Grote attractie-Week Spiorstraal! De Kampen v__ Slad en OmqemtQ ER WERD TONEEL GESPEELD AGENDA Onbetrouwbare klanten voor de politierechter De Alkmaarse biljartcompetitie De nieuwste De Bergertram tot opheffing gedoemd Drie koeien uit weiland gestolen Het werk in kleine tuin Goud en Antiek als succesvol begin der abonnementsvoorstellingen Inderdaad, het Alkmaarse toneel seizoen '49-'50 is gisteravond op uitste kende wijze geopend met de eerste Abonnementsvoorstelling. En juist daarom zo uitstekend, omdat er „TONEEL" werd gespeeld. En John Gobau van Descius Heiss in „Goud en Antiek" een creatie gaf, die aan de sterke uitbeeldingen uit de beste tijd deed terugdenken. De speciale hulde, die na afloop aan Gobau werd ge bracht was in alle opzichten verdiend. En de gehele toneelgroep Comedia deel de in het succes. In een zijstraatje van Londen-Zuid heeft Descius Heiss, een emigrant uit de Elzas, op zijn winkelraam staan: .In goud en antiek". Hij leidt een rus tig bestaan met zijn ongetrouwde zuster en zijn dochter. Doch dit is maar schijn, want Heiss is helemaal niet enkel maar de respectabele eige naar van een antiek-winkel. Zijn rus tig leven wordt bedreigd door de slu we Archie Fellowes, de zonderlinge bediende, die zelfs Heiss te slim af is. Heiss komt daardoor in grote moei lijkheden. Archie weet hem door be dreiging grote geldsommen af te dwingen, tot Heis, de afpersing moe, Archie vermoordt. Maar de gerech tigheid wacht en tenslotte als de nood voor Heiss op 't hoogst is, maakt de dood een einde aan het leven van een, die veel misdeed, doch wiens liefde voor zijn dochter oprecht was. Dat de hoofdrol in dit stuk grote spelmogelijkheden biedt, laat zich be grijpen. John Gobau, die van orgine Belgische acteur, die bij de eerste we reldoorlog met enkele andere artisten naar ons land kwam en sindsdien een eerste plaats onder de Ned. toneelspe lers heeft ingenomen, heeft de grote kans die de rol van Heiss in Edward Percy's thriller hem bood, op schitte rende wijze gebruikt. Dat was toneel spel, waarin men meeleefde, waarbij het doodstil in de zaal was en ieder ge boeid luisterde. Hulde aan John Gobau, die zichzelf in deze rol niet spaart, maar zich een prima toneelspeler toont. Op merkelijk was ook de uitbeelding van En toen zei ze ja en ze leefde nog lang en geluk kig. Einde. Maar als U éénmaal bij ROOS' gekocht heeft, zegt U ook ja, maar dan is er nog lang geen einde. De enorme keus, de prijs en de bediening, zijn zó, dat het een Ja-woord is voor eeuwig. Wereldvredesdag te Alkmaar Zondagmiddag had ter gelegenheid van de tweede October, de door het wereldvredescongres te Parijs uitgeroe pen Wereldvredesverdrag, een betoging in de Stedelijke Muziektuin plaats. De' meeting werd genopend door de voorzitter, de heer J. Ponsteyn uit Ber gen. Deze was van mening dat misda dige machten de wereld willen doen vergaan, doch dat zij daarin niet zul len slagen als elk geloof en elke poli tiek hun een halt toeroept. „Wij moeten ons te weer stellen, opdat onze kinde ren en kleinkinderen kunnen leven in een wereld, die vrij is van geweld en vrees", aldus de heer Ponsteyn. De spreekster van de middag was mevrouw Kreger uit Amsterdam. Deze herinnerde er aan, dat op hetzelfde ogenblik betogingen plaats vonden in Amsterdam, Moskou. Parijs, Peking en in alle provineiessteden. Spreekster was van mening dat er in 1914 en in 1939 onder de gewone mensen ook een wil tot vrede bestond, evenals nu. Als men oorlog wil voorkomen, zal men daad werkelijk moeten optreden tegen de factoren die tot oorlog leiden. Hierna gaf mevrouw Kreger een opsomming van de factoren die op het wereldvre descongres te Parijs waren besproken. Deze warén: het Atlantisch Pact, de oorlogspropanganda, de bewapenings wedloop en de koloniale oorlogen. De miltaire uitgaven die nodig zijn voor de instandhouding van een leger in In donesië, bedragen volgens spreekster vijf millioen gulden per dag, dat is f 17 per werkende man per dag in Neder land. „Als onze regering nj.et in staat is ons vrede te geven, moeten wij als volk de vrede aan onze regermg ge ven", aldus besloot mevr. Kreger haai rede. Na de heer Ponsteyn en mevr. Kre ger werd nog het woord gevoerd door mevr. Hoogland, de heren P. Singer en J. Broeder. Tussen al deze redevoerin gen door declameerden mevr. Dames en mevrouw De Bruyne en voerde het kinderballet van de heer en mevrouw Pranger een drietal dansjes uit. De heer Ponsteyn deelde aan het eind van de bijeenkomst mede, dat twee resolu ties naar het permanente vredescomité te Parijs en de Nederlandse regering gezonden zouden worden, waarin de vergadering zich zou uitspreken voor vrede, en vriendschap tussen alle vol ken. Fons Rademakers, die als Archie een voortreffelijk tegenspeler was. Ook de jeugdige Henk van Ulsen, nog niet lang van de Toneelschool, trok zeer de aandacht als Morris. 1 Serieus werkend zal hij zeker iets bereiken. Bob Ver- straete had de minder dankbare rol van Robert Graham, de a.s. schoonzoon van Heiss. Hij bleef over 't geheel iets te vlak. Jan Teulings Was een zeer correcte politie-inspecteur. De damesrollen zijn in dit stuk iets minder belangrijk, wat niet wegneemt, dat Magda Janssens een goede Mathilde (zuster van Heiss) speelde. Lous Hensen een toegewijde dochter was, Ellen Vogel de weinige kansen zeer goed benutte en Joekie Broedelet een wat overdreven gedien stige uitbeeldde. Een grote verdienste van het gehele ensemble was de spanning, die men in deze thriller wist te brengen. Het pu bliek leefde mee en bracht na elk be drijf, maar vooral aan 't slot, de mede werkenden alle hulde! G. De start van de competitie in de Alkmaarse biljartwereld heeft plaats gehad en er zijn reeds diverse resul taten te noteren, waaruit blijkt dat er met veel animo is begonnen. Hieronder volgen de uitslagen van reeds gespeelde wedstrijden: B-klassecadre: Drie Ruiten ZEKZ 24; Optimisten IIDrie Ruiten 42; ZEKZ Onder Ons 4—2. C-klasse-libre: DriesprongAlcm. Victrix 62; LindenhoekWitte Huis 6—2; Drie Ruiten—ZEKZ 4—4; Excelsior IExcelsior II 44; Opti mistenGekroonde Valk 44; ZEKZ Excelsior I 44; Witte Huis Drie Ruiten 62; Gekroonde Valk Driesprong 80; Excelsior IIOpti misten 80. D-klasse Groep I: OptimistenEx celsior 44; Drie RuitenZEKZ 4—4; Witte HuisOnder Ons 26; Onder OnsOptimisten 62; ZEKZ Witte Huis 53; ExcelsiorDrie Ruiten 80. D klasse. Groep II: Gekroonde Valk De Waag 44; LindenhoekWitte Huis 80; DriesprongAlcm. Victrix 44; Witte HuisGekroonde Valk 26; Alcm. VictrixLindenhoek 44; De WaagDriesprong 62. E-klasse. Groep Drie Ruiten Oude Poorter 44; DriesprongWit te Huis 44; 'Gekroonde ValkAlcm. Victrix 26; Witte HuisGekroonde Valk 08; Oude PoorterDriesprong 44; Alcm. VictrixDe Waag 44. E-klasse. Groep II: Lindenhoek Drie Ruiten 62; Oude PoorterGe kroonde Valk 44; Optimisten—Drie sprong 08; Gekroonde ValkEx celsior 44; DriesprongOude Poor ter 62; Drie RuitenOptimisten 2—6. Critiek op de Ned. Sppoirwegen Op de te Alkmaar gehouden gewes telijke vergadering van de Nederland se vereniging van Huisvrouwen werd door de vertegenwoordigers der Hel- derse afdeling de spoorwegverbinding Den HelderAlkmaar ter sprake ge bracht. Vooral werd critiek uitge oefend op de slechte toestand van het rollend materiaal: vuile coupé's, dicht gespijkerde ramen, slecht sluitende deuren en onhygiënische toiletten. De presidente, mevr. Swanenburg de VeijeMulder deelde na informatie bij de stationschef te Alkmaar mede, dat raar diens mening gebrek aan perso reel en materieel de oorzaak was. De vraagstelster, mevr. Van Gilzevan Geldermalsen, was echter met deze toelichting niet tevreden. De klacht zal worden doorgezonden naar het hoofdbestuur, dat de kwestie met de directie der Nederlandse Spoorwegen zal bespreken. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: „De grote pas sie" (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: „Sensaties van 1948" (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur; De laatste étappe 18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur:. Feestavond afd. Alkmaar Ned. Invalidenbond. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag aanvangstijden 2.30 en 8 uur. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psy chometrische seance-avond door „Har- in de Gedurende de week van 5 tot 12 Oct. 1949 zal door de winkeliers een winkelweek worden gehouden, waarvoor de volgende prijzen be schikbaar zijn gesteld: le Prijs ƒ60.aan waardebonnen 2e ƒ30.— 3e 15.— 4e 5.— 5e 5.— 6e 5.— Vraagt inlichtingen bij de deel nemende winkeliers. Iedereen, die in de winkel komt, krijgt een nummertje. 8 OCT. VERLICHT. Dodelijk ongeval op de Laat Gisteravond had op de Laat een aanrijding plaats, waardoor de ander- half-jarige Anneke de Nijs uit de Brouwerstraat vrijwel op slag werd gedood. Om twintig over zes reed een vracht auto die van de Koorstraat kwam, over de Laat in de richting van de Ridderstraat. Ter hoogte van de St. Dominicuskerk haalde de bestuurder een wielrijder in, doch bleef daarbij op de rechter weghelft. Op dat ogen blik hoorde de wagenbestuurder een gil. Hij bracht zijn auto direct tot stil stand. doch toen was het onheil reeds geschied. Naar uit getuigenverklaringen bleek, had de moeder van het kind haar fiets aan de overzijde van de weg neergezet en het meisje uit het mand je, dat achter op de fiets bevestigd was, getild. In een onbewaakt ogen blik. toen de moeder haar fiets op slot zette, liep het meisje de rijweg op en werd door het linker achterwiel van de vrachtauto overreden. Het. kind: moét op slag gedood zijn. Het stoffelijk' overschot is per ziekenauto naar het! Centraal Ziekenhuis overgebracht. - j Pas op voor handelaren in bleekwater De politie waarschuwt tegen de prak tijken van twee mannen die op een handwagen flesjes met z.g. ammoniak en bleekwater verkopen. De inhoud wordt gratis geleverd maar vcjor de flesjes waarop ieder fabrieksmerk ontbreekt moet f 0.20 staangeld worden betaald. De verkopers delen mede, dat ze bij iedere winkelier kunnen worden inge wisseld. Het spreekt van zelf dat de winkeliers met deze affaire 'niets te ma ken hébben en dus ook geen flesjes terugnemen. Dierendag Ter gelegenheid van de Dierendag heeft de afd. Alkmaar van Dierenbe scherming de volgende bedragen ont vangen: Mevr. V f 10, C. K. f 1,«dames v. M. H. f 5, mevr. A. f 2.50, Fannie f 1, totaal f 19.50. Giften worden gaarne ontvangen door mevr. Vorstenburg, Egmonderstr. no. 3 en de inspecteur de heer C. Ver- wer, Baanstraat. Ter beschikikng is een rood poesje. Ontvangen ten bate van het te stichten Dierenasyl van: Mevrouw B. 30 opgespaarde kwartjes; personeel plantsoenen f 2.70; mevr. de H. f 2.50: mevr. K. f 10.mevrouw B f 7.50; mevrouw C. Egmond f 1. Indra De stroom van aanvragen zowel uit de stad als uit wijde omgeving van Alkmaar om een herhaling van het op treden van „Indra" heeft de directie van het Gulden Vlies bewogen deze nog één maal uit te nodigen in Alk maar een experimenten-avond te ge ven. Dit optreden zal plaats vinden op Donderdag 6 October a.s. De prestaties van Indra op occult gebied zijn genoeg bekend. Voor de Politierechter in Alkmaar mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, stonden gisteren de Alkmaarders K. M. xn J. F. K. terecht. Beiden was valsheid in geschrifte en poging tot oplichting ten laste gelegd. M. liet enige tijd geleden een auto spuiten bij de firma J. De verf was ech ter van slechte kwaliteit, zodat de auto nogmaals gespoten zou moeten wor den. Toen J. de rekening bij M. presen teerde, zeide deze dat hij gedurende de tijd dat hij zijn auto niet kon gebrui ken, een andere auto had moeten hu ren en dat hij daarvoor een bedrag van bijna 400 had moeten betalen. Dit be drag trok hij van de rekening af. Toen J. om bewijzen vroeg, toonde M. een rekening van K. ter waarde van 400. Achteraf bleek dat M. geen auto had moeten huren, doch dat hij gebruik had gemaakt van een andere auto uit zijn bedrijf. Hij had zijn collega K. om een nota ter waarde van 400 gevraagd en dat had deze als „vriendendienst" ge daan. De Officier, mr. J. C. V. Meischke, wilde er bij het stellen van de eis re kening mee houden dat K. reeds eer der wegens valsheid in geschrifte werd veroordeeld en eiste daarom 300 subs. 50 dagen tegen hem. De eis tegen M. was 200 subs. 40 dagen. De verdedi ger, mr. dr. C. Berkhouwer, zeide in zxjn pleidooi, dat J. het geld, dat M. te weinig gaf, reeds van de verffabriek had teruggekregen en dat J. probeerde van M. hetzelfde geld nogmaals te krij gen. Mr. Berkhouwer vond dat het al tijd bedenkelijk is als men de politie en justitie in een civiele twist tracht te betrekken. Spreker was van mening, dat M. inderdaad ernstige schade heeft geleden doordat de auto niet goed ge spoten was. en zeide, dat zijn cliënten niet veroordeeld zouden kunnen wor den. Mr. Van den Wall Bake was het hier mede niet geheel eens. Hij was van mening dat beide verdachten valsheid in geschrifte hebben gepleegd. De po litierechter veroordeelde beiden tot 150 subs. 30 dagen. E. C. d. P., een dienstbode uit Alk maar, die herhaalde malen huishoude lijke artikelen stal, werd conform de eis veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de R.K. vereniging tot reclassering. J. G. C. S uit Staphorst, die zich in verscheidene arrondissementen aan be drog schuldig maakte, werd tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Do eis was twee maanden gevangenis straf. Eerste winterbijeenkomst van het Instituut De bovenzaal van de Graanhandel aan het Luttik Oudorp was gisteren avond tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden voor de eerste propaganda-feestavond van het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling in dit nieuwe seizoen. Na een welkomst woord herdacht de voorzitter, de heer J. H. Schinkel, de kort geleden over leden tweede voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer Kohnert. Hij was met hart en ziel het Instituut toegedaan. Nimmer deden wij tevergeefs 'n beroep op hem. Hij was een inleider, die wel licht niet te vervangen zal zijn. Hij was een mens in de ware zins des woords. Alle aanwezigen herdachten daarop staande een ogenblikhun overleden vriend. Mej. N. Schinkel declameerde vervolgens „Moed" van C. S. Adema van Scheltema. André Carrell verkreeg het woord en droeg na een korte uiteenzetting een fragment voor uit 't toneelstuk „De op gaande zon" van Herman Heijermans, waarbij Matthijs de Sterke het symbool is van de kleine middenstander, die een strijd op leven en dood te voeren heeft tegen de macht van de grote wa renhuizen. Matthijs blijft "idanks alle tegenslagen de ruimte zien .Heijermans werk past in alle tijden en verliest zijn waarde niet", aldus Carrell. Het resterende deel vóór de pauze lvreeg een ietwat huishoudlijk tintje. De voorzitter en het bestuurslid G. W. de Jong vertelden om beurten over de plannen voor de komende winter en van het Instituut en van de Arbeiders- avondschool. De pauze werd gevuld met gezellige kout bij een kopje koffie en het luis teren naar stemmige accordeon- en pianomuziek. Na de pauze werd een z.g. Ronde Tafel-Conferentie gehouden, waarbij diverse vragen uit het publiek werden behandeld. Een experiment, dat bijzon der geslaagd mag heten. Tenslotte was weer het woord aan André Carrell, die uit het bovengenoemde stuk opnieuw een fragment voordroeg. Daarmede het was reeds tegen middernacht kwam het eind van deze eerste en zeer geslaagde bijeenkomst. Het bestuur verwacht voor de volgende avonden, welke dan ook eens een meer cultureel cachet zullen dragen, een evengrote en enthousiaste belangstelling. De spoorwegmaquette bij V. en D. Vrijdag werd melding gemaakt van de Spoorwegmaquette bij de firma Vroom Dreesmann dat er naar schat ting ongeveer 25 30.000 bezoekers wa rén geweest en niet, zoals gemeld, 3000. De prijswinnaars van de laatste dagen waren de heren Hilgeman en Kieft, beiden te Alkmaar; de heren Welkers en yan Diepen uit Hoorn; de Waard uit Amsterdam; Haasteren, Heiloo en Koopman uit Wervershoof. Mevrouw PisiusHofman behoorde eveneens tot de winnaars. De prijzen zullen worden thuisbezorgd. uflhu ELECTR. KACHELS ZIET ONZE ETALAGES 12.00, 19.00, 22.00, 27.00, 28.00 ZILVERSTR. 6—8, ALKMAAR v/h GOUDAL Koopt onze SPAARZEGELS daar kunt IJ al onze artikelen op krijgen. Aanwinsten Openbare Leeszaal OORSPR. NED. ROMANS A31v AmmersKtiller. De verzwe gen strijd. D64.1s Donker. Snippers en spaanders E44.9s Exodus, (du Croo). Sergeant Weers en de zijnen. H42.5 Heide, van der. Land van nameloozen. H48a Helman, (ps. van Lichtveld). Afdaling in de vulkaan. II. H77.2 Hoogerheide, van- Tops tus sen de wolkenkrabbers. (J.) J18.2 Jager, De. Droom der witte bergen. (J). *M44.8 Melis. De taipans van Shang hai. M90.3 Munck, De. Reünie der smar ten. S31b Schendel, Van. De berg van droömen. S62br Sinclair, F. de. De bridgeclub van oom Sorry. *V41o Verhoog. Ontdekker en admi raal; (Christoffel Columbus) V5I.2 Verspijck. Carry, de zweven de gratie. (J). IN HET NED. VERT. ROMANS. A25.1 Alcoforado. Minnebrieven van een Portugeesche non. F37.5 Fogazzaro. De kleine wereld. F41.3s Forester. Het schip. G76 Greene. Het geschonden ge weten. P33.7 Perkins. De lijfarts van de keizer. tS64.7 Skovmoes. Eerst als het weefgetouw stilstaat. S80.4s Spring. De sabel van Peterloo. is historisch; t is christelijk; (J) is ook voor jongeren. Viswedstrijd Zondag hield de jeugd afd. Alkmaar CHNV haar grote sluitingswedstrijd aan de Burgerbrug Het aantal deelne mers was 27. De gevangen vis viel niet mee. De gelukkige prijswinnaars wa ren: 1 J. Smits 21 stuks met grootste witvis 216, hengel. 2 van Stralen 11 stuks hengel 3 C. Jansen 6 stuks hengel 4 C. vd Sluis 6 stuks snoéren rek met snoertje, 5 T. Schouten 5 stuks werprol C v. d. Herde grootste baars 18.5. In totaal gevangen 94 stuks. Als een geschenk De prachtige sjille najaarsdagen ontvangen wij thans als een wel kom geschenk. Omdat wij we ten, dat wij eigenlijk al storm winden, wilde regenvlagen en natte, huiverige straten konden verwachten, hebben wij een des te te groter vreugde aan de stra lende blauwe- pracht van de zon nige Octoberdag, die wij vandaag weer mogen beleven. De gouden bollen en spitsen van van het oude Waaggebouw schit teren in het warme licht en de mensen langs de straat zien er op geruimd uit. Om het feit, dat re gencape en winterjas nog rustig in de kast kunnen blijven en de weemoed van het afscheid van de mooie zbmer verzacht wordt. Om het vredige, dat de natuur ons brengt in een wereld, die steeds meer ondersteboven schijnt te gaan. Wat is het nu fijn om even de Hout in te gaan, waar de kleu renpracht van het najaar begint op te bloeien. Brede banen zon licht vallen tussen het dunner wordende blad door en leggen meer de nadruk op het 'bruin van de vijfvingerige bladeren van de kastanje, het lichtgele blad van de esdoorn en berk en de struiken, waar het wit en blauw en rood van bessen kleur geven aan de ondergrond. Wel gedane houtduiven maken wat gezellig rumoer en twee dartele honden rennen snuivend door het reeds afgevallen blad. Op het grote golvende groene 'veld zijn de herten. Het gadeslaan van het gedoe van deze edele dieren al leen is een groot genot. De zwe vende sprongen en de snelle lijn van elkaar nazittende jonge die ren zijn één en al gratie en wel gevalligheid. De trots geheven kop met het brede gewei van een mannetjesdier staande op een heuvel onder hoge eiken heeft een machtige toon. Het is goed hier even te zijn en te zien hoe een moeder en een kind bij het water hun eigen plezier hebben bij de eenden, die duiken naar toegeworpen stukjes brood. Gelukkig dat er nog mensen zijn, die aan deze kleine dingen hun vreugde kunnen hebben. Op 2 September publiceerden wij een plan tot behoud van de tram naar Bergen en Bergen aan Zee. Daarin werd de mogelijkheid ge opperd de stoomtractie door electri- trische te vervangen en een nieuwe baan van Alkmaar tot even vóór de. halte Öostdórp aan te leggen via de berm van de Jan van Scorelkade en het rechter rijwielpad van de Ber- gerweg in de richting Bergen. Het linker fietspad zou dan op dubbele breedte dienen te worden gebracht. Wij legden dit plan voor aan de directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Deze heeft ons thans medegedeeld, dat haar on derzoekingen hebben uitgewezen, dat de tramlijn, ook na de bij handhaving noodzakelijke investeringen, in aan zienlijke mate verliesgevend zou zijn. Op grond daarvan is de directie van mening, dat de zeer aanzienlijke investeringen welke voor modernise ring van baan en rollend materieel nodig zouden zijn, economisch niet verantwoord kunnen worden geacht. De N.S. achten het dan ook noodza kelijk, dat de exploitatie van de tram lijn binnen enkele jaren zal worden gestaakt en door een autobusdienst zal worden vervangen. Uit deze laatste alinea zal men kun nen bemerken dat de Spoorwegèn reeds niet meer aan de genoemde pe riode van 5 jaren vasthouden, eer zij tot stopzeting van de tramdienst zul len overgaan. Het lot van de tram is dus practlsch bezegeld. Misschien zou er nog ver andering kunnen komen indien het gemeentebestuur en de burgerij van Bergen, het belang van een blijvende aansluiting aan het spoorwegnet voor een steeds groeiende gemeente besef fende, er in zouden kunnen slagen een aanzienlijk bedrag ten behoeve^ van de te verwachten exploitatie-tekorten te fourneren of zich hiervoor blij vend garant zouden verklaren. Teneinde deze tekorten te voorko men of althans zo klein mogelijk te houden, verdient het overweging bij het reeds eerder genoemde project een zijlijn hoek Jan van Scorelkade—Ber- gerweg naar het Scharloo of Berger hout aan te leggen, waardoor de ge moderniseerde tram een gelijke kans met de busdienst zou krijgen. Bij het ontwerp van het te bouwen viaduct in de Bergerweg zou hierme de dan rekening kunnen worden ge houden. Eerste concert HOV te Alkmaar Het eerste concert, dat de Haarlem se Orkest Vereniging onder auspi ciën van de Samenwerkende Culturele Verenigingen te Alkmaar zal geven, vindt plaats op Woensdag 12 October. Het orkest staat onder leiding van de nieuwbenoemde dirigent Toon Ver- hey, terwijl Nederlands bekendste violist, Herman Krebbers, zijn solisti sche medewerking zal verlenen. Het programma bestaat vóór de pau ze uit een tweetal werken van Felix Mendelssohn-Bartholdy, n.l. de Ou verture Die Hebriden en het vioolcon cert. dit laatste met als solist Herman Krebbers. Na de pauze zal ten slott? een uitvoering worden gegeven van de Symphonie No. 5 van Tsschai- kowsky. Toen de heer J. de Koning uit 0(. dorp gistermorgen omstreeks half naar zijn weiland ging om er de koel. en te melken, bleek hem dat de die. ren verdwenen waren. Sporen van autobanden wezen hem er op, dat hfj niet verder behoefte te zoeken en dat hier werk voor de politie was. Op dat ogenblik kon hij niet vermoeden dat hy zijn drie koeien nog dezelfde dag zou terugzien. De pas uit gevangenschap ontslagen Hagenaar D. B. sprak verleden week met een tuinder uit Loosduinen af dat hij deze drie „beste" koeien zou vet. kopen. De aflevering zou gisteren plaats hebben. De Hagenaar toog in verband daarmede gisteren met een vrachtauto van een Amsterdamse ex. pediteur naar Alkmaar en haalde in alle vroegte drie koeien uit het wei- land van de heer De Koning. Toen hij met zijn vrachtje bij de tuinder in Loosduinen aankwam, bleek deze niet over de nodige f 800 te beschikken. De tuinder besloot daarom de assistentie van een koopman in te roepen. Deze was van goeden wille, doch de prijs f 800 voor drie beste koeien, stemde hem tot nadenken. Hij besloot daarom de politie van het gebeurde op de hoogte te stellen. Toen de Hagenaar enige tijd later met zijn koeien arri- veerde, liep hij in de open armen van twee rechercheurs. Dank zij het optreden van de koop man grazen de koeien van de heer De Koning vandaag alweer in het wei land aan de Nieuwe Schermerweg. De kwestie van de Friese brug Vragen van raaessew*. Door het lid van de raad. de heer H. W. Holsmuller zijn de volgende vra gen tot B. en W. gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de mededelingen in de pers, dat geen gevolg zou zijn gegeven aan het aanvankelijke voornemen van de rege ring om op de Rijksbegroting voor het jaar 1950 gelden uit te trekken voorde bouw van een nieuwe Friesebrug over het Noordhollands Kanaal te Alkmaar, tengevolge waarvan de verbetering van de onhoudbare verkeerstoestanden bij de tegenwoordige Friesebrug en de mogelijkheden tot ontwikkeling van het industrieterrein-Noord wederom tot een later tijdstip zullen worden verschoven? 2. Kunnen B. en W. mededelen of dit bericht juist is en zo ja, of zij hiervan reeds eerder door het betreffende Mi nisterie op de hoogte waren gebracht en of daarbij eventuele toezeggingen voor de opneming in een volgende be groting zijn gedaan? 3. Indien B. en W. eerst thans ken nis hebben genomen van 't niet-opne- men van de begrotingspost, zijn zij dan niet, evenals ondergetekende, van oor deel dat onmiddellijk het nodige moet worden gedaan om de aanvankelijke plannen alsnog tot uitvoering, te doen geraken en kunnen B. en W, medede len of zij bereid zijn daartoe terstond de nodige stappen te doen en waaruit deze dan zullen bestaan? Burgerlijke Stand Geboren: Augusta E. M., d. v. J. H. Jansen en C. Buisman. Johannes H., z. v. A. van der Mark en M. E. Admi raal. Johannes C. M., z. v. A. C. de Boer en A M. Henselmans. Nicolaas G-, z. v. J. G. Smit en E. de Boer. Elisa beth C. M., d. v. P. L. Verbeem en J. Broekhuijsen. Geboren: Johannes F., z. van J. F. Klaassen en J. M. Buter. Petronella, d. van N. W. Duits en S. Portengen. Elisabeth M. Th., d. van P. Braak en A. Th. van Kessel. Anna K., d. van H. Versnel en M. A. Stoop. Klasina C. M., d. van M. A. Venneker en W. Stam. Gehuwd: Hendxicus J. van Dam en Joanna C. C. M. de Vries. Folkert R. Park en Margaretha Manneveld. Overleden: Casper J. P. Stoute, oud 78 jaar, weduwnaar v. L. S. van Eisen. Jacob de Jong, oud 87 jaar, geh met B. Bosma. Overleden: Adriana C. van Weerden- burg, 65 jaar, geh. met J. C. Koekenbier. - Jan Kampen, 83 jaar, weduwnaar van E- Kraakman. De collecte voor het dierenasyl De Zaterdag gehouden collecte te Bergen voor het zo mogelijk stichten van een dierenasyl te Alkmaar heeft 250.36 opgebracht. Wij herinneren er nog eens aan, dat morgen in Alkmaar een dergelijke collecte zal worden ge houden. Gedenkt op dierendag het dier! Alg. Ned. Invalidenbond De afdeling Alkmaar van de Alg. Ned. Invalidenbond houdt op Dinsdag 4 October a.s. een propaganda-feest avond in „Het Gulden Vlies". De baten zullen ten goede komen aan de afde- lingskas van genoemde bond. Deze bond heeft zich ten doel gesteld te werken aan een revalidatieplan, om aan de invaliden de nodige ontwikke ling, ontspanning en lichaamstraining te geven. Het bestuur heeft daarom het volle vertrouwen dat de ingezetenen van Alkmaar dit mooie werk zullen steunen door deze feestavond te bezoe ken. Dividend W. Hoogenstraaten en Co. De Ned. Fabriek van Verduurzaam de Levensmiddelen v.h. W. Hoogen- straaten en Co. te Alkmaar had in het boekjaar 1948-1949 een goede bezetting De prijzen bleven o'p een gunstig ni veau. Het winstsaldo is 103.573 (vorig jaar 73.191) waaruit een dividend van 16 pet. (vorig jaar 6 pet.) wordt uitgekeerd. OPBRENGST COLLECTE De van 26 Sept. t.m. 1 Oct. gehouden ollecte ten bate van de Stichting Christelijke Blindenhulp heeft netto opgebracht 1209.66. r»E EXPLOSIE in de SOV klaring uitgelekt, werd *an uranium-235. Dit betel vaardigen van een veel i Augustus 1945 op Hirosjir gezegd, dat Amerika than: loren. Ook de winning van koper dan het produceren v voor bovendien, om tot ee machtig industrieel appara AMERIKA heeft nooit de o zijn productie van plutc men bekend gemaakt. Me aanwijzingen, dat er niet i twee bommen per week r worden. En daarvoor hebbei rikanen in Hanford, gelegen Washington in het uiterste N van de Verenigde Staten, d atoomzuilen moeten bouwer voor de bouw van een vierds zijn onlangs door het Con; wezen. Het is ook mogelijk te vervaardigen met hulp installaties klein in verge de reusachtige fabrieken ii Na een jaar of meer zouden tonium, voldoende voor één ben voortgebracht. Om e bom te maken, zou men oj jaar moeten wachten. He uiterst saai proces zijn, m; evenwicht te herstellen is dat de werkelijke productii beginnen op te duiken, w; installaties groot worden. Heeft de Sowjetunie haar verkregen via de langzame heeft ook zij reeds het sta „massa"-productie, dat wil ongeveer twee bommen per reikt? Siberie bewaart zijn te goed, dan dat hierop mei zekerheid kan worden Maar wel is bekend, dat n Canadese atoomgeleerden. ogenblik bijeen zijn in niet i drie verschillende conferen zich ieder met een ander on de plutoniumproductie bezig sterke indruk heeft, dat Rr wille van het onderzoek en ook nog wel uit andere mot enige bom en daarmede h deel van de voorraad pluto het bezat, liet exploderen. Ramp Vast staat intussen, dat d diging van de bom niet Ie Amerikaans monopolie is. r.eer zoals ook reeds ve is de explosie in de Sow; ongeluk was en veeleer een een triomf voor het land moet de triomf vroeger 01 IN DE MOESTUIN bepal de voornaamste werkzaam: bet oogden van de divers, en het schoonhouden van t de afgelopen zomer heeft h U weinig moeilijkheden in gelegd, immers, het is een droge zomer geweest. Als even nat wordt, als de zom geweest, staat ons in ieder heel wat water te wachten, natuurlijk -ook het onkruid weer en het zou onverstan menen, dat men nu dit z zwaar zijn gang zou kun gaan. Onkruid moet overal alie omstandigheden in de 1 den worden, immers, het o: de grond veel voedsel en geen onze groenten ten gi komen. Trouwens waar groeit kan nu eenmaal nic wat anders zich normaal Ion. Elke droge dag profite dus zo veel mogelijk van men nog weer eens tussen Hoewel kwekers en tuil wel breedwerpig zaaien, d tours verstandig alle gr rijen uit te zaaien, het za tijd bij het schoonhouden x uitsparen, immers dan kan fold en gehakt worden (al selijke gewoonte en omsta doch het vermoeiende w perkt zich hoofdzakelijk to trekken van onkruiden in zelf, op plaatsen dus waar de schoffel met tussen ka: Andijvie is erg gevoelig losse bovengrond en hoe grond door middel van d wordt losgemaakt, des te Ier: de planten uitgroeien kroppen. Nu we het toch ter-andijvie hebben: wie w kan daartoe nu maatregel. A's de kroppen u niet g. zijn. verdient het aanbeveli deren allemaal bij elkaar i: te pakken, waarna er ee omheen gebonden wordt. C uier krijgt u na een ps Prachtige gele kroppen, in dus, dat moeder de vrouw maak van andijvie zal wi] Pen Dat binden van anc echter alleen maar gedaan de planten volkomen droc ders zouden ze in net hai ter.. Wie rabarber wenst aan tde suikerpositie belet dat kan nu jonge planten pot. verschillende soorten, doch suikerpot zo veel mogelijk ren, zij de Paragon sterk Rabarber groeit bij voork goed vochtopgevende gron haar niet aan het nodige breken Wat oude stalmes grond zal wonderen verric

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 8