Moskou lost het startschot voor de eindstrijd om Duitsland Ook gisteren juichte Overijsel Kapitein Komijn, zeeman van grootse allure Maar Ronde Tafel-conferentie zit in een benauwende impasse Het ontwerp P.B.O. in de Kamer De in- en uitvoer met Belgie en Luxemburg Op de olifantenjacht-v Motie van vertrouwen in regering DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 '.Dat word je verteld door r met van die grote lappen ken later zie je hem met een broodvisser komen en de lucht donker, de wind rt. Natuurlijk krijg je geen lat „snoeken" een kunst is ■ngs de waterkant hebt ge- bijgangers moest vertellen gek verklaren dat je xo'n Dit hebt gezien, gaat de lol N LANGENDIJK en nog in volle vaart..,, n foto bij die ons sterk aan- i de foto die wij hierbij af- det opeengeklemde kaken, jeconcentreerd staat hij op waarmee hij reeds zovele eeft geboekt. Dit is de ware dijk de n^gen en dertlgjari- eroutineerde vechtjas, die e rivaal straks in de strijd :ste titels een bedreiging zal :ijn. in zal eerste steen i voor gebouw der Ver. Naties enige dagen geleden reeds vlag van de Verenigde Na- jehesen op het gereed geko- skelet van het permanente ier van de UNO, dat in het n New ork verrijst en eind oruik zal worden genomen, lechtige eerste steenlegging eden. Dit omdat president ie daarvoor was uitgeno- eerder ln de gelegenheid New York te komen. Ter 1 van deze gebeurtenis, die Dctober (Dag der Verenigde plaats vinden, zal een spe- ire zitting van de algemene in de open lucht worden De secretaris-generaal van aties, Trygve Lie, zal een van het Handvest, dat dan jaar geleden van kracht ;ld in de vijf officiële talen ïreldorganisatle; het Enge\ ans, Russisch en Chinees, in een deponeren, voordat deze flnitieve plaats in het 38 in hoge gebouw zal worden i. 8 A Z IJ N O P_ N B E S T? Radioprogramma rOOR HEDENAVOND TM I, 301 m. Nieuwsberichten 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 7.10 Chopiu-muziek. 8.05 In ht. 8.15 Muziek van Dr. Peter 9.55 Philharmonisch-orkeat. 10.45 'apoea-land. 11.15 Melodietjes die t. TM U, 415 m. Nieuwsberichten 11 uur. 6.00 Leger des Heil*, koor. 7.15 Muziek bij nader in- adiokrant. 8.05 Muzikale kleuren- Familie-competitie. 9.35 Vervolg etitie. 10.15 De vaart der Volken, 11.15 Beroemde oon- VOOR VRIJDAG JM I, 301 m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur. 8.15 Frag- Voor de huisvrouw. 9.00 Gramo- Morgenwijding. 10.30 Voor Omroep a capella-koor. 11.05 11.25 Orgelspel. 12.00 Orkest 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport 12.45 Gramofoonplaten. 1.15 The 1.45 Chansons. 2.00 Kookkunst cabaret. 3.00 Ons volk in zijn Dameskoor. 4.00 Filmland pre- 3 Tussen twaalf en zestien. 5.00 iten. 7.00 Denk om de booht. 7.15 .30 Lezing. 7.50 Tien voor acht. lams Kamermuziekgezelschap. 8.30 Zo juist verschenen. 9.00 Men a wij draaien. 9.40 Ducdalf. 10.00 weekoverzicht. 10.15 Swing and Avondwijding. 11.15 Gramofoon- TM II, 415 ra. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk ds de huisvrouw. 9.35 Sohool- Muziek houdt fit. 11.00 De Zonne- Als de ziele luister. 11.45 Strijk- Piano-duo. 12.30 Mededelingen, 12.55 Zonnewijzer. i 2.15 ..Negen heit de Schoolradio. 3.30 Omroep-orkest. nebloem. 5.00 Na schooltijd. 5.15 5.45 Amusements-orkest. 6.45 7.15 Franse chansons. 7.30 Bra- r. 8.05 De gewone man. 8.18 e-herdcnking. 10.10 Oude Maria- D.20 Haagse blaaskwintet. 10.45 rtels. 11.15 A la Danse. HODISTRIBUTIE-DIENST 8.05 Concert. 10.00 Eng. L.P»J t (orgel). 10.30 Eng. H.S.: Cecfl ensemble. 11.00 Eng. L.P.: BBC 11.45 Voordracht. 12.00 VI. ziek. 12.32 Omroep-orkest. 2.00 3.00 Eng. L.P.: Sidney semble. 3.30 Tack Leon en orkest. Recital. 5.00 Kootwijk: Batavia. Voor de soldaten. 6.30 VI- Br.» 7.30 Liederen. 7.50 Film- Fr. Br.: Omroep-orkest en Rccor- 30 VI. Br.: Kunst kaleidoscoop' luziek. 11.00 Diversen. Twee regeringen maar één volk beslist (Van onze diplomatieke medewerker) xrïJF JAAR GELEDEN, tegen het einde van de oorlog, werd er in de geallieer de landen druk getheoretiseerd over de toekomst van Duitsland. Plannen tot heropvoeding, denazificatie, federalisatie en wat al niet meer werden opgesteld en besproken. Maar toen men in Duitsland kwam, werden al deze problemen overschaduwd door de figuur van een Duitse vrouw, die, te midden van de ruïnes van een grote stad, met een hamer het cement van een heel gebleven steen afbikte. Tegenover dit symbool van de catastrophe, die het Duitse volk had getroffen, schenen alle technische en ideologische argumenten over Duitslands toekomst futiel. De dringende noodzaak, onmiddellijk te voorzien in de een voudigste levensbehoeften en iets in de plaats te stellen voor de geheel ver nietigde bestuursmachine, moest de aandacht wel afleiden van het vraagstuk, hoe de Duitsers ervan terug te houden, opnieuw een gevaar voor de wereld te worden. Veeleer kon zloh de overtuiging opdringen, dat met deze zo volkomen verslagen natie gedurende vele tientallen jaren nauwelijks ernstig rekening zou gehoeven te worden gehouden. lijn, dat door alle Duitsers nog steeds als de hoofdstad wordt beschouwd, een regering zou zijn, vrij van de last der bezetting, met een eigen leger (de volkspolitie!) en waarschijnlijk voor zien van voordelige handelscontracten met Rusland en zijn satellieten Duits lands traditionele klanten zou daar in verandering kunnen komen. Een dergelijke regering zou zich niet slechts tot de communisten, maar ook tot de nationalisten, e-nazi's en vooral de on tevreden massa's der oorlogsslachtoffers en vluchtelingen in West-Duitsland kunnen wenden. Nationalistische teleurstelling en so ciale wanhoop zouden in de handen der Duitse nationale bolsjewisten even ge vaarlijke wapens tegen de republiek van Bonn kunnen worden, als zij het in handen van Hitier tegen de repu bliek van Weimar waren. En wel zou den er in het uiterste geval nog de Westelijke bezettingstroepen zijn om een rebellie van deze krachten te on derdrukken, maar Rusland zou zijn zaak practisch reeds gewonnen hebben, indien het werkelijk zover mocht ko men. Welke middelen staan het Westen ter beschikking, om deze Russische plan nen te verijdelen? De enige kans op een permanent succes schijnt gelegen te zjjn in een aanbod, de Duitsers als ge lijkgerechtigde leden in een verenigd Europa of een Atlantische Unie op te nemen een aanbod, dat zeker op 't ogenblik, nu de anti-Russische tenden ties nog sterk zijn, met beide handen zou worden aanvaard. Maar daartoe zal het nodig zijn, Duitsland niet langer te zien als de vijand van gisteren en verdachte bij voorbaat, maar als een potentiële vriend en partner van mor gen. Het plan. West-Duitsland ten spoe digste op te nemen in de Raad van Europa, schijnt te bewijzen, dat het Westen werkelijk in staat is een der gelijke grootmoedigheid en politieke verbeeldingskracht op te brengen. Situatie eist grootmoedigheid van het Westen Het is geheel anders gegaan. In West-Duitsland is sinds korte tijd een regering in functie en een andere is dezer dagen in het Oosten ten doop gehouden. De overwinnaars uit de oorlog hebben nog geen afstand van hun contröle gedaan: het Westen oefent deze uit door de machinerie van het bezettingsstatuut en de Rus sen door een regiem van trouwe sa tellieten. Maar welke beslissingen de overwinnaars nog ten aanzien van de onder him hoede staande gebieden nemen, steeds zullen zij daarbij reke ning moeten houden met de mening der Duitsers, zij het openlijk, zij het als een zaak van propaganda. Want uit de geredde stenen zijn muren op getrokken en al is het probleem, hoe de Duitsers te voeden, te huisvesten en aan het werk te krijgen, nog geenszins geheel opgelost, het proces bevindt zich toch in volle ontwikke ling. Het type van de Duitser van vandaag is niet meer de man of de vrouw die een ruïne met de blote han den te lijf gaat, maar van de fabrieks arbeider, de boer, de zakenman. En zij allen hebben nu tijd voor politiek en voldoende energie om hun mening uit te spreken. Er is thans, ten goede of ten kwade, opnieuw een Duitsland, waaraan in de raadkamers van de wereld onmogelijk met een schouderophalen voorbij kan worden gegaan geen twee Duitslan- den, zoals velen ten onrechte menen. Zeker, er zijn twee regeringen en het kon ook nauwelijks anders. Want het was natuurlijk en onvermijdelijk, dat de Russen alles in het werk zouden stellen om Oost-Duitsland op te bou wen volgens het systeem, dat zij als het enige goede beschouwen, evenals het natuurlijk en onvermijdelijk was, dat de Westelijke geallieerden zouden trachten West-Duitsland te ontwikke len naar het voorbeeld der democra tieën. Maar beide regeringen dingen naar de gunst van één volk. En beide regeringen ook begrenzen haar aan spraak op macht niet tot het gebied, waarin zij deze zij het ook beperkt werkelijk uitoefenen, maar breiden haar tot geheel Duitsland uit. De rege ring van Bonn wordt daarin gesteund door het Westen, die van Oost-Berlijn door de Russen. Bovendien denkt de grote massa van het Duitse volk er niet aan. zich n.eer te leggen bij de mo gelijkheid van een verdeelde natie. De vorming van een regering nu ook in Oost-Duitsland. betekent daarom geens zins een stabilisering, maar veeleer 't werkelijke begin van een strijd. Maar hoe kan deze strijd uitgevoch ten worden? Burgeroorlog, zo voor de hand liggend bij het bestaan van twee regeringen, is uitgesloten door de aan wezigheid van de overmachtige strijd krachten der bezettingsmogendheden. Op het ogenblik heeft de situatie veel weg van een partii schaak, met aan beide zijden dezelfde stukken op het bord en het Westen in een iets gunsti ger positie, doordat het meer vrijheid en meer (betrekkelijke) welvaart heeft kunnen bieden. Nu echter schijnt het. dat de Russen dit evenwicht willen doorbreken en bereid zijn om een hoge inzet te spe len. Zjj hebben de Oostduitse regering een vredesverdrag en terugtrekking hunner bezettingstroepen in het voor uitzicht gesteld. Nadat communistische propaganda en machtsvertoon gefaald hebben, dingen zij naar een alliantie met het Duitse nationalisme in de hoop met hulp daarvan ten slotte de Weste- lilke bezetters te kunnen overwinnen. En de idee is niet zo dwaas, als zij er uitziet. Zeker, de Oostduitse regering steunt op het ogenblik slechts op de Russi sche bajonetten en niet op aanhang van enige importantie onder het Duit se volk. Maar zo spoedig als er ln Ber- Vrije lijst Maandag van kracht Met ingang van 17 October a.s. zal de vrije lijst voor invoer uit en uitvoer naar Belgie, Luxemburg en de Belgi sche Congo van kracht worden. Voor de op deze lijst vermelde mono polieproducten zal de bestaande ver- gunningen-procedure van kracht blij ven. Voor de in- en uitvoer van alle overi ge op bedoelde lijst vermelde goede ren zal echter een vereenvoudiging in de procedure worden aangebracht. Onder de werking van de nieuwe procedure de z.g. verklarings- prooedure zal voor de desbe treffende in- en uitvoeren niet meer een „vergunning" dienen te worden aangevraagd, maar kan de importeur of exporteur volstaan met het zelf uit schrijven var. een verklaring, waarme de zowel de in- of uitvoer als de cor responderende betalingen kunnen wor den bewerkstelligd. Vooralsnog is het |om technische redenen noodzakelijk deze verklaringen door de centrale dienst voor in- en nitvoer te laten af stempelen. Statenlid kreeg een klap in het gezicht Na de commissievergadering van de Staten der Nederlandse Antillen werd het lid der Staten Gerharts door de heer C. A. Eman in het restaurant van het vliegveld op Aruba op het gezicht geslagen. De heer Gerharts zat aan 'n tafeltje, toen de heer Eman binnen kwam en vroeg, wat deze van hem te vertellen had. Vervolgens stompte hij hem op zijn bril, die vernield werd en waardoor G. bloedend verwond werd De heer Gerharts had in de Staten enige malen verklaard, dat C. A. Eman in dronkenschap in Rotterdam gearresteerd werd. Blijde dag voor drieling Zelfs uii Duitsland kwamen Nederlanders hun Vorstin begroeten Het was een treffend ogenblik gis termorgen toen de Hellendoornse drie ling van de familie Kapteyn, wier va der na de aanslag op Rauter op de Woeste Hoeve werd neergeschoten, bloemen aanbood aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, die Woensdag hun tweedaags bezoek aan de provincie Overijsel voortzetten. Door de grensposten van Overijsel passeerden Woensdagochtend honder den in Duitsland woonachtige Neder landers, die het bezoek van het Ko ninklijk paar aan Overijsel kwamen bijwonen. De Britse bezettingsautorl- Vijf doden bij overval in het Malangse Maandag zijn in het Malangse, nabij het bergoord Tretes in Oost Java, vijf Nederlandse militairen gesneuveld, toen een uit acht man bestaande pa trouille werd overvallen door een ge wapende bende van ongeveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en een wordt vermist. Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerrillastrijders, die de geweren van de militairen opeisten. Toen dit werd geweigerd, opende de guerrillastrijders a bout portant het vuur. Geen paspoort1 meer nodig voor Belgie De Nederlandse regering overweegt, aldus „De Tijd", binnenkort het pas poortsysteem tussen Nederland en Belgie af te schaffen, zodat de vóór oorlogse toestand zal worden hersteld en alleen een nationaliteitsbewijs zal zijn vereist. Kerkwef en arrestaties Het Tsjechoslowaakse regeringswets ontwerp tot overneming van het be heer over de kerken door de staat, zal Vrijdag met groot „ceremonieel" door de nationale vergadering worden aan genomen. De massa-arrestaties van middenstan ders zijn ook Woensdag voortgezet. Westelijke diplomaten achten het veel betekenend, dat de arrestaties volgen op het proces-Rajk en voorafgaan aan de inwerkingtreding van de kerkwet, die de strijd tussen kerk en staat op een hoogtepunt zal brengen. teiten hadden voor deze speciale gele genheid geen „exit-permit" verplicht gesteld. Bij de grenspost „De Poppe" schijnen de Duitse douanebeambten het de Nederlanders moeilijk te hebben ge maakt, want hier passeerde geen Ne derlander de grens. 's Avonds keerden al deze bezoekers terug. De regeling was geldig voor al le Nederlanders, die in de Britse, Ame rikaanse en Franse bezettingszones wo nen. Evenals in gehel Overijsel wachtte het Koninklijk Paar ook in Almelo een recht hartelijke ontvangst. Te Olden- zaal deelde Prins Bernhard de burge meester in een kort onderhoud mede, dat hij spoedig nog eens naar Olden- zaal hoopte terug te keren om de his torische gebouwen en kunstschatten te bewonderen. Ook te Hengelo had een menigte van duizenden kinderen en volwassenen zich verzameld. H. M. de Koningin ontstak hier de nieuwe moderne straat verlichting. Omstreeks kwart vóór vier arriveerde het Koninklijk Paar bij het stadhuis van Enschede, waar een gro te menigte de hoge bezoekers luide toejuichte. In de burgemeesterskamer van het raadhuis werd de thee gebruikt Na een rijtoer door een gedeelte van Enschede vertrok het Koninklijk paar via Lonneker naar het vliegtuig Twen- the. Vandaar vertrokken de hoge be zoekers met de Dakota PH-PBA het toestel van de prins, om 17.23 uur naar Soesterberg. De Prins bestuurde zelf het toestel. Uitslag Noorse verkiezingen: J)E HUT VAN kapitein Romijn op de „Oranje- fontein", die Woensdag in Amsterdam voor de kade van de Verenigde Scheepvaartmaatschappij kwam, was met talrijke bloemstukken versierd. Iets vreemds als versie ring van de hut van een zeevaarder. Bloemen moeten dikwijls de wee moed van een afscheid camoufleren. Ook hier betrof het een afscheid, want de man, die als jong maatje van nauwe lijks twaalf jaar zijn scheepskist voor de eerste maal aan boord bracht, droeg hem deze dag voor het laatst van de valreep. Kapitein Romijn is 55 jaar oud, vindt het nu welletjes en gaat met pensioen. Straks zal hij op zijn eigen schip,- maar nu als passagier naar Kaapstad reizen om daar met zijn vrouw, een Zuidafri- kaanse waarmee hij kortgeleden in het hu welijksbootje stapte, van andere mooie dingen van het leven te genieten. „Op dertig mijl afstand van Kaapstad bij Paarl heb ik een plekje, daar ga ik wat tuinieren" Het is moeilijk om een zee man aan het praten te krijgen, maar als er een is, die veel vertellen kan, dan is het kapitein Romijn wel, de Neder- Met pensioen landse koopvaardijoffi- cier met de meeste on derscheidingen. Uit de aard der zaak waren de belevenissen gedurende de laatste wereldoorlog wel de meest enerve- rendste, al zijn zijn avon turen op de Noorse zeil schepen op andere wijze even interessant. Met de „Almkerk" lag hij voor de Oostkust van Australië toen de Duit sers ons land binnen vielen. Onmiddellijk zette hij zich volledig in voor de geallieerde zaak. In 1941 verloor hij zijn schip voor de kust van West-Afrika toen een Duitse torpedo het raakte. Kort daarna nam kapi tein Romijn het comman do over van de „Aagte- kerk",: Met dit schip heeft hij wraak geno men, want in de Mid dellandse Zee wist hij een Duitse duikboot te rammen. Hij verloor ook de „Aagtekerk", toen hij op weg naar Malta ter hoogte van Tobroek werd aangevallen door niet minder dan dertig Duit se bommenwerpers. Ernstig gewond door wrakhout en granaat splinters raakte kapitein Romijn in het gevecht bewusteloos. Toen hij bijkwam lag hij op het voordek, dat in brand stond. Dwars door de vlammen heen wist hij het achterdek te berei ken, maar zijn kleren waren zo verschroeid en hij had zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat zijn bemanning hem aanvankelijk niet her kende. Terstond nam hij de leiding weer op zich en redde wat nog te red den viel. De Militaire Willems orde vierde klasse, Offi cer of the British Em pire, de gouden Lloyd- medaille, het kruis van verdienste met de gesp, het oorlogsherinnerings- Kruis met de gesp, een eervolle Britse vermel ding en tenslotte de zil veren beker, uitgereikt aan de Nederlandse ka pitein, die hét meest heeft gedaan voor de geallieerde oorlogvoe ring. zijn de onderschei dingen, die hem ten deel vielen. Na de oorlog werd hij gezagvoerder op de „Oranjefontein", het eerste Nederlandse schip, dat toen weer op de rede van Priok verscheen. Wij twijfelen er niet aan of kapitein Romijn zal met het huwelijksbootje een even goede vaart hebben als hij dit had met zijn koopvaardij schepen. leis voor U? In een door het Britse mi nisterie van koloniën uitgegeven publicatie wordt gezegd, dat aan de oevers van de Loeangwa- rivier, in Noord-Rhodesia, op ongeveer 130 kilometer afstand van fort Jameson, een vacantie- oord is geopend, dat „in de om geving" gelegenheid biedt tot jacht op olifanten, neushoorns, buffels en nijlpaarden, die in dit gebied veelvuldig worden aan getroffen. Een ervaren olifanten jager staat ter beschikking van vacantie- gangers, die op olifan- tenjacht willen gaan. De openingsplechtigheid, waar bij het vacantie-oord in gebruik werd genomen is geschied door Nsefu. algemeen opperhoofd van de in (Voord-Rhodesia wonende stammen der Ocganda-negers. Nederlanders in Indonesië werken door (Van een speciale medewerker) „£n tóch is het een goed land" de ze min of meer berustende ver zuchting kan men in Indonesië vaak horen, als men na de middagrust bij een glaasje split uit de ijskast op het platje wat zit te filosoferen over het Indische leven van na de oorlog. Vroeger had men niet zoveel piki- rans, niet zoveel susah. Er werd hard gewerkt en men zag alles steeds be ter worden. Nu zit men al jaren in de chaos en de rommel, men ziet er vaak geen gat meer in en er wordt desondanks gewerkt, nog harder en verbetener dan vroeger. De oude pio niersgeest heeft men met al die ellen dige dingen niet kapot weten te ma ken. Men weigert eenvoudig de zaak naar de verfloddering te laten gaan. Terwijl rond de Ronde Tafel-confe rentie de stemming steeds ijziger ivordt, komt in Batavia een wereld zender van 100 kw gereed, waaraan twee jaar lang hard is gewerkt. Be gin November zal deze zender elke nacht Indonesische, Nederlandse, En gelse en Arabische programma's over de wereld verspreiden. De voorlopige federale regering in Batavia heeft het gedaan gekregen, dat er officieel geen opium meer aan opiumrokers wordt verstrekt. Het be duit hiertoe werd destijds al door de Regering in Londen genomen, maar aan het eind van het jaar komt er pas echt een eind aan. Tot nu toe had men aanvankelijk aan enigf duizen den opiumschuivers dit kostbare goedje verstrekt, omdat plotselinge stopzetting schadelijke gevolgen met zich kon brengen. Dit besluit betekent natuurlijk niet, dat er in Indonesië nu geen opiumgebruikers zouden zijn Maar ze zullen allen op de dure zwarte markt terecht moeten, mei alle gevaren van dien. Een ander bewijs, dat men in Indo nesië rustig zfln gang gaat met de consolidering van de „nieuwe orde", zoals de Indonesiërs de na-oorlogse tijd noemen, vormt het bericht, dat drie residenten in Oost-Indonesie re sident-af z(jn en met ingang van 1 October ter beschikking zijn gesteld van de nieuw benoemde drie Indone sische Commissarissen van Staat, die onder meer belast zijn met het toe zicht op de uitvoering van de Lands wetten in de deelstaten. Op Oost-Java heeft men zoveel last van de TNI (die nu niet meer mag vechten en thans de bevolking lasi veroorzaakt door voedsel van haar te eisen) dat men besloten heeft gelden aan te vragen om de in ruste zijnde TNI-soldaten te onderhouden. Men wil voor dit doel ook vrijwillige bij dragen inzamelen. Men hoopt hier door de stijgende ontevredenheid van de pemuda's *e'temperen. In Den Haag is mogelijk wel even hard gewerkt, maar men heeft er minder resultaten geboekt. Door de moeilijkheden over de financiële re geling er is een verschil van ruim drie milliard gulden is men zelfs niet tot een voltallige zitting van de Ronde Tafel-conferentie gekomen. De Republikeinse waarnemende minister van Voorlichting Abdul Gani heeft deze week ln Djokja gezegd, dat het geduld van het Indonesische volk slechts tot het einde van deze maano toereikend is. Hij gooide nog een schepje op het reeds grote verschil ln de schuldenlijstjes en zei, dat dr. Van Mook in 1942 nog voor 1,2 milliard aan Indonesische waarden naar hei buitenland had gevoerd, die eigenlijk het eigendom van het Indonesische volk z{jn. In de afgelopen week zijn wel enige vorderingen gemaakt in de verschil lende commissies van de R.T.-confe- rentie. Maar veel naam mag het niet hebben. Zo is er onder meer een ac- coord bereikt over de toekomstige cul turele samenwerking. Maar het suc ces daarvan hangt volkomen in de lucht, zolang de financiële kwestie niet is opgelost. En met deze kwestie blijven ook het Unie-statuut, de kwes tie Nieuw-Guinea en de Indonesische Grondwet hangende. Nederland wil eerst een Grondwet zien, maar Indo nesië komt er niet mee voor de dag vóór de kwestie Nieuw-Guinea gere geld is. En Nederland wil niet over Nieuw Guinea praten, voordat men het in grote trekken over de schulden regeling eens is. Indonesië wil dit graag afdoen na de souvereiniteits- overdracht, maar Nederland wil de souvereiniteit niet overdragen voor het weet aan wie en daarvoor moet er eerst een Grondwet zijn. Zo blijft men in een kringetje ronddraaien. De UNCI tracht nu deze vicieuze cirkel te doorbreken. Ook Nederland wil dat. waartoe gisteren een poging werd ondernomen in de bijeenkomst van minister Van Maarseveen met de ne gen mannen (de delegatieleden uit het Pn-lament) en de fractievoorzitters van de beide Kamers. Of het lukken zal 7 Het was een treffend ogenblik, toen de 'Hellendoornse drieling van de familie Kapteyn, wier vader na de aanslag op Rauter op de Woeste Hoeve werd neergeschoten, aan koningin Juliana en prins Bern hard bij hun aankomst t® Hellen- doorn bloemen aanbood. Sir Stafford over de devaluatie van het Pond De Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, heeft medegedeeld, dat er na de devaluatie van het Pond Ster ling belangrijke tekenen zijn van een wijziging ten goede ten aanzien van de orders, die uit het dollargebled wor den ontvangen. De minister verdedigde zijn voorspel ling, dat door de devaluatie de kosten van levensonderhoud in Engeland te gen het einde van het jaar met slechts één procent gestegen zullen zijn. Er was, afgezien van het brood, geen reden voor enige onmiddellijke verho ging van de kleinhandelsprijzen van voedsel als gevolg van de devaluatie. In de loop van het volgend jaar zullen mogelijk de prijzen van nog enige levensmiddelen stijgen, waardoor de huishoudrekening met enkele procen ten verhoogd zou worden. De einduitslagen van de Maandag gehouden Noorse verkiezingen, die gisteravond bekend zouden worden gemaakt, laten nog steeds op zich wachten, omdat het stormachtige weer in het Noorden het voor sommige dis tricten onmogelijk maakt de stembus sen naar de stembureaux te brengen voor de telling. Voor deze districten is de zee de enige weg naar de buiten wereld en door de storm was het voor schepen onmogelijk zee te kiezen. Gistermiddag was de verdeling der zetels in het Storting (Noorse Parle ment) volgens de op dat ogenblik be kende cijfers als volgt: Socialisten 80, Conservatieven 21, Li beralen 20, Boerenpartij 12, Chr. Volkspartij 8, communisten 1. In een radiotoespraak verklaarde minister-president Gerhardsen, dat de uitslagen voor de meesten een verras sing vormen, doch beschouwd kunnen worden als een duidelijke motie van vertrouwen in de regering en een sta biele regering in de komende vier jaar in het vooruitzicht stellen. Interim-regeling spoedig in de Tweede Kamer Naar het ANP ter ore komt is het wetsontwerp, dat als vrucht van het hernieuwde overleg met Suriname de zer dagen de Tweede Kamer zal berei ken, reeds bij de Raad van State. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer geen grote moeilijkheden meer zullen worden ondervonden. Minister Van Schaik zal het wetsontwerp ver dedigen. „Materiële oorlogsschadevolgt 25 Octobof (Vervolg va npag. 1). Eveneens succes had de heer Neder- horst met een amendement om de mi nister een vertegenwoordiger met raad gevende stem in de hoofdbedrijfs- en bedrtjfsschappen te doen aanwijzen in de gevallen, waarin de voorzitter niet door de minister is benoemd. De Ka mer verenigde zich er bij zitten en op staan mee. Vóór bleken te zijn de PvdA en de KVP. Geen genade vond in de ogen van de Kamer een amendement van drg. H. A. Korthals (VVD) om de onderwer pen, ten aanzien waarvan de schappen verordenende bevoegdheid bezitten, bij de wet vast te stellen. De regering bleek bereid een wijzi ging ln haar ontwerp aan te brengen overeenkomstig een gedachte neerge legd in een amendement van de heer Schilthuis (Arb.), waardoor het mo gelijk wordt de verbindende kracht van verordeningen van bedrijfsschap- pen tot niet-bedrijfsgenoten uit te breiden. Het opleggen van tuchtrech telijke maatregelen wilde de heer Schouten (AR.) bij de wet doen geschieden. Voorts wenste hij eventu eel hoger beroep in deze mogelijk te maken. De Staatssecretaris zei- de, dat er een wettelijke regeling komt. De beide amendementen-Schou ten werden verworpen bij zitten en opstaan. De regering had overgeno men de gedachte van een amendement van de heer Korthals (VVD) op art. 106.' beogende de verordeningen, tegen welker overtreding geen straf is bedreigd, van voldoende bekendheid te doen zijn. Op een vrawg van de heer Schmal (CHU) bi) art. 118 zeide de Staatsse cretaris, dat bedrijfslichamen subsl- Spinoza hindert het verkeer In Den Haag staat op de rijbaan van de Paviljoensgracht tegenover de Ie Veerkade, een standbeeld van ïpinoza. Spinoza, zo heeft het Haagse college van B. en W. de raad doen weten, is hinderlijk voor het verkeer zodat hij verplaatst moet worden. B. en W. vragen thans de raad toestem- mining het standbeeld naar een andere plaats op het middenpad te mogen verhuizen. De totale verhuiskosten be dragen fSOOO.—. dies op hun begroting zullen kunnen brengen. In art. 119 is vastgelegd, dat de begroting bij verordening wordt vastgesteld door het bestuur en dat zij de goedkeuring behoeft van de raad. De Staatssecretaris nam hier bij over een amendement-Romme (KVP) om eraan toe te voegen: ten zij bij de instellingswet of het instel lingsbesluit een andere voorziening ia getroffen. Een dergelijke toevoeging kwam tot stand bij art. 124 regelende de vaststelling van het bedrag der in komsten en uitgaven. Art 126 be paalt, dat de bedrijfslichamen heffin gen kunnen opleggen aan de onderne mingen. De heer Schilthuis (arb.) wil de het mogelijk maken, dat het be stuur aan de leden van organisaties een aftrek tot een deel van hun con tributie aan die organisaties toestaat. De heer Korthals (WD) bestreed dit. Het amendement werd met zitten en opstaan aangenomen. De regering was bereid over te nemen een amen dement van de heer Schilthuis (arb.) op art. 145, waarmede beoogd werd da bevoegdheid van de minister om da in bezetlngstijd tot stand gekomen be drijfsorganisaties op te heffen of te verenigen, dan wel haar gebied te wij zigen te beperken tot een termijn van drie jaren en voorafgaand over leg voor te schijven met de organisa ties en de raad. De termijn van drie laar moest dan echter worden ge schrapt, evenals het overleg met de organisaties. In die geest is een wijzi ging aangebracht. Ten aanzien van de bezettingstijd werden nog enkele wij zigingen aangebracht. Nadat de overige artikelen waren goedgekeurd werd het ontwerp aange nomen. Op 25 October zal een begin worden gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp materiële oorlogsschade. De heer Wagenaar (CPN) stelde nog voor de regering uit te nodigen do Kamer in te lichten over de stand der beraadslagingen van de RTC en over de gevolgen der devaluatie. Het eerste deel van dit voorstel bleek niet de in stemming van de Kamer te hebben. Be sloten werd. dat de voorzitter de rege ring za! herinneren aan haar toezeg ging de Kamer over de gevolgen der devaluatie in te lichten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7