Ls^N i Parijs: niet revoluiionnair, niet duur en nog altijd gezellig Grootste bonnenfraude sinds de oorlog berecht Harde waarheid „De Slangenkuil" een meesterlijke film ieuws „Oost-Duitsland zal onze koers niet wijzigen" DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 MARSDIEP TOT Ij orp heeft gedurende het week i beschikking gekregen over w sportveld. leer F. Zuidema te HippolytUs. winnaar geworden van mpetitie der KRO in de afde. :ken. Hij won het kampioen." ior het vangen van een snoek lond en 200 gram. heer P. Rijswijk te Hoorn tot erelid van het Kon. Ned iek Verbond. Ontvanger van de Directe Be- Invoerrechten en Accijnzen rizen is benoemd de heer j controleur van 's Rijksbed te Delfzijl.. neer J. C. v. Kampen, horloge, ludsmid te Beverwijk, heeft irische klok met slagwerk ge. ;rd en op deze vinding patent agd. O B. en W. van Heerns- >ben de gemeenteraad voorge, n vaste commissie van adviei ibouwaangelegenheden in t6 Gisteren is de eerste spads ond gestoken voor het nieuwe van Scheveningen-Radio op eiland te IJmuiden. iet eerste halfjaar van 1949 te Zaandam 329.000 bezoekers rmakelijkheden geteld. Voor 1947 bedroegen deze aantallen 1.000 en 263.000. De toeneming aan de sportwedstrijden te Het publiek besteedde totaal! (in 1948 f 235.500; in 1947 De heer K. de Boer is :n als dijkgraaf van de polder irmer. Het is thans mogelijk Ie het gehele etmaal vanuit de ek automatisch te telefoneren t telefoondistrict Hengelo. Q oner van Koog a. d. Zaan die e vertoefde, werd aldaar aan- lor.Gerrit de Stotteraar en politie gearresteerd. Marktberichten AR, 12 Oct. Slabonen 38—61, 35; Stoksnijbonen 52—75, kas 96- ikbonen 28—36; Komkommers I 18- 8—15; Tomaten: A 24—36, afw. 16- 16-20; Witlof 52-59; Bloem. A 28-32, I 28 en5 II 8-1 ol 5,50—11,10; Savoye kool 9; 5,50—7,70; Spduitkool 38 12—42; Postelein 36—48; Sla: I 1,50—4 en kas 8—13; Andijvie 5—8; en 5—8; Bospeen 6—22; Winterpeen :en 8—12; Uien: I 10—16, afw. 4-8, 9—10 en nep 9—11; Prei 11—15; en 4—7; Selie 5—7; Augurken: grof- 3 en basterd 98; Druiven: Franken- Alicante 58—74 en West-Frisia Jasques Lebel 15, Manks Notaris-appel 18, Schellinkhouter Transparante de Cronsels 18; Peren: trdy 15—21, Beurré Mérode 6—11, iuise d'Avranches 7—28, Conférence egipont 9, Nouveau Poiteau 7—11, de Vienne 8—15 en Williams Duchess DIJKER GROENTENCENTRALE, 13 00 kg Aardappelen: Bevelanders 7,30 genh. 7,40-8,-; 20.000 kg Uien ove 11,80—12,10, drielingen 14,30— 14,60-15,70; 3000 kg Andijvie 5- .000 kg Witte kool 6; 30.000 kg 01 5,50—6,40; 60.000 kg Rode kool 4000 kg Slabonen 25—56. ÏNHUIZEN, 13 Oct. - 7900 kg Eigenheimers 7,50—7,60 en grove 9—9,10; 4670 kg Slabonen 34 kg Andijvie 5—5,20; 800 kg Peen 0 kg Uien 12,80-13,70; 2000 kg 5; 12.200 kg Rode kool 5,50; 21.400 cool 6; 1800 kg Groene kool 5,50. immingen I {muiden van Woensdag was 5750 kisten, met verse haring, 1 stoomtrawler f 19.700; IJM IJM 94 f 14.800; IJM 57 f 17.100 rs: Katwijk 41 f 57,50. Kustvissers: f180; IJM 249 f120, Katwijk 92 ïheveningen II f 490 en Schevenin- 240. ringen waren: per 1 kg: heilbot 3,10; gr. middel tong 2,55—2,20; tong 2,45-2,30; „tarbot 2,50-1,85. gr. schol 58- -54; middel schol 61— 32-19; schar 21-6; bot 33-26; 13,80-11,05 makreel 19,50-10; 53—39; middel schelvis 44—36; 38-30,50; wijting 22-5. Per 125 .uw 173—136 en koolvis 65—51. Wieringen campioen voor de radio Zuidema, wonende aan de eg te Hippolytushoef, is in de npetitie van de KRO kam- vorden in de afdeling snoeken, ïg had hij met een vangst van sterdier van 28 pond en 200 leiding. Hij heeft dan ook iterdagavond met veel belang- laar de radio geluisterd om de uitslagen te horen. Zaterdag lat persoonlijk doen in de stu- de KRO te Hilversum. Hier a medegedeeld dat hij ongesla- gebleven en mocht hij zijn ontvangst nemen. Wij hebben ivond de reportage van de iking beluisterd, en men kon elukkige prijswinnaar zelf ho- len. Daar heeft Frans voor de verteld hoe het met de igaan was; hoe hij beet kreeg iet 20 minuten lange gevecht, iet monster veilig op de wal bestond uit een complete vis- 1 werphengel, 1 snoekhen- aarshengel, 2 schepnetten, 1 stoeltje, 1 tas, 1 aastrommel, ieslaarzen, een doos met 12 en nog enkele andere attri- zamen voor een waarde van 0. Zuidema was vol lof over de ontvangst in de studio. Men een en ander bezichtigen en zes uur waren de opnamen voor de reportage. Voor de lema is het dan ook een on- ze dag geworden. Uitgeest STATUTEN tscourant bevat de statuten .K. Harmonie „Uitgeest". De volgelingen van Sartre lopen met ringbaardjes en bruine fluwelen jasjes (Van onze Parijse correspondent) WIE ER OOK VAN DE DEVALUATIE PROFITEREN, de Nederlandse toerist behoort er zeker niet toe. Want voor dezelfde honderd gulden, waarvoor bij nog slechts enkele weken geleden ruim 10.000 Franse francs ontving, telt de bank hem nu nog maar 9170 francs neer. Maar in Parjjs kost een behoor lijke hotelkamer voor twee personen niet meer dan 350 frs. per dag en voor 300 frs. serveren ontelbare gezellige kleine eethuizen een diner, bestaande uit soep, vlees en pommes frites, een heerlijk stuk kaas, wijn en koffie. Dertig frs., dus goed 30 centen, ontsluiten u de weg tot 's werelds grootste schatkamer, het Musée du Louvre. En een wandeling over de door de milde najaarszon in het goud gevatte boulevards, waar men als het ware door tovermacht wordt opge heven naar de sprankelende sfeer van het Parijse leven, is geheel gratis. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat een vacantie in de Franse hoofdstad en welk jaargetij is daarvoor beter geschikt dan de herfst? niet duur behoeft te "zijn. Mits men de marmeren paleizen en établissementen van de voor vreemdelingen met meer geld dan smaak opgetrokken amusementsindustrie van Montmartre en het deftiger VUIe arrondissement (Champs Eiysée en omgeving) mijdt. Min der interessant behoeft het verblijf in Parijs daardoor zeker niet te worden. van was. Hoe immers kan men lachen om deze film, die geen enkele conces sie aan de gevoeligheid doet die geen enkel moment van ontspanning duldt in zijn onafgebroken reeks van hoogtepunten? De mensen laten zich zo gemakelijk ontroeren door een on benullige sentimentele geschiedenis. Maar het leed, dat hier door regisseur Litvak op zo meesterlijke wijze wordt blootgelegd, is waarachtig: deze vlucht van de rede, waaraan slechts de psy chiater met zijn nog altijd beperkte middelen in enkele gevallen een halt kan gebieden. Olivia de Havilland, die de hoofdrol vertolkt, kennen wij als een bekoorlijke ster van middelmatig talent. Maar in deze film toont zij zich, met ongeschminkt gelaat, waarop een bijna dierlijke angst staat gedrukt, een tragédienne van groot formaat. Om haar heen is alles geniaal gerang schikt: het medische corps, zo ver schillend van samenstelling en de groepen verpleegden, zo in-tragisch en meelijwekkend. Het is verwarrend te constateren, dat al deze figuranten de krankzinnigheid zo gemakkelijk simu leren dat zij allen, zonder uitzonde ring, zo geschikt zijn voor dit gruwe lijke spel. Bij het verlaten van het theater hield een verschrikkelijke droom mij in zijn ban gevangen: een onweer ont laadde zich boven de stad en de eer ste bliksemschicht boorde zich naar een kuil vol slangenen vol van die vreemde lieden, die konden lachen om de diepste menselijke ellende. IN GEEN GEVAL moogt u zich, in dien u nog over een paar dagen va cantie beschikt wat ik van ganser harte hoop laten afschrikken door berichten over crisis en politieke on rust. De gematigde „derde macht" zit op het ogenblik stevig in het zadel en al zal het dan om tactische rede nen zo nu en dan nodig geoordeeld worden, binnen de bestaande regering stuivertje te wisselen, de liberale ra dicaal-socialisten, de progressieve ka tholieken. en de socialisten denken er niet aan, het tot een breuk in hun coalitie te laten komen, die aan de partijen van extreem links en rechts een nieuwe kans zou geven. Van een werkelijke crisis is geen sprake. Het land heeft onder het verstandige bestuur van de centrum partijen in het laatste halfjaar schit terende financiële en economische vooruitgang gemaakt. Dat ziet men al direct in de grote Parijse waren huizen en op de vele buurtmarkten, waar alle denkbare levensmiddelen en gebruiksartikelen zonder uitzonde ring vrij van distributie en tegen prij zen, die de Nederlandse weinig ont lopen niet slechts hoog opgesta peld liggen, maar ook gretig gekocht worden. En even duidelijk merkt men het in de café's, waar de arbei der regelmatig zijn wijntje drinkt behoorlijke wijn kost niet meer dan 80 cent per liter goedgehumeurd en nauwelijks geneigd tot nieuwe re- volutionnaire avonturen. Bij Sartre Revolutionnairen, maar dan in gees telijk, niet in politiek opzicht, vindt men in de buurt van St. Germain-di s- Pres, waar de existentialisten en de studenten wat in Parijs op het ogenblik zo ongeveer hetzelfde is hun hoofdkwartieren hebben: de café's „les deux Magots", „le Flore", „la Reine blanche" en „la Pergola". Het hoort thans tot de goede toon, ten minste één avond in deze établis sementen, waar men misschien de apostel van het existentialisme, Jean- Paul Sartre, zelf tegen het lijf loopt, door te bfengen. Moeite om de aan hangers van de nieuwe wijsgerige be schouwing var minder verlichte lie den te onderscheiden, zal men niet hebben, want zij dragen zonder uit zondering een versietin bruin fluwe len jasje, een korte ringbaard en steil geknipte haren. Bij hun dames, evenals bij de andere Parijse vro >- wen, is het korte haar nog altijd in de mode, maar dat zal niet lang meer duren, want de Parijse kappers, uit stekende zakenlieden als zij zijn, heb ben ontdekt, dat kaalgeschoren nek ken in de winter te koud zijn, dat er dus valse vlechten moeten worden ge kocht en dat het haar geverfd dient te worden in kleuren, die variëren van koperrood tot tulpzwart. De existentialisten koesteren zich be hoorlijk in het zonnetje der belang stelling, dat de grote wereld op hen doet schijnen. In de rue de Rennes, in het hart van het Quartier Latin, heb ben voortvarende studenten een exis tentialistisch cabaret geopend. In de kelder, w 'n zij hun „theaterzaal" hebben ondergebracht, kan geen bl'nd paard schade aanrichten, maar het is er iedere avond tjokvol van een pu bliek, dat schittert van de juwelen, die men anders slechts in de étalages van de beroemde juweliers in de rue de la Paix bewonderen kan. De 'lepe stu denten verdienen zo meer dan genoeg om er hun studie mee te kunnen beta len. Overigens gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat hetgeen zij met uiterst eenvoudige midd len bieden, getuigt van fijne smaak en grote geestigheid Wie dezer dagen Parijs bezoekt, mag beslist niet verzuimen „The Snakepit" (De Slangenkuil), die hier in drie van de grootste bioscopen draait, te gaan zien. Deze Amerikaanse rolprent heeft in de ogen van de Nederlandse film keuring geen genade kunnen vinden, nadat drie van de vijf geraadpleegde psychiaters haar te machtig voor onze zenuwen hadden geoordeeld. Nu, „De Slangenkuil", die het leven in een Amerikaans krankzinnigengesticht en de problemen der psychiatrie tot on derwerp heeft, is een gruwelijke film. Maar sinds 1940 hebben wij zo het een en ander leren verdragen en eerlijk gezegd kan ik mij de verba zing van de briliiante Parijse film criticus Jean-Jacques Gautier, over de koelbloedigheid, waarmede het Franse publiek op „The Snakepit" reageert, niet helemaal vooi stellen. Wel heb k mij verwonderd over diegenen onder dj toeschouwers, die lachten: mannen en vrouwen, van wie ik in de donkere zaal niet kon vaststellen, of zij een normaal aanzien hadden. Ik heb wer- •elijk gedacht, dat zijzelf gek moesten in en dat dit lachen er het bewijs Twee militaire toestellen boven Java vermist Door de dienst legercontacten van het Kon. Ned. Indische Leger is mede gedeeld, dat twee Mustang-jachtvlieg tuigen van de militaire luchtvaart, die voor een dienstvlucht uit Medan naar Bandung waren vertrokken, spoorloos zijn verdwenen. Vliegtuigen van de Kon. Marine zijn terstond met opsporingswerkzaamhe- den begonnen. Bevelhebbrs van troe penonderdelen in het gebied, waarover de vliegtuigen hebben gevlogen, varen de schepen en KLM-toestellen is ver zocht eveneens uit te zien. De mogelijk heid dat de „Mustang"-jagers, als ge volg van ondervonden slecht weer, tij dens de vlucht met elkaar in botsing zijn gekomen, moet niet uitgesloten worden geacht. Dit jaar reeds 8188 verkeers ongevallen in Amsterdam Op 11 October waren in de hoofdstad sinds 1 Januari 1949 8188 verkeerson gevallen gebeurd. Deze veroorzaakten 43 doden, 517 zwaar gewonden en 1244 licht gewonden. In 6384 gevallen werd slechts materiele schade veroorzaakt. Aangezien gemiddeld een verkeers ongeval f 1000 aan de hoofdstedelijke gemeenschap kost, was op 11 October het bedrag van f 8.000.000 ruim over schreden. In 1948 waren de kosten over het gehele jaar ruim f 8.000.000. AANVAL VAN ZATOPEK OP WERELDRECORD 10.000 M. Emile Zatopek zal op 22 Oct. te Os trava een aanval doen op het wereld record voor de 10.000 meter. De Frans man Mimoun en de Hongaar Szilagyi zijn uitgenodigd om hem van repliek te dienen. Het record staat sinds 1 Sept. j.I. ten name van de Fin Viljo Heino met 29 min 27.2 sec., dat is een seconde beneden de beste tijd van Za topek. EERSTE AMERIKAANSE VROUWELIJKE AMBASSADEUR. Mevrouw Eugenie Anderson is be noemd tot ambassadeur van de Ver enigde Staten in Denemarken en zal als zodanig de eerste vrouwelijke am bassadeur zijn in de Amerikaanse di plomatieke dienst. DE STAKING DER BELGISCHE GRENSARBEIDERS. Na een vergadering hebben de grens arbeiders uit de streek van Moeskroen, die aangesloten zijn bij het algemeen Belgisch Vakverbond, besloten de sta king voort te zetten. Tijdens de „snelheid II" oefeningen, die door vijf landen in Duitsland worden gehouden, werd het eerste bataljon van het Manchester regiment, waarvan de manschappen in een omgeploegd land zaten verscholen, door de dragonders van hun zware tanks uit beschoten. Zwendelaars maakten winst van duizenden Niet minder dan elf verdachten ston den terecht voor de Economische rech ter te Haarlem in een fraudezaak die tjjdens de laatste distributie-periode zijn voorgekomen. De fraude werd „aan de bron" ge pleegd, dat wil zeggen bij de drukker van bonkaartenvelien, waardoor het niet doenlijk was de frauduleus in rou latie gebrachte bonnen te achterhalen. Zü waren immers echt en op geen en kele wijze te herkennen. Aangezien elke frauduleus in omloop gebrachte bonkaart een inwisseibon had, kreeg de fraude het karakter van een reken kundige reeks. De daders gingen in het najaar van 1947 en de eerste helft van 1948 zeer behendig te werk. Twee verifica teurs van de firma Enschede te Haar lem die de bonnen drukte, kregen van een PTT-ambtenaar, die in het com plot was, blanco vellen papier, welke zij bij de reeds op de drukkerij aanwe zige stapels vellen schoven en aldus lieten meedrukken. Later namen zij de bedrukte vellen weer van de stapel, zodat de fabriekscontröle de fraude niet aantoonde. De aldus frau duleus bedrukte vellen werden door de PTT-ambtenaar buiten de drukkerij gesmokkeld. Deze man werd nooit ge fouilleerd omdat hij onder ambtseed stond. Vervolgens gingen de kaarten naar verkopers in de stad. Het betrof de meest uiteenlopende bonnenkaarten: tabak-, levensmiddelen- textielkaar- t.en enzovoort, die grof geld opbrachten De onregelmatigheden werden ont dekt doordat bonnen in omloop bleken die het publiek nog onmogelijk hadden kunnen bereiken via de officiële kana len. Toen bleek ook meteen, dat de lek bij de drukkerij moest worden ge zocht. De twee verificateurs, de 31-jarige C. K. en de 30-jarige J. M. van B. en de PTT-ambtenaar J. W., 50 jaar, vormden tezamen met de meubelmaker G. J. de hoofdverdachten. De PTT- ambtenaar had volgens het requisitoir van mr. Wiarda 14.000 aan de fraude verdiend, evenals de verificateur K. De winst van B. bedroeg 9200 en die van de meubelmaker, de „eerste verkoper" 4000. De officier vroeg na zijn requisitoir onmiddellijk uitstel van behandeling, aangezien deze vier verdachten eerst wegens heling en verduistering moes ten terechtstaan voor de rechtbank. Dit werd toegestaan, waarna de overige zeven verdachten in deze zaak veroor deeld werden. De 52-jarige koopman J. V. kreeg een jaar. De 56-jarige koopman in tweedehandsgoederen P. T. kreeg even eens een jaar. De poelier P. kwam er met zes maanden af. De echtgenoten van P. en T. benevens enkele andere op- en verkopers van bonnen kregen voorwaardelijke straffen of geldboeten. Omzet' liep terug na opheffing van tabaksdistributie Blijkens de door het Economisch in stituut voor de middenstand gepubli ceerde gegevens betreffende het omzet- verloop in de detailhandel was er in Augustus in vergelijking met de daar aan voorafgaande maand een daling in de omzet van ruim 8 pet. Hierdoor kwamen de omzetten op een lager ni veau dan in Juni, in welke maand de tabaksdistributie nog van kracht was Een en ander bewijst wel. dat de ophef fing der rantsoeneringsvoorschriften in deze branche niet tot belangrijke om zetstijging heeft geleid. Opvallend was wel, dat de omzetten in tabak gelijk waren aan die in Juli j.I., terwijl de verkoop van sigaren en sigaretten was teruggelopen. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) In het artikel „Harde waarheid" in uw nummer van 1 October wordt de veranderde economische politiek be sproken, die de regering volgt ten op zichte van de consument tegenover de wat u noemt producent. Bij het opwerpen van het vraagstuk betreffende het verleggen van het ac cent van consument naar producent, stelt u het probleem onduidelijk, want de arbeiders en overigens ieder, die in het productieproces is opgenomen, zijn zowel producent als consument. U zoudt de vraag duidelijker gesteld hebben, als u had geschreven: Het accent is verlegd van de consumenten (die voor het grootste gedeelte uit arbeiders be staan) naar de kleine groep producen ten, die gevormd wordt door de groot industrie. Met andere woorden een be vordering van kapitaals-investeringen in die groot-industrie. Waarom moeten de lonen en de winsten omhoog? Men zal bij het lezen van het artikel in de Alkmaarsche Courant de indruk krijgen, dat deze groep van producenten (de groot-industrie) het vroeger slecht heeft gehad. Laten wij dit eens even nader bezien. Direct na de bevrijding was men ge noodzaakt voor de consument te zor gen, daar men geen krachteloze, onder voede arbeiders kon gebruiken. Maar in genen dele heeft die zorg ertoe ge leid, dat de vooroorlogse toestand her steld is. Aardappelmeel in het brood, textiel nog lang niet van oude kwali teit enz. enz. De stijging van de lonen hield geen gelijke tred met de stijging van de prijzen. Wel steeg het productie- peil in verschillende takken van in dustrie tot boven het vooroorlogse peil, maar in tegenstelling tot de beloften, gingen de lonen niet mee omhoog. Wel stegen de prijzen, ondanks alle groot scheepse acties tot prijsverlaging. Zij, die uw blad producenten noemde, verarmden echter niet. Het eerste re sultaat, dat hun vrienden in het parle ment wisten te bereiken was een veilig stellen van hun oorlogswinsten door middel van een verminderingder ver- mogens-aanwasbelasting, die hun - als ik het goed heb 250 millioen oplever de. Enige tijd daarna kwam een divi dendstop van zes op negen procent en voor de exporteurs een export-pre mie. En thans verschijnt als klap op de vuurpijl een verlichting van de onder nemersbelasting. Dit alles, terwijl de meeste bedrijven millioenenwinsten hebben gemaakt en hun bedrijfsinstallatie voor een appel en een ei op de balans staat vermeld. Wat staat daar nu tegenover voor wat de Alkmearsche Courant noemt „de consument"? Zeer zeker geen enorme winsten. Wel echter, dat de meeste ar beidersvrouwen zenuwziek worden van de dagelijks terugkerende zorgen om rond te komen. Waarbij dan de lonen niet eens toereikend zijn voor het aller noodzakelijkste levensonderhoud. De linnenkasten zijn leeg. En de lakens zijn van de bedden verdwenen. De vrou wen moeten sloven om haar kinderen toch maar netjes naar school te laten gaan. Toch heeft de regering gemeend nog meer verslechteringen in te moe ten voeren en in het vooruitzicht te moeten stellen. We hebben eerst gekre gen een opheffing van de gedeeltelijke subsidies op de prijzen, welke ophef fing het gezin gemiddeld op f 2.50 komt te staan, waartegenover wij een gulden van minister Joekes kregen. Tekort f 1.50. Vervolgens staat ons nog te wach ten: le. Huurverhoging 15% (huur ge middeld f 5) is f 0.75 plus f 0.10 water leiding is f 0.85; 2e. Opheffing van de tweede helft subsidies levensmiddelen f 2.50; 3e. Bijdrage pensioenfonds f 1.-: 4e. Werkloosheidsverzekering 2% (ge middeld loon f 45) f 0.90; 5e. Verhoging radiodistributie bijdrage f 0.75. Totaal f 6.—. Daarbij komt dan pog de verhoging van de oneerlijkste belasting, die be staat, n.l. de omzetbelasting met l/2% Tot slot is daar de devaluatie, die öok ons loon weer met zoveel procent zal verlagen. Het staat daar zo koud: De devaluatie is een bondgenoot van de regering. Dat zij echter een schrijnende ellende in houdt voor het grootste deel van het Nederlandse volk, schijnt u niet te be seffen. Het gaat hier niet om luxe- of semi-luxe-artikelen, maar om de meest noodzakelijke levensbehoeften. Het brood van de arbeider, dat is wat getroffen wordt en men maakt zich van de kwestie af, door te zeggen: Ga maar meer aardappelen eten. En als troost prijs geeft men ons een kleine ver mindering van de loon- en inkomsten belasting. Maar de verminderde koop kracht van de arbeiders zal de oorzaak worden van het feit, dat de midden stand het nog moeilijker krijgt. Het borgen bij de middenstand zal in nog erger mate toenemen, met als gevolg evenals vóór de oorlog vele faillissemen ten. Daarom moeten de arbeiders en de middenstand van de regering eisen, dat de koopkracht niet meer verlaagd wordt, doch integendeel verhoogd. En voorts, dat de lonen met evenveel pro cent omhoog gaan, als de prijzen stij gen. Dat is mogelijk, als de regering de onproductieve oorlogsuitgaven vermin dert. Dan blijven er ook deviezen over voor het aanschaffen van industriële installaties en men zal tevens een mid del hebben, om de export-balans in evenwicht te brengen. F. C. ZEILEMAKER, Grensstraat 10a, NASCHRIFT. Het is jammer dat de heer Zeilema- ker ons heeft misverstaan. Het is uiter aard niet onze bedoeling het op te ne men voor de ondernemers ten koste van de arbeiders:, niet minder dan hij zijn wij er van overtuigd dat de grote groepen arbeiders, middenstanders en kleine renteniers het moeilijk hebben. De bedoeling van ons artikel was slechts om de regeringsmaatregelen door een economische bril te bekijken en te ver- (Ongecorrigeerd) Dean Acheson: De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de nieuwe OostduUsa regering „van achter de schermen ge dicteerd wordt, niet door het volk van de Russische zone, maar door de com munistische partij, die haer orders uit Moskou ontvangt". De regering berust niet op vrije verkiezingen. „Blijkbaar zijn de nieuwe regering en haar Rus sische meesters bevreesd de uitspraak van de bevolking van de Russische zone te riskeren, aldus Acheson. „De regeringen van Amerika en de verbonden landen laten zich door de gebeurtenissen in Berlijn niet bedrei gen of uit haar koers brengen en blij ven haar volledige steun geven aan de regering van Bonn bij haar streven een werkelijk vrij en democratisch Duitsland te stichten". DE f 20.000 ER UIT In de 508e Staatsloterij tweede klas se, tweede lijst is de f 20.000 gevallen op 12338. duidelijken. Wij weten zéér wel, dat de gevolgen soms diep ingrijpen. Daarom schreven wij: harde waarheid. Wil ons land er boven op komen, dan moet er minder worden geconsu meerd en meer worden gespaard en deze gelden moeten weer gestoken worden in de productie. Men kan het keren of wenden zoals men wil: ddar moet het heen! Dit alles klemt te meer, nu wij door de oorlog zoveel gebouwen en machines hebben verloren, ons afzetgebied (Duitsland) is ingekrompen, bronnen gedeeltelijk zijn verdroogd (opbreng sten uit Indonisie en buitenlandse be leggingen), terwijl daarentegen onza bevolking op ongekende wijze groeit. Dit te constateren is niet ,koud". Men moet een open oog voor de werkelijk heid hebben óók al beseft en door voelt men het leed, dat achter die har de feiten schuil gaat. Dat de sociale aspecten daarbij geen ogenblik aan de aandacht van overheid en volk mogen ontsnappen spreekt vanzelf. Maar ge zonde economie is tenslotte de enig houdbare basis voor welvaart. En als de inzender betoogt, dat daarvan ieder een moet profiteren, dan zouden wij dat graag aldus aanvullen: dat van wel vaart niet gesproken kan worden zolang de arbeiders geen lakens op bed heb ben en zolang de arbeidersvrouw niet weet hoe zij haar kinderen zal kleden. Zolang er zulke toestanden bestaan is er geen reden Jot gerustheid. Ook dót is een harde waarheid. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur komt- „zonder speciale opdracht" Selden Chapin, de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur voor Nederland, heeft vóór zijn vertrek naar Neder land een beleefdheidsbezoek gebracht aan president Truman. Chapin ziet zijn werk in Nederland temidden van een bevriend volk met ht grootste enthousiasme tegemoet. Op een vraag, of hij nog speciale opdrachten meekreeg, antwoordde hij: „Gelukkig is Nederland een land, waar geen speciale opdrachten voor nodig zijn" Chapin denkt 24 October in Ne derland aan te komen. Hij brengt zijn dochter mee. John Bregg, voorheen te Den Haag werkzaam als hoofd van de Ameri kaanse Voorlichtingsdienst, vergezelt Chapin als diens assistent. Glimlachje Eerste Oostduitse parlement gevormd Otto Grotewhol (SED) ,de eerste mi nisterpresident van de Oostduitse Repu bliek, heeft in de Volkskamer de samen - stelling van zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. De verdeling der 18 ministerporte feuilles onder de verschillende partijen is als volgt: Socialistische Eenheids partij 8, Christelijk Democratische Unie 4, Liberaal-Democratische Partij 3. Nationaal Democratische Partij (kleine nazi's) 1, Boerenpartij 1 en 1 partijloos. „Zeven atoombommen kunnen New York wegvagen In een toespraak te New-York ver klaarde generaal Leslie Groves, tij dens de oorlog leider van het atoom bomproject van het Amerikaanse le ger, dat zeven atoombommen New- York als centrum van oorlogsproduc tie volkomen zouden kunnen uitscha kelen. Voor Manhattan waren twee bommen voldoende, voor New Jersey eveneens en drie voor het havenge bied van Brooklyn en Queens. De doodstraf tegen De Croon bevestigd De Bijz. Raad van Cassatie bevestig de het vonnis van het Bijz. Gerechtshoi te Amsterdam, waarbij de 33-jarige Amsterdamse kantoorbediende S. de Croon tot de doodstraf veroordeeld werd. De veroordeelde heeft honderden Joodse landgenoten en onderduikers gearresteerd. Verschillende malen speelde hij verradersrollen. De Croon was lid van de „Colonne Henneicke". Och, je weet hoe het gaat als iemand geen kinderen heeft Egmonda d Hoef R.K. THUISFRONTDAG Zaterdag a.s. organiseert het Kath. Thuisfront alhier een z.g. Thuisfront dag. 's Middags een originele muzikale rondgang met draaiorgel en 's avonds dansavond in de zaal van J. den Hou- dijker. Zaterdag leeft dus heel den Hoef mee, met de jongens overzee. Warmenhuizen Zij kwamen thuis! Na een verblijf van twee jaren in Indonesië zijn Jan Swan Jbz., Nico Bakker Wzn. en Piet Burger Jnz. in ons dorp teruggekeerd. De vertraging in hun terugkeer wegens de mist, be tekende voor de militairen, ouders en familieleden een teleurstelling. De dag van thuiskomst deed dit weer vergeten en maakte alles weer goed. Door de burgerij werden zij hartelijk verwelkomt en velen kwa men de jongens de hand drukken. Langedijk BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, z. v. Willem Balder en Grietje Slot. Maria Divera Elisabeth, d. v. Simon Sneekes en Ma ria Kos. Theodqrus, z. v. Jacob Ootjers en Tetje Muurling. Ondertrouwd: Pieter de Boer, Heerhugowaard en Elisabeth Anna Bekker. Overleden: Jan Kaag, 55 jaar, on gehuwd, Ds. HENSTRA OP TWEETAL. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk, staat op het tweetal te iZerikzee met ds. J. C. Maris van Haarlem-Noord. Veredelingsdagen te Wageningen Op de door het Instituut voor de veredeling van Tuinbouwgewassen (I.V.T.) georganiseerde „Algemene ver edelingsdagen 1949" te Wageningen hield ir. J. Sneep een voordracht geti teld „Enige ervaringen op het gebied van de zaadteelt", welke rede ook voor de Langedijk van groot belang is. Spreker behandelde de raseigen schappen van preizaad, waarbij hij er op wees, dat bij geïmporteerde partijen preizaad (vrijwel al dit zaad moet uit Zuidelijke landen worden inge voerd) vaak het etiket niet in over eenstemming is met de inhoud. Voorts besprak ir. Sneep o.a. de zaadwin ning bij de veredeling van koolgewas sen. Bij dit laatste is het probleem, hoe langs goedkope wijze vrij gemak kelijk een flinke zaadproductie te verkrijgen, opgelost door het gebruik i van hommels. De suggestie hiertoe ging uit van dr. A. Minderhoud, de volgen de spreker, die tot onderwerp had ge kozen: „Het gebruik van bijen en hommels voor bestuivingswerk in af gesloten ruimten". Dr. Minderhoud, Rijksbijenconsulent, gaf een uitvoeri ge beschrijving van proeven, door hem met een onderzoeker van het I.V.T. genomen met bijen en hommels. In zeer kleine ruimten werden vooral met voorjaarskoninginnnen der hom mels uitstekende resultaten geboekt: zij namen de mens bij het bestuivings werk zeer veel werk uit handen. Ook kleine bijenvolkjes in isolatiekastjes blijken onder bepaalde voorwaarden goede zaadzettingen (kool) te kunnen opleveren, wellicht beter dan met handbestuiving en stellig goedkoper. In zijn inleiding waarschuwde dr. Min derhoud tegen de gevaren van onge wenste kruisingen als gevolg van be stuivingen door bijen, hommels en an dere insecten, bij het telen van gewas sen buiten, op minder dan 200 meter van elkaar. Damlust In de eerste klas werd de tweede ronde volledig afgewerkt. P. v. d, Molen deed het heter dan de vorige keer en won van C. Schuffelen. A. Goudsblom was nog niet op dreef, waarvan Abr. v. d. Welle profiteerde. N. Jol boekte zijn tweede nederlaag, deze maal liet hij aan Joh. Huijtema de punten. J. Zijp moest capituleren, waardoor Slot met 2 partijen winst de leiding nam. Want de veel belangstel ling trekkende partij P. BeersTh. de Haas eindigde in remise. In de tweede klasse vonden slechts twee partijen doorgang. A. Mosk legde beslag op zijn eerste punten ten koste van J. Weel, terwijl P. Mienis en H. Engernigh de punten deelden. In de derde klasse versloeg K. v. d- Hoven P. Broersen H. Glas bond Fr. Berkhout aan zijn zegekar, terwijl N. Kroon debuteerde met een overwin ning op P. Bakker. h

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3