Stad m Omgeving. De man, die Stalin zijn buurman kon noemen AGENDA Verboden handel in broedeieren berecht Parijs: nie en De oberkeliner van het Victory-Hotel vertelt Grote najaarscollecte Eerste concert H.O.V. De invasie van Engelsen en Russen D.A.W. naar Hilversum Koordirigent benoemd Motorrijder ernstig gewond Volksuniversiteit Kaasmarkten in gevaar Openbare Leeszaal en Bibliotheek Geslaagd Vijf jaar Cantecleer VAN MARSDIEP TOT Ij Marktberichten Besommingen IJmuiden „De Slangen meesterlijk DONDERDAG IS OCTOBER 1949 De heer Verbrugh haalt herinneringen op Velen zullen de man kennen, wiens portret hiernaast is afgebeeld. Een lange, rustige verschijning, keurig in rok. Htf zal vele van u een kopje koffie hebben gebracht, misschien zelfs iets sterkers, hy zal u mogelijk bediend hebben tijdens uw lunch of diner. En misschien gaat u nu een licht op. Want nu weet ge, waar ge zijn gezicht meer hebt gezien! In het Victory-Hotel, waar deze heer, die de goed-Hollandse naam Jeremias Verbrugh draagt, als ober- kellner werkzaam is. Dat op zichzelf is geen reden voor vermelding in deze kolommen. Er is echter iets anders. De heer Verbrugh draagt op de borst een onderscheiding. J VERBRUGH Een lint^e in de kleuren oranje en groen en versierd met 3 oes en s^erre11, Oorlogsherinneringskruis met drie Ges- pen. Zoiets krijg je niet voor niets. En als u dan het ver haal hoort, waaróm deze man het kruis kreeg, dan zult ge zeggen: Ja, dat is toch wel een vermelding waard. De heer Verbrugh is niet zijn leven lang kellner geweest. Vóór de oorlog was hij chef-hofmeester in de eerste klasse bij de Maatschappij Nederland. Zeeman dus en als zeeman heeft hij ook de hele oorlog buitengaats doorge bracht. In 1933 ging hij voor het eerst naar zee en toen de oorlog uitbrak voer hij op de Oranje. Opstomen naar Amsterdam was onmogelijk, en daar om ging de dienst niet verder dan tot Genua. In Maart 1940 verliet de heer Verbrugh zijn vaderland, in October 1945 keerde hij terug. Vijf en een half Jaar in den vreemde. Eerst de Oranje, later de Christiaan Huygens. Dat schip begon al een beet je oorlogsallures te krijgen. Het was tenminste bewapend. Met één six-inch- gun, een kanon van 15 centimeter, op het achterschip. Nou ja, de stuksbeman ning was wat heterogeen, een paar ma trozen, een kwartiermeester, de zwem meester en de pianist. Maar het ging en de granaten die de loop kon uitspui ten waren er niet minder hard om. Met die Huygens werd het troepen varen, troepenvaren en nog eens troe penvaren. Van Australië, van India, van Singapore en allemaal naar de Middellandse zee. Alexandrie, Haifa, Port-Said en nog een dozijn. Als „Hein- rich" met zijn vliegtuigen in de lucht verscheen, schoten de soldaten met ge weren en mitrailleurs en het was alle maal nogal geïmproviseerd en, om dat woord te gebruiken, nogal gemoedelijk. De Huygens kwam ook in Engeland, in Liverpool. Pats, midden in de Blitz. Nou ja, zei de heer Verbrugh, je went op den duur aan alles. En in zijn ogen begon het pas menens te worden, toen zijn schip werd ingedeeld bij het mach tige convooi, dat vertrok op weg naar Algiers. De invasie daar maakte de toenmalige hofmeester dus wel van zeer nabij mee. Het moet er nogal heet zijn toegegaan, want de daaropvolgen de invasie van Sicilië noemde hij het makkelijkste baantje, dat erbij geweest was. „Zelf ben ik nooit getorpedeerd" zei hij, en als het nog oorlog geweest was zou hij er waarschijnlijk bijgezegd heb ben: „Maar laat ik het afkloppen". Ge lukkig is de Solide vloer van het Vic- tory-Hotel niet het bewegende dek van een schip. En ook is het niet meer no dig, allerlei karweitjes op te knappen, zoals toen. „Want" zei de heer Ver brugh, „we deden van alles. Zo zat je op kantoor te rekenen, zo poetste je zilver of je bediende officieren of je liep wacht aan dek, om de vlieg tuigen te vlug af te zijn." De Christiaan Huygens heeft c" ge hele oprlog gelukkig gevaren. En het wonderlijke noodlot wilde* dat het schip toen de strijd al lang en breed ten einde was, bij Westkappelle op een mijn liep. Het enige, dat de Huygens overkwam was een aanvaring met een Pools schip, waardoor ze in Alexandrie in dok werd drooggezet. En dat be tekende het einde van de zeemansloop baan des heren Verbrugh. Want in Moskou, waar Nederland een ambassa de onderhield, zat men om een butler verlegen. Een man, die zijn talen vlot wist te spreken en die beschikte over beschaafde manieren. En langs allerlei geheimzinnige ambtelijke wegen (ook in de oorlog werkte de ambtelijke mo len naarstig) werd die butler de heer Verbrugh. Nu is de weg van Alexan drie naar Moskou niet bepaald een stapje en zeker niet in oorlogstijd. Per trein van Alexandrie via El Kantara aan het Suez-kanaal naar Haifa. Dan per auto naar Damascus en vandaar met een air-conditioned bus naar Bag dad, een rit van 20 uur. Verder ging de reis over Basra naar Teheran, met de bedoeling verder te vliegen naar Mos kou. „Maar", zei de heer Verbrugh, „al die tijd op zee kreeg ik geen schram metje en laat ik nou in Teheran m'n been breken. Vier maanden in het gips in een ziekenhuis. Bestralingen en foto's en wat al niet meer. Dat heeft de Engelsen 300 pond sterling gekost, on gerekend mijn hotelrekening. Van Au gustus tot Maart ben ik in de Perzische hoofdstad geweest. Precies Klein Parijs, meneer, tenminste de nieuwe stad. Het oude gedeelte is een zoodje. In Teheran was in die tijd de conferentie aan de gang met Churchill en Roosevelt. En de een werd al zwaarder bewaakt dan de ander. Stalin deed het met tien Russen met Tommy-guns en Churchill ging nooit uit zonder een bren-carrier, bemand met Hindoes. Toen de heer Verbrugh genezen was zette hij zijn reis naar de Sowjet-hoofd- stad voort, waar men blijkbaar nog al tijd op de butler zat te wachten. De tocht ging per militair vliegtuig via Bakoe en Stalingrad naar Moskou. Daar werd hij gehuisvest in het ho tel Nationaal, naast het Kremlin. „Jo sef Stalin was dus als het ware mijn naaste buurman" vertelde hij, en in derdaad, men zal in Alkmaar moeilijk een man kunnen vinden, die dat kan beweren, zonder op zijn zachtst gezegd, schromelijk te overdrijven. En daarmee is het verhaal uit, want in October 1945 keerde de heer Ver brugh per vliegtuig via Riga, Berlijn, Parijs naar ons land terug. Zijn oude moeder was vijf weken voor de be vrijding overleden, maar zijn vrouw trof hij in zijn woonplaats Amsterdam in goede gezondheid aan. Midden in de oorlog heeft hij ook nog zijn broer ontmoet, die technisch ambtenaar bij de Borsumij is en die als krijgsgevange ne onderweg naar Thailand in Singa pore in een ziekenhuis moest achter blijven, wat later zijn redding bleek te zijn. Nu heeft dan de heer Verbrugh het kruis met de drie gespen gekregen. Een gesp voor algemene krijgsverrichtingen één voor de Middellandse Zee 1940/'45 en een voor Oost-Azie-Zuid Pacific 1942/'45. Dezulken zijn er meer, maar ik vraag u: Hebt ge ooit een man ont moet, die Stalin zijn buurman "noemen kon? Maandag 14 October begint de grote Najaars-collecte 1949 voor het Prot. Interk. Thuisfront, de Militaire bond Pro Rege en de Chr. Militairen Bond voor Oost- en West-Indie. Deze bonden hebben de handen ineen geslagen en willen het Protestantse volk #van Ne derland een getuigenis ontlokken dat het de militair hier en overzee en hun geestelijke verzorgers niet aan hun lot zal overlaten. De verzorging in Oost en West in de militair clubhuizen schept de sfeer van het ouderlijk huis. De wetenschap dat het allen ernst zal zijn om mede te hel pen de militaire tehuizen uitrustings middelen te doen verschaffen, doet het comité vertrouwen, dat de grote najaars-lijstencollecte zal slagen. Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: Mevr. Stokreef- Bomers, J. A. Veenhuizen, P. A. van der Borden, G. H. Hoytink, ds. C. von Meyenfeldt, ds. A. J. v. d. Sluis, ds. F W. Rappold, ds. N. den Oudsten, Chr Knaap, J. van der Hauw, ds. A. D. R Polman en ds. W. Wesseldijk. De H.O.V. heeft met dit eerste con cert in Alkmaar een welverdiend eclatant succes gehad. Het vertrouwen dat de burgemeester en de Alkmaarse culturele verenigingen in de H.O.V. hebben gesteld, is allerminst be schaamd geworden. Burgemeester mr. dr. Wytema schreef in zijn inleidend programmawoord o.a.: „Nederland heeft op het gebied van orkestrale mu ziek een wereldreputatie op te houden, maar geen muziekleven kan zich staande houden zonder een toegewijd publiek". Dat betekent, dat wij in Alkmaar ook ons steentje hebben bij te dragen. Ge zien de grote belangstelling, plus de medewerking van de directie van 't Gulden Vlies, die het podium met eenvoudige middelen belangrijk wist uit te breiden, menen we dat aan de bijdrage van het „artistieke steentje", door de burgemeester bedoeld, reeds in tamelijke mate is voldaan. Onder leiding. van de nieuwe diri gent Toon Verhey kregen we dus een perfect uitgevoerd romantisch program ma te beluisteren. Vóór de pauze was het programma gewijd aan Mendels sohn, met de Ouverture „Die Hebri- den" en het bekende Vioolconcert. In de Ouverture werd onder de voor naam rustige, maar vitale directie van Toon Verhey, keurig gemusiceerd. Hier was het duidelijk dat de H.O.V in korte tijd op een hoger plan was geko men. De solist Herman Krebbers speel de vervolgens op meesterlijke wijze Mendelssohn's beroemde Vioolconcert. De orkestbegeleiding was bewonde renswaardig en verdiend liet de solist dirigent en orkest in de gebrachte hulde delen. Tot besluit de „Vijfde" van Tschaikowsky, een boeiende Sym- phonie met zéér veel schakeringen in de instrumentatie. De artistieke her scholing van de H.O V. kwam in dit werk wel volkomen tot. uiting. Zó mooi hebben we de H O V. nimmer hier horen musiceren. Dat het publiek bui tengewoon op deze interpretatie rea geerde kon niet uitblijven, en dit con cert eindigde dan ook met een ovatie voor dirigent en orkest. We zijn er van overtuigd dat de aanwezige luisteraars artistiek bevredigd zijn en dat ze de wegblijvers zullen aansporen, zeker oo het tweede concert present te zijn. We verwachten voor het concert van de HOV. op 2 November een uitverkocht huis. Ms. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regiment der verdoemden, 18 jaar; Victoria Theater, 8 u.: Virginia, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Enamorada, 14 jaar. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: The Window (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De avonturen van O'Flynn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Een roeke loos avontuur (18 jaar). Wij hebben dezer dagen al het een en ander over de interessante expo sitie in het gemeentelijk museum ge meld, welke betrekking heeft op de invasie der Engelsen en Russen m Noord-Holland, nu 150 jaar geleden. Daarbij zijn ook verscheidene interes sante stukken ter bezichtiging gesteld daterende uit het beleg van Alkmaar. Aan dat beleg worden wij ieder jaar weer door feestelijkheden en redevoe ringen herinnerd, maar over de inva sie, die in onze onmiddellijke nabij heid zovele plaatsen heeft geteisterd, blijkt men heel weinig af te weten. De schilderijen, de lectuur en de prenten, welke thans in het gemeentemuseum in de Breedstraat aanwezig zijn en die voor een kleine entrée tot en met 30 October zijn te bezichtigen geven een vrij volledig beeld van dpze voor ons zo interessante historische gebeur tenis. De volgende week Dinsdag 18 October zal de heer R. P Goettsch voor de vereniging „Oud Alkmaar" des avonds 8 uur in Hotel Victory een lezing houden, welke in het bijzonder gewijd zal zijn aan deze herdenking en de in verband daarmee georganiseerde tentoonstelling. De Officier constateerde smoesjes Voor de Economische Politierechter in Alk maar, mr. J. A. Markus, hadden zich gisteren A. G. en J. G., twee üouders van een ver- meerderingsbedrijf van kippen te Heerhugo- waard, te verantwoorden. Beiden was ten laste gelegd, dat zij een partij broedeieren hadden verkocht aan iemand uit Baarle-Nassau. Tijdens de behandeling van deze zaak had een scherp debat plaats tussen de officier, mr. dr. J. M. Vellinga, enerzijrs en de verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer, anderzijds. Beide ver dachten verklaarden namelijk dat het hier con sumptie-eieren en geen broed-eieren betroffen. Dit verweer werd later- overgenomen door mr. Berkhouwer. Mr. Vellinga was van mening dat dit verweer een „smoesje" was en het viel hem tegen dat beide beklaagden het deden \oorkomen alsof het verbaal onjuist was opge steld. De prijs waarvoor de eieren geleverd werden, twintig cent, en het feit, dat de ver koop van deze partij uiterst lastig' uit de boek houding te reconstrueren was, achtte de offi cier het beste bewijs, dat het broed-eieren be trof. Mr. Vellinga, die van mening was, dat de eieren vanuit Baarle-Nassau in België zou den worden ingevoerd en dat de verdachten de Nederlandse eierhandel door deze transactie grote schade hebben berokkend, eiste tegen A. G. f 750,— subs, drie maanden en tegen J. G. f 200,— subs, twee maanden. Mr. Berkhouwer zeide, dat de vraag wie de waarheid sprak, de verbalisanten of de verdach ten, niet opgelost was en hij vroeg de Econo mische Politierechter daarom de verbalisanten te horen. Spreker zeide, dat A. G. en J. G. zich niet aan verkoop van broed-eieren» hebben schuldig gemaakt, aangezien zij een partij on gestempelde en niet gesorteerde eieren hebben \erkocht aan iemand, die zich aandiende als verzamelaar. Mr. Markus zeide het verweer van de raadsman niet te kunnen accepteren. Hij veroordeelde A. G. tot f 600,— subs, drie maan den en J. G. tot f 300,— subs, drie maanden. Schilder verrekende zich. De schilder H. V. uit Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij voor enige knechts, die voor hem werkzaam waren op een fabriek hier ter stede, meer arbeidsuren berekende dan zij in werkelijkheid maakten en voorts dat hij twee van zijn arbeiders een hoger loon uitbetaalde dan hij wettelijk verplicht was. Het bleek, dat Zondag 16 October organiseert de Hilversumse Zwemvereniging „De Robben" vocrr de tweede maal Natio nale adspirantenwedstrijden, hetgeen de bevordering van de wedstrijdrouti ne voor de jeugdige zwemsters en zwemmers ten goede komt. Voor DAW komen bij de jongens uit: de jeugd- kringkampioen H. de Jong en H. Wil- lemse. Bij de meisjes zullen Tr. Schot en L. Spierenburg de Alkmaarse kleu ren verdedigen. Zaterdag worden in Amsterdam de revanches van de Na tionale kampioenschappen gehouden, waaraan ook enige Alkmaarders zul len meezwemmen. Tevens vindt dan de huldiging plaats van het Neder landse Polozevental, dat in Italië offi cieus wereldkampioen werd. Schoon- springwedstrijden zullen worden uit gevoerd door de beste Nederlandse springsters. Het bezoek van enkele ministers en andere hooggeplaatste personen zal de wedstrijden een offi cieel karakter geven. OPROEPING SCHULDEISERS Gecommitteerden tot de hypothecai re obligatielening d.d. 28 September 1899 t.b.v. de Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool roepen bij dezen de onbekende nog gerechtigde deelheb bers op om onder vertoning van hun schuldbrieven te verschijnen op 20 October 1949, om 15 uur, in het ge bouw van genoemde school, Emma- straat 52, te Alkmaar, teneinde even tuele bezwaren in te brengen tegen het voornemen van gecommitteerden om de schuldenares kwijting te verle nen en de hypothecaire inschrijving te doen doorhalen. De directeur van de arbeiderszang vereniging „Kunst aan het Volk" te Den Helder, de heer Jan Willems, is benoemd tot directeur van het ge mengd koor „De Stem des Volks" al hier. Hij heeft, reeds vóór zijn benoe ming afkwam, een drietal repetities van dit koor geleid. Gistermorgen reed een motorrijder op de Kennemerstraatweg, ter hoogte van Huize 'Voorhout, met flinke snel heid op een auto in en werd hierbij zodanig gewond, dat hij in ernstige toestand in het St. Elisabethziekenhuis moest worden opgenomen. Omstreeks kwart over tien wilde de automobilist, die uit de Emmastraat kwam, de Kennemerstraatweg over steken. Bij de wegkruising stopte hij even, doch daar hij geen ander ver keer zag, stak hij de weg over. Toen hij één meter op de rijweg was, zag de bestuurder plotseling uit de rich ting van Heiloo een motorrijwiel na deren. Hij stopte om de motorrijder, de heer Deutekom uit Heiloo, alsnog voorrang te verlenen. Deze was ech ter van mening dat de auto zou door rijden en dat hij achter de wagen om zou kunnen rijden. Het gevolg van dit misverstand was, dat de heer Deute kom de auto in de flank aanreed. Hij kwam te vallen en moest met een hersenschudding en een gecompliceer de beenbreuk naar het St. Elisabeth ziekenhuis worden overgebracht. Naar wij vernemen heeft de gewonde een goede nacht gehad en is zijn toestand niet verontrustend. Het programma van de V. U. is uit gekomen. Als eerste cursus vinden we daarin vermeld een tweetal voordrach ten van Kees Hana, de bekende natuur vorser uit Heemstede. Op Maandag 17 October des avonds om 8 uur zal de heer Hana in de grote zaal van huize Westerlicht spreken over een tocht door de Hoge Pyreneeën, waarna hij op Maandag 24 October 1949 de toehoor ders zal laten genieten van het natuur schoon van Denemarken. Maar niet al leen van het landschap, de planten en de dieren. Ook de mensen en hetgeen zij in hun prachtige land tot stand brachten, zal met aandacht aan de hand van een serie fraaie lichtbeelden worden bekeken en besproken. De cursus is georganiseerd in samen werking met de Natuurhistorische Ver eniging, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Ned. Reisvereniging en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. de fabriek voor het schilderswerk meer arbeids uren taxeerde dan in werkelijkheid nodig waren V. bracht echter de volle getaxeerde tijd in rekening. Verdachte, verklaarde, dat hij hieruit geen geldelijk voordeel had genoten, daar hij de bedragen uitkeerde aan de arbeiders, die vlugger gewerkt hadden. Mr. Vellinga zeide tijdens zijn requisitoir, dat V. geen prijs in rekening had mogen brengen voor door hem .verricht controle-werk. Hij had wel een bedrag in rekening kunnen brengen als hij zelf neegeschilderd had, doch daarvan is niets uit de rekening gebleken. Gelet op het feit, dat V. in Mei voor eenzelfde overtreding terecht stond, eiste mr. Vellinga f 900,— subs, twee maanden en f 100,— subs, dertig dagen. De uitspraak was f 800,— subs, drie maan den en f 50,— subs, twintig dagen. Uitspraken. Aan het beg'in van de zitting deed mr. Mar kus uitspraak in de zaak tegen A. B. A. K. en J. B. K., wie ten laste was gelegd, dat zij voor heren-maatkleding te hoge prijzen bere kenden. Beide firmanten werden tot f 1000,— subs, één maand veroordeeld. Mr. Vellinga eiste bij de eerste behandeling van deze zaak tegen ieder f 3000,—. J. C. v. G., die eveneens te hoge prijzen berekende voor heren-maatkleding en die voorts coupons stof voor te hoge prijs inkocht en wiens administratie niet aan de gestelde eisen vol deed, werd tot f 2000,— subs, vier maanden eroordeeld. Tegen hem eiste de officier des tijds f 3750,— subs, vijf maanden. DE PRIJSVRAAG FNEDSEN— APPELSTEEG Op bovengenoemde prijsvraag zijn 101 inzendingen binnengekomen, waarvan er 84 goed waren. De tekst van de slagzin is: ,,'t Fnidsen is klein, 't winkelt er fijn". Er waren 24 prij zen, w.o. coupons stof, vloerkleed, strijkbout. De winnaars krijgen be richt thuis. Pim, Pamen Pom en het Afrikaanse avontuur 190. Pim heeft een brandende tak va nonder de soepketel vandaangehaald en rent nu weer naar de plek, waar Samba tegen een grote overmacht aan het vechten is. Maaronderweg kan hij zijn ideetje vast in practijk brengen Daar ziet hij één van de bosapen, ste vig vastgegrepen door een Panko-ne- ger. Voorzichtig loopt Pim achter de neger om en houdt dan even zijn bran dende knuppel onder het rokje van de Panko-neger. Deze voelt plotseling een geweldige hitte. „Au au-au. Wat is dat?" roept hij verschrikt en kijkt ach terom. „Au-au ik sta in de brand", roept de onthtutste neger en laat meteen de aap los. Voordat Pim be grijpt wat er gebeurt, is het zwartje al met een sneltreinvaart in het bos verdwenen Pim en de aap barsten in lachen uit. „Ik weet niet. wie je bent", roept de aap vrolijk. „Maar je hebt mij het leven gered!" Voor wie de gebeurtenissen op de Alkmaarse kaasmarkt volgt is het in teressant te weten hoe het op het ogenblik elders gaat. Op de Dinsdag in Bodegraven ge houden markt waren 127 partijen kaas aangevoerd, maar er werd door de stop- prijzen geen notering gegeven. Het blijkt, dat er ongeveer 100 partijen minder werden aangevoerd dan nor maal het geval is. De marktcommis sie, die de noteringen vaststelt, blijft van oordeel, dat de stopprijzen onbil lijk zijn en dat de markt daardoor tot ondergang gedoemd is. Dat een dergelijke mening gefun deerd is, kan duidelijk uit de prijzen blijken. Een boer, die in Bodegraven zijn kaas aan de markt brengt mag daar niet meer dan f2,03 per kg ont vangen. Rijdt hij een paar km verder naar Gouda of Woerden, dan krijgt hij voor dezelfde kaas f 2,15. De marktprijzen zijn van toevallige om standigheden afhankelijk geworden, gr is geen algemeen geldende prijs meer en het is te begrijpen, dat de markt waar de stopprijs laag is door de aan voerders zal worden gemeden. NIEUWE AANWINSTEN LIJST 65 TAALKUNDE 400 G88 Groot, de. Algemene Vers leer. 1946. 400 H20 Hamel, van. Geschiedenis der taalwetenschap. 1945. 400 S96 Stutterheim. Stijlleer. 400 W59 Weijnen. De kunst van het vertalen. 1946. 406 E24 Elema. Poëtica. 1949. 410 G40s Ginneken, van. De studie der Ned. streektalen. 1943, 410 H16 Haje. Taalschut; 2e dr. 1945. 410 V36.5 Verdenius. In de Neder landse taaltuin. 1943. 411 D151j Daman. De laatste jaren van de spellingstrijd. 1947. 420 Mil Maar, H. G. de. The Brittan- nie primer. 839 B67 Boer-den Hoed. Zweeds lees boek. 440 D86.5 Dubosq, T. et D. H. van Dam. Le Frangais de tous les jours. 1935. 440 R48 Riemens. Franse grammatica 1947. 440 V64 Visser, en Vies. Inleiding tot het leren der Franse taal. 2 dln. 470 C25 Cicero. Stukken uit Cicero Latijns vertaalboek. 470 S84 Stegmann, Latijnse gram matica; bew. door Dr. N. J. Beversen en Dr. C. Spoelder. 1931—'32. 2 dln. 480 L36 Leeuwen Jr., van en Men- des da Costa. Attische vorm leer. 480 L36t Leeuwen, van en Mendes da Costa. Het taaleigen der gedichten van Homerus. 1923 480 M69 Mohrmann. Homerische spraakleer. 1933. 480 S67 Slijper. Vormleer voor Ho merus en Herodotus; 3e dr. 1932. Voor die op de examens Machineschrijven, 27 September te Alkmaar zijn afgenomen door de Koninklijk goed gekeurde Vereniging van Leraren in Stenografie en Machineschrijven zijn de volgende leerlingen van het Insti tuut „Globe" geslaagd: A. Delis, J. Huyber, W. Wit, G. Veldman, P. Hel der, A. Mooy, B. Koomen, Th. Bruin. H van Gogh en J. Brouwer. Te Den Haag slaagde voor het exa men derde stuurman grote handelsvaart de heer J. Kindt alhier. De Alkmaarse amateurtoneelvereni ging Cantecleer bestaat 5 jaar. Tot driemaal toe wist Cantecleer in de kor te periode van haar bestaan op een eerste prijs beslag te leggen bij toneel wedstrijden Het eerste lustrum wordt gevierd met een extra verzorgde op voering van „De Klucht van den Ge strafte met den Koorde" van Henri Ghéon onder regie van Frans 't Hoen. tf Slootdorp heeft gedurende het week- einde de beschikking gekregen over een nieuw sportveld. if De heer F. Zuidema te Hippolytus. I hoef is winnaar geworden van cjs hengelcompetitie der KRO in de afde. ling snoeken. Hij won het kampioen, schap door het vangen van een snoek van 28 pond en 200 gram. if De heer P. Rijswijk te Hoorn benoemd tot erelid van het Kon. Ned Gymnastiek Verbond. if. Tot Ontvanger van de Directe lastingen, Invoerrechten en Accijnzen I te Enkhuizen is benoemd de heer j Pijnacker, controleur van 's Rijksbei lastingen te Delfzijl.. if. De heer J. C. v. Kampen, horloge. I maker-goudsmid te Beverwijk, he een electrische klok met slagwerk ge. i construeerd en op deze vinding pater,; aangevraagd. B. en W. van Heem, kerk hebben de gemeenteraad voorg» I steld, een vaste commissie van adv;, I voor tuinbouwaangelegenheden in J stellen. Gisteren is de eerste spajJ in de grond gestoken voor het nieuu: I gebouw' van Scheveningen-Radio het sluiseiland te IJmuiden. If In het eerste halfjaar van 1 werden te Zaandam 329.000 bezoekers I aan vermakelijkheden geteld. Voor I 1948 en 1947 bedroegen deze aantallen I resp. 298.000 en 263.000. De toenemlj| I is vooral aan de sportwedstrijden tt I danken. Het publiek besteedde totaal: I f 259.500 (in 1948 f 235.500; in 1947 1 215.500) De heer K. de Boer is I afgetreden als dijkgraaf van de polder Enge Wormer. Q Het is thans mogelijk I gedurende het gehele etmaal vanuit de I Zaanstreek automatisch te telefoneren I met het telefoondistrict Hengelo. I Een inwoner van Koog a. d. Zaan dis I te Zwolle vertoefde, werd aldaar aan-1 gezien voorGerrit de Stotteraar i door de politie gearresteerd. ALKMAAR, 12 Oct. - Slabonen 38-61, afw. 26—35; Stoksnijbonen 52—75, kas 96- 1;06; Pronkbonen 28—36; Komkommers I 10- 23 en II 8—15; Tomaten: A 24—36, afw. 16- 20 en bonken 16—20; Witlof 52—59; Bloem* kool: I A 28-32, I 28 en5 II 8-1 Rode kool 5,50—11,10; Savoye kool 9; Groene kool 5,50—7,70; Spduitkool 38 —43; Spinazie 12—42; Postelein 36—48; Sla: I 6—10, n 1,50—4 en kas 8—13; Andijvie 5-8; Rode bieten 5—8; Bospeen 6—22; Winterpeen 6; Waspeen 8—12; Uien: I 10—16, afw. 4-8, drielingen 9—10 en nep 9—11; Prei 11-15; Soepgroenten 4—7; Selie 5—7; Augurken: grof- grof 22—33 en basterd 98; Druiven: Franken* thalers 82—92, Alicante 58—74 en West-Frisig 52—56; Appels: Jasques Lebel 15, Mankj Codlin 27, Notaris-appel 18, Schellinkboute? 17—27 en Transparante de Cronsels 18; Peren; Beurré Hardy 15—21, Beurré Mérode 6—11, Bonné Louise d'Avranches 7—28, Conférenca 6—11, Legipont 9, Nouveau Poiteau 7-11, Triomphe de Vienne 8—15 en Williams Duchesi 6-10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Oct. 5000 kg Aardappelen: Bevelanders 7,' en bl. Eigenh. 7,40—8,—; 20.000 kg Uien 13—14, gïove 11,80—12,10, drielingen 14,30- 15 en nep 14,60—15,70; 3000 kg Andijvie 5- 6,90; 130.000 kg Witte kool 6; 30.000 k* Groene kool 5,50—6,40; 60.000 kg Rode kool 5,50-8,70; 4000 kg Slabonen 25-56. WARMENHUIZEN, 13 Oct. - 7900 Aardappelen: Eigenheimers 7,50—7,60 en grove Schotse muizen 9—9,10; 4670 kg Slabonen 34 —53; 1600 kg Andijvie 5—5,20; 800 kg Peen 5,50; 8000 kg Uien 12,80-13,70; 2000 Gele kool 5; 12.200 kg Rode kool 5,50; 21.400 kg Witte kool 6; 1800 kg Groene kool 5,50. Hensbroek DE MOOIE HERFST. Bij de heer Jac. Edel te Hensbroek bloeit een appelboom thans dit jaar voor de tweede maat De aanvoer van Woensdag was 5750 kisten, waarvan 3330 met verse haring. Besommingen: 1 stoomtrawler f 19.700; IJM 20 f 13.600; IJM 94 f 14.800; IJM 57 f 17.100 Motorloggers: Katwijk 41 f 57,50. Kustvissers; IJM 213 f180; IJM 249 f120, Katwijk f 2240; Scheveningen II f 490 en Schevenin» gen 17 f240. De noteringen waren: per 1 kg: heilbot 3,10; gr. tong 2,55—2,45; gr. middel tong 2,55—2,20; kl. middel tong 2,45—2,30; „tarbot 2,50-1,85. Per 50 kg: gr. schol 58 -54; middel schol 61- 31; kl. schol 32—19; schar 21—6; bot 33-26; verse haring 13,80-11,05 makreel 19,50-10; gr. schelvis 53—39; middel schelvis 44—36; kl. schelvis 38—30,50; wijting 22—5. Per 125 kg: kabeljauw 173-rl36 en koolvis 65-51. Wieringen De viskampioen voor de radio Frans Zuidema, wonende aan de Slingerweg te Hippolytushoef, is in de hengelcompetitie van de KRO kam- pioen geworden in de afdeling snoeken. Wekenlang had hij met een vangst van een monsterdier van 28 pond en 200 gram de leiding. Hij heeft dan ook iedere Zaterdagavond met veel belang stelling naar de radio geluisterd om de verdere uitslagen te horen. Zaterdag kon hij dat persoonlijk doen in de stu dio van de KRO te Hilversum. Hier werd hem medegedeeld dat hij ongesla-j gen was gebleven en mocht hij zijn prijs in ontvangst nemen. Wij hebben Zaterdagavond de reportage van de prijsuitreiking beluisterd, en men kon ook de gelukkige prijswinnaar zelf ho ren spreken. Daar heeft Frans voor de microfoon verteld hoe het met de vangst gegaan was; hoe hij beet kreeg en van het 20 minuten lange gevecht, voordat het monster veilig op de wa' was. De prijs bestond uit een complete vis- uitrusting: 1 werphengel, 1 snoekhen- gel, 1 baarshengel, 2 schepnetten, 1 leefnet, 1 stoeltje, 1 tas, 1 aastrommel, 1 paar lieslaarzen, een doos met 12 snoeren, en nog enkele andere attri buten, tezamen voor een waarde van ruim 300. De heer Zuidema was vol lof over de gastvrije ontvangst in de studio. Men mocht het een en ander bezichtigen en omstreeks zes uur waren de opnamen gemaakt voor de reportage. Voor de heer Zuidema is het dan ook een on vergetelijke dag geworden. Uitgeest STATUTEN De Staatscourant bevat de statuten van de R.K. Harmonie „Uitgeest". De volgelingen er «ME ER OOK VAN I behoort er zeker i bij nog slechts enkele de bank hem nu nog lijke hotelkamer voor 300 frs. serveren ontel soep, vlees en pommes dus goed 30 centen, on Musée du Louvre. En goud gevatte boulevari heven naar de spranke mee maar gezegd wil s jaargetij is daarvoor b Mits men de marmerei met meer geld dan sr en het deftiger Vine a der interessant behoeft IN GEEN GEVAL m dien u nog over een cantie beschikt wa harte hoop laten a berichten over crisis rust. De gematigde „d op het ogenblik stevi en al zal het dan om nen zo nu en dan n worden, binnen de be stuivertje te wisselen, dicaal-socialisten, de tholieken en de social niet aan, het tot een coalitie te laten kom partijen van extreem een nieuwe kans zou Van een werkelijke sprake. Het land h< verstandige bestuur v partijen in het laatste terende financiële e vooruitgang gemaakt, al direct in de grote huizen en op de vel< waar alle denkbare lei gebruiksartikelen ring vrij van distributi zen, die de Nederlanc lopen niet slechts peld liggen, maar ook worden. En even d men het in de café's, der regelmatig zijn w behoorlijke wijn kost 80 cent per liter en nauwelijks geneigd volutionnaire avonturei Revolutionnairen, ma telijk, niet in politie men in de buurt van Pres, waar de exister studenten wat in ogenblik zo ongeveer hun hoofdkwartieren café's „les deux Mag( „la Reine blanche" ei Het hoort thans tot ten minste één avond sementen, waar men apostel van het existe Paul Sartre, zelf tegei door te brengen. Moe hangers van de nieuwi schouwing var minde den te onderscheiden hebben, want zij dra; zondering een verslet! len jasje, een korte steil geknipte haren, evenals bij de ander wen, is het korte hai de mode, maar dat zal duren, want de Parij stekende zakenlieden ben ontdekt, dat ka; ken in de winter te dus valse vlechten mo kocht en dat het haa te worden in kleure van koperrood tot tul De existentialisten k< hoorlijk in het zonne stelling, dat de grote doet schijnen. In de ri het hart van het Quai ben voortvarende stu< tentialistisch cabaret kelder, w n zij h hebben ondergebracht paard schade aanricht er iedere avond tjokv bliek, dat schittert van men anders slechts in de beroemde juwelier la Paix bewonderen denten verdienen zo om er hun studie mee len. Overigens gebied te zeggen, dat hetgeer eenvoudige midd len van fijne smaak en Wie dezer dagen Pai beslist niet verzuimen (De Slangenkuil), die de grootste bioscopen zien. Deze Amerikaan in de ogen van de N keuring geen genade nadat drie van de psychiaters haar te zenuwen hadden geoo Slangenkuil", die he! Amerikaans krankzin de problemen der p derwerp heeft, is film. Maar sinds 19' het een en ander ie eerlijk gezegd kan zing van de brillian criticus Jean-Jacques koelbloedigheid, waari publiek op „The Sn niet helemaal vooiste mij verwonderd over dj toeschouwers, die en vrouwen, van wie zaal niet kon vaststi normaal aanzien hadt -elijk gedacht, dat in en dat dit lacl

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2