DÉ BR All INE De huisvrouw en de fiscus ewogen week-eind en de 25 ijdschap at! gaaf hei! Truman Voor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic 1 Onze Damrubriek J DINSDAG 18 OClOtofcK 1949 betekent, weten van vóór 1940. zeggen! Maar wast weer 't blanke Lux- komt. wasmiddelen, dat ze hard voor baby- kleur inM! IN n Lux! zo edel zijn door de rheid perfect in van alle offen. T 6—0161 at op.... Loonbelasting voor het huispersoneel vATUURLIJK zullen in het algemeen de verplichtingen tegenover de fiscus tot het terrein van de man be- Jioren; de huisvrouw heeft weer an dere zorgen. Toch stelt de fiscus ook jan de huisvrouw zijn eisen zodra deze jich voorziet van één of andere hulp In de huishouding. Ook door huishoudelijk personeel Loet immers loonbelasting worden betaald en het behoort tot de plich ten van de werkgever in deze ge vallen dus wel meestal de vrouw des huizes om te zorgen, dat dit op de I juiste wijze plaats vindt. De door het meisje (om ons nu maar tot deze onmisbare hulp te be perken) verschuldigde loonbelasting, moet namelijk bij het betalen van het loon, worden ingehouden en door de werkgever, éénmaal per drie maan den, aan de fiscus worden afgedra gen. Aan het inhouden van deze loon belasting zijn nog tamelijk veel for maliteiten verbonden en wanneer deze niet in acht worden genomen zal dit, bij de tijd tot tijd te houden controle, tot onaangenaamheden met de fiscus leiden. Zodra een meisje in dienst wordt ge nomen moet men er voor zorgen, dat door deze een z.g. „werknemersver klaring" wordt ingevuld. Deze ver klaring wordt ook door de werkgever ondertekend en nadat de op deze ver klaring door het meisje vermelde ge gevens, zoals geboortedatum, adres e.d., zijn overgenomen op een z.g. loonbelastingkaart, wordt de werk nemersverklaring aan de inspecteur der belastingen ingezonden, werk- ncmersverklaringen en loonbelasting- kaarten kunnen op de inspectie gratis worden verkregen. Het invullen van een werknemers verklaring en het aanleggen van een loonbelastingkaart moet ook steeds in de maand December van elk jaar ge schieden. Telkens wanneer loon wordt betaald moet vervolgens op een loonstaat het bedrag daarvan en het bedrag van de daarop ingehouden loonbelasting wor den ingevuld. Men ziet wel, dat aan een en ander nogal wat administratie is verbonden! Na afloop van het jaar wordt de loonstaat geteld, zodat men kan vast stellen, welke totaal loon aan het meisje werd betaald en welk bedrag in totaal aan loonbelasting werd in gehouden. Deze beide bedragen worden op de achterzijde van de loonbelastingkaart ingevuld, waarna deze kaart naar de inspecteur wordt opgezonden. De aangifte. Voor het afdragen van de loonbe lasting, telkens na afloop van een kwartaal, moet een loonbelasting aangifte worden ingevuld en het ver schuldigde bedrag aan de ontvanger der belastingen worden afgedragen. Het bedrag dat aan loonbelasting moet worden ingehouden is afhankelijk van de hoogte van het loon. Op de door de inspectie beschikbaar gestelde belastingtabellen kan het bedrag der in te houden loonbelasting worden af gelezen. Het komt niet zelden voor, dat een meisje in dienst wordt genomen waar mee wordt overeengekomen, dat deze een zeker loon zal ontvangen zonder dat daarop loonbelasting wordt inge houden. In dat gev£# moet een spe ciale berekening plaats vinden tenein de het bedrag der af te dragen loon belasting vast te stellen. Bovendien moet steeds rekening worden gehouden, niet alleen met het loon, dat in geld wordt betaald, maar ook met het „loon in natura", zoals kost of kost en inwoning. Nemen we aan, dat het loon voor een hulp in de huishouding wordt ge steld op 65.per maand mét kost en inwoning. De geldswaarde van deze kost en inwoning wordt voor de be rekening van de in te houden loon belasting gesteld op 50.per maand. Wanneer inderdaad de loonbelasting wordt ingehouden dan is het bedrag daarvan, berekend over een maand loon van ƒ115.(ƒ50 plus ƒ65. per maand ƒ6.29. Wordt de loonbelasting niet inge houden, zodat deze voor rekening van de werkgever komt, dan dient de af te dragen loonbelasting als volgt te worden berekend: Loon in geld 65.— Geldswaarde loon in natura 50. 115.— Loonbelasting over ƒ115.6.29 Over dit laatste bedrag dient dan de loonbelasting te worden berekend. Volgens de tabel is daarover per maand 7.23 verschuldigd. Het laten invullen van een werk nemersverklaring en het aanleggen van een loonbelastingkaart, kan ach terwege blpven indien het loon voor huishoudelijk personeel (in geld en in natura) niet meer bedraagt dan 48.10 per maand, ƒ11.10 per week of ƒ1.85 per dag. Werkster en naaister. Ten slotte moet ook nog even aan dacht worden geschonken aan de be palingen, welke gelden voor werksters en huisnaaisters. Wanneer men een werkster of een huisnaaister in dienst heeft, welke uitsluitend gebruikt wordt voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week in dienst is, dan behoeft men over het aan die hulp te betalen loon géén loonbelasting in te houden. Is de werkster of de naaister echter meer dan twee dagen in dienst, dan moe ten wel alle formaliteiten worden ver vuld en loonbelasting worden inge houden. Is een werkster b.v. drie da gen per week in. dienst dan zal men op de belastingtabel moeten nagaan welk bedrag aan loonbelasting inge houden moet worden op het dagloon dat wordt uitgekeerd. Deze tabellen geven n.l. aan hoeveel loonbelasting moet worden ingehou den op maandlonen, weeklonen en dag lonen. Uit het bovenstaande zal wel duide lijk zijn geworden, dat ook de huis vrouw het nodige heeft te doen om te zorgen, dat den Keizer wordt gegeven wat des Keizers is! Het werk op de R. T. C. De Indonesische delegaties hebben zich Maandag beraden over de vraag, welke punten van behandeling ter R.T.C. nog deze week naar hun me ning noodzakelijk moeten worden op gelost en welke punten eventueel later nader kunnen worden geregeld. Er zou gebleken zijn, dat behalve de punten, waarover reeds overeenstem ming bestaat, nog drie punten moeten worden geregeld, namelijk: Het vraag stuk Nieuw-Guinea, de vaststelling van het juiste bedrag der over te ne men schulden en het vraagstuk van de regeling van het burgerschap. V3L AL ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur, evenals vuile poriën en vetwormpjes,door hetberoemdehuidgeneesmiddel Mondeling of schriftelijk In deze tijd staan de kranten en tijd schriften weer vol met prachtige aan biedingen voor lessen: mondelinge en schriftelijke lessen. De keuze wordt moeilijkwant de ene advertentie is nog mooier dan de andere. Wij voor ons zijn van mening dat het in deze dure tijd onverantwoordelijk is veel geld uit te geven voor dure monde linge lessen, terwijl men voordeliger klaar kan komen met schriftelijke lessen. En wat geeft dat niet een enor me tijdbesparing: U kunt rustig thuis blijven en V studeert, wanneer U dat het beste uitkomt. Maar geachte ad- spirant-cursist en ook U lieve lezeres wees voorzichtig. In deze tijd van vallende bladeren en vallende ponden is het van het allerhoogste be lang dat U een goede keuze doet, want anders komt U op de koffie. Alvorens te beslissen, raden wij V in Uw eigen belang aan eens inlichtingente vra gen bij Resa-Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus). Dat Instituut moet zoals wij vernamen werke lijk heel goede resultaten bereiken bij het opleiden voor het Middenstands diploma en de Praktijkexamens Han delscorrespondentie en Boekhouden. Ze hebben ons zelfs verteld, dat die lui ook opleiden voor het Onderwij zersexamen en voor het Staaatsexa- men. Dat is kras, vindt U niet? Want dat zijn toch officiële examens, zodat ze dan toch maar moeten concurreren met de beste mondelinge cursussen. Vraagt eens een prospectus aan bet kan U een jaar studie schelen'! Definitieve uitslag van de Noorse verkiezingen Volgens de thans bekend geworden volledige uitslag van de Noorse verkie zingen, die vorige week Maandag ge houden zijn, zullen de zetels in de nieu we Storting als volgt worden verdeeld (tussen haakjes zetels in oude parle ment): Arbeiderspartij 84 (76); Conser vatieven 23 (25); Liberalen 21 (20); Agrarische partij 12 (10); Christelijke Volkspartij 9 (8); Communisten 1 (11). Alle partijen wonnen ditmaal meer stemmen dan bij de verkiezingen in 1945, behalve de communisten, die bijna 75.000 stemmen minder behaalden. De Sowjet-vloot Volgens de Zweedse correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Mail" zouden de Russen vol gens officiële Zweedse publicaties voornemens zijn vijf nieuwe slagsche pen van 35.000 ton aan hun vloot toe te voegen. Twee ervan zouden thans in aanbouw zijn. Voorts zouden de Rus sen, aldus deze publicaties, nog - twee nieuwe kruisers van 8800 ton van de verbeterde Kirofklasse willen bouwen. Eén en mogelijk twee of drie van deze schepen zouden volgens Zweedse vlootdeskundigen aan de manoeuvres op de dag van de rode vloot hebben deelgenomen. Ondank is 's werelds loon Zaterdagnacht is in een beneden achter- en tussenkamer in de Oranje Nassaustraat te Rotterdam brand uit gebroken. Een inwonende juffrouw had een Schot, die in beschonken toe stand verkeerde, mee naar huis geno men. Thuis gekomen hebben deze twee ruzie gekregen, die zo hoog liep, dat de juffrouw het huis verliet om hulp te gaan halen. Toen zij een kwartier later terugkwam, bleek de Schot ver dwenen en de kamer in brand te staan. De kamers brandden nagenoeg geheel uit. De waterschade is aanzienlijk. De Schot, de 31-jarige bootsman J. W. T. is door de politie aan boord van het Engelse M.S. „Borthwick" in de IJssel- haven aangehouden. OOSTDUITSE REGERINGSPERSONEN NAAR MOSKOU? In Duitse kringen wordt gemeld, dat vooraanstaande leden van de kortelings ingestelde Oostduitse regering voor een spoedig bezoek aan Moskou zijn uitge nodigd. Naar men verwacht zouden premier Grotewohl (SED), Georg Der- tinger (CDU) en vertegenwoordigers in het kabinet van alle andere partijen naar Moskou reizen. PANDIT NEHROE TE NEW YORK Pandit Nehroe, de minister-president van India, is op traditionele wijze te New York verwelkomd. Toen hij Maandag naar het gemeentehuis reed voor een te zijner ere door burgemees ter O'Dwyer georganiseerde receptie, werd uit de ramen van de kantoorge bouwen langs de' route rijkelijk „con fetti" gestrooid. Ongeveer 200 officieren uit de lan den der Westerse Unie Belgie, En geland, Frankrijk, Luxemburg en Ne derland zijn op het hoofdkwartier van de Westerse Unie te Fontainebleau bijeen gekomen om te spreken over vervoer, bevoorrading en legering van troepen bij operaties. Melkvoomening in Groningen in gevaar De provincie en stad Groningen zul len zich van 24 October af slechts met 40 melk tevreden moeten stellen, als de regering niet voldoet aan de eis, die door de Groningse melkconsumptiebe- drijven is 'gesteld om de maximumprijs op de melk op te heffen. De Groningse zuivelindustrie, die voor de export werkt geeft op het ogenblik 4 cent per liter melk meer aan de leveranciers, dan de consumptie- melkbedrijven, die nog gebonden zijn aan een maximumprijs voor de melk. Met de regering zijn reeds onderhande lingen over deze toestand gevoerd, welke echter geen wijziging in de be staande toestand hebben gebracht. De Groningse consumptiemelkbedrijven hebben nu besloten 60 van de melk tot zuivelproducten te verwerken, waardoor er in de stad en provincie Groningen een groot tekort aan melk dreigt te ontstaan. OVERLEG MET VERTEGEN WOORDIGERS UIT DE WEST Een delegatie van de Staten van Su riname zal morgen in Nederland arri veren. Het is de bedoeling, dat deze delegatie tezamen met de reeds in Ne derland verblijvende delegatie van de Nederlandse Antillen (als waarnemers ter RTC) besprekingen voert met de Nederlandse rgering over 't Unie-Sta tuut en het charter der souvereiniteits- overdracht. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken maakt bekend, dat de ministers van handel en financiën van Zweden, Noorwegen en Denemarken Vrijdag en Zaterdag te Stockholm zul len bijeenkomen om de economische samenwerking in Scandinavië te be spreken. Door de UNICEF wordt te Djokja melk gedistribueerd ten behoeve van de daar woonachtige kinderen. Bij de verstrekking waren' ook president Sukarno en echtgenote aanwezig. Amerika verwerpt Sowjet- nota De Amerikaanse regering heeft Maan dag in een nota de Sowjetrussische be schuldiging, dat de Ver. Staten West- Duitsland tot een „militair exercitieter rein" maken, van de hand gewezen en op haar beurt de Sowjetunie ervan be schuldigd, dat zij de volkspolitie in de Oostelijke zone versterkt. De Amerikaanse nota spreekt de hoop uit, dat de Sowjetregering binnen niet te lange tijd tot samenwerking met het Westen zal komen en alle Duitsers in staat zal stellen gezamenlijk en zonder dwang de politieke toekomst van hun land te bepalen. Koninklijk Paar naar Amsterdam Het bezoek van H. M. koningin Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Amsterdam, dat wegens ongesteldheid van de Prins moest worden uitgesteld, zal thans plaatsvinden op Woensdag 26 October. De koninklijke gasten zullen 's middags om twe- uur aan de grens van de gemeente aankomen. Er zal o.a. een bezoek aan de ambachtsschool Baarsjesweg en het burgerweeshuis worden gebracht. Maarschalk Tolboechin overleden Maarschalk Fedor Ivanowitsj Tol boechin, tijdens de oorlog bevelhebber van het Sowjetrussische leger aan het Oekrainse front, is Maandag na een lange en ernstige ziekte overleden, al dus maakte radio Moskou hedennacht bekend. De maarschalk zal op het Ro de Plein te Moskou begraven worden. ZAAK VAN DER VAART SMITT VERWEZEN De zaak tegen dr. H. W. van der Vaart Smitt werd door de Bijz. Raad van Cassatie verwezen naar de Bijz. strafkamer van de Haagse Arrondisse mentsrechtbank. De raad was van oor deel, dat de sententie waarop Van der Vaart Smitt tot negen jaar gevangenis straf is veroordeeld, niet aan de te stellen eisen voldeed. HELERS VAN GOUDSTAAF AANCEHOUDEN De Rotterdamse politie heeft aange houden de 46-jarige v. d. W. uit Gies- sendam, de 38-jarige G. v. W. even eens uit die plaats, de 35-jarige N. M. uit Sliedrecht en de 35-jarige wielren ner J. B. Deze vier personen worden verdacht van heling van één der des tijds uit de Nieuwe Waterweg gebag gerde goudstaven. De staaf zelf, die naar Belgie werd verkocht, is nog al tijd spoorloos. Tast de natuurlijke kleur van lltr kunstgebit niet aanl PRODENTA AMERSFOORT M P 395 Oplossing probleem 76: Stand: Zw. 9 sch. op: 7, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 28, 36. Wit 9 sch. ip: 25, 30, 32, 34„ 35, 38, 47, 48, 50. Oplossing: 1. 50-45 (28 x 37), 2. 48-42 (37 x 48), 3. 47-41 (36 x 47), 4. 25-20 l47 x 40), 5. 20 x 29 (23 x 25, 6. 45 x 34 (48 x 30), 7. 35 X 2! In het volgende standje is zwart aan zet. Zw. 5 sch. op: 23, 24, 33, 34, 45. Hit 5 sch. op: 32, 35, 43, 44, 48. Hij mag niet 33-38? spelen, want dan zou wit laten volgen: 32-28 (38 x 40), 28 x 39 (zw. 45-50 gedw.) wit 35 x 44 (zw. 50-45 gedw.), wit 44-40. zw. 45 x 43, wit 48 x 39 wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 77 van H. M. Roos Zw. 9 scb. op: 17, 19, 21, 22, 27, 28, 29, 3i. 35. Wit 9 sch. op: 16, 25, 30, 37, 39, 42, 43, 44. 48. Wit speelt en wint. Scheepvaartberichien Noordam, 17-10 van R'dam te New York Oberon, 17-10 van New York te Turks-eiland Ophir, 17-10 te Makassar Overijsel, 16-10 van Charleston te Baltimore Ovulat, 16-10 van Pladju te Singapore Plirontis, A'dam— Java, 17-10 van Djeddah Polyphemus, 15-10 van Menado te Makassar Pygmalion, 16-10 van La Guaira ter rede 'Puerto la Cruz Roepat, 16-10 van Hamburg naar Antwerpen Rotti, A'dam—Java, passeerde 16-10 Guardafui Ruys, 16-10 van Kaapstad te Buenos Aires Rijnkerk, Japan—R'dam, 15-10 van Alexan- drie. Schiedijk, New York—Java, 16-10 te Belawan Slamat, 15-10 van Panaroekan naar Pladju Sloterdijk, New York—Java, 16-10 van Suez Sunetta (t), Singapore—Port Said, rasseerde 17-10 Sokotra Tabian, 17-10 van Aalborg te IJmuiden verwacht Tabinta, A' dam—Java, passeerde 15-10 Guardafui Tara- kan, New York—Java, 16-10 te Penang Ta- vvali, A'dam—Java, passeerde 15-10 Point de Galle Tamo, 15-10 van Antwerpen naar Montevideo Tiba, Antwerpen—Buenos Aires, 16-10 van St. Vincent. Utrecht, 15-10 van Belawan naar Singapore. - Valerius, Tarakan— Anagoya, passeerde 16-10 Straat Suri^ao Venus, 15-10 van Alexandria te Port Said IJsel, 16-10 van Barranguilla te Kingston Zijpenberg, 15-10 van Saffi naar R'dam. Abbedijk, New York—Buenos Aires, 16-10 te Santos Aldebaran, Takoradi—Middlesbro, pas seerde 15-10 Dakar Alhena, Buenos Rires— lVdam, passeerde 15-10 Fernando Baarn, A'dam—Valparaiso, 15-10 te Curasao Delfs- baven, 16-10 van A'dam te Antwerpen. Gemma (t), A'dam—Aruba, passeerde 15-10 Azoren Keilehaven, 16-10 van Swansea te Dakar Klipfontein, 16-10 van A'dam te Kaapstad. Aalsum, Calcutta—R'dam, 16-10 te Suez Akkrumdijk, Houston—R'dam, 21-10 6 uur aan de Hoek van Holland verwacht Algenib. Buenos Aires—R'dam, passeerde 15-10 Finisterre Alkaid, R'dam—Buenos Aires, 16-10 te Mon tevideo Arkeldijk, 15-10 van New York naar Antwerpen en R'dam Colytto, 16-10 van Imming'ham te Genna Dalerdijk, R'dam—Van couver, 14-10 van San Francisco Edam, New York—R'dam, 19-10 v.m. te Antwerpen verwacht Gouwe, 17-10 van Torneo te Hau- kipudas Leerdam, R'dam—New York, 16-10 van Antwerpen Lindekerk, Calcutta—R'dam, 15-10 van Madras Merwede, 16-10 van Port Amelia te Mozambique Molenlcerk, R'dam— Japan, 16-10 te Manilla Stad Arnhem, R' dam—Stettin, passeerde 16-10 Holtenau Stad Maassluis, Lulea—Vlaardingen, passee 16-10 Brunsbuttel, wordt 18-10 4 uur aan de Hoek van Holland verwacht Zaan, 16-10 van Gefle te Oulu. I PATRICIA WENTWORTH ii Dorinda keek haar belangstellend aan. „Geeft u hem altijd zijn zin als hij gilt?" Mrs. Oakley sloot opnieuw haar ogen. „O, ja. Hij blijft gillen tot ik het doe en m'n zenuwen kunnen er niet tegen" Dorinda vroeg zich af, of niemand ooit had geprobeerd, wat een flinke harde oorveeg zou uitwerken. Ze was op het punt, er naar te informeren, maar achtte het bij nader inzien beter, dit achterwege te laten. Marty had zijn mond geopend en blijkbaar was een ge loei op komsl. Zijn vingers beefden toen ze de broche losmaakten en vast- 1 ielden. Met een onbeschaamde glim lach pakte hij de speld prikte ze in haar been en wierp toen schreeuwend lachend de broche uit het venster, dat van boven een eindje open stond. Toen de auto eindelijk tot stilstand was ge bracht, bleek de juiste plek uiterst moeilijk te vinden. Nadat er zo'n beetje naar gezocht was, werd de rit voort gezet, terwijl de broche van Dorinda's overgrootmoeder ergens langs de weg bleef liggen. „Marty heeft een uitstekend oog voor richting", zei Mrs. Oakley. „Het zal Martin plezier doen. Stel je voor, zo precies boven door het venster te mik ken". Zelfs Dorinda met haar zachte hu meur vond geen antwoord. Florence Cole had klaarblijkelijk alle pogingen opgegeven, 't Was een bleke, nogal kortademige jonge vrouw die geleerd had, hoewel met moeite, om door de neus te ademen Als de auto stopte, kon men 't dadelijk horen. Marty ging .oort me: springen en schreeuwen om een wild konijn, waar van het staartje juist in een heg ver dween; om het uithangbord van een herberg, een wit hert op groene ach tergrond voorstellend; om een kat, die voor een villaraam lag te slapen en tenslotte om chocolade. Waarop miss Cole, steeds luid ademend, haar tas opende en een reep te voorschijn haal de. Na zijn gezicht en handen er over vloedig mee besmeerd te hebben, viel hi. in slaap. De nu volgende rust was bijna te mooi om waar te zijn. Hij bleef slapen tot ze Mill House bereikten, 't Huis was omgeven door veel struikgewas en een donkere, som bere laan, met overhangende bomen leidde spiraalsgewijze tot de top van de heuvel, waar het huis zich verhief, naar drie zijden vrij staand. Het was een groot en erg lelijk huis, met overal figuren van rode en gele baksteen op de gevel verspreid en af schuwelijke torentjes en balkons waar maar mogelijk. Mrs Oakley huiverde, maar toen werd Marty wakker en be gon om thee te brullen Dorinda was er benieuwd naar, of zij ook kinder kamerthee zou krijgen en voelde zich zelfzuchtig opgelucht (oen ze ontdekte, dat dit niet het geval was Maar zij verwachtte niet langer, dat Florence Cole tegen het einde van de maand zou heengaan. Het was nog slechts de vraag, of zij de laatste trein die avond of de eerste de volgende morgen zou nemen. In welk geval zij, Dorinda, niet de zorg voor Marty op zich zou laden, niet voor duizenden ponden per jaar tenzij men haar de vrije hand liet. Ze gebruikte de thee met mrs. Oak ley in een wanhopig-verwijfd apparte ment, dat haar meesteres zowaar een „boudoir" noemde. Nooit te voren had Dorinda een boudoir ontmoet, behalve in een ouderwetse roman. Het wekte herinneringen aan haar malste dromen, met het rose en ivoorkleurige tapijt, de dito gordijnen, afgezet met lichter rosé een divan met meer kussens dan zij ooit bij elkaar had gezien en al geheel de indruk gevend, dat het hopeloos veel geld moest hebben gekost. (Wordt vervolgd) Voorspoed en vooruitgang zitten in de dingen, die nog gemaakt - worden. (HENRY FORD) Men mag dan over de kwaliteiten van Harry Truman als president van de Verenigde Staten oordelen zo als men wil, één ding pleit zeker voor hem en dat is de wijze, waarop hij tracht het achteruitzetten van de neger zoveel mogelijk te verminderen. Dat dit streven geen geringe en vool een Amerikaans president zelfs zeer delicate taak is, mag wel als bekend worden verondersteld, nu men na da tweede wereldoorlog uitvoeriger dan voorheen ook in ons land opnieuw kon kennisnemen van het negerprobleem, zoals dat zich in de Amerikaanse ge meenschap heeft ontwikkeld. Wie zag niet het aangrijpende toneelstuk „Van ander ras"? Wie hoorde niet de spiri tuals, de liederen, waarmee dichter en zanger geheel de ellende van het zwarte ras als een felle aanklacht tot uitdrukking brachten? Kort voor de laatste presidentsver kiezingen koos Truman in het open baar stelling en deed scherp ingrijpen de voorstellen, waarbij hij de gelijk gerechtigdheid van alle Amerikaanse burgers nog eens onderstreepte en be slissingen in dézen met voorbijgaan van de parlementen der afzonderlijke sta ten in handen wenste te leggen van het federatieve parlement: het Con gres. Dit ondanks het feit, dat hij er wel zeker van kon zijn daarmede de sympathie èn de stemmen van de De mocraten in de Zuidelijke staten te* verspelen. En dat, terwijl hij wist ze heel hard nodig te zullen hebben. Truman kwam er tóch en hij ging voort met zijn streven, de dertien mil- licen negers in zijn land dat te geven waarop zij als burger, mens en mede strijder voor de Westerse beschaving recht hebben. Het feit, dat Truman dezer dagen voor de eerste maal een neger: William Hastie, heeft benoemd tot rechter aan het derde rondreizende federale Hof van Beroep, bewijst dit opnieuw. Wanneer Truman er in slaagt de zwarte schande van het Amerikaanse blazoen te wissen, zal dat wellicht de meest historische daad worden, die hij als president kan verrichten. Wij hel pen het hem hopen! Oorlogsgetroffenen tegen wetsontwerp materiële oorlogsschaden De landelijke federatie van stichtin gen voor oorlogsgetroffenen, welke organisaties van oorlogsgetroffenen uit alle streken van ons land omvat, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een uitvoerig adres, waarin zij te kennen geeft het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden onaanvaard baar te achten. Zij doet daarin „met de meeste klem namens de honderdduizen den Nederlanders, welke door deze on voldoende regelingen ernstig worden gedupeerd, hetgeen voor talrijken vol komen declassering betekent", een drin gend beroep op de Kamer dit wetsont werp niet te aanvaarden. Een van de ernstigste bezwaren, die de federatie tegen het wetsontwerp koestert, betreft de schaderegeling voor bedrijfsuitrustigen. H.i. wordt deze ca tegorie schade nog altijd op zeer onbe vredigende wijze geregeld. TÉGEN Aambeien ei «ndere anale aandoeningen 75« 6 letplllen 75 e» AAMBEIENZALF ZETPILLEN Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Promenade-orkest. 8.05 In het Radio-Zoek licht. 8.15^ Avro's Bonte Trein. 9.45 Buiten lands overzicht. 10.00 The Skymasters. 10.25 Radio-muziek-journaal. 11.15 Boyd Neel Strijk orkest. HILVERSUM 11, 415 na. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Radio Volksuniver siteit. 7.40 Metropole-orkest. 8.05 De gewone man. 8,12 Cyrano de Bergerac. 10.45 Avond gebed. 11.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. 11.50 Susanna Danco, zang. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.23 Tbe organ, the danceban and me. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Mozart-cyclus. 10.05 Morgen wijding'. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Non Stop-programma. 12.00 Orgelspel. 12.30 Mededelingen. 12.38 Vocale-ensembles. 12.55 Kalender. 1.15 Promenade-orkest. 2.00 Gespro ken portretten. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinder koor. 3.20 De sleep drijft af (vervolg verhaal). 3 50 Instructieve muziek. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. -5.30 The Ramblers. 6.20 Gramofoon- platen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Silverstri-kwartet. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Reportage. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 „De mijn-opzichter", operette van Carl Zeiler. 9.35 Mercadet, hoorspel. 10.20 Kwartet Jan Corduwener. 10.45 Wetenschappe lijke causerie. 11.15 Swing and sweet. 11.45 Giamofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Voor de jonge zieken. 9.35 Londens Philharmonisch-orkest. 10.30 Morgen dienst. 11.10 Hoorspel. 12.00 Sans Soucj. 12.30 Mededelingen. 12.33 „Vrij en Blij". 1.15 Or gelconcert. 2.00 NCRV-koor. 2.30 Donau- klanken. 3.00 -Serie jeugdconcerten. 4.00 Char lie Kunz, piano. 4.15 Voor de jongens en meis jes 5.30 De vijf Zapakara's. 5.45 Regerings uitzending. 6.00 Voor onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radiostrip. 6.45 Met band en pis at voor U paraat. 7.15 Het nieuws uit In donesië. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 „Van daag?'. 8.05 Familie-competitie. 8.15 Concert gebouw-orkest. 9.00 Albert Sandler-trio 9.15 Dl. R. J. v. d. Meuleu. 9.35 Volksliederen. IC.00 Ensemble „Selecta' 10.30 NVRC-kwar- tel. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondcon cert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 8.05 Concert. 10.00 Eng. L.P.: Reg. Dixon (orgel). 10.30 Eng. H.S.: Billy Ternent en orkest. 11.00 Eng. L.P.: Zigeuner orkest. 11.30 Voordracht. 12.00 VJ. Br.: Lichte muziek. 12.32 Trio José Fontaine. 1.15 Mid dagconcert. 2.00 Operette en filmmuziek. 2.45 Schoolradio. 3.00 Eng. L.P.: Louis Stevens en kwintet. 3.30 Arb orkest. - .00 Eng H.S.: Ge varieerde muziek. 6.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VL Br.: Sonate voor piano van Brahms. 6.30 Voor de^ soldaten. 7.30 Eng. L.P.: „Hip-Hip- Hoo-Roy", gevr. programma 8.00 Beromün- ster: Ettore Brero (viool) en orkest. 8.30 Eng. I P.: Gracie Fields 9.00 VI. Br.: Actualiteit. 0.15 Kamermuziek9.30 „Ethnische muzie^ .indalusie". 10.15 1 i Br.: Jazz-causerie. 10.4 Jazz-muziek. 11.00 Diversen. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5