Stad en Omgeving, Met de sterken voor de zwakken AGENDA Dr. Euwe toont zich sterk simultaan-speler De „Berlin" in Engeland aangekomen jjaaiste De Pyreneeën doen niet onder voor de Alpen Kees Hana voor de V.U. Glimlachje De avond was een groot succes voor V.V.V. Vader en dochter Müller houden vol! De KNVB-beker Vierde klassers beginnen Zondag Nieuwe Niedorp Oude Niedorp leuws Geen derde politionele actie op Java Op Zaterdag 29 October komt de gymnastiekvereniging „De Halter" met haar achthonderd leden in het ge weer om twee uitvoeringen te geven feit bate van de Alkmaarse Vereniging #er bestrijding van tuberculose. Voor Aeze gelegenheid heeft het Alkmaarse gemeentebestuur de Korenbeurs gratis ter beschikking gesteld, een gelegen heid die zich uitstekend leent om tnrnuitvoeringen te geven. „De Halter" heeft dit sympathieke voorstel gedaan omdat zij in haar mid den een lid heeft dat de hulp van de vereniging ter bestrijding van tuber culose van node heeft. Het Halter-be- Stuur heeft door dit voorval in haar vereniging begrepen dat een sportver eniging van gezonde jonge mensen nog een andere taak kan hebben dan al leen aandacht te wijden aan de licha melijke opvoeding, uitvoeringen en prettige bijkomstigheden. Naast het devies, dat het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in haar schild voert: „Een gezonde geest in een ge zond lichaam" stelde zij een ander: „Met de sterken voor de zwakken". Zo kwam deze turnuitvoering tot stand en ongetwijfeld zullen velen de gele genheid aangrijpen Zaterdag 29 Octo- beer hun steentje bij te dragen voor de tuberculose-bestrijding, temeer daar zij dan tevens van uitstekende turn- sport kunnen genieten. De middag zal hoofdzakelijk gevuld Worden met het optreden van de jeug dige leden. De keurploegen van „De Halter", waarin onder anderen Klaas Boot, Maup Volkers en de Halter dames, die deel uitmaakten van de Olympische turnploeg, medewerken, zullen een groot deel van de avond (rullen. Na afloop van de turndemon- straties krijgen danslustigen gelegen heid een dansje te maken. Men heeft kans gezien de grote houten vloer, welke ook tijdens de 8 October-feesten in de Korenbeurs vele dansenden heeft moeten dragen, te huren. Velen zullen zich afvragen hoe het toch mogelijk is dat de Alkmaarse Ver eniging ter bestrijding van tuberculose cteeds weer geld nodig heeft. Dat zal duidelijk worden als men weet dat de verpleging van de patiënten in het dag- sanatorium slechts gedeeltelijk door de gemeente, of door de verpleegden zelf, De Nederlandse toerist heeft vaak 'n voorkeur voor de bergen. Een voor keur, die, gezien de betrekkelijke vlak heid van ons eigen land begrijpelijk is. En met „de" bergen bedoeld de Ne derlander, die enige tijd in den vreem de, vertoefde, dan meestal de Zwitserse Alpen. Wie wel eens een volle „Hopla"- trein zag vertrekken, of op de top van de Matterhorn een aantal onmisken bare Amsterdamse klanken opving zal dit. zij het ietwat meesmuilend be amen. Ook deze voorkeur is gezien de goe de verbindingen en de intensieve recla me-campagne, vanuit Zwitserland ge voerd, te begrijpen. Wij twijfelen er echter niet aan, of een aantal van de ruim tweehonderd Alkmaarders die gisteravond regen en wind trotseerden om Kees Hana over de Pyreneeën te horen vertellen, zoekt het een volgend maal, zo Lieftinck het wil, in dit prachtige gebergte op de grens tussen Frankrijk en Spanje. In een voortreffelijke met tal van geestige annecdotes gekruide lezing, georganiseerd door de Alkmaarse afde ling van de Volksuniversiteit in samen werking met de Ned. Ver. voor Huis- Vrouwen, de N.R.V., de Natuurhistori sche vereniging en het Instituut voor Abeidersontwikkeling, heeft de heer Hana zijn toehoorders er van overtuigd dat dit berglandschap in geen enkel opzicht voor de meer populaire Alpen behoeft onder te doen. Zelfs zijn de Pyreneeën voor wie het al te zeer op toerisme ingesteld zijn van Zwitserland soms hinderlijk was, veelal te prefe reren. Op enkele uitzonderingen na (Luchon, was bij de Romeinen om z'n warme bronnen bekend, thans win tersportcentrum en het bekende Loar- des, gaan aan hetzelfde euvel mank als bij ons Marken en Volendam: toeristen- jacht) kan men daar ongestoord van de yaak buitenwoon fraaie natuur ge nieten. Op geestdriftige wijze verhaalde Kees Hana over het vele dat dit bergland schap zo bekoorlijk en indrukwekkend maakt. De stille bergmeren, het rui sende wonder der watervallen, .de kleu rige pracht van de bloemen en planten en de woeste grootheid der ongenaak bare toppen. Tal van vaak zeer goede lichtbeel den, r vooral die van een opkomende bui in het gebergte waren zeer mooi vulden het levendige betoog voortref felijk aan. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de volgende lezing die de heer Hana hier zal houden (Denemarken is dan het onderwerp) zal evenveel belang stelling trekken als dit prettig betoog over de schoonheid der Pyreneeën. kan worden vergoed. De exploitatie van het dagsanatorium kost dienten gevolge veel geld en bovendien zijn Je werkzaamheden van de vereniging niet beperkt tot dit sanatorium. Vergoeding voor een gedeelte van de huishuur aan hen die voor hun gezondheid moesten verhuizen, extra voeding, huis\""rzor. ging, ontsmetten en de uitzending naar andere sanatoria, zijn evenzovele pos ten die steeds weer een groot gat slaan in de kasmiddelen van de vereniging. Het ongedekt tekort van de vereniging bedraagt thans vier mille en zonder twijle1 zal zij het initiatief van .,De Halter met vreugde begroeten. Wegenbelasting bleef onbetaald Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas, stonden gisteren eni ge zondaars terecht, die tekort gescho ten waren in hun plicht tot het beta len van wegenbelasting. Het bleek dat de meesten hun bekeuring te wijten hadden aan achteloosheid. Er waren er die vergaten op tijd hun belasting te voldoen en er waren er die net een motorrijtuig hadden gekocht en die de wegenbelastingkaart niet op hun naam hadden laten overschrijven. A. P. de B. uit Heiloo werd bij ver stek conform de eis van de Rijksad vocaat, mr. P. W. van Doorne, tot f 15 sub. 6 dagen veroordeeld. H. B. uit Bergen werd, eveneens conform de eis, tot f 40 subs. 16 dagen veroor deeld. K. R. uit Heiloo en N. J. V. uit Bergen werden beiden bij verstek con form de eis van mr. Van Doorne tot f 15 subs. 6 dagen veroordeeld. V D. V. uit Alkmaar kwam er met f 1 subs. 1 dag af. De eis tegen hem was f 10 subs. 4 dagen. Ook onze stad krijgt haar rookwedstrijd Er zijn in de loop der jaren reeds op velerlei gebied wedstrijden gehou den, doch een rookwedstrijd is, al thans in Alkmaar, iets nieuws. De heer L. Hagenaar, sigarenwinke lier in de Langestraat, heeft nu het initiatief voor een dergelijke wedstrijd genomen, Vrijdagavond zullen onge veer veertig sigarenrokers in hotel „De Nachtegaal" hun krachten kun nen meten. De enige eis, die aan de deelnemers wordt gesteld, is dat zij „serieuze trekkers" moeten zijn. Er worden prijzen beschikbaar gesteld voor degenen, die het langst roken en voor degenen, die de langste as aan hun sigaar krijgen. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar een advertentie, elders in dit blad. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: The window (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De avonturen van O'Flynn (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Een roeke loos avontuur (boven 18 jaar). Hotel Victory, 8 uur: Jaarvergadering „Oud-Alkmaar". Gulden Vlies, 8 uur: Cantecleer met „De klucht van de ge strafte met den koorde". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. EEN RIJDENDE MANUFACTUREN ZAAK. De heer C. W. Broersen te Dlrkshorn heeft iets nieuws gelanceerd, dat vele vrouwen op het platteland' met vreugde zullen begroeten. Het is een rijdende manufacturenzaak, die de gehele pro vincie ten Noorden van het IJ zal be zoeken. Men kan zich ook een maatcos- tuum laten aanmeten, waartoe de heer B. in relatie staat met de coupeur A. F. Eskes van „Modern Style" aan de Voor- dam te Alkmaar. ZEDENMISDRIJVEN. Door de politie is een 26-jarige Alkmaarder aangehouden, .die zich heeft schuldig gemaakt aan het zeden misdrijf, als bedoeld in artikel 239 van het Wetboek van Strafrecht. Er is pro- ces-verbaal opgemaakt. De persoon die op 28 September nabij het Vijvertje een meisje heeft aangerand, is nu aangehouden. Het bleek een 40-jarige fabrieksarbeider uit Alkmaar te zijn. De man is gedetineerd in het Huis van Bewaring. „COVOTO" Vrijdag 4 November zal in 't Gulden Vlies de eerste abonementsvoorstelling plaats vinden van "Covoto". „Comedia" (dir. Cor Hermus) brengt het bekende blijspel „Korporaal Eli zabeth" (While the Sun Shines) van Terrence Rattigan. De medespelenden zijn Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Jules Verstraete, Jan Teulings, Ludzer Erin- ga, Fons Rademakers en Bob Verstrae te. Voorwedstrijden Hoofd klasse libre J. Smit op de eerste plaats Zondag zijn met een aantal zeer interessante partijen de voorwedstrijden in Hotel „De Nach tegaal" te Alkmaar beëindigd. Er is in dit tournooi zeer goed gespeeld en de Alkmaarse deelnemers hebben een uitste kend figuur gemaakt. De gemiddelden liepen over het algemeen om de 10, al waren er ook partijen van ruim 10 en 11. Elk der deelnemers (vijf in totaal) hebben zes partijen gespeeld en in de eindstand heeft J. Smit door zeer goed spel de eerste plaats be zet. Onmiddellijk gevolgd door C. Boender- maker, die in bijzondere vorm was. J. Burger wist slechts twee partijen te winnen, doch over zijn zes partijen heeft hij het hoogste algemeen gemiddelde. H. Stolp uit Zaandijk is na een veelbelovend begin iets teruggelopen en bezet nu de derde plaats. De jeugdige Haarlemmer, Jan Doves, bezit zeer zeker aanleg. Hij moet nog leren de nodige wedstrijd-routine op te doen in vreemd milieu. De regeling van deze wedstrijden was bij de vereniging „De Opimisten" in de beste handen. Het verloop was zeer vlot. De gedetailleerde uitslagen van Zondag waren: b. hs, gem. J. Smit 250 29 54 8.62 J. Doves 224 29 71 7.72 J. Smit 250 23 51 10.86 H. Stolp 234 23 42 10.16 C. Boendermaker 250 28 73 8.92 I Burger 215 28 32 7.60 C. Boendermaker 250 23 34 10.86 J. Doves 109 23 51 4.73 H. Stolp 250 22 64 11.36 l Burger 227 22 44 10.31 J. Smit 250 30 38 8.33 H. Stolp 196 30 60 6.53 J. Burger 250 25 44 10.00 T. Doves 227 25 71 9.18 C. Boendermaker 250 21 61 11.90 J. Doves 156 21 63 7.42 En de eindstand luidde: J. Smit 6 4 2 0 1500 151 86 9.93 10 Boendermaker 6 4 1 1 1391 143 77 9.72 9 H. Stolp 6 3 0 3 1335 144 64 9.26 6 J. Burger 6 2 0 4 1432 142 61 10.08 4 J. Doves 6 0 1 5 1136 148 75 7.67 1 (Boven de cijferkolommen komt resp. het volgende te staan: gesp., gew., gelijk, verb, car., brt., hs, gem. en punten) Goede prestaties van DAW- adspiranten Zondagmiddag organiseerde de Hil- versumse zwemclub nationale wedstrij den voor adspiranten. Hieraan werd •ook door een aantal DAW-ers deelge nomen, die, hoewel er geen prijzen be haald werden, enkele goede prestaties leverden. T. Schot en L. Spierenburg noteer den resp. 1.40,8 en 1.41,5 op de 100 me ter schoolslag, waarbij vooral laatst genoemde haar persoonlijk beste tijd weer een stuk verbeterde. C. J. Zut werd op dit nummer bij de jongens 8e uit een groot aantal deelnemers in 1.31,2. Een verrassing en een verbetering van zijn persoonlijk record was de 30.6 van H. Willemse op de 50 meter borst- crawl waarmee hij met H. de Jong, die dezelfde tijd noteerde, op de achtste plaats eindigde. De tijd van F. Bielfeldt op de 50 m rug was 46, H. Willemse, C. Zut en H. de Jong eindigden op het nummer 3 x 50 meter wisselslag estafette als 6e in 1.53,2 te midden van diverse sterke clubs. We zijn ervan overtuigd, dat deze jonge DAW-ers veel op deze wedstrij den hebben geleerd wat ze van toe passing kunnen brengen bij de komen de ontmoetingen. HEINTJE DAVIDS KOMT Donderdagavond komen Heintje Da vids, Willy Vervoort en Stoethaspel in Het Gulden Vlies met een programma „De beste uren van je leven". De mu zikale leiding is in handen van Jos Carpay. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Visventen op 8 October Met steeds meer animo wordt er in Alkmaar telken jare op 8 October het feest van Alkmaars Ontzet gevierd. Drommen mensen komen op de dag, maar het hoogtepunt van bezoek de monstreert zich toch in de avonduren, wanneer de gehele stad als 't ware baadt in 'n zee van licht en men zich verlustigt in de winkelstraten waar moeiten nog kosten worden gespaard om de straat toch vooral goed te doen uitkomen in 't geheel. De zakenman heeft graag enige kos ten voor de versiering over omdat hij weet „waar volk is, is nering" en met speciale zorg behandelt hij zijn uitstal ling in de étalage. Tot zover is alles gewoon, maar wij wilden langs deze weg het volgende onder de aandacht brengen van publiek en autoriteiten. De politie geeft vergunningen uit aan muzikanten en diverse kooplieden tegen een legegeld van 50 cent per per soon. Natuurlijk is een en ander nodig om naast de eigen zaken en program ma's nog méér reuring in de stad te brengen. Het is ons echter 'n raadsel dat er geen enkele beperking schijnt te gelden voor de verkoop van vis en/of gerookte vissoorten. Het was dit jaar dan ook wel bizonder erg. Men kon geen honderd meter lopen of men kwam een koopman, gehurkt op een hoek van een straat, tegen met manden met gerookte paling. Nu willen wij niet uitwijden over de kwaliteit die deze mensen te koop aanbieden, er zul len er zijn met goede en minder goede waar, maar wij maken wel bezwaar tegen de oneerlijke concurrentie die de bona fide viswinkelier wordt aange daan. De straatkoopman heeft eerstens een standplaats voor 30 cent, verlichting hebben ze niet nodig, daar moet de win kelier voor zorgen, Warenwet of Keu ringsdienst, niet gezien. Zet maar neer op de straat, het artikel waarvoor de winkelier aan heel wat bepalingen is gebonden. De winkelier krijgt bij tijd en wijle contröle op kwaliteit, denk om 't glas, de zaak moet voldoen aan eisen zus en zo. De winkelier kan geen standplaats krijgen, wordt althans niet toegewezen. Dit jaar 8 October was het wel heel erg. 's Nachts om ,12 1 uur namen in de Magdalenenstraat, waar toch reeds drie bona fide viswinkeliers gevestigd zijn, maar liefst zes straatkooplieden met gerookte paling 'n standplaats in. Het toppunt was dat men gebruik maakte van het uitstralend etalagelicht van de winkeliers en bovendien die winkeliers hun verkoop practlsch on mogelijk maakte door de aan hun adres gerichte onsmakelijke betichtingen en afbrekende opmerkingen. De bedoeling van dit stukje is dan ook dat het bij moge dragen de bevoeg de instanties te overtuigen van de noodzakelijkheid het aantal uit te ge ven vergunningen te beperken of wat nog beter is, in den vervolge 'n beperkt aantal standplaatsen te laten pachten en deze standplaatsen te laten aanwijzen door bevoegde ambtenaren. Het brengt de gemeente geld in 't laadje en boven dien beschermt men daarmee de Alk maarse middenstand, in dit geval de viswinkelier, die toch een geheel jaar de lasten moet dragen en 't juist van dergelijke hoogtijdagen moet hebben om 't hoofd boven water te houden. Verenigde Vishandel Alkmaar: Prov. bestuur gewest N.-Holl., vakgroep detailhandel in vis. Albert van Dalsum wordt gehuldigd Dinsdag 1 November zal de jubile rende toneelspeler Albert van Dalsum als eerste stad in zijn jubileumtournee Alkmaar bezoeken. Hij zal dan in ,,'t Gulden Vlies" de hoofdrol vertolken in „De moord in de Cathedraal" van T. S Elliot Na afloop van de voorstelling zal dt acteur gehuldigd worden. Voor dit doel wordt een huldigingscomité ge vormd onder ere-voorzitterschap van burgemeester mr. dr. H. J. Wytema. I f, Bij de proefvoorstelling. Juffrouw, u bent met ingang van direct aangenomen! De grote zaal van het Wapen van Heemskerk bood gisteravond wel een bijzondere aanblik. In een groot carré stonden 35 tafels opgesteld. Daar binnen was 'n arena waarin dr. Euwe zou optreden. Om het carré was plaats voor de toeschouwers, die in zeer groot aantal waren opgekomen. Ruim 200, waaronder ook enige da mes, die meer en meer belangstelling voor het fraaie spel beginnen te to nen. Nadat de 35 spelers zich achter de borden hadden gezet, was het wach ten op de „hoofdman", die om kwart over acht per auto arriveerde. Door het bestuur werd dr. Euwe binnen geleid en voorgesteld aan onze burge meester mr. dr. Wytema, die veel in teresse voor deze seance toonde. Door de heer P. Deugd, voorzitter van V.V.V., werd dr. Euwe hartelijk welkom geheten. Spr. sprak ook zijn voldoening uit over de aanwezigheid van de burgemeester Verder heette hij welkom de heer Van Burken als hoofdbestuurslid van de K.N. Schaak bond en de pers. Voor de winnaars waren door een schaak'iefhebber Amerikaanse siga retten uitgeloofd. Vervolgens kreeg dr. Euwe het woord, die zeide met veel genoegen naar Alkmaar te zijn gekomen. Hij was hier al meerdere malen geweest en had aan zijn spelen in Alkmaar de prettigste herinneringen. Hjj voorzag een zware strijd. De heer Deugd ver zocht daarna aan de burgemeester de seance te willen openen door voor dr. Euwe aan het eerste bord de ope ningszet te willen doen, aan welk ver zoek mr. dr. Wytema met veel ge noegen voldeed. En toen kwam dr. Euwe zelf in actie. De eerste drie ronden waren voor de toeschouwers een verrassing, want in razend tempo ging onze kampioen langs de borden, zodat hij in drie mi nuten driemaal langs alle borden was geweest en 105 zetten had gedaan. Maar dat tempo werd allengs min der. Er kwamen langzamerhand meer ingewikkelde situaties en de tegen spelers maakten het dr. Euwe lang niet gemakkelijk. Nu er zaten ook tal van sterke spelers onder de 35 tegen spelers. Na ongeveer 2% uur kwam het eerste succes voor één der tegen spelers. De jeugdige H. Huiberts wist remise te behalen. En een half uur daarna kwam de eerste winnaar, n.l. de heer Groenewoudt, bestuurslid van V.V.V. Maar toen begon ook dr. Euwe slachtoffers te maken en aan diverse borden werden de stukken al opgebor gen". Toch waren er velen, die de strijd lang vol hielden .Er volgden nog vier winnaars en drie remise-spelers, maar de overige 26 moest tegen onze kampioen het onderspit delven. Velen hielden het echter lang vol en einde lijk om één uur viel het laatste slachtoffer, de heer Slinke. Het was inderdaad een inspannende strijd van vier en een half uur geweest voor onze kampioen. De heer Deugd feliciteerde dr. Euwe met het fraaie resultaat 80% winst. Hij offreerde daarna aan de heer en mevr. Euwe (deze laatste was ook meegekomen) een echt Alkmaars kaasje, wat met genoegen werd ge accepteerd. Vervolgens kregen de win naars en remisespelers hun prijzen on der luid applaus. Het was voor dr. Euwe een zware seance geweest. V.V.V. zal zeker ook tevreden zijn over het succes, want diverse nieuwe leden gaven zich op Tot slot geven w\j hier de namen der winnaars en remisespelers. Winnaars waren: G. Groenewoudt, D. Appel Jr. en P. v. d. Struijs (VVV). J. Levendig uit Dirkshorn en C. Wou- tersen uit Heiloo. Remise speelden: H. Huiberts, W. Kwak, A. Veis van VVV en W. Kaan uit Noordscharwoude. Toen Paul en Aga Muller op Vrijdag 23 September Nieuwediep ver lieten, met een lange en gevaarlijke tocht voor de boeg van hun nauwelijks zeewaardige zeilscheepje, leek het onwaarschijnlijk dat zij ooit behouden de overkant van de Noordzee zouden bereiken, laat staan in Zuid-Amerika terecht zouden komen. De eerste nacht, tijdens het zware onweer, bevond de „Berlin" zich nog bij de uiterton van het Schulpengat en dat voorspelde niet veel goeds. De beide vluch telingen hebben, naar „De Telegraaf" gisteren meldde, toch in goede welstand een Engelse haven bereikt. Zij zijn aangekomen in Shoreham, een havenplaatsje even ten Westen van Brighton aan de Engelse Zuidkust, waar bovenstaande foto van hen en de kleine „Berlin" werd gemaakt. De Engelse douane had aan boord niet veel werk. Aan boord was weinig meer dan wat aardappelen en benzine. De beide vluchtelingen xijn van plan door te zetten en éénmaal voet aan wal te zetten in Zuld-Amerika. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes F., zoon van H. J. Kelmer en A. J. M. Kroeders. Overleden: Geertje Ploeger, 81 jaar, wed, van A. Bas. Johanna Kuijper, 63 jaar, gehuwd met K. Kroon. Pieter Boll, 66 jaar, gehuwd met M. Mulder. PürmersteijnWestfriezen:, Nieuwe NiedorpZRC, CSVBKC, Watervo gelsZAP, GrasshoppersPurmerend, MonnikendamMeervogels, Ontwaakt Assendelft, SNAAndijk, FokkeZou- aven, De RijpMadjoe, OFCVVB, VroneSt. George, DVAVSchelling- woude, RandersWSV, TexelBer gen, OudesluisEVC, KBVAnimo, Energia—LOC, NAS—SCA, HSV—Slo- terdijk, Y-BoysJ. H. Kwartier, St. PancratiusOranje Zwart. DSSSDC, THBDRC, RKAFCNFC, De Ger maanQuick (A), WYNautilus, VVD—RKAVTC, SLTO—WZ, De Pio nierRCZ, PVCOlympia '25, Onze GezellenSDO, De Zebra'sWils kracht. SwiftVictoria, RivalenNEA. ASV voor de le ronde vrijgeloot. DE CHRISTENEN EN DE MILITAIRE DIENST. Op de Dinsdagavonden 18 Oct., 1 en 22 November zullen in de kerkekamer van de Doopsgezinde Gemeente bespre kingen worden gehouden over het on derwerp „De Christenen en de mili taire dienst". Kunstavond door en voor blinden De kunstavond door en voor blin den in café Mijts verheugde zich in een grote belangstelling. De zaal was geheel bezet, toen ds. Appel allen wel kom heette en een inleidend woord sprak. Hierna trad op de blinde pia nist, de heer Joh. Slegtenhorst met Sonate in a gr. KV 331 van Morart. Daarna viool en piano door Gusta vd Heyden en Joh. Slegtenhorst: Sonati ne Opus 137 no. 3 (g kl. terts) van Fr. Schubert. Met grote aandacht werd naar dit spel geluisterd. De heer Joh. van den Berg, Bonds- propagandist, declameerde hierna een drietal liederen en sprak een gloed volle rede uit, waarin hij liet uitko men dat blinden geen onvolwaardige doch volwaardige mensen zijn in de maatschappij, dank zij het werkinsti- tuut en de onvolprezen geleidehond. In de pauze kon men zich als dona teur opgeven van de Nederlandse Blindenbond, waarvan door verschil lende personen gebruik werd gemaakt. De film „Wakende ogen" gaf te zien wat een geleidehond voor blinden be tekent. Hierna traden voor de tweede maal op Gusta vd Heyden en Joh. Slegten horst. Het was werkelijk kunst wat deze mensen presteerden. Een dave rend applaus was hun beloning. Dp heer Joh. van den Berg declameerde nog enige liederen en sprak aan het einde de wens uit dat de band tussen Oude Niedorp en de Nederlandse Blin denbond door deze kennismaking ver sterkt is. In zijn slotwoord bedankte ds. Appel ieder die had medegewerkt om deze avond te doen slagen. (Ongecorrigeerd) In een persconferentie, die dr. Koets voor Nederlandse persvertegenwoordi gers hield, zei dr. Koets naar aanleiding van de uitlating van de Sultan van Djokja, dat de mogelijkheid van een derde politionele actie uitgesloten was: „Niemand, die wei bij zijn zinnen is, denkt aan een derde militaire actie". Medische Sportkeuringen in Noord-Holland Uit het overzicht over 1948 van de Federatie van bureaux voor Medische sportkeuring in Nederland blijkt dat in vele plaatsen in Nederland het aan tal sportkeuringen, ondanks het aan merkelijk grotere aantal sportbeoefe naren, is terug gelopen. De bureaux voor Medische sportkeu ring in Noord-Holland maken hierop in het algemeen een gunstige uitzonde ring. Zo werd het aantal sportkeurin gen in Hoorn verdubbeld en gebracht op 254, een aantal dat overigens nog veel te laag is. In Beverwijk blijkt de belangstelling voor Medische sportkeu ring wel zeer gering te zijn. Slechts 136 keuringen werden daar verricht. Velsen met 255 keuringen is ook niet denderend. Sinds 1945 is het aantal keuringen in de Zaanstreek met 8 omhoog ge gaan en gebracht op 784. In Alkmaar werden in 1948 728 keuringen verricht, een stijging van 489 keuringen sinds 1945. Het bureau voor Medische sport keuring te Den Helder ving in 1947 met 229 keuringen aan. In 1948 groeide dit aantal tot 429 aan. Mr. CANNEMAN BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HOORN Met ingang van 15 November is be noemd tot burgemeester van Hoorn mr. B. R. Canneman, administrateur bij de Provinciale griffie vaft Drente, tevens chef van het Kabinet van de Commis saris der Koningin in die provincie. De heer Canneman is veertig jaar oud en lid van de Partij van de Arbeid. ITALIAANS VOETBALVERSLAGGEVER VERMOORD Zaterdag j.l. werd in een straat te Como het lijk gevonden van Sergio Cabaglio, voetbalverslaggever van een plaatselijk blad. De politie stelde vast, dat zijn dood het gevolg was van hem toegebrachte slagen. Enkele dagen tevoren had de uit gever van het blad een brief ontvan gen waarin werd medegedeeld, dat de critiek, die Sabaglio op de ploeg van de A.C. Como had uitgeoefend, een zeer slechte indruk had gemaakt. Dr. FIGL ALS MINISTER-PRESIDENT HERKOZEN Het nieuw gekozen Oostenrijkse par lement heeft Leopold Figl, voorzitter van de meerderheidspartij in dit par lement en het overige, als premier her kozen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2