Volgende week slotzitting van Ronde Tafel-conferentie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De tijd dringt Beruchtste smokkelschip van de Archipel in beslag genomen Nederland wil kwart van vlottende schuld kwijt schelden Amerika heeft vertrouwen in R.T.C. Vrijdag wordt te Berlijn de Oostduitse regering gevormd Britse reserves stegen na devaluatie Woensdag 5 Oct. 1949 146e Jaargang No. 234 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SCHIETPARTIJ IN PRAAG Drie personen gedood STUDENTEN WIERPEN VUURWERK ?N AUTO'S Van Moh. Rum en Sultan Hamid Dodencijfer in Italië tot veertig gestegen Orkaan treft Texas V.S wachten met de erkenning van Mao Zeeleeuw contra een krokodil Tevens verlichting van rente en aflossingen Toelpanof uit Berlijn naar Moskou teruggeroepen De irois der Oceanen Smokkelechtpaar op de valreep gegrepen ATTLEE EN CHURCHILL OVER DE DEFENSIE De financiële conferentie in de Franse hoofdstad Nieuw onderzoek in de zaak-Schallenberg f bureau administratie Moordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COü TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.ellt woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 1— per Kwartaal plus Incassokosten Tijdschema van overdracht der souvereiniteit (Van onze parlementaire redacteur). Er is de laatste weken hard gewerkt op de Ronde Tafel-conferentie; zo hard, dat haar einde in een nabij verschiet is komen te liggen. Naar buiten is daarvan betrekkelijk weinig bekend geworden, doch insiders verzekerden ons, dat zodanige algemene resultaten zijn bereikt, dat in een spoedige plenaire zit- fing van de Conferentie spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Aanvan kelijk heeft het in de bedoeling gelegen enkele voltallige vergaderingen te hou den, doch het zal wel bij een enkele slotbijeenkomst blijven. Deze zal naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden in de week van 9 tot 15 October. De juiste datum is thans nog niet bekend. VROEGER dan men verwacht had, zal de Ronde Tafel-conferentie dus op 15 October afgelopen zijn. Reeds op 10 October, zo vernemen wij, zal o.a. dr. Susuhan van Solo, Paku Buwono XII, adviseur van de Republikeinse dele gatie, naar Indonesië terugkeren. Men verwacht, dat in de twee weken van 16 tot 30 October de gedelegeerden en de overige deskundigen ons land zullen verlaten. Niet alle Indonesische ver tegenwoordigers ter RTC gaan dan echter terug. Enige deskundigen zullen achter blijven voor de regeling van ve lerlei détails. In de plenaire vergadering in de wek van 9 tot 15 October komt het Unie-statuut en de S'ouvereiniteitsover- dracht aan de orde. Tijdschema Hatta, van wie de laatste dagen het gerucht ging, dat hij op de 15de Octo ber zal vertrekken, zal inderdaad zeer binnenkort afreizen. Het staat echter niet vast, dat hij op de 15de naar In donesië terugkeert. Hij zal gaan in de periode van 15 tot 23 October. Er is de laatste tijd haast gemaakt, omdat de tijd dringt. Er is namelijk het volgende tijdschema opgemaakt: slot zitting in de week van 9 tot 16 October; vertrek der gedelegeerden van 16 tot 30 October; van 30 October tot 10 De cember, dat is zes weken, voor het ra tificeren van de gesloten overeenkom sten zowel in Indonesië als in Neder land; daarna komt een kleine Indonesl- Zaterdagavond hebben zich in Praag ithietpartijen voorgedaan, waarbij drie fersonen werden gedood en verschil lende andere gewond. Het eerste incident deed zich voor om 9.30 uur plaatselijke tijd in een donkere straat, Fibichova genaamd, in de wijk Ziskov, vroeger bekend als de „rode voorstad" wegens het grote aan tal communisten, datdaar woonde. Drie mannen, die nog niet geïdentifi ceerd zijn, wandelden langs de muur van een gesloten Joodse begraafplaats, toen een zwarte auto hun achteropreed, welks inzittenden een tommygun op hen leegschoten. Eén der mannen was op slag dood, de tweede stierf enige tijd later. De derde werd ernstig ge wond. De tweede schietpartij viel vóór bil de Pankrac gevangenis, waar een auto om 10 uur verscheen en een regen van kogels werd geschoten op een groep mensen, die op de trolleybus stonden te wachten. Eén van hen werd gedood en een ander ernstig gewond. De ge wonden zijn thans in het ziekenhuis onder politiebewaking. Ooggetuigen verklaarden, dat ^e in zittenden van de auto, die langs de Pankracgevangenis reed, in uniform gekleed waren, doch zij konden de uni formen niet thuisbrengen. Het officiële persbureau Ceteka, dat nog geen melding van de schietpartijen heeft gemaakt, meldde Maandag wel de terechtstelling van twee leden van een „terroristenbende, die voor een westelijke mogendheid werkte". Naar aanleiding van het treffen te Scheveningen tussen Haagse politie en studenten in het kader van de traditio- hele veldslag tussen Leidse en Delftse „groenen" deelt de politie nog mede, dat studenten o.a. „rotjes" gegooid hebben in de auto's van Mohammed Rum en Sultan Hamid II voor het Kurhaus. Men had echter niet de in druk dat de studenten met opzet de auto's van gedelegeerden der RTC be kogelden. Te Amsterdam is op 51-jarige leef tijd plotseling overleden de heer Alfred Cox, „information officier" van de Brit- Ce ambassade te Amsterdam. WEERBERICHT. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag nu en dan overdrijvende wolken velden met droog weer. Warm voor de tijd van het jaar met hoge middagtemperaturen. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. sche delegatie naar Den Haag voor de ondertekening der overeenkomsten, waarbij de souvereiniteit in ontvangst wordt genomen. De bedoeling was immers, dat Neder land nog dit jaar de souvereiniteit zou overdragen. Volgens bovenstaand tijd schema is dit nog juist mogelijk, indien althans alles normaal verloopt. Aan Indonesische zijde schijnt het verlangen te leven, dat gedurende de laatste maanden van het jaar doorlo pend contact onderhouden wordt ter verdere regeling van de détails. Daar mede is men trouwens al een heel eind gevorderd. De grootste moeilijkheden ondervindt men in de financieel-econo- mische commissie. In hoeverre het ver schil van mening inzake de schulden regeling van invloed zal zijn op boven staande dient uiteraard te worden af gewacht. Toi de knieën in de modder Het aantal slachtoffers ten gevolge van de catastrophale overstromingen in Zuid-Italie is tot veertig gestegen. In het stadje Benevento, op 65 km van Napels, konden' de 20.000 inwoners gisteren kniediep door de modder in de straten waden om te zoeken naar bezittingen, die door het water uit hun huizen zijn gesleurd. De schade, die naar schatting 50 millioen gulden be draagt, heeft alle herstel van de oor logsschade teniet gedaan. De kracht van het overstromingswa ter was zo groot, dat een bus van de weg werd geslagen en vijf kilometer meegesleurd. Toen een eenzame boe renwoning in de vorige Zondagochtend werd overstroomd, werden de boer, zijn vrouw en zeven kinderen door het wa ter meegevoerd naar hun dood. Een orkaan met een snelheid van 160 km per uur heeft de kust van Texas geteisterd, Het vliegveld van Galveston staat onder water. In Haus- ton hebben 5.000 personen een toe vlucht gezocht in de stadsgehoorzaal. Wat is hutspot? Naar aanleiding van de viering van 3 October, de herdenking van Leiden's ontzet, legt de „Man chester Guardian" zijn lezers uit, wat hutspot, een gerecht, dat men in Engeland niet kent, eigenlijk is. Hutspot is „eenvou dig vlees, in een pan gekookt, in geen geval in een oven gebra den", aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat het vlees door het bevrijdingsleger werd meege bracht. Satellieten volgen Moskou Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering van de Chinese communistische regering offi cieel het verzoek om erkenning heeft ontvangen. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat er geen onmiddellijke TSJOE EN LAI ....erken ons.... plannen waren voor een antwoord of een formele stap inzake het verzoek. Het verzoek was vervat in een per soonlijk schrijven gericht aan Oliver Club, de Amerikaanse consul-generaal in Peking en ondertekend door Tsjoe En Lai, premier en minister van bui tenlandse zaken der communistische regering. Behalve Bulgarije hebben ook de satelliet-staten Roemenie, Tsjechoslo- wakije, Polen en Hongarije de regering van de Chinese „volksrepubliek" er kend. Tsjechoslowakije maakte tevens van de gelegenheid gebruik het vriend schapsverdrag met Joegoslavië op te zeggen. Kanaal-kolder Een zeeleeuw is door een krokodil uitgedaagd tot een zwemwedstrijd over het Kanaal. Burt Kennedy, scenario schrijver uit Hollywood en manager van de zeeleeuw, heeft een telegram iwn een sportvereniging uit Cairo ontvangen, die aanbiedt om „Timsah" de krokodil naar Calais te zenden voor een Maandag te houden wed strijd. Kennedy verklaarde nog niet te weten of hij de uitnodiging zou aan- netnen. Pierre Cilion, van wie Kennedy ver wacht, dat hij alle records in de Ha- naalzwemmerij zal breken door in drie uur de prestatie te leveren, arriveerde Maandag per vliegtuig in Parijs en verblijft in de dierentuin te Vincen- nes. Volgens de huidige plannen zou Cilion Zondag de poging wagen. Hr. Ms. Boeroehad succes na lange jacht HE KONINKLIJKE MARINE is er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag beslag te leggen op de be ruchte smokkelspeedboat van John Lie, de man, die jaren lang verboden handel tussen Atjeh en de overwal bedreef. De speedboat, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjeh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag genomen door het kor vet „Boeroe". Dit wordt nog geaccen tueerd door het feit, dat het smokkel schip van John Lie niet alleen het meest beruchte, doch bovendien voor zover bekend de laatste speed boat was, waarover de smokkelaars in straat Malakka beschikken. John Lie Geen accoord op „Hoge Vuurse" Van Nederlandse zijde wordt ge- meldt, dat de sfeer der besprekingen op de ,>Hoge Vuurse" vriendelijk was, maar de standpunten der partijen niet nader tot elkaar gebracht zijn. Wat betreft het Nederlandse stand punt wordt gezegd, dat Nederland in de schuldenregeling het bedrag van 6.3 milliard als basis genomen heeft.. Hiervan is 3.3 milliard externe schuld en 3 milliard interne schuld. Over de overname van de interne schulden is van Nederlandse zijde niet gediscus sieerd. Men beschouwt het vanzelf sprekend, dat deze door de RIS wor den overgenomen. Ten aanzien van de externe schul den hebben de Nederlanders, teneinde de financiële last van de nieuwe rege- „Indonesiërs moeten zoveel mogelijk gebruik maken van de bekwaamheid der Nederlanders" In het Dinsdag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ge publiceerde persbulletin is een meer dan drie bladzijden beslaand artikel opgenomen, dat zich bezig houdt met de politiek der Verenigde Staten ten aan zien van Indonesië. Hierin wordt verklaard dat de Ame rikaanse regering het „niet onredelijk acht te verwachten, dat de Ronde Tafel conferentie een gunstig resultaat zal opleveren; waaraan wordt toegevoegd, dat de Indonesiërs er goed aan zullen doen een zo volledig mogelijk gebruik te maken van de bekwaamheid der Ne derlanders op technisch gebied en in bestuursaangelegenheden. De Neder landers hebben de beschikking over duizenden hoogst bekwame en ervaren personen, die een nieuwe souvereine regering van Indonesië kunnen bij staan. Indien de regering der Ver. Sta ten van Indonesië van de diensten van Nederlanders gebruik zou maken, zou dit niet slechts ten voordele strekken van het Indonesische volk, doch het zou tevens heilzaam zijn voor de Ne derlandse belangen in dit eilandenrijk. S.E.D. krijgt de helft der zetels Volgens gewoonlijk welingelichte Duitse kringen zal het onder commu nistische leiding staande Oostduitse „Volkscongres" Vrijdag te Berlijn bij eenkomen om de vorming van een „regering voor geheel Duitsland" voor te bereiden. Het met Franse toestemming ver- Door het met Sowjetrussische ver gunning werkende Duitse persbureau A.D.N. is Dinsdag bekendgemaakt, dat generaal-majoor Sergei Tcrelpanof hoofd van het bureau inlichtingen van het Sowjetrussische militaire bestuur in Oost-Duitsland, „enige tijd ge leden" van zijn post is ontheven en uit Berlijn naar Moskou is vertrok ken. Op 27 Januari is gemeld, dat gene raal-majoor Toelpanof aan de rege ring te Moskou om overplaatsing had verzocht als gevolg van een twist met nnbassadeur Semeonof. Volgens zekere Duitse kringen werd generaal-majoor Toelpanof beschouwd als een voorvechter van de op machts uitbreiding gerichte politiek van de Kominform, terwijl Semeonof zich een voorstander betoonde van het op vreedzame wijze veilig stellen van reeds behaalde winsten. schijnende blad Kurier meldt, dat de voornaamste partijen van de Sowjet- zone reeds zijn overeengekomen de voormalige sociaal-democratische Grot- wohl, die met de communist Pieck ge zamenlijk voorzitter van de socialisti sche eenheidspartij is, minister-presi dent in de nieuwe regering zal wor den. Berichten uit gewoonlijk betrouwba re Duitse bron bevatten de aanwijzing dat de Oostduitse staat Vrijdag in het vroegere gebouw van het nationaal- socialistische ministerie van propagan da officieel zal worden uitgeroepen. Volgens deze berichten zal de Volks raad, bestaande uit vertegenwoordigers van alle legale partijen uit de Sowjet- rone en massaorganisaties, zichzelf tot het voorlopige parlement van de „Duit- re democratische republiek" verklaren en vervolgens een regering kiezen. Zeven van de veertien kabinetsze tels zouden aan leden van de SED toe gewezen en de overige onder de chris ten-democraten, liberaal-democraten en nationaal-democraten verdeeld worden. In een toespraak tot het bestuur op het hoofdkwartier van de partij te Ber Hm verklaarde Wilhelm Pieck, voorzit ter van de SED. dat „de vorming van de marionetten regering te Bonn de nationale noodtoestand heeft verscherpt en het gevaar voor een oorlog heeft vergroot". Indien Nederland en Indonesië de grote voordelen, welke zij elkander wederzijds kunnen bieden, opnieuw op hun juiste waarde zouden schatten, moet worden aangenomen dat een deel genootschap tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Indonesië mettertijd steeds hechter zou worden", aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. ring in Indonesië te verlichten, erin toegestemd dat de vlottende schuld van Indonesië met 25 procent wordt verminderd, hetgeen naar verluidt een aftrek van 500 millioen gulden zou betekenen. De Nederlandse delegatie zou voorts bereid zjjn voor een periode van b.v. twee jaren de regering van de RIS verlichting te schenken in de noodzaak tot betalingen van rente en aflossingen aan Nederland. Indien de regering van de RIS dit wenst zou de Nederlandse regering bereid zijn de bestaande credietregeling voor de le verantie van goederen aan Indonesië te continueren. Hierbij werd gewezen op het grote offer, dat Nederland brengt, gezien de omvang van de Nederlandse staats schuld. Inzake de militaire uitgaven heeft men de indruk, dat aan Indone sische zijde overdreven voorstellingen bestaan ten aanzien van de omvang van deze uitgaven. Deze week zal aan de Indonesiërs inzage worden ver schaft in de militaire cijfers. Het horen der minderheden. In de gisteren gehouden vergaderin gen van de centrale commissie van de RTC werd het ontwerp-reglement van orde voor de sub-commissie voor het horen van de vertegenwoordigers der „waardevolle belangen", na enige dis cussie goedgekeurd, zodat met het horen van deze vertegenwoordigers thans kan worden aangevangen. De Finse graan- bark „Pamir" zeilde met een lading graan in vier maan den van Victoria (Australië) naar Engeland. Zestien km. van Falmouth kwam de statige bark practisch stil te liggen door het ontbreken van wind. Een luchtfoto van de „Pamir" voor de Engelse kust. Sociale diensten zullen niet beperkt worden Tijdens een diner, gegeven door de Lord Mayor van Londen, deelde Sir Stafford Cripps Dinsdag mede, dat En- gelands monetaire reserves sedert de devaluatie van het pond tot einde September gestegen zijn met 20 mil lioen pond sterling als gevolg van het binnenkomen van geld uit het buiten land na de wijziging van de wissel koers. Hij voegde hieraan toe, dat Enge- lands betalingstekort in het derde kwartaal van dit jaar (volgens de wisselkoers, die vóór de devaluatie gold) 55 millioen pond sterling heeft bedragen, vergeleken met 65 millioen pond sterling in het tweede kwartaal. Einde September bedroeg het to taal der reserves (eveneens volgens de oude wisselkoers) 351 millioen pond sterling vergeleken met 406 mil lioen pond sterling per einde Juni j.l. Cripps merkte op, dat deze cijfers niet zo slecht zijn als sommigen waar schijnlijk hadden gevreesd, doch dat zij toch nog ongunstig genoeg zijn. Ten aanzien van Engelands bud- getaire positie waarschuwde hij, dat het als resultaat van de verplichtin gen in het kader van het Atlantisch verdrag en van de Westelijke Unie vrijwel zeker is, dat de defensie-uit gaven de oorspronkelijke ramingen aanzienlijk zullen overtreffen. De staatsuitgaven, zo zeide Cripps voort9, zullen moeten worden verminderd en verder zal voorkomen moeten worden, dat de sociale diensten zich te snel ontwikkelen. Zij zullen echter niet be perkt worden, was zelf niet aan boord. Volgens de Ja vaanse gezagvoerder, Kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning bestond uit 18 Indonesiërs. De lading van het schip bestond uit twee auto's, een truck, twee motorfiet sen, een hoeveelheid binnen- en bui tenbanden en een hoeveelheid medicij nen, waaronder o.m. penicilline. Snelle jacht. Het korvet Boeroe patrouilleerde in de nacht van Zaterdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de speedboat door middel van radar werd opge merkt, waarna een signaal tot stoppen gegeven werd, De speedboat reageerde echter niet. Integendeel, met volle kracht ging het schip er vandoor en de afstand tussen het korvet en de speed boat werd vergroot van anderhalf tot drie mijL Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smokkelaars vreesden in handen van andere schepen van de marine te zul len vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met 'n Oerlikon mitrailleur. Plotseling stak de boot alle lichten op en minderde haar vaart. Een van de motoren was door de snelle vlucht over zijn toeren gedraaid en uitgeval len. Het korvet staakte het vuren en met de scheepsroeper werd de beman ning van het smokkelschip opgedragen zich op het voordek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen arrestatie. Tevoren was een aan tal papieren overboord gegooid en aan boord bevond zich geen enkel wapen. De smokkelaars hadden echter alle tijd zich van eventuele wapens te ontdoen. De Douanerecherche heeft bij het vertrek van het s.s. Veendam een smok kelend echtpaar gegrepen, dat zich schuldig heeft gemaakt aan een poging antieke voorwerpen, goud en dollarbil jetten naar Amerika te smokkelen. De mensen, van oorsprong Amster dammers, doch genaturaliseerd Ameri kaan, dreven in Amerika een slijterij. Geregeld stuurden zij „geschenkenpak ketten" met het doel reserve te schep pen, waaruit zij te zijner tijd zouden kunnen putten. In het begin van de zomer kwam het echtpaar naar Neder land voor een vacantie van drie maan den. Het is de recherche opgevallen, dat zij daarbij grote geldsbedragen uit gaven. Zij namen hun intrek in een huis aan de Weesperzijde te Amsterdam en kochten grote hoeveelheden diaman ten. Voorts bleken zij te beschikken over goede contacten met de onderwe reld. Toen kwam vast te staan, dat het echtpaar met de „Veendam" de terug reis zou aanvaarden, greep de politie in. Een onderzoek van de bagage, acht colli, bracht aan het licht, dat deze een grote hoeveelheid antiek bevatte, waar onder ook voorwerpen, afkomstig van diefstal uit het huis aan de Weesper zijde. Op de ochtend van hun vertrek bleken deze voorwerpen aldaar ver dwenen. Onder haar kleren had de vrouw een aanzienlijk bedrag aan gou den voorwerpen en dollarbiljetten ver borgen. Deze laatste waren kennelijk in Amsterdam op de zwarte markt ge kocht. Het staat vast, dat het totaal bedrag enkele malen tienduizend gulden groot is. Arrestatie van het echtpaar volgde natuurlijk prompt. Onder de matras van hun bed op de Weesperzijde werd een „afscheidsbrief" aangetroffen, waarin gezegd werd, dat de voorwerpen „ge leend" waren. Het echtpaar is aan de officier van Justitie overgegeven. Te Londen wordt vernomen, dat de Engelse minister-president Attlee en de conservatieve leider Churchill kort na 18 October, wanneer het parlement weer bijeengekomen is, een persoon lek onderhoud over de defensie zullen hebben cn onder meer de jongste ont wikkelingen van de atoomhom zullen bespreken. Op de Frans-Italiaans-Belgisch-Ne- derlandse financiële conferentie, die 11 October te Parijs zal aanvangen, zul len de deelnemende staten door hun respectieve ministers van financiën vertegenwoordigd zijn. De conferentie zal worden voorafgegaan door een bij eenkomst van deskundigen, die op 7 October zal beginnen. Naar het Haags Dagblad verneemt 'ïeeft de Haagse recherche opdracht gekregen voor een nieuw onderzoek in de zaak-Schallenberg. De politie deelde mede, dat zij van dit onderzoek niets bekend zal maken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1