Stad en Omgeving* AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Expositie van het spoorwegverzet komt naar Alkmaar Woensdag grote lappenmarkt op de Laat Dr. Polman tot hoogleraar benoemd De winkelweek officieel geopend N.V;ALKMAARSE WASSERIJ westerweg tel.2670 uitmuntende Pannenbier, een oud gebruik CINEMA AMERICAIN HARMONIE-THEATER getje Sam, na de dood van haar man. VICTORIA THEATER: Trein trok in twee jaar honderdduizenden bezoekers (Van één onzer redacteuren) De intergealliëerde vriendschapstrein die twee jaar lang door heel Frankrijk, Belgie en Luxemburg is getrokken en honderdduizenden kijkers heeft ont vangen, is vorige week Zaterdag in Utrecht, het centrum van de Neder landse Spoorwegen, zijn toch door Ne derland begonnen. Nadat de Belgische ambassadeur de uit vijf wagons be staande trein aan Nederland had over gedragen en deze door de minister van Verkeer, mr. Spitzen, in een openings rede was aanvaard, is de rijdende ten toonstelling na in de vier Utrechtse dagen circa twee duizend bezoekers te hel Ven getrokken Donderdag in Am sterdam door burgemeester d'Ailly verwelkomd. Als derde stad in Nederland waar men deze trein kan bezichtigen, staat Alkmaar op het programma. Op 26 en 27 September zal men haar op het derde perron van 't Alkmaarse station kunnen bezichtigen en wel in de mid daguren van half twee tot vijf en des avonds van zeven tot tien uur. De Spoorwegen verlenen hun diensten voor deze reis gratis; de opbrengst komt ge heel ten bate van de Stichting 1940 1945, die dit jaar over 10 millioen gul den moet kunnen beschikken om haar zegenrijk werk ten bate van de Ne derlandse verzetsslachtoffers op rede lijke wijze te kunnen uitvoeren. De tentoonstelling die wij in Amster dam hebben mogen zien, is gelukkig klein van omvang, zodat men haar niet dodelijk vermoeid behoeft te verlaten. De volwassen bezoekers krijgen een filmpje voorgezet, dat een sober maar indringend beeld geeft van het voor malige Duitse concentratiekamp Breen- donck in Belgie. Voor de jeugd zijn bij voldoende belangstelling andere films te zien, waaronder „Kinderreis per trein", die de tocht der Zeeuwse school kinderen naar Rotterdam uitbeeldt, welke de Spoorwegen destijds aan het getroffen Zeeland hebben aangeboden. De vriendschapstrein, welke uit vijf wagons bestaat, waaronder een voor malige salonwagen van de Belgische koning Leopold II, die als kantoor en ontvangstkamer is ingericht, is op Bel gisch initatief tot standgekomen en hoofdzakelijk door Belgische kunste naars ingericht. Het geheel geschiedde onder auspiciën van het Comité In- terallié de resistance du Rail, het In- tergeallieerde Comité van het Spoor wegverzet. In de eerste wagon, of rijtuig zoals dat bij de Spoorwegen heet, zijn fraaie diorama's opgesteld, die een indruk geven van het gevaar volle verzetswerk. Een er van beeldt het droppen van wapens en radiotoe stellen bij de Franse maquis uit, de groep, die in West-Europa het eerst tot gewapend verzet overging. In één der volgende wagons is een expositie van 12 indrukwekkende waterverfschilde rijen van de Belgische kunstenaar Jo Conrardy, die de innerlijke en uiter lijke strijd van de gemartelde concen tratiekampbewoners uitbeeldt. Er is een plaats in de trein gewijd aan de slachtoffers, die deze tijd heeft gekost, waar de bezoekers zich nog eens rustig kunnen bezinnen op de waarden, die destijds op het spel stonden en de prijs die er voor is betaald om deze te red den voor onze en de na ons komende generaties. Aan het eind van de expositie vindt men een interessante uitstalling van allerlei valse bescheiden, stempels, zegels en handtekeningen. En zo men een aandenken wil, men kan 'n Nacht- ausweis kopen ten bate van de Stich ting, waardoor men er van verzekerd wordt ook na acht uur 's avonds rustig op straat te kunnen lopen zonder ge vaar aangehouden te worden. De entreeprijzen, we mogen het voor dit doel wel vermelden, zijn 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor de jeugd. Na het bezoek aan Alkmaar gaat de trein naar Haarlem. In totaal zullen tot en met 12 November 15 Ne derlandse steden worden aangedaan. Er is kans, dat de trein daarna nog naar Griekenland gaat. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Ver geten levens (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een vrouw werd ver kocht (boven 14 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Down Argentine Way (boven 14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Alpenfeest ten bate van t.b.c.-bestrijding. Circus Mullens, Canadaplein, 8 uur voorstel ling. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Voorstellin gen om 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Circus Mullens, Canadaplein, 8 uur, voorstel ling. MAANDAG Bioscopen als Zondag. Aanvang 8 u. Circus Mullens, Canadaplein, 8 uur, voorstelling. Gulden Vlies, 8 uur, Pianocooncert Gerard Hengeveld. ZONDAGSDIENST ARTSEN Morgen, Zondag 25 September wordt de medische dienst waargenomen door de heren J. Lourens, arts, Oudegracht 23, telefoon 2892 en dr. Westerkamp, Emmastraat 93, telefoon 4357. OPENSTELLING APOTHEKEN Morgen, Zondag 25 September zal de apotheek „Wanna, Ritsevoort", Ritse voort 5 voor het publiek geopend zijn. In de komende week zal in deze apo theek ook de nachtdienst worden waar genomen. Rochdale heeft een eigen orgaan Het aantal hier ter stede verschij nende periodieken is met een interes sante uitgave vermeerderd. Verschenen is n.l. een „Mededelin genblad van de Woningbouwvereni ging „Rochdale". In een voorwoord zegt het bestuur behoefte te hebben gevoeld aan meer contact met de talrijke leden om de band tussen deze en het bestuur hech ter te maken. In de rubriek „Nieuwbouw" wordt medegedeeld, dat het bestuur reeds in 1948 de architect Van der List op dracht heeft verstrekt tot het ontwer pen van 63 woningen in het Uiten- boschstraatkwartier en de raad hier voor reeds een bedrag van f 721.325 heeft gevoteerd. Ir. Keesman maakte inmiddels een ontwerp voor de bouw van 54 wonin gen nabij de Finse school aan de Bergerweg. Voorts is deze uitgave gevuld met Interessant nieuws uit „de keuken der vereniging", om te besluiten met een overzicht van hetgeen inzake nieuw bouw in onze gemeente wordt gedaan. Wij stippen daaruit aan, dat de Ver eniging voor Volkshuisvesting 190 wo ningen gereed heeft, de Chr. Woning bouwvereniging „De Voorzorg" er 54 in aanbouw, „Goed Wonen" een plan heeft ingediend voor de bouw van 75 percelen, terwijl de vereniging zelf een project voor de bouw van de vorengenoemde 54 percelen aan de Bergerweg in uitwerking heeft. Met de door particulieren in het Bergerwegkwartier gebouwde nieuwe panden en de 54 duplex-montage-wo- ningen, die van gemeentewege in het Uitenboschstaatkwartier zullen wor den gebouwd, zal de woningvoorzie ning hier ter stede dus geleidelijk aan verbeteren. Verkeersplein bij de Omval wordt verlicht Het verkeersplein aan de Omval, even ten Oosten van Alkmaar, levert voor het verkeer bij avond vele moei lijkheden op, daar hier een goede ver lichting ontbreekt, Op aandringen van de ANWB zal het verkeersplein echter binnenkort van een verlichting worden voorzien. Prijzenswaardig initiatief In verschillende plaatsen In ons land en ook in onze provincie kent men de z.g. Lappenmarkt. Honderden markt kooplui komen don met hun waren op een meestal traditionele dag en bren gen voor zich al grote drukte in de stad. Maar dat niet alleen. Duizenden en nog eens duizenden mensen kij kers en vooral kopers komen uit stad en wijde omgeving om hun tocht langs ae noncieraen marktkramen te beginnen, terwijl de „gewone" winke liers van de komst der marktkooplie den ook al behoorlijk profijt trekken. Een lappendag is een algemeen belang, het is door de grote successen in an dere plaatsen een bewezen feit. Wij vertellen dit omdat Alkmaar op de acht en twintigste September, de jaarlijkse Landbouwdag, voor de eer ste maal in de geschiedenis ook een lapenmarkt binnen zijn veste zal herbergen. Ongeveer driehonderd marktkooplieden uit heel het land zul len zich in het vroege uur opmaken om met hun waren naar onze stad te trekken. Zij zullen komen met enthou siasme en vele aantrekkelijke goede ren en wij geloven, dat het publiek dit zal waarderen door in groten getale deze enorme markt te bezoeken. Van de Koorstraat tot de Schouten straat zullen de standwerkers hun wa ren aanprijzen. Men weet, dat de standwerkers altijd een bijzondere at tractie vormen. Wie heeft er niet eens met een glimlach geboeid een uur en langer staan luisteren naar de verha len Van de kooplieden? Velen zijn niet weg te slaan bij die gezellige praters En de belofte, dat er knapen in hun vak zullen komen, doet ons veel ver wachten. Op de standwerkers volgen aan beide zijden van de Laat, steeds met het front naar de winkels, de rij en z.g. stille kramen, die weer worden gevolgd door een ander aantal stand werkers. Wat er dan wel zal worden aangeboden? Het is moeilijk in een en kele zin te zeggen, maar dat zal dan in de eerste plaats textiel zijn. Doch er komt meer, veel meer. Schoenen, vis, fruit, chocolade, patates frites, ge brande pinda's tweedehands goederen, goud, zilver, speelgoed, tabak, matten, boeken en onnoemlijk veel andere za ken. Slaagt deze grote markt, dan is het wel zeker, dat men gelijk elders van de Alkmaarse lappenmarkt een jaar lijkse traditie zal maken. De lappen markt is mogelijk geworden door het onvermoeide werken van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, die in het gehele land 10.000 leden telt.. Zij heeft in Alkmaar samenwerking gezocht met de Vereni ging van Laatwinkeliers, die het be lang van een dergelijke grote jaar markt voor de Middenstand inzag Grote medewerking werd ook verkre gen van de zijde van het gemeente bestuur, de directeur van het markt wezen te Alkmaar en de Landbouw- commissie. De samenwerking, die ge wenst werd met de Contactcommissie van de Middenstand, kwam niet tot stand. De lappenmarkt, die van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur op de Laat met een totale lengte van 1200 meter zal worden gehouden, zal met de grote Landbouwdag en Winkelweek op Woensdag 29 September Alkmaar tot éen waar centrum van onze streek ma ken. Aan alle kanten wordt er naar gestreefd om Alkmaar werkelijk de naam van centrumplaats waardig te doen zijn. Daarom hopen wij dat de eerste lappenmarkt zal slagen, want dan is ook die functie van Alkmaar opnieuw metterdaad bevestigd. CITROËN met muuruoste bggtng Bergen N H. Telef. 2456 Een gewaardeerd predikant gaat heen De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken, te Den Haag bijeen, heeft gistermorgen na een langdurige comitézitting in de vacature van prof. dr. K. Schilder benoemd tot hoogle raar in de dogmatiek aan de Theologi sche Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen, dr. A. D. R. Pol man, Gereformeerd predikant alhier. Dr. A. D. R. Polman was ter Synode aanwezig hij is sinds 1936, eerst voor Friesland, thans voor Noord-Holland af gevaardigde en werd door de praeses hartelijk toegesproken. Dr. Polman stond op de voordracht met dr. D. R. de Groot, predikant te Woudsend (Fr.) en dr. L. van der Zan den. Deze benoeming van haar voorgan ger betekent voor de Gereformeerde Kerk alhier ongetwijfeld een zware slag. Ds. Polman, die zijn ambt in de Alkmaarse gemeente sinds 2 October 1945 vervulde, werd door velen hoge lijk gewaardeerd. Dat bleek ons toen de predikant ons hedenmorgen in zijn woning wilde ontvangen. Vele prach tige bloemstukken vertelden, dat ook anderen zich in de eervolle benoeming van dr. Polman verheugden. „Ook voor mij zal het niet eenvoudig zijn van al mijn vrienden hier afscheid te moeten nemen. Ook van Alkmaar als stad ben ik veel gaan houden. Maar mijn wetenschappelijk werk wees in deze richting", zeide dr. Polman ons. „Beginnen uw werkzaamheden reeds bij de aanvang van de nieuwe colle ges?" „Neen, ik zal in Kampen eerst na de Kerstvacantie in functie treden." „Wanneer neemt u afscheid van uw gemeente?" „De dag is nog niet bepaald maar dat zal toch zeker wel binnenkort zijn." Dr. Polman werd 2 Mei 1897 in Assen geboren. Zijn eerste standplaats als predikant was Roden (Dr.), waar hij van 1926 tot 1932 werkzaam was. Daar na vervulde hij tot 1945 het ambt te Bolsward. Dr. Polman promoveerde in 1936 cum laude aan de Vrije Universi teit te Amsterdam op het proefschrift: „De praedestinatieleer van Augustinus, Thomas van Aquino en Calvijn". Tal van bijdragen in verzamelwerken wer den door dr. Polman geschreven. Op het ogenblik zijn reeds twee delen van een werk van vier verschenen over De Nederlandse Geloofsbelijdenis" bij de uitgever Wever te Franeker. Dit werk werd in binnen- en buitenland zeer gunstig ontvangen. Het spreekt vanzelf,, dat het weten schappelijke werk op het grootste deel van dr. Polmans tijd beslag legde. Des ondanks was hij in Alkmaar nog voor zitter van de afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap. Dr. Polman is tevens lid van de Rooms-Protestantse Gespreksgemeenschap, waarvan Rooms Katholieke, Hervormde en Gerefor meerde geleerden deel uitmaken. Velen zullen het betreuren, dat dr. Polman heengaat, maar daarnaast is er vreugde, dat juist hij wordt geroepen om deze belangrijke leerstoel te bezet ten. WERELDDIERENDAG Op vier October, werelddierendag, zal te Alkmaar worden gecollecteerd voor het te bouwen dierenasyl. Dames boven de leeftijd van zestien jaar, die genegen zijn bij de collecte hetzij 's morgens hetzy 's middags behulp zaam te zijn, wordt vriendelijk ver zocht zich te willen opgeven bij de se cretaresse, mevrouw M. C. van Ros- sum, Juliana van Stolberglaan 16, te lefoon 3708. Op 1 October zal voor hetzelfde doel te Bergen een collecte worden gehou den. De dames te Bergen wordt ver zocht zich te willen melden bij me vrouw M. van Zwieten, Verlengde Geestweg 31. Onze blinden vragen uw aandacht Ten bate van de Stichting Christe lijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen" zal in de komende wek een huis-aan- huis-collecte worden gehouden. Deze Stichting is het overkoepelings orgaan voor collecten van de inrich tingen „Bartimeus" te Zeist, „Sonne- heerdt" te Ermelo en de Werkinrich ting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Aan deze inrichtingen ontvangen on geveer 500 blinden, zonder onderscheid van gezindte of herkomst, onderwijs, lonende arbeid, huisvesting en bijstand op ieder gebied. Geeft mild voor deze blinde man nen, vrouwen, jongens en meisjes, die reeds zoveel moeten ontberen. PIANO-CONCERT GERARD HENGEVELD. Wij vestigen er even de aandacht op, dat het uitgestelde concert van Ge rard Hengeveld zal plaats vinden op Maandag 26 Sept.. 8 uur in 't Gulden Vlies. Scholieren en leerlingen muziek scholen hebben tegen halve prijs toe gang. WASBEHANDELING Het is een goede gewoonte, dat, als bij het' bouwen of herstellen van een huis de eerste dakspant is geslagen, de arbeiders door de bewoner van dat huis z.g. pannenbier wordt aangebo den. Dat is een heel oud gebruik en hoewel het niet overal meer in ere wordt gehouden, mag het zeker niet vergeten worden als een museum van een nieuw dak wordt voorzien. Gisteren werd de eerste spant ge slagen van het „Huis met de kogel" en dat werd gisteravond in een renais sancestijl opgetrokken kamer op de bovenverdieping gevierd. Van de zes arbeiders, speciale antiekwerkers, die dit werk uitvoeren, waren er drie aanwezig. Het waren de heren Weh- nes, Berkhout en Schut. De heer S. Schaaf, de aannemer van dit werk, wilde niet achterblijven en gaf eveneens acte de présence. Het moet gezegd worden, dat de heren Jansen en Van \Tiggelen, de tegen woordige bewoners van dit museum, het nergens aan lieten ontbreken. Daar, in die historische kamer, waar de eeuwenoude olielamp boven de tafel hing, waar het pijpenkomfoor op tafel stond en waar de indrukwek kende schouw op de achtergrond het geheel completeerde, daar werd een oud gebruik in ere hersteld. Er was bier in alle soorten en ook de jenever, in verband met de gehele omgeving was het zeer oude jenever, ontbrak niet. Kan het anders of de stemming was prima? De heren Jansen en Van Tiggelen bleken gulle gastheren te zijn en spoedig kwamen de tongen los. Twee late bezoekers, die het museum wilden bezichtigen, schaarden zich weldra ook aan tafel. Er werden grapjes gemaakt en er werd ernstig gedebatteerd. Het belangrijkste on derwerp was natuurlijk het „Huis met de kogel". Het huis krijgt thans weer een prima dak, doch er is meer, dat varbetering behoeft. Dezer dagen zakte iemand pardoes door de zolder en het is te begrijpen, dat de bewo ners van het museum dat een gerede aanleiding vonden om over een nieu we zolder te spreken. Een ander punt va bespreking was de gevel, Deze is van bespreking was de gevel. Deze Is handvormpjes, een kostbare steen soort. Het verwonderde ons dan ook, toen we hoorden, dat het de bedoeling is deze met een laag specie te bedek ken. Naar wij hopen, zal men van dit voornemen afzien. Het pannenbier was gezellig en on gedwongen en de tijd om op te stap pen brak veel te gauw aan. Wij weten niet, hoe het vroeger was, doch tegen woordig wil moeder de vrouw dat haar man bij het avondeten op tijd thuis is en dat was del'yreden, dat om streeks half zeven de heer Schaaf en zijn mannen van hun gastheren af scheid namen. Moge dit oude gebruik weer overal in ere worden hersteld. Enquête onder de middenstanders Onder grote belangstelling van de zijde van de middenstand had gister avond ten stadhuize de officieele ope ning van de winkelweek plaats. Aan wezig waren o.m. de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema de heren G. van Slingerland M. Coerts, R. Bakker, mr. R. Veendorp, C. W. Key sper, J, Dreeuws, P. H. Nijhuis en ir. H. Knol. Voorts waren aanwezig de besturen van de drie middenstandsorganisaties. Omstreeks zeven uur opende mr. dr. Wytema de bijeenkomst. „Alkmaar is door de natuur voorbestemd de hoofdstad van het Noorderkwartier te zijn," aldus de burgemeester. Het gaat echter niet alleen om de geografische ligging van de stad, doch ook om de capaciteiten van haar inwoners. Een stad is niets als haar inwoners nieta zijn. Alkmaar heeft zijn functie als centrum van het Noorderkwartier eeuwen lang naar behoren vervuld en hiervoor hebben we in de eerste plaats de middenstand te danken. Willen we met gerustheid de onzekere toekomst tegemoet gaan, zo ging burgemees ter Wytema verder, dan moeten we voldoende kennis van het economisch DOWN ARGENTINE WAY Gisteravond hebben wij kennis ge maakt met Argentinië. Het moet een land zijn, waar een ieder met een lach door het leven gaat, perfect een conga kan dansen, waar de maan steeds in volle glorie tussen de sterren staat en charmante vrouwen zich heel gemak kelijk door mooie mannen het hof laten maken, al dan niet met guitaar-begelei ding, Dan volgt haar strijd tegen de opposi- GREER GARSON IN he die er van verschillende zijden ont- EEN WONDERMOOIE ROL. staat' Maar ziJ houtit moedig vol en eqet tenslotte zelfs na de overwinning Met de grootste aandacht en geboeid nog afstand van het kind, waaraan zij door het spel van Greer Garson, de zjch z0 gehecht heeft, zo zeer geliefde Engelse filmactrice, in een fijn gekleurde film, hebben de be zoekers in de Harmonie het hoofdnum- Wat Greer Garson in de rol van Ed na in deze film presteert, behoort tot EEN VROUW WERD VERKOCHT. Een titel, die veel deed verwachten. Namen van hoofdrolspelers als Loret- ta Young en^ William Holden, die de verwachttingen niet minder spanden. Misschien hebben wij ons te veel voor gesteld van deze Amerikaanse pioniers film en is dit de reden, waarom zij ons niet voor het volle gedevalueerde - pond kon bevredigen. „Een vrouw werd v erkocht" gaat mank aan een zekere traagheid. In deze loomheid kan zelfs Zó heeft Daniël Zaruck het in zijn mer gevolgd. „Vergeten Levens" is de het beste, wat zij ooit als filmactrice door geen spannende Indianen-overval titel, {lie weinig zegt. „Edna's schone *iee^ gegeven, Dat moet men gezien verandering gebracht worden. Men nroduct „Wown Argentine Way" voor willen stellen. Naar onze smaak was 't taak" ware beter geweest, allemaal een beetje te zoetig. De eeu wige glimlach van Don Ameche, de kunnen waarderen. Walter Pidgeon Edna Kahly (Greer Garson) onder- was uitstekend als de echtgenoot en vindt een grote teleurstelling als haar Felix Bressart (een oude bekende uit hebben om het naar volle waarde te mist het tempo, dat synoniem is aan de geest der pioniers, die zich in het Amerika van de vorige eeuw ver van de bewoonde wereld in' de wildernis verliefde blikken van Bettv Grable 't „1 oieasan leen ouae pexenae uit uewoonae wereia m ae wildernis nn-a Esthetisch Fe doe van een AmBri. Jeugdvriendin (mooi vertolkt door Mat- vroegere films) een goed getypeerde een toekomst schiepen. Daarbij komt on-aesthetisch gedoe van een Ameri kaanse Henriëtte Davids konden maar weinig bekoren. Nu willen wij niet beweren dat „Down Argentine Way" volkomen onge nietbaar is. Integendeel, het optreden van de danseres Carmen Miranda, de ons "ha Hunt) juist voordat hun beider hu- dorpsdokter. De vele zeer goed bezette de figuur van de woudloper, de vriend welijk zal worden voltrokken, zelf- bijrollen maakten verder het geheel tot des huizes, die uiteindelijk de oorzaak moord pleegt, omdat aan het licht is eer, f;im die niet naliet grote indruk is, dat de pionier zijn gekochte vrouw gekomen, dat zij een aangenomen kind ur de toeschouwers te maken, mede ais zijn is Edna trouwt later met Sam .Gladny 000r de £raaje begeleidende muziek in en gaat naar Texas, waar zij een geluk kig leven leidt De geboorte van een gauw zal vergeten! Als inleiding een paar uitstekende den veel waar de film aan inhoud te wordt gedood Edna wil haar leed door journaals met o.a. in het Ned. Nieuws fraaie opnamen en de vaak uitsteken- zoontje brengt nieuwe vreugde, maar de Zuid-Amerikaanse muziek vergoe- dan komt de tegenslag. De kleine Sam kort schiet, Het voorprogramma is met 'n prach tige natuurfilm, een geestige „Terry echtgenote accepteert. Deze woudloper is te sweet. Wij kunnen ons de laatste acte Een film, die men niet moeilijk voorstellen, dat in de Far West een jager luidkeels zingend en tokke lend op zijn guitaar het spoor van vij andige Indianen, poema's en beren kruist. Op deze wijze appelleert men verstrooiing verzetten. Maar door dr. da opening van de Staten-Generaal met in te hoge mate aan onze toch niet ge- Breslar komt zij er toe zich te interes- seren voor misdeelde, onechte of ouder- de P^chtigheid in de Ridderzaal. Ver- loze kinderen. Prachtig, zoals zij in ^er belangrijke gebeurtenissen uit an- Toon" en actueel nieuws alleszins de haar werk opgaat! Zeer mooi Is haar dere delen van het land en een aardige moeite waard. liefde voor het gebrekkige vondelin- gekleurde tekenfilm. ringe fantasie. In het voorprogramma brengt Tex Benneke ons het Glen Miller orkest en zorgt Polygoon-Profilty voor een uit gebreid journaal. leven van deze stad hebben. Een Frans spreekwoord zegt: Regeren is vooruit zien. Als we maatregelen willen tref fen, die een reeks van jaren juist moe ten blijken te zijn, hebben we gegevens over het verleden nodig. We moeten weten hoe de zaken tot stand zijn ge komen, waaruit ze zijn voortgekomen, we moeten hun verleden, hun groei en hun richting weten. Het is dan ook de bedoeling een enquête te houden onder de middenstand en ik doe een beroep aan ieder om hieraan ten volle mede te werken," aldus burgemeester Wytema. Spreker zeide te hopen, dat het nageslacht zal zeggen: Men heeft in Alkmaar de zaak destijds goed op gezet. De tweede spreker was de heer C. W. Keijsper, die er op wees, dat er nu voor de vierde maal een winkelweek georganiseerd werd! Oorspronkelijk had men voor dit jaar een ander plan, doch dat kon op het laatste ogenblik niet doorgaan. De heer Keijsper zeide er blij om te zijn, dat de burge meester er in zijn toespraak op wees, dat de middenstand een taak te ver vullen heeft, aangezien er' nog steeds middenstanders blijken te zijn, die dat niet begrijpen en die niet aan'de win kelweek meedoen. Andere plaatsen organiseren ook winkelweken en het is juist de taak van de Alkmaarse middenstand ook het publiek uit de omgeving te trekken. Hierna verzocht spreker de burgemeester de winkel week te willen openen. Burgemeester Wytcfna bood de middenstand zijn beste wensen aan voor het volledig slagen van de actie en verklaarde de winkelweek daarna voor geopend. Het muziekcorps „Excelsior" zorgde voor een aardige verrassing, door voor het door een schijnwerper ver lichte stadhuis een serenade te geven. Na het „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord" werd nog een mars ten ge hore gebracht, waarna het muziek corps zijn tocht door de feestelijk versierde stad vervolgde. Ook de ver gaderden maakten zich spoedig op om het effect van de winkelweek in ogen schouw te nemen. Heer-Huqowaard GROTE TENTOONSTELLING. Op Zaterdag, Zondag en Maandag 1, 2 en 3 October a,s„ zal er in de zalen van café „Halfweg" een grote tentoon stelling georganiseerd worden in huis vlijt, tuinbouw en floraüa. De officiële opening vindt plaats op Zaterdag 1 October a.s., des namiddags om 8 uur. Verschillende attracties zijn aan de ze tentoonstelling verbonden: n,l. thee tuin, rad van avontuur, muziek, zang en een schitterende verlichting.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2