de voorzitters van de bedrijfschappen. Zijn motief: de overheids-invloed moet beter gewaarborgd zijn en wel door de benoeming van de voorzitters door de Kroon. De vakverenigingsi in, de heer Suurhoff (P.v.d.A.), bestuurslid van het N.V.V., stak zijn voldoening over PLUIMVEE- EN EIERMARKT TE BARNEVELD Pluimveemarkt: kalme handel. Voor oude kippen, waarvan de aanvoer zeer groot was, was de markt niet best. Aan vankelijk werden ze nog wel verkocht, mede doordat er flink wat voor de ex port naar Engeland gevraagd werd, maar later daalden de prijzen en bleef er veel staan. De aanvoer van jonge hennen was ook groot, maar de vraag niet. Wederom was er al flink wat wild ter markt, waarvan de prijzen door het zachte weer gedrukt werden (het wild is dan n.l. niet zo lang houdbaar). Prijzen: oude kippen f 1f 4.25 (per kg. f 1.40f 1.70); oude hanen f 3 f 4.75, oude eenden f 1f 2; jonge hen nen f 21 5.25; jonge hanen f 1f 3.75 (pér kg. f 1.75f 2); jonge woerden f 1.25—f 2.75; N.H. blauwe kuikens f 2 f 5 (per kg. f 2.40—f 2.80); tam ko- nijnén f 3f 6; tamme duiven f u80 f 1 p. paar; ganzen f 4f 5.25; kalkoenen f 8f 12; wilde eenden f 1.50f 2; wil de duiven f 0.40f 0.60; wilde konijnen f 1f 1.50; wilde patrijzen f 1.25f 2. Eiermarkt: zeer trage handel. Totale aanvoer ca. 400.000 stuks. Prijzen: hen- nepeleren f 9f 12; kippeneieren f 15.75 f 16.25; bruine eieren f 16.50f 17; eendeneieren f 4.50—f 8, alles per 100 stuk». VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 xrt. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloo'g 8.15 Sans Souci. 8.45 Sociale aspecten. 9.05 Trio Fantasia. 9.30 Nederlands Kamerkoor. 10.00 Marinierskapel. 10.45 Avondoverdenking 11.15 Populairs avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 7.00 Denk om de bocht. 7.30 Lezing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Trio. 8.30 Christen dom en Humanisme. 9.00 Men vraagt.... en v/ij draaien. 9.30 Orgelspel. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonie- concert. VOOR ZATERDAG HILYERSUM I. 301 m. Nieuwsberichten om 7» 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Symphonie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Piano-reoital. 12.30 Voor Land- en Tuin bouw. 12.33 Promenade-orkest. 1.30 Harmonie- crkest 2.10 Muziek uit Tsjechoslowakije. 3.00 Opera-programma. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaansch. 5.00 De Wigwam. 6.15 Strijd krachten. 7.25 Amusements-orkest. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Negen heit de klok. 10.00 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.20 De Zee. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgel spel. 8.40 Walsen. 9.00 Philiiarmonisch-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton» 10.35 Voor de arbeiders. 11.35 Paul Godwiai- trjo. 12.00 Orkest-muziek. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.33 Roemeens-orkést. 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Als bonte vogelvlucht. 2.20 Muziek. 2 50 St/iekuitzending. 3.15 t/m- rcep-Kamerorkest. 4.15 September-septet. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Tophits van 1949. 5.30 Om en nabij de twintig. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.00 Zang en muziek. 8.45 Allerhande. 10.00 Stra- diva-sextet. 10.25 Toeval. 11.15 Victor Sil vester. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. pr 10.00 „De Rendez vous Players". 10.30 Eng. H.S.: Kursaal-orkest. 11.00 BBC Welsh Orchestra. 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Piano duo Rieding en Belvaux. 1.15 Intern at.-cabaret. I.50 Eng. H.S.: Mijnwerkers-orkest. 2.30 BBC Nortem Orchestra. 3.45 VI. Br.: „The five Melodians". 4.00 „Les petits Chanteurs de la cóte d'Azur". 4.30 Haydn-kwartet. 5.00 Koot wijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazz-muziek met commentaar 6.30 Voor de soldaten 7.30 Chan sons. 8.00 VI. Br.: Omroep-orkest. 9.00 Fr. Br.: Omroep-orkest. 9.45 Zeemansliedjes. 10.15 Verz. progr. 11.10 Werken van Jerome Kern. II.35 Orkest Peter Yorke. het feit, dat aan de werknemers in de bedrijfsorganen een stuk medezeggen schap in handen wordt gelegd de vakbeweging heeft daar altijd naar gestreefd niet onder stoelen en banken. Tevreden was hij evenwei niet. Hij wilde in de leiding van de productschappen volledige pariteit toegepast zien en aanvaardde slechts afwijking in die pariteit in de bedrijf- -schappen, als het aantal zelfstandige beoefenaren dat van de werknemers ver overtreft. Opvallend was zijn uitspraak over de Stichting van de Arbeid. Als de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt ingevoerd, komt de positie van de Stichting van de Arbeid namelijk min of meer in de lucht te hangen. Zij kan dan wel haar statuten herzien, doch zou zich daarmede tegelijk nieu we bevoegdheden kunnen Arerschaffen. Het is de vraag, of dit wenselijk is. Vandaar de gedachte van de heer Suurhoff om de Stichting op den duur maar kalm te laten verdwijnen. De achtergrond van de redevoerin gen van de beide socialistische afge vaardigden was duidelijk: de PvdA is bevreesd, dat de overheid bij de or ganisatie van het bedrijfsleven niet de eerste viool speelt en dat aan de ar beiders niet die invloed zal worden toegekend, die zij noodzakelijk acht. Daartegenover was de heer Th. D. J. M. Koersen (KVP) veel gematigder. In zijn vrij algemeen gehouden speech juichte hij het wetsontwerp toe.. De heer mr. J. J. R. Schmal (CH) koos de middenpositie. Hij wenste het wetsontwerp niet te veroordelen, noch juichkreten aan te heffen. (Van onze parlementaire redacteur). Dr. L. G. Kortenhorst, de president van de Tweede Kamer gedurende de zitting 19481949, ls ook voor de zit ting 1949—1950 door H, M. de Koningin tot voorzitter dier Kamer benoemd, nadat de volksvertegenwoordigers zelf een nominatie van drie personen dr. L. G. Kortenhorst (KVP), mr, L. A. Donker (P. vd A.) en mr. J. Terpstra (AR) hadden opgemaakt. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering deed de griffier van de Tweede Kamer voorlezing van het desbetreffende Kon. Besluit, waarna dr. L. G. Kortenhorst het voorzitterschap aanvaardde met een speech, waarin hij zijn erkentelijkheid jegens Hare Ma jesteit uitsprak en zich tegenover de regering dankbaar toonde, omdat zij de wensen van de Kamer tot verruiming van de vergaderzaal en het aan brengen van enkele andere hoognodige voorzieningen in het gebouw heeft in gewilligd. De publieke en de perstribune zullen worden uitgebreid en 't aantal spreek kamers voor de leden zal worden ver meerderd. Begin 1950 vangen de werkzaamhe den aan, De Tweede Kamer zal dan tij delijk haar intrek nemen in de Rid derzaal. Dr. Kortenhorst nam de suggestie van zijn voorganger, mr. J. R. M. van Schaik, over om het aantal leden van ons parlement uit te breiden en vroeg de aandacht voor de financiële positie der leden. Hun vergoeding oordeelde hij te gering om zich bijvoorbeeld de adminstratleve hulp aan te schaffen, die onontbeerlijk is voor een goede uit oefening van het Kamerlidmaatschap. VOO» EEN juwegi VAN EEN HAARD' H AAROEN FABRIEK hiiversum De bond van Amerikaanse staalar- beiders heeft Donderdag 't voorbeeld van de werkgevers gevolgd en presi dent Trumans vcrorstel tot een ver lenging van het .bestand" in het ge schil tussen belde met zes dagen aan vaard. Bi) de Bell vliegtuigfabriek, waai al sinds Juni gestaakt wordt, kwam het Donderdag tot botsingen tussen georganiseerde arbeiders en werkwil ligen. Ten minste één persoon liep zware verwondingen op. Bijna een half millioen mijnwerkers hebben Donderdag voor de vierde dag achtereen niet gewerkt, terwijl hun leider John Lewis onderhandelde met de Noordelijke en Westelijke mijnei genaars. In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten heeft Woensdagmiddag de Commissaris van de Koningin in de Provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, te Delfzijl de nieuwe dagnijverheidsschool met internaat- voor schipperskinderen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart geopend. „Zeehond" Seininstallatie onklaar Aan boord van de Nederlandse duik boot „Zeehond" worden interessante proefnemingen verricht om na te gaan welke invloed het langdurig* onder water varen heeft op de bemanning. De „Zeehond" is uitgerust met een z.g. Schnorkel-apparaat, waardoor het mogelijk is vele dagen en zelfs weken onder het wateroppervlak te blijven. Vorige week Vrijdag heeft even on gerustheid bestaan over het lot van de „Zeehond", die een tocht maakte ten Westen van Groot-Brittannie. Een ongerustheid, die achteraf gelukkig onnodig is gebleken. Die dag vernam men namelijk niets meer van de on der water varende duikbooot, wes halve aan de Britse marine werd ge vraagd uit te zien naar de „Zeehond". Vrij spoedig daarop ontdekte een Brits schip de rustig aan de oppervlakte varende duikboot. De seininstallatie van de duikboot bleek onklaar te zijn geraakt, tenge volge waarvan de „Zeehond" geen po-' sitiemelding had kunnen opgeven. „Buitenlandse Zak en" wordt gereorganiseerd Door de sterk toegenomen omvang van de werkzaamheden van het depar tement van buitenlandse zaken is een reorganisatie van het departementaal apparaat noodzakelijk geworden, aldus de toelichting tot de begroting. Deze reorganisatie, welke onder meer een regionale indeling van de te combine ren taken der bestaande directies poli tieke en economische zaken beoogt, is thans in overleg met de daarvoor aan gewezen organen van de ministeries van Financiën én Binnenlandse Zaken in voorbereiding. Het ligt in het voor nemen hierover een rapport te doen verschijnen zodra bedoeld overleg tot overeenstemming zal hebben geleid. De uitvoerbaarheid dezer reorganisa tie is bovendien afhankelijk van de ver krijging van betere huisvesting, daar de tegenwoordige dislocatie over zes gebouwen een doeltreffende coördinatie van alle afdelingen in de weg staat. De rijksgebouwendienst is er nog niet in geslaagd een oplossing voor deze huisvestigingsmoeilijkheden te vinden. FRANSE COMMUNISTEN VRAGEN VERGADERING PARLEMENT De communistische fractie van de Franse nationale vergadering, die thans op zomerreces is, heeft een spoedvergadering over de devaluatie van de franc aangevraagd. Men ge looft, dat ook de aanhangers van De Gaulle een spoedig debat over deze kwestie voorstaan. Dinsdag zal op het verzoek worden beslist. Betere bemesting gewenst Het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek te Groningen heeft dezer dagen zijn 600.000ste grondmonster on derzocht. Uit een rapport blijkt, dat het in optimale bemestingstoestand brengen van onze landbouwgronden een productieverhoging met zich zou brengen van c.a. 10 proeent. Hiermede is het grote belang van het grondon derzoek aangetoond, want dit percen tage betekent de toevoeging van een provincie aan ons land voor wat de opbrengstmogelijkheden van de bodem betreft. In het algemeen is de bemestingstoe- stand van ons grasland slechter dan die van bouwland Een intensiever onder- Twee jaar geëist tegen zoek is dus nodig, maar de kleine boe renbedrijven zien vaak tegen de kosten henTncroitheeft gewantrouwd. Mej ,,tweewalletjes-eter" Sinds 15 September behandelt het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof de zaak tegen de 44-jarige verhuisonder- nemer J. Olydam uit Heemstede. De verdachte, die op vrije voeten is, wordt ten laste gelegd, dat hij na Maart 1944 is opgetreden ais tipgever van de in lichtingendienst der Haarlemse politie. O. gaf toe, veel bij die dienst te ko men, doch hij zeide, dit in opdracht van de illegaliteit te doen, teneinde in staat te zjjn, te spionneren. De vorige week werden de getuigen k charche gehoord. Gisteren kwam de getuige Geerlings vertellen, dat hij enkele malen een „Ausweis" van O. had gkregen, waarvoor hij een pakje sigaretten moest geven, dat toen 25 kostte. Getuige Jordaan verklaarde, dat O. hem verteld had, dat hij gere geld bij mr. Besier (die in dit pro ces procureur-fiscaal is) kwam en dat bij papieren, bezwarend voor een ze kere Willemsen, wel aan mr. Besier zou overbrengen. O. vertelde nu, deze papieren per post te hebben verzon den, doch mr. Besier heeft-nooit iets ontvangen. Toen deze getuige ook nog verklaarde, dat O. hem gezegd had „aardig in de zwarte handel te ver dienen met mensen van de inlichtin gendienst", stond verdachte op en riep opgewonden: „Deze getuige staat te liegen. Het Hof wil maar niet begrij pen, dat dit illegaal werk was. Er wordt naar één kant gekeken." Geha- mei van de president, mr. A. D. Van Regteren Altena onderbrak deze uit barsting. Na de middagpauze werd begonnen met het verhoor van de getuigen dé charge. Deze verklaarden onder ande ren: O. heeft stukken, die een gearres teerde dominee bij zich had, in mijn handen gespeeld, waardoor honderden mensen aan arrestatie en mogelijk er ger ontsnaptenO. heeft mij ge waarschuwd voor een inval in het fa briekje, waar de „Patriot" werd ge maakt. De volgende dag volgde inder daad deze invalIk heb het ge deelte van mijn inboedel, dat niet in beslag werd genomen, van O. terug- gekregen. Een Joodse landgenoot verklaarde, dat hij en zijn vrouw door O. gedu rende enige tijd in 1944 met levens middelen waren geholpen, waarvoor O. nooit geld had verlangd. Getuige Henselman uit Broek op Langendijk vertelde, dat O. hem Aus- weise had gegeven voor de Arbeitsein- satz en dat O. bij hem als een goed il legaal werker bekend stond, zodat H. op De Overheid neemt echter voor hen de helft van de kosten voor haar reke ning. Nieuw wereldrecordvan Heino Tijdens athletiekwedstrijden in de Finse stad Aabo verbeterde de Fin Viljo Heino het wereldrecord op de 20.000 meter door deze afstand in de tijd van 1 uur 2 minuten 40 seconden af te leggen. Het oude record stond se dert 26 October 1941 op naam van de Hongaar Czaplar met 1 uur 3 min. 1,2 seconde. Burger, destijds directrice van de Meisjes H.B.S. te Haarlem, deelde me de, dat O. haar hielp met het laten onderduiken van vele goede Neder landers. Hij bracht vele valse per soonsbewijzen. Requisitoir. De advocaat-fiscaal, mr. Besier zei- de in zijn requisitoir, dat wat bij het verhoor van de 48 getuigen naar voren was gekomen, zeer bezwarend is voor verdachte Olydam Het stond voor spreker vast, dat O. tips heeft gege ven en dat hij schuldig is aan het ver- Plan-commissie geïnstalleerd Het in Juli gehouden congres van 't NW heeft het verbondsbestuur opge dragen een onderzoek in te stellen naar de vraagstukken betreffende de indus trialisatie. Teneinde tot de opstelling van een algemeen welvaartsplan te geraken ls een plan-commissie benoemd onder voorzitterschap van de heer A. Ver meulen. Woensdag heeft de voorzitter van 't NW, de heer H. Oosterhuis de com missie geïnstalleerd met een rede. waarin hij O.m. zeide: „De vakbeweging heeft tot plicht een redelijk bestaanspeil van de arbeiders klasse te verzekeren, doch dit is niet denkbaar, indien daartoe de vereiste grondslagen ontbreken. In de dertiger jaren werd ons land geteisterd door een massale werkloosheid, die de ar beidersklasse niet alleen materieel in rJepe ellende stortte, doch waarvan de morele schade niet minder groot was. Het NW heeft destijds in samenwer king met de voormalige SDAP het „Plan van de Arbeid" opgesteld, dat tot doel had een constructieve bijdra ge te leveren voor de oplossing van 't wei kloosheidsvraagstuk. Vakbeweging niet afzijdig. Wanneer wij thans opnieuw overgaan tot de opstelling van een welvaarts plan, dan dienen wij er ons van be wust te zijn, dat dit plan in de eerste plaats een structuurplan dient te zijn. In de loop ijan de negentiende eeuw is West-Europa, met als voornaamste lan den op industrieel gebied Engeland en Duitsland, de werkplaats der wereld geworden. Wij dienen er ons van be wust te zijn, dat Nederland een deel van West-Europa vormt en dus ook deel heeft aan zijn economische moei lijkheden. De vakbeweging kan ten aanzien van de economische 'vraagstukken niet af zijdig staan. Daarom wil het NW een constructieve bijdrage tot de oplossing van de economische moeilijkheden le veren en daartoe overgaan tot de op stelling van een welvaartsplan. raad van één Nederlander, en dat hij de hand heeft gehad in het leeghalen van het gebouw Olympia, waarin Joodse goederen waren verborgen. Dus heeft deze verdachte straf ver diend, aldus mr. Besier. De grote ver diensten, die O. in het verzet 'had, ma ken het voor mij moeilijk een oordeel te vellen. Tech geloof ik, dat in een zaak als deze O. beschouw ik als een twee-walletjes-eter de ernstige feiten niet mogen worden uitgevlakt. In verband met deze overwegingen eiste mr. Besier twee jaar gevangenis straf, met onmiddellijke gevangenne ming. De verdediger, mr. J. Rogge veen bestreed het bewijsmateriaal en achtte zijn cliënt een voortreff<jlijk il legaal werker, voor wie deze terecht zitting alleen al een grote schande is. Pleiter verzocht dan ook niet over te gaan tot onmiddellijke inhechtenisne ming en vroeg tevens vrijspraak. Na raadkamer deelde het Hof mede, gqgn termen aanwezig te achten, O. in hechtenis te houden en bepaalde de uitspraak op 6 Oetober. Een hartig alcoholhoudend slokje, dat vier eeuwen geleden nog veel werd gedronken, is thans in Engeland herleefd: de „mede", een drank, die in Noord-Europa in het grijze verle den uiterst populair was en tot de oudste alcoholhoudende dranken ter wereld behoort. Deje ook in de Ne derlandse geschiedenis bekende drank is een liquer, die uit honing wordt bereid. Er worden thans vier ver schillende typen in Engeland gestookt, waarvan 90 procent voor export is bestemd. Mede kan, indien op de juis te wijze bereid en behoorlijk belegen, wedijveren met de beste liqueuren vair tegenwoordig. Er worden twee distilleerderijen geopend voor het be reiden van mede-cognac en mede- liqueuren, in toevoeging aan de reeds gemaakte typen, die meer op wijn lij ken, al zijn zij wel sterker. De ge wone mede-soort lijkt wel wat op Rijnwijn of Moezel, terwijl de „sec"- soort op Tokayer lijkt. I Dan is er nóg een gekruide mede met het type van Vermouth, en een mengsel van appel sap en honig. Zij kan de sherry ver vangen. Naar wij vernemen, heeft de heer K. J. J. Lotsy de wens te kennen gegeven het voorzitterschap van de commissie tot voorbereiding van de Olympische dag, welke functie hij reeds 10 maal heeft waargenomen, neer te leggen. De heer Lotsy heeft dit besluit geno men in verband met het feit, dat zijn zeer drukke werkzaamheden hem hier toe noopten. Bovendien staat hij op het standpunt, dat het gewenst is thans de leiding aan een ander over te dragen, aangezien nieuwe krachten ook met nieuwe ideeën kunnen komen. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft tot voorzitter van de commissie Olympische dag 1950 benoemd drs. W. van Zijll, directeur van het N.O.C. Abbedijk, Boston—New York, 22-9 té Nor folk Abbekerk, R'd&mr-Sydney, 22-9 te Fort Said. Akkrumdijk, R'dam—Gulf havens, pas seerde 21-9 Bermuda. Alchiba, Basra—R'- detm, 22-9 te Algiers. Algorab, Porto Alegre— R'dam, passeerde 21-9 Madeira Alpbard, Buenos Aires—R'dam, 21-9 van Florianapolis Amstelstad, Basra—Bocagrande, passeerde 21-9 Malta Bennekom, A'dam—Valparaiso, 22-^9 te Buenaventura Bre.da, Valparaiso-A?dam3 22-9 te Talcahuano - Cerami R'dam-Calputta, passeerde 21-9 de Burlings Congostroom, 21-9 van Porto Amboin naar Libreville Enk (t), 21-9 van Abadan te Bonjbay Erinna (t), 21-9 van Miri naar Pladju Friesland, 22-9 van New Yorjc te Batavia verwacht Grote Beer, A'dam-Java, 21-9 op 1532 mijl van Batavia Japara CKRL), New York—Java, 20-9, te Singapore Kota Inten, Batavia— K'dam, 20-9, 16.30 uur, van Port Said - Mar ken, R'dam—Hampton Roads, passeerde 20^9, 23 uur, Lands End Mataram, R'dam—Bata via, 21-9, 6 uur, van Sue* Overijsel, R'dam —Houston,'" passeerde 21-9, 18 uur, Lands End - Sibajak, Batavia—R'dam, 21-9, 16.10 Uur, van Port Said Weltevreden, 2-9 van Sura- beja op de Moesi-sivier. Arendsdijk, 21-9 van New York te Buenos Aires Blommersdijk, 21-9 van Baltimore te Norfolk Borneo, Philadelphia—Karachi, pas seerde 21-9 Aden Grpte Kerk» Zanzibar— A'dam, 22-9 te Antwerpen Limburg, 21-9 van Kaapstad naar East Londón Nieuw Am sterdam, R'dam-New York, 21-9, 20 uur, van Southampton Radja, Buenos Aires—Vancou ver, 21-9 op 400 mijl zuidoost van Olinda Raki, Makassar—Lo6 Angeles, passeerde 20-9 Great Wake-eiland Rempang, Batavia—A' dam, 21-9 te Suez Saidja (t), 2L-9 van Singapore naar Miri - Streefkerk, Calcutta- H'dam, passeerde 21-9 Straat Messina - Tibia (t), Rouen—Abadan, passeerde 21-9 Ouessant Tesari, 21-9 van Makassar r^ar Surabaja Zaan, 22-9 van Kemi naar -Nederland Zui derkruis, Java—R'dam, passeerde 2-9 Maladi— ven - Oranje, A'dam-Batavla, 22-9 te Southampton. DOOR 54 ALLAN SWINTON Zich omkerend, terwijl hij bij enige bloemen neergehurkt zat, had Hugh de slang gezien en was onmiddellijk ver stijfd in een houding, die hij niet lang zou kunnen behouden. Zijn ene been begon al te trillen door kramp en het zweet parelde hem op het voorhoofd. Zijn lippen waren teruggetrokken van zijn tanden, die hij opeengeklemd hield in een poging, om zich onbewegelijk te houden. De eerste de beste beweging, die hij zou maken, zou voor hem het einde betekenen en deze zou hij niet lang meer kunnen uitstellen, terwijl de uitdrukking in zijn ogen te bennen gaf, dat naar zijn overtuiging zijn leven het hem voorbestemde einde bereikt had. Sam's j^rste reactie was er een van verbaasde schrik. Van de eerste dag af aan, dat hij deze man ontmoet had, had deze hem tegengewerkt, gekleineerd, zijn successen beperkt en zijn hoop de bodem ingeslagen. En nu stond op een manier, die Hugh verwacht had en ook accepteerde, dat Grote Onbegrijpelijke in Wiens Almacht hij ook geloofde, op het punt hem te elimineren. In een paar seconden op z'n allermeest. Maar door deze fatalistische ingeving heen kwam een sterk" re impuls uit Sam's diepste binnenste. De slang kon hem niet zien. Zijn houding was volkomen in evenwicht en snel en voorzichtig zette hij zijn rechterhand op de grond, om er op te steunen en strekte zijn linkerhand uit achter de heen en weer zwaaiende kop. Toen haalde hij diep adem en greep toe. Zoals ook zijn bedoeling was ge weest, greep hij de nek vlak achter de kop, zodat het dier hem niet ln de hand kon bijten. De slang keerde zich in zijn greep om en tot tweemaal toe was de ga pende muil reeds halfweg naar zijn gezicht vóór hij de aanval kon tegen houden. Het beest was zo sterk, dat hij wist. dat hij het niet lang zou kun nen uithouden. Een ogenblik staarde Hugh naar dit toneel met de eigenaardige afgetrok kenheid van een slaapwandelaar Toen schudde hij even het hoofd, stond snel op en boog zich over de vechtenden heen. Bij de eerste kans die hij kreeg, schoot zijn hand uit en greep de pols van Sam, waardoor hij zijn kracht bij die van Sam voegde. De worsteling deed ook hem onmiddellijk vallen, of schoon hij er in slaagde zijn andere hand onder die van Sam om de wringende nek te slaan. Dodelijk verschrikt keek Mary naar de mengeling van mannen, slang en vertrapte zwarte orchideeën. Twee keer rolde de verwarde massa om en om. Het was niet mogelijk te zeggen, of een van de beide mannen gebeten was. En nu zij de slang gegrepen hadden, was er niets, waar zij zich overigens aan vast konden houden, terwijl de woede van het dier het twijfelachtig maakte, hoe lang zij de strijd zouden kunnen volhouden. Naast haar lag een zware steen. Ter wijl haar het hart in de keel klopte, nam zij die op en naderde de worste lende massa. Na enig zoeken en kijken kreeg zij ten slotte haar kans en smeet de steen op de slangenkop, die zij daar door geheel van vorm veranderde. Het worstelen van het dier werd nog wil der, maar begon zijn doe! te verliezen. Weer en nog eens en nog eens weer slaagde zij er in toe te slaan, tot de mannen, ziende, dat de kop verbrijzeld was, los lieten. De grijze massa slin gerde weg langs de balustrade en ver dween door een opening daarin. Hijgend en met gescheurde kleren gingen Hugh en Sam rechtop zitten. Buiten zichzelf van angst riep Mary: „Zijn jullie in orde?" Op eigenaardig gespannen toon zei Hugh: „Ik weet het niet. Ik kan het je niet zeggen". Hij liet haar zijn'handen zien. (Wordt vervolgd). Vriendelijkheid is de muziek van het leven. t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7