De Wereld der Vrouwen I akkertje SBH Noordhollands vee op Tentoonstelling van het N.R.S. te 's Hertogenbosch Elizabeth Blackwell, Regering bezorgd over bescherming van heilige plaatsen in Palestina Julia per advertentie Peil van onze landbouw moet verder omhoog Schoolkleding Recept van Kers: MMÊSMSiË ASTE GROND steeds met klcn risen uitnodigt, cm an, bevat dit sp:'i> Want een bezo k leren betekent in gevaar". Zo sprak en theoloog Scire n ht aan deze woe ■- blad las, hoe de maar thans gehe.A i opnieuw in ga* dit prachtige ge raakt als het ware van het dagelijks n plechtige, haast den kan zich in eker voelen, rustig edele gedachten, az tjtacwMnoq jajj >ze gevoelens m ste. Men zou deze iedereen bjj het ?n mooie kerk on- i kunnen gebrui- aar de kerk! Want loment buiten de ilijks leven. Daar 3e lijnen van het ige orgelpijpen van ze kleine wereld Daar zult u rust el, zekerheid te- Tegenover derge- ;eldt de opmerking ;at het ter kerk ekent. Hoe moeten gedachte, dat v. ij :e staan voor God. n de kerkganger, er. De kerkganger om te horen, hoe afbrengt. En de om een gloedvolle let gaat niet om de iet plechtige, ver- he. Het enige dat 1 is, is het staan s, dat geldt kerk- belden. En nu en wenden zo men :taan is geen pret. ;en enkele manier n gemaakt, Dat is ir je een goede met de woorden: eens meegemaakt „staan" betekent imen met de wer. mgeziene. Dat het '1 hoog boven ons beseft ieder. Maar eze ontmoeting is. de kerk nabij is. u, God de Heilige, tn de kerk komt u waarheid. Nu ple- te maken, dat we 'beid horen, graag n of de waarheid s een aperte leu- id zijn we voor sis voor de waar- ns convenieert de De waarheid pro pen, of.,., te ver- Ierzoeker Darwin geheugen. Maar lig waren met zijn op. Want deze fei- - hij merkte, met Vóór de waarheid neer. In de kerk r de werkelijkheid die de waarheid ngaande u. In de [esproken, niet tot minder tot ieder- dt radicaal: U be- t ge op een heel oorlicht en geana- gt God niet. wan- 'an de duizenden rk gaat. Integen- at doet, zult ge u verdedigen. Want rent u is in de sn bezoek aan het werkelijkheid een voor u zelf, voor smoedelijke of on- Een gevaar voor gevaar voor de kerkeraadsleden, tn gevaar voor de in acht! Weet wat ter kerk trekt Zondagse pak aan, en En wisten de God zien gelijk iet voor. dat deze keerzijde hebben, lods vriendschap, istus en uw enige iden Dat weet ik. afschuw voor al- e, om toch vooral t voor kerkganger Neemt u in acht! ox* Geéi Successen voor onze veefokkers nE KRACHTMETING TE 's HERTOGENBOSCH is ten einde en hoewel we op het tentoonstellingsterrein hier en daar klanken opvingen van Noord- Hollanders, waaruit een zekere teleurstelling sprak ten aanzien van de behaal de resultaten, geloven we toch, dat er alle aanleiding is tot tevredenheid. Voor zover de stieren betreft, wist men, dat de strijd in hoofdzaak zou worden aangebonden tegen Fries vee. Want, hoewel Friesland een eigen stamboek bezit en daarom niet kon uitkomen op deze tentoonstelling van het Nederlandse Rundveestamboek, was eigenlijk alles, wat aan stieren door de resterende negen provinciën aan zwartbond vee werd aangevoerd, hetzij uit Friesland geïmporteerd, hetzij van overwegend Friese afstamming. Alleen de inzendingen van Noord-Holland waren in doorsnee geheel producten van eigen fokkerij en zo was het bij de stieren in wezeneen wedstrijd tussen Noord-Holland en Friesland. Nu is het fokgebied in Friesland zoveel groter dan bij ons en wordt daarnaast de veefokkerij in Friesland reeds zó lang en zó intensief bedreven, dat het verkeerd zou zijn te denken, dat een ontmoeting niet talrijke winstpunten voor de Friese stieren zou opleveren. Dit is ook inderdaad gebeurd, wat niet wegneemt, dat de Noordhollandse fokkerij enige aardige successen kon be halen. Zodat er allerminst aanleiding behoort te zijn tot pessimisme. Opvallend is het, hoeveel van de allerbeste stieren in handen zijn van verenigingen voor kunstmatige inseminatie. Gezien het groot aantal koeien, dat op deze wijze door een stier kan worden bevrucht, speelt bij de aankoop de prijs nauwelijks meer een rol en is men in staat het allerbeste fokmateriaal aan te kopen. Zo stond de Hollandse stier tegenover de fine fleur van wat Friesland heeft voortgebracht. QNDER TTfl.C de Noordhollandse fokkers was het de heer K, Reyne uit Schagen, die ditmaal zonder twijfel de troon wegdroeg. Nog onlangs hoorden we een deskundige zeggen, dat de Gebr. Ruijter uit Blokker in Noord-Holland op eenzame hoogte stonden, ongenaak baar voor ieder ander. Op deze ten toonstelling moest deze stal echter de vlag strijken voor de heer Reyne, van wie niet minder dan 1 stier en 4 koeien IA werden geclassificeerd. Hij stond IA met zijn eigenaarsgroep en leverde ten slotte het kampioensdier van de melkgevende koeien. Het is jammer, dat de heer Reyne, die zelf on gesteld is, dit succes, dat misschien het succes van zijn leven is, niet in eigen persoon kon bijwonen. Een woord van hulde aan zijn adres is zeker verdiend, waarmee we de andere knappe fokkers uit ons gewest, waarvan verschillende een beste beurt hebben gemaakt, in het minst geen afbreuk willen doen. De fokkerij kan alleen dan met succes worden bedreven, wanneer in een ge bied velen er zich ernstig op toeleggen. De tentoonstelling te 's Hertogenbosch heeft bewezen, dat dit in Noord-Holland zeker het geval is. Stieren. Bij de stieren, geboren vóór 1 October 1945 was de lA-prijs voor Etje's Con- stantijn, die weliswaar in Beilen staat, maar die van Noordhollandse afstam ming is, gefokt door gebr. C. J. en M. Montsma te Slootdorp. IC kreeg Adema 34, eig. KI. Schouten, Schagen, gefokt door Wed, D. N. Mulder, Hippolytus- hoef. 3A Coba's Adema, fokker C. G. Ruijter, Beemster, eigenaresse Ver. voor K.I. te Wogmeer. Gebr. Ruijter zagen zich bij de stie ren, geboren na 30 September 1945 en vóór 1 October 1946, de hoogste eer ontgaan. Die ging naar een stier van Friese afstamming. Hun Adema 21 van de Woudhoeve kreeg IB. De ver dere Noordhollandse resultaten waren: ÏC Adema 22 van de Woudhoeve, eig. Ver. voor K.I. te Wogmeer; IE De Bonts Constantijn 2, Gm. Dekker, Ooster Blokker; 2C Bertus Adema 16, Jb Clay, Baaarsdorpermeer; 3A Adema 29 van de Woudhoeve, A. Kuiper, Heer- Hugowaard. In de rubriek stieren, gebore- -a 30 Sept. 1946 en vóór 15 Febr. 1947 .wam slechts één Noordhollandse stier uit, Het was Marie Adema v. d. Buurt, eig. Stierenver. Assumburg, Uitgeest. Hij werd 3C. Geen enkele Noordhollandse stier kon het tot een bekroning brengen in de twee volgende rubrieken, waarin overigens slechts één stier uit dit ge west uitkwam. De rubriek V-eren, geboren na 14 Febr. 1948 en vóór 1 October 1918, was succesvoller. IA werd Adema 9 van Cruysoord, eig. K. Reyne, fokker W. Kool, Beemster. Verdere eerste prijzen waren er niet. Er volgden uit onze provincie nog: 2B Jacob Jan v. d. Buurt, eig. Stierenver. Assumburg, Uit geest; 2C Adema 52 v. d. Beukenhoeve, eig. Coöp. Ver. voor K.I. „Alkmaar en Omstreken", Stompetoren; 3A Adema 62 v. d. Woudhoeve, Gebr. Ruyter, O.- Blokker en 3B Primeur, Jn. Pijper, Winkel. KOEIEN (zware grondl. Onder de koeien was, voor zover het de zwartbonte betreft, Noord Holland toonaangevend. Slechts weinige lA-prij zen kwamen niet naar hier. Melkgevende, geboren vóór 1 Oct. '40: IA Greta 2, C. N. Laan Dzn., Berkhout; 2A Anna 7, A. C. J. Wiering, Hoogkar- spel. Melkgevende, geb. na 1 Oct. 1940 en vóór 1 Oct. 1941: IA Aaltje 13, J. J Ruijter Jbzn., Berkhout; 2B De Kleine 6, J. Bakker Cz„ Wieringerwaard; 3D Blok 108, P. J. Koster, „Blokland", Hoogkarspel. Melkgevende, geb. na 1 Oct. 1941 en vóór 1 Oct. 1942: IA Agatha 3, T. v d. Meer, Westwoud; 1B Ensius 34, P. J. Koster, „Blokland", Hoogkarspel; 2B Ensius 33, dezelfde. Melkgevende, geb. na 1 Oct. 1942 en vóór 1 Oct. 1943: IA Doortje 40. A. C. J. Wiering, Hoogkarspel; 2C Doortje 37, dezelfde. Melkgevende, geboren na 1 Oct. 1943 en vóór 1 Oct. 1944: 2B Blok 121, P. J Koster, „Blokland", Hoogkarspel; 2E Annle 16. Gebr. de Boer. Spanbroek: 3A Doortje 45. A. C. J. Wiering, Hoog karspel. Eervolle vermeldingen: Klara 19, Jn. Pijper, Winkel: Sannie Brant 3. dezelfde: Johanna 4, Wed. J. Schaper, Zwaagdijk. Melkgevende, geboren na 1 Oct. 1944 en vóór 1 Oct. 1945: ID Teatsche 48. D. Donker Pz. Schagen: 2B Jannie 39, Jn Pijper, Winkel; 3A Trijntje 48, Wed. D. Ruvter, Nibbixwoud. Melkgevende, geb. na 1 Oct. 1945 en vóór 1 Oct. 1946: IA Dina Lindbergh 12 Gebr. Rtiyter, O Blokker: IB Blok 134. P. J. Koster, „Blokland", Hoog mmm karspel; 2B Emma 20, Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; 2C Pietje 33, Gebr. Ruy ter, O.-Blokker. Eervolle vermelding: Pietje 33, Joh. de Veer, Schagen. Melkvaarzen, geb. na 1 Oct. 1946 en vóór 1 Oct. 1947: IA Marie 28, R. Bak ker, Venhuizen; 1B Coba 22, W. Kool Kz., Noord Beemster; IC Marie 46, W. Kool Kz., Noord Beemster; ID Anna U, A. C J. Wiering, Hoogkarspel; 2A Ma rie 45, W. Kool Kz., Noord-Beemster; 2C Trijntje 54, Wed, D. Ruyter, Nibbix woud; 2D Pietje 35, Gebr. Ruyter, O.- Blokker; 3C Coba 55, Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud. Drachtige koeien, geb. vóór 1 Oct. 1944: IA Trijntje 16, Jb. Kroon, Nib bixwoud; 3A ÏJmkje 8, D. Aij, Anna Paulowna; 3B Eppie 15, J. J- Ruyter Jz., Berkhout; 3C Emma 4, J. Jongert, Westwoud. Drachtige koeien, geb. na 1 Oct. 1944 en vóór 1 Oct. 1946: 3A Pietje 23, Gebr. Ruyter, O.-Blokker. Drachtige vaarzen, geboren na SI Juli 1946 en vóór 1 Oct. 1947: IA Tietje 22, C. Koopman, Hoogkarspel; 2A Reinoutje 5, P. Kistemaker, Noord-Beemster; 3A Dina Lindbergh 16, Gebr. Ruyter, O.- Blokker. Vaarzen cn pinken, geb. na 1 April 1947 en vóór 15 Febr. 1948; IA Gerard Anna 18, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 1B Annte 18, R. Bakker, Venhuizen; 2e Coba 36, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 3A Pietje 43, Gebr. Ruyter, O.-Blokker. Pinken, geb. na 15 Febr. 1948 en vóór 1 Oct. 1948: IB Augusta 24, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 2A Marie 33, R. Bakker, Venhuizen; 2B Ensius 50, P. J. Koster, „Blokland", Hoogkarspel; 2C Marie 32, R. Bakker, Venhuizen; 2D Tine 19, Jan Ruyter, Noord-Beemster; SA Pietje 47. Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 3B Gretha 14, Wed. J. Groot Jaczn., Westwoud; 3C Dora 34, P. J. Koster, „Blokland", Hoogkarspel. Eervolle ver melding: Aaltje 16, J. C. J. Jonker, West woud PRODUCTIEKLASSE (zware grond) Melkgevende koelen, geb. vóór 1 Oct. 1941: IA Robbert 32, K. Reyne Kz., Schagen; 1B Blok 102, P. J. Koster, „Blokland", Hoogkarspel; IC Rolanda 3, K, Reyne Kz., Schagen: ID Augusta 14, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 1F Mei bloem 6, P. Jongert, Westwoud; 1G Martha 3, J. C. J. Jonker, Westwoud; 2D Marie 11, R. Bakker, Venhuizen. Eervolle vermelding: Eppie 13, J. J. Ruyter Jbzn., Berkhout. Melkgevende koeien, geb. na 1 Oot. 1941 en vóór 1 Oct. 1942: IA Jeltje 30, K. Reyne Kz., Schagen; IB Marie 15, R. Bakker, Venhuizen; ID Dina Lindbergh 6, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 2A De Bles Jb. Kroon, Nibbixwoud; 2B Marie 14, R. Bakker, Venhuizen; 2C Marie 13, R. Bakker, Venhuizen; 3A Maartje 167, Jb. Reyne, Barsingerhorn; 3B De Bont 11, Gm. Dekker, O.-Blokker; 3C Sophie K 9, Gebr. Ruyter, O.-Blokker. Eervolle vermeldingen: Anema 27, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; Martha 4, J. C. J. Jonker, Westwoud; Geertje 26, Jn. Pijper, Winkel. Melkgevende koeien, geb. na 1 Oct. 1942 en vóór 1 Oct. 1943: IA Martha 5, J. C. J. Jonker, Westwoud; 1B Pietje 15, Gebr. Ruyter, O.-Blokker; IC Julia, L. Laan, Berkhout; 2A Coba 36, Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; 3A Siemke 4, G. Koster, Schellinkhout. Melkgevende koeien, geb. na 1 Oct. 1943 en vóór 1 Oct. 1944: ID Koopmans 87, Gebr. Ruyter, O. Blokker; IE Blok 120, P. J. Koster, „Blokland", Hoog karspel; 2B Maartje 228, W. Kool Kz.. Noord-Beemster; 2C Emma 17, Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; 3A Marie 19, R. Bakker, Venhuizen; 3B Laura 24, J. J. Ruyter Jbzn., Berkhout: 3D Neeltje 25, Gebr. de Boer, Spanbroek. Melkgevende koeien, geb. na 1 Oct. 1944 en vóór 1 Oct. 1945: IA Reino 26. K. Revne Kz.. Schagen: IC Emma 19. Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; ID Gré 40. C. Spaans Hz.. Wieringerwaard; IE Marie 22, R. Bakker, Venhuizen; 1F Emma 18. Wed. D Ruvter. Nibbixwoud: 1G Doortle 47. A. C. J Wiering, Hoog karspel; 1H Anna 9. Gebr Ruvter. O.- Blokker; 2A Pietje 24. Gebr. Ruyter, O pinkker; CB Ruurdje 25, P. Wijdenes Cz. Twisk. Melkgevende koelen, eeb. na 1 Oct. 1945 en vóór 1 Oot. 1946; IA Roosjes Adema 5. K. Reyne, Schagen; 1B Aaltje 17, Gebr, Ruvter. O Blokker: IC Ger rard Anna 14. dezelfde: 2A Emma 21. Wed. D Ruvter, Nibbixwoud: 2B So- nhie 23. N. Ruvter. Beemster: 2C Aaltle 2. Jn Piir-er, Winkel; 3A Marie 40, W Kool Kz., Noord Beemster. GROEPEN (zware grond) Bij de groepen, bestaande uit minder dan 5 dieren werden geclassificeerd: IA Groep van J. C. J. Jonker, Westwoud: 1B Groep van W. Kool Kz., Noord Beemster; 2A Groep van J. J. Ruyter Jbzn., Berkhout. Bij die bestaande uit meer dan 5 die ren moest Noord Holland de kroon J-Jet is natuurlijk niet dkt om het ronduit in een serieuze rubriek te zetten, maar ik kom er eerlijk voor uit: Ik ben dol op advertenties. Ik lees ze, als ik het mij maar enigzins ^permitteren kan, elke avond allemaal door. Van de geboorteberichten via de woonschepen en de ijzersterke schoolkousen tot aan het volslagen onbegrijpelijk proza, waarin deur waarders iets heel eenvoudigs zo in gewikkeld mogelijk plegen uit te drukken. Want een advertentie is tenslotte niet alleen miar een advertentie. Het is, heel even, het beeld van een mede mens onder de loupe van uw aan dacht. En dat beeld is soms komisch, soms tragisch, soms alleen maar ge woon nuchter eigenwijs en soms van een verregaande zieligheid. En zieligheid is, hoe vreemd het ook klingen moge, dikwijls aangrij pender dan natuurrampen of groot scheepse menselijke wandaden. Zoals een massagraf ons alleen maar ver bijstert waar het kleine schilde rijtje van het anonieme Kinderlijkje in het Mauritshuis ons tot tranen ontroert. De menselijke zieligheid wekt medelijden en tegelijk ergernis. Ze heeft ergens, waar dan ook, een beurs plekje, een irriterend barstje; ze kleppert hulpeloos met een half- lam vlerkje, dat eigenlijk helemaal niet zo halflam behoefde te zijn. Dit alles, en nog veel meer, komt steevast bij mij boven als ik toe ben aan de huwelijksadvertenties. Ik bedoel nog niet zo zeer de ruim hartige, ietwat nuchtere ontboeze mingen in de trant van: Net persoon, vaste positie, z. kennism. met net meisje, P.G. met hoogstens enige bescheiden verlangens wat betreft de leeftijd en de inborst der toekomsti ge vrijster. Het is misschien niet de soort vrijage, waarvan wij in onze bakvisjaren bij de piano zongen, en waarbij namen voor eeuwig in boom schors gekorven of op stenen geschre ven werden maar het is zakelijk, kort om de hoek; praetisch en boven al bescheiden naar twee kanten. Ik wens de stellers van harte immer een genoeglijke diamanten echtvereni ging- Maar da zieligheid begint pas bij de meer verfijnde exemplaren van dit genre. Hi^r staat de vooroorlogse, enigzins romantische mens voor raad selen, en weet niet of hij zich amu seren, Zich ergeren of alleen maar medelijden hebben moet. Hij eindigt met alle drie tegelijk. Het is ook we zenlijk te gek: Weduwe, z. k., jeugdige, slanke blondine, kunstzinnig, 43 jaar Het leven begint met veertig ac eoord. Maar welke man, zelfs de ge wenste vlotte gezellige heer tot 57 jaar, die ook wel eens wat anders wil dan een huishoudster, die altijd maar peentjes en andijvie kookt welke enigzins normale man wenst levens lang opgescheept te zitten met een bakvis van middelbare leeftijd? Per slot van rekening blijken het allen, zonder uitzondering, bakvissen te zijn. Slanke, sportieve, leuke, gedis tingeerde, muzikale, kunstlievende, beschaafde en vlotte bakvissen. Vooral vlot. Al die vrouwen van middelbare leeftijd, die (zo eerlijk zijn de meeste nog wel) het „alleen zijn moede" zijn, die gruwen van haar huurkamer of zich dood vervelen in hun geriefelijke „home" al die openhartige huwe- lijkscandidaten zijn de jaren van Joop ter Heul nooit te boven geko men. Zij hebben een idéé fixe, dat zij krampachtig moeten aanpassen aan één of ander schema, dat in de man nenwereld als een soort van stan daardmodel is uitgegeven. En on danks de onbarmhartige spiegel, on danks de bescheidenheid, elke vrouw ingeboren, zetten zij de stoutmoedi ge pen op het papier om zelf de kaart te schrijven, die zij zich op de huwe lijksmarkt openlijk om de hals han gen. Zo in de trant van het oude ba kersprookje over de kindertjes in de kool, die tot hun toekomstige mama's riepen: pluk mijn! pluk mijn! ik zal alle dagen zoet zijn! Dit zoet vertaald in: zachtgeaard, goedgehumeurd, huishoudelijk, muzikaal, representatief alles wat maar wenselijk is. Het is toch zo verschrikkelijk zie lig. Allereerst, omdat het altijd iet wat pijnlijk is te zien, hoe een vrouw publiekelijk haar gehele geestelijke en uiterlijke inventaris ter overname aanbiedt. Zij moet toch wel het één en ander in zichzelf doodgebeten heb ben eer zij zo'n geflatteerd portret in de krant durft zetten. Wij zijn geluk kig wel wat zelfbewuster geworden dan onze ongetrouwde oud-tantes, maar er sohuilt toch een eeuwige wijsheid in het oude woord: Laat een ander u prijzen en niet uw eigen mond. Veroordelen, dat beseffen wij, is hier al heel makkelijk: er gaapt soms een werkelijk tragische leegte achter deze openhartige advertenties. Maar en dit is de dieper liggende zieligheid er klopt iets niet in deze ideale combinatie van uiterlijke en innerlijke hoedanigheden. Niet alleen, dat zo'n knappe opgewekte kunstzin nige vrouw wel andere levensvulling heeft dan een gooi naar een vlotte, gezellige heer tot 57 jaar (liefst met vaste positie). Maar bij zoveel vrouwelijke voor treffelijkheid past alleen een man die minstens een hoofd boven de middel maat uitsteekt. En zo één schrijft nu éénmaal niet op een advertenle. Die houdt het nog immer, alle moder ne vrijmoedigheid ten spijt, op de vrouw zöjner keuze. En voor die keuze, wij moeten het hem maar ten goede houden, wil hij nog altijd graag persoonlijk en met open ogen enige moeite doen. Er moet voor hem iets te werven, te ontdekken, te verove ren blijven. Romeo, zelfs in colbert klimt nog altijd graag over de hoge parkmuur om Julia-op-het-balkon het hof te maken. SASKXA. de eerste vrouwelijke arts De zorg voor het lichamelijke wel zijn van de mensheid is op het ogen blik voor een groot deel toevertrouwd aan vrouwelijke artsen. Het aantal neemt van jaar tot jaar toe en in de Sowjetunie vormen zij ruim de helft \an het gehele medische corps. Toch is het slechts een eeuw gele den, dat er op de gehele wereld niet één vrouwelijke arts te vinden was. De eerste vrouw, die zich arts kon noemen, was de jonge Engelse Eliza beth Blackwell. Na vele moeilijkhe den te hebben overwonnen gelukte het haar zich aan de kleine universi teit in de Verenigde Staten te doen inschrijven waar ze in 1849 met gun stig resultaat haar studies voltooide. Dank zij haar werk, werden andere jonge vrouwen aan verschillende me dische faculteiten ingeschreven en toen zij in 1910 op negenentachtig-jarige leeftijd overleed, speelden de vrou welijke artsen in de medische wereld reeds een belangrijke rol. Nadat Elizabeth Blackwell haar bul had verworven, ging ze naar Parijs om haar studies verder te voltooien. Geen enkel ziekenhuis wilde echter een vrouwelijke arts te werk stellen Daar zij toch de medicijnen niet vaar wel wilde zeggen, besloot ze als ver pleegster te gaan werken. In 1857 keerde Elizabeth Blackwell naar de Verenigde Staten terug, waar zij in New York een ziekenhuis open de, waarin alleen vrouwelijke krach ten werkzaam waren. Tenslotte terug in haar geboorteland, droeg ze veel bij tot de stichting van een ander zie kenhuis en de school voor vrouwelijke medici. Het meemaken van een ernstige ziekte van een vriendin had Elizabeth Blackwell er toe gebracht medicijnen te gaan studeren. Dank zij haar ini tiatief staat dit mooie ambt thans open voor duizenden vrouwen. Mr. Stikker vraagt U.N.O. om internationaal toezicht r»E Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Stikker, voorzit ter van de Ne derlandse dele gatie b\j de alge mene vergade ring der v, N„ heeft gistermor gen in de algeme ne vergadering 'n rede gehouden, waarin hij in bij zonderheden trad ten aanzien van drie punten: Indonesië, technische- huipverlening aan minder ontwikkel de gebieden en de heilige plaatsen in Palestina. Met betrekking tot de Ronde Tafel conferentie zei minister Stikker, dat de totnogtoe gemaakte vorderingen de hoop wettigen, dat de besprekingen tot een oplossing zullen leiden. „De Neder landse regering acht het niet raadzaam op dit ogenblik dieper op deze zaak in te gaan. Ten aanzien van de technische hulp verlening wenste minister Stikker de aandacht van de Assemblée te vesti gen op de wijde mogelijkheden en de Mr. STIKKER .voor de V.N.. Tanden blank en rein; adem fris ais morgendauw. laten aan een fokker van het Kamper eiland. De verdere resultaten waren hier: 1B Groep van P. J. Koster, „Blok land", Hoogkarspel; IC Groep van Gebr. Ruyter, O.-Blokker; 1D Groep van Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; 3A Groep van A. C. J. Wiering, Hoogxarspel Van de bedrijfsgroepen was die van K. Reyne met zijn vele IA-prijzen on genaakbaar. Zijn groep kreeg IA. Die van Jn. Pijper, Winkel, kreeg 2A. Directe nakomelingen van een stier. Dieren, jonger dan 2 jaar. De afstam melingen uit onze provincie moesten het afleggen tegen de groepen van de stier Bertus, die van Friese afkomst is: IB Groep van 8 nakomelingen van Adema 7 van de Woudhoeve; 2A Groep van 8 nakomelingen van Adema 21 van de Woudhoeve. Dieren, ouder dan 2 jaar. Ook hier spande de groep nakomelingen van Bertus de kroon: 1B Groep van 8 na komelingen van Oldambtster Adema 1; IC CJroep van 8 nakomelingen van Dina Lindberghs Adema; 2A en 2C groepen van 8 nakomelingen van Oldambtster Adema 1; 2D Groep van 8 nakomelin gen van Dina Lindberghs Adema. VEE VAN DE LICHTE GROND. In deze rubrieken kwamen slechts weinig Noordhollandse dieren uit. Bij de melkgevende koeien werden de vol gende onderscheidingen behaald: 2A Rika 18, Jo Blauw. Wognum; 3A Pietje 48, M. Bakker Zonen, Wieringen; 3A Marie 17, dezelfde; 3A Geertje 9, C. Kuiper, Heerhugowaard; 3C Pietje 35. M. Bakker Zonen, Wieringen; 3C Blom 20. T. Rampen, Burgerbrug. Eer volle vermeldingen: Gretha 8, T. Ram pen, Burgerbrug: Cornelia 13, dezelfde; Blom 18, dezelfde. De productieklasse lichte grond bracht de volgende bekroningen naar ons gewest: IA Geertje 32, M. Monts ma, Slootdorp; 2A Bertha 5, C. Marees, Schagerbrug; 2B Grietje 9, A. Eriks, Oudesluis; 2C Trijntje 14, T. Rampen, Burgerbrug; 2E Roza 2, C. J. Montsma, Slootdorp; 3B Beertje 7, C. Kuiper, Heerhugowaard. Eervolle vermeldingen: Willy, Wed. D. N. Mulder, Hippolytus- hoef; Maartje 28, A. Kuiper, Heerhugo waard; Martha 18, Jb. Helder, Egmon- dermeer. In de groepsinzendingen ont ving T. Rampen te Burgerbrug met zijn groep van 6 dieren een 1B prijs. DE KAMPIOENEN Bij de stieren werd kampioen de stier Producent, fokker H. K. Nicolay te Swichüm en eigenaresse de Ver. voor K.I. „Alblasserwaard en Vijfheeren- landen", reserve-kampioen werd Ber nard, fokker D. W. Hoogterp, eigena resse de fokvereniging „Haakswold" te Ruinerwold. Noord Holland stond hier dus buiten. Anders was 't bij de koeien Bij de melkgevende koeien werd kampioene Jeltje 30, fokker eigenaar K. Reyne Kz., Schagen en reserve kampioene Agatha 3, fokker-eigenaar T van der Meer Kz., Westwoud. - Van de drachtige koeien werd kam pioene Trijntje 16, fokker H. Nobel. Barsingerhorn en eigenaar Jb Kroon Nibbixwoud. Reserve kamnioene werd Grietje 89, fokker J. N. Wassenaar te Jelsum en eigehareses Wed. J. Hem- mink te Almelo. Opvallend bij deze kampioenen en reserve-kampioenen is. dat alle dieren, die uit Noord-Holland komen, daar ziin gefokt terwijl alle dieren, die niet uit Noord T-Totinnd komen, in Friesland zijn aangekocht. reikwijdte van de Nederlandse univer siteiten en technische scholen, die jaar lijks een aantal goed geschoolde tech nici afleveren. Er zijn derhalve vele technici voor werk elders beschikbaar in landen, welke bijvoorbeeld zouden kunnen profiteren van hun uitgebreide kennis van de landbouw in tropische gebieden. Verder wenst de Nederlandse regering voor minder ontwikkelde ge bieder? de gelegenheid open te stellen voor opleiding van deskundigen in Ne derland en door het mobiliseren van Nederlandse deskundigen, die dienst zouden kunnen nemen in missies van de V.N. of andere regeringen op haar verzoek van advies zouden kunnen die nen. Met betrekking tot de heilige plaatsen in Palestina zei minister Stikker, dat de voldoenng 'van de Nederlandse rege ring over de beëindiging van de strijd in Palestina „enigzins kleiner was ge worden door haar bezorgdheid ten aan zien van de beveiliging van die plaatsen in het Heilige Land, welke symbolen zijn van de. hoogste geestelijke waar den". Hij zei, dat de bescherming van die plaatsen niet alleen kan worden over gelaten aan de betrokken regeringen, maar moest zijn „een aangelegenheid voor permanent internationaal toezicht. Mijn delegatie hoopt daarom, dat in de ze zitting toereikende maatregelen voor bescherming en beveiliging zullen wor den genomen. Indien er niet een der gelijke regeling tot stand zou worden gebracht, zou men internationalisatie van de stad Jeruzalem en omgeving ernstig moeten overwegen". In zijn memorie van tielichting op de begroting voor 1950 van Landbouw, de minister de spoedige indiening van Visserij en Voedselvoorziening kondigt een neuwe pachtwet aan. De geldig heidsduur van het Pachtbesluit zal ech ter verlengd dienen te worden. Wil de Nederlandse landbouw zijn positie op de buitenlandse markt verbeteren, dan blijven kwaliteitsverbetering en kost prijsverlaging door rationalisatie een eerste vereiste. Daarom acht de minis ter het van zeer groot belang, dat aah het landbouwonderwijs ook in de toe komst de grootst mogelijke aandacht dient te worden besteed. Op het pro gramma staan uitbreidingen van enige labartoria en de wetenschappelijke staf van de Landbouwhogeschool te Wageningen, verdere ontwikkeling en uitbreiding van de in uitvoering zijnde ruilverkavelngen tot rond 80.000 ha. in 1950. De belangrijkste in de tuinbouw centra-gelegen proeftuinen zullen wor den ontwikkeld tot proefstations, Een reorganisatie van het landbouwkundig onderzoek is in voorbereiding. Behalve voldoen aan de steeds groei ende behoefte aan landbouwproducten in eigen land tengevolge van de sterke uitbreiding van de bevolking, dient de landbouw een zo groot mogelijke bij drage te leveren in de export. De to tale agrarische export bedroeg in J948 f 1280 millioen. Voorts is het van zeer grote beteke nis tot welke omvang de Nederlandse veestapel zal kunnen worden uitge breid. Met da maand September heeft het schoolseizoen weer zijn intrede gedaan, waarmee voor de scholieren de ernst des levens eveneens opnieuw begon nen is. Voor de moeders keert daarmee de rust in huis wel enigszins terug, maar die hebben te dan opk wel nodig om haar gedachten over het probleem kleding te laten gaan. Gelukkig zijn de mogelijkheden om doelmatige, en toch aardige kleren voor de school gaande jeugd te vinden, al veel ruimer geworden. Het is aardig om te zien dat vooral voor het vrouwelijk deel van deze jeugd getracht wordt, een eigen stijl te scheppen, iets waaraan een Amerikaanse invloed zeker niet vreemd is. In de Verenigde Staten staat de .teen-ager", dus het meisje van tien tot achttien jaar, wel zeer in de be langstelling van de mode-ontwerpers, die voor haar frisse, jeugdige en eigen modelletjes maken. Voor school draagt m'en daar het liefst rokjes met fleurige pullovers, bij voorkeur met korte mou wen, wat uit velerlei oogpunt zeer praetisch is! De Franse mode, die voor de vol wassenen in Nederland en overal in de wereld toonaangevend is, speelt voor de jeugd hier te lande niet zo'n be langrijke rol meer. Op sommige scho len in Frankrijk is bijvoorbeeld het dragen van een schort tijdens de les uren verplicht. De enige concessie, die daarbij tegenwoordig aan de'Tidelheid gedaan wordt, is dat dit kledingstuk, dat door vele kinderen verfoeid wordt, niet meer zwart behoeft te zijn; het dragen van vrolijlf gekleurde overalls inplaats van een schort begint ook al veld te winnen. De Franse meisjes, die al vroeg het belang van een verzorgd uiterlijk leren inzien, nemen graag wraak op deze haar niet altijd sympa thieke dracht door extra zorg aan de rest van haar verschijning te besteden en wel voornamelijk aan het haar. Pijpekrullen voor de jongeren zijn nog steeds populair, en de kapper van „maman", die meestal wel een specia le vakkracht voor kinderkapsels in dienst heeft, zorgt wel voor een per manent als de natuur het niet verder dan tot wat piekhaar heeft gebracht. Nu in Holland de home permanent po pulair begint te worden zal menige moeder haar dochtertje op deze manier ook een krullebol kunnen bezorgen, hoewel bij de huidige korte kapseltjes ook recht haar niet behoeft te mis staan. AVONDLYCEUM of RESA—HILVERSUM (Bekende Schriftelijke cursus) Vraagt ons prospectus H.B.S. en Staatsexamen. CONTINENTAAL. (groentenschotel) Een pond tomaten (geschild), 1 grote of 2 kleine preien, H pond witte bo nen, 1 takje selderie, 1 pitje knoflook, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, 1 kopje melk, 2 eetlepels sla-saus, 2 bouillon blokjes, zout, peper en gehakte peter selie, Laat de witte bpnen één dag en één nacht in koud water weken (de bonen onder water, circa 3 vingers hoog). Breng de bonen met het weekwater aan de kook, vervolgens zachtjes gaar laten koken, daarna op een vergiet het bonenvocht opvangen en terug in de pan onder toevoeging van de ge sneden prei en selderie. Laat dit koken tot het gaar is en voeg daarna aan deze bonen met gare groenten de boter toe. Maak van de bloem, de melk en de sla-saus een klontvrij mengsel, roer dit bij het vocht met de groenten en laat het even zachtjes koken tot een gebonden sausje. Breng het sausje op smaak met de opgeloste bouillonblokjes, de gehakte knoflook, wat zout en peper. Roer er nu de gare witte bonen door met de stukjes tomaat. Laat het geheel nog even nastoven, vervolgens in een schaal, wat gehakte peterselie. Geef er verse aardappelen en een gestoofd runder- of schapen- lapje bij. neem een Omroep moet rond komen In de toelichting op de begroting van O. K. en W. zegt de minister, dat het in de bedoeling ligt het in totaal over de jaren 1947 t/m 1951 ter be schikking van de Radio-Omroep te stellen bedrag niet hoger te stellen' dan het totaal van de netto-opbreng sten der luisterbijdragen over die jaren. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal. 1. Raden, 5. Allee. 9. Eems, 12 Fa, 13. Ovaal, 15. Allen, 17. A.m., 18. I.S.. 20. «Enten, 23. Atlas, 26. O.L., 27. Diva, 29 Epsom, 31. Smart, 33. Rood, 36. Loven, 39, Enkel, 42. Alibi. 44 Irene. 46. Gram, 48. Stoel, 51. Alles, 54. Snel, 56. Pi, 57. Stoet, 59, Omega, 61.\Na, 62. Eg 64. Eland, 67. Snoep, 70. N.N., 71. Teen 72. Isere, 73. Sloot. Verticaal: 1. Ra, 2 Do, 3. Even, 4. Na, 5. Al, 6. La, 7. Eist 8. El, 9. En, IQ. Ma, II. Smal. 12. Folder 14 Aleppo, 16. Examen, 19 Si, 20. E.a., 21. Te, 22. N.S., 23. A.m., 24. L.S., 25. S.A., 26. O.T., 28. Violet, 30. Orernl, 32. Roeren, 34. O.a., 35. Dl, 36. LI, 37. VI, 38. Ne, 39. Ee, 40. K.G., 41. La, 43 Bretel, 45. Noemen, 47. Milaan, 48. Si, 49. Os, 50. L.O., 51. At, 52. L.O., 53. Se, 54 S.A., 55. En, 56. Pret, 58. Eens, 60. Geel, 03. Ge, 64. En, 65. Ai, 66. De, 67. Se, 68 Os, 69. Po. 70. N.T.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7