Jeugdkoerier mmrn voor jqmgehs en meisjes Opa maakt een Tui meling. H®.ÏHjtft. Hl :2A«;::VfÖ B *16 VENI Arrestaties op grote schaal Moskou's protest tegen Westduitse regering verworpen V. „yANDAAG ga ik weer naar huis," zei opa, „want er staan thuis nog allerlei Nodige Dingen op me te wach ten, die beslist gedaan moeten wor den. Wil Jumbootje me misschien een eindje wegbrengen?" Nu, dat wilde Jumbootje wel en Nico N. P. H. en Gerrit gingen meer voor de gezellig heid. Gerrit had een kolossale lap om zijn poot vanwege de Ernstige Verwonding en de Infectie en Nico Nijlpaard had een verrekijker meege nomen met het oog op de vergezich ten. Maar Nico kon die dag niet veel beginnen met z'n verrekijker, omdat het erg mistig was, en dat belette de vergezichten. Toch vond Nico N. P. dat helemaal niet erg, want de mist maakte alles mooi grijsgroen en grijs groen vond Nico de mooiste kleur, die er bestond, omdat het dan net leek of je onder water zat, zei hij. „Water vóór en water na," mop perde Gerrit, „en als hij eet, eet hij nog waterplanten. Hij wordt stellig nog eens water." „Water is die lekkerste ding, die er is," zei Nico Nijlpaard verontwaar digd. „Ja," zei Gerrit hatelijk, „vooral als je er des ochtends vroeg zó uit je bed in springt, dat is verrukkelijk, waar?" Daar had Nicodemus niet van terug en hij ging alleen achteraan lopen om iets heel scherps te bedenken, wat hij tegen Gerrit kon zeggen. Een Zij delingse Opmerking, of een Geestige Zet, of een Steek Onder Water of zo iets, vooral die Steek Onder Water leek hem erg toepasselijk, maar hoe hij ook prakkizeerde, hij kon maar niets vinden. En daarom kwam het voor hem wel goed uit, dat er opeens iets gebeurde en dat was opa, of lie ver een gil van opa, die vooraan liep. Toen ze opkeken, zagen ze, dat opa z'n poten in de lucht stak en met een tweede gil in de grond zakte en ver dween „Gom," zei Jumbootje, wat doet opa nou?" „Hij is weg," zei Nico, en hij keek door zjjn verrekijker, „hij is seker in een konijnehol gesak." „Nee," zei Gerrit doodernstig, „dat kan niet, want daar is hij veel te groot voor." „Tóch?" zei Nico en hij straalde van geluk, omdat het nu één-nul was. Maar Jumbootje zei: „Kijken dan," en ze renden alle drie naar de plaats van het onheil. Daar zagen ze een grote kuil, waar takjes en bladeren overheen hadden gelegen voor de ca mouflage en midden in die kuil stond opa en probeerde tevergeefs tegen de kanten op te klauteren. Op een takje vlak big zat Fiepje, en ze lachte zich in kreukeltjes. „Ha," zei ze, „zijn jullie daar. 't Was gewoon géén gezicht!" „Zo, zijn jullie daar," dat zei opa ook mopperig, toen-ie ze over de rand zag gluren, „steek eens een poot uit en help je arme grootvader." Dat kon °P& makkelijk zeggen, maar het viel voor de drie vriendjes niet mee om het ook te doèn, o heden, lkng niet, en Fiepje kon natuurlijk helemaal niets beginnen. Eerst pro beerden ze met een lang touw van lianen, dat ze opa om z'n buik lieten binden, hem op te trekken, maar opa was daarvoor veel te zwaar, en de put was veel te diep, zodat ze telkens halverwege het touw weer moesten loslaten. Maar na drie keer waren ze nog niets opgeschoten en toen lag opa op zijn rug onder in de put. „Drommels nog aan toe, mooie hel pers zijn jullie," zei opa ontstemd, „nou kan ik ook niet eens meer over eind komen. Drommels." „We zullen eens wat anders pro beren," besloot Jumbootje, en met Ni codemus N. P. en Gerrit bond-ie het touw strak om een heel dikke boom. „Zo kunt u zich eerst weer overeind trekken en dan klimt 11 naar nov Nu, wat dat overeindtrekken be treft, d&t ging, maar touwklimmen dat is niets voor olifanten. Opa kon het tenminste beslist niet. „Mispunten," schold opa, en-ie be doelde de mensen, die natuurlijk deze val gemaakt hadden, „dat ze een dier zijn vrijheid niet gunnen. Drommelse mispunten." „Graag of niet, hoor," zei Gerrit, die vond dat-ie zich maar niet zó be hoefde te laten uitschelden, „ik gun u graag de vrijheid, maar ik ben niet aansprakelijk voor uw kilogrammen, als u me begrijpt!" „Nee," zei opa angstig, „loop nou niet weg, ik bedoel de mensen, met him vallen altijd, dét zijn mispun ten." „Ménsen?" vroeg Jumbootje, die sinds dat verhaal van Knut Kameel steeds zijn oren spitste als het over mensen ging, „hebben de ménsen dan deze put gemaakt?" „Ja," en als we niet voortmaken, dan komen ze en nemen ons mee. Schiet dus wat op," en wéér probeer de hjj tevergeefs met alle macht in 't touw te klimmen. Nico stond er aan de andere kant van de put naar te kijken met zijn verrekijker en lachte zich al even slap als Fiepje. „Ha, ha," zei hij, „jij moet acrobaat wor, oompie!" maar Jumbootje lette daar op 't ogenblik niet op, want hij had heel andere dingen om aan te denken. „Maar ik zou bést willen, dat de mensen me kwamen halen," zei hij. „Net als Knut Kameel." „Drommels, wat ben je een klein onverstandig olifantje," foeterde opa, „en je moet doen wat oudere en wij zere olifanten je aanraden, die meer ervaring hebben," zei opa streng. „Als de mensen je te pakken krijgen moet je naar een dierentuin. Maak liever een beetje voort en help me." „Wat is een dierentuin, opa?" vroeg Jumbootje. „In een dierentuin," zei opa, „of Artis, met een vreemd woord, sluiten de mensen allerlei dieren bij elkaar op in kooien om er naar te kijken en voor Wetenschappelijke Doeleinden." „Wat zijn Wetenschappelijke Doel- einders, opa?'" „Dat zijnzei opa, die zich toen opeens herinnerde, dat-ie zelf niet meer helemaal precies goed wist, wat Wetenschappelijke Doeleinden ook nog maar waren, „dat zijnhèlp me liever eerst uit die put hier. Kómt er nog wat van?" Toen bedacht Jumbootje een han dig middel-om-grootvaders-uit-putten- te-helpen. Hij sprong zélf in de put en gaf opa, terwijl die in het touw klom, een zetje méé in zijn rug, en wérkelijk, opa was al bijna helemaal bovenaan, toen het touw pas brak Opa viel met een smak weer naar be neden en bleef totaal versuft zitten. „Jumbootje, waar ben je?" vroeg- ie even later. „Ik ben hiér," zei Jumbootje, die erg met een neuzig stemmetje praatte. „Waar is HIER," zei opa. „Achter uw ehrug, opa," ant woordde hetzelfde neuzelstemmetje. „Maar kom dan toch hiér," zei opa weer. „Waar is HIER," zei het neuzel stemmetje benauwd. Prijsraadsel voor kinderen beneden 12 jaar. Wie kan in de onderstaande zinnen verborgen speelgoed vinden? 1. Er moet wat olie in de lamp. 2. De poes heeft de pap opgegeten. 3. Kees telt en komt vijf cent tekort. 4. Hoe pel je die garnalen? 5. Ik bekijk een spinneweb altijd met bewondering. De oplossingen kunnen vóór 16 tober worden gezonden naar het reau van dit blad. Oc- bu- Onze mededelingen Uit Schagen kwamen twee grote en veloppen met zilverpapier. Hartelijk dank aan de onbekende gever! Mej. J. A. Vas, uit Zaandijk en Jannie Hyma uit Den Helder, danken wij voor de buitengewoon grote hoe veelheid postzegels die ons werd toege zonden. Oplossing prijsraadsel De jongensnamen waren: Arie Albert Freddie Herman Simon Rienus Peter Wouter Deze week werden de prijzen gewon nen door: Cobi Kliffen, Havikstraat 3, Den Helder. Martinus Poordvliet, Gelderloosepad, Medemblik. Peter de Geus, Stroet B. 161, St. Maarten. Hennie Klepper, Prins Hendrikstraat 26, Krommenie. Alie Bruinenberg, Populierenlaan 24, Beverwijk. Dora van Holland, Eikelenbergstraat 33, Alkmaar. Gefeliciteerd, jongens en meisjes! De prijzen worden toegezonden. Voor jongens en meisjes beneden twaalf jaar. Beste jongens en meisjes, wat ontving ik weer vetl gezellige brieven van jullie. - Bennie de Kort opent deze week de lange rij. Ja, Bennie, het prijsraadsel was uitstekend opgelost. Jij punt puzzelen, hoor! Ik vind het postpapier erg mooi. Wat lief van moeder, dat je op zo'n keurige kaart mocht schrijven! Hillie Veis, wat heb jij veel postzegels voor ons gespaard Hartelijk dank, meisje! Wij zijn er blij mee, want op het ogenblik sparen wij voor een kleine jongen, die al vier jaar ziek ligt. A. van Vliet, ook jou dank ik hartelijk voor de postzegels. Lees maar eens wat ik aan Hillie Veis schreef. Dat is ook voor jou bestemd. Mag ik je voor naam nog eens weten? Ik denk dat je Annie heet, maar zo durf ik je nog niet te noemen. Wim Zadelhoff, jij maakt het uitstekend, schreef je. Fijn hoor! Dat moet ook wel, na zoveel prettige feesten die je achter de rug hebt. Feliciteer je grootmoeder maar van mij. Zeg, hoe is het met de vliegerwedstrijd afgelopen. Schrijf je er over? Hennie Klepper, je bent welkom, nieuwe neef! Een leuk idéé was dat om je voor te stellen met zo'n aardig gedichtje. Je vroeg naar opstellenwedstrijden. Ja, Hennie, die staan op het programma, hoor. Ik wacht er altijd mee tot de winter. Dan hebben de kinderen er meer tijd voor. Wim Boon, hartelijk dank voor het zilverpapier, theelood en de postzegels. Wij kunnen alles weer best gebruiken. Jam mer dat je geen prijs hebt gewonnen op de Floralia-tentoonstelling. Heb je de plantjes wel telkens mest gegeven, Wim? Joost Hack, wat heb jij veel zilverpapier en poszegels voor ons opgespaard. Wel bedankt, Joost. Hoe bevalt het je in de derde klas? Krijg je al aardrijks kunde? Ida Bremmers, jij stuurde mij een leuke tekening, zeg! Bedankt voor je werk, meisje! Je bent dus ook bij de Kabouters. Weet je dat ik ook Kabouter ben geweest, toenn ik zo oud was als jij? Heb je nu geen last meer van je oog? Piet de Vries, de mooie, grote tekening is keurig over gekomen. Wat heb je daar een werk aan gehad, zeg! Ik ben er heel blij mee. Wat maak jij geregeld mooie fietstochten! Nu weer naar Bloemendaal. Daar is het prachtig; vind je ook niet? Alie Bruinenberg, al weer zo'n gezellige brief van jou op dat snoezige postpapier. Ja, ik vind het bijzonder mooi. De oplossing was best, Alie. Noortje de Graaf, jij hebt het prijsraadsel keurig opgelost, zegl Ik vind het gezellig, dat je mee gaat doen. - Marian de Vries, hartelijk dank voor het aardige gedichtje en de tekening erbij. Heb je dat zelf allemaal bedacht? Dat vind ik knap, hoor. Dat kabouterhuis ziet er zo genoegelijk uit. Ik zou er best in willen wonen, maar het zou voor mij wel te klein zijn, denk je ook niet? Peter de Geus, ga je nog elke dag zwemmen? Het lijkt mij er nu toch wel te koud voor worden. Leuk dat je nog zo'n klein zusje hebt. Kan zij al spreken? Willy v. d. Gulik, wat akelig dat J aapje de muis door de poes opgegeten. Ja, zo'n poes kan overal bij. De katten vissen ook altijd met hun poot in mijn vijvertje, maar nu houdt de hond ze gelukkig een beetje uit de tuin. Bert Boshuizen, heb je het boek nu ontvangen? Lenie van Scliaik, je moet nog eventjes met de kinderen beneden 12 jaar me doen, meisje. Op 29 Ocober, als je 12 jaar wordt, mag je bij de andere groep komen. Ja, de verhalen voor de oudere jongens en meisjes komen weer als de geschiedenis van Jumbootje is afgelopen. Frans Lenghaus, wat leuk dat bij jou thuis iedereen geniet van het boek dat je hebt gewonnen. Heb jij ook een tweeling broertje en zusje? Toevallig zeg! Hoe oud zijn ze? Jannie Godijn, een hartelijke groet voor jou' Derde en vierde klasse L.O. van de Berget Schoolvereniging, wat hebben jullie de oplos singen weer mooi versierd met aardige tekeningetjes, Het was een feestelijk gezicht. Jan Kioonenberg, Kees Schutz, W. H. van Gent, Rinie Muller, Tineke Kranenburg, Corry Fleuren, Win Pompert, Willy en Jacob Doornbos, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentiehoekje verwacht ik graag vóór Zondag 16 October. Hartelijke groeten voor jullie allen van TANTE IET. „Hier vóór me, natuurlijk," zei opa, een beetje korzelig, „kom je nog." „Ik kan niet opa," zei het stemme tje, „u uit op m'n slurf." „Drommels nog aan toe," zei opa, en hij sprong overeind, „zeg dat dan eerder, jongen." En toen konden ze dus weer opnieuw aan het werk gaan. Nico en Gerrit maakten een véél ster ker touw met allemaal knopen er in voor steuntjes, zodat opa wat mak- i'V/, i Jumbootje, waar ben je"!. kelijk zou kunnen klimmen en bon den het weer vast aan de boom. Fiepje maakte daarbij allerlei han dige opmerkingen hoe ze het 't beste konden doen, opa pakte het touw weer beet, Jumbootje gaf het zetje, enWIP, daar stond opa weer veilig en wel op de begane grond. Maar toen zat Jumbootje in de put, en er was niemand om hém een zetje te geven. Bovendien was het zó. dat Jumbootje eigenlijk véél liever wou blijven zitten om op de mensen te wachten. Hij wist niet precies, hoé 't gekomen was, maar nadat opa ver teld had van de mensen wou hij niets liever dan ze nu ook eens zien en net als Knut Kameel ze helpen. Hl) vond het zelfs zo-maar wel leuk om in een kooi in de dierentuin te zit ten, Als hij maar mensen mocht zien. Die domme Jumbootje, wat wist htj af van Wetenschappelijke Doeleinden en zo? „Gaat u maar weg," zei hij, „dan blijf ik lekker zitten." Maar toen-ie dat zei werd opa ineens zó geweldig angstig en kwaad, dat Jumbootje van schrik het touw pakte en als de wind, helemaal alleen, naar boven klom. Toen waren ze weer vrij en ze brach ten opa naar de rand van het bos, waar de Grote Vlakte begon en waar Jumbootje voor 't eerst de horizon te zien kreeg. Daar nam opa afscheid van de drie vriendjes en van de fladde rende Fiepje, en ging naar huis. Maar Jumbootje en Nicodemus N. P. (Hip popotamus) en Gerrit Giraf en het vlindertje gingen eerst nog een grote wandeling maken om wat n& ie pra ten over alles wat ze vandaag al had den beleefd. (Volgende week méér.) Purmerender markt Niet alleen dat er deze week een flinke levering was van vette koeien, ook het aanbod van het gebruiks- vee Was tamelijk groot. De handel in verse melkkoeien was wel wat beter. Bovendien was er een flinke vraag De gang van zaken voor geldekoeien was ook heel goed, hoewel hoofdzakelijk wordt gezocht naar melkvee. Dieren van goede kwaliteit zijn vrij vlug en waren voor vrij goede prijzen te plaatsen. In het jonge vee zit nog niet zo veel gang, maar de keuze daarin blijft vrij gering Met de stieren blijfl het een stugge boel. Naar deze dieren is weinig vraag. Het aanbod van wol vee was heel groot, en daar de export naar Engeland geen voortgang heeft stagneert de handel we) iets Voor en kele weken waren de nrijzen. toen En gland als koper aan de markt was, ■rdig opgelopen. Wel werden nog wat lammeren voor export, vermoedelijk voor Belgie, aangekocht, maar dit gaf bij een zo grote aanvoer geen ruimte, zodat er heel wat aan de levering werd gebracht. Naar fokschapen was ook maar een matige vraag. Voor een fokram was wel vraag, maar het aanbod was te groot dat alles vlug verkocht kon worden. Met de bokken en geiten was het weer hetzelfde: een stugge boel Ook met de biggen was het erg mis. In de vroegte was de markt al stug, maar het einde was nog minder goed. daai toen de prijzen nog verder inzonken Het kleine getal fokzeugen kon nog kalm aan geplaatst worden De paar denmarkt was ook stug Alleen de veu lens. waarvan maar een heel klein aan tal werd aangeboden, scheen iets leven diger. PUFMEFEND. 4 Oct. 1949. Aange voerd: 826 runderen waaronder 275 vette koeien, 10 stieren, 91 nuchtere kalveren, 1200 schapen en 23 vette var kens voor de levering. 135 melk- en kalfkoeien van 575800, handel iets beter; 337 geldekoeien 380650, han del kalm; 35 pinken 325450, handel stil; 16 graskalveren 150210, handel matig; 18 stieren 380210, handel stug; 1207 schapen en lammeren, scha pen 5572.50, handel stug; lammr en 36—58, handel stug; 97 bokken en geiten 1060, handel stug; 664 biggen 3052, handel heel stug; 9 fokzeugen 325425, handel kalm; 54 paarden en veulens, paarden 380650, handel stug, veulens 140200, handel matig; fokrammen 60110, handel stug. To taal 4171 stuks. 8800 oude kippen en hanen, rode en witte 1.501.70. per kg; 850 idem blauwe 1.902.10 per kg; 800 jonge hanen, rode en witte 2.- —2.25 per kg; 900 jonge hennen 4-- 6.50 per stuk. MARKT BARNËVELD Redelijke handel. Minder grote aan voer van aude kippen. Flinke aanvoer wild, waarvan de prijzen echter niet zo hoog zijn als vorig jaar, ook al omdat het weer nog wat te warm is. Totale aanvoer circa 31.000 stuks. Prijzen: oude kippen f 1.25—f 4.75 (per kg f 1.50—f 1.70). oude hanen f 2.50 f 4.25, oude e<—>den f 1f 2, jonge hennen f 2—f 5, jonge hanen f 1.25- f 2.75 (per kg f 2f 2.15), jonge woer den f 1.75f 2.80. N.H. blauwe kuikens 2f 5 (per kg f 1.50f 1.80), tamme konijnen f 1.75—f 5, ganzen f 4—f 5.50. kalkoenen f 8f 12 50. tamme konijnen t 0 70f 1 per paar, wilde eenden f 1— i 2, wilde duiven f 0.50f 0.65, wilde konijnen f 1.25f 1.60. patrijzen f 1 f 2. hazen f 2f 4.25, fazanten f 2.25— f 4.—. Eiermarkt. Kalme handel. Totale aan voer circa 500 000 stuks Prijzen' grote eieren f 16.75f 17.40, kleine eieren (jonge hennen) f 10—f 12.50. Op het emplacement van het station Oudewater zijn twee goederentreinen op elkaar gebotst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Personeel van de spoorwegen bezig met het opruimen van de ravage. Opwinding in Praag Door de Praagse politie zijn Donder dag op grote schaal arrestaties uitge voerd. Al het weg- en spoorwegver keer uit en naar Praag werd gecontro leerd. Reeds gedurende de gehele week is het gehele wegverkeer gecontroleerd. Ieder reiziger moest zich op afdoende wijze voor de politie kunnen legitime ren. Er zijn incidenten voorgevallen, waarbij is geschoten. Vele afdelings hoofden van ministeries zijn gearres teerd of worden door de politie in ver zekerde bewaring gehouden, om onder vraagd te worden. Er heerst te Praag en hysterische graad van opwinding. De thans uitgevoerde zuivering over treft alle „normale" onderzoekingen der politie naar de politieke betrouw baarheid der Tsjechoslowaakse burgers. Iedereen, die in een nog zo ver verle den ook maar het geringste medeleven met Trotsky en diens theorieën of met de Westelijke mogendheden heeft be toond, is verdacht en wordt in arrest gesteld. Prinses Wilhelmina tussen de kunstenaars In tegenwoordigheid van Prinses Wil helmina, die op de vijfde rij tussen de deelnemers had plaats genomen, heeft de minister van O. K. en W., prof. ar. F J. Th. Rutten, gistermorgen in de Koninklijke Schouwburg te 's-Graven- hage het Kunstenaarscongres 1949 ge opend. Voor dit congres, dat georgani seerd wordt door de Nederlandse fede ratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, in samenwerking met an dere verenigingen, bestond grote be langstelling. Het presidium voor dit congres werd samengesteld uit Anton van Duinkerken, Victor E. van Fries land Corrie Hartog, J. J. Voskuil, dr. J. Hulgjrer en jhr. W. J. H. B. Sandberg. De .eerste vergadering werd gepresi deerd door Victor E van Friesland. De kerkstrijd in Tsjechoslowakije Te Praag is onthuld dat de Tsjecho slowaakse regering 2 November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de re geringsplannen, waarbij de staat con trole zal uitoefenen op kerkelijke ge zindten in Tsjechoslowakije, moet zijn verwezenlijkt. In één der wetsontwerpen wordt na drukkelijk vastgelegd dat „slechts per sonen, die door de staat aanvaardbaar worden geacht, een kerkelijk ambt mo gen uitoefenen". Vanwege de staat zullen „onderwijsinrichtingen en scho len voor de opleiding tot priester" worden gesticht. Winnaars „Prix de Rome" In de aula van de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam zijn de namen bekend gemaakt van de win naars van de „Prix de Rome 1949" in de wedstrijden van de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst. De gouden en zilveren medaille voor de schilderkunst zijn toegekend aan: P. J Defesche (28 jaar, Maastricht) en J. B M. Sarneel <29 jaar. Eindhoven). De gouden en zilveren medaille voor de vrije beeldhouwkunst zijn toege kend aan; mej. E. B. Haye (25 jaar, Haarlem) en M. F. M. van Seumeren (25 jaar, Utrecht). POST VOOR DE „GROTE BEER" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 9 October in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres te bevatten de vermel ding: „Aan boord van het troepen schip „Grote Beer", op thuisreis naar Nederland". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donderdag da Sowjetrussische beschuldigingen, vol- gens welke het vormen van een West- duitse regering een schending is van de overeenkomst van Potsdam, een splitsing van Duitsland betekent en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland vertraagt, verworpen. In een verklaring zegt de Ameri- kaanse onder-minister van buitenlandss zaken W^bb: „De Sowjetunie heeft van het door haar bezette Oost-Duitsland een politie-staat gemaakt, waarin on derdrukking aan de orde van de dag is. De Verenigde Staten verwerpen het streven der Sowjetrussische regering om de democratische volken van Euro pa de Russische visie op de loop der gebeurtenissen en het Sowjetrussische plan van actie op te leggen. De Ver. Staten zullen niet toestaan, dat één en kele mogendheid voortdurend hinder palen legt op alle naar een democrati sche vrede leidende wegen. Alle po gingen der Westelijke mogendheden om Duitsland onder één regering te ver enigen hebben slechts gedeeltelijk suc ces opgeleverd, „omdat de Sowjetunie zich koppig tegen elk opbouwend voor stel, dat sinds 1945 door de Westelijke mogendheden is gedaan, heeft verzet". Grote, structurele veran deringen in onze provincie In het jaarverslag van de Econo- misch-Technologische Dienst voor Noord-Holland wordt geconstateerd, dat de voortschrijdende industrialisa tie grote, structurele veranderingen zal teweegbrengen. Vooral in Noord-Hol land, waar het percentage, dat de in de industrie werkzame personen uit maken van de totale beroepsbevol king, sinds 1899 steeds rond 38 heeft bedragen, zullen grote veranderingen in de verdere ontwikkeling der be- staansbronnen van het verleden moe ten optreden, indien tenminste de provincie haar evenredig aandeel in de industrialisatie wil leveren. Tot de beroepstelling van 1930, de laatste waarvan de resultaten tot op heden in haar geheel bekend zijn, omvatte Noord-Holland 20 procent van de be roepsbevolking van Nederland. Bij een grote toeneming van de in de in dustrie werkzame bevolking in Ne derland zal Noord-Holland daartoe een belangrijke bijdrage moeten leve- Amsterdamse gangster gepakt Enkele uren nadat de Amsterdamse recherche klaarheid heeft weten te brengen in de roofoverval op de Spaar bank aan de Ceintuurbaan, heeft zij ook de hand weten te leggen op de mis dadiger, die Zondagnacht een 40-ja- rige expediteur op straat neersloeg en van enig geld beroofde. Het slachtof fer kon eerst Woensdag worden ge hoord, wat Donderdagmiddag leidde tot de arrestatie van 'n 23-jarige los-werk- man W.. die een bekentenis aflegde. DR. SUKIMAN EN SUSUHUNAN VERTREKKEN MAANDAG Naar wij vernemen zal de Susuhu- nan van Surakarta met zijn adviseurs Maandag a.s. naar zijn vorstendom te rugkeren in verband met de plannen voor bestuursoverdracht in zijn ge bied. Op dezelfde dag zal ook dr. Su- kiman, de voorzitter van de Masjumi, naar Indonesië terugkeren. HANDELSVERDRAG TUSSEN OOST EN WEST-DUITSLAND GOEDGEKEURD De geallieerde Hoge Commissaris sen hebben verklaard, dat zij geen be zwaren meer hebben tegen het han delsverdrag tussen Oost- en West- Duitsland. OOK NEDERLAND ONTVING VERZOEK VAN CHINESE VOLKSREPUBLIEK Naar wij vernemen, heeft onze ver tegenwoordiger te Peking, Dr. J. Vixse- boxse, een officiële brief ontvangen van de nieuwbenoemde communisti sche minister van buitenlandse zaken in China, Chou en Lai, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de communis tische regering met alle landen van de wereld diplomatieke betrekkingen zal onderhouden. VLIEGTUIGCONSTRUCTEDR SLOT OVERLEDEN Na een ziekte van ongeveer twee weken is onverwacht te zijnen huize te Voorburg overleden de bekende vliegtuigconstructeur Theodorus Eg- bert Slot. De heer Slot, die vier en vijftig jaar oud is geworden, verwierf grote bekendheid als constructeur van de Pander „Postjager". Dit toestei aam o a. deel aan de Melbournerace in Oc tober 1934. DE ATOOMBEWAPENINGS WEDLOOP President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie de hoop uit gesproken dat het mogelijk zal zijn door overeenkomsten in het kader van de V.N. een atoombewapeningswed loop te voorkomen De president heeft echter te verstaan gegeven, dat hij enigszins sceptisch staat ten opzichte van de mogelijkheid van een Sowjet- russisch ontwapeningsvoorstel.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6