De Arbeidsmarkt in ons gewest Italië juicht handige oplichters toe Schermerhorns Raad besprak tal van problemen gaafste N teuws Laat Schreieder geen geld meer verdienen aan ons volk WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 Hoe hei was in hei jongsie verleden en wai er verwacht mag worden van de toekomst i. y/OOR DE ECONOMISCHE BLOEI VAN EEN LAND of van een streek is het noodzakelijk, dat de productie zo hoog mogelijk wordt opgevoerd en om dit te bereiken moet, afgezien van andere factoren, de gehele bevolking in het arbeidsproces zijn opgenomen. Wat de kanker van de werkloosheid betekent, weten velen onzer uit eigen ervaring. Ook de overheid weet dit en ze doet wat ze kan, om een nieuwe ramp te voorkomen. Ze heeft haar bureaux, waar het verloop van de arbeidsmarkt voortdurend wordt gade geslagen en in verband daarmee worden doorlopend maatregelen overwogen, waardoor de gang van zaken gunstig wordt beïnvloed. Ze kan echter niet alles alleen doen. Ook de bevolking moet willen. En wanneer we hier even vooruitlopen op de conclusies, waartoe we in dit ar tikel zullen komen, dan moeten we zeggen: Laat leder er voor zorgen vak bekwaam te zjjn! Want er is niet de minste twijfel aan of de eerste stoot van een hernieuwde werkloosheidsvloedgolf zal worden opgevangen door de ongeschoolden. Laat iedereen bedenken, dat een overal of een werkjas, van welke kleur ook, een heel wat betere beschutting vormt dan de door velen §0 hoog gewaardeerde witte boord! viEN HOORT tegenwoordig af en toe geruchten, dat de tewerkstel ling van arbeiders weer grotere moei lijkheden begint op te leveren, dan in de afgelopen jaren het geval is ge weest, men kan soms de verzekering horen uitspreken, dat er, zij het nog in geringe mate, weer sprake is van werkloosheid en er zijn er, die de naas te toekomst niet zonder zorg tegemoet zien. Ten einde deze uiterst belangrijke materie zo goed mogelijk te kunnen Dreigt er weer Werkloosheid te komen? behandelen en onze lezers een juist beeld te kunnen geven van de toe stand, zoals die op het ogenblik in ons gewest is, hebben we ons om in lichtingen gewend tot het Geweste lijk Arbeidsbureau (G.A.B.), waar de directeur, de heer L. Bandsma, bereid bleek ons de grootst mogelijke mede werking te verlgnen. We zijn daarom in staat in een viertal artikelen op de vraagstukken, die zich voordoen in verband met de arbeidsmarkt een, naar we menen, helder licht te wer pen. Uit de aard der zaak interesseert ons daarbij in de eerste plaats de streek, waarin we wonen. Het toeval wil, dat dit gebied vrijwel geheel wordt bestreken door het G.A.B. te Alkmaar. Dit bureau omvat 10 rayons,in elk waarvan een kantoor is gevestigd. Deze kantoren bevinden zich in Alk maar, Edam, Enkhuizen, Den Helder, Hoorn, Medemblik, Purmerend, Scha- gen, Texel en Wieringerwerf. Onze gegevens hebben betrekking op dit gehele gebied, dat dus, globaal genomen, omvat Noord-Holland be noorden het Noordzeekanaal met uit zondering van de Zaan met omgeving en Beverwijk met omgeving. De periode tot begin 1946. Als richtsnoer bij de samenstelling van dit artikel heeft o.a. gediend een overzicht van het aantal bjj het G.A.B. ingeschreven werklozen, dat van maand tot maand wordt bijgehou den. De cjjfers, die er gedurende de oor logsjaren op werden vermeld, bieden natuurlijk geen juist beeld van de werkelijke toestand. Het enige, wat men er uit zou kunnen leren is dit, dat de doorsnee-Nederlander uit die dagen er blijkbaar geen prijs op stel- s. de met het G.A.B. in aanraking te komen. De cijfers vertonen nauwelijks variatie. In de zomermaanden schom melt het aantal ingeschreven werklo zen om de 100; het loopt in de win termaanden op tot tussen de 200 en de 300. De gewone seizoenwerkloos heid komt er dus nauwelijks in tot uitdrukking. Vrees voor uitzending naar Duits land had daarbjj natuurlijk de over hand en men mag veilig aannemen, dat diegenen, die wel ingeschreven ston den, aanleiding hadden om te veron derstellen, dat ze voor uitzending niet in aanmerking zouden komen. Het wa ren over het algemeen ouden van da gen en inyaliden, zo verzekerde men ons aan het G.A.B. Vrede bracht verschuivingen. Toen Duitsland in Mei 1945 capitu leerde, bracht dit enorme verschuivin gen met zich mee. De onderduikers verlieten hun onderduikadressen. De boeren, bij wie ze in veel gevallen een onderdak hadden gevonden, verloren daarmee dikwijls een deel van hun ar beidskrachten. Veel jongelui namen dienst bjj de B.S. of meldden zich aan als oorlogsvrijwilliger. Het was waar lijk een volksverhuizing in het klein. Intussen waren het vooral de agra rische bedrijven, die een schier onuit puttelijke bron van werkgelegenheid vormden. Men moet daarbij bedenken, dat van mechanisatie op dat ogenblik nauwelijks nog sprake was. Auto's en tractoren stonden slf'hts in zeer be perkte hoeveelheid ter beschikking en een groot deel van het werk moest met de hand geschieden. Gebrek aan materialen was oorzaak, dat de indus trieën nog niet tot opleving kwamen. Ons gewest is echter dit zal in deze artikelen wel vaker blijken voornamelijk een agrarisch gebied. En de grote behoefte aan werkkrachten bij veeteelt, land- en tuinbouw was oorzaak, dat werkelijke moeilijkheden nauwelijks voorkwamen. Wel liep het aantal ingeschrevenen bij het G.A.B. in Juni scherp op en werd het totaal van 948 bereikt, doch dit was slechts van voorbijgaande betekenis. Het cij fer zakte in Juli tot 568 en handhaaf de zich op deze hoogte tot November. Opgemerkt zij, dat de feitelijke werkloosheid steeds nog ten dele ver borgen bleef, omdat de mogelijkheid op andere wijze dan door productieve rbeid in het onderhoud tevoorzien, bleef bestaan. Eerst na de geldsanering begon de werkelijke werkloosheid zich te open baren. Plotseling laten de cijfers dan een scherpe stijging zien en in Decem ber 1945 bedraagt het aantal 1005. Waarbij natuurlijk moet worden ver meld, dat deze stijging mede het ge volg was van de seizoenwerkloosheid, die zich iedere winter voordoet. Meer normale toestanden. Na het einde van 1945 maken de berichten van het G.A B geen melding meer van bijzondere omstandigheden en het is daarom, dat we, wanneer we in enkele volgende artikelen de gang van zaken tot heden willen trachten weer te geven, dit overzicht menen te moeten laten beginnen op 1 Janu ari. Hoewel enkele na-oorlogse om standigheden zich natuurlijk ook ver der deden gelden, was er een zekere rust ingetreden, die voorheen ontbrak. Bovendien waren verschillende van de allereerste moeilijkheden overwon nen. Men zou daarbij bijvoorbeeld kunnen wijzen op het vrijwel alge heel gebrek aan kleding en schoeisel, dat zich in 1946 hier en daar open baarde en dat oorzaak was, dat velen vooralsnog niet in het arbeidsproces konden worden opgenomen. De perio de, waarin het G.A.B. in de allerno- digste gevallen hielp bij de verkrijging van fietsbanden, overalls, rubberlaar zen en dergelijke, was ten einde. Langedijk (Ongecorrigeerd) Actie van boekverkopers De Nederlandse Boekverkopersbond heeft aan al zijn leden een circulaire gezonden naar aanleiding van het feit, dat binnenkort onder de titel „Het Englandspiel" een boek zal verschijnen van Joseph Schreieder. In deze circu laire wordt de boekhandelaren medede ling gedaan van het bestuursbesluit de leden te adviseren het boek niet te étaleren of op welke andere wijze ook te pousseren, omdat de Bond van me ning is, dat de Nederlandse boekverko pers er niet aan dienen mede te wer ken Schreieder geld te laten verdienen aan het Nederlandse volk, waartegen hij zoveel kwaad heeft uitgericht. (Van onze correspondent in Rome) JN DE ITALIAANSE KRANTEN wordt op het ogenblik terdege rekening ge houden met de smaak van het publiek. De lezers interesseren zich meer voor de dagelijkse kleine vergrijpen dan voor internationale politieke gebeurtenissen. Het belangrijke politieke nieuws op de eerste pagina wordt verdrongen door een lang artikel over misdaden van grote omvang. Een juiste opmaak van een dergelijk artikel heeft soms tot gevolg, dat de oplage in de volgende weken sterk stijgt. Maar ook de kleinere „gevallen" genieten een zorgvuldige behande ling en worden door het publiek met belangstelling gevolgd. Zakkenrollerij of het stelen van een fiets doen het publiek vaak in woede ontsteken; wanneer de dief niet vlug genoeg is, belandt hij, inplaats van in de gevangenis, niet zelden in het ziekenhuis. ge bediening een onschuldig meisje van het platteland! In het paleis van Justitie hebben ook de muren oren en niet alleen de die naren van de gerechtigheid. Een be scheiden mannetje hoorde de klachten van de statige heer, vroeg aan de mensen, die de heer zo voorkomend gegroet hadden, wie dat was, wandel de naar een telefooi'cel om in de gids op te zoeken waar Commendatore X woonde en verwijderde zich rustig. Onderweg ging hij naar een poelier om een, een commendatorehuishouding- waardige kip te kopen en begaf zich op weg naar het bewuste huis, waar hij al spoedig tegenover de landelijke „onschuld" kwam te staan. De com mendatore, zo vertelde hij, heeft zijn gouden horloge met ketting vergeten. Waarschijnlijk had hij het op 't nacht kastje laten liggen. Hij wilde het hor loge graag meenemen voor de com mendatore. De kip was voor het mid dageten, aangezien de commendatore van plan was vroeg te eten. In een café in de buurt verdiepte 't mannetje zich in 't ochtendblad tot 't gouden horlo^ het middaguur aan wees. Toen begaf hij zich opnieuw naar de woning van de commendatore, belde en verklaarde aan het dienst meisje, dat meneer voor een bespre king met twee zakenvrienden in de stad was opgehouden. Hij verzocht daarom aan de bode de gebraden kip, messen, vorken, borden en lepels „de zuiveren" mee te geven, zodat Het één- en twee en veertigste veto van Moskou De Sowjetunie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad haar veertigste veto uitgesproken door een Frans voorstel te verwerpen om een wapentelling over de gehele wereld te houden en een apparaat in het leven te roepen ter verifiëring van inlichtingen over strijd krachten en oorlogsmateriaal De uit slag van de stemming' was negen vóór en twee (Sowjetunie en de Oekraine) tegen. Jacob Malik, de Russische vertegen woordiger, verklaarde, dat het abso luut onmogelijk was een wapenieliing te houder, zonder rekening te houden met de atoombom. Het een-en-veertig- ste Russische v»to geld e»n ander Trans voorstel, dat verzocl t en-, ,.e»n geschik te procedure voor mii volledige verifi catie" var alle gegevens over wapenen. Het reopo't n de commissie voor convent'onele bewapening is naar de algemena vergadering gezonden. Voor politiek weinig belangstelling Voor bepaalde wetsovertredingen hebben de Italianen in het geheim een warme sympathie. Als een kassier van een bank, die jarenlang achter zijn loketje heeft zitten ploeteren en zwoe gen, er op een goeie dag met een paar millioen lires vandoor gaat, is er geen Italiaan, die het de man kwalijk neemt. Ook niet wanneer iemand met een scherp verstand niet de gewone weg bewandelt, doch met een origineel idee zjjn slachtoffer enkele Lires lich ter maakt en aan de algemene vrolijk heid prijsgeeft. Dergelijke gevallen worden in de kranten met evenveel zorg behandelt als de hoofdprijs van de toto of een erfenis uit Amerika. Pa koopt nieuwe schoenen. In Turijn kwam een heer met een klein jongetje aan dc hand een schoe nenzaak binnen. Hij zei tot de ver koopster: „Ik zou graag voor mij en mijn zoontje een paar schoenen willen passen". Aangezien de schoenenwin kels in Italië >p het ogenblik vol zit ten met schoenen en de klanten zeld zaam zijn, werden de heer en het jon getje met veel voorkomendheid be diend; zij hielden de nieuwe schoenen meteen aan en lieten de oude inpak ken. Toen ging de heer naar de kassa, keek in zijn portefeuille en schrok zich naarhij had niet genoeg geld bij zich en moest even naar thuis om wat hij te kort kwam te halen. Hij woonde dicht bij en was zó terug. De jongen bleef zo lang in de winkel op hem wachten. Het jongetje wachtte en be diende zichzelf in die tijd uit een doos je bonbons; de verkoopster wachtte en de chef aan de kassa eveneens. Na een poosje vroeg de verkoopster aan het jongetje hoe hij heette, waar hij woon de en waardoor zijn vader opgehouden zou kunnen zijn. Het jongetje gaf uit gebreid antwoord; alleen op de laatste vraag verklaarde hij, dat de heer zijn vader helemaal niet was. Het was een totaal vreemde meneer, die hem op straat had aangehouden, hem een doos bonbons gegeven had en hem een paar nieuwe schoenen had beloofd, als hij heel braaf zou zijn. En hij was toch braaf geweest „Iaat de kip niet koud worde Het volgende gebeurde in Milaan. Een statige heer, aan alle kanten groe tend en aan alle kanten begroet, be trad in gezelschap van een vriend bet paleis van Justitie. Hij vertelde aan zijn vriend, dat hij niet goed was uit geslapen en zowaar vergeten had zijn gouden horloge met ketting bij zich te steken. Het leven in Milaan vond hij niet zo prettig, o.a. omdat hij op zijn eentje een huis bewoonde, met als eni- Professor Berkhouwer over Christendom en Humanisme Voor het interkerkelijk comité voor Winterlezingen hield prof. Berkhou- v er, hoogleraar aan de V. U. te Am sterdam, Maandagavond een lezing over he onderwerp: „Christendom en Hu manisme". Na een elementaire schets van de ge schiedenis van het humanisme te heb ben gegeven, stelde prof. Berkhouwer het principiële onderscheid tussen het Humanisme en het Christendom aan de orde. Spr. wees er op, dat het humanis- mi de mens in het middelpunt stelt, terwijl het Christendom steunt op de Goddelijke openbaring. Naar sprekers mening kent het humanisme daarom gpen begrenzing en maakt het ontstaan van allerlei uitwassen mogelijk. Nietze's Uebermensch" is evenzeer van huma nistische huize als de Erasmiaanse vrij zinnigheid. Voor de Christen, aldus spr. i» er de grens, welke de Heilige Schrift stelt. Daarom zijn humanisme en Chris tendom geen elkaar aanvullende ele menten, maar onverzoenlijke contras ten. De lezing werd met belangstelling gevolgd. DE AANVOER VAN KOOL. De aanvoer van witte kool is thans vrij hoewel succes witte kool nog niet mag worden aangevoerd. De handels- prijs is vastgesteld op f 5 per 100 kg. TREEDT „ELCK WAT WILS" NAAR BUITEN? Naar vernomen wordt, overweegt „Elck Wat Wils" over binnen afzienba re tijd, meerdere voorstellingen te ge ven. Ongetwijfeld moet dat, gezien de prestaties van Zondag, toegejuicht wor den. Egmond aan Zee Verloren en wedergevonden De heer P. Zw. alhier miste dezer dagen een portefeuille met bijna f 1000, Zoals in ons dorp gebruikelijk is, liet hij de omroeper rondgaan en loofde een belangrijke beloning uit voor de t eerlijke vinder. Men kan zich zijn vreugde voorstellen, toen hij enkele dagen later zijn verloren gewaande portefeuille in de kast vond, waar hij hem zo veilig had opgeborgen, dat hij hem zelf niet meer wist te vinden! VORDERING VAN EEN WONING Bij besluit van 12 October hebben Ged. Staten een beslissing genomen inzake de vordering van een woning in de Emmastraat, eigendom van de wed. v. d. Plas, ten behoeve van het gezin J. Zwaan. Eigenaresse had aan gevoerd, dat de woning eerder toe kwam aan het gezin Jonker. Ged. Sta ten hebben het beroep afgewezen en B. en W. in het gelijk gesteld. AANBESTEDING Op Donderdag 27 October zullen B. en W. aanbesteden het schoonmaken van de openbare lagere school en het raadhuis, voor het jaar 1950. West - Graftdijk Viswedstrijd West Graftdijk -Oost Graftdijk Begunstigd door het mooie weer gingen Zondagmorgen om acht uur de leden van de visverenigingen West- Graftdijk en Oost-Graftdijk naar het Noordhollands Kanaal bij Oost- Graftdijk om daar de jaarlijkse vis wedstrijd te houden. Oost had voor deze wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld en mocht deze na de wedstrijd zelf mee naar huis nemen. Want toen er voor de laatste maal werd gefloten, kwam men voor Oost tot tachtig punten, terwijl West met de helft hiervan genoegen •lrje.-.est nemen. Over het algemeen werd er niet veel gevangen en het puntenaantal was hierdoor ook niet hoog. Zondag heeft West weer een wed strijd voor eigen leden en er zal dan gevist worden in het N.-Hollands Ka naai bij Spijkerboor. hij op kantoor met zijn vrienden kon eten. Het meisje pakte alles in een mand je, deed er een groot wit servet over heen en drukte de bode op het hart toch vooral op te schieten, aangezien de gebraden kip anders koud werd. Dat liet het mannetje zich geen twee maal zeggen De Italianen hebben plezier in deze geschiedenissen, waarvan de kranten uitvoerig melding maken. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 195. Oh, wat is die Samba ver schrikkelijk kwaad geworden door dat hete water, dat de kok in zijn helm gegoten heeft Hij rent met zijn ge vangene naar een boom en na hem eerst nog eens goed dooi elkaar ge schud te hebben, knoopt hij de neger kok om een boom vast. De kok is machteloos en kijkt Samba met een verdwaasde blik na. Hij heeft al vee) meegemaakt in zijn leven als Panko- kek, maar om nu als een lint om een boom heengeknoopt te worden, dat is ook voor de kok nog iets nieuws. Sam ba draait zich voldaan om. Zo. met die kok heeft hij afgerekend. Maar dan ziet hij daar nog een paar over blijvende zwartjes staan. „Wat?" toept hij razend, ..Loopt er nog meer van jullie gespuis rond?" En met een woe dend gebrul rent hij op de Panko s af, die hem echter niet afwachten Ze hebben nu al zo veel meegemaakt dat ze het op een lopen zetten. Niemand voelt er iets voor om in handen van Samba te vallen en om eer, boom heen geknoopt te worden. Dinsdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Driessen. In de vorige vergadering is het be sluit genomen het presentiegeld voor de raadsleden op 5,per vergade ring vast te stellen. Thans werd dit besluit ingetrokken, daar van Ged. Staten bericht is gekomen, dat voor 't Bezoeken van vergaderingen en com missievergaderingen een presentiegeld kan worden betaald van 4. Van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid was een verzoek in gekomen om subsidie van 10 cent per inwoner. Besloten werd dit bedrag toe te staan. Het Land- en Tuinbouwtentoonstel lingscomité te Alkmaar vroeg een sub sidie van 25,Op advies van B. en W. werd deze subsidie verleend. De N.H. Prov. Brandweerbond vroeg aansluiting van deze gemeente als lid, De kosten van het lidmaatschap bedra gen voor Schermerhorn 12,50. Op ad vies van B. en W. werd tot aansluiting besloten. Op een verzoek van Pro Juventute om subsidie stelden B. en W. voor om voor 1950 10 te verlenen, welk voor stel werd aangenomen.. De heer B. Plugboer (PvdA) vroeg of er geen ein de komt aan de aanvragen om subsidie. De voorzitter antwoordt, dat elke aan vrage van jaar tot jaar bij de begro ting wordt geregeld. B. en W. stellen voor om het oude transformatorengebouwtje te slopen en het onderste gedeelte intact te laten en het te beplanten met heesters. De voorzitter deelt mede, dat de aanne mer Schotsman de werkzaamheden zal uitvoeren voor 120. De heer Muntje- werff zou in plaats van heesters te planten liever het geheel zien bestraat. De heer W. Lakeman (PvdA) zag hier een goede plaats voor het zetten van een urinoir. De voorzitter antwoordde dat het gebouwtje moet worden opge ruimd omdat het niet past bij 't mooie monumentale Nederlands Hervormde Kerkgebouw. Daarom is het transfor matorenhuisje thans gebouwdop de speelplaats van de O.L.S. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen Eveneens het besluit tot het weder om verhuren van twee stukjes ge meentegrond aan mevr» wed. K. Ak kerman en de heer C. Laan voor de tijd van tien jaar. De gemeenterekening 1948 was groot in ontvangsten 97.832,40 en in uitga ven 94.387,12, met een batig saldo van 3.445,23. De kapitaaldienst was 12.121,70 in ontvangsten en uitgaven. De gewone dienst 1949 werd door af- en overschrijvingen gewijzigd, alsmede de kapitaaldienst door toevoeging van het soldo van 1948 op de gewone dienst. Z.h.s. wordt deze aangenomen. Aange boden werd de begroting voor 1950, welke door de commissie van de raads leden zal worden onderzocht. De heer Muntjewerff zou het wense lijk vinden, vóór de restauratie van de toren de gemeenteklok tijdelijk te her stellen, waarvoor de heer B. Roselaar zich beschikbaar wil stellen. Deze klok kost veel aan arbeidsloon, daar de ge meentewerkman ze tweemaal per dag moet opwinden. De kosten van een goed uurwerk bedragen 6.000,—. Spr. zal zien of die klokkengeschiedenis in de restauratie van de toren, die aan de kerkrestauratie moet vooraf gaan, kan worden begrepen. De heer W. Lakeman vond voor vreemdelingen in het bijzonder het ge mis van een urinoir heel erg lastig. De voorzitter antwoordde dat dit ongemak voor de gemeente veel groter is, maar achtte deze zaak reeds voldoende be sproken. De heer B. Plugboer wees op 't zand, dat voor de harddraverij op de straat was gedaan en Zondagavond tot groot ongerief van de bevolking niet was verwijderd. Ook achtte spreker de Dorpsstraat niet bijzonder geschikt voor het houden van een draverij, waaraan voor kinderen gevaren zijn verbonden. Wethouder J. Broersen antwoordde dat het zand door de jeugd op hoopjes was gedaan en dat de no dige voorzichtigheid in acht was geno men. De voorzitter voegde hieraan toe, dat er geen andere gelegenheid is en dat het voor kinderen in de Dorps straat altijd gevaarlijk is, vooral met het autoverkeer. De heer Van Langen (KVP) zeide dat voorzorgsmaatregelen zoveel mogelijk Werden genomen om ongelukken te voorkomen. De heef Valckx (KVP) merkte op dat de mo lens in de Schermer in een droge tijd als de afgelopen zomer heel erg het ge mis aan waterleiding gevoelen. De voorzitter merkte op, dat het PWN in de eerste plaats de rendabele gebieden voorziet. De meerdere kosten van aan sluiting zullen door de polder „De Schermeer" moeten worden gedragen. Het Witte Kruis Dinsdagavond vergaderde de Noord- hollandse vereniging het Witte Kruis, afdeling Schermerhorn in hotel Bont je. De voorzitter, de heer K. A. M. Dagelet, opende met een woord van welkom. Ingekomen was een schrijven van de commissie van Wijkverpleging met een gewijzigd ontwerp-reglement. De vergadering ging hiermede accoord. Met district Hoogkarspel van de N.H. vereniging het Witte Kruis deelde me de, dat men daar eenstemmig van oor deel is, dat de feestelijkheden voor de viering van het 75-jarig jubileum ten enenmale onverantwoord 2ijn. In ver band met de financiële moeilijkheden t.a.v. de regeling van salarissen en pensioenen voor de wijkverpleegsters stelde men voor, het bedrag van f 10.000 hiervoor te bestemmen en de herdenking zo sober mogelijk te hou den. De vergadering was het hiermede eens. De afdeling Schermerhorn zal de candidatuur voor het hoofdbestuur, ds. P. Keuning te De Rijp steunen. Hier na had de uitloting plaats van de ren teloze aandelen. VAN MARSDIEP TOT IJ Aan de gemeenteraad van Den Hel der is voorgesteld, tot Ged. Staten het verzoek te richten de salarissen van de wethouders met ingang van de nieuwe zittingsperiode (6 Sept. '49) te mogen verhogen tot f 4100. Te Den Helder is een op 17 Sept. 1948 ge pleegde inbraak in een grossierderij aldaar thans tot klaarheid gebracht De daders bleken twee Amsterdam mers te zij" Te Barsingerhorn is de boerderij van C. Pool door het hemelvuur ge troffen. Het voorhuis bleef behouden, doch het achterhuis ging in vlammen cp. De schade bedraagt f 50 a f 60.000 Tien jaar geleden is deze boerderij door hooibroei verbrand. De gemeenteraad van Schellinkhout heeft de gemeente^begroting voor 1950 reeds behandeld en goedgekeurd Tijdens het zware onweer is te Be verwijk de bliksem geslagen in de bovenleiding van de Spoorwegen Het treinverkeer had daardoor een kwar tier vertraging. Zaandam beschikt thans over stads autobussen. Men beweert aan de Zaan dat er geen plaats in Nederland is die over zo'n uitgebreid stadsnet beschikt St Pancras OPBRENG:»! BAZAR. De bazar der Vrouwenvereniging Draagt Elkanders lasten" welke 5 en t October werd gehouden, heeft netto 1500 opgebracht. De opbrengst is be stemd voor aanvulling en verbetering van het kerkelijk meubilair der N. H kerk. Beemster Glimlachje Schiet nou een beetje op, Mien, wil je 't hebben of zoek je wat anders? Castricum GESLAAGD Voor het propaedeullscb examen aan de Landbouwhogeschool le Wage- ningen slaagde de heer A. Overeem alhier. BIJEENKOMST VOOR GEPEN SlONNEERDEN De leden van de Bond van Gepen- sionneerden hebben zich door het min der mooie weer niet laten afschrikken en waren gisteravond in grote getale opgekomen om de ontspanningsavond in de Rustende Jager bij te wonen. In een kort openingswoord sprak de voorzitte, de hee Schenk, hierover zijn voldoening uit. Het entree van het Accordeon-duo HuibersBrandes bracht met een frisse mars en de Donauwelle er al direct de stemming in. De zangeres, mevr. Jansen, bracht zeer verdienstelijk verschillende liede ren ten gehore. De conferencier, de heer Glas, wist op geestige wijze het programma tot een geheel te maken. Bijzonder aardig was het optreden van een der leden, de heer Van Bovene, die enige nummertjes uit de oude doos ten beste gaf. Tijdens de pauze werd er een verloting gehouden, waarvoor de prijzen gratis beschikbaar waren gesteld. Het bestuur en in 't bijzonder de promotor, de heer G. Wouters, heeft de gepensionneerden weer een onver getelijke avond bezorgd. Koedijk GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot de heer C. Otto is geslaagd voor het tweede ge deelte van het diploma B als Scheeps- werktuigkundige. FAILISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van de N. V. Drukkerij en Uitgeversmaat schappij v.h. De West Friesche Kerk bode te Schagen. Rechter-commissaris is mr. R. W. J. C. van den Wall Bake te Alkmaar Curator mr. A. W. Bondam te Alkmaar. Besommingen l|muiden De aanvoer ven Dinsdag was: 4200 kisten, s inuvan 1350 met verse haring. Besommingen: stoomtrawler: IJM 71 f 13.300- KM 35 f 14.800; TJM 25 f30.900; 1 kustvisseJ (ÏM 23 f2260. De noteringen waren: per 1 kg: heilbot 2,65; gr. tong 2.50 2,40; gr. middel tong 2,25; kl. middel tong 2,30; tong I 1,90-1,85; tong II 0,95-0,87 en tarbot 2,35-1,95. Per 50 kg: tarbot II 92-81tarbot (I! 80; verse haring 23- 10,60; makreel 14,60 10,60; gr. schol 63; middel schol 67 48; kl. sehol 40-35; schar 28; poon 12,50 11,50; gr. schelvis 58-49; middel schelvis 47 38,50: kl. schelvis 28-25,50 wijting 20 -13,50. Per 125 kg: gr. kabeliauv' 216—156; koolvis 67—47.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3