Kort Bestek VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN Succes op R. T.C. R.T.C. nam belangrijkste hindernis Ook Rusland heeft atoombom Roofovervallers werden warm ontvangen Nieuw vredesoffensief van Rusland Zaterclag 24 Sept. 1949 146e Jaargang No. 225 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Men werd het eens over het Uniestatuut Hilversum» thans gereed voor de televisie Amerikanen registreerden een explosie Onthulling van President Truman Wysjinski wil vijfmogendhedenconferentie He' schijnt dat de lijst van gevaar lijke beroepen met één vak moet worden uitgebreid. U weet wel, die lijst met names als glazenwasser, test piloot en zo. De mensen die deze be roepen bekleden moeten een veel ho- Vrouw deed vliegtuig verongelukken Aantal gesneuvelden tot een vijfde teruggelopen Benelux voor-unie reeds 1 October in wer Liberalen en communisten tegen PBO BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich te 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot IS woorden t 1— eik woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, f i.— per kwartaal plus incassokosten J.JET BERICHT, dat de werkgroep van de staatkundige commis sie der Ronde Tafel-conferentie in be ginsel overeenstemming heeft bereikt over het vraagstuk van het karakter der Unie en over de positie van de Kroon is het belangrijkste, dat ver wacht mocht worden. Het betekent, dat de drie delegaties, op grond van wat te Namen werd overeengekomen, thans in principe een oplossing hebben gevonden voor het allesbeheersende probleem van het toekomstig samen leven van Nederland en Indonesië binnen de Unie. Daarmee staat tevens vast, dat de Ronde Tafel-conferentie voor wat de hoofdzaak betreft, ge slaagd moet heien. Het is, zolang wij ons nog moeten vergenoegen met het zeer summiere communiqué, niet mogelijk het resul taat van de besprekingen ook maar enigermate te analyseren. Wel kan reeds worden geconcludeerd, dat ten aanzien van de conferenties der minis ters van de deelgenoten en ten aan zien van de samenwerking tussen de parlementen een UNCI-compromis uit de bus is gekomen, dat meer aan het Republikeinse dan aan het Nederland se standpunt tegemoet komt. In ieder geval stemt het hoe men overigens over het verloop van zaken moge denken tot tevredenheid, dat ditmaal de rede het schijnt te winnen van het geweld. De voornaamste hin dernis op de weg naar een samengaan in nieuwe verhoudingen is uit de weg geruimd. Men kan slechts hopen dat alle partijen zich thans, als bonafide partners der Unie, zullen wijden aan de zware taak om de Unie te maken tot een levende werkelijkheid. De nieuwe wegen liggen open: mogen zij Nederland en Indonesië gezamenlijk voeren tot vrede en nieuwe welvaart. T\E WERKGROEP van de staatkundige commissie, belast met de voorberei ding van het(jnie-statuut heeft aan de centrale commissie van de RTC mede- deeld dat als resultaat van de informele besprekingen, gehouden na de terug keer van de leden uit Namen, de drie delegaties in beginsel overeenstemming hebben bereikt over het karakter van het Uniestatuut; de positie en functie van het hoofd der Unie; de taak en sa menstelling van de conferenties van de ministers der deelgenoten, welke op gekegelde tijdstippen zullen worden gehouden; de taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage van de Unie en een goed contact en geregelde samen werking tussen de parlementen van de deelgenoten. Het federale leger. De besprekingen op militair gebied hebben in de afgelopen weken hoofd zakelijk plaats gehad tussen de Indone sische secties der militaire commissie onderling en handelen over de opbouw van het militaire apparaat dat na de souvereniteitsoverdracht zal optreden. Deze besprekingen zijn thans bijna ge heel beëindigd. Volgens een Indonesische zegsman heeft men zich de opbouw van de fe derale strijdkrachten aldus gedacht: In Studio in een sigarenfabriek Met ongeduld en spanning wordt in de Hilversumse radiokringen gewacht op het verlossende woord en het no dige geld van minister Rutten, dat ook Nederland op groter schaal zal kunnen beginnen met de toepassing van de televisie, terwijl dan tevens het aantal beeldlijnen voor de eerste tien jaren zal worden vastgesteld op 625, het systeem in zwart wit, waar over alle Westeuropese landen het eens zijn geworden en dat ook uitwisseling der programma's mogelijk maakt. Zodra het ministeriële woord is ge sproken is Hilversum gereed om de te levisie krachtdadig en met enthousias me ter hand te nemen. Zo wordt op de NSF, thans Philips Telecommunicatie N. V. te Hilversum, hard gewerkt aan de bouw van een televisizender. Philips in Eindhoven is doende de bestaande installatie, waarmede reeds zoveel vruchtbaar en kostbaar werk is verricht, direct om te kunnen bouwen voor het systeem der 625 beeldlijnen en ienslotte heeft de Nederlandse Radio Unie een juist ontruimde sigarenfa briek aan de Larense weg te Hilver sum gehuurd, waarvan men een televi siestudio maakt. Technisch is men dan klaar om te beginnen. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Op de meeste plaatsen enkele buien en overwegend zwaar be wolkt. Morgen echter hier en daar opklaringen. Matige Zuidoostelijke wind, ruimend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. President Truman heeft verklaard over gegevens te beschikken, volgens welke er in.de afgelopen weken een atoomexplosie in de Sowjetnnie is geweest. „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op om, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te worden ingelicht over alle ontwik kelingen op het gebied van de atoomenergie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak." t genwoordiger der V.S. in de commis sie voor atoomenergie der V.N. be kend gemaakt. „Ik ben ér zeker van, dat het bericht juist is", aldus Os- born. „Ikweet het. omdat .wij er de installaties voor hebben om het te weten. Ik. heb in de atoomcommissie gezegd, dat wij het enkele uren na de explosie zouden weten, op grond van de mate van- radio-actieve .uitstraling in de lucht.. - v Acheson wist het De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Acheson. verklaarde tegenover journalisten op de. hoogte geweest te zijn van de Russische atoomexplosie toen hij Woensdag in zijn eerste grote redevoering voor' de Assemblee een beroep deed op de Sovjetunie tot samenwerking. Waar nemers zagen in dit,gebaar van Ache son „positief een soort „olijftak"- geste". Volgens dr. Olto Hahn, een met de Nobelprijs onderscheiden pionier op het gebied van de kernenergie, zou het bezit door beide partijen van de atoojnbom het gebruik van dit wapen onwaarschijnlijk maken omdat men elkanders tegenactie zou vrezen. Volgens gewoonlijk welingelichte mi litaire kringen te Stockholm is het centrum van de Russische onderzoe kingen op het gebied van de kernener gie gevestigd in Estland en op het eiland Dagoe. dat voor de kust van Estland is gelegen. De bevolking van het eiland is vervangen door Russen. Ook door vluchtelingen is herhaaldelijk melding gemaakt van de bouw van atoomzuilen in dit gebied. Men meent echter te moeten aannemen, dat de atoomexplosie zich verder in het bin nenland heeft voorgedaan. De president vervolgde: „Van het ogenblik af dat de atoom-energie voor het eerst door mensen .werd vrij gemaakt, kon worden verwacht dat ook andere landen zover zouden ko men. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden. „Deze jongste ontwikkeling", zo be sluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijk heid van een werkelijk doeltreffende en gedwongen internationale controle op de atoomenergie". UH de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opgemaakt, dat naar zijn mening de Russen thans in staat zijn een atoombom te maken. Weinige minuten na de verklaring van de president werd het nieuws over alle Amerikaanse zenders be kendgemaakt. De programma's wer den er voor onderbroken en de omroe pers nodigden de luisteraars uit attent te blijven op verder nieuws. Een speciale groep Amerikaanse waarnemers heeft enkele uren na de ontploffing het nieuws doorgegeven, dat in de Sowjetunie een atoomexplo sie had plaats gevonden, aldus heeft Frericlc C Osborn, permanent verte llet Indonesische ministerie van defen sie zal een secretaris generaal worden benoemd speciaal* voor de TNI en een ander speciaal voor het KNIL. Beide legers zullen aanvankelijk gescheiden commando's hebben, terwijl ook de onderdelen der beide legers onder eigen commandanten blijven. Verder zal geheel Indonesië in territoriale commando's worden verdeeld, waarin beide legers aanvankelijk gescheiden zullen opereren en slechts geleidelijk zal men overgaan tot organisatie van een steeds nauwerwordende samenwer king. Wat de Nederlandse troepen be treft, deze zullen op het moment der overdracht geconcentreerd zijn op en kele grote steden. Operatie Bulldog" uitgesteld De opératie-„Bulldog", waarbij een namaakluchtaanval op Groot-Brittannie zou worden uitgevoerd, welke ten doel had de doelmatigheid van de Britse luchtverdediging te beproeven, is uit gesteld, omdat er mist wordt verwacht. Aan de oefening, welke tot Dinsdag zou hebben geduurd, zou door vliegers en personeel van de gronddiensten der Britse, Franse, Amerikaanse, Neder landse en Belgische luchtmachten zijn deelgenomen. Consultatieve Raad bijeen? Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd te Brussel vernomen, dat de na jaarsbijeenkomst van de Consultatieve Raad van mogendheden der Westelijke Unie te Brussel zal worden gehouden en wel in de eerste week van October Verder verwacht men, dat onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst te Brus sel het ministerscomité van de Raad van Europa te Straatsburg opnieuw zal vergaderen om de resoluties te bespre ken, welke door de Europese Assem- blée zijn goedgekeurd. Late aardbeien Een dame te Leersum heeft in haar tuin enkele rijen aardbeien- planten, waarvan zij thans nag om de twee dagen een schaaltje vruch ten plukt. Hoewel niet groot van stuk, is de smaak uitstekend en doet niet onder bij de vroege aard bei. De soort draagt de naam „Ba ron van Solemacher" en is een bos-aardbei. Op het ogenblik bloei en de planten nog regelmatig. Hoe lang de pluk nog zal duren is on bekend. Wel heeft de dame verle den jaar tot in de maand Novem ber de verse vruchten gegeten. Ter herdenking van de 200ste geboortedag van Goethe zal het Zwitserse toneelgezelschap Maandag as. in de Stadsschouwburg te Amsterdam een voorstelling geven van Goethe's Faust. Drie hoofdrolvertolkgrs: links Albert Basserman, rechts Heine Woester en Maria Schelt. „We hebben een lekke band'' Een kordafe broer Naar eerst thans bekend wordt, is Donderdagavond in de Hollarepolder te Oud-Vossemeer door drie mannen ge tracht een overval te plegen op de boerderij van de gebroeders Van Enge len, Om negen uhr hoorden de bewoners van de hoeve, dat er tegen een buiten deur werd geklopt. Er werd geroepen „we hebben een lekke band". De land bouwer Kees van Engelen ging naai de deur, opende deze op een kier en zag drie mannen met maskers voor. Zij drongen naar binnen en dwongen Kees met de handen omhoog te staan. De verdere bewoners van het huis waren inmiddels ook ter plaatse. Een bïöer van Van-Engelen vermoedde wat er ging gebeuren, greep een jachtgeweer en schoot op de indringers. Deze na men overhaast de vlucht. De devaluatie van de Mark Van betrouwbare zijde werd te Bern vernomen, dat de Westduitse regering voorstelt de Mark te devalueren tot 22,5 dollarcents in plaats van tot 23,8 dollarcents, zoals aanvankelijk overwo gen. Dit besluit werd genomen na aandrang van de zijde van exportbe langen. In het kader van het algemeen debat op de algemene vergadering der V.N. heeft de Sowjetrussische afgevaardigde Andrei Wysjinski voorgesteld, dat de vijf grote mogendheden de handen ineenslaan en onderling een vredesverdrag sluiten. Na Engeland en de V.S. beschuldigd te hebben van „voorbereiding voor een nieuwe oorlog", deed Wysjinski de vergadering een voorstel in drie pun ten: Veroordeling van de „voorberei dingen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen, in het bijzonder in de V.S. en Engeland, getroffen wor den". Verbod van atoomwapens en an dere middelen tot massale vernietiging als zijnde „onverenigbaar met het ge- Veten en de eer van naties en- met het iidmaatschap van de V.N.". Eensge zinde verklaring van de vergadering, dat zij wenst, dat de V.S.. Engeland. China, Frankrijk en de Sowjetunie de handen ineen slaan om de dreiging van een nieuwe oorlog af te wenden en onderling een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede". TOESTAND VAN KONING GUSTAAF ONVERANDERD, Er zijn opnieuw twee geneesheren in consult geroepen bij het ziekbed van de één en negentigjarige koning Gustaaf van Zweden, die, zoals gemeld, lijdt aan bronchitis en aan algemene zwakte. De toestand van de vorst schijnt geen aanleiding tot ongerust heid te geven. iiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii .lopen tot 83 liter. En de Italiaan, die wei eens meer dan een hectoliter voor zijn rekening nam per jaar, is daar ook ver onder gebleven. De tijden ver bokalen geheven werden en het licht anderen. En met hen de smaak, waar- fonkelde in het fluweel van de Bour- gere premie voor hun levensverzeke- gogne of de gulden kolking van de over nu eenmaal niet te twisten valt Dan moet ik u in kennis stellen van ring betalen of zij kunnen zich hele- Moesel, liggen achter ons. Zelfs niet het feit, dat Ginger Rogers gescheiden maal niet verzekeren. En nu schijnt het alleen in de consumptielanden als Ne is van haar echtgenoot. Dat-ie alsmaar nodig te zijn het vak van toneel-recen- derland wordt minder wijn gedronken, 's avonds te laat thuis kwam, vond ze sent aan de lijst toe te voegen. Want maar ook in de landen van de wijn- nog niet eens zo erg. Maar de goede een Wurtembergse scribent, die het ge- bergen, in Frankrijk, in Duitsland, in man slaagde er zelfs niet in een be- waagd had in zijn blad een slechte cri- Spanje. Frankrijk, dat eenmaal 146 li- hoorlijk, waterdicht excuus te beden ter per hoofd verorberde, is terugge tiek te plegen over een cabaretgezel schap uit Stuttgart, werd in een ge vecht gewikkeld. De artisten kwamen hem opzoeken en ranselden hem af. Zijn schoonzuster werd in het gevecht ge wikkeld en is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Maar ja, als ze zelfs in de Bondsdag hun fatsoen niet kunnen houden, wat moet het volk dan wel niet denken, niet waar? In Hollywood is op 66-jarige leeftijd overleden de filmregisseur Sam Wood. Een der laatste films, die hij maakte, was getiteld: „Voor wie de doodsklok luidt" grienden, het wijnverbruik loopt achteruit. Het heeft geen zin, er omheen te draaien, de tijden, toen de Roeien, Theo, roeien jongen! De 7 December-divisie tegemoet'. ken. En dat heeft ze hem nooit ver geven. "pelkens als ik zo de hengelaars langs het wallekantje zie zitten, starend naar hun dobber, denk ik aan die meneer op de Canadese meren, die een vis van twintig kilo ving. Hij ver speelde zijn bootje, zijn overhemd, hoed, schoenen, drie hengels en de buitenboordmotor. Maar de vis zat nog aan hem vast, toen hij op de wal krab belde. o Wij Nederlanders worden hoe langer hoe geleerder. In 1948 slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft £28 studenten en dit jaar 899 voor het propaedeutisch examen. 308 bollebozen legden ingenieursexamen af. Ook meer dan een jaar geleden, want toen waren er maar 252. De bewoners van de hoeve brachten telefonisch de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze zette onmiddellijk het veer bij Vosmeer en de brug te Tholen af: Om half tien hield wachtmeester De Jong op de brug een auto aan, waarin twee personen zaten. Een ervan was gewond. Een derde voegde zich bij de auto en vroeg of hij kon liften. Dé wachtmeester heeft het drietal gear resteerd. Twee ervan komen uit Rot terdam. De derde uit Bodegraven. Een van de drie is nog verre familie van de gebroeders Van Engelen. De drie mannen zijn opgesloten te Oud-Vosse meer. In December de tien- millioensie Nederlander Wanneer de voorlopige ramingen kloppen zal waarschijnlijk in December van dit jaar de tien milliocnste Neder lander of Nederlandse zijn of haar feestelijke entree in ons vaderland ma ken. Men mag overigens niet uit het oog verliezen, dat eerst in het begin van 1950 bekend zal worden wie de tien millioenste Nederlander is, omdat de noodzakelijke berekeningen veel tijd vergen door de verschillende factoren, die het inwoneraantal beinvloeden. In Juli van dit jaar telde ons land 9.955.394 inwoners. Op 31 December 1948 was het aantal inwoners in Noord-Holland 1.824.305. In 1948 zijn er 119.768 kinderen van het vrouwelijk geslacht en 128.245 kin deren van het mannelijke geslacht le vend geboren. In datzelfde jaar over leden 37.871 mannen en 34.588 vrouwen. TWEEJARIG KINDJE UIT RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is het tweejarig jonge tje Th. N. uit een raam van de derde verdieping van ziin ouderlijke woning op de Markt te Gouda op straat neer gevallen en in bewusteloze toestand zijn ouderlijk huis binnengedragen. Enige uren later is het slachtoffertje aan de bekomen verwondingen over leden. Om 10.000 dollar De Canadese politie heeft bekend ge maakt over bewijzen te beschikken, dat een vrouw ontplofbare stoffen aan boord van het Canadese passagiers vliegtuig had gebracht, dat 9 Septem ber tengevolge van een ontploffing in de bagage-afdeling bij Quebec veron gelukte, waarbij 23 mensen om het le ven kwamen, en wel met de bedoeling een zich in het vliegtuig bevindende vrouw om het leven te brengen. Eerder had de politie bekend ge maakt, dat zij de mogelijkheid van sa botage onderzocht en een vrouw in ar rest hield, die zich na het innemen van een te grote dosis slaaptabletten in le vensgevaarlijke toestand in het zieken huis te Quebec bevindt. Verder is de politie op zoek naar een man, die de vriend van deze vrouw en de echtge noot van de in het vliegtuig omgekome ne wordt genoemd. Een driehoeksver houding en een levensverzekering van 10.000 dollar bevindt zich volgens de politie op de achtergrond van deze kwestie. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. D. E. Kiewit uit Wedde (Gr.) Sold. J. H. Koster uit Utrecht. Sold. D. Bos uit Katwijk aan Zee. Korp, H. vd Hoef uit Heerlen. Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen deelde mede, dat in de cijfers van het aantal gesneuvelden en gewonden sedert 't van kracht worden van de order tot sta ken van de vijandelijkheden een ster ke daling valt te constateren. In de maand van 10 Juni tot 10 Juli bedroeg het aantal gesneuvelden 107, gewonden 297 en vermisten 7. In de maand van 11 Juli tot elf Augustus waren de cij fers resp 93, 249 en 12 en in de maand van 11 Aug. tot 11 Sept. 20, 59 en 2. Vergeleken met de maand onmiddel lijk voorafgaand aan de order tot sta ken van het vuren zijn dus in de eer ste maand na de order de cijfers tot een vijfde teruggelopen. Dank zij de devaluatie Gisteren is in Den Haag een verga dering gehouden van de presidenten der raden van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse douane-overeenkomst. De voorwaarden voor de verwerkelijking van de voor-unie bleken sedert de mo netaire gebeurtenissen van de laatste cagen zodanig verbeterd, dat de voór- unie op 1 October in werking zal kun nen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan haar regeringen uitbrengen. Beslis singen betreffende het handelsverkeer binnen het kader van de voor-unie kun nen in de komende dagen worden ver wacht. STOFZUIGER VAN ZES POND Naar de „Copenhagen Review" meldt is zojuist op de L eense markt een stof zuiger verschenen, vervaardigd van plastic en licht metaal met een gewicht van slechts zes pond. Ondanks de ge ringe afmetingen heeft deze stofzuiger dezelfde zuigkracht als de apparaten, die thans in gebruik zijn. Bedenkingen bij anti-revolutionairen (Van onze parlementaire redacteur) Tien sprekers stonden Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer ingeschreven voor het debat over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Er zijn er slechts drie aan het woord gekomen. De heer Schouten was tegen de taak- en doelomschrijving van de Sociaal- economische Raad bij de wet en tegen de inhoud van deze vage omschrijving in het onderhavige wetsontwerp. Zijn voorkeur ging uit naar de omschrijving van taak en doel van de Sociaal-econo mische Rai d, zoals deze in het voor-ont werp van de commissie-Van der Ven was gegeven. Een van zijn ernstigste bedenkingen richtte zich tegen de instelling van schappen bij algemene maatregel van bestuur. De Grondwet laat dat niet toe riep de heer Schouten uit. Spreker achtte voorts klaarheid gewenst om rent de bevoegdheden en de inrichting der schappen, omdat bijvoorbeeld de arbeidersorganisaties moeten weten voor de instelling van welk soort or ganen hun medewerking wordt inge roepen. Spreker mocht dan verscheide ne bedenkingen hebben, hij wilde niet temin zijn medewerking verlenen aan de instelling van bedrijfsorganen met publiekrechtelijke bevoegdheid, waar bij hij erop hoopte, dat de regering met zijn wensen rekening zou houden. Die medewerking is niet te verwach ten van de communisten, voor wie de heer G. Wagenaar een vernietigende critiek op het wetsontwerp leverde. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zoals deze thans wordt voorgesteld, ver drijft het laatste beetje democratie, dat nog in ons land aanwezig is, betoogde hij. Lijnrecht tegenover drs, Nederhorst van de P. vd A., die Donderdag het woord gevoerd had, en in zekere zin aan de zijde van de heer Schouten, stond de liberale spreker drs. H. A. Korthals (VVD). Hij koos niet voor collectieve verantwoordelijkheid, maar voor de individuele. De heer Korthals was voorstander van een geleidelijke ontwikkeling, die zich aanpast aan de realiteit: van de in socialistische richting gaande aanbeve lingen van drs. Nederhorst moest hij niets hebben. De stromingen beginnen zich nu in de Kamer duidelijk af te tekenen. Dinsdag zullen de debatten leren, of het merendeel der leden vóór of tegen het eventueel geamendeerde wets- mtwerp is. IN OCTOBER NIEUW FRANKEER ZEGELS. In de loop van October zullen fran keerzegels van 25 cent (bruin-rood) en 30 cent (paars) van het nieuwe type aan de postinrichtingen verkrijgbaar worden gesteld. Tevens zal dan worden begonnen met de verstrekking der frankeerzegels van f 5 en f 10, onder de tot nu toe geldende beperkende bepa lingen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1