Joegoslavië toch in Veiligheidsraad Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De R.T.C. voor grote beslissingen Rode gloed over China Chauffeur zat anderhalf jaar onschuldig gevangen Vrijdag 21 Oct. 1949 146e Jaargang No. 248 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Sowjeiunie zal de benoeming echier niet erkennen Wysjinskinieuwe inbreuk op handvest René Mayer won de eerste ronde Lucifers blijven nog schaars De Belgische socialisten tegen volksstemming ZWARTE KAT-BR5GADE DE DEUGDEN VAN DE „MOEDER DES LANDS" Coaster Claes Compaen antwoordt niet Collega Gabaglio is niet dood, hij leeft Justitiële fout aan het licht gekomen Philippijns crediet aan Djokja Republikeins kabinet1 achter Sultan van Djokja „Kussen", Zondag 6 November autorijden BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJkBSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten TWEE STEMMINGEN waren in Flushing Meadows nodig om Joegoslavië in de Veiligheidsraad te brengen en Wysjinski in woede te doen ontsteken. Met 39 stemmen op Joegoslavië en 19 op Tsjechoslowakije sloeg de algemene ver gadering van de Verenigde Naties de waarschuwing van de Sowjetunie in de wind en bleef Wysjinski niets anders over, dan op heftige toon mede te delen, dat Rusland Joegoslavië niet zal erkennen als lid van de Raad. De Sowjet- afgevaardigde noemde de verkiezing van dit land een schending van het Hand vest en van het gentlemen's-agreement, dat tot nu toe bestond over de wijze waarop de nieuwe leden van de Veiligheidsraad worden gekozen. „Door de ver kiezing van Joegoslavië wordt de Veiligheidsraad een werktuig in handen van het Anglo-Amerikaanse blok", aldus besloot Wysjinski. De vergadering ver volgde haar werkzaamheden. In de economische en sociale raad werden de volgende leden benoemd: Mexico, Perzie, Amerika, Pakistan, Ca nada en Tsjechoslowakije. De Domini caanse Republiek werd in de trust- schapsraad gekozen op de plaats van Oosta Rica, die zich had teruggetrok ken. Voorts werden per 1 Januari a.s. in deze raad benoemd Argentinië en Irak. Nederland heeft Donderdag de can- didatuur van Joegoslavië voor de zetel in de Veiligheidsraad gesteund, ver neemt ANP/Aneta van betrouwbare zijde te Flushing Meadows. Daar Joegoslavië precies het vereiste aantal van 39 stemmen heeft behaald, zou men de Nederlandse stem als door slaggevend kunnen beschouwen. Reacties op verkiezing Joegoslavië. De benoeming van Joegoslavië in de Veiligheidsraad heeft in Engeland alge mene voldoening gewekt, meldt Reuter uit Londen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken noemde de verkiezing in overeenstem ming met de geest van het Atlantisch Handvest. Volgens Kardelj, de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, zal de positie van Joegoslavië in de Veilig heidsraad „bijdragen tot de internatio nale samenwerking en vredelievende betrekkingen in de wereld. Wat Wysjinski ook zegt, Joegoslavië be hoort nog tot Oost-Europa, aldus Kardelj. In diplomatieke kringen bij de Ver. Naties acht m«n het protest van de Sowjetunie betrekkelijk gematigd. Toen Toen de voorzitter, de Phillippijn Homulo Donderdag de algemene ver gadering opende, vroeg Wysjinski het ■woord om mede te delen, dat het postulaat van Joegoslavië een beledi gende actie was tegenover de Sowjet unie. Voorzitter Romulo interrumpeer- do hier de spreker, maar Wisiinski deed alsof hij het gehamer niet hoorde en voltooide haastig zijn verklaring; waarop een applaus van de Oosteuro- pese delegaties volgde. Wysjinski zei- de woordelijk: „De Sowjetrussische delegatie verklaart zeer beslist, dat Joegoslavië niet mag, niet kan en niet zal beschouwd worden als een verte genwoordiger van de Oosteuropese lan den. Het in de Veiligheidsraad brengen van Joegoslavië zal door de delegatie van de Sowjetunie beschouwd worden als een nieuwe inbreuk op het Hand vest, waardoor de basis zelf, de fun dering van de samenwerking in de V.N. wordt ondermijnd." 39 tegen 19 Na een berisping van Romulo werd overgegaan tot de eerste stemming. Ge kozen worden Ecuador en India met respectievelijk 57 en 56 stemmen. Bij deze stemming werden op Joegoslavië 37 stemmen uitgebracht en op Tsjecho slowakije 20. Daar de vereiste meer derheid 39 stemmen was, was herstem ming noodzakelijk voor de derde va cante zetel. Thans kreeg Joegoslavië 39 stemmen en Tsjechoslowakije 19. Zoals bekend, bestaat de Veiligheids raad uit afgevaardigden van elf lan den. Engeland, Amerika, de Sowjet unie, China en Frankrijk hebben een permanente zetel, terwijl de niet-per- manente zetels laatstelijk werden ii. ge nomen door Cuba, Egypte, Noorwegen, Argentinië, Canada en de Oekraine. De laatste drie landen zijn op 31 Decem ber a.s. aan de beurt om af te treden. Wysjinski de vergadering verliet was hij in een opgewekte stemming. In sommige kringen te Belgrado acht men de verkiezing van Joegoslavië een harde slag voor het prestige van de Sowjetunie, niet alleen in het Westen, maar ook in de landen van de komin- form, dienovereenkomstig een ver groting van het prestige van maar schalk Tito. Volgens nog officieuze cijfers van de uitslag van de stemming in de Franse Nationale vergadering is de benoeming van René Mayer (radicaal) tot minis ter-president bekrachtigd. Mayer omschreef zijn programma als volgt: financiële stabilisatie; wederin voering van vrije onderhandelingen op collectieve basis tussen werkgevers en werknemers van particuliere bedrijven; beperking van het stakingsrecht van ambtenaren; bezuiniging van staatsuit gaven en uitgaven voor sociale dien sten, met inbegrip van reorganisaties in genationaliseerde bedrijven. De officiële uitslag van de stemming die naderhand bekend werd luidt: 341 stemmen voor en 183 tegen. Hoewel de socialisten besloten de investituur van Mayer als premier te steunen, wordt hun houding door vooraanstaande so cialisten als „uitermate gereserveerd" gekenschetst. In handelskringen is men van oordeel dat de schaarste aan lucifers nog vrij lang kan duren. Niet alleen de voorra den Belgische, maar ook die der Finse, Oostenrijkse en Zweedse lucifers zijn uitgeput, schrijft „De Volkskrant". Op 1 Juli jongstleden moest Neder land met Zweden een nieuwe overeen komst afsluiten voor de levering van lucifer-hout. De onderhandelingen zijn toen afgestuit op gebrek aan deviezen. Nederland onderhandelt thans met Belgie om een voorlopige invoerregeling te treffen, die zal duren totdat de Ne derlandse lucifer-fabrieken geen gebrek meer hebben aan hout. Deze invoer zal eventueel toch beperkt zijn, daar luci fers niet voorkomen op de lijst van vrij te importeren artikelen. Donderdagmorgen heeft het Belgische socialistische partijbestuur onder lei ding van Max Buset zich wat het prin cipe der volksraadpleging in de ko ningskwestie en de voorziene uitvoe ringsbepalingen betreft, volstrekt te gen de regering gekant. Het partijbe stuur heeft alle nodige maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bie den aan de verdere ontwikkeling van bet koningsprobleem. De Waalse liberale minister van openbare werken, Buisseret, heeft ver klaard van oordeel te zijn, dat Koning Leopold „door het land de beproeving van een volksraadpleging te besparen, en afstand te doen van de troon, de dynastie een grote dienst zou bewijzen". Minister Buisseret voegde hieraan toe, dat als de koning in Wallonië slechts 50 procent der stemmen plus 8 op zich zou weten te verenigen, de Walen zich voorbehouden dit resultaat uit te leggen ris een aanwijzing, dat de vorst zich moet terugtrekken. Onruststookster op Java? Van doorgaans goed ingelichte mili taire zijde vernam Reu' dat een guerrillabende, "e zichzelf „De Zwarte Kat-brigade" noemt en onder leiding staat van de communist Abidin Effen- di, de voornaamste oorzaak is van de huidige wanordelijke situatie in Oost en Midden-Java. Volgens bedoelde zegslieden zou de sterkte van deze ben de 2000 man, mogelijk meer, bedragen. De TNI zou deze zwarte katten niet drastisch willen aanpakken om rede nen van interne politieke aard. Vol gens welingelichte Nederlandse zijde is deze brigade een geheim genoot schap, onder communistische leiding en is haar doel chaos te verwekken. In Indonesische politieke kringen was men Donderdagavond niet geneigd, op een en ander commentaar te geven. Weerbericht Weersverwachting geldig tot morgenavond: Wisselende bewol king met vooral in de kustpro vincies nu en dan buien, som mige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder voorname lijk des nachts in het binnen land. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. (Van onze Haagse redacteur) QNDANKS DE STRUBBELINGEN op Oost-Java, die een schaduw geworpen hebben over de Ronde Tafel-conferentie, staan wjj aan de vooravond van grote beslissingen. Nog deze week zullen de definitieve stukken in de com missies ter tafel komen. De militaire commissie is met haar arbeid op tyd klaar gekomen. Het moeilyke punt van de positie der TNI kon bevredigend geregeld worden en al zijn er nog enkele kleine moeilijkheden, ook deze zullen over wonnen worden. Ook de culturele commissie is gereed, terwijl de sociale com missie in de slot-fase is getreden. De financieel-economische commissie kampt nog met enige moeiiykheden. Een oplossing zal daarvoor gevonden worden als de commissie van vier is ingesteld, die de definitieve schuldenregeling zal vast leggen. De staatregeling van de Republik Serikat Indonesia is Donderdag gereed gekomen en het Unie-statuut zal nu weldra zijn uiteindelijke formulering vinden. Ook Kanton werd veroverd door de communistische legers Prinses Wilhelmina heeft Donder dag het eredoctoraat in de rechten ontvangen van het Smith College te Northampton (Massachusetts). Dr. E. N. van Kleffens nam de bul voor prinses Wilhelmina in ontvangst. Bij de promotieplechtigheid verklaar de de promotor, dat prinses Wilhel mina gedurende 50 jaar „de recht vaardige en krachtige souverein van haar land" is geweest. „In vrede en oorlog was zij de belichaming van die deugden, die vele eeuwen lang ver bonden zijn geweest met een volk, dat heeft bewezen, dat een opmerkelijke aanleg voor industrie kan samengaan met de waardering voor de scheppen de kunsten, dat vrijheid verenigbaar is met orde en dat vredelievendheid niet duidt op een gebrek aan moed". De Nederlandse coaster „Claes Compaen", een ongeveer 500 ton me tend schip, dat Maandagochtend van Brunsbuttel in Duitsland met een la ding hout naar IJmuiden is vertrok ken, werd voor het laatst gesigna leerd in de monding van de Elbe, ter hoogte van de boei >,Elbe E". Sinds dien heeft men niets meer van het scheepje gehoord en Scheveningen Radio heeft dan ook alle op de Noord en Waddenzee varende schepen ver zocht naar de coaster uit te zien. Het is mogelijk dat de radio van het scheepje defect is geraakt of dat de kapitein met het oog op de zware zee- en en de houtlading een vlnchthaven heeft opgezocht. 'S MORGENS EEN UUR LANG GEEN RADIO Met ingang van 15 November, schrijft de Telegraaf, zullen de Nederlandse radiostations in verband met de elec- triciteitsbesparing de uitzendingen van 's morgens half acht tot half negen tot nader aankondiging staken. Dezer dagen werd gemeld, dat Ser- 'gio Gabaglio, verslaggever van het blad ,j*rovincia" te Como, vermoord was, nadat hij scherpe critiek had uitge oefend op het spel van de A. C. Como Inderdaad is, naar nader blijkt, Ca- baglio het slachtoffer geworden van een aanslag, die echter gelukkig geen fatale afloop had. Da journalist was door een zekere Maesani, een speler van Como, uitgenodigd om op het Volta-plein eens met hem te komen praten over het artikel. Hij gaf hier aan gevolg, maar was niet bedacht op de slaande argumenten welke Maesani viijwel onmiddellijk te berde bracht. Cabaglio is er met enkele builen en schrammen afgekomen en zal bij de eerstvolgende wedstrijd van Como ivederom present zijw om voor de ,.Provincia" verslag uit te breflgen. Toen in December 1946 een pakje met f 80.000 tijdens het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal Station te Amsterdam en vandaar per trein naar Axel verwis seld werd met een vervalst exemplaar met waardeloze papieren, viel de ver denking op de chauffeur van de ex peditiewagen, die er mee naar het station was gereden. Deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amsterdam, gehuwd en vader van 1 kind, werd door de Amsterdamse rechtbank, na een voor onderzoek van elf maanden, op 6 No vember 1947 tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van het voor arrest. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een particu lier detective, dat een der andere in zittenden van de expeditiewagen de ware schuldige moest zijn en dat dus Mulder ten onrechte was veroordeeld en onschuldig l'/i jaar gevangen had gezeten. Mulder, die onmiddellijk na zijn veroordeling in November hoger beroep had aangetekend, werd daarop door de procureur-generaal hij het Amsterdams gerechtshof, mr. J. Fa- bius, in vrijheid gesteld. De zaak te gen Mulder was toen echter nog niet door het Hof behandeld. De ware schuldige, zekere V., stond later met zijn vrouw en schoonvader voor de rechtbank terecht. Hijzelf en zijn schoonvader werden tot 3 jaar veroor deeld, zijn echtgenote tot 2 jaar. De directie van de Amsterdamse Bank bleef steeds van haar volkomen vertrouwen in Mulders integriteit blijk geven en heeft hem zijn salaris Rotterdam, dat in 1940 door de Duitse bomaanval zo zwaar werd gehavend, levert thans weer een veel beter aanzien. Hier ziet U Rotterdam van het 60 meter hoge gebouw van het gemeentelijke energiebedrijf af genomen. Rechts op de voorgrond is het scheep vaartmuseum, in het midden op de achtergrond de toren van de St. Laurenskerk en links op de ach tergrond de toren van het stad hui s aan de Coolsingel. De Republikeinse minister van Open bare Werken en Communicatie, Laoh is naar Manilla vertrokken, ter bespre king van een Philippijns crediet var. een millioen Amerikaanse dollar waartoe kort geleden was besloten. De eerste goederen zullen naar wordt gehoopt volgende maand naar de Repu- Oiiek worden verscheept. De schepen zullen naar de Philipijnen terugkeren met ladingen, afkomstig van Sumatra. De varkens in Hadeland in Centraal Noorwegen zijn aan 't niezen gesla gen. Vele niezende varkens moesten reeds worden afgemaakt, omdat men tot de ontdekking is gekomen, dat de kwaal overerfelijk is en bovendien nog moeilijk te genezen ook. Het niezen wordt veroorzaakt door kraakbeen- aanwas in de neus, waardoor het ade men wordt bemoeilijkt. Men veronder stelt, dat de ziekte met uit Zweden geïmporteerde varkens Noorwegen is binnengekomen. Maar met dat al zitten ze er toch maar mee, daar in Noorwegen. In het land van Trygve Lie nie zen de varkens, bij ons regent het be jaarde dames en in Kopenhagen, in Ko penhagen, daar bloeien de kastanjes. Voor de tweede maal dit jaar. En in de winkels liggen aardbeien te koop. Tn Australië verheugt men zich in het bezit van een minister voor Trans port. Deze autoriteit heeft een onder zoek doen instellen, omdat hij stapel op statistieken is. Maar zijn nasporingen gaven een ietwat verrassend resultaat te zien. Want in onomstotelijke cijfers stond bet daan Sleobts twee procent van de Australische bootwerkers vloekt. En 29.8 van de parlementsleden drukt zich gewoonlijk onparlemen tair uit. Minister Duggan heeft voorlo pig genoeg van onderzoekingen. De vuilophalers in Parijs gaan ook weer aan het werk. Ze hadden er geen rom meltje van gemaakt, maar het alleen maar vergeten weg te halen. En nu ma ken ze hun verzuim weer goed. Bij veilig met O» Rood? Het Republikeinse kabinet, dat Woensdagavond in Djokja bijeen is ge weest, houdt naar de waarnemend Mi nister van Voorlichting Abdulgani me dedeelde, strak- vast aan de aide mé- moire, die de Sultan van Djokja Zon dag aan de H.V.K. in Batavia heeft overhandigd. het binnenrijden van Vinita in Okla homa (ge mocht er nog eens komen, vrienden, men weet nooit, hoe een koe een haas vangt) ziet ge een bord met het opschrift: „Welkom in Vinita, de woonplaats van 7539 brave lieden en een paar dwarskijkers. Helemaal origi neel is dat niet, want Heine schreef reeds dat Göttingen beroemd was „wegen ihrer Universitat und Brat- wiirste". Tn een stad in Colorado heeft de ge meenteraad een wet afgeschaft, waar bij beperkingen worden opgelegd aan dames-hoedenpennen. Bij ons in Den Haag zijn we zo ver nog niet. Want daar mag je met die dingen nog niet eens de tram in. En dat is, in deze mo derne eeuw, toch wel schuw, vrienden De Kerkbode, het orgaan van de Ned. hervormde kerk in Zuid-Afrika, heeft een lezer scherp terechtgewezen, die het blad opgezegd had, omdat er foto's van kleurlingen in staan. Duizen den niet-blanken behoren tot dezelfde kerk als wij, schrijft het blad. Ik advi seer een gratis-proefabonnement voor meoee» Malen. ononderbroken uitbetaald tot zijn ver oordeling toe. De rechtbank construeerde de be wijsvoering destijds voornamelijk op ambtsedige verklaringen van de be kende politie-getuige deskundige en grapholoog dr. C. J. van Ledden Hul- sebos, die met grote stelligheid be weerde het handschrift op het ver valste pakket als dat van Mulder te herkennen. In werkelijkheid bleek het de vrouw van V. te zijn geweest,, die het adres op het valse pakje had ge schreven. Haar handschrift was, on danks aandringen van de zijde der Amsterdamse Bank, niet door een grapholoog onderzocht. vragen in hei Lagerhuis Vragen aan de minister hebben gisteren het Britse Lagerhuis ple zier opgeleverd, toen een Labour- lid de minister van opvoeding vroeg of het pak slaag, dat zes Londense jongens op school had den opgelopen wegens het kus sen van meisjes overeenkomstig de regel was. Onder grote hilariteit verklaar de minister Tómlinson, dat hij hieromtrent geen maatregelen zou nemen. „Ik kan mij voorstel len, dat de jongelieden het de moeite waard vonden", zo zeide hij. Het conservatieve lid Sir Thomas Moore noemde de kern van de zaak het volgende: „Was het kussen de straf waard? Als wij moeten aannemen, dat het emo tionele zich tot het physieke ver houdt als twee staat tot een, dan hebben de jongens niet te klagen gehad". Voormalig verzet verzoekt verbod van Schreieders boek De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland heeft de minister van Justitie verzocht de invoer, verkoop en publicatie van de memories van Schreieder te verbie den. De Raad voelt het als een uitda ging dat de man die talloze slachtoffers gemaakt heeft onder goede vaderlan ders juist in Nederland met memoires cp de markt komt Bovendien acht men het werk van de Parlementaire En quête-commissie door deze publicatie doorkruist. In 1949 2040 zelfmoorden in Parijs Radio-Parijs meldt, dat de eerste drie kwartalen van 1949 in Parijs 2040 per sonen zelfmoord hebben gepleegd. De meesten maakten gebruik van gas, sprongen in de Seine of stortten zich van de Eifeltoren, aldus een gemeente lijke statistiek. In 1939 werden in de zelfde periode 530 gevallen van self- moorden gemeld. De minister van Verkeer en Water staat heeft voor Zondag 6 November het Zondagsrijverbod opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1