Een kreet op het Barndewiel De Russen maken het nieuwste type atoombom (plutonium) Het konijn: Staatsvijand no. 1 in Australië Y/esien moet op vergelijk aansturen, maar waakzaam blijven Het werk in de kleine tuin Vervolg Stadsnieuws Harddraverij in de Alkmaarse Hout (Van onze diplomatieke medewerker). nE EXPLOSIE in de SOWJETUNIE, aldus is sinds president Xrumans ver- klaring uitgelekt, werd veroorzaakt door de splitsing van plutonium, niet tan uranium-285. Dit betekent, dat de Russen in staat zijn een bom te ver- aardigen van een veel moderner type dan het atoomprojectiel, dat in Augustus 1945 op Hirosjima werd geworpen. Daar is nog geenszins mede gezegd, dat Amerika thans met één slag zijn voorsprong zou hebben ver loren. Ook de winning van plutonium ai is deze gemakkelijker en goed koper dan het produceren van uranium-235 is een tijdrovend proces, waar voor bovendien, om tot een enigszins bevredigend resultaat te komen, een machtig industrieel apparaat nodig is. men. Ook Rusland zal over een maand, AMERIKA heeft nooit de omvang van zijn productie van plutonium-bom- men bekend gemaakt. Maar er zijn aanwijzingen, dat er niet meer dan twee bommen per week vervaardigd worden. En daarvoor hebben de Ame rikanen in Hanford, gelegen in de staat Washington in het uiterste Noordwesten van de Verenigde Staten, drie enorme atoomzuilen moeten bouwen. Gelden voor de bouw van een vierde atoomzuil zijn onlangs door het Congres toege wezen. Het is ook mogelijk plutonium te vervaardigen met hulp van kleine installaties klein in vergelijking met je reusachtige fabrieken in Hanford. Jla een jaar of meer zouden deze plu tonium, voldoende voor één bom, heb ben voortgebracht. Om een tweede bom te maken, zou men opnieuw een jaar moeten wachten. Het zou een uiterst saai proces zijn, maar om het evenwicht te herstellen is er het feit, dat de werkelijke productieproblemen beginnen op te duiken, wanneer de installaties groot worden. Heeft de Sowjetunie haar plutonium verkregen via de langzame weg, of heeft ook zij reeds het stadium der „raassa"-productie, dat wil zeggen van ongeveer twee bommen per week, be reikt? Siberie bewaart zijn geheimen te goed, dan dat hierop met volkomen zekerheid kan worden geantwoord. Maar wel is bekend, dat men bij de Canadese atoomgeleerden, die op het ogenblik bijeen zijn in niet minder dan drie verschillende conferenties, welke zich ieder met een ander onderdeel van de plutoniumproductie bezighouden, de sterke indruk heeft, dat Rusland ter wille van het onderzoek en misschien ook nog wel uit andere motieven zijn enige bom en daarmede het grootste deel van de voorraad plutonium, die het bezat, liet exploderen. Ramp of triomf? Vast staat intussen, dat de vervaar diging van de bom niet langer een Amerikaans monopolie is. Zelfs wan neer zoals ook reeds verondersteld is de explosie in de Sowjetunie een ongeluk was en veeleer een ramp dan een triomf voor het land betekende, moet de triomf vroeger of later ko- over een jaar of over tien jaar twee of meer atoombommen per week kun nen vervaardigen. Het ware dwaas aan te nemen, dat bij de opstelling van de Westerse politiek ten aanzien van de Sowjet-Unie met dit alles geen rekening zou zijn gehou den. Deze politiek gaat uit van het feit, dat Rusland de enige belangrijke po- tentiëel agressieve natie in de wereld is. Het communisme is nu eenmaal een ideologie, die met andere wereldbe schouwingen moeilijk in vrede kan le ven. Maar overigens betekent de om standigheid, dat de Russen misschien wat sneller dan verwacht was, een atoombom hebben gemaakt, niet nood- mijdelijk geworden of dichterbij geko- zakelijkerwijs, dat de oorlog nu onver- men is. Twee wegen. Voor het Westen staan en daarin is door de atoomexplosie in de Sowjet- Unie |;een enkele verandering gekomen twee wegen open. De ene is te trach ten, de Russen er in hun eigen belang van te overtuigen, dat zij met de rest van de wereld in vriendschap en niet in vijandschap moeten leven. Dit ge schiedt zowel openlijk als achter de schermen en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de wereld op een ge lukkig ogenblik zal worden verrast met de mededeling, dat er via de di plomatieke kanalen een vergelijk is uitgewerkt, hetwelk het democraten en communisten, ieder binnen vrij nauw keurig afgebakende grenzen, mogelijk zal maken op eigen manier te leven. Maar tot zolang moet het Westen ook de tweede weg blijven bewandelen; dat is die, welke leidt naar de oprichting van een bolwerk, waarin de Westerse wereld zich met haar belangen onaan tastbaar kan gevoelen. Ten dele is dit een militaire taak, die in de kaders van Atlantisch Pact en Westelijke Unie uit gevoerd kan worden. Daarnaast echter zal de economische defensie van even veel belang zijn. Want ten slotte be rust een effectief verzet tegen het communisme in de laatste instantie op economische welvaart. IN DE MOESTUIN bepalen zich nu de voornaamste werkzaamheden tot het oogden van de diverse gewassen en het schoonhouden van de tuin. In de afgelopen zomer heeft het onkruid U weinig moeilijkheden in de weg felegd, immers, het is een ongewoon droge zomer geweest. Als de herfst even nat wordt, als de zomer droog is geweest, staat ons in ieder geval nog heel wat water te wachten. Dan krijgt natuurlijk -ook het onkruid zijn kans weer en het zou onverstandig zijn te menen, dat men nu dit zonder be zwaar zijn gang zou kunnen laten gaan. Onkruid moet overal en onder alle omstandigheden in de tuin bestre den worden, immers, het onttrekt aan de grond veel voedsel en vocht, het geen onze groenten ten goede moest komen. Trouwens waar onkruid groeit kan nu eenmaal niet ook nog wat. anders zich normaal ontwikke len. Elke droge dag profiteert men er dus 20 veel mogelijk van en schoffelt men nog weer eens tussen de planten Hoewel kwekers en tuinders nog wel breedwerpig zaaien, doen ama teurs verstandig alle groenten op rijen uit te zaaien, het zal hen veel tijd bij het schoonhouden van de tuin uitsparen, immers dan kan er geschof feld en gehakt worden (al naar plaat selijke gewoonte en omstandigheden) doch het vermoeiende wieden be perkt zich hoofdzakelijk tot het weg- i trekken van onkruiden in de rijen zelf. op plaatsen dus waar men met de schoffel met tussen kan komen. Andijvie is erg gevoelig voor een losse bovengrond en hoe meer de grond door middel van de schoffel wordt losgemaakt, des te sneller zul len de planten uitgroeien tot flinke kroppen. Nu we het toch over win- ter-andijvie hebben, wie wil inmaken, kan daartoe nu maatregelen treffen Als de kroppen u niet geel genoeg zijn. verdient het aanbeveling, de bla deren allemaal bij elkaar in één hand ts pakken, waarna er een touwtje omheen gebonden wordt. Op die ma- bier krijgt u na een paar weken Prachtige gele kroppen, in een tijd dus. dat moeder de vrouw met de in braak van andijvie zal willen begin- ben Dat binden van andijvie mag echter alleen maar gedaan warden als de planten volkomen droog zijn, an ders zouden ze in net hart gaan rot ter,. Wie rabarber wenst aan te planten 'de suikerpositie belet dat niet meer) kan nu jonge planten poten. Er zijn Verschillende soorten, doch zij die de suikerpot zo veel mogelijk willen spa ren. zij de Paragon sterk aanbevolen Rabarber groeit bij voorkeur op een goed vochtopgevende grond: het mag haar niet aan het nodige voedsel ont breken Wat oude stalmest door de grond zal wonderen verrichten. Bij een gevecht tussen een hon derdtal negers en blanken op een sportveld van de Amerikaanse stad Baltimore is een 19-jarige neger door messteken gedood. Het sportveld mag door negers en blanken worden ge bruikt, doch het is hun verboden sar men te spelen. De directeur van de protestantse radio commissie in de Verenigde Sta ten heeft verklaard, dat er in de ko mende vijf jaar meer en meer gebruik zal woren gemaakt van televisie bij het uitzenden van godsdienstige plech tigheden. Het was een goede gedachte van de 8 October-vereniging om in samenwer king met de bekende paardensportver- eniging „Vooruit" een traditie te doen herleven, n.l. het houden van kortebaan harddraverijen op de Harddraverslaan in de Alkmaarder Hout. De laatste dra verijen op die plaats, georganiseerd door de toenmalige Kennemer Sport club, werden gehouden pl.m. 15 jaar geleden bij de Landbouwfeesten. Zij mochten zich steeds in een grote be langstelling verheugen. Het is ook nu het streven van de 8 October-vereniging om jneer publiek naar de stad te trekken, waardoor Alk maar, eer nog dan tot nu toe reeds het geval is, een centrum wordt van de omliggende gemeenten. Voor het publiek dat de harddraverij gaat bezoeken, wordt het een dubbele attractie, omdat de Fantasie en Sprook jes optocht omstreeks 3 uur langs de Wilhelminalaan zal gaan, waardoor men die optocht rustig kan bekijken. De draverij vangt aan om 1.30 uur en zal zo tijdig zijn afgelopen, dat men ook de avondfeesten gemakkelijk kan bijwonen. Populaire entreeprijzen maken het voor allen mogelijk de baan te bezoe ken. De totalisator, welke ook aanwe zig zal zijn, gaat volgens een nieuw systeem werken, waardoor men meer gelegenheid zal hebben om zijn geluk te beproeven. Wij hebben de overtuiging dat deze eerste proef van de 8 October-vereni ging om de bevolking op die dag nog meer te bieden dan vroeger het geval was, zal slagen, en velen gebruik zullen maken van de gelegenheid om goede sport te zien. Graanbeurs wordt weer in de Korenbeurs gehouden Een verheugende mededeling, èn voor de gemeente, èn voor de handél, is dat met ingang van Vrijdag 7 Octo ber a.s. de Alkmaarse Korenbeurs weer haar oude bestemming zal krijgen. Met ingang van die datum toch zal de graanmarkt, welke gedurende een lan ge periode in café „De Graanhandel" werd gehouden, weer in dat gebouw worden ondergebrafcht. Dat dit een belangrijk gebeuren is, wordt niet alleen door de handel be grepen, maar ook door het gemeente bestuur, dat aan deze (her) opening een officieel tintje zal geven. Alkmaar was voorheen het centrum van de markten voor de omliggende gemeenten. Door allerlei omstandig heden is die positie in het gedrang ge komen. Het verlorene te herwinnen, is misschien geen gemakkelijke taak, maar zeker is het niet onmogelijk, als kan worden gerekencf op de steun en de medewerking van allen die daarbij belang hebben. Moge Vrijdag 7 October 's morgens 11 uur de eerste stap zijn op de weg naar dit herstel. H.O.V.-eonéerten in het winterseizoen De Samenwerkende Culturele Verenigingen te Alkmaar hebben de concerten, de Haarlemse Orkest Vereniging gedurende het winterseizoen 1949-'50 te Alkmaar zal geven, onder haar auspiciën genomen. Er zal deze winter door de H.O.V. een zestal concerten worden gegeven o.l.v. de nieuwbenoemde dirigent Toon Verhey. De solisten van deze concerten zijn de violisten Herman Krebbers en Dick de Reus, de pianis ten. Luctor P.onse en Jan Odé, alsmede de harpiste Margot Broeders, eerste harpiste van het Rotterd. Philharm. Orkest en de Amerikaanse cellist Edmund Kurtz. De concerten zullen worden gegeven in 't Gulden Vlies en vinden plaats op de Woensdagavonden 12 Oct., 2 Nov., 7 Dec. 1949 en 11 Jan., 15 Febr. en 8 Maart 1950. AVA GAAT TRAINEN De Alkmaarse Athletiekvereniging AVA begint Dinsdagavond haar ge regelde trainingsavonden in het gym nastieklokaal aan de Schoolstraat. Er zal een speciale training zijn voor schaatsenrijders, waarmee onze stadgenoot, de heer P. Nap, zich zal belasten. De heer Nap is bekend, doordat hij geregeld onze internatio nale schaatsenrijders trainde. TWEE ALKMAARDERS IN NEDERLANDSE TURNPLOEG. De Alkmaarders Boot en Volkers zijn gekozen in de Nederlandse turn- ploeg die op Zaterdag 15 October te Antwerpen tegen Belgie zal uitkomen. ZACHT NAJAAR. Bij J. van Veen, Heilooërdijk achter het Watergemaal staat een kastanje boom voor de tweede maal in bloei. DE SPOORSTRAAT OP 8 OCTOBER. In de Spoorstraat wordt feest gevierd. De Spoorstraat houdt in verband met de Ontzetfeesten een aparte winkel week van 512 October, waarvoor geld prijzen aan waardebonnen beschikbaar zijn gesteld. BEËDIGING RESERVE-OFFICIEREN VAN GEZONDHEID. Donderdag 6 October des morgens te 11 uur zullen op het terrein van de Simon Stevin-kazerne te Ede 35 reser ve-officieren van gezondheid, die de cursus aan de school voor reserve offi cieren geneeskundige dienst hebben ge volgd, worden beëdigd. Kudden wilde paarden en kamelen worden uit vliegtuigen met machinegeweren bestookt De Duitser Konrad Hinz is door een Brits gerechtshof te Hamburg tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor Polen. De ver dediger verklaarde, dat Hinz slechts een armzalige beloning heeft, ont vangen voor de uitgebreide inlich tingen die hij de Poolse regering heeft verstrekt. Glimlachje Geloof me, een scherp opmer ker kan aan iemands gezicht zien, welk beroep hij uitoefent. 't Is mogelijk. Tussen haakjes: bent u borstelmaker? (Van onze correspondent te Sydney) MAAR SCHATTING heeft hef eiland Tasmanie in de eerste helft van dit jaar 1 millioen konijnen aan de markt gebracht! Eén scheepslading alleen reeds omvatte 200.000 bevroren konijnen voor Engeland's precaire vleespositie, 300.000 zijn in de millioenensteden Sydney en Melbourne aan de markt 'gebracht en 400.000 liggen nog in de koelhuizen te wachten op verpakking en scheepsgelegenheid. Binnenkort zal een fabriek konijn in blik gaan produ ceren voor de uitvoer naar andere landen Uit dit bericht valt op te maken dat Australie's beruchte konijnenplaag eer toe- dan afneemt, dat het een sprookje is, dat de Australiërs zelf net zo vies zijn van konijnenvlees als wij van ratten en dat men ook in het vijfde werelddeel nu van de nood een deugd begint te maken. De betekenis van het konijn in Australië wordt duidelijk wanneer men bedenkt, dat genoemde cijfers alleen voor het kleine Tasmanie gelden. Voor het gehele werelddeel loopt het aantal der vrolijk rondhuppelende pluim staartjes in de milliarden! Een vreemde geschiedenis. Het is met het konijn in Australië een vreemde geschiedenis. Toen anderhalve eeuw geleden de eerste kolonisten en Britse dwangarbeiders naar het lege werelddeel kwamen, leefden er in het wild alleen de typisch Australische buideldieren als b.v. kangoeroe, opos sum en kiala-beer -naast de vroegere door de Austraalnegers uit het vaste land van Azie meegebrachte dingo of wilde hond en de uit de Indonesische archipel afkomstige wilde buffel en krokodil in het tropische noord-oosten. Deze eerste pioniers brachten na tuurlijk verschillende nuttige huisdie ren mee en daaronder bevonden zich natuurlijk ook wel een paar konijntjes. Vóór iemand c - eigenlijk erg in had, was er een complete konijnenplaag. De ontsnapte konijnen hadden het er na melijk best. Genoeg te eten, de ruimte, een mild klimaat en geen enkele na tuurlijke vijand als vos, marter, bun zing. fret, havik of kiekendief. Zij vormden al spoedig een niet te stuiten leger, dat steeds verder opruk te. Men gaf millioenen uit aan duizen den kilometers lange afrasteringen en doet dat heden ten dage. nog. Maar een hongerig konijn staat voor niets. Na tuurlijk kan men zijn landerijen wel met kippengaas tot een bepaalde hoog te tegen de konijnen beschermen en overal strikken en klemmen zetten, maar gedurende een droogteperiode weet het konijn ondanks alles toch zijn weg naar het verleidelijke gras of ko ren te vinden. Vos deed zijn plicht niet Ten einde raad voerde men konijn's grootste vijand in: de vos. Maar de vos begreep de bedoeling niet. Hij ging de konijnenpla; - niet bestrijden, doch wierp zich met een betere zaak waar dige ijver op de kippen van de boe ren en dreef de wilde Australische kalkoen tot ver in de wildernissen van het noorden terug. De vos werd een plaag op zichzelf. Het is te begrijpen, dat in Australië het konijn, ondanks de honderdduizen den die er jaarlijks in de grote steden gegeten worden, met de nek wordt aan gezien. Konijn is armelui's kost. Eerst de laatste tijd is men begonnen van de nood een deugd te maken. Maar er zijn op geen stukken na fabrieken genoeg om het nodige blik te vervaardigen voor de uitvoer van levensmiddelen. Zo kan men nog niet eens aan de En gelse vraag naar konijnen voldoen, laat staan de schrale vleespot van Eu ropa aanvullen. Daarbij is de uitvoer van het waar devolle konijnenvelletje naar Amerika de laatste tijd sterk teruggelopen sinds men daar de „labelling law" heeft in gevoerd. Nu is het namelijk niet meer mogelijk om konijnenbont voor een meer geliefd en ander soort bont te la ten doorgaan. Een bontjas met het woord „konijn" erop, schijnt op de Amerikaanse dames niet zo'n grote aan trekkingskracht uit te oefenen. Nog drie andere plagen. Jan Konijn is niet het enige inge voerde dier, dat een ware plaag is ge worden. In het noorden neemt de uit breiding van de wilde hond, de schapen en lammeren verscheurende dingo, weer angstwekkende vormen aan. Het strooien van vergif uit vliegtuigen heeft niets geholpen. Hogere beloningen voor dode dingo's en een dingo-bestendige afrastering dwars door Yueensland zijn noodzakelijk om deze plaag het hoofd te bieden. Vliegtuigen zijn ook ingeschakeld voor de bestrijding van de nieuwste plaag: de grote troepen wilde paarden enkamelen, die hele landerijen af grazen. De verwilderde paarden zijn van de uitgestrekte paardenfokkerijen in het noorden afkomstig. De kamelen, door Afghanen in de dagen vóór de komst van de vrachtauto als transport middel ingevoerd, hebben zich eveneens uitstekend aan de Australische om standigheden aangepast. De kudden worden thans met machinegeweren vanuit de lucht bestookt en tienduizen den leggen er het loodje bij. Maar het konijn blijft Australië's staatsvijand nummer één. Ook al zal het een steeds grotere rol in industrie en export gaan spelen. OMZET VISAFSLAG URK Nu het palingseizoen weer is geëin digd, bedraagt de omzet aan de gem. visafslag f 1.481605.64. Alhoewel Urk dit jaar van de afslagen rondom het IJsselmeer één van de grootste omzet ten heeft, is deze toch aanmerkelijk minder dan vorig jaar. JAN HAAKSMAN WAS ER VOORZITTER VAN en Jan Buijs was de sikkere- taris; 't was van 'n verieniging weer de gróótste behoefte an bestaan had en die nou al veul nóód lenigd had. Ja, dat kenne de mense van de teugeswoordige toid niet begroipe. Zoó'n kloin hallef honderd jaar lejen toe werkte je je krom en je verdiende te veul om te sterven en te woinig om te leven. As je 'n gnap vak had, weer ze 't den mit de werkdag nag vrai gnap maakte zoó'n zes en zesteg uur in de week: da's alle dage elf uur, reken maar uit, van soggens zessen tot twaalf en den skafte van twaalfven tot ienen, en den weer deurpeezc van lenen tot zessen den kon de meisterknecht net zowat drie roiksdaalders in de hele week hale. As je den 't ongeluk had dat je deer niet in was maar aór werk hadde, bevoorbeeld kleremgker, den kon je nag twaalf uur per dag werke, en gien vraie Zaterdagmiddag, gelouf dat maar niet. Wier je den d'rs ziek, den kon je nei de lange handiet, dat was 'n kerkvougd, die de knip (de portemonnaie) zo lang mougelik op slot hield en mit 't geld van de kerk of van de gemienskip ('t armbestuur, wat ze nou teugeswoordig maatskappelijk hulpbetoon noeme) en die most je d'r den maar deurskeure, bevoorbeeld 'n daalder voor de huishuur enete most je maar niet, en de vrouwse en de kinders moste ok maar vaste. Den kon je nei de ien of aare win kelier om op de pof wat winkelvet en wat vaatbutter te halen as je 't kroige kon en aster nag niet 'n oud briefie sting van 'n eerdere keer dat je ziek wasze en wat je nag niet „inlou- pen" had. Den most moeder, hoe moei lik of ze ok weg kon (maar vader was nou toch thuis en die most mit z'n zie ke loif den maar op de klointjes passé) maar 'n paar dage uit werken gaan en kor, die drie kwartjes op 'n dag ver- diene. As die den seivens thuis kwam mit 'n paar dikbesmeerde „stikke" (want de boer zat er goed bai en de boerin was nagal goed 'mutst die dag) onder d'r poepen boezel, 'n emmer lang wai an d'r hand de varkes krege 't ok den gong 't hele stel mit groöte ouge om de tafel zitten om samen alles op te eten. Wie niet werkt die zei ok niet ete, zoide ze toe in die toid en de baas skokte niet. As de knecht weer op 'n Naverteld verhaal z'n werk kwam, nou den gong 't weer opnuuw an. maar o wee. as-ie ziekelik bleef of-ie wier wat ouwer, den gong 't net as in dat teneelstik van Inte Onsman, watte ze zo vaak voor „Staas- pe.isioen" opvoerd hewwe: „De uitge knepen citroen", der sloeg je of in de beloöning en verdiende je gien zeuven golden in de week meer maar wier 't zes, ok wel voif. En toe, wie 't bedocht had hew 'k nooit te weten komme keunen, maar die man had 'n standbeeld verdiend en gien-ien zouw 't meer verdiend hewwe as hai toe wier d'n 'n ver ieniging sticht, om te helpen in de nood.Onderling Hulpbetoon, Draagt elkanders lasten, Hulp in nood, Steunt elkander, Allen voor één, één voor al len. en meer van zuks. Alle weke wat betale van je armoedje of en as je den ziek was, den wasze de eerste drie dage wel voor je oigen risico, want je mochte d'r netuurlik gien loupie mee nemen, maar veerder kreeg je zoó'n drie maande lang vier golden in de week.mens, mens, wat was dat 'n zegen.meskien 'n daalder van je- weet-wel, de man die zoó'n Italiaanse naam kreeg, zo bandieterig.en vier golden van je oigen fons, gien aalmoes en gien fooitje, maar dat weer je recht op had.En dat allegaar beheerd deur mense van je oigen stand.allegaar werkers, die overdag in de Kromme- zoól werkte of wat aars deeje, wat net zuk hard ploeteren was nei, dat was 'n uitkomst. Zien ze deer zitten, ernstig en pra tend over 't nuuwe, 't mooie, weerdeur de armoed de deur uitbannen wier As vader ziek was, nou ja, even goed kaal as 'n kerkrot en arm as een luis, maar moeder thuis om vader op te passen.en gien stikke meer onder d'r poepen boezel en gien emmer wai meer mee te sjouwen.ja, ja, dat was de „goeie ouwe toid". Dut is 'n verhaaltje, bai overleve ring verteld maar toch uitbeeldend hoe in die toie de mense armer wasze as teugeswoordig.as 't goeie Vroidag wier of Himmelvaarsdag, as 't tweide Paas- of Pinksterdag was en d'r niet werkt wier, din was dat skade voor de knip, want den sting de verdienste stil.dat was in de toid, as de koöl in de kwakkelwinters rotte gong en sei vens baibladerd worre most, dat 't in overwerk dein wier, twaalf en 'n halve cent per uur, meneer.ja, ja, van standbeelde sproken, je konne je wel indenke datte d'r toetertoid „rooie" maakt wiere EEN HEELE eivend ^jpate, wiskun stige berekenings makend van wat er in de pot zat, of 't wel kon, of de konterbusie niet verhougd most, ofter in de betaling niet te veul achterstand was, ofter meskien gien kwartje bai de uitkering kon, maar dat het jare duurd voor 't zo veer was. En den nei huis., asze ze heel op 't Noordend vergaderde, 'n kop sukkela- melk eerst en 'n pepermentje toe, wat 'n onthaal.de segare kocht je voor de week acht voor 'n dubbeltje en Zun- dies haalde je ze 'n slag beter, zes om 'n dub... en op je ons-pakje tebak van Goes had je zommaar 'n segaar voor niks kregen, zoo tusken 't touwtje in regen. Jonge-jonge, dat was weer 'n mooie eivend, 'n goeie eivend, 'n beste voor 't durp, 'n goeie voor de mense, voor de zieke, voor de zwakke, en ze hadde d'r nag gieniensen erg in dat 't 't aller beste was voor 't zelfrespekt van de mens. Deer gonge ze, mit z'n vieren, mit z'n voiven, nei 't Zuid-end. Maar wat was dat? Wat was dat voor 'n skreeuw? De maan sting houg an de hemel, 't had al wat vroren, d'r wasze el brutale weest die al over 't ois gaan wasze. Waster 'n mens in noöd? Moste ze nouw ingroipe? Hoor d'rs, weer die skreeuw.dat angstgeroep.Weer kon dat nouw weze? 't Loikt wel of 't van 't Barnde wiel komt, opperde d'r ien. D'r zei d'r toch gien ien deur 't ois zakt weze? docht 'n aar.... Koike maar, miende de sikkere- taris en hai gong 't paadje op nei de breg die over de durpsloöt leê. No jó, 't komt van 'n aare kant of, miende de penningmeester, deer heel achter Abram Goyers. Welnei jó, da's de echo. En telkens maar weer klonk dat er barmelijk gehuil of ze om „help, help" riepen. Weer kon dat nou vedaan komme? Leite we 't maar perbere mit 't skuitje, docht de sikkeretaris, maar 't skuitje was al vastvroren in 't ois en d'r was gien beweging in te kroigen. En vier of voif manne stinge deer maar te labbereere watte ze doen mos te, drie menuite, vier, voif. Ze kwamme van „Hulp in nóód" of hoe 't deer aars hiette.Ze konne dut toch zommaar niet zoo leite, d'r zouw d'r gien-ien weze die vennacht aórs rustig sleipe zouw Nei, nei, mit dat geluid in je ore doen je gien oug dicht. En as je den murgenoggend van 'n ongeluk hore, din zouw je je oigen wel op je sm.slaan kenne, dat je niet alles dein had om te helpen. Verdikkeme, as je lid was van hulp in de noöd, kon je ze hier toch niet an d'r lot over leite. D'r wier praat zooas d'r de hele eivend nag niet praat was.Veul en veul meer as dat ik hier beskroive ken. EN LEIT IK 't deerom den maar niet al te lang makeJan wou 'n boil hale om 't skuitje los te hakken, Piet wou ne- de burgemeester om te vragen watte ze doen mosteen de aSr wou nei de veldwachter, die had 'n beste hond, mit 'n goeie neus. En net toe-ie vlak bai de aare was, toe die je deur merg en bien gong. Dirk, die commissaris was en deerom 'n heel beskoiden rol had, had d'r ok maar gien vrede mee. hai gong 'rs achter 't huis koike.deer kwam-ie eiin z'n hande 'n lang touw.... En ne'. toe-ie vlak bei de aare was, toe klonk 't van heel dicht-bai, zoó'n kreet net „Help, help"...." Verrek, zoide ze en ze barstte alle gaar van 't lachen, leit 't me nou die bok van Klaas Koorn weze. Dat was de kreet van 't Barndewiel. Scheepvaartberichten Akkrumdijk 1-10 van Houston naar R'dam. Alphacca New-York-Buenos Aires 2-10 te Recife. Alpherat 1-10 van New-York naar Boston. Amstelkera Amsterdam—West-Afrika 2-10 te Freetown. Amstelland A'dam—Bue nos Aires pass. 2-10 Fernando. Amstelveen 1-10 van Bombay te Colombo. Andijk 1-10 van New-Orleans naar Londen. Arkeldijk 2-10 van R'dam te New-York. Anmilla (t) 2-10 v. Bat. te Pladjoe. Asturias Batavia— Botterdam pass. 3-10 Gibraltar. Bali 3-10 van Batavia te Singapore. Bennekom A'dam- Valpaxaiso 2-10 van Huacbo naar Arica. Boschfontein A'dam—Beira 2-10 van Antwer pen. Ceram R'dam—Calcutta 2-10 van Ge nua. Ceronia (t) 2-10 v. Auadan n. Suez. Clavella (t) 2-10 van Lissabon n. Port Said. Congostroom 1-10 van Takoradi te Grand- basam. Coryda (t) 2-10 van Hongkong n. Miri. Cottica 3-10 van A'dam te Barbados. Daterdijk R'dam—New-York 1-10 van Antwerpen. Deltdijk R'dam—Vancouver 2-10 te Londen. Duivendijk R'dam—Vancouver 2-10 te Cristobal. Ena (t) 1-10 van Bombay te Kuweit. Etrema t. 2-10 van Yarrow Ort Tyne naar Port Arthur. Gooiland Am sterdam—Buenos Aires 2-10 van Montevideo. Grotebeer 1-10 van Batavia naar Amster dam. Hersilia 2-10 van Paramaribo naar A'dam. Hydra 3-10 van A'dam te La Guaira. Jaarstmroom Sapela-Lagoas 1-10 op Escavros rivier. Joh. van Oldenbarneveldt A'dam—Java pass. 2-10 Wight. Klipfontein A'dam—Kaapstad 1-10 van Antwerpen. Laagkerk 2-10 van Bandarabbas te Muscat Lekhaven, Buenos Aires-Rotterdam, passeerde 1-10 Kaap Frio. Lievevrouwekerk, Calcutta- Rotterdam, pass. 1-10 Kaap St. Vincent. Lisekerk, R'dam—Besra 2-10 te Aden. Loos- drecht, A'dam—Basra, 3-10 te Genua. Maas land, Buenos Aires-A'dam, pass. 2-10 Fernan do. Medoera, Java-A'dam, pass. 1-10 Fcrim Maetsuyker, 4-10 van Fremantle te Singapore verwacht Murena (t), Portsaid- Fahaheel, pass. 2-10 Ad. Nigerstroom, 2-10 van Novoredondo naar Lobita. Nijkerk, 5-10 te Beira verwacht Oranj'efontein, Beira- Amsterdam passeerde 3-10 Gibraltar Pa- penpendrecht, Abadan-Landsend, 2-10 van Port- Said. Poelau Laut, A'dam-Java, 2-10 van Colombo Parkhaven, 2-10 van Rotterdam te Buenos Aires Phrontis, Amsterdam-Java, passeerde 2-10 Finisterre. Pr. Willem van Oranje, 1-10 van Quebec naar Hamburg Randkerk, Amsterdam-Mombassa, 2-10 te Port Soedan Ruys, Java-Buenos Aires, 1-10 van East Londen Salawati, 1-10 van Bos ton naar Montreal Schiedijk, New York- Java, 2-10 te Port Said Streefkerk, Calcut ta—Rotterdam, passeerde 2-10 Ouessant. Sluyvesant, 2-10 van Aruba te Cristobal. Sumatra, 3-10 van Makassar te Balikpapan Sunetta, 2-10 van Miri naar Aden Tabinta, Amsterdam-Java, passeerde 2-10 Ouessant lasman, 2-10 van Semarang naar Batavia Tegelberg, Buenos Aires-Japan, 1-10 van Kaapstad Westerdam, 3-10 van Rotterdam te New York Zuiderkruis, Java-Rotterdam, passeerde 2-10 22 uur Malta Kamerlingb Onnes, Java-R'dam, passeerde 2-10 18 uur Gibraltar Volendam, Rotterdam-Batavia, passeerde 2-10 22 uur Gibraltar. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam, 1 10 van Singapore Aagtekerk, Rotterdam-Brisbane, passeerde 2-10 Gibraltar Alderamin, 2-10 van Em- den te Lulea Alblaserdijk, Antwerpen-Vera Crusz, passeerde 3-10 Keywest Alhena, 1-10 van Montevideo naar Santos Alkoid Ant- v.trpen-Buenos Aires, passeerde 2-10 St. Vin cent Alnati, Rotterdam-Buenos Aires, pas seerde 1-10 St. Vincent Alphacca, New York-Buenos Aires, 2-10 van Recife Brit- sum, Bocogranda-Rotterdam, passeerde 3-10 Lizard Delfland, Hamburg-Buenos Aires, 2-10 van Bahia Dordrecht (t), Matadi- Brake, 3-10 te Dakar Ganymedes, 3-10 van Buenos Aires te Trinidad - Hercules, Izmir* Gibraltar, 3-10 op 100 mijl nrd Algiers fferstia, 2-10 van Port Au Prince naar Ant* werpen Kelbergen, 1-10 van Amsterdam te Antwerpen Maashaven, 30-9 van Antwer pen te Montevideo Oranje, Amsterdam-Ba- tavia, passeerde 2-10 24 uur Aden Pr. M au nts, Quebec-Antwerpen, passeerde 1-10 Scü- lies Pr. Phil. Willem, 1-10 van Averglades te Garston Pr. Willem V, Chicago-R'dam 3-10 te Cleveland Sommelsdijk, 30-9 van Fenang, Java-New York - Stad Leiden, Calcutta Rotterdam, 2-10 van Portsaid Stuyvesant 3-10 van Cristobal naar Carta gena - Tjikampek, 2-10 van Rio de Janeiro naar San Francisco Veendam, Rotterdam- New York, passeerde 2-10 4 it r Bishop Rocks.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1