Stad en OmyewiQ AGENDA De Kamer van Koophandel en de Friese brug Interessante tentoonstelling vraagt om bezoekers Franse dank voor eer aan gesneuvelden bewezen Brigadier van Politie achtervolgde dronken chauffeur Receptie Toneelvereniging Falkland Oterleek verandert van wethouder Beraen Hensbroek Burgerlijke Stand Egmond aan Zee Groene siri kale schee DINSDAG 11 OCTOBER 1949 Wie de uitbundige feestvreugde in Alkmaars straten aanziet, welke ieder jaar opnieuw opbloeit op de verjaar dag van het ontzet van de oude veste in 1573, moet zich wel enigszins ver wonderen ais hij ziet hoe weinig be langstelling er nog bestaat voor de kleine maar interessante tentoonstelt ling, welke door de gemeentearchiva ris, de heer Th. P. H. Wortel, in het Stedelijk Museum ter onderstreping van de herdenking van het ontzet is ingericht. Natuurlijk, een feest als dat van 8 October is voor tallozen slechts een aanleiding om de bloemetjes eens buiten te zetten en voor de bouwwer ken van een oude stad en haar erf stukken der historie komt de grootste belangstelling dikwijls van de zijde van toeristen. Maar gezien de groots heid van het nu al zoveel eeuwen jaarlijks weerkerende verzetsfeest, mag toch worden aangenomen, dat er meer belangstellenden zijn dan de enkelin gen. die er nu zijn geweest voor de niet zo spoedig meer terugkerende gelegenheid om een unieke verzame ling gravures, lithos en interessante documenten te zien, die betrekking hebben op de mislukte invasie van de Engelsen en de Russen in de provincie Noord-Holland in het jaar 1799. Welk een prachtige gelegenheid is dit ook voor scholieren (leerlingen in groepsverband hebben gratis toegang) om hier een levendig beeld van de gang der geschiedenis te krijgen dan uit droge leerboekjes mogelijk is. We hopen, dat velen en vooral jongeren een kijkje zullen komen nemen vóór 30 October, de dag waarop alles weer wordt ingepakt en voor zover het ge leend is, wordt verzonden. Voor elck wat wils Wie van teken- en prentkunst houdt, kan zich verlustigen in stukken van de kunstenaars Dirk Langendijk, J. Bemme en anderen. Wie zich meer tot de historie voelt aangetrokken, vindt er portretten van figuren als Daen- dels, wiens grote werk in Indonesië nog altijd voortleeft, maar die men hier tegenkomt als de strijder voor de Franse machthebbers, de erfprins Willem Frederik, die in de invasie periode enige weken op Nederlandse bodem vertoefde en ook een paar da- Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw De Alkmaarse garnizoenscomman dant, majoor M. Houbolt, ontving van het Franse ministerie van Oud-Strij ders en Oorlogsslachtoffers, een dank betuiging van de volgende inhoud: Major, Le ministre me charge de vous transmettre ses trés vifs remer- ciements pour les honneurs rendus par vos troupes aux officiers, sous-officiers, soldats et marins des armées Frangaises de terre, de mer et de l'air, tombés pour le Droit et la Liberté. Ce dernier hommage a été porté a la connaissance des families, qui 1' ont certainement apprécié a sa juste valeur. Je vous serais reconnaissant de bien vouloir être notre interprète et de re- mercier les officiers, sous-officiers et hommes de troupe, qui ont participé a la cérémonie du 13 September, ainsi que le chef de la Musique Militaire. Je vous prie de croie, Major, a mes sentiments de haute considération. L' Inspecteur-Général, chargé de mission, (w.g.) Frangois Pyatzook. Wij laten hieronder de vertaling vol gen: Majoor, De minister heeft mij opge dragen u zijn meest oprechte dank over te brengen voor de eer, door uw troepen bewezen aan de, voor Recht en Vrijheid gevallen, officieren, onder officieren, soldaten en matrozen der Franse Legermacht te land, ter zee en in de lucht. Dit laatste eerbewijs is ter kennis gebracht van de familieleden, die het zeer zeker op zijn juiste waar de hebben geschat. Gij zoudt mij zeer verplichten als gij onze tolk wildet zijn om onze dank te betuigen aan de officieren, onderoffi cieren en soldaten, die aan de plechtig heid van de 13de September hebben deelgenomen, alsmede aan de kapel meester van de militaire kapel. Inmiddels Majoor, verblijf ik, met de meeste hoogachting, De Inspecteur-Generaal van de Missie, (w.g.) Frangois Pyatzook. Een schrijven aan de burge meester. De burgemeester heeft een brief ont vangen van het Franse Ministerie van Oud-strijders en Oorlogsslachtoffers, welke vertaald als volgt luidt: Mijnheer de Burgemeester, De Minister heeft mij opgedragen U zijn oprechte dankbetuiging over te brengen voor al hetgeen U hebt gedaan voor de organisatie van de plechtigheid van de 13e September en voor de prachtige bloemenhulde, die het ge meentebestuur en de inwoners van Alk - maar hebben gebracht. Van dit zeer mooie en laatste eer betoon is mededeling gedaan aan de zo zwaar beproefde gezinnen, die het zeer zeker op zijn juiste waarde heb ben geschat. TJ nogmaals dankend, verblijf ik met de meeste hoogachtirfg. De Inspecteur-Generaal, belast met deze opdracht, Frangois Pyatzook gen in Alkmaar verbleef, en anderen. De latere koning Willem I werd in Noord-Holland minder enthousiast binnengehaald dan men wel gehoopt had, getuige de Engelse spotprenten hierover, die ook op deze tentoonstel ling te zien zijn. Wie meer geïnteresseerd is bij het opptreden van de mens in die dagen om dit dan te vergelijken met de be schaving uit onze eeuw, kan inte ressante conclusies maken uit de brie ven, acten en andere documenten Daaruit kan men onder meer leren, dat het in die dagen bij sommigen gebruikelijk was om hun brieven met Heil" te eindigen, dat Goebbels in die tijd al illustere voorgangers heeft ge had in de argumentatie over vrijheid en recht, dat men al in die jaren eisen op schadevergoeding kon indienen wegens door oorlogshandelingen ver oorzaakte vernielingen, dat de Russen zich in die dagen niet ontzagen wreed heden te volvoeren tegen weerloze burgers en dat een Engelse opperbe velhebber in het Frans van het ge meentebestuur van Alkmaar medewer king eiste voor voeding en onderdak van zijn mannen en deze brief ein digde met zich de nederige dienaar van datzelfde bestuur te verklaren. Uit de tentoongestelde stukken van vriend en vijand valt te leren, dat Alkmaar in de Octoberdagen van 1799 zelfs twee maal werd ontzet en dat deze korte episode in het Napoleon tische tijdperk in Noord-Holland niet minder dan 20.000 slachtoffers eiste. AMHC-dames deden het beter dan de heren AlkmdarIjsvogels. Voor de eerste thuiswedstrijd van het eerste herenteam van AMHC be stond grote belangstelling. Direct na de aanvang werd een hoog tempo ingezet dat vrijwel de gehele wedstrijd werd gehandhaafd. Ijsvogels doelpuntte het eerst uit een scrimmage, die uit een lange corner ontstond. Alkmaar trok meteen weer ten aanval en prachtig afgeven van Beek aan Edens stelde laatstgenoemde in staat met een hard schot de stand op 11 te brengen. Ook na de rust werd het zelfde aantrekke lijke snelle spel vertoond. Ook nu weer domineerden de verdedigingen. Alk maar bracht door F. Beek, die een moeilijke kans gebruikte, de stand op 21. De laatste tien minuten kwamen de Alkmaarders adem tekort waarvan Ijsvogels profiteerde door snel achter een twee doelpunten te maken. Met deze overwinning kreeg Ijsvogels wel iets te veel. Alkmaar IIHurley. Gezien de goede verrichtingen van Hurley op de hockeydag en de prima- resultaten van deze club in het afgelo pen seizoen, kon gerekend worden op een wedstrijd, waarin Hurley domi neerde. Alkmaar II stelde echter geens zins teleur, door Hurley goed partij te geven. De Alkmaarders konden echter niet verhinderen dat Hurley met de rust een 10 voorsprong had. Na rust was Alkmaar zeker niet de mindere. Tot doelpunten kon zij echter niet ko men. Hurley zette daarentegen enkele aardige, open aanvallen op, die twee maal in een doelpunt resulteerden. De dames-elftallen behaalden beide de volle winst. Alkmaar I versloeg in Amsterdam AMVJ met 31 en Alk maar II won thuis met 51 van Eechtrop II. Openbare Leeszaal toont haar aanwinsten Voor de liefhebbers van lezen en studeren heeft de Openbare Leeszaal een kleine expositie ingericht van de nieuwe aanwinsten, die de boekerij se dert 1 Januari van dit jaar hebben ver rijkt. Een keur van boeken op allerlei gebied romans, kinderboeken, popu lair wetenschappelijke en studiewer ken liggen voor iedere belangstellen de lid of geen lid, ter inzage. Hopenlijk zullen zij menigeen verlokken tot meer dan inzien alleen. De Leeszaal biedt op ieder gebied voor een uiterst lage con tributie een schat van lectuur, welke steeds met het nieuwste wordt aange vuld. Vooral voor de jongeren kunnen we toetreding tot de Leeszaal niet ge noeg aanbevelen. Want hier toch kun nen zij verzekerd zijn goede lectuur te krijgen en leiding bij de keuze uit het vele wat is geschreven en gepubliceerd. De expositie blijft een week geopend. Wat de pers over de H. O. V. zegt De pers is vol lof over de HOV die hier Woensdag in 't Gulden Vlies zal concerteren. De Nieuwe Haarl. Courant schrijft: Wat een prachtvol begin van dit sei zoen voor de HOV, en dan nog de ze kerheid te bezitten, dat de prestaties zullen stijgen. Het Vrije Volk: De HOV heeft met één slag zich een plaats in de harten van de Haarlemse muziekminnaars ver overd Het Haarlems Dagblad: De HOV begon het nieuwe tijdperk van haar bestaan met een volwaardige prestatie. Thuisfront Humanitas Het bestuur van de afdeling Alk maar van het Thuisfront Humanitas belegt een contactavond voor ouders, vrouwen, meisjes en verdere familie van de jongens in Indonesië op Don derdag 13 October om 8 uur in de Aula van het Gymnasium aan de Geestersingel. Het programma bevat o.a. een praatje over de bevindingen tijdens zijn tournée door Indonesië, door André Carrell en een vertoning van een smalfilm over het leven van de jongens overzee. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regiment der verdoemden, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur, Virgina, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Enamorada, 14 jaar. Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling invasie der Engelsen en Russen. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de Haarlemse Orkest Vereniging, Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling invasie der Engelsen en Russen, 5iAATAUIS/ Hedennacht om kwart over één zag een brigadier van politie over het Kerkplein een grijze bestelauto zoda nig laveren, dat de bestuurder de rij kunst niet machtig kon zijn of onder invloed van alcoholhoudende drank moest verkeren. Ondanks een stopte ken vervolgde de chauffeur van de be stelauto slingerend zijn weg door de stad. De politieman zette op de fiets de achtervolging in en reed achter de auto de Vlotbrug over en de Nieuwe Schermerweg op. Ter hoogte van de driesprong slaag de hij er in voor de wagen te komen en midden op de weg opnieuw een stopteken te geven. Hij moest echter haastig opzijspringen, daar de automo bilist onverstoorbaar verder reed. Hierop loste de brigadier enige waar schuwingsschoten, maar het enige ef fect was dat de wagenbestuurder de berm inreed doch er daarna weer in slaagde op de weg te komen. In een juist passerende auto zette de politie man de achtervolging voort, doch ten gevolge van de mist raakte hij de be stelauto kwijt. Na een uur zoeken vond men deze in de buurt van Ursem onder aan de dijk. De chauffeur, een 45-jarige bakker uit Heer-Hugowaard stond er naast. Daar hij onder invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, werd hij ter ontnuchtering meegeno men naar het bureau van politie. Grotere export van kaas naar de Ver. Staten mogelijk Hoewel het thans nog te vroeg is om nauwkeurig vast te stellen wat de door de Ver. Staten te Annecy toege stane tariefconcessies voor Nederland kunnen betekenen, omdat op dit ogenblik nog niet precies bekend is, wat de omvang is van de tariefsver lagingen voor de voor Nederland van belang zijnde producten kan, naar het ANP verneemt, reeds worden vastge steld, dat in ieder geval de mogelijk heden voor de Nederlandse export naar de Ver. Staten groter zijn ge worden. Na de devaluatie van de gulden, welke een prijsverlaging voor onze producten op de Amerikaanse markt heeft mogelijk gemaakt, zullen de door de Ver. Staten toegestane verlagingen van invoerrechten ongetwijfeld de ex portkansen voor bepaalde Nederland se producten vergroten. Hierbij kan dan in de eerste plaats worden gewe zen op glas- en aardewerk. Voorts op zuivel, waarbij de afzetmogelijkheden voor de Nederlandse kaasspecialitei ten in de Ver. Staten zich thans gun stiger laten aanzien, Dit opent natuur lijk ook voor de Alkmaarse exporteurs hoopvolle vooruitzichten. Van de politie Gisteren is een 21-jarige monteur uit Alkmaar aangehouden, die op een mo tor reed, hoewel hem dit door een rechterlijk vonnis voor de tijd van zes maanden was verboden. De man werd overgebracht naar het bureau van po litie, doch is na korte tijd vrijgelaten. Toen gisteren een auto over het Verdronkenoord in de richting van de Accijnstoren reed, moest de bestuurder plotseling remmen voor een 50-jarige wielrijder, die uit de Zoutstraat kwam. De fietser, die de auto niet meer kon ontwijken, kwam te vallen en liep enige schaafwonden op. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Concert in dé Grote Kerk Het traditionele 8 October-concert was deze keer wat het programma betrof, niet traditioneel en dit was feitelijk de voornaamste factor van dit kerk-concert. Het mannenkoor „Orpheus" heeft zich o.l. van Joep Schreurs, als het ware vernieuwd aan het publiek voorgesteld. „Orpheus" heeft zichzelf niet herhaald, maar koers gezet naar gebieden in het rijk van de muzen, waar waardevolle ont dekkingen zijn te doen. Men schijnt het Liedertafel-genre voorgoed vaar wel te hebben gezegd en er zich be wust van geworden te zijn dat „wat" men zingt zekei zo belangrijk is als „hoe men het zingt". We feliciteren „Orpheus" met deze muzikale herzie ning, welke ook voor de toekomst veel beloften in zich sluit. Met het Alkmaars Victorielied moest men zich blijkbaar nog wat inzingen, maar in de overige koorwerken wist dirigent Schreurs met zijn zangers reeds vo caal uitnemende dingen te bereiken. De tenoren moeten er om denken in de hoogte de vocalen vooral niet te scherp van klank te zingen. Wat het programma zelf betreft zal men In de annalen van de vereni ging geen programma kunnen vinden dat artistieker was samengesteld dan dat van dit concert. „Locus iste" van A. Bruckner en Psalm 37 van Justus de Harduyn hadden ogenblikken van voorname klankschoonheid. De meest boeiende noviteit van dit gloednieuwe programma was wel ,Odpocin si" van de Tsjechische componist Leos Jana- cek. Hier leverde „Orpheus" zang- technisch een prestatie waarvoor we de hoogste lof hebben. Nog valt te ver melden het prachtig gezongen „No- body Knows", een Negro-song, be werkt voor mannenkoor door Joep Schreurs. De zangeres Helena Lasschuijt uit Amsterdam zong een psalm van Const. Huygens en twee bijbelse lie deren van Dvorak. Deze overigens mooie stem heeft meer het karakter van mezzo-sopraan dan wel van alt. Helene Lasschuijt zong zuiver maar met wat vlakke voordracht. De Amsterdamse organist Jac. Kort deed zich als een bekwaam mu sicus kennen, o.m. in Variaties op „Es ce Mars" van Jan Pieterzn. Swee- linck. Ook in de begeleiding van de liederen voor alt-solo had hij een zeer smaakvolle registerkeuze. Zonder overdrijving kan dit kerk- concert het kunstzinnig hoogtepunt van de 8 October-viering worden ge noemd. Moge „Orpheus" het bij deze eerste artistieke stap niet laten, maar voortgaan op de nieuw-ingeslagen weg, in het belang van ons stedelijk cultureel muziekleven. De honderden in de kerk aanwezige toehoorders zongen tot besluit allen staande het „Wilhelmus". Ms. Haal dat beeld alsjeblieft gauw naar binnen, als de politie me ziet, komt er narigheid van. Schaakkampioenschappen W. Kwak kampioen hoofdklase De wedstrijden om de Alkmaarse Schaak kampioenschappen in hoofd-, eerste en tweede klas zijn beëindigd en wel met de volgende resultaten: Doordat W. Kwak de laatste afgebroken partij van C. Langendijk won, behaalde hij het kampioenschap in de hoofdklasse. Een mooi resultaat. In de eerste klas werd C. Woutersen van Hei- loo kampioen door een beslissingspartij van P. v. d. Strays te winnen. Kampioen tweede klas werd P. Hoekstra Jr. na een beslissingswedstrijd met F. Bosch. Burgerlijke Stand Geboren: Harm, zoon van H. Koeleman en C. van Baden. Dirk C., zoon van J. van der Made en J. Koning. - Gerardus M., zoon van Manshanden en M. Duin. Overleden: Hendrik de Groot, 41 jaar, gehuwd met P. C. Quax. Naar aanleiding van het feit, dat op de Rijksbegroting voor 1950 het oor spronkelijk opgevoerde bedrag van 150.000 voor eerste werkzaamheden aan de bouw van een nieuwe Friese brug niet langer voorkomt, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland zich met een adres tot de Minister van Verkeer en Water staat gewend. In dit adres wijst het kantoor Alk maar der Kamer erop, dat gedurende de laatste decennia de klachten over de brug in steeds sterker mate toenamen. Vooral het bedrijfsleven ondervindt hinder van de toestand tei plaatse in verband met het feit, dat slechts één richtingsverkeer mogelijk is. Reeds vóór de oorlog, aldus het adres, was de gemeente Alkmaar voort durend met Rijkswaterstaat in onder handeling over vernieuwing. Intussen is wederom een tiental jaren verstreken, is het verkeer over de Friesebrug nog meer toegenomen en het gebruikte bus- en vrachtautomateriaal aanmerke lijk groter van omvang geworden. Terecht en zonder overdrijving, zo zegt het adres, kan hier gesproken wor den van een onhoudbare toestand Bovendien dient in aanmerking te worden genomen dat verbetering van de brug niet alleen een Alkmaars be lang is doch dat van deze brug gebruik gemaakt wordt door al het verkeer dat in een zeer ruim gebied ten Noorden en ten Zuiden van Alkmaar van het Westen van het Noordhollands kanaal zich begeeft in de richting van West- Friesland, de Langedijk, Wieringermeer Purmerend, alsmede van Friesland en Groningen en omgekeerd. Het adres wijst vervolgens op het in aanleg zijnde industrieterrein, welk terrein vanuit Alkmaar voor zwaar ver keer uitsluitend via de Friesebrug te bereiken is. Mede met het oog hierop moet een spoedige vernieuwing van de brug als zeer urgent worden be schouwd. Het adres dringt er dan ook bij de minister op aan, dat alsnog op de Rijks begroting 1950 een bedrag wordt opge nomen. waardoor verzekerd wordt, dat met de bouw van een nieuwe brug aan stonds kan worden aangevangen. Er heerste een prettige sfeer gisteravond in De Rustende Jager, waar 4, A.T.V. Falkland zusterverenigingen en organisaties en instanties gelegenheid gaf haar te complimenteren met haar 25-jarig bestaan. Van deze gelegenheid is een zeer druk gebruik gemaakt. De toneelzaal van de Rustende Jager stond vol prachtige bloemstukken en men waande zich in een expositiezaal van bloemen. Frappant doch zeer begrijpelijk deed het aan, dat Falkland gelukgewenst werd door verenigingen van diverse pluimage en uit alles bleek, dat zich op dit terrein een evolutie heeft voltrokken, die Falkland ten goede ]s gekomen en waardoor zij een vereniging is geworden die in hoog aanzien staat niet alleen in Heiloo, doch ook ver daarbuiten. Toen voorzitter H. Keesman de re ceptie-avond opende memoreerde hij hoe de ATV Falkland is ontstaan en hoe acht personen onder leiding van Rossenbacher besloten in het vervolg speciaal stukken van Herman Heyer- mans op te voeren. Spreker memoreer de de strijd toen Falkland „Allerzie len" opvoerde, waardoor grote tegen stand van katholieke zijde ontstond. Spreker ging niet prat op deze strijd, doch meende, dat Falkland juist daar door groot is geworden. Spreker ging verder in op tal van moeilijkheden die tijdens het bestaan van Falkland moes ten worden overwonnen en noemde de heer A. de Gier en zijn echtgenote, thans te Rotterdam, doch voor deze gelegenheid naar Heiloo overgekomen, steunpilaren, die mede onvermoeid hebben gearbeid om van Falkland te maken wat het nu is. Had Falkland vaak vele financiële moeilijkheden, toen men donateurs kreeg werd dat al lengs beter. Spreker memoreerde de moeilijke omstandigheden tijdens de bezettings jaren en de opvoering van „Schakels" in deze tijd, welk stuk later door de Cultuurkamer werd verboden. Hoewel over deze periode veel is gezegd, ging spreker er trots op, dat in principe in Falkland niets is veranderd. Wij heb ben, aldus spr., daarom steeds het ge voel gehad, dat wij veel voor de be volking hebben gedaan. Spreker kwam tenslotte tot de her denking van regisseur Rossenbacker, de onvolprezen leider van Falkland, die de vereniging ongeveer anderhalf jaar geleden is ontvallen. Ook Jaap Yfs werd herdacht, alsmede het nu onlangs overleden lid B. Joosten, die veel voor Falkland hebben bete kend. Tenslotte huldigde de heer Keesman Dierenbescherming Sinds enige weken zwerven te SchoorI twee konden. Kentekenen: Herder, licht gekleurd, reu, aan een oog blind en een zwart hondje, teef, 1 jaar oud. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich voor het zwarte hondje vervoegen bij de burge meester van SchoorI en voor de herdershond bij de heer .Timmerman, „Duinvermaak" te SchoorI. Zondagavond is in de Nieuwpoortslaan komen aanlopen een Bouvier, zwart, ruwharig, klein van stuk, reu en ongeveer 1 jaar oud en in de omgeving van de Ridderstraat een mooi zwart hondje 6 k 7 weken oud. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoe gen bij de Inspécteur, C. Verwér, Baanstraat, Alkmaar. Maandagmiddag kwam de raad in vergadering bijeen. Van de heer C. J. Baltus was bericht van verhindering ingekomen. Van de heer J. Govers was een be richt ingekomen, dat deze als wet houder bedankte, daar zijn werkgeef ster het wethouderschap onverenig baar met zijn particuliere werkzaam heden achtte. In de plaats van de heer Govers werd de heer P. Leegwater tot wet houder gekozen, die zijn benoeming aanvaardde. Besloten werd te Stompetoren een woning te bouwen, waarvan de totale stichtingskosten een bedrag van f 17.000 niet te boven zullen mogen gaan. Voor het bouwen van deze wo ning is bereids toestemming ontvan gen. Van de heer P. Frankenhout te Schermerhorn werd een gedeelte bouwterrein aangekocht ter grootte van 600 m2 tegen een koopsom van f 2 per m2. De heer Zwaan vond de oppervlakte van dit terrein voor een enkele woning in vergelijking met de grond die bij de woningen te Oterleek aanwezig is, wel wat groot. De politieverordening werd aange vuld met een bepaling inzake ver plichte deelname aan de vuilnisop haaldienst. Tegen stemde de heer J Zwaan. Een tweede aanvulling in de politieverordening werd vastgesteld betreffende het verbouwen van aard appelen. In de toekomst zullen alleen goedgekeurde aardappelen mogen wor den verbouwd terwijl voor gebruikers van percelen aardappelen gelegen naast percelen waarop aardappelen worden geteeld, die door de Neder landse Algemene Keuringsdienst wor den goedgekeurd, de verplichting tot opzuivering van deze belendende per celen zal gelden. Ten slotte werd een besluit geno men tot het aangaan van een of meer dere kasgeldleningen. In de rondvraag bracht de heer Spaan het aanbrengen van brandkra- r.en naar voren, waarin zal worden voorzien. Tevens vroeg hij naar het materiaal van de brandweer. De heer Leegwater hoopte op een prettige samenwerking. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND Geboren; Klaas, z. v. Klaas Zaal en Cornelia van Exter, Dr. van Peltlaan 41; Marianne, d. v. Johannes Frijn en Aleida Kleijberg, wonende te Alkmaar; René, z. v. Lubbertus de Weerdt en Frederika Meijer, Kogen- dijk 34. Gehuwd: Adrianus van Ewijk en Theodora P. Smits, Oude Bergerweg 1; Jan Frans en Johanna Ekkel, Dr. Van Peltlaan 55. Overleden: Hendrik Joannr Volkmaars, 60 jaar, echtgenote van Hendrika Zijlstra (Amsterdam). enkele mede-jubilarissen, o.a. mevr. J, Joosten-de Gier en mevr. N. Spaans- Schuyt, die beiden 25 jaar lid zijn. Een prachtig bloemstuk en boekwerken werden beiden aangeboden. Dank bracht spr. ook aan het college van B. en W. voor de welwillendheid waarmede het Falkland steeds tege moet getreden is. Spreker deelde ten slotte nog mede, dat zijn vereniging reeds 17 Heyermans-werken heeft op- gevoerd en daarvoor reeds 250 maal is opgetreden. Verschillende toneelwet, ken zijn in studie geweest en teveni i is door hare bemiddeling in diversi plaatsen een toneelvereniging verrezen, I Een hartelijk applaus was de dank voot de voorzitter voor zijn keurige uiteen zettingen en de hartelijke woorden dis tot de aanwezigen wérden gesproken. Hierna kreeg Jan Hoed, thans regis- seur van Falkland, gelegenheid een kort overzicht te geven van de vaak interne moeilijkheden bij een toneelvereniging. Tenslotte huldigde hij de heer Kees man, die reeds 12 y, jaar de voorzit tershamer hanteert als iemand die veel voor Falkland over had en veel voor de zilveren jubilaresse had gedaan. Ook mevrouw Keesman deelde in deze hul- diging, waarna bloemen en een prach tig boek de beloning waren voor het geen zij in deze periode hadden ver richt. Felicitaties. Hierna kreeg allereerst burgemeester Kalff het woord. Spr. noemdede sa menwerking die bestond in Kromme nie, zijn vorige burgemeesters-plaats, die tot resultaat had dat grootse opvoe ringen tot stand kwamen. Spr. hoopte dat ook hier ter plaatse gezamenlijk nog eens wat tot stand zal komen, waarvoor hij op de goede krachten in Falkland een beroep deed. Tenslotte haalde spr. het bekende gezegde aan van de Prins van Oranje, dat men niet behoeft te slagen wanneer men Iets onderneemt, doch dat het voornaamste is dat men het doet. Met de beste wen sen voor de toekomst besloot spr. zijn waarderende woorden. Namens 't Ontluikende Roosje sprak de heer J. Vennik; de heer P. Greeuw voerde het woord namens het Fanfa recorps Eensgezindheid en de voetbal vereniging De Foresters. De heer N. Majolee sprak als voorzitter van de balletgroep en namens het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en het Comité Ouden van Dagen. De heer A. Greeuw sprak namens de Bond voor Staatspensionnering; de heer N. Speur namens de Vara-afd.; de heer A. Oli vier namens de P. vd A. afd. Heiloo; de heer Th. Groot namens de CPN; de heer A. Borst namens de R. K. gem. toneelvereniging 't Masker; de heer Jac. van Gemeren namens de VW; de heer Th. Schouten namens de buurt vereniging Rochdale-Oost te Alkmaar; de heer Andries Kesselaar (André Car rell) deed dat als oud-lid; de heer T: oostheide voerde het woord namens de schildersveren. Tintoretto, de heer P. Kooiman als kunstlievend lid van Falkland, waarna de heer W. vd Vall Sr. namens de Ijsbond Heiloo en als oud-voorzitter van Falkland hartelijke gelukwensen aanbood. Spr. deden hun gelukwensen vergezeld gaan van en- veloppes met inhoud. Tal van vereni gingen en particulieren hadden bloe men gezonden. Ook schriftelijke felici taties waren binnengekomen. Uit de hartelijke woorden die deze avond werden gesproken bleek maar al te zeer welk een grote plaats de ju bilerende vereniging bij velen inneemt. De voqrzitter was daar zeer erkente lijk voor en verzekerde dat men op de ingeslagen weg zal voortgaan. Het Zevende Gebod. In ons verslag van gisteren zijn en kele regels uitgevallen over Het Ze vende Gebod. Wij noemden daarin niet de heer P. Kooiman die als gast de rol van de herenboer Dobbe vervulde en mevr. Hoed, die als moeder Dobbe optrad. Beiden waren voor ons nieuw op het toneel. Tenslotte noem den wij mevr. N. SpaansSchuijt een maal mevr. N. SpaansSmit. Geboren: Margaretha Th. M., dochter van N. van Schagen en C. M. Stam. Ondertrouwd: Martinus M. Stade- gaard (te Bergen NH) en Geertraida D. Mes. Getrouwd: Martinus M. Stadegaard (te Berg'en NH) en Geertraida D. Mes. GECOSTUMEERDE VOETBALWEDSTRIJD Op het gemeentelijk sportterrein werd Zon dagmiddag een gecostum eerde voetbalwedstrijd gespeeld ten bate van de Kleuterschool. De „wedstrijd", die met gelijk spel 4—4 ein digde, is in alle oprichten geslaagd. De op brengst ad f 108,95, overtrof de verwachtingen. Costumes en spelers „deden" het bij het tal rijk publiek uitstekend. AANBESTEDING. De bouw van 3 panden aan het Pompplein voor de heren Kager en Verbrugge is door architect Keesman uit Alkmaar uitbesteed aan de firma gebr. Apeldoorn te Egmondbinnen voor f 35.677 voorzover betreft het perceel van de heer Kager en voor f 32.963 voor de percelen van de heer Ver- brugge. COLLECTE BEWAARSCHOOL. De inzameling voor aankoop van '-^■middelen enz. met het oog op uit breiding der kleuterschool, heeft f 615 opgebracht. Gelukkig: het staat weer nul voor de vrouwen. En d terrein, dat van buitengew gewicht is in het leven var October heeft ingezet; de ditie wil, dat in deze maan ten van de academie weer hengsels knarsen om de st lende stroom van naar wi; etende jongelieden gastvrij men. Om 't eens poëtisch u ken. De werkelijkheid zal a gevallen deze zijn, dat van stejaars er één naar wijshei negen naar een baan. Het gund: een student en een si dat is al om het even, en i wordt nog altijd bij 't lood Hoe sterk is overigens e In October is, en was, de oc land, en de jacht zette in rr geblaf en horengeschal ove pelige landen. Maar de sti reizende gezellen die in de de boer hadden gewerkt or lege-geld voor het komem te verdienen: zij werden b konden met knapzak en gev weer ter schole tijgen. De anderen, maar het gebruil ven, dat telken j are met run tier hoogtij viert in elke stad: de traditie van het c Het waren twee foto's, di tegelijkertijd onder de ogen deze najaarsdagen, en mij het peinzen brachten over grond van deze, zij het wi geeflijk getolereerde barba De eerste was een afbeeli stel groenen van het genu: kaalgeknipte hoofden en grootvadersboorden, bezig oefenen van een plechtigi waarvan het effect aanmer verhoogd doordat het voo zwarte dasje hierbij met werd vastgehouden, En ei later verscheen als teger, fleurige opname van tw groentjes van het genus i gende in haar sierlijk g haren een uitdagende glori strik Kijk, en toen heb ik eve plaudiseerd. Bravo, ouder het vrouwelijk corps, vro mijn hart, plaagziek zonde autoritair zonder machtsmi de dartele novices haar p zonder haar eigenwaarde Stel je voor dat jullie i mannen gingen optreden, een traditie overnemend uii eigen geest. Ik zie de groe pen met uniforme grijze jes, kortgeknipte hoofden alpinomuts en boordjes uit moeders dagen. Nee: een groene strik, eei een belangstellend woord: het groen studeren? Zo zo om? Maar de mannen zijn niet verder dan vernederini ring, openlijke dolzinnig waarbij de ongelukken soi blijven. Praat me er niet van da zwaar niet moeten nemen, eens goed is voor die waan jes, met hun einddiploma de inkt. Dat zo'n paar wel heid en voor spot lopen kwaad zullen doen. en d£ mers zijn beurt krijgt. Ik heb verscheidene jai academiestad doorgebracht, steigerende verontwaardi dan eens de behandeling weerloos groen op de ope gadegeslagen. De heren sei kozijn van een 'opgeschc voor deze gelegenheid let b h. h. in de zin van: hui tenshuis hangende, Op schuchter op de kleine stee een kennelijk groen met b zichtigheid. Zal hij geluk ongemerkt onder de beng( zolen passeren, eindelijk nen vinden op zijn kamei een menselijke ouderejaar hij is ontdekt, al lang tro kwelgeesten laten hem, mi na passeren. Dan opeens rend: Halt! Een verzamel koppen onder het hooggesi Zag groen. De stakker staat en wac rest hem anders? Kan ji, New-Yorks beroemdste verkondigd, als zou de stand. Vóór een oorlog ging vrolijk te zijn Ni worden kort geknipt, hoarstyl van 1938 en d

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2