De Art KÖSTF^ Oud Alkmaar houdt een gezellige jaarvergadering mmum AGENDA Donker Alkmaar PRIJSVERHOGING GEDISTILLEERD Stad m Omqawig. Interessante lezing van de heer Goettsch EGYPTISCH voor Dames en Heren Ziet Etalages Invoering kledingreglement De nieuwe burgemeester van Hoorn ADVOCAAT per fles f 4.05 OUDE JENEVER per liter f 5.60 PELS' WIJNHANDEL ALKMAAR TELEFOON 2585 Cantecleer's Eerste Lustrum Hoe het was in verwacht ma gaafste Laat Schreiede geld meer verdi aan ons vo I WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 De populaire vereniging „Oud Alkmaar" hield gisteravond in Hotel Victory een door vele belangstellenden bezochte jaarvergadering, waarin niet alleen een overzicht werd gegeven van alles wat in het verlopen verenigingsjaar heeft plaats gevonden, maar waarin ook der traditie getrouw een van de leden zich vrijwillig beschikbaar had gesteld om iets uit het verleden van onze ge meente te belichten, waardoor men een ruimere kijk krijgt op de historie van onze stad, wat voor Alkmaarders natuurlijk buitengewoon interessant is. Bestuurszaken. Allereerst werden op deze vergade ring natuurlijk verschillende bestuurs zaken afgedaan. Nadat de voorzitter, de heer H. Rin gers, met enige prettige woorden had geopend, volgde het uitgebreide jaar verslag van de secretaris, de heer Slinger, die, ondanks zijn ruim 80- jarige leeftijd, bewees, dat dat de be levenissen der vereniging hem zeker niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan. De penningmeester, de heer Ltitje- harms, bracht een financieel verslag uit waarin geconstateerd werd, dat de rekening sloot met een bedrag aan uitgaven en inkomsten van ƒ1941.27. Aan contributies was ƒ832.90 ontvan gen en voor het huis in de Sint Anna- straat een huurbedrag van 358. Op 1 Januari was begonnen met een saldo van ƒ656.15 aan het einde van het jaar bedroeg dit ƒ1409.45. De af tredende bestuursleden, de heren H. Ringers en mr. A. B. van Regteren Altena werden bij acclamatie herko zen. De invasie van Engelsen en Russen in 1799. Na de pauze heeft de heer R. P. Goettsch een lezing gehouden in ver band met de 150-jarige herdenking van de invasie van Engelsen en Rus sen in Noord-Holland en met de ten toonstelling, welke thans in het Ge meentemuseum is georganiseerd. Reeds het vorig jaar had de heer Goettsch dit onderwerp behandeld en hij wilde om niet in herhalingen te vervallen daarom niet te diep op de toen gehouden krijgsverrichtingen ingaan. Wat hij thans beoogde was het geven van enige indrukken uit het verleden, waardoor men een ver gelijking kon maken met wat by het begin dér Duitse bezetting was ge schied, omdat het verleden en het he den opmerkenwaardige verschillen tonen. Aan het einde van de 18e eeuw was het stadhouderlijk bewind her steld, maar noch Willem IV, noch Willem V toonden enige geneigdheid ondanks de Franse revolutie om het volk enige zeggenschap in de re gering te geven. Daardoor werd het volk van een anti-stadhouderlijke ge zindheid. De toestand was in die ja ren zó, dat een klein groepje regenten de lakens uitdeelde en het volk niets te vertellen had. De machthebbenden waren leden van de staatskerk en zij, die van een andere religie waren, ble ven van alle. rechten verstoken. Uit hen ontstonden de patritoten en de stemming tegen Willem V werd lang zamerhand van dien aard, dat deze zich genoopt voelde Holland te ver laten waarom hij zich in Gelderland vestigde. Zijn echtgenote Prinses Wil- helmina trachtte tevergeefs te bemid delen en men kent uit de geschiedenis het verhaal, dat zij op haar reis naar Holland bij de Goejanverwellesluis door de patriotten werd tegengehouden. Zij riep daarna haar broer de koning van Pruisen te hulp, die hier in 1787 een legertje stuurde om de Prins in zijn rechten te herstellen, zodat wij onder Pruisische curatele kwamen te staan en als reactie hierop hulp bij Frankrijk gingen zoeken. In 1795 leidde de onte vredenheid onder grote lagen der be volking tot het zich .inschepen van Willem V naar Engeland, mede omdat de Fransen in ons land kwamen in samenwerking met de reeds naar Frankrijk gevluchte patriotten. Men kan de actie dezer laatsten als land verraad beschouwen, maar er is toch een groot verschil met de gebeurtenis sen van 1940, omdat deze patriotten Wisten, dat ons land een zelfstandig bestaan zou blijven voeren. De N.S.B.-ers wisten in 1939 reeds, dat dit bij de Duitse bezetting zeer zeker niet zou gebeuren. Toen Willem V vefdwenen was na men patriotische comité's 't bestuur in handen en dat ging zeer gemoedelijk. In 1795 was tussen de Franse en de Katoenen Regenjassen KLEDINGMAGAZi. _N LANGESTRAAT 20-22 Bataafse republiek trouwens bepaald, dat de laatste volkomen onafhanke lijk zou zijn. Inderdaad bleven wij dat tot 1810 althans in zekere mate en wij bleven door Nederlanders be stuurd. De Engelsen kwamen hoofdzakelijk hier om de Bataafse vloot te halen, die zich had overgegeven en voor het lot van het volk zelf interesseerden zij zich maar matig. De Nederlanders, die in 1799 de Engelsen en Russen za gen landen, wisten, dat wanneer Wil lem V in zijn rechten hersteld zou worden, de oude,- ongeiyenste toestan den onveranderd zouden terugkeren en dat verklaart de slappe houding van de bevolking in die dagen. Wil lem V bleef de rechten van het volk miskennen en de Franse revolutie bleek hem totaal niets geleerd te heb ben. In 1813 zien wij dein ook een ge heel andere toestand, een enthousiast binnenhalen van Willem IV (koning Willem I) omdat deze toegezegd had rekening te zullen houden met de ge wijzigde omstandigheden. Wat gebeurde er in Alkmaar? De gebeurtenissen in Alkmaar zijn zeer interessant. Op 3 October 1799 kwamen de Engelsen voor de Friese Poort, die, nadat de Franse en Ba taafse troepen teruggetrokken waren, door de burgerij werd geopend. De na tionale garde legde de wapens neer en de vrijheidsboom in de Langestraat werd omgehakt. De Engelsen lieten mededelen, dat zij hier kwamen om orde en rust te herstellen. De oranje vlaggen moesten van de torens wrp- peren, het carillon van de Grote kerk speelde het Engelse volkslied en er werd zelfs in de kerk een dankdienst gehouden. Het stadsbestuur kon aan blijven en er veranderde eigenlijk niet zoveel. Maar weldra bleek, dat het leger zo slecht geproviandeerd en ge kleed was, dat de Alkmaarders niet bij machte waren aan alle vorderingen te voldoen. Op 4 October kwamen de hertog van York en de erfprins in Alkmaar, maar de hertog besloot spoedig de stad te verlaten, omdat bleek, dat alles wat zijn leger nodig was niet meer door de burgerij van stad en omgeving kon opgebracht worden, vooral omdat natuurlijk alle toevoer uit andere gewesten naar Noord-Holland gestagneerd was. Op 7 October liet de hertog weten, dat het leger naar Amserdam zou gaan. In die dagen was er nog geen radio en konden de Alkmaarders dus niet weten, dat daarvan geen sprake kon zijn, omdat Fransen en Bataven in Amsterdam een zeer sterke stelling hadden. De Engelsen verdwenen dan ook door de Friese Poort, waardoor zijn waren binnen gekomen. Alkmaar op 8 October bevrijd. Op 8 October verlieten zij de stad 't is merkwaardig en het wordt lang niet genoeg gememoreerd, dat Alkmaar dus op de 8e October twee maal door een vijandelijke bezettings macht is verlaten. De Engelsen namen de vloot mee en dat was hoofdzakelijk De inlichtingen b? een 12-tal met Alkmaar vergelijkbare gemeenten heb ben B. en W. inzake een kledingregle ment weinig positieve gegevens ver schaft. Alleen de regeling voor Hilver sum is als leidraad overgebleven. Het door B. en W. ontworpen regle ment heeft zich niet beperkt tot de be hoefte aan regenkleding doch regelt het kleding- en uitrustingsvraagstuk in de meest uitgebreide zin. De benodigde stukken worden ver strekt aan het daartoe in het reglement aangewezen personeel in vaste en tij delijke dienst, zomede aan de arbeids contractanten, die twee jaar of langer in dienst van de gemeente zijn geweest. De aankopen kosten ruim 17.000 per jaar. Daar op de eigen kleding wordt gespaard, is het billijk dat de betrok kenen in de aansehaffingskosten 25 pet vergoeding betalen. Een uitzondering is gemaakt voor degenen, die belast zijn met bijzondere werkzaamheden van aflopende aard. Zij behoeven slechts 10 pet te betalen daar de goede ren in eigendom der gemeente blijven. Na aftrek blijft er 13.000 voor de ge meente te betalen. Het personeel op arbeidscontract, dat gedurende tenminste één jaar onafge broken in gemeentedienst is geweest, kan met instemming van het betrokken diensthoofd, tegen betaling van halve kostprijs eveneens in het genot van de benodigde kleding- en uitrustingstuk ken worden gesteld. In de voorschriften is een staat op- omen waarin voor iedere functie de benodigde kleding- en uitrustingstuk ken, zomede de draagtijd, zijn aange geven. De vergoeding van 10 per jaar komt te vervallen. De datum van in voering wordt verschoven naar 1 Ja nuari 1950. B. en W. achten het billijk over 1949 nog eenmaal een uitkering uit de gemeentekas te verstrekken 30 voor ieder). Mede worden daarin betrokken de ambtenaren, die na de invoering van het kledingreglement aanspraak zullen kunnen maken op verstrekking van regenkleding. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek} WOENSDAG Harmonie Theater 8 uur: The window (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De avonturen van O'Flynn (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Een roeke loos avontuur (boven 18 jaar). Alle theaters 2.30 uur matinee. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinée Gulden Vlies, 8 uur: Henriëtte Davids In: „De beste uren van je leven". het doel van hun komst geweest. Spr. gaf deze bijzonderheden en belichte speciaal dit facet der gebeurtenissen om de veldtocht van 1799 ook eens van een andere kant te kunnen bekijken. Hij wees er daarbij op, dat de ge schiedenis altijd -vfeer aantoont, dat gebeurtenissen van het heden een weerspiegeling vinden in die van het verleden. Beantwoording van vragen. In verband met enkele hem gestelde vragen verklaarde spr. de onwaar schijnlijkheid dat een als het ware verslagen Engels leger een vloot kon meenemen hierdoor, dat de vloot zich reeds had overgegeven, waarbij blijk baar verraad in het spel geweest was, nog afgezien van de omstandigheid, dat men op die vloot niet veel voor een gevecht voelde. Het was spr. niet bekend, dat Willem V aan de Rooms Katholieken bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan. Wel staat vast, dat deze in en om Alkmaar geen an dere houding tegenover de stadhouder aannamen dan alle andere volksgroe pen. Wat betreft de houding van Wil lem V in Engeland kon men begrij pen, dat die niet Fransgezind kon zijn, maar het was toch altijd mogelijk ge weest, dat de stadhouder, met het oog op de gebeurtenissen in Holland, in zekere mate een middenweg zou heb ben bewandeld. Vast staat, dat hij bleef steunen op de hulp van recht zinnige predikanten en aan het volk geen enkele concessie inzake mede zeggenschap in regeringszaken wilde doen. Op een vraag van de voorzitter antwoordde spreker ten slotte, dat de Russische soldaten in tegenstel ling met hun officieren wel gedisci plineerd waren, maar, zoals in Ber gen bleek, onmiddellijk geneigd tot plundering van de veroverde dorpen. Woorden van dank en waar dering. De voorzitter wees er op, dat uit deze interessante lezing blijkt waartoe een slappe regering kan leiden. Hij stelde het zeer op prijs, dat de heer Goettsch binnen korte tijd driemaal bereid was gebleken voor de vereni ging een voordracht te houden en bood daarvoor een boekwerk aan. Vervolgens maakte spreker melding van alles wat nog op het rijk voor ziene programma der vereniging is geplaatst. In verband met enkele uit de ver gadering gestelde vragen werd nog medegedeeld, dat het geld, dat des tijds voor het herbouwen van een klokketoren bijeengebracht was, lang niet voldoende is, maar dat men dit geld en de daarbij onafscheidelijk be horende rente toch voor het doel wil blijven reserveren, wat trouwens ook de bedoeling der schenkers is geweest. geen verband met de licht- storing te Amsterdam In de stad speelt zich het leven af, zoals elke avond. In de huiskamers zit men bijeen, leest, doet een gezel schapsspelletje, luistert naar de radio. In de bioscopen vergaapt het publiek zich aan de heldendaden van aiju uit verkoren acteurs. De tandarts buigt zich over de mond van een patiënt en hanteert de boormachine, in dè zie kenhuizen gaan zorgzame verpleeg sters en schutten het licht af, opdat de patiënten geen last zullen ondervin den. Op straat gloeien de neon-recla' mes en de wijzers van de electrische klokken sluipen geruisloos in hun eeuwige rondgang langs de cijfers Minuut na minuut, uur na uur. Dan stept de secondenwijzer en de klak blijft staan op acht minuten over half uegen. Heintje Davids breekt in de radio af midden in een gillende kree* en de boor van de tandarts stopt in de holle kies. Het spelletje in de huis kamer wordt onderbroken en verder lezen is onmogelijk. Want er is geen licht meer. De neon op straat dooft en de bewoners van die straten, die altijd om electrische verlichting hebben ge bedeld en het nog met gas moeten stellen, kunen van geluk spreken Went bij hen voor de deur wakkelt tenminste nog een schuchtere gas vlam, gevangen in een glazen huisje. Het heeft beslist zo moeten zijn, dat op een bijeenkomst van het genoot schap" Oud-Alkmaar" de spreker zei- de: „Zo was het vroeger in Alkmaar" en op het zelfde ogenblik de lichten uitgingen. Zo was het vroeger inderdaad. Duis ternis in de huizen, duisternis op straat. Alleen een enkele spaarzame gasvlam op een hoek van een gracht of straat. Men tastte plotseling rond als een hulpeloze blinde. Men greep naar luci fers. zocht naar kaarsen of een petro leum lamp. Een enkele optimist was ér, die zei: Och, het zal zo 'dadelijk wel weer verholpen zijn. Maar het duurde en duurde. Vijf minuten, tien minuten, en in andere delen van de stad nog lan ger. De storing begon om 8.45 uur. Na 10 minuten had een deel van de stad weer licht en geleidelijk kon dè stroom in andere stadsdelen weer ingescha keld Worden. Na een., uur waren de lampen in de gehele stad weer bran dende. En, zoals het ook in de oorlogsjaren was, was het ook gisteravond. Kaarsjes op tafel, op schoteltjes of in flessen. Feeëriek maar allesbehalve modern en met maar heel weinig licht. Gelukkig beschikken wij over een aantal tech nici, die hun vak verstaan. De oorzaak bleek te zijn gelegen in het feit, dat bij een transformator en kele veilïgheidsdelen niet naar behoren functionneerden. Velen hebben de oorzaak gezocht in de brand, die gisteravond in de Am sterdamse electrische centrale heeft ge- wöèd, waardoor een deel van de hoofd stad zonder stroom kwam te zitten. Zij hebben het bij het verkeerde eind ge had. De storing in Alkmaar en omge ving en ook die in het Gooi. welke ter zelfder tijd plaats vond, hadden niets te maken met de brand jn de hoofd stad. En het alom tegenwoordige toeval was de oorzaak, dat juist op hetzelfde ogenblik Amsterdam, Alkmaar en het Gooi het zonder licht moesten stellen. Mr. dr. B. R. Canneman, de zojuist benoemde burgemeester van Hoorn, die als opvolger van mr. H. C. Leemhorst leiding zal geven aan het bestuur van dit in econo misch en cultureel opzicht zo belangrijke centrum van West-Friesland Op de Benelux-conferentie van vorige week is besloten de ge distilleerd-accijns in Nederland belangrijk te verhogen. Hoewel bedrag en datum van ingang nog niet bekend zijn, verwacht men in handelskringen zeer binnenkort een prijsverhoging van 2.Sl 3.— per LITER. Alle orders worden door ons (vrijblijvend) in volgorde van binnen komen en thans nog tegen de heden geldende prijzen uitgevoerd. bij 12 stuks 0.30, bij 24 stuks 0.40, Korting bij 6 stuks 0.20, per fl. of liter. De Vereniging „Cantecleer" heeft zich vijf jaar met het dienen van de toneelspeelkunst bezig gehouden. Vijf seizoenen heeft zij vele mooie toneel avonden verzorgd. Wel slaagde de ene opvoering soms iets beter dan de an der, maar er werd steeds serieus ge werkt. Gisteravond vond de vereniging een goed bezette zaal bij de opvoering van: De klucht van de Gestrafte met den Koorde", het mirakelspel van de Fran se schrijver Henri Gheon, vertaald door Wies Moens. Alvorens met de uitvoering te be ginnen werd het eerste lustrum van Cantecleer herdacht door de heer Spie kerman, die als bestuurslid mocht ge wagen van de vele avonden, die zijn vereniging in Alkmaar had gegeven. Hij dankte voor de steun, die de Ver. steeds had gehad. Er werden abonne menten uitgegeven. Maar daarmee heeft men nu gebroken. Opnieuw zal het do nateurschap worden ingesteld. Cante cleer hoopte dat dit velen aangenaam zou zijn en vertrouwde op aller sym pathie ook in de nieuwe vijf jaren te mogen rekenen. Aan de opvoering van Gheon's be kende stuk was veel zorg besteed en er was onder leiding van de gastregis seur Frans 't Hoen zeer serieus ge werkt. In dit stuk wisselen ernst en luim elkaar af, maar de grondidee is toch series Compostella is een Spaanse, be devaartplaats, waar de heilige Jacobus sinds eeuwen wordt vereerd. Een eer zaam vader trekt vanuit het Rijnland met zijn zoon, een wat 'zonderlinge fi guur naar het plaatsje, doch zij worden door het optreden van een herbergier on zijn vrouw in een vreemd avontuur betrokken. De hebzucht heeft Carmen en Es- camillo te pakken. Zij schijnen te zul len zegevieren, maar tegen het wonder is niets bestand. Vader en zoon kunnen naar huis terugkeren. De Rechter en de Gendarme zorgen in het stuk voor de meer komische taferelen. Regisseur 't Hoen heeft met de Can- tecleer-leden een verdiend succes we ten te behalen. Aan 't slot was er een luid applaus en werd aller werk ge waardeerd door prachtige bloemen, aangeboden aan mej. Bep Speet, die de enige vrouwelijke rol in het stuk ver tolkte. Jac. Beentjes speelde de rol van de vader uitstekend, vooral in 't eerste bedrijf. Toon Buissink had de zeer moeilijke rol van de wat vreemde zoon. maar hij heeft zich kranig van zijn taak gekweten en vader en zoon gaven opmerkelijk samenspel. Nol Wohrmann en Kees Keijsper als de rechter en de gendarme behaalden veel succes en vooral Kees Keijsper wist van zijn rol iets aparts te maken. Bep Speet als Carmen maakte 'n zeer goede beurt. Zij speelde met raffine ment de vrouw die hogere aspiraties heeft en Jan Fernêe die als gast mee speelde. was voor haar een zeer goede partner. En dit goede spel over de ge hele linie was een compliment voor Frans 't Hoen. die flink met 't ensem ble heeft gerennteerd Een liehtstorine midden in het eerste bedrijf was een handicap, doch niet van invloed op de prestaties van de uitvoerenden. G. Lezing voor slechthorenden Gisteravond werd in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Heul een bijeenkomst belegd door het dis trict Alkmaar van de Vereniging voor slechthorenden. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer N. de Jong, de spreker van deze avond, de heer W. Andreae, hartelijk welkom, Het speet hem, dat er voor deze inte ressante lezing niet meer belangstelling bestond. Hij hoopte, dat het een ge slaagde avond zou worden. De heer Andreae, die hoofd van de school voor slechthorende kinderen te Amsterdam is, zou spreken over het onderwerp: „Onderwijs en opvoeding van slecht horende kinderen". Nadat het bondslied gezongen was, gaf de heer Andreae een uiteenzetting over de werkwijze van de school. Daaraan zijn ver bonden elf klasse-leerkrachten, twee doctoren, één logopaedist, een zuster en enige vakleerkrachten. De school bestaat uit elf afdelingen en wel acht afdelingen voor slechthorenden en drie voor kinderen met gehemelte-defecten, De school is op het ogenblik overvol. Oorspronkelijk gaan er in een klas veertien kinderen, sommige klassen hebben er nu reeds zestien en nog staan er dertig kinderen op de nomina tie. Men is sinds kort ook met een kleuterafdeljng' begonnen voor kinde ren vanaf drie jaar, echter alleen met gehemelte-defecten. Op de school wordt normaal lager onderwijs gege ven. Dit is mogelijk doordat alleen kinderen met normaal intellect op de school worden toegelaten. De kinderen zitten in de klas in hoefijzervorm. De leraar of lerares zit dan op zijn hoogst één meter van de leerlingen af. Dat is vooral belangrijk bij het liplezen, welk vak een voorname plaats op deze school inneemt. Spreker wees ook op het misverstand, dat bestaat omtrent het doofzijn. Hij zeide, dat vele mensen de graduaties over het hoofd zien die tussen doof en normaal liggen. Vijf jaar lang moeten de kinderen na het verla ten van de school onder contröle ge houden worden. Met enige voorbeel den uit de practijk toonde spreker het nut hiervan aan. Na de pauze werd het werk van de school met enige lichtbeelden ge ïllustreerd. De heer De Jong dankte de spreker voor zijn interessante betoog, waarbij hij enige geschenken aanbood als blijk van waardering, waaronder een enveloppe met inhoud voor het schoolfonds. Aanbeveling rechter Arron dissementsrechtbank te Alkmaar De Arrondissements-rechtbank te Alkmaar heeft ter vervulling van een vacature van rechter in haar college de navolgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt: mr. H. P. A. Ach terbergh, substituut-griffier bij de Hoge Raad der Nederlanden; mr. A. W. Koch, griffier van en rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-recht bank te Leeuwarden; mr. J. A. Markus, substituut-griffier bij en rechter- plaatsvervanger in de arrondessements- rechtbank te Alkmaar. Mr. J. H. Vellinga, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Alk maar, tevens *wnd. substituut-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar, is tegen één van bovengenoemde candidaten met het lot afgevallen. Wielrijdster ernstig gewond Gistermiddag omstreeks vijf uur fiet ste een 15-jarig meisje op het Canada plein tegen een jongen aan en kwam hierdoor zo ernstig te vallen, dat zij door de G.G.D. naar het Centraal Zie kenhuis moest worden overgebracht. Een pees in haar linker been bleek ge scheurd te zijn en waaarschijnlijk heeft zij een gebroken knieschijf. WAARSCHUWING Het publiek wordt door de politie aangeraden om, voordat wordt inge gaan op de aanbiedingen vermeld In het gratis propagandanummer Septem ber 1949 van „De Prijsvraag", gevestigd Laan van Meerdervoort no. 220 te Den Haag, inlichtingen in te winnen aan het bureau van politie, kamer 12, alhier. Huisvrouwen bekeken schilderijen Gistermiddag hield de schilder*, mej. J. W. A. Knottenbelt voor de af' deling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een lezing met lichtbeelden. Deze lezing droeg de simpele titel „Schilderijen zien". Omstreeks half drie heette de voor. zitster van de afdeling Alkmaar, me' vrouw Swanenburg de Veye, de' velj belangstellenden, die in het Gulden Vlies waren samengekomen, van harte welkom. „Wij wanen in een streek die rijk is aan natuurschoon. Er ht. staat echter nog een schoonheid, één die door mensen gemaakt wordt. Dez( wordt niet door ieder zo gemakkelijk opgenomen als het natuurschoon, D, weg, die we moeten gaan vóór we dii schoonheid van de kunst in ons kun. ren opnemen, moet ons gewezen wor. den", aldus mevrouw Swanenburg Veye. Spreekster was daarom blij, dat een schilderes hier als gids optreden. Mej. Knottenbelt begon haar lezit| met er op te wijzen, dat, als men e» schilderij wil hebben dat „net echt' is. men beter een kleurenfoto kas kopen. Men moet een schilderij ooi niet direct mooi of lelijk noemen. Di smaak van de mens verandert ei groeit. Zo is het werk van Vincent van Gogh lang een gesloten boek ge. wees't, tot het een openbaring werd. Uit de tekening, die iemand drie dui zend jaar geleden op een rotswand maakte, welke een bison voorstelt, dij door pijlen getroffen ter aarde stort kunnen we de emotie van de jager- tekenaar waarnemen. Dezelfde emotl» zien we in de beelden, die ter versie, ring dienen van de gotische kathedra len. Een kunstwerk zou men kunnen beschouwen als een gefixeerde emotie. Achtereenvolgens werden hierna licht beelden van koppen, stillevens, land schappen, mens en arbeid, dierfigu ren en kinderen vertoond. Onder de koppen trok het zelfportret van Pieter Breughel sterk de aandacht. Ook de werken en speciaal de stijl van Rem brandt en Van Gogh werden onder de loupe genomen. Aan verschillende schilderijen was zeer duidelijk te zien in welke eeuw zij gemaakt .werden. Vcoral de zeventiende eeuw, de Gou den Eeuw, sprong duidelijk naar vo ren. Op al deze kenmerken van kleur, licht, vorm, stijl en tijdperk wees mej Knottenbelt haar toehoorsters en zij zeide te hopen, dat het zien van schil derijen voor hen een levensbehoefte zou worden. Mej. Knottenbelt eindig de met de woorden van Vincent van Gogh: „Het is een heerlijk ding naar iets te kijken en het mooi te vinden". Uitbreiding school voor buitengewoon L.O. In verband met uitbreiding van het aantal klassen aan de school voor bui tengewoon L. O. van 5 op 6 en met het oog op de invoering van eenvoudig huishoud- en kookonderwijs aan deze school achtte het hoofd der school het in 1946 reeds gewenst de school in het Victoriepark met 2 lokalen uit te brei den. De kosten van uitbreiding worden geraamd op f 26800, die voor de meu bilering der lokalen op f 5100. B. en W. achten het gewenst, gelet op de urgentie der uitbreiding, te trach ten thans reeds tot de uitbreiding over te gaan. De politie voetbalde Gistermiddag speelde het elftal van de gemeentepolitie te Alkmaar tegen de kampioenen van het vorig jaar, de politie uit Velsen. Alkmaar slaagde er in deze zware wedstrijd met 21 te winnen. Beide doelpunten werden ge scoord door de midvoor, inspecteur Ha- verlag. De midvoor van Velsen, Van Onselen, maakte van een misverstand tussen de keeper en de back gebruik om de eer te redden. Alkmaar, dat nu in de eerste klasse district West speelt, heeft van de vier gespeelde wedstrijden er twee gewon nen, één gelijk gespeeld en één verlo ren. WIJZIGING VERORDENINGEN MURMELLÏUS GYMN.. HANDELS SCHOOL EN HANDELSAVOND SCHOOL. B. en W. stellen de Raad wijzigin gen voor van bovengenoemde ver ordeningen: Voorgesteld wordt o.a. voor het Mur- mellius-gymnasium en de Handels school te bepalen, dat er 4 vacanties zullen zijn van even lange duur en op dezelfde dagen als de herfst-, kerst-, paas- en zomervacantie van de H BS. en dat geen onderwijs wordt gegeven de Zaterdag vóór en de Dinsdag na Pinkster, op 8 October en op koningin- neverjaardag. DIERENBESCHERMING. Zwervend is in de Spoorstraat aan getroffen een wit poesje, een half jaar oud en in de Frederikalaan no. 23 een zwart poesje pl.m. 6 weken oud. Ter beschikking zijn enige jonge zwarte poesjes, pl.m. 6 weken oud. Nog ls ont vangen voor het te stichten dierenasyl van mevr. dr. de H. f 2.50 en mej. K. f 4.15. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. GESCHILDE AARDAPPELEN EN VRUCHTEN De groentenhandel van de heer De •Jong op de Laat is dezer dagen ver rijkt met een machine die het mogelijk maakt, aardappelen, peren en appelen geschild te leveren De machine die ongeveer twee maanden geleden op de markt werd gebracht, is door een Ne derlander uitgevonden. Op de Kanaalkade had gistermid dag een hotsing tussen een vrachtauto en een nm-sonenauto plaats Hel rechter pa+hord van de auto werd afgerukt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. XTOOR DE ECONOMISCH het noodzakelijk, dat d< om dit te bereiken moet, s in het arbeidsproces zyn o Wat de kanker van de eigen ervaring. Ook de ov nieuwe ramp te voorkome de arbeidsmarkt voortdure worden doorlopend maatre gunstig wordt beïnvloed. Ze kan echter niet alles wanneer we hier even voo tikel zullen komen, dan m< bekwaam te zijn! Want er van een hernieuwde werklc ongeschoolden. Laat iedere< welke kleur ook, een heel pa hoog gewaardeerde wit! iy[EN HOORT tegenwoor toe geruchten, dat de ling van arbeiders weer gr< lijkheden begint op te levei de afgelopen jaren het g« weest, men kan soms de horen uitspreken, dat er, in geringe mate, weer spr: werkloosheid en er zyn er, d te toekomst niet zonder zor| zien. Ten einde deze uiterst materie zo goed mogelijk Dreigt er wee Werklooshe te komen? behandelen en onze lezers beeld te kunnen geven V£ stand, zoals die op het ons gewest is, hebben we lichtingen gewend tot het lijk Arbeidsbureau (G.A.B.' directeur, de heer L. Bands bleek ons de grootst moge! werking te verlenen. We in staat In een viertal a de vraagstukken, die zich verband met de arbeidsn naar we menen, helder licl pen. Uit de aard der zaak ons daarbij in de eerste streek, waarin we wonen, wil, dat dit gebied vrijwel ge bestreken door het G.A.B. t< Dit bureau omvat 10 rayo waarvan een kantoor is Deze kantoren bevinden zi< maar, Edam, Enkhuizen, D Hoorn, Medemblik, Purmer gen, Texel en Wieringerwei Onze gegevens hebben op dit gehele gebied, dat d genomen, omvat Noord-H noorden het Noordzeekanas zondering van de Zaan met en Beverwijk met omgevin De periode tot Als richtsnoer bij de sa: van dit artikel heeft o.a. overzicht van het aanta G.A.B. ingeschreven werk] van maand tot maand word den. De cijfers, die er geduren logsjaren op werden verm< natuurlijk geen juist beel werkelijke toestand. Het men er uit zou kunnen le dat de doorsnee-Nederland dagen er blijkbaar geen pr: (Ongecorrigeerd) Actie van boekver De Nederlandse Boekver heeft aan al zijn leden een gezonden naar aanleiding dat binnenkort onder de Englandspiel" een boek zal van Joseph Schrëleder. In laire wordt de boekhandelar ling gedaan van het be de leden te adviseren het étaleren of op welke ande: te pousseren, omdat de Bo: ning is, dat de Nederlandse pers er niet aan dienen me ken Schreieder geld te latei aau het Nederlandse volk hij zoveel kwaad heeft uitj Het één- en twe veertigste veto van De Sowjetunie heeft Dins Veiligheidsraad haar veer uitgesproken door een Frar te verwerpen om een waper de gehele wereld te houdi apparaat in hei leven te verifiëring van inlichtingen krachten en oorlogsmater' slag van de stemming was en twee (Sowjetunie en d tegen. Jacob Malik, de Russische woordiger, verklaarde, dat luut onmogelijk was een te houder, zonder rekening met de atoombom. Het een ste Russische v»to gold een voorstel, dat verzool t cm te procedure voor vol catie" var alle gegevens o Het raopo't /«n de eer conver.t'onelc bewar.ofiing algemene vergadering gez

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2