Wrak van Staverse jol na urenlang zoeken nabij Oudeschild gevonden Tragisch gebeuren op de Waddenzee Bemanning door een grondzee overvallen Geen hoop meer Vervolg Stadsnieuws Instituut ging naar opera en Sehiphol Langedijk Burgerlijke Stand Berqen Oude Niedorp Rijwielpad nadert voltooiing Akersloot Heiloo Beemster tgmond aan Zee Pim, Pam en Pom en bet Afrikaanse avontuur NIEUWS UIT CASTRICUM Glimlachje Oudorp Koedijk Heer-Hugowaard Hugo Boys-SVW De Rijp dinsdag 21 nrtober 1949 «ank-kalender bijna ongemerkt te dag van het jaar IT e organisaties hebben ;nde blik reeds een ka- 950 doen verschijnen ;hoort de Spaarbank. ce ons door de Nuts. toegezonden, een betrek! naar met grote zorg uit! nder, welke reproducties sn 4-tai meesterwerken 17 eeuwse schilders. Al. ïprcrductie van het schil! Steen „Soo gewonnen uit de collectie van de n Beuningen uit Rotter. )e Spinster van Nicolaas lUis van Pieter de Hoogt, Nicolaasfeest van Jat ste drie werken uit het in Amsterdam, schrijfster Marie Schmit? ichterzijde van elk blad i van deze meesterwer- Alkmaar van de Faatspensionnering in Kinheim de najaars- laats van bovengenoetn- De voorzitter, de heer t Heiloo, opende de ver- rierp een terugblik op 't :oen. Hij besprak de ge- dering in Haarlem en in n memoreerde die met l-Holland van de platte- Woensdag in Alkmaar iruit bleek, dat allerwege ing voor de bond en 't beoogt: „een premievrij groeiende is. is, de heer IJ. Beintema, g uit over de gevoerde lij de bespreking van de mda werd besloten, dat in hun eigen gemeente opnemen met verenigin- het doel sympathiseren, ngen kunnen begunstig- fdeling worden voor een 2.50 tot 25.per jaar. ot de vergadering, dat deze winter één of meer rgaderingen zal houden zang of muziek, toneel- ellingen. Tevens werd in de gemeenten te in. r diegene, die voor de ss in aanmerking komen rzoeken lid van de bond meer daar in 1950 deze pt en een krachtige ac- oet worden om de reeds het geld te laten be- bleek, dat verschillende zig waren met de wer- twe leden. Met een op- winter met kracht pro- leren, sloot de voorzitter slaagde vergadering. der vond patent- nequin uit heeft zjjn uitvinders, iedere stad kan zich er emand in haar veste te nor een geheel nieuwe dacht op zich gevestigd t ons daarom genoegen lden, dat het een Alk- nu met een zogenaam- nequin voor de dag is eenvoudige instrument d, dat de maker er van, Verburg, die chef-eta- firma Snoek-De Gier, heeft aangevraagd. De is niet alleen etaleur, hef van het personeel, 'rvan is, dat hij van tijd de winkel helpt. Het s op, dat, als de adspi- r, gelokt door het mo- age de winkel binnen- coopster de confectie- sn tonen zoals zij dat m kan niet ieder ogen- lepop aankleden om het iurk te tonen en als men toonbank legt of ze in dt, krijgt men geengoe- van het model, burg, die in zijn twee- dit gemis goed voelde, experimenteren en na aagde hij er in een zeer iel te maken, dat aan isen voldeed. Het is een so model geworden, dat patent-mannequin kreeg, t een standaard waarop lemonteerd die de vorm heeft. De verkoopster nu maar tegen het mo- en het effect is volko- simpel, meneer, en het denderend goed" zei de tegen ons en wij kun- !en volkomen beamen. dernisering lierswinkel szaak van de Firma de Laat, die binnen- bestaat, heeft een al- usering en uitbreiding oeger werden alleen rwerken verkocht; op et men allerlei soorten irloges in de winkel de achterkant van de gewijs een etalage ge- ïter de werkplaats ge- fraaie neon-verlichting een aardig aanzien. BESCHERMING ing van het Centraal rft een grote rode ka king is een middelma- langharig, reu, lief ka- ir het te stichten asyl ut Sch-oorl 1. eur: C. Verwer, Baan- (Van onze Helderse correspondent.) nE BEMANNING VAN DE „DORUS RIJKERS" zag gistermorgen om half twaalf haar urenlang naarstig speuren naar de sinds Zondagmiddag vermiste Staverse jol op wel zeer trieste wijze beloond, toen op drie kilometer ten Zuid oosten van Oudeschild, nabü de rode ton nr. 3 van de Texelstroom, de mast van een wrakgeslagen zeiljacht drijvende werd gevonden. Daar geen zekerheid be stond, dat deze mast aan het vermiste vaartuig toebehoorde, keerde de redding boot i»iar Den Helder terug. Kort na de middag voer zij opnieuw uit, met aan boord de wnd. voorzitter der watersportvereniging „H.W.N.", de heer H. Roovers, en de hoofdinspecteur van politie, mr. J. Blanken, die het signalement van het scheepje kenden en tot hun diep leedwezen het vermoeden moesten bevestigen. Van de beide opvarenden, de heren K. Kos en E. W. Beth, was droevig genoeg geen spoor meer te bekennen. Gezien de richting van wind en stroom moet belaas worden aangenomen, dat zij bij de ramp het leven hebben verloren. Toen gistermiddag tegen half vier de „Dorus Rijkers" voor de tweede maal arriveerde op de plaats, waar nog geen etmaal tevoren zich een drama zonder getuigen moet hebben afgespeeld, was liet voor iemand die niet gewend is in een warreling van water naar wrak hout te speuren, haast onbegrijpelijk, dat schipper Piet Bot en zijn mannen die half onder water drijvende mast in het golvengewoel hadden ontdekt. Op enkele tientallen meters vóór de boeg van het douanevaartuig „Zeemeeuw", dat nu voor de reddingboot was uit gevaren en reeds voor anker was ge gaan, bevond zich een lichtgele streep, nauwelijks zichtbaar tussen de ruste loze witte schuimkoppen van de gol ven en het blauwig groen van het wa ter. De motorreddingvlet „C. K. Baas", die tegelijk met de „Dorus Rijkers" was vertrokken, en onderweg enige stuk ken wrakhout had opgepikt, kwam langszij liggen van de reddingboot, die met de kop in de golven in positie bleef. Schipper Bot stapte over op de vlet en onderzocht de drijvende mast, terwijl de commissaris van het Loods wezen, de heer A. van Lieshout, die zich met de voorzitter der commissie van plaatselijk bestuur der NZHRM, de heer J. Middendorp, aan boord van de reddingboot bevond, met behulp van een sextant peilingen nam en de juiste plaats van het wrak bepaalde. Het zeil niet gestreken Het bleek, dat het grootzeil niet ge streken was geweest en nu geheel on der water lag. Met een touw van het lopend want en een staaldraad van het staand want was de mast nog verbon den met het wrak, dat blijkens de pei lingen met een scheepshaak met de kiel op de zandbodem rustte. Op dit moment, bet was juist laagwater, stond er ongéveer twee meter water boven hét wrak. Hieruit meende men te kun nen opmaken, dat de jol niet was ge strand, maar door eéh grondzee was overvallen, terwijl de bemanning tracht te door het z.g. „vaarwater van dc Bol len" de haven van Oudeschild te be reiken. Zeer waarschijnlijk hebben de heren Kos en Beth, na aanvankelijk met het oog op de harde eb zoveel mogelijk in Oostelijke richting te hebben gestuurd en daarbij in het Malzwin terecht ge komen te zijn, de steven naar het Noor den gewend. Door de inmiddels opko mende vloed en de steeds sterker wor dende Zuidwesten wind moeten zij in Noordoostelijke richting achter de Bol len zijn weggezet. Toen zij Oudeschild dwars van zich zagen, moeten zij ge- tracht hebben tussen de Bollen door de Texelstroom te- bereiken. Onder nor male omstandigheden staat daarvoor ter plaatse te weinig water, maar door wind en stroom was de zee zodanig op gestuwd dat het scheepje zelfs buiten het vaarwater tussen de Bollen nog minstens vijf meter onder de kiel moet hebben gehad. Vermoedelijk is de toe stand voor de niet zeer zeewaardige jol précair geworden, toen storm en golven beide aan bakboord inkwamen, en heeft tenslotte een grondzee het scheep je gegrepen en vol water gestort. Door het gewicht van de viercylinder Ford hulpmotor en de metalen plaatjes, waarmee de houten scheepshuid op verschillende plaatsen was versterkt, moet de jol onmiddellijk gezonken zijn. Kustwachten gewaarschuwd Het schijnt dat de mast, die aanvan kelijk verticaal heeft gestaan, door de golven uit het mastspoor is gewrikt en tenslotte drijvende is geraakt. Aange zien de jol slechts aan de plecht voor een klein deel overdekt was (op de werf van de fa. De Wijn te Oudeschild zou o.m. een nieuwe kajuit worden aangebracht), achtten de autoriteiten het niet aan te nemen, dat de beide opvarenden zich nog in de gezonken boot bevonden. Zij moeten in de rich ting van de Friese kust of van Ter schelling zijn afgedreven. Daarom wer den de kustwachten van de Wadden eilanden en langs de Friese kust on middellijk radiotelefonisch op de hoog te gebracht. Helaas moest immers wor den aangenomen, dat de beide opvaren den om het leven waren gekomen. De 32-jarige E. W. Beth, eigenaar van de apotheek Koningstraat 64, was ge huwd en had geen kinderen. De 46- jarige heer K. Kos, van het wissel kantoor en loterij-agentschap Koning straat 76, was gehuwd en vader van een dochter. Ook buiten de kring van hun vrienden en relaties werd met gro te ontsteltenis kennis genomen van hetgeen hun was overkomen en van het onherstelbare verlies, dat de beide nog jonge families heeft getroffen. Slechts de bemanning van de „Dorus Rijkers", die in de inktzwarte nacht van Zondag op Maandag uren achtereen door dichte regensluiers een Wadden zee heeft afgezocht, die eindclozer en verraderlijker scheen dan ooit tevoren, zal kunnen bevroeden wat zich zo dicht bij de haven van bestemming moet hebben afgespeeld. Een ellendiger aanblik dan die kleine, blanke mast, die daar als een stille getuige rukte aan het gezonken scheepje, het rood-wit- blauw nog aan de gaffeltop, zal mén zich moeilijk kunnen voorstellen. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! Enkele door het Instituut van Ar beidersontwikkeling georganiseerde operaconcerten de laatste jaren gege ven, inspireerden leden en bestuur om eens „echt" een opera te zien. De keus was gevallen op „Madame But terfly" van Puccini, welke Zondag in de Amsterdamse Stadsschouwburg werd gegeven. Voor de meeste deel nemers werd dit een openbaring, voor velen was dit de eerste kennismaking met de opera. De Nederlandse opera heeft, voor zover wij dat kunnen be oordelen, een uitstekende vertolking gegeven van dit Japanse treurspel. So listen, koor en orkest wisten iets fijns te maken van dit werk. Vooral het optreden van de bekende zangeres Greet Koeman als Madame Butter fly was uitstekend. Verder is er geno ten van de prachtige zang van Gerard Holtham. Chris Scheffer als de Ame rikaanse zee-officier Pinkerton, was treffend, o.m. aan het einde van het lste tafreel. Prachtig was het duet met Greet Koeman. Jo v. d. Meent beschikt over een prachtige stem. Zij was het Japanse dienstmeisje Soezoe- ki. Indrukwekkend waren de décors, vooral in het lste tafereel en de to neelverlichting was keurig verzorgd. Alles liet een onvergetelijke indruk achter, 's Morgens was er een excur sie over het vliegveld Schiphol. Het grote gezelschap keerde na zo veel genoten te hebben voldaan huis waarts. Eén der deelnemers was de tolk van het gezelschap, toen hij de heer N. Majolée hartelijk dank zegde, voor de perfecte organisatie en hier mee kwam voor 1949 het einde van deze serie buitengewoon goed ge slaagde trips, die de deelnemers in contact brachten met mooie plekjes in de natuur, met de kunst en niet te vergeten met het technisch kunnen op elk gebied. Klaverjasclub ..De laatste troef" Door de klaverjasclub „De laatste troef', welke haar samenkomsten houdt bij de heer P. Oud op de Bergerweg werden de volgende resultaten behaald' 1 P. Oud—G. Landzaat 6361, 2 J. Hel dermanJ. Mors 5754. 3 J. Akkerman C. Tesselaar 5036, 4 Stam—H. Admiraal '498 punten. Geboren: Simon, z. v. Jan Knegt en Johanna M. L. Oberhaus. Johanna Maria, d. v. Cornelis Stoop en Johanna M. Koopman Cornelis z. v. Jacob de Groot en Geertje Glas. Cornelis Gerar- dus Maria, z. v. Johannes de Jong en Cornelia Bruijn. Anna Sophia, d. v. Pie ter 't Riet en Antje A. Hoekstra. Anna Maria, d. v. Petrus C. Mul en Catha- rina M. Bakker. Jan z. v. Albert Smit en Cornelia G. Schuur. Ondertrouwd: Adrianus J. Koe nis te Amsterdam en Guurtruida C. Bekker. Dirk van Heerde en Marijtje te-, Bruggecate. Getrouwd: Pieter de Boer, Heer- hugowaard en Elisabeth A. Bekker. Overleden: Johannes Henselmans 70 jaar, echtgenoot van Johanna L. Beemsterboer. Muziekpaedagogiek Dirigent Pranger heeft een lofwaar dig initiatief genomen. Hij wil trach ten het orkest dichter bij het publiek te brengen, meer begrip wekken voor deze muziekvorm. Het ligt in de bedoe ling, dat Donderdag a.s. een uitvoering van „Excelsior" in de concertzaal van „Tivoli" zal worden gegeven, waarbij de te brengen nummers door de direc teur zullen worden toegelicht, terwijl diverse instrumenten gedemonstreerd zullen worden. Dit is hoewel niet nieuw in de Langedijk nog niet voorgekomen, zo dat de heer Pranger de lof toekomt met oude methoden te breken en een werk van inderdaad grote betekenis aan te vangen. Afzet van kool baart zorg De afzet van kool baart in bet Noordhol landse kooldistrict zorgen. Door het wegvallen van de export naar Frankrijk en flauwe export naar andere landen heeft men de minimum prijs van witte kool van 6 cent per kg op de drie grootste veilingen weer tot 5 cent moeten terugbrengen. De minimum-prijs op de kleinere veilingen bedraagt 4 cent per kg. Aangezien de zuurkool- industrie het centrale inkopen van kool heeft losgelaten is door het ruime aanbod en de geringe vraag van het buitenland eveneens een prijsdrukkende tendentie ontstaan. Damlust In de eerste klas kon Fr. Slot het niet bolwerken tegen P Beers, terwi.il J Huitema en J. Zijp de punten deel den. S. Schuffelen liet de punten aan L. vd Welle. In de tweede klasse bleex G. V'-o ling de meerdere van A. Mosk. Jac Grootjes moest tegen P. Schuffelen met de halve winst geqpegen nemen. P MienisJac. Berkhout werd 20, even- els Jn. Weel—H. Engeringk. Tn de derde klas beet de junior K vd Hoven zo geducht van zich af dat zijn partij tegen R, Bekker in remise eïndigd" evenals de partij Jac. Oot- ï«rP_N. Kroon. P. Kramer won van H. Rutsen; H. Glas—W. Marsman 2—0. P. BroersenFr. Berkhout 20. Bekerwedstrijd Texel-Bergen 3—O De eerste bekerwedstrijd van Texel is geëindigd in een onbedreigde 30 overwinning op Bergen. Gedurende de gehele wedstrijd regende het hard, waardoor het veld zeer moeilijk te be spelen was. De eerste aanvallen waren voor Bergen, doch het bleek, dat de achterhoede van Texel met spil Boon aan het hoofd hiermede wel raad wist. Na ongeveer twintig minuten spelen kwam er vanuit de halflinie een scher pe bal; de Texelmidvoor Witte liep harder dan de achterhoede van Ber gen en met een goed schot gaf hij zijn club de leiding (10). Texel bleet aanvallen, doch liet verschillende kan sen onbenut. Na een benauwde tien minuten in de tweede helft wist Texel toch weer het heft in handen te krij gen. Bij een goed opgezette aanval kreeg Schermer de bal vrij op de rech tervleugel, een voorzet volgde en weer is het Witte, die de bal ineens inschoot (20). Tien minuten vóór het einde wist Jullens de bal op de linkervleugel vrij te maken, hij dribbelde er mee naar voren en gaf op het laatste mo ment een schitterend trekballetje naar Boswijk, die zijn club de 30 zege bracht. Bergen gaf zich hierna volko men gewonnen, waardoor deze stand ongewijzigd bleef. Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida M. M., dochter van J. H. Leijen en A de Boer. Lucia M., doch ter van M. J. van Veen en M. M. Wittebrood. Nelda A. dochter van C. Blokker en C. Boon. Petrus, zoon van P. Dekker en J. van 't Sant. Ondertrouwd: Govert J. Pruijt (Voor burg) en Dirkje Gemser. Getrouwd: Johannes N. Wittebrood en Anna Zalm. Overleden: Gerrit Slotemaker, 83 jaar, weduwnaar van M. Groenewoud. Pieter Ver duin, 82 jaar, echtgenoot van J. Venneker. loop der bevolking Op 1 September woonden er in Bergen 3929 mannen en 4571 vrouwen, totaal 8500 inwoners. Op 1 October telde de gemeente 3944 mannen en 4695 vrouwen, totaal 8639 zielen. De verschillende rijwielpaden langs de provinciale weg SchagenVerlaat en VerlaatNieuwe Niedorp vorderen aardig. Na eerst een geheel nieuwe paklaag te hebben gekregen, voor het grootste gedeelte van het oude mate riaal, werd daaroverheen een teerslak heengebracht en tenslotte met fijner materiaal afgewalst. Nu behoeven de weirijders geen gebruik meer te maken van de hoofdweg en is voor hen de verkeerssituatie minder gevaarlijk ge worden. Vergadering Het Witte Kruis Zaterdagmiddag 22 October kwam de afdeling Akersloot van het Witte Kruis in vergadering bijeen in café Koomen in De Woude. De opkomst was slecht. Naar aanleiding van de notulen werd opgemerkt, dat op het verzoek schrift aan de burgemeester om een onderhoud met het dagelijks bestuur over een te stichten badhuis geen ant woord was binnengekomen. De voor zitter zal de zaak eerst een in de ad viescommissie bespreken. Van de heer E. de Bie was een schrij ven ingekomen, waarin hij bedankte als bestuurslid. Dit ontslag werd aan vaard onder dankzegging voor de be wezen diensten. Besloten werd in de voorjaarsvergadering een opvolger te kiezen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering op Dins dag 8 Nov. te Amsterdam besproken. Besloten werd de candidatuur van ds. P. Keuning uit de Rijp te steunen. Als afgevaardigden werden aangewe zen de heren J. vd Schaaf en C. Hei» nis. De secretaris las daarna een ar- kel voor over „Streptomycine", het nieuwe geneesmiddel tegen tbc. Besloten werd enige nieuwe sputum- bekers aan te schaffen. De beide ma gazijnen zullen weer eens gecontroleerd en zo mogelijk aangevuld worden. Herbouw brandweerkazerne aanbesteed Deze week had ten raadhuize de aanbesteding plaats van de verbouw van de brandweerkazerne met bijbehorend lijkenhuisje, welke verbouwing grotendeels zal geschieden met oud-materiaal van de afgebroken openbare lagere school te Kogerpolder. Het werk is gegund aan de laag ste inschrijver voor f 4869,—, n.l. de heer Pronk uit de Schenner. BEROEP AANGENOMEN. Ds. R. Kaptein, proponent te Sint Pancras, op wie een beroep was uit gebracht door de Ned. Hervormde ge meente alhier, heeft dit beroep aange nomen, zodat dus tamelijk spoedig in de door het vertrek van ds. A. van Santen naar Sneek ontstane vacture is voorzien. Voor de derde maal „Het Zevende Gebod" Zaterdagavond gaf het zilveren „Falkland" voor de derde maal haar donateurs- en jubileumuitvoering in de Rustende Jager, alhier, voor een goed bezette zaal. Bij deze gelegen heid werd de jubileumgift, bijeenge bracht door donateurs van Falkland, door de heer Stam met een kernach tig speechje overhandigd, t.w. een be drag van ƒ195.Als men bedenkt, dat van deze opgebrachte gelden alle spelers en speelsters allereerst nog een cadeautje hadden ontvangen in de vorm van Eau de Cologne en bloemen voor de dames, en sigaren en sigaret ten voor de heren, is dit ongetwijfeld een prachtig blijk van medeleven met deze goede toneelvereniging. De heer H. Keesman, voorziter van Falk land, bracht hiervoor zijn diepgemeen de dank. Eveneens bracht hij dank aan de beide andere commissieleden, de heer Peters en mevr. Zoon. Dank bracht de heer Keesman ook aan de heer Jan Hoed als regisseur. Spr. ho dat deze de goede reputatie van alkland mede zal helpen hoog te houden. Ten slotte werd de heer Kooi man, die als gast de moeilijke rol van vader Dobbe in „Het Zevende Gebod'" had vervuld en zich daarvan op uit stekende wijze had gekweten, een boek voor zijn medewerking ten geschenke geboden. Na afloop volgde een bal, dat zeer goed geslaagd mag heten. Op 3 November a.s. zal voor Roch dale in 't Gulden Vlies „Het Zevende Gebod" worden opgevoerd, waarna op le Kerstdag in Sint Maartensbrug een opvoering zal gegeven worden van 't stuk „Hoera, wij erven". BURGERLIJKE STAND Geboren: Lipkje A., dochter van D. Dijkstra en J. de Vries. Overleden: Wilhelmina Commandeur, 70 jaar, echtgenote van A. Vestering, overl. te runnerend. KAPELAAN DE RIJK Kapelaan D. N. de Rijk, die be noemd is tot pastoor te Egmond aan Zee, zal Zondag te IJmuiden afscheid nemen. „Sint Pancratius" speelde „Vrouwe Regina" De toneelvereniging „St. Pancratius" heeft gisteravond in de tot de laatste plaats bezette zaal van café Roosendaal een opvoeiïng gegeven van het toneelspel „Vrouwe Regina". De avond werd geopend door mevr. Braken- hoff—v. d. Pavoordt, presidente der plaatselijke afdeling van de Ned. Kath. Vrouwenbond, voor welke vereniging deze toneelavond georgani seerd was. De heer D. van Diepen, voorzatter v an „Sint Pancratius" heeft het uit te voeren toneelstuk met enkele woorden toegelicht. De titel-figuur is een boerin en tevens pachtvrouwe van vele andere boerderijen. Zij is een vrouw zonder gevoel, die, om haar doel te bereiken, alle middelen te baat neemt. Haar pleegdochter Angela heeft precies het tegenovergestelde ka rakter. Vrouwe Regina heeft' dit meisje voor bestemd als echtgenote voor haar in de stad studerende zoon André. Het komt echter ge heel anders uit. De leden van „Sint Pancratius" hebben van dit toneelstuk een opvoering gegeven, die de stampvolle zaal enige uren heeft geboeid. De hoofdrollen werden vertolkt door Rie Breed- veld, Ans Sneekes, Thijs de Nijs en Ber Castri- cum. Met de overige leden van het gezelschap hebben zij de dames van de NKVB een mooie avond bezorgd. FANCY FAIR VOOR HET R. K. JEUGDWERK. Vanaf Vrijdag tot en met volgende week Woensdag houdt de Katholieke verkennersgroep „St. Willibrordus" een fancy fair in het Jeugdhuis aan de Overtoom. Bovendien staat er een bij zondere attractie op het programma in de vorm van een zgn. Vlaamse kermis. De opbrengst van deze activiteiten is bestemd voor het r. k. jeugdwerk te Castricum. 200. Nu, jullie begrijpt, dat ter ere van de terugkeer van Pepi een groot feest aangericht werd. Samba zelf rust heerlijk uit van alle vermoeienissen. Hij ligt in zijn hangmat en ook Pim Pam en Pom hebben een goed plaatsje gekregen „En wat willen jullie nu als beloning hebben," heeft koning Samba aan hen gevraagd Pim, Pam en Pom kijken elkaar eens lang aan „Limona de!" klinkt he1 dan driestemmig. „Oké dat kan gebeuren." roept Samba. En Samba, de koning der apen, weet hoe hij iemand koninklijk moet onthalen Want even later wordt er een vat limonade aangerukt endat vat wordt boven de hoofden van Pim, Patn, Pom en Pepi opgehangen. Uit het vat komen vier slangetjes ^voorschijn en die krijgen d hondjes en Pepi in hun mond gestopt „Zoen ga nu je gang maar" roept de Koning lachend .Als jullie het op hebt, dan komt er wel weer een ander vat! Maar of ze het in één keer allemaal opgedronken heb ben? Ik betwijfel het! U was zo vriendelijk uw hoed af te zetten, mevrouw, zoudt u zo aardig willen zijn hem weer op te zetten? Uitvoering van het Thuisfront-Comité Ja werkelijk lezer, als men doorzettings vermogen bezit is er van alles te bereiken. De leden van het Thuisfront-Comité Oudorp zijn toch werkelijk geen geboren tonelisten en ook geen opera-zangers. Maar toch is het hun gelukt om de burgers van Oudorp een paar genoeglijke avonden te bezorgen. Zij brachten Zondag en Maandag' een revue, getiteld „Alles komt weer goed". Na het openingswoord van kapelaan Brinkman nam het spel een aanvang. Kleine voordrach ten, schetjes uit het werkelijke leven, zang en declamatie, dit alles was netjes in elkaar gepast en het geheel vormde een keurig aanzicht. Vóór de pauze voelde het gezelschap zich nog' wat onwennig, maar dat was na de korte pauzering geheel .verdwenen. Toen kreeg men ook meer het publiek op zijn hand. Een betere microfoon was wel óp haar plaats geweest. De belichting was prima en hierdoor kregen de Yellow-Greens een fleurig aange zicht. Deze acht Oudorpse schonen wisten op een spontane wijze in enkele liedjes het ver trek en leven van onze jongens overzee uit te beelden. Alhoewel deze liedjes als tweestem mig bedoeld waren, kon slechts een kenners oor het verschil opmerken. Deze tweede stem had forser uit de hoek moeten komen, wat slechts gunstig op het geheel had kunnen werken. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden. Ongeveer 1000 loten werden verkocht. De heer Sprinkhuizen, onder wiens leiding deze avond werd gegeven en alle overige mede werkenden kunnen op een uitstekend geslaagde avond terugzien. De opbrengst zal ten goede komen aan de jongens van de parochie Oudorp, die momenteel in Indonesië verblijven. AFD. VAN „HET WITTE KRUIS" IN VERGADERING BIJEEN. De afdeling vergaderde Zaterdag avond in café Butter. De opkomst was matig. De voorzitter, burgemeester Schellinger, dankte de afgetreden voor zitter voor de vele diensten aan het Witte Kruis bewezen. De voorzitter deel de mede dat de heer Sloof als be stuurslid zitting blijft houden. Hij be sprak hierna de onverkwikkelijke ge schiedenis van het niet verzekerd zijn van het personeel van „Gezinszorg" en wijkzuster. Deze zijn thans in vrijwil lige verzekering ondergebracht wat niet juist is, maar een dezer dagen zal ten gemeenntehuize 'n bespreking plaats hebben, die vrij zeker aan deze toe stand een einde zal maken, zodat hun een sociale rechtspositie zal worden toegekend. Op de beschrijvingsbrief van de al gemene vergadering werd om een be drag gevraagd van f 10.000 voor de a.s. herdenking van het 75-jarig bestaan Daar de vergadering niet veel wist op welke wijze dit bedrag zal worden be steed, werd besloten, de afgevaardigde vrij mandaat te geven. Dit geldt ook voor de andere zaken. Als afgevaardigden werden gekozen burgemeester Schellinger en mevrouw Van MeursKeizer penningmeesteres van Gezinszorg. Bij de rondvraag werd door de heer Sloof namens de wijkzus ter Gorissen dank gebracht voor het te harer beschikking stellen van een licht motorrijwiel, wat reeds zeer goe de diensten heeft bewezen. Mestput was moeilijke hindernis voor motorrenners De deelnemers aan de KNMV-rit moesten Zaterdag een lastige hindernis nemen aan d» Beverwijkerstraatweg. Zij waren verplicht in een grote boog om de hooiberg en een land- bouvvschuur te rijden, waarbij sommige rijder», die het aangegeven parcours verwaarloosden, midden in een mestput terecht kwam. Burgemeester sprak op fancy-fair van „Dorcas" Zaterdag hield de „Dorcas" een fancy-fair in het gebouw van de kleuterschool, waarvan ae baten ten goede kwamen aan de zending- blinden en het restauratie-fonds voor de Ned. Herv. kerk. Vóór de aanvang van de verloting, die in de avondvuren plaats vond, sprak burge meester Smeets een kort woord tot de aan wezigen. Hij hoopte, dat door deze versterking van het restauratie-fonds spoedig met de restau ratie van de kerk begonnen kon worden, waar door dit cultuur-monument behouden blijft. SCHAAKCLUB „DE PION" BINNENKORT LID VAN K.N,S.B. De plaatselijke schaakclub „De Pion" telt op het ogenblik twintig leden en heeft het voor nemen over enige tijd uit te komen in dó competitie van de Ned. Schaakbond* Voor de onderlinge competitie werden 4» volgende partijen gespeeld H. Tiemsra—Th. de Smalen Vs—Vs» C. J. Heeck—D. Keetbaas 1—0; Walt. Uhl—J. van Ravenzwaai Vt—C. Ben nes—Werner Uhl 1—0; Notaris van Cranen- lurgh—Roman, 0—1; Kooiman-J. Zaal 1—0; P. J. Zwart—P. Bouwen 0—1; B. Beentjes—Dr. de Jongh afgebroken. tuinbouwvereniging „ons belang". Bij de tuinbouwvereniging „Ons Belang" werden gisteren de volgende prijzen genoteerd: Sla 33 y2i bloemokol 2138, sprui ten 2346, knolselder ie 914%, dubbe le bonen 64—76, bospeen 8—13, was- peen 10 y211, andijvie 5%10, snij bloemen 55, pronkbo'nen 1428, groe ne kool 9%, prei 16%, witlof 3638, rentegevers 70. ELFTALLEN VAN VITESSE SPELEN ZONDAG NIET In verband met de kerkelijke viering van het Christus Koningsfeest zijn voor de Vitesse-elf- tallen Zondag geen wedstrijden vastgesteld. Op Zondag 6 November vindt waarschijnlijk de in haalwedstrijd plaats teg'en Kinheim, NIEUWE GEMEENTE-TUINMAN Per 1 November zal de heer G. de Vries, alhier, in dienst treden als gemeente-tuinman. De heer De Vries was werkzaam bij het PWN. PERSONALIA Als opvolger van de heer A. Horsten is de heer J. Kloes benoemd tot secretaris van de afdeling gymnastiek der sportvereniging Vi tesse. VOOR SIMAVI Aan de propaganda-avond, welke ten bate van de SIMAVI Woensdag'avond in de zaal van café Roosendaal gehouden wordt, zullen ook medewerken het Castricums Dubbel-Man- nenkwartet en de solist Henk Marcker. Er zullen er maar -weinigen geweest zijn die dachten dat bovengenoemde wedstrijd doorgang zou vinden. Op het tijdstip van aanvang regende het pij- pesteien, maar beide ploegen wilden graag spelen en zo werd dan een uurtje gewacht. Toen Pluvius wat milder ge stemd was, werd de wedstrijd begon nen. Het terrein vertoonde hier en daar plassen welke tijdens de duur van de wedstrijd groter werden. Er werd ech ter van beiden kanten netjes gespeeld zodat de arbiter niet behoefde in te grijpen. Hugo Boys had het beste van het spel en vooral de spil en rechtshalf blonken deze middag uit door uitste kend de bal langs de grond te plaatsen. SVW speelde daartegen iets te door zichtig maar was niettemin steeds ge vaarlijk. Dergelijke wedstrijden op' glad veld zijn meestentijds voor de ge lukkigen en ook nu was dit zo. Ballen die door de doelverdedigers gemakke lijk kunnen worden gestopt verdwenen, nu in het net. Het werd 10, 11, 2I, 31, 32 en toen heeft Hugo Boys werkelijk enige malen geboft. Had op dat moment SVW van de kansen ge profiteerd waarschijnlijk was de eind uitslag anders geweest. Men wist hier echter de kansen niet te gebruiken en toen H. de ver opgedrongen S-backs vorbij kwam werd het 4—2 en kort daarop 52. Wel hield S. moedig vol maar tot doelpunten kwam het niet meer. BEROEPEN Bij de Ned. Herv. kerk te Heerhu- gowaardVenhuizen is beroepen ds. A. Schouten, predikant bij de Prot. kerk in Indonesië. Bezoek van de commissaris der Koningin Maandagmorgen werd door de Commissaris der Koning'in een bezoek gebracht aan de ge meente Graft. Nadat de Commissaris, die ver gezeld was van de chef van de eerste afdeling Prov. Griffie, mr. M. van Manen, door bur gemeester Dalenberg was verwelkomd en doof mr. Van Manen de gebruikelijke inspectie be treffende de gemeente-administratie was ver richt, werd in de raadszaal, waar op één na alle raadsleden aanwezig waren, een kopje kof fie gedronken. Van de verleende audiëntie werd door één ingezetene gebruik gemaakt. Alvorens een zelfde officieel bezoek aan de g'emeente De Rijp werd gebracht, heeft men de, in staat van verval verkerende, Ned Herv. kerk bezichtigd, naar aanleiding van een reeds gedane poging, welke zonder succes is geble ven, om deze kerk te restaureren, tevens in verband met het grote gevaar dat de kerk oplevert door loswaaiende leien. In De Rijp werd een glaasje wijn aan geboden. Hier was de belangstelling van de zijde van de raadsleden buitengewoon gering. Alleen de wethouder J. P. Poel was aanwezig, In de korte tijd, ongeveer een uur, werd met zeer veel belangstelling het mooie raadhuis bezichtigd. Ook hier werd een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. kerk, doch om g'eheel an dere reden. Hier werd met bewondering het prachtige interieur in ogenschouw genomen. Om ongeveer 12 uur vertrokken de commis saris en mr. Van Manen naar de Beemster, om ook daar het gebruikelijke vierjaarlijkse bezoek, wat door oorlogsomstandigheden voor het laatst in 1937 plaats had, af te leggen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3