Kort Bestek Fel verzet tegen kerkwet inTsjechoslowakije Jules Moch zoekt naar oplossing Slachtoffers van regen en mist Daders van roofoverval bleken amateurs Generaal Baay bepleit samenwerking Regering boog voor de Staten Militair bestuur in Oost-Duitsland wordt afgeschaft oprogramma Dinsdag 11 Oct. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 239 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mgr. Beran: Instemming mei vvefs- oniwerp is verraad aan de kerk Weer veertig priesters gearresteerd Chinese ambassade te Parijs erkent Peking Hoge Commissarissan erkennen Oostduitse regering niet Plan voor een tijdelijke remedie? Dr. Figl bereid tot een coalitie-kabinet Amerikaanse senatoren werden bekeerd Frans convooi in Achter- Indie aangevallen Vijftig slachtoffers Vissersboot gezonken, twee man vermist Tussen K.N.I.L. en T.N.I. Suriname bepaalt zelf zijn onderwijs Bioscopen in Gouda gaan gratis draaien eneraal in Den Haag rs tot zich geroepen iren van de verklaring politie een grote speur- len georganiseerd naar id ondergedoken ver- :t bliksemvaart rijk ge- s. leen reden om een uit- an te heffen, zou ik zo rijven October 1949 en jermogens op z'n laatst n weggemoffeld, begint Igens de simpele regel een beetje aan de late uien en Aken zijn óók g gebouwd en de justi- wat anders aan haar Schallenberg-Spiel en llioenen van Mucke en rom liever nota nemen >e mededeling, dat het der aanzien des per- hieden. Laat ons daar- nemen! Want tien jaar x magistraat eerder zijn Igebeten dan zó iets te ar geleden sprak dat zó de integriteit van de icht en de politie zó jfel verheven, dat het zt gekste hoofd niet op- t ook maar één seconde an. het ten parkette met zegd. als ware het een dige noviteit. En dat vooruitgang. Integen- 11 men? In een tijd, '.ementaire Enquêtecom- voudig krantenschrijver nt om de verblijfplaats een internationaal be- omdat de politie en n de veiligheidsdienst issee het niet weten rleert men het blozen, tte altijd nóg gekker. ondergrondse inisatie in nunistische bronnen te ie arrestaties in Tsje- aats naar aanleiding :ng van een uitgebreide ernstigste tot nu toe Dt. De autoriteiten en pers hebben nog steeds mige waarnemers zijn meer dan duizend per- :rd zijn. Vorige maand iralove een wapenop ct en er hebben schiet- land plaats gehad. e verkiezingen van gezondheids- in een toespraak de algemeene verkie- zeer korte tijd op een ij niet voorstel te noe- hebben. Reuter te- dat Bevan naar men algemene verkie- de regeringster- van het volgende jaar hier en daar van oor nier met het oog op de is tot een eerdere ont- fc parlement zal over- HEDENAVOND 301 m. Nieuwsberichten jur. ^6.30 Strijdkrachten, 7.45 Landbouwrubriek. JRadioscoop. 11.15 Sport- Swing-corner. 415 m. Nieuwsberichten 6.30 Boston Promenade- 8.15 Met band en 8.45 Hoorspel, S.S.T. alle Sweelinck-kwartet. 10.45 11.15 Populair Avondcon- R DINSDAG 301 m. Nieuwsberichten sn 11 uur. - 7.30 Radio- Gramofoonplaten. 9.20 Au- iwijding. 10.15 Arbeidsvita- ertje luister. 11.00 Gramo- Bekende melodieën. 11.30 Les Gars de Paris. 12.30 3 Ons platteland. 12.40 fcique. ±.15 Promenade-or- ld en schaar. 2.30 Radio- componisten. 4.30 jeugd. 5.25 Ellington com- 5.45 6.15 Tom Erich, piano. 7.05 Achter het voetlicht. en zijn orkest. 8.05 In 8.15 Bonte Dinsdagavond- 9.30 Balalaika- 10.00 Buitenlands 11,15 415 m. Nieuwsberichten a 11 uur. - 8.15 Pluk de ïuisvrouw. 9.35 Lichtbaken, er in mijn hokje? 10.40 Muziek houdt fit. 11.30 11.40 Werken van Han- ile-orkest. 12.30 Mcdede- >pole-orkest. 12.55 Zonne- orkestwerken. 2.30 Onder 3. 3.30 Disco-klanken. 4.00 30 Ziekenverlof. 5.00 Na Wigwam. 5.45 Amuse- Sportpraatje. 6.3C Radio- Actualiteiten. 7.25 Dit gewone man. 8.12 Radio- 10.05 Piano-werken van Gramofoonplaten. 10.45 Reportage Koninklijk be ll.25 Kamermuziek-concert RIBUTIE-DIENST Grain 7.30 Kron. 7.40 .05 Gram. 8.15 Eng H.S.: orkest. 9.10 Ver' pr. 10.30 Eng H.S.ï 11.00 Eng. L.P.: Lichte acht, 12.00 vi. Br.. Gram» s Hernould. 1.15 Gram. rium van fiuneggei 3.00 Davey en ensemble. 3.30 kest 4.00 NfWDR: Piano, im. 5.00 Kootwijk: Bata- oor de soldaten. 6.30 VI. 7.30 Eng. L.P.: Round 'ake it from here" 8.30 Br.: Parijs Cabaret 9.45 de week. 10.15 „Topic „Olde Tyme Dance Or- rdracht. 11.15 Raeburn bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 1.— per kwartaal plus Incassokosten vrygela- van de zouden Door de ondergrondse inlichtingen dienst van de Katholieke Kerk In Isjechoslovvakije is bekend gemaakt, dat een aantal geestelijken door rege- ringsagenten van de zogenaamde Ka tholieke iictie is overgehaald om hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van liet wetsontwerp tot overneming van de controle op de kerken door do rege ring. In een waarschuwing van „de aarts bisschop" (waarmee klaarblijkelijk dr. Beran bedoeld wordt) wordt de geestelijken medegedeeld dat „instem ming met het wetsontwerp verraad is aan de zaak van Christus en van de Heilige Kerk". „U heeft mij beloofd en u heeft verklaard, dat u zich niet door een Judas-penning zult laten omkopen. Ik vertrouw er op, dat u uw geloften gestand zult blijven," al dus de waarschuwing. De aartsbis schop verklaart, dat de kerk het ge hele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de kerk, anti-sociaal en on rechtvaardig". Er zouden reeds hon derden protestbrieven aan de burger lijke autoriteiten zijn gezonden. „Het is een erekwestie, dat geen geestelijken hun protest zuhen her roepen, zelfs niet voor de prachtigste materiële voordelen." „Niemand moet kunnen zeggen dat Volgens mededeling van de ambassa deraad van de Chinese ambassade te Parijs hebben zes van de negen func tionarissen van de ambassade en het Chinese consulaat zich thans gesteld onder het gezag van de Chinese Volks republiek. In welingelichte diplomatieke krin gen te Parijs is men van mening, dat de zes Chinese diplomaten hun status hebben verloren daar de Franse rege ring het communistische regime niet erkend heeft. De nationalistische en communistische diplomaten blijven het zelfde gebouw gebruiken. De pro-communistische staven van ambassade en consulaat hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeg gen op hun post te zullen blijven in afwachting van instructies van de communistische Chinese regering. de priesters hun heldhaftige stand vastigheid tegen de bedreigingen en overredingen van de gehoorzame die naars van het communisme, die de kerk en de priesters aan de belangen van de totalitaire staat willen onder werpen, hebben laten varen." In de verklaring van de Katholieke Inlichtingendienst wordt voorts ge zegd, dat opnieuw veertig dekens en vicarissen zijn gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn ten. Bijna alle vicarissen Tsjechoslowaakse diocesen thans in arrest zijn. Naar de correspondent van de Times te Wenen uit betrouwbare berichten uit Praag verneemt zijn ten minste 5000 leden van de Tsjechoslowaakse communistische partij gearresteerd. De arrestatiecampagne, die plaatselijk be kend staat als „Operatie T.B." (T.B. zijn de initialen van de Tsjechische worden voor klassestrijd) schijnt be perkt te zijn tot de Tsjechische grote steden. Steun aan West-B erlijn De drie geallieerde Hoge Commissa rissen hebben te Frankfort een verkla ring uitgegeven, dat de Oostduitse re gering geen wettelijke basis heeft en er geen aanspraak op kan maken Oost- Duitsland te vertegenwoordigen. In de verklaring, die na een onver wachte bijeenkomst van de Hoge Com missarissen is uitgegeven, wordt West- Berlijn de verzekering gegeven, dat de geallieerde mogendheden „haar missie in de voormalige hoofdstad zullen blij ven voortzetten". Alle stappen om politieke en econo mische vrijheid voor de Westberlijners te verkrijgen zullen in samenwerking met de Westduitse regering worden ge nomen, aldus de verklaring, die er de nadruk op legt, dat de gebeurtenissen geen verandering zullen brengen in de houding van de Westelijke mogendhe den. Jules Moch, de Franse kabinetsinfor mateur, heeft gisteravond aan president Auriol rapport uitgebracht over zün besprekingen met een uitgebreid aantal vertegenwoordigers van politieke par tijen, vakverbonden en van de federatie van werkgevers. De grootste moeilijkheid, die Moch ondervindt, is de kwestie van lonen en prijzen, waarover het thans demission- naire kabinet gestruikeld is. Welinge lichte leringen geloven echter, dat Moch een plan voor een tijdelijke remedie ter tegemoetkoming aan de eisen der vak verbonden heeft. Volgens dit plan zou den alle lage lonen voor de maand October alleen tot 15.000 francs ver hoogd worden hangende een definitieve regeling van de eisen tot loonsverho ging. Voorts zou het parlement snel een wetsontwerp tot herstel van de vrije onderhandelingen tussen ondernemers en vakverbonden over collectieve ar beidscontracten betreffende werktijden Geen oorlogzuchtige stem ming bi; Noordatlantische defensieministers De minister van oorlog, mr. F. W. Schokking, is Maandagmiddag op Schip hol teruggekeerd van de besprekingen, die hij in Washington heeft gevoerd met de ministers van oorlog der mo gendheden van het Atlantisch Pact. De minister verklaarde, dat de kleine mo gendheden bij de besprekingen „het vol le pond" hebben gekregen. Hij verze kerde, dat er bij de ministers zeker „geen oorlogzuchtige stemming" was te constateren. Integendeel: Men hoopt, dat het werk, waaraan men bezig is, zichzelf eigenlijk overbodig zal maken. Eensgezindheid onder de Republikeinen „Er bestaat volledige overeenstem ming tussen de opvattingen van de Republikeinse delegatie in Den Haag en de Republikeinse regering in Djok- ja. Dit is de conclusie waartoe ik ge komen ben na contacten met de lei ders der delegatie alhier", aldus ver klaarde de Republikeinse minister van voorlichting, Sjamsuddin tegen over de speciale correspondent van het A.N.P. Militair door vrachtauto meegesleurd De 21-jarige militair J. Ebeling reed Maandagmiddag op de fiets op de Ael- brechtskade te Rotterdam toen van een achter hem rijdende vrachtauto de vooras brak. De auto werd daardoor onbestuurbaar, schoot naar rechts in richting van de Delfshavense Schie sleurde de wielrijder mee en kwam eerst tegen een in het water liggende schuit tot stilstand. De chauffeur, die er afgesprongen was, bemerkte onder zijn wagen de vermorzelde fiets. Het ernstig verminkte lichaam van de mi litair werd in het water teruggevonden WEERBERICHT. Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Vannacht in het binnen land weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Voor namelijk in de nacht en ochtend iets zachter. Naar men verwacht zal het Oosten rijkse kabinet heden aftreden. De bondskanselier, Leopold Figl, zal door de bondspresident, Karl Renner, ver zocht worden een nieuwe regering te vormen. Figl is leider van de Volks partij. Naar hij aan een correspondent van de „Wiener Kurier" mededeelde, is hij bereid een nieuwe coalitie-rege ring met de socialisten te vormen. Uit brieven van Amerikaanse sena toren onder wie Fullbright, Foster Dulles, Ives en Anderson en van leden van het Huis van Afgevaardig den aan „Knickerbocker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraanstaande politieke figuren in de V.S. hun me ning over de toestand in Indonesië hebben gewijzigd na het lezen van 't boekje „Last Testimony"dat artike len bevat van Amerikaanse journalis ten, die bij de ramp met de „Frane- ker" om het leven zijn gekomen. Zo schrijft de democratische senator en ex-minister van landbouw Clinton Anderson: „Het boekje leerde me be grijpen wat de Nederlanders in Indo nesië gedaan hebben en corrigeerde sommige van mijn vorige indrukken." JULES MOCH hoofdbrekens en arbeidscondities moeten aannemen en zouden de prijzen van noodzakelijke producten als steenkool, olie, boter en wijn moeten worden verlaagd. De pogingen tot vorming van een nieuwe regering zullen vandaag wor den voortgezet. Mochs compromisvoor stel is afgewezen door de Onafhanke- lijken (leider Paul Reynaud) de Boe renpartij en de rechtse partij van Re publikeinse Vrijheid. De steun van ten minste twee dezer partijen zou nodig zijn om Moch de constitutionele meer derheid te geven die hij nodig heeft om premier te worden. In Amerika en Halie In het afgelopen etmaal zyn in de Verenigde Staten ten minste acht personen gedood en 54 gewond als gevolg van tornado's, regen en mist. New-York en andere plaatsen hadden echter zomerweer. In de grote vlakten van het mid den-westen werden 1 persoon gedood en vier gewond door windvlagen. In Kansas derailleerde een .rein doordat de regen de spoorweg had ondermijnd. Vier personen kwamen om het leven. Vijftig werden gewond. In Colorado verdwaalde een vliegtuig in de mist en vloog tegen een heuvel. De drie inzittenden kwamen om. Ook in Italië. Ook in Zuid-Italie, waar vorige week duizenden dakloos werden door verschrikkelijke overstromingen, zijn de elementen nog niet tot rust geko men. In Ceglie Messapico, waar der tien leden van een gezin aan tafel za ten, sloeg de bliksem door het raam en doodde vier van hen. De negen anderen liepen zware brandwonden op. In andere streken van Zuid-Italie kwamen nog vier personen door regen en hagelstormen om. In het gebied van Cistenino kwamen opnieuw over stromingen voor, die grote schade aan oogst en gebouwen veroorzaak ten. Een sterke bende opstandelingen heeft tussen Langson en Caobang (Ach ter Indie, negen km- benoorden Na- cham) 'n Frans transport aangevallen, waarbij een vijftigtal personen werd gedood of gewond. Een tiental vracht wagens is !i brand gestoken of ver nield. Volgens de eerste schatting zou den de rebellen veel meer verliezen hebben geleden dan de Fransen. Het transport is ondanks de aanval te Langson aangekomen. Gebeuren in Spaarbank te Amsterdam volledig opgehelderd Vier dagen lang hebben de Am sterdamse politiemannen alle mogelij ke vaststaande feiten moeten uitspelen, voor zij de beide broers, die gear resteerd zijn, als verdacht van de roof overval op de Spaarbank aan de Cen- tuurbaan, tot een bekentenis konden brengen. Maar toen de jongemannen tot de conclusie kwamen, dat verder te genstribbelen niet meer zou baten en hoogstens voor hen de zaak erger zou doen worden, was hun bekentenis vol ledig. Er is alle reden om aan te ne men, dat beide jongemannen volslagen amateurs op het gebied van roofover vallen waren, al heeft de oudste, de 23-jarige glazenwasser reeds in de be zettingstijd een dergelijk feit gepleegd. Er bestaat ook geen enkele aanwijzing, dat zij betrokken zijn bij andere over vallen. De aanleiding tot de overval op de Spaarbank was gelegen in het feit dat de oudste broer, die in financiële moeilijkheden zat, een eigen bedrijfje wilde beginnen. Hij had daartoe geld willen lenen bij verschillende banken, doch was daarin niet geslaagd. Ook bij de Spaarbank aan de Ceintuurbaan was hij te dien einde geweest en hij was dus op de hoogte van de situatie ter plaatse. Op de dag van de overval zelf had de glazenwasser een echt pistool bij zich, zijn jongere broer, een 19-jarige schilder gebruikte een pistool, zoals bij toneelvoorstellingen wordt gebezigd. Over het verloop van de overval zelf kan nog gezegd worden, dat zij een der Bank-employe's om zijn adres vroegen, teneinde hem zijn tas terug te kunnen sturen, waarin zij het geld meenamen. De beide kassiers hebben zij wat shag en een paar losse sigaret ten meegegeven, „opdat zij in de kluis wat te roken zouden hebben". Voordat zij de deur van de kelder achter de bankbedienden sloten hebben zij ge zegd: „Maak je maar niet ongerust. Over tien minuten zullen we vijfmaal acht waarschuwen en dan zijn jullie er zo weer uit." Toen zij echter op hun fiets een paar straten verder waren, hoorden zij reeds de sirene van de po- litie-auto, reden, waarom zij maar na gelaten hebben, vijf maal acht te bel len. Thuis aangekomen hebben zij het geld verdeeld, doch zij hebben zich verraden door links en rechts inkopen te doen. Vloerkleden, radiotoestellen, kleding, schoenen, een electrisch scheerapparaat en talrijke andere za ken. Alles is thans in beslag genomen, evenals een flink deel van het reste rende geld. Het overige is gebruikt om feest te vieren en mogelijk om derden de mond te snoeren. Mist vertraagt het verkeer Door de dichte mist, die gisteren over de Noordzee hing, heeft ter hoogte van Cromer aan de kust van Norfolk (Eng.) een aanvaring plaats gehad tussen een Brits en een Panamees schip. Het En gelse schip „Beltinge" is beschadigd onder de waterlijn. Ter hoogte van Spurn Head (York shire) is een Deense vissersboot gezon ken. Ook hier was de mist oorzaak. Twee van de vier vissers, die zich aan boord bevonden, zijn vermist. De lucht- verbindingen ondervonden van de mist veel hinder. De scheidende territoriaal, tevens troepencommandant van Oost-Java, generaal-majoor G. S. W. J. K. Baay heeft verklaard, dat het uiteraard moeilijk is om in zo korte tijd als sinds de Cease Fire is verlopen reeds een overbrugging te vinden tussen de ver schillende militaire standpunten. „Wel heb ik de indruk, dat wij, indien geen storende invloeden optreden, langs de weg van overleg kunnen komen tot datgene wat de regering zich ten doel heeft gesteld en dat er langs deze weg een bevredigende militaire situatie te bereiken is". De voorzitter van het College van Algemeen Bestuur te Paramaribo, De Miranda, heeft bekendgemaakt, dat de Nederlandse regering een voorstel beeft ingediend ter oplossing van het conflict aangaande de Surinaamse interimre geling. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis gegeven aan de regering. De oplossing bestaat hierin, dat aan het artikel betreffende het onderwijs een zodanige inhoud is gegeven, dat volledig wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Staten. Met be houd van het principe is het ter be oordeling van de Staten of de oplei ding van leerkrachten voor het bij zonder onderwijs zal worden gelijkge steld. Op de in dit geval goed te keu ren landsverordening is het vernieti gingsrecht van de Kroon niet van toe passing. Er zal een nieuw ontwerp In terimregeling voor Suriname aanhan gig gemaakt worden, terwijl de parle mentaire afhandeling spoedig zal wor den bevorderd. Het voorstel is overgebracht door de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, dr. R. Pos, die Donderdag j.l. uit Nederland te Paramaribo is aan gekomen. De Aga Khan terug naar voorvaderlijke paleizen Het Perzische kabinet heeft de Aga Khan, de geestelijke leider der Ismaëli- sche Mohammedanen, op zijn eigen verzoek tot Perzisch onderdaan ver klaard. Zijn gezin heeft nooit zijn status verloren, aldus dit besluit. Men verwacht, dat de Aga Khan deze win ter een bezoek zal brengen aan het pa leis zijner voorvaderen te Mahalaat in Zuid-Oost-Perzie, waar nog enkele fa milieleden wonen. £Juidt het mij niet euvel, vrienden, als ik u eens een ware geschie denis verhaal, die vóór twintig jaar is geschied. De toenmalige Amerikaanse gezant reisde van Den Haag naar het Loo om zijn opwachting te maken bij Koningin Wilhelmina. In Apeldoorn moest de gezant overstappen en, geheel volgens de regelen, bracht de stations chef in volledig tenue, pet, witte hand schoenen, de diplomaat naar zijn ge reserveerde eerste klasse-coupé En toen gebeurde het. Want vóór de trein afreed stopte de gezant de chef een kwartje in de hand als erkentelijkheid voor de vriendelijke ontvangst! Er is toch wel iets veranderd in deze wereld. Gevangenisdirecteuren in Engeland hebben bekend gemaakt dat zij een ge weldig aantal sollicitaties hebben ont vangen voor de betrekking vanbeul. Liet Engelse communistische blad „Daily Worker" stelt vast, dat zwemmende zeeleeuwen voortaan niet luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiin meer als nieuws beschouwd willen wor den. „Indien iemand een zeeleeuw zou trainen om het Kanaal over te vliegen, dat zou vermeldenswaard zijn." Daar zit iets in, vrienden. Ik zelf wacht nog altijd op het bericht, dat één of andere Hebben ze 'em al man één of andere hond bijt, in plaats van altijd maar andersom! Zo is het beslist ook nieuws van grote importan tie, dat die steunpilaar van onze heden daagse cultuur, bandleader Jimmy Dorsey, van zijn vrouw gescheiden is. Zij had zich beklaagd dat Jim alle gra mofoonplaten met andere orkesten, die men in zijn huis bracht, aan gruzele menten gooide. En dat vind ik geen werk ook. Want je moet leven en laten leven! Qe weet, vrienden, dat ik mijn uiterste best doe u deze rubriek in luchtige stijl voor te schotelen. Maar soms dient een mens wel even zich te bezinnen op de verdwazing en de ver wording van deze tijd. Tijdens de af wezigheid van zijn vrouw, die in een sigarettenfabriek in Kiel werkt, heeft de echtgenoot hun vijf kinderen en zich zelf vergif toegediend In een achterge laten brief verklaarde hij dat hij hen niet langer honger kon zien lijden.... Over de toekomst van de weermacht in Indonesië en in het bijzonder ge vraagd naar een samengaan tussen K.N.I.L. en T.N.I. zeide generaal Baay: „Ik geloof dat de T.N.I., als zij dit eer lijk en oprecht wil zien, in het belang van het eigen land een volledige sa menwerking met het K.N.I.L. zal moe ten nemen. Zoals de ontwikkeling in Zuid-Oost- Azië zich voltrekt, blijkt de strategi sche positie van Indonesië onaangetast, en deze positie is van grote betekenis. Als dit waar is, zal de legermacht van de toekomstige R.I.S. ook een inter nationale waarde moeten hebben. Daarbij mogen een vloot en een luchtmacht niet ontbreken. De R.I.S. zal nooit kunnen volstaan met een leger, dat alleen een plaatselijke ver dediging kan voeren en na een inval een guerilla." Eis van twintig jaar tegen Bussumse ex-politiechef Twee zittingsdagen zjjn nodig geweest voor het proces tegen de 55-jarige E. L. Woerts, die van 1 Januari 1943 af poli- tiecommandant van Bnssum was. De advocaat-fiscaal zei in zijn requi sitoir, dat ongeveer 27 Joodse perso nen, waarvan er ongeveer 25 niet te rugkeerden, door Woerts of op last van hem gearresteerd zijn. Hij is hiervoor volledig aansprakelijk". Aan het slot van zijn reguisitoir eiste mr. Keune tegen W. 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare i echten voor de tijd van het leven. De directies van de drie Goudse bios copen hebben Maandag door middel van vrijwel huis aan huis bezorgde strooibiljetten de bevolking van Gouda kond gedaan, dat zij het voornemen hebben om Woensdag 12 October een voorstelling van de film „Een konink rijk voor een huis" te geven. Voor deze voorstelling is alleen plaatsbespreking nodig; een toegangsprijs wordt niet ge heven. Het A.N.P. heeft zich tot de burgemees ter, mr. dr. K. F. O. James, gewend en deze antwoordde, dat het strooibiljet niet in zijn brievenbus was terecht gekomen. Hij was dus niet op de hoogte van het voornemen der bioscoop-direc ties. De burgemeester verheugde er zich over, dat het drama tot een klucht was geworden en ook dat de noodlijdende bioscopen in Gouda blijkbaar goed bij kas zijn. Hij zal volgaarne zijn toestem ming verlenen tot het geven van gratis filmvoorstellingen, wanneer de veror deningen zich daar niet tegen verzet ten. Oude man op overweg door trein gedood Op de van flikkerlichten voorziene spoorwegovergang Zalk, enige kilome ters Oostelijk van Zwolle geschiedde Maandagochtend om 8.30 uur een ern stig ongeluk. De 60-jarige H. uit de buurtschap Herfte naderde met paard en wagen uit de richting Heino, toen een voortrein uit Meppel passeerde. De trein greep de wagen, welke meege sleept werd. De bestuurder was vrijwel op slag dood, het paard bleef ongedeerd. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de bejaarde man de flikkerlichten, die op onveilig stonden, niet opgemerkt moet hebben. Hij is althans doorgereden. Op het ogenblik van het ongeluk hing btf de spoorwegovergang een rware mist. CHINESE REGERING NAAR TSJOENGKING In Chinese kringen te Lake Success werd verklaard, dat de Chines natio nalistische regering van 15 October af van Tsjoengking uit zal functionneren in plaats van Kanton. Russische commissie van toezicht ingeschakeld De Russische militaire gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft meegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duitsland zal worden afge schaft en vervangen door een Russische commissie van toezicht. De generaal legde deze verklaring af in de Tweede Kamer van het nieuwe Oostduitse par lement. Hij zei, dat de Russische rege ring besloten had de bestuursfuncties, die tot dusver by het militaire bestuur berustten, over te dragen aan de nieuwe regering. De vervanging van het mili taire bestuur door een commissie van toezicht zal Maandag geschieden. De commissie van toezicht zal toe zien op de uitvoering van de overeen komst van Potsdam en andere overeen komsten van de vier bezettende mo p.endheden. „Ik kan het streven van Duitse de socratische kringen om het herstel van de Duitse eenheid en de weder opbouw van Duitsland op democrat, sche en vredelievende basis in eigen hand te nemen, slechts als wettig er kennen", aldus generaal Tsjoeikof. Diekman, voorzitter van de Tweede Kamer, en Otto Grotewohl dankten de generaal „uit naam van het Duits» volk". Laatstgenoemde, minister-presi dent van de republiek Oost-Duitsland, zei dat zijn regering „zich zou baseren op de overeenkomst van Potsdam en andere geallieerde verklaringen". Wij erkennen de plicht tot het verrichten van herstelbetalingen. Wij zijn voorne mens een democratische staat op te bouwen en vriendschappelijke betrek kingen aan te knopen met alle landen van de wereld, aldus Grotewohl. Een Tito-groep" in ons land opgericht Een ingezetene van Utrecht, de heer George Oversteegen, oud-lid van de Communistische Partij, heeft een Ne derlandse Tito-groep opgericht. Het hoofdkwartier zal in de Domstad ge vestigd zijn. De groep zal contact op nemen met de vertegenwoordiger van Joegoslavië hier te lande.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1