BESTEMG KOPEN JJoos Stad en Omgeving, Handelsschool kreeg les in ironie AGENDA Intrede-dienst Ds. H. J. A. Haan Klaas Boot werd eerste in landen- wedstrijd Belgie-Nederland Motorclub Aalsmeer won kampioen schap van Noord-Holland BEREN OP HET WAAGPLEIN Tentoonstelling „Zo is Noord-Holland" in 1950 te Alkmaar UW Nieuwe straatnamen Opening Kegelconcours Alkmaarse Kegelbond Vervolg Stadsni MAANDAG 17 OCTOBER 1949 Anihony van Kampen en Herman Zaal als leraar voor de klas 1*oen onze wedewerker Anthony van Kampen enige weken geleden een .Amsterdams Podium" schreef over het optreden van de Ramblers in Heek, heeft hjj uiteraard niet kunnen bevroe den, dat hij daarmede een bijdrage le verde tot een wel zeer bijzondere vorm van onderwijsvernieuwing. Er wordt over het probleem der onderwijsver nieuwing sinds jaar en dag veel ge praat en veel geschreven. Men wil de school dichter bij het werkelijke leven brengen en het onderwijs meer afstem men op de eisen van de praktijk des dagelijksen levens. Welnu: dit alles ge beurde Zaterdag in hotel „Victory" te Alkmaar, waar de drie hoogste klas sen van de Alkmaarse Handelsschool bijeen waren gekomen, dank zij het ini tiatief van de leraar Nederlands, de heer Kostelijk en de medewerking van de directeur, de heer G. A. M. Snijders, om te luisteren naar Anthony van Kam pen, die zich had te verdedigen tegen de velerlei aanvallen, die de leerlingen per opstel en per „nabeschouwing" hadden geleverd op zijn ironisch arti kel over de Five o'clock tea bij Heck. De heer Kostelijk had dit artikel in de hoogste klas besproken, de leerlin gen hadden hetzelfde onderwerp in 'n opstel verwerkt en in een apart „arti kel" hadden zij bovendien ieder hun mening kenbaar mogen maken. Anth. Van Kampen, die van één en ander op de hoogte was gesteld, had voor het beste werk mooie boeken ter beschik king gesteld. En wijl het hier ging om opvattingen over de amusements- en de jazzmuziek, had hij zich bij zijn voordracht voorzien van de zeer des kundige hulp van de toonkunstenaar Herman Zaal, die zich op zijn beurt weer had voorzien van een vleugel en een pick-up, die in de „Victory"-zaal aanwezig waren dank zij de hulp van de Alkmaarse firma Ypma. Ei wanneer we U hier nog bij vertellen. at behal ve de president-commissaris onzer NV, de heer S. Koning, ook de beide direc teuren en leden van de redactie aan wezig waren dan kan toch met ge rustheid worden vastgesteld, dat hier een zeldzaam voorbeeld van onderwijs vernieuwing werd gegeven. Er heerste Zaterdagmorgen in de keurige, ruime zaal een gespannen sfeer onder de jeugdige dames en he ren, die van aangezicht tot aangezicht kwamen te staan met de bekende au teur, die het zo waar had aangedurfd, hun Ramblers-idool aan te tasten met zijn ironisch geschrijf. Na de vriende lijke openingswoorden van de heer Snijders kwam Anthony van Kampen aan het woord, die meestal onder daverend gélacht van zijn gehoor tal van puntige opmerkingen uit de op stellen en de critieken citeerde. Hij „nam" veel van de jongelui, maar hij verzette zich met jeugdig élan tegen de aantijging, dat hij tot de ouwe heer tjes gerekend moest worden, die alleen maar van Bach en Mozart houden en die de moderne muziek niet begrijpen. Hij had de onverdeelde aandacht van de jongelui toen hij, in een slotwoord, een vurig pleidooi hield voor de cul turele waarden in het leven en toen hij de meisjes en de jongens op het hart bond, dat de rijkdommen van li teratuur. goede muziek en schilder kunst ver uitgaan braven de goedkope geneuchten van flodderfilms en dans muziek. Met applaus werden de win naars van de opstelwedstrijd beloond. De eerste prijs kreeg Tine Strooker (de enige dame, maar dèn ook de bes te!) „de volgende prijzen waren voor de heren J. Hermary, H. Hopman, P. Duin en Jan Bruin. De heer Van Kam pen reikte hun met een hartelijk woord de boeken uit. En daarna was het woord aan Her man Zaal, die op zeer bevattelijke, geestige wijze een uiteenzetting gaf van de verschillen tussen klassieke, moderne-, jazz- en amusementsmuziek. Het schoolbord kwam er aan te pas en met de pick-up en de vleugel illusteer- de de heer Zaal zijn met diepe aan dacht gevolgde betoog. Vooral zijn im proviseren aan de vleugel en zijn va riaties over het Wilhelmus maakten die pe indruk en het applaus, dat hem ten deel viel, had vele kunstenaars van het concertpodium tot jaloersheid kun nen wekken. De heer Snijders, die deze uitste kend geslaagde openbare les met een dankwoord besloot, vertolkte zeker de gevoelens van alle aanwezigen, toen hij de heren Van Kampen en Zaal opwekte, dit prachtige werk niet met deze ochtend als afgedaan te be schouwen, maar het voort te zetten. Het initiatief van de heer Kostelijk is waard, in breder kring navolging te vinden. Want dit is onderwijsver nieuwing van de beste soort en in de meest nobele vorm. De Federatie van VW's in Noord Holland boven het Noordzeekanaal heeft het initiatief genomen in 1950 te Alkmaar een tentoonstelling te organi seren teneinde belangstelling te wek ken voor het gedeelte van Noord-Hol land van de Wadden tot het IJ. Deze tentoonstelling zal de naam „Zo is Noord-Holland" dragen en een beeld geven van de vpornaamste beziens waardigheden van Noord-Holland bo ven het IJ. Zij zal o.a. exposities be vatten omtrent de Afsluitdijk, de Alk maarse kaasmarkt, het Hoogovenbedrijf groentencultures en bollen- en bloem kwekerijen. B. en W. van Alkmaar hebben de gemeenteraad voorgesteld, aan de Fe deraties van VW's voor deze tentoon stelling een subsidie te verlenen gelijk aan de te ontvangen vermakelijkheids belasting tot een maximum van 7500 en met 15.000 deel te nemen in het garantiefonds mits aan de garanten een evenredig deel van 75 pCt. van 'n eventueel te behalen winst zal wor den uitgekeerd. Noordhollandse ondernemingen en particulieren zullen zich eveneens voor een bedrag van 15.000 garant verkla ren. (Naar wij vernemen staat nog niet vast, dat deze expositie in Alkmaar zal worden gehouden omdat B. en W. niet de beschikking willen geven over de Bergerhcrut, dat door de Federatie verzocht was.) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: The window (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De avonturen van O'Flynn (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Een roeke loos avontuur (boven 18 jaar). Wa pen van Heemskerk, 8 uur: Schaak seance door dr. Max Euwe. Huize Westerlicht, 8 uur; Cursus Volksuniver siteit. Stedelijk Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling invasie der Engelsen en Russen in 1799. DINSDAG Bioscopen als Maandag, aanvang 8 uur. Hotel Victory, 8 uur: Jaarvergadering „Oud-Alkmaar". Gulden Vlies, 8 uur: Cantecleer met „De klucht van de ge strafte met den koorde". jubileum bij V. en D. Heden herdenkt mej. Eenhorst de dag dat zij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de fa. Vroom en Dreesmann te Alkmaar. De jubilaresse werd vanochtend per auto van huis ge haald en op het privékantoor door de directie ontvangen. Hier werd zij toe gesproken door de directeuren en be drijfsleiders, die haar ijver, plichtsbe trachting en verkoopkunde roemden. Verscheidene inkopers en chefs ge tuigden van hun achting voor mej. Eenhorst. Haar werden enige cadeaux aangeboden en ook de bloemenhulde ontbrak niet. Enkele klanten maakten hun opwachting en complimenteerden mej. Eenhorst haar met dit jubileum. Op het terrein in de polder Overdie en Achtermeer ten Z. van de Uiten- boschstraat moet aan reeds aangeleg de en in uitvoering zijnde straten een naam worden gegeven. Sommige aan te leggen straten zijn te beschouwen als een voortzetting van reeds be staande en zouden dus dezelfde naam kunen krijgen b.v. bij dg verlenging van de Hoofdstraat en de Catsstraat. Aan de overige twee straten in het te stichten bouwblok, begrensd door de Vondelstraat, de Baansingel, Jo le Kabelstraat en het verlengde van het Baanpad zouden B. en W. de namen willen geven van Huygensstraat en Biederodestraat. De ten Z. van de Uitenboschstraat gelegen straatjes, t.w. het verlengde van het Baanpad en de le, 2e en 3e Oosterstraat zijn thans tussen de nieuwe bebouwing doorge trokken. B. en W. hebben voor de na men van deze straten gedacht aan schrijvers van de 16e eeuw t.w. Spieghel, Ana Bijns, Dathenus en Marnix ,van St. Aldegonde) Aan de kade ten Z. van het gehele nieuwe bouwblok de naam te geven van de 16e eeuwse schrijver Coornhert. Bij de verkaveling van het boven genoemde bouwterrein is het Z-deel van de Cornelis Evertsenstraat zo danig verbreed, dat het beter is hier aan de naam Cornelis Evertsenplein te geven. Het komt B. en W. wenselijk voor het stratencomplex gelegen ten O. van de dr. Schaepmankade en ten N.O. van de mr. P. J. Troelstrakade naar Ned. staatslieden te noemen. Teneinde de namen van de reeds bestaande stra ten in dat complex, t.w. de Leeuwe rikkade, de Meeuwenkade en de Rei- .gerstract hiermede in overeenstem ming te brengen zouden B. en W. aan deze straten thans de namen willen geven van resp. Cort van der Linden- kade, Dr. Viserstraat en Talmastraat. (Het Baanpad ten Z. van de Uiten boschstraat wordt dus Spieghelstraat, de le Oosterstraat Anna Bijnsstraat, de 2e Oosterstraat Dathenusstraat en de 3e Oosterstraat Marnixstraat). B'J NAA5T 'T STADHUIS PARFUME£|£ TOILET - Zeldzaam natuurverschijnsel Zaterdagavond heeft men in enkele delen van Noord-Holland van een on gewoon natuurverschijnsel kunnen ge nieten, n.L het noorderlicht. Omstreeks negen uur namen wij in het Noorden een rossig schijnsel waar, dat echter zo'n oppervlakte bestreek, dat het on mogelijk van een brand kon zijn. Wij namen dus aan dat het het noorder licht was, welke veronderstelling juist bleek te zijn. Telkens schoten stralen omhoog, om dan plotseling weer te verdwijnen en ergens anders weer om hoog te komen. Op sommige plaatsen toonden zich ook vlekken licht, die verzwakten, geheel verdwenen en dan weer opgloeiden. Een lichtzee in de duisternis die op een neer golfde, dan weer stil stond om het volgende ogen blik te verzwakken en weer'op te flik keren. Het was een groots en mysterieus gezicht. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna C. P. dochter, van C. P. de Vos en J. C. de Mul. Hendricus C., zoon van A. D. de Rooij en J. E. Groot. Jacob P., zoon van S. Otto en A. Swaag. Cstharina M., dochter van W. Eenhoorn en M. A. Kramer, -r Jannie A. C., dochter van J. G. A. Eckhard en J. Kuiken. Ev. Luthers predikant te Alkmaar In een Zondagmiddag in de Evang. Lutherse kerk aan de Oudegracht alhier gehouden kerkdienst vond de intrede plaats van Ds.Haan, die van nu af aan, zo wel voor de kerkelijke Lutherse gemeente te Purmerend als te Alkmaar het predikambt zal vervullen. Voor deze dienst bestond grote .be langstelling. Naast verschillende ker kelijke autoriteiten, was mede de bur gemeester aanwezig. De zo goed als geheel bezette kerk was met bloemen en planten feestelijk versierd. De be vestiging vond plaats door Ds. C. H. Brandt uit Haarlem die als tekstwoord had gekozen Sam. 3: vers 10 „En Sa muel zeide: Spreek Heer, want Uw knecht hoort" Aan het slot van zijn preek wees ds. Brandt op het voorrecht dat door de uitstekende samenwerking van twee zustergemeenten thans ook deze pre dikantsplaats, na een vacature van ruim een jaar, weer vervuld is gewor den. Hier is een oplosing gevonden, die voor de toekomst, onder leiding van de jonge predikant, hoopvolle verwachtingen doet koesteren. Hierna vond de officiële bevesti ging plaats, welke plechtigheid voor de gemeenteleden een zeer betekenis vol moment vormde. Ds. Haan had voor zijn intredepreek gekozen uit de brief van Paulus aan de Efeziers hoofdstuk 4 vers. 20: Maar Gij geheel anders hebt Christus leren kennen". In zijn gloedvolle met grote overtuiging uitgesproken rede kwam naar voren, dat de predikant hoopte, in de geest van de nieuw ontworpen kerkorde, een opbouw in goede sa menwerking van de vrijzinnige en rechtzinnige richting tot stand te kun nen brengen. In geen geval diende dit te geschieden in een eenheidsroes, maar beide partijen dienden naar el kaar te luisteren, Het gaat om de waarheid, om het geloof alleen en niet allereerst om het beginsel. In de met grote bewogenheid uitge sproken rede wees de predikant er op, dat het hier ging om een machtig experiment. Hij hoopte, dat dit zou slagen. Hierna volgden de gebruikelijke toespraken. De heer Lutterot, voor zitter van de Kerkeraad, zinspeelde in zijn begroetingsrede op de zware taak, die de nieuwe predikant stond te wachten. Hrj deed een dringend be- 'roep op alle leden der gemeente, zo wel oud als jong om de door hen zelf verkozen voorganger tegemoet te ko men en niet alleen niet het woord, maar ook met de daad. Ds. Haan werd vervolgens begroet door ds. Van Wijk namens het Con vent der Alkmaarse predikanten, zo wel als namens de A.I.K.J., voorts door de heer Van der Elburg namens de Remonstrantse broederschap. Ver volgens door de heer Klijzing uit naam van de zustergemeente te Purmerend en door ds. Spliethof namens de Ker keraad van Haarlem. Door de heer Schoorl kerkrentmeester der gemeen te, werd dank gebracht aan de con sulent ds. Brandt, die reeds tweemaal als zodanig is opgetreden. Aan de verschillende sprekers werd hierna door ds. Haan in zeer harte lijke bewoordingen dank gebracht. De Lutherse gemeente kan op een zeer goede intrede-dienst terugzien; de gebleken goede geest van samen werking, welke thans langs nieuwere banen door een jong en enthousiast predikant wordt verder geleid, belooft stellig iets goed voor de toekomst. Pim, Pam en P De Halteriaan, Klaas Boot, heeft in de landenwedstrjjd BelgieNederland weer eens zijn klasse bewezen. In het individuele klassement van de zestien turners eindigde hij op de eerste plaats. Uit de puntentotalen van de landen-- ontmoeting blijkt hoe spannend de strijd is geweest en hoe weinig de beide ploegen elkaar ontliepen. Indien het minieme verschil van 0.3 punten in het voordeel van Nederland was uitgeval len zou niemand van de talrijke toe schouwers in de stampvolle zaal zich daarover verwonderd, noch zich daar aan geërgerd hebben. Zo waren naar veler mening de Nederlandse presta ties aan de rekstok aanmerkelijk be ter dan uit de puntenwaardering blijkt: de jury heeft de Belgen in dit onder deel zeker niet te kort gedaan. Overi gens zijn onze Zuidelijke buren ver- gebleken bij vorige gelegenheden onge twijfeld vooruitgegaan, waarbij echter een uitzondering gemaakt moet wor den voor de ringen, het nummer waar in ze ons vroeger altijd de baas ble ven. Ditmaal waren de Nederlanders uitgesproken de sterksten in het ring- werk. Aan de andere kant kwamen de Belgen bij de vrije oefeningen boven verwachting goed voor de dag. Zij had den enkele jonge krachten in hun ploeg opgenomen die zeker niet teleurstel den. In de Nederlandse ploeg was Klaas Boot de grote man. Zijn paardesprong bracht het publiek in grote geestdrift en gaf hem zoveel punten, dat hij het bij die ene sprong had kunnen laten. Koninklijk Paar naar Amsterdam Het bezoek van H. M. koningin Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Amsterdam, dat wegens ongesteldheid van de Prins moest worden uitgesteld, zal thans plaatsvinden op Woensdag 26 October. De koninklijke gasten zullen 's middags om twee uur aan de grens van de gemeente aankomen. Er zal o.a. een bezoek aan de ambachtsschool Baarsjesweg en het burgerweeshuis worden gebracht. Alkmaar met gelijk aantal punien tweede Zaterdag werd door de M.C. Alk maar een betrouwbaarheidsrit -erre- den, waarbij het. individuele- en team kampioenschap van Noord-Holland Op het spel stonden. De start vond plaats in Heerhugowaard en de finish was in Schoorl. Ongeveer 110 rijders namen aan de wedstrijd deel. Er heerste bij de start een gezellige sfeer. Motoren ronkten, renners bespraken hun kan sen, met de meeste zorg werden de snelheden uitgerekend. In hotel „De Rode Leeuw" vond de prijsuitreiking plaats. De heer Majoor sprak namens de KNMV zijn waardering uit aan het adres van de heer Moejes over de perfecte organisa tie van deze wedstrijd. Hierna dankte de heer Moejes op zijn beurt zijn medewerkers en reikte daarna de prij zen uit, waaronder v "schillende mooie bekers en medailles. De uitslagen zijn: Lichte klasse (motoren tot 125 cc). Gestart 20 deelnemers, uitgevallen 4. 1. A. de Vries, M.C. Alkmaar 12 str.p.; 2. D. Hu' iing, M.C. Haarlemmermeer 13 str.p.; A J. de Boer, M.C. Alkmaar 14 str.p.; 4. G. Schaafsma, M.C. Beem- ster 14 str.p.; A. Wagenaar, M.C. Nieuwe Niedorp 17 str.p.; 6 G. Bruijn, M.C Haarlemmermeer 21 str.p.; 7. A. Kommer, M.C. Allkmaar 22 str.p. Zware klasse (motoren boven 125 cc) Gestart 86 deelnemers, uitgevallen 9. 1. v. d. Helm, M.C. Haarlem, 10 str.p.; 2. W. v. Katwijk, M.C. Haarlemmer meer 10 str.p.; met 12 str.p.: 3. J. Ple vier, MC Schermerhorn; 4. H. Peters, MC Haarlemmermeer; 5. Geevers, MC Alkmaar; 6. "V Jelles, MC Enkhuizen; 7. J. Bramsen, MC Alkmaar; 8. H. Beeftink, MC Enkhuizen; met 13 str.p.- 9. Plevier, MC Schermerhorn; 10. C. Butter, MC Alkmaar; 11. M. W. Coljee, Rijkspol. Sportver. afd. Alkmaar; 12. Jansen, MC Haarlem 13. D. Ruiter, MC Andijk; 14. W. de Wit, MC Enkhuizen; 15. B. Nieuwdo MC Haarlemmer meer; 1 K. Brandsma, Andijk; met 14 str.p.: 17. U. Meijer, Rijkspol. Sportver. afd. Alkmaar; 18. M. Joore, MC Aals meer; 19. J. Tibaut, MC Haarlemme-- meer; 20. P. Witteveen, MC Nieuwe Niedorp; 21. G. Laagland Winder, MC Alkmaar; 22. J. B' sen, MC Nieuwe Niedorp; 23. B. Bedijs, MC Enkhuizen; 24. Jo Caro, MC N'euwe Niedorp; 25. J, Glas, MC Alkmaar 26 J. Roest, MC Aalsmeer. Teams van drie rijders uit de clubs Enkhuizen, Alkmaar, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Nieuwe Niedorp, Andijk, t W .eringen, Rijkspol. Sportver. afd. Alk- maar en Schermerhorn, dus negen teams. Hiervan hebben zes teams uit gereden. Kampioensteam: MC Aals meer, bestaande uit de rijders: J. Roest, M. Joore en M. J. Mastwijk, 43 st".p.; 2. MC Alkmaar, met de rijders J. Bram sen, C. Boot en C. Butter, 43 str.p.; 3. MC Andijk, met de rijders P. M. Beets, D. Ruiter en K. Brandsma, 48 str.p.; 4. Rijkspol. Sportver. afd. Alkmaar, met de rijders: U. Meijer, P. v. Huit en M. W. Coljee. 5 en 6 de teams van de MC Schermerhorn met 50 str.p. en de MC Haarlemmermeer met 55 str.p. Men bleef net zo lang juichen en klap. pen totdat hij de sprong herhaalde wederom even beheerst en vlekkeloos van uitvoering als de eerste keer. In het individuele klassement vat, de 16 turners, die elkaar zo'n faire en technisch hoogstaande kamp leverden bezette Klaar Boot de eerste plaats^ voor Jan Linde uit Hengelo. De Belg Stobbaerts werd derde. Dit persoonlij, ke succes moge niet opwegen tegen het feit dat wij de ontmoeting, zij het met uiterst gering verschil, verloren het is toch mede oorzaak dat onze turners met tevredenheid aan deze wedstrijd i kunnen terug denken Onder grote belangstelling had gis i teravond de opening plaats van de on derlinge wedstrijden van de Alkm. Ka gelbond in het kegelhuis „de Uni»", Het was circa half acht, toen de vo» zitter van de Bond alle aanwezigen har. telijk welkom heette en zijn voldoening I uitsprak over de massale opkomst. Bijzonder welkom aldus spr. is del nieuwe damesclub. „Het rollande raad-1 sel". Hij wenste deze dames hedenavond veel succes. Zoals U allen hebt gezien, aldus spr., heeft hier in het Kegelhuis I een welkome uitbreiding plaats gehad. Door deze doorbraak kon onze inrich ting meer kegelaars herbergen en dit komt het Nationale Concours in het a.s, voorjaar ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de kegelclub „Koe koek" zeer ten goede. In de eerste plaats zijn wij dank verschuldigd aan de heer C. Witte voor zijn financiële en spor. tieve medewerking. Het vergroten van de inrichting, het aanbrengen van nieuw licht (op keurige wijze uitge voerd door de heer Genefaas) en het vernieuwen van de plateaux heeft grote j offers geëist. Mijnheer Witte, aldus sir. wij zeggen U hiervoor nogmaals har telijk dank. Ook zijn wij dank verschuldigd aan de directie van Het Hoge. Huys, het be stuur van de Alkm. Kegelbond, aan nemer Vasbinder voor zijn directe me dewerking en de heer Jonker voor het grondig nazien en vlakken der banen. Onze Piet, de kelner mogen wij voor al niet vergeten voor zijn krachtdadige medewerking. Aan deze uitbreiding zul len deze clubs moeten bijdragen door contributieverhoging van 30 cent per week, hetgeen g:en bezwaar zal uitma ken. Dames en heren, u weet het, baan 6 is bestemd voor de aankoop van pakketten voor de zoons en dochters van de Alkm. kegelaars, die thans in Indonesië dienen. Grote bewondering had de voorzit ter voor de wedstrijd-commissie, die in de dagen van voorbereiding zoveel werk heeft verzet en voor het aanko pen van de grote collectie prijzen. Graarne, aldus spreker, wens ik u al len in de komende week veel succes. De voorzitter van de wedstrijd-com missie, de heer Lagas, was zeer erken telijk voor deze vriendelijke woorden en kondigde uitbreiding aan van het aantal prijzen, n.l. de eerste prijs in alle afdelingen een gouden kegel, zo dat in de afdelingen A, B en C twaalf prijzen beschikbaar zijn en in afdeling dames A en B resp. vijf en zes prijzen. Er zullen, zoals voorheen, geen abui zen meer plaats hebben bij het af schrijven, daar thans genummerde af- schrijfbiljetten aanwezig zijn. Spreker wenste vervolgens alle da mes en heren een genoeglijke en spor tieve week en verklaarde de banen voor geopend. Wij vermelden nog. dat het de heer Van Galen is gelukt op de eerste avond 45 hout vrije-baan te werpen op baan 6. Een lange rij hokken in een vier kant, aan één zflde open. In het mid den een cirkel van houten hekwerk, met ijzeren pennen aan de straatste nen gepriemd. Stro op de grond, redekavelende lieden met beweeglijke gebaren alom en in het middelpunt der belangstelling de beren, de vaders van ontelbare rose rolronde biggen, over de gehele provincie verspreid. Berenkeuring op het Waagplein. En daardoor een drukte op straat en een geroezemoes in de café's als op de volste Vrijdagse kaasmarkt. In de hokken zitten ze opgesloten, de massieve spekklompen. Aan het ene eind een nutteloos staartje, in een dwaze kronkel aangeplakt tegen twin tig kilo ham, aan de voorzijde de al tijd vochtige, altyd bewegende neus met een ingebouwde sirene. Als je aan het staartje draait, begint de sirene te gillen en dat schijnt de eni ge functie van het aanhangsel te zijn. Overigens bemoeit het dier zich met niets en niemand en als het met rust gelaten wordt, maakt het gelui den als van een stotterende vliegtuig motor op de startbaan. Stilstaan kan het niet lang. Het schuurt de huid langs het hout van de hekken het wroet met korte voorpoten in het stro. Van de slobberende bek vliegen de flarden in het rond en het kijkt kwaadaardig omhoog uit twee pitte" kralen, die ergens onder In een paar putjes verzonken liggen. Het wordt de hele morgen voor de gek gehouden. Want als het in zijn veewagen ter keurig arriveert, begint het eigenlijk pas goed. De klep slaat neer en uitnodigend wordt een arm vol stroo uitgespreid. En de beer een aarzelende stap op weg naar om laag, aangevuurd door een kletsende- mannenhand op zijn rillende rug. Maar het is niet de vrijheid, die hem wacht, want tussen twee rijen broeks pijpen door, met hardgele klompen onderaan, loopt hij in het blinde weg het stro achterna, tot een hek achter hem dichtklapt. En dan mag hij in het rond stappen en met de tanden het hout proberen en de wiebelende neus tegen de spleten stoppen, het hok geeft geen opening, zolang de mannen er omheen dat niet verlangen. Dat ogenblik komt ook, want op eens is daar een vierkant gat, waar de beer doorheen wandelt. Weer zijl! daar de broekspijpen en de kletsende handen op zijn rug. Tot hij de ring binnenstapt om gekeurd te worden. De keurmeesters zijn van boveu veefokkers en van onder kantoor heren. Ze dragen leren jekkers of olie jassen, maar ze hebben schoenen aan de voeten inplaats van gele of witte klompen. En ze gebaren met hun stokken en praten onbegrijpelijke taal. Vakjargon voor wie het weten potjeslatijn voor de outsiders. De beer stapt rond en ze bezien hem van face en en profil en van de zijde waar de slinger van de sirene zit. Ze schrijven op lijsten en schuiven de hoed op hun achterhoofd. Rond de ring staan de toeschou wers. Fokkers, handelaars, eigenaars van zeugen, die in hun eenzaamheid een echtgenoot wensen. Maar ook dc mensen van alledag. Slagersjongen en bewoners van het Hof van Sonoy en de banketbakker uit de buurt. Tussen hun leven door krioelt de jeugd en een hond blaft met steil staande nekharen naar een stompe zwijntjessnoet. Het gaat allemaal heel rustig en héél kalm. De keurmeesters doen hun werk, het publiek kijkt toe en de beren zelf, och, die trekken zich niet zo héél veel aan van al het gedoe om zich heen. Die vinden het allang best. Soms winden ze met een diep gekvm>- even hun wekker op en strekken zich dan zuchtend van welbehagen in het stro. Straks, als ze weer in hun eigen omgeving terug zijn, wacht hun een trog spoeling, of (om één der omstan ders te citeren) een bak ..aakels" En daarvoor laten ze graag wat met zich rondsollen, als er op het Waagplein een keurig gehouden wordt. De beslissing van de jury. Het oordeel van de jury over de kwaliteit van de aangevoerde dieren luidt allesbehalve gunstig. De hoe danigheid van de beren haalde niet bij die van de onlangs gehouden landbouwtentoonstelling. Van de 24 op deze keuring aange-1 voerde beren werden niet minder dan elf afgekeurd. Daar deze keuring, ver plicht gesteld door het Groot-Yorks hire Varkensstamboek, enerzijds de bedoeling heeft de berenhouders te beschermen, anderzijds dient om te zorgen, dat de eigenaars van zeugen waar voor hun geld krijgen, valt het te betreuren dat niet meer zorg wordt besteed aan het fokken der beren. Want de iury was van oordeel, dat, hoewel een deel der gebreken moest worden geweten aan erfelijke aanleg, toch ook de fok oorzaak is van de geconstateerde mindere kwaliteiten en het te kort aan ontwikkeling, waarbij de slechte benenstanden het meest opvielen. De jury kwam niet aan het toe kennen van de hoogste geldpremie f 70.toe. Zelfs in de tweede klas se (premie ƒ45.—) werd niet één dier geplaatst. Alleen in klasse drie (geldpremie 20.—) vielen enige uit spraken. In klasse III werden geplaatst de beren van de fokkers P. Baker, Heerhugowaard; H. van Wouderen, Oudorp; K. Veldt, Bergen; D. Oost- wouder, Beemster en C. Boots, Ur- sem. In klasse III werden gerubriceerd beren van D. Oostwouder, Beemster en P. C. Leek, Uitgeest, in klasse III -j-ten slotte de dieren van P. Bak ker, Heerhugowaard en D. Oostwou der, Beemster. Een viertal dieren werd te laat aan gevoerd, om nog in dit nummer ver meld te kunnen worden. Biljart-competitie Voor de biljartcompetitie der NBB, district Alkmaar, is thans de volg'ende stand genoteerd: D-klasse, Groep I: Onder Ons 1793 639 2.80 24 Excelsior 1765 672 2.62 22 1372 639 2.14 14 Optimisten 1317 639 2.06 13 Drie Ruiten 1467 581 2.52 12 Witte Huis 1361 672 2.02 9 Lindenhoek 1437 666 2.15 20 Gekroonde Valk 1468 689 2.13 19 Driesprong 1648 575 2.85 17 De Waag 1295 647 2.00 16 Alcm. Victrix 1287 652 1.97 16 Witte Huis 1111 709 1.56 8 (Boven de cijferkolommen komt resp. het volgende te staan: caramboles, beurten, «e- middelde en punten) Sterrenparade 1949 Weer heeft men in Alkmaar kennis kunnen maken met mr. Doodle, Kees Pruis en Scholten en van 't Zelfde. Deze vier kleinkunst-artisten waren wel de grootste sterren in de „Sterren parade 1949" welke Zaterdagavond in 't Gulden Vlies voor het voetlicht werd gebracht. De niet geheel gevulde zaal zag een genoeglijk programma, waarin het op treden van Doodle ongetwijfeld het hoogtepunt vormde. Vooral zijn imi tatie van „The Inkspots" was voortref felijk. Met Scholten en van 't Zelfde was het weer als altijd: Vlugge vlotte liedjes, die er bij het publjek nog steeds vlug en vlot ingaan. Het programma werd gecompleteerd met enkele dansfantasieën van Pola Raymunde zang van Truce Speyck en enkele min of meer geslaagde schetsjes. Truce Speyck zong uitstekend uit „Die Fledermaus". Het Ave Ma ria van Gounod hadden wij graag met wat meer gevoel horen zingen. De bo lero welke Pola Raymonde danste, vonden wij aanmerkelijk beter dan de Spaanse fantasie. De begeleiding van dans en zang was bij Cas Rus in goede handen. De vingervlugge Niberco oogstte met zijn goochrlpho" terecht veel suc ces. Hij bewees dr* hem niet voor niets tijdens een i"'.ernationaal con- iceurs te Parijs de eerste prijs werd toegewezen. 193. Samba is erg dankb hulp, die Pim hem gebod< drukt het kleine hondje hand. Zijn tropenhelm hee nomen en de kok, die jui bewustzijn is gekomen, ma: dankbaar gebruik van. Vlu met zijn steelpannetje wat uit de kookpot en laat dat penhelm van Samba glijdei bewust van alles, zet na ee: Installatie commisi onderzoek voor het wezen De burgemeester van A! H. J- Wytema, heeft Za stadhuize een commissie g die tot taak zal hebben ee te vinden voor de ruimtelij: heden van het marktweze maar. In zijn installatierede w< gemeester er op, dat de s1 wordende vervoermiddelei nauwe toegangswegen d slechts zeer moeilijk kunne Op de kaasmarkt was het zo overstelpend druk, dat i delaren hun handel haast i drijven. Het gemeentebestu noodzakelijk te onderzoe maatregelen tot verbeteri: leiden, doch ontveinst ziel deze waarschijnlijk zeer zullen moeten zijn. Echte! Alkmaarse stedeschoon, da nog in zo ruime mate a: door deze maatregelen niet slechts zo weinig mogeli; aangetast. Het nageslacht - Wytema mag ons niet dat wij ter wille van mate nodeloos culturele goederen hebben. Spreker acht ten s kentelijkheid van het geme aan de leden der commissi zij bereid zijn gevonden hi te besteden aan de oplossi zeer moeilijke vraagstuk, voor Alkmaar een levensb bonden is. De commis^'e is samene mr. H. J. Wytema, voo van Slingerland, vice-voorz der Borden, mej. ir. E F. Ban. D. J. Scheffel. C. W. Rinpers. J. M. Groot. J. Kieft Hz.. W. Voorthuvs Knol. J. Dreeuws, leden, rr Ronde, secretaris. Zij is terstond met hare gonnen. VAN MARSDIEP B. en W. van Den Helde gemeenteraad voor, over verhoging van de verpleegt; het gemeente-ziekenhuis i volgt vast te stellen: le kla dag, 2e klasse f 9, derde kl Het te Den Helder in een i vestigde WV-bureau zal d Vraagbaak" dragen. De N.V. Aardolie-Mij he van haar voornemen om ir germeer naar olie te boren, moeite niet lonen. Aan c Winkel werd een partij r de tweede pluk aangevoerd Te Hem is een zesjarige dat hij de macht over het zijn fiets kwijt raakte, vrachtauto terecht gekomer uren later in het ziekenhu aan de bekomen verwond leden. Vier vingers mist te Hoorn die in Houthandel linkerhand in aanraking kr cirkelzaag, pi Te Berkhout denstandsvereniging opgeri De Heemskerkse kunstsi zenier Edlef ter Haar R van het gemeentebestuur dracht ontvangen voor he van een glas-in-lood-raam in het raadhuis. Prir heeft een prijs beschikbaar de op 30 October in park te houden Muiier -veldloo koningin Juliana heeft c kamer" een poppenverza schikbaar gesteld voor e een binnenkort te IJmuide bazar ten behoeve van d bouw van de aldaar vei geref. kerken. Te Volendam doet zie epidemie voor. Ongeveer - zijn aangetast. De ar van de telefoon te Purme goede vorderingen. Het 1 K 2990 zijn. De politie te Zaandam 1 verbaal opgemaakt tegen omdat hij een postwissel bijslag staande ten name v had geïncasseerd en het toegeëigend O Zeven emp Papierfabriek Van Gelde Wormer werden vereerd i ninklijke onderscheiding 50 jarig dienstverband. de Zuiddijk te Zaandam w door revolverschoten, we gelost door marechaussée's tatie van een dienstplicht gehoor had gegeven aan ee reikte oproeping.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2