Malionie Huiskamer Stad en Omgeving. De Adjudant J. v. d. Burg kreeg volledige rehabilitatie AGENDA Notering van Alkmaarse kaasmarkt niet bekend Ind ra HetB B.C.-cabaret treedt Zaterdag op DAMES-, EN HERENKLEDING Korenbeurs wordt weer graanbeurs Dames- en Heren Ancre Horloges Aanwezigheid van C. C. D. druki de prijzen Nieuwe regeling mosterd na de maaltijd Nasleep van gebeurtenissen uit de bezettingstijd Snlge tijd na de bevrijding is in ons blad critiek geleverd op de adjudant van politie J. van den Burg in verband met gebeurtenissen uit de bezettings tijd. Het optreden van de heer Van den Burg werd gelaakt en er werd een onderzoek gevraagd. De toenmali ge chef der redactie gaf de verzeke ring, dat het resultaat van zulk een onderzoek zou worden gepubliceerd. Op het moment, dat de bedoelde ar tikelen verschenen was tegen recher cheur Van den Burg, die inmiddels belast was geworden met de leiding over de P.R.A., geen enkele maatregel genomen. Hjj kreeg niet (zoals zovele politiemannen) een berisping, hij werd niet gestaakt of geschorst, hij werd integendeel bevorderd. Het be hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de tegen hem gerichte ar tikelen bij het publiek groot opzien verwekten en aanleiding gaven tot een stroom van geruchten. Hoewel onze toenmalige redactiechef deze conse quenties voorzag, meende hij toch, in het algemeen belang en om der wille van de hoogheid van het gezag, de hem bekend geworden feiten te moe ten publiceren. Dat hij, hoewel oog hebbend voor de uitzonderlijke positie van de politie in bezettingstijd, toch niet volkomen tot alle achtergronden van de gebeurtenissen kon doordrin gen is vanzelfsprekend. Even vanzelfsprekend is, dat de heer Van den Burg die de achtergronden natuurlijk terdege kende in de be doelde publicaties niet berustte en dat bij alles in het werk stelde, om zijn naam gezuiverd te krijgen van de blaam, die er (overigens stellig niet uit ignobele overwegingen) op gelegd was. Persoonlijk heeft hij de gehele zaak ter beoordeling voorgelegd aan aller lei officiële instanties. Hij heeft ge vraagd, een onderzoek tegen hem te doen instellen door vakmensen. De toenmalige officier-fiscaal, mr. Von Meijenfeld, wees dit verzoek af op grond van de hem ter beschikking staande gunstige verklaringen. Op de zelfde gronden wees de advocaat-fis caal te Amsterdam, mr. Sikkel, het verzoek van Van den Burg af. En hetzelfde deden, na kennisneming van de feiten, ook anderen. Kolonel mr. B. I. A. A. ter Veer, de directeur-generaal van de Bijzondere Rechtspleging had er tenslotte wel oren naar, de zaak tot op de bodem te doen onderzoeken, teneinde uit te ma ken of de Alkmaarse politieman, die meer dan twintig jaar het volle ver trouwen genoot, al dan niet met recht en reden publiekelijk was aangevallen. Hij droeg dit onderzoek op aan een Haags inspecteur van politie, die er drie weken aan besteedde. Op 19 Maart 1948 deelde de directeur-gene raal aan betrokkene mede: „het resul taat van dit onderzoek heeft mij geen aanleiding gegeven u in enigerlei op zicht te desavoureren.". En de advo caat-fiscaal mr. H. G. Th. Keune voegde daaraan op 14 Juni 1948 toe, dat, hoewel achteraf bezien sommige -DE PliSKAAN" k&Sl i'L £-1. t dingen wellicht anders hadden kunnen zijn geschied, de betrokkene terzake van de geïncrimineerde feiten geen enkele blaam treft. Beter laat dan nooit! Van deze volledige rehabilitatie heeft het grote publiek nimmer ken nis kunnen nemen. Adjudant Van den Burg achtte zijn eer en goede naam door de duidelijke verklaringen van de hoogst-bevoegde autoriteiten her steld, de redactie van ons blad droeg van deze officiële stukken generlei kennis en in Alkmaar hadden in tissen al weer zoveel andere dingen de aandacht gevraagd, dat de zaak in het vergeetboek raakte. Tot wij dezer dagen, volkomen toevallig, van een en ander kennis kregen en bij een nader onderzoek de feiten vónden, die wij hierboven hebben genoemd en waar uit blijkt, dat de heer Van den Burg volkomen is gerehabiliteerd. Als speciale 8 October-reclame etaleren wij een fraaie en degelijke voor de uitzonderlijk lage prijs van 789.—. Verdr. oord 46 Tel. 4572 Na 15 Oct. kost deze kamer 850. da&kaHhtfafafcC Generale synode der Geref. Kerken De generale synode d er Gerefor meerde kerken heeft zich enige uren bezig gehouden met een van de be langrijkste punten van haar agenda: namelijk de al of niet aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Rappor teur was ds. A. D. R. Polmaan van Alkmaar. Deputaten hadden een meerderheid zowel als een minderheidsrapport in gediend. Namens eerstgenoemde voer de het woord prof. dr. G. Ch. Aalders uit Heemstede en namens de minder heid prof. dr. G. B. Wurth van Kam pen. Na de discussie dienden 7 leden een voorstel in om thans geen uitspraken te doen voordat een nader advies hier omtrent door de volgende Gerefor meerde oecumenische synode zal zijn uitgebracht. De synode nam met 45 tegen 4 stemmen vervolgens de be slissing aan, dat dë Gereformeerde ker ken het afwijzend standpunt ten op zichte van de aansluiting bij de We reldraad van kerken, zoals deze door de synoden van Zwolle en Eindhoven werden ingenomen, te handhaven. Koraalmuziek van Soli Deo Gloria Wij vernemen, dat, in tegenstelling met het ons eerder medegedeelde de Christelijke muziekvereniging „Soli Deo Gloria" op 8 October a.s. van des mor gens kwart vóór negen tob kwart over negen koraalmuziek van het bordes van het stadhuis ten gehore zal brengen Daar het programma niet in de feest gids staat vermeld, laten wij het hier volgen: Alkmaars Victorielied, Psalm 150, Psalm 80, Psalm 134, Rust mijn ziel, Psalm 146, Andante in G. van Batiste, Wilt heden nu treden. Gelukkig Va derland, Wilhelmus (bewerking Walter Boer). Indra what's in a name? heeft voor de vierde maal Alkmaar bezocht en desondanks gisteravond in 't Gul den Vlies een goed gevulde zaal aan getroffen. Een duidelijk bewijs, dat hij onder zijn tgenwoordig talrijke collega's in zoverre een uitzondering maakt, dat men niet moe wordt naar hem te luis teren en te kijken. Dat dankt hij niet alleen aan zijn on getwijfeld bijzondere gaven, maar ook aan zijn beschaafd optreden, hoewel hij waarschijnlijk door de ervaring ge leerd op bijzonder handige wijze de „slachtoffers" weet te vinden, die hij voor zijn hypnotische experimenten op het toneel nodig heeft. Deze zijn niet nieuw, maar blijven interessant, hoewel wij ons volkomen kunnen begrijpen, dat vooral van me dische zijde vaak bezwaar wordt ge maakt tegen proefnemingen met men sen van wie niemand kan voorspellen, welke invloed zij nu of later zullen on dervinden van experimenten die de normale functies van lichaam en geest uitschakelen en hen tot willoze wezens maken. Ongetwijfeld is het interessant de werking der hypnose te zien bij het opwekken van herinneringen aan ge beurtenissen, die reeds vele jaren in het onderbewustzijn waren verdwenen. Minder prettig doet het aan, dat de hypnotiseur bij dergelijke demonstra ties vrijwel altijd een concessie doet aan het op sensatie beluste deel van het publiek dat zich kostelijk kan amu seren met de clownerie welke stad- of streekgenoten ten vermake van de toe schouwers op het toneel moeten uitvoe ren. Van wat hier gewoonlijk niet ver toond wordt was het in catalepti- sche toestand brengen van Indra's as sistent en het fakirsisme dat daarbij vertoond werd, zeker interessant. Voor zijn moeilijkste opdracht stond tndra na de pauze. Het weergeven van gedachtenbeel- den waarbij men uitsluitend kan af gaan op een portret, een naam of zelfs een gesloten enveloppe vereist een hel derziendheid, die weinigen is gegeven. Er is wat dat betreft veel. wat niet wetenschappelijk verklaard kan wor den, een bewijs, dat ruimte noch tijd beletselen kunnen zijn om voor in drukken vatbare naturen te doen zien wat voor anderen verborgen blijft. Wij hebben wel de indruk dat deze Indra in Alkmaar nog menigmaal voor een dankbaar gestemd publiek zal kunnen optreden. Tentoonstelling betreffende de invasie der Engelsen en Russen in 1799 In het Stedelijk Museum, Breedstraat, zal van 9 t/m 30 October een tentoon stelling gehouden worden van schilde rijen, poretretten, prenten, archivalia en voorwerpen betreffende de invasie in Noord Holland in 1799. De tentoon stelling geeft een aardig en interessant beeld van een episode uit onze vader landse en plaatselijke geschiedenis toen men hier zuchtte onder vreemde overheersing, maar toch nog niet rijp was voor een bevrijding, zodat mede hierdoor deze invasie jammerlijk mis lukte. Van het Rijksarchief en Gemeente archief te Haarlem, uit dè „Atlas van Stolk" te Rotterdam en 's Rijks Pren tenkabinet te Amsterdam, uit Bergen's Museum en van particuliere zijde wer den vele fraaie bruiklenen verkregen die gevoegd bij het vele uit de verza melingen der gemeente Alkmaar, een bezienswaardig geheel vormen. A.s. Zondag, 9 October is de tentoon stelling voor het eerst geopend, 's mid dags van 25 uur. Op werkdagen zal de tentoonstelling ziin geopend van 10 12 en van 25 uur. SPREEKUUR WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING. Het eerstvolgend spreekuur van de wethouder voor Volkshuisvesting zal ge houden worden op Maandag 10 dezer van 2 tot 3 uur ten Stadhuize. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regi ment der verdoemden (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Virginia (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Enamorada (14 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Het regiment der verdoemden (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Vir ginia (14 jaar); Cinema Americain,7en 9.30 uur: Enamorada (14 jaar). Vic tory Hotel, 8.15 uur: Light-program van de BBC. Harddraverslaan, 1.30 uur: Draverij en optocht. Korenbeurs, van 7 uur af: Dansen. Er bestaat in Alkmaar en wijde om geving grote belangstelling voor het komende optreden van het befaamde team der BBC op Zaterdagavond in „Victory". Voor ieder die weet hoe enorm populair deze Engelse cabaret- artisten zijn met name door hun werk in het Twenty Question Team behoeft dit geen nadere verklaring Millioenen luisteraars over een groot deel van de wereld amuseren zich met hun uitzendingen (die ondermeer door een gehele reeks van Ameri kaanse radiostations worden gebracht) en het is dan ook bijzonder vererend voor onze stad dat dezè sterren van de BBC voor him eerste en enige op treden op het vasteland Alkmaar heb ben uitgekozen. Temeer omdat dit optreden plaats vindt crp de avond van de jaarlijkse herdenkingsdag toont ook de Engelse pers grote interesse. Er zijn Engelse bladen die met grote reportages zullen uitkomen. Het lijdt geen twijfel of artisten als Jack Train (de hoogst-gesalarieerde BBC-star), Anona Winn, Daphne Par- del, Richard Dimbleby en Norman Hackford zullen hoe vreemd het hun een ogenblik zal zijn voor een Nederlands publiek op te treden al na de eerste minuut een levendig con tact met de zaal hebben. Zij brengen een programma, dat voor iedere niet- Engelse luisteraar volkomen begrij pelijk is. Het plaatselijk comité, dat tot deze gebeurtenis op 8 October het initiatief nam, heeft er stellig voor gezorgd dat de herdenkingsdag ditmaal door een wel zeer bijzondere gebeurtenis ge kenmerkt zal worden. Grote 8 October-feestavond Gulden Vlies Evenals vorige jaren zal het Gulden Vlies Zaterdag in het teken van de Alkmaarse 8 October-viering staan. In de grote zaal zorgt het dans-or kest „The Sorrow Expellers" voor de nodige stemming voor de danslustigen die in de danspauzen uit kunnen rus ten van het „moordend rythme" bij de welvoorziene bar in de foyer. In de voorzaal vuurt Ko Sieuwerts, met viool en strijkstok de vrolijkheid aan. Hij brengt de meestgevraagde Schla gers van het seizoen, daarin bijgestaan door de bekende pianist Ger Visser. Het evenement van de dag is na tuurlijk het traditioneel geworden gezellige bitteruur van vier tot zes, in het café-restaurant. Zondagavond 9 October om 8 uur wordt in de grote zaal van het Gulden Vlies gelegenheid gegeven tot dansen tegen populaire entreeprijs als navie- ring van het 8 Octoberfeest. De Reiniging voetbalt Zaterdagmiddag om half vijf zal het elftal van de Gemeentereiniging, dat dit jaar algemeen kampioen werd in de Bedrijfsvoetbalcompetitie, op het terrein van de Alkmaarse Boys een wedstrijd spelen tegen ROZ (Reiniging Ontsmettingsdienst Zaandam)De direc tie Openbare Werken te Alkmaar heeft een fraaie beker ter beschikking ge steld. Jong Holland ontmoet A.M.V.J. Op één van de terreinen in de Over- diepolder wordt Zaterdagmiddag om half vijf de wedstrijd Jong Holland AMVJ gespeeld. Het zal ongetwijfeld een spannende wedstrijd worden daar beide elftallen best een paar punten kunnen gebrui ken. Dat AMVJ in de competitie nog weinig heeft gepresteerd, zegt, t.a.v. de sterkte van deze ploeg nog niet veel. De Amsterdammers toch zagen enkele maanden geleden kans om de KNVB- beker .van de Zaterdagmiddag-compe titie te veroveren. Jong Holland kan er dus van verzekerd zijn een geduch te tegenstander te moeten bestrijden. voor MODERNE naar maat DE BEST GEKLEDE HEER VAN IEDER GEZELSCHAP kunt en moogt U zich voelen, als U Uw maatkleding laat aanmeten door MODERN STYLE. Dan is het af, in elk onderdeel. Neemt U eens een proef met ons voortreffelijk maatwerk voor DAMES en HEREN. Het zal U uitmuntend bevallen. Vraagt stalen bij: Kleermakerij MODERN STYLE Voordam 5, Alkmaar, Tel. 4839. C. W. BROERSEN, A. F. ESKES (Coupeur). Mutaties in overheidsdienst De adjunct-commies titulair bij de belastingen M. J. Vos te Alkmaar is verplaatst naar Haarlem. Mej. A. C. Komen, schrijver bij de belastingen te Alkmaar, werd eervol ontslag verleend. De heer F. Kops, besteller le klas se PTT te Bergen (NH), is benoemd tot besteller-voorman. De heer M. Veurink, grens-kom- mies der invoerrechten en accijnen te Langedijk, is verplaatst naar Broek op Langendijk. De heer H. Dokter adjunct-com mies bij de N.S. te Heerhugowaard, herdacht 3 October j.l. zijn 25-jarig dienstjubileum. Predikbeurten VOOR ZONDAG 9 OCTOBER 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Wesseldijk; 5 uur ds. Den Oudsten; 7 uur jeugddienst; Woensdagav., half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds Dikboom. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Evang. Luth. kerk (Oudegracht), half elf de heer J. K Schendelaar van Den Helder. Doops gezinde kerk, voormiddag 10 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 u. dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt,. Baptisten-gem. (in Nieuwe Doele) 10 uur evangelist Hofhuis; av. 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wilhel- minaschool. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur. dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugdclub, Kruseman van Elten- weg 22; Dinsdagav. half 8 bijbelkring Kruseman van Eltenweg 22; Donder dagavond half 8, evangelisatiesamen komst in Waakt en Bidt, evangelist Dammuller. Leger des Heils, Lim- merhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 7 uur n.m. openluchtmeeting Stenenbrug; 8 uur verlossingsdienst o.l.v. kapiteine Hassoldt. Ned. Leger des Heils, He keistraat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur n.m. openb. samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom) half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Ver. van spiritis ten Harmonia, in hotel De Nachtegaal aan de Langestraat, half elf-de heer A A. van Veelo uit Amsterdam. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Den Oud sten (coll.) BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Hamming van Den Helder. Marana- tha, 10.30 uur ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 uur (H.Avondm.) en 5 uur (H. Avondm. en dankzegging), ds. Donner. Doopsgez. kerk, av. half 8 da. Schep- man. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur, dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 dr. Polman. Oud-kath. kerk. voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. HEILOO, herv. gem„ 10 uur ds. Van Mullem van Rotterdam. Evangelisa tie Kerklaan, 10.15 uur ds. Meeter van Amsterdam; av. 7 uur ds. Wiegers van Middenmeer. Geref. kerk (in evang.- gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijenfeldt; 4 uur leesdienst. HEERHUGOWAARD. Geref. kerk. half 10 en half 3 ds. Van Andel van Utrecht. HENSBROEK, av. 7 uur, ds. Mey- boom. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN. 2 uur ds. Van Wijk van Alkmasr NOORD SCHARWOUDE. Geref. kerk. 10 uur (voorb. H.Avondmen 4 uur ds. v d. Sluis. OBDAM, 10 uur ds. Meyboom. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds Leendertz. SCHOORL, Groet en Camp., in het gymnastiekgebouw aan de Smeerlaan te Catrijp, 10 uur, ds. De Jong. SINT -PANCRAS. Geref kerk, 10 en 4 uur dr. Bakker, van Rotterdam. STOMPETOREN Evang., 10 uur, de heer Van Rossum van Oude-Pekela. VEENHUIZEN, 2 uur ds. Dikboom. WARMENHUIZEN, av. 7 u. ds. Post. Hedenmorgen om elf uur werd in de Korenbeurs de bel geluid, ten teken van de heropening der graanbeurs. Onder vrij veel publieke belangstelling open de burgemeester Wytema de beurs met een korte toespraak. Spreker hoopte, dat in de toekomst de handel in graan weer zal toenemen zoals dat vóór de oorlog het geval was. Spreker besloot zijn toespraak met de wens, dat allen die aanwezig waren, met de graanhan del een goede toekomst tegemoet zul len gaan. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Voorthuisen, directeur van het Marktwezen. Na de inwijding van de graanbeurs, ging men over tot het verhandelen der granen. Ernstig verkeersongeval Gistermorgen had, in de Langestraat door onvoorzichtigheid van een jonge man, een verkeersongeval plaats. Op het ogenblik dat een wiel rijder een geparkeerde auto passeerde, kwam achter die auto een zes-jarige jongen vandaan, die zonder op het ver keer te letten de straat overstak. Hij liep tegen de fiets aan, met als gevolg dat de wielrijdster en het rijwiel op hem vielen. De jongen, wiens rechter been brak, moest per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis worden over gebracht. Burgerlijke stand Qeboren: Wilhelmus A. M. zoon van D. de Vries en I. H. van der Geest. Ina, dochter van P. van der Does en S. de Jong. Ondertrouwd: Casimir J. Everhard en Cornelia Admiraal. Herman J. B. Hoek Hendrika P. Visser Jacobus Schoen en Mina Th. van Leeuwen. Gerrit C. Dun en Elze K. Berm an. Klaas van Vliet en There- sia M. Kuilboer. Nicolaas G. de Groot en Johanna N. Jonker. Dirk C. Oosterwijk en Albertina M. Koldenhof. Cornelius Th. Koe nen en Martiena Winters. OPBRENGST COLLECTE. Zaterdag is een collecte gehouden voor het Rode Kruis, de noodlijdende kinderen in Indie en de teruggekeer de militairen, onder het motto „Ver geet hen niet". De opbrengst was f 250. Grote sortering in 15 steens Jbt Juuntwi van gestocAiuJ ALKMAAR - TEL 3812 Alleen t.o. de Breedstraat Nutsspaarbank Maandoverzicht Septembt, 1949. In de loop der maand Septembtr werd op de spaarbankboekjes ingelegd 307.649,68 (v.J. 260.997,88) en terug, betaald 261.638,55 (v. j. 285.337,76) alzo meer ingelegd dan terugbetaald 46.011,13 (v. j. minder ingelegd dan terugbetaald 24.339.88). Het aan de inleggers verschuldigd, kapitaal, bij de aanvang van het jaar 10.872.315,ln, bedraagt thans 11 mil. lioen 289.961,63 (v. j. 10.561.220,08), Het aantal in de loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 169 Cv. j. 141). Ingetrokken werden 132 boekjes (v. j. 130). Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26.470, bedraagt thans 27100 (v. j. 25.859). Van dit aantal be horen 17585 (v.j. 17118) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6457 (v. j. 5990) aan personen of in stellingen elders gevestigd en 3058 (v. j. 2751) aan schoolspaarders. Onder de in September nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 22 (v. j. 24) voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eerste in leg van 1. In September bedroeg het aantal pos ten van inleg 2508 (v. j. 2481) dat van terugbetaling 1926 (v. j. 1838) tezamen 4434 (v. j. 4319). De lediging in de loop der maand September van 560 (v. j. 706) spaarbus- jes leverde een bedrag van 8631,03 (v. j. 9466,46) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564, be draagt thans 5041 (v. j. 4236). Feeslsluiting apotheken Wegens de 8 October-viering zullen de Alkmaarse apotheken a.s. Zaterdag na 1 uur 's middags gesloten zijn. Van 16 uur wordt de dienst waargenomen door apotheek Wanna, Mient, en na 6 uur door de apotheek van de nacht dienst, G. Kruisinga, Koorstraat. „DE DAGERAAD". De Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" heeft het programma bekend ge maakt van de Zondagochtendlezingen in het komende winterseizoen. De le zingen worden gehouden in Valks lunchroom aan de Houttil. Tot de spre kers behoren J. Bogaard (Vrijheid en bestaan'zekerheid), H. de Waard (Wat voor toekomst gaat de mensheid tege moet?), Jacques Rees (Het optimisme als levenshouding) en ds. Musoph (Geestelijke hygiëne). PRACTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN EN HANDELSCORRESPONDENTIE. De Nederlandse Associatie voorPrac- tijkexamens heeft de data voor de a.«. examens als volgt vastgesteld: examens boekhouden en handelscorrespondentie overdag op 13 en 14 Decembr, des avonds op< 9, 10 en 11 Januari examens moderne bedrijfsadministratie overdag op 13 en 14 December. DIERENDAG. Ontvangen is nog voor het te stich ten Dierenasyl van Bobbie f 2.50, M. of B f 2.50. Adres mevr. Vorstenburg, Egmonderstraat no. 3 en inspecteur C. Verwer, Baanstraatf Alkmaar. Dezer dagen schreven wij over de controle, die de C.C.D. in Bodegraven op de kaasmarkt uitvoerde en wjj voorspelden daarbij, dat de C.C.D.-ambtenaren ook op de Alkmaarse markt aanwezig zouden zijn, omdat de richtlijn, die voor Bodegraven gold, voor het hele land van kracht is. Inderdaad waren hedenmor gen op de kaasmarkt de controleurs van de C.C.D. aanwezig, doch tot ingrijpen is het niet gekomen. Het heeft trouwens ook in het geheel niet in de bedoeling van de C.C.D. gelegen, om zoals men dat wel noemt, brokken te maken. De aan wezigheid van de ambtenaren heeft zuiver preventief gewerkt. De prijzen, die hedenmorgen gemaakt werden, lagen niet boven die van 16 September, welke notering als basis voor de prijsstop werd aangenomen. De C.C.D. controleurs zijn uitgegaan van de notering van f 1.75 voor boe renkaas en f 1.76 voor fabriekskaas, die gold voor de zoëven genoemde da tum van 16 September. Hierbij doen zich tal van eigenaardige problemen voor, problemen, die bjj een andere re geling zeer zeker niet zouden zijn op gedoken. Men vraagt zich dan ook terecht af, of de thans gevolgde ge dragslijn wel de juiste Is. Het verschijnsel doet zich in de eer ste plaats voor, dat op verschillende plaatsen in ons land, verschillende prij zen gelden. Omdat de notering van een bepaalde datum in het verleden als basis wordt aangenomen, een notering, die op diverse markten uiteenloopt, zal in het vervolg de maximum-toegelaten notering op de verschillende markten eveneens uiteenlopen. En daardoor zou een aanvoerder theoretisch elders betere prijzen kunnen maken dan in Alkmaar, omdat elders de stopprijs toe vallig hoger zou liggen. Hoewel tn de practijk hiervan niet veel zou terecht komen, omdat het vervoer naar elders vanzelfsprekend ook duurder zou wor den, komt het toch hier op neer. dat voor kaas geen uniforme stopprijs valt te noemen. In de tweede plaats is daar de kwes- tig van de kwaliteit. De kaas, die thans aangevoerd wordt. Septemberkaas, is van aanzienlijk betere kwaliteit dan 't product van verleden maand. Met deze kwaliteitsverschillen wordt echter in 't geheel geen rekening gehouden. Het is niet alleen de kwestie van vraag en aanbod, die de prijzen bepaalt, doch zeker niet in de laatste plaats de kwa liteit van de kaas. Zonder de thans ge nomen maatregelen zou dus de aange voerde kaas heden voor belangrijk ho- gerij prijzen zijn verkocht, dan thans he* geval was. Wij noemden het gevaar, dat de kaas niet meer zou worden aangevoerd, doch onderhands zou worden verkocht, het geen de controle natuurlijk veel be zwaarlijker zou maken. Op de aanvoer van heden is dit niet van toepassing ge weest. Deze bedroeg vijf stapels boe renkaas en zes stapels fabriekskaas, in totaal 27.000 kilogram. De handel was stug Resumerend kan men dus zeggen, dat zonder de aangekondigde maatre gelen de prijzen van heden hoger zou den zijn geweest, dan zij wa?en. Wij vestigen hierbij de aandacht op het feit, dat geen officiële notering werd bekend gemaakt. Daarom vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat de CCD weet, dat de stopprijs van f 1,76 niet werd overschreden, als gemaakte prij zen niet bekend zijn. En hoogstens zou men uit deze puzzle kunnen constate ren, wat wij reeds aan het begin schre ven, dat de CCD niet met de bedoeling kwam, in te grijpen en dat zij aannam, dat haar aanwezigheid alleen al vol doende zou zijn, om de prijs laag te houden. Doch men ontkomt niet aan de indruk, dat het gehele geval een onge zonde toestand te zien geeft. Verwonderlijk Te verwonderlijker is de gehele re geling, als men bedenkt, dat een nieuw schema in het voornemen ligt, waarbij men terugkeert tot de situatie van vijf entwintig of dertig jaar geleden, toen de kopers zoveel konden kopen als zij wilden en tot elke prijs, die zij wilden besteden met deze beperking, dat een bepaald percentage voor binnenlands gebruik diende te worden gereserveerd, waarvoor dan wel een vastgestelde crijs geldt. Waar deze regeling nog slechts een punt van overweging b(j de minister uitmaakt, en ook nog een ander schema in studie is. komt een en ander wel wat als mosterd ha de maaltijd. Want het zaï niet lang meer duren, dat de kaas vijkomt, en gezien de concurrentie, die op dit terrein bestaat, mag men aan nemen, dat ook de prjjsvoorschrlften dar niet langer bestaansrecht zuller hebben. De afdeling Egmond Noordhollandse verenigi: Kruis vergaderde Woen: j,et Wijkgebouw, onder i van pastoor J. A. J. vai Besproken werd de ag a.s. algemene vergaderin dam. Besloten werd als hoofdbestuur te kiezen van de afdelingen Purn Rijp, ds. Keuning. Het voorstel om, na bet de algemeen penningmee Eos, een boekhouder aa die tevens de administrat heuvel en Bos en Heide doen, kon de goedkeurir dering wegdragen. Critischer stond men voorstel van het hoofdbe crediet van f 10.000 uit te viering van het 75-jarig 1950. Als dit bedrag alle zijn voor feestviering, ac niet verantwoord. In dezi de afgevaardigde naar vergadering geïnstrueerd gekozen werd mevr. Ko< Langdurig werd gedeb de toevoeging van een af< verzorging aan het Witt Het bestuur was na am ging tot de slotsom gekor stelling van een wijk-k ster wel zeer gewenst v ste is het moeilijk nu 1 krijgen, in de tweede p hygiënische verzorging ni wensen over. Waar de v< moeder en kind zeer b achtte het bestuur het vc wijk-kraamverpleging in i bedoeling is, dat geen vol hulp wordt verstrekt, ma: zorging van moeder en k kraamverpleegster meerd tegelijk kan helpen. Toch stuur, gezien het geboort constellatie der bevolkim gevallen niet hoger dan 30 vergoeding voor de verstr< ongeveer op 30 ges: worden. Het bestuur heeft meerd kraamverzorgster te reid gevonden bij wijze vc Het Witte Kruis te werke reid, zolang de wijkkra rog niet ingeburgerd is. i de overblijvende tijd volh gingen aan te nemen en betaalde vergoeding in ir brengen van de door Het te betalen vergoeding, schat het bestuur, dat vo kend moet worden met e deficit van 1000. Nadat leden hun mening hierovc gegeven hadden, werd bes richting van een afdeling verpleging en daarvoor s meente een subsidie te vc 1000. De voorzitter moest in z: tot zijn leedwezen mededi wel de laatste vergadering zijn, die hij presideerde, c enige tijd uit de gemeente had het Witte Kruiswerk en met sympathie gedaan werk van deze vereniging riet gevraagd wordt na overtuiging en het een wer hartigheid en dienende naa Hij hoopte, dat de verei werk zou kunnen voortzet breiden, waarbij hij dacht opgerichte afd. kraamverp plannen voor het stichter badhuis. Hij vertrouwde, c mensen in de gemeente be den zullen worden om hl ender dit werk te zetten, ding van de bespreking di kon hij mededelen, dat zij pastoor de Rijk, zich bere had zijn taak als voorzitte Witte Kruis over te neme: dering ging hiermede gaari Openbare verko Ten overstaan van notari Bergen had Woensdagmidd bare verkoping plaats var huis met winkel aan de Vo< Egmond aan Zee, eigendo: erven Jansma. Bij opbod werd geboden perceel werd afgemijnd do Woordige bewoner, de hee: cp 8600. INCEZONDE (Buiten verantwoordelij kb redactie). In uw nummer van Zate de dwaas spreken over G Wond van iemand, die voor een verstandig mens w Nu herken ik echter in de zelf en onder deze omstandi 'k het redelijk, dat mij het gegeven er persoonlijk enk een toe te voegen. Laat ik beginnen met te 'k er niet aan denk óók h den te gaan gebruiken en ts schelden. Zo iets doet den vismarkt en veel resultate 'k er niet van. De schrijver van het arti Zwaartepunt op een gehee Plaats, Hij laat iemand, d God gelooft, in het eerste d epstel dingen zeggen, die, n; nooit als argument worde Toen ik ze las, begon ik i figuurlijke zin mijn st zetten. Ik voelde, wat er fen. Er werden dingen gez1 er voor werd gezorgd, dal Wakkelijk kwetsbare pla:

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2