Minister Lieftinck houdt voet bij stuk 8 :ater Kort Bestek tGUNE 7 DAAG VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Frankrijk heeft weer een regering Zeventien Belgische liberalen achter de volksraadpleging Hatta keert volgende week terug Tien millioenste Nederlander heeft reeds drie duizend opvolgers Twee medici delen de Nobel-prijs Einde van voorrangswegen in zicht? li EATER gaai het! Vrijdag 28 Oct. 1949 146e Jaargang No. 254 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN l Bereid iof overleg, maar zonder dwang Bezorgdheid over de schuldenregeling in Indodesie Beige n in Januari ter stembus? Kanaalzwemmer dook huis binnen Afnemend buiig mei nachtvorstgevaar S.S.-er dook onder bij een „kameraad'' Het gerecht grijpt in Souvereiniteii wordt vóór 30 December overgedragen PRAAG WIJST NU FRANSEN UIT In 1946 werden 280.000 babies geboren Eerste zware sneeuwval in Zwitserland Een Portugees en Zwitser Frans toestel met 48 passagiers vermist De bokser Cerdan aan boord Tot 1952 zuinig met electriciteit Centrales onvoldoende Auto's krijgen een persoonsbewijs" N) STACPOOLE CELL, CYRIL 14 jaar. uur. 0 uur. uur. 0 uur. ,*vi er Bros-filro boven 14 jaar. ontdekking in i FRANKEUR. onder gelelde. U zult schud uur. 30 uur. koop. ntevergoeding ca. IHOEK, Haarlem. 172. iet te krijgen, BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.eik woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen, t 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) UET KERNPUNT van het uitvoerige debat, dat de Tweede Kamer dezer dagen houdt over de vergoeding van de materiële oorlogsschade, is de vraag of integraal op bassis van de vervangingswaarde of slechts gedeeltelijk ver goed zal worden, wat verloren is gegaan. De regering wenst een gedeeltelijke vergoeding met in enkele gevallen integraal. Donderdagmiddag heeft de minister Van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, dat in een redevoering van ruim twee uur #n drie kwartier, gewijd aan de beantwoording van de talrijke sprekers over dit onderwerp, nog eens uiteengezet. schuldenregeling in Indonesië. Hij was er lang niet in alle opzichten van overtuigd, dat de bestaanszekerheid van de Nederlanders in Indonesië zo hecht zal blijven als tot voor kort. Dan zal door de Nederlandse regering hulp geboden moeten worden! Dat is één kwade kant van het fi nancieringsvraagstuk. Als tweede noemde de bewindsman, dat het geld verkregen zal moeten worden door besparingen, maar uit deze besparin gen moet ook verdere industrialisatie mogelijk gemaakt worden. Voorts hield hij rekening met het gevaar van in flatie o.a. tengevolge van de schade vergoeding. Afwijzend stond de bewindsman te genover verlenging van de periode voor de aflossing van annuïteiten van f 250 millioen van 50 tot 70 jaar, omdat we de na ons komende generaties niet te zwaar mogen belasten. Het nodige geld zal uit de belastingen moeten komen. Daarom vroeg hij de Kamer hem niet lastig te vallen met verzoeken om be lastingverlaging. Sommige afgevaardigden aldus de minister gaan uit van de stelling: oorlog is een gemeenschapsdaad en daarom is vergoeding van de geleden schade gemeenschapsplicht. Zij con strueren daaruit een recht voor de ge troffenen op volledige vergoeding. Prof. Lieftinck was echter niet be reid de gehele oorlog als een gemeen schapsdaad te beschouwen. In 1940 bijvoorbeeld was hij meer het consta teren van een feit dan van een daad. En het bevrijdingsproces in 1944-"45 jg, materieel gesproken, een van bui ten af over ons land komende ramp geweest, waarvoor de Nederlandse legering geen aansprakelijkheid had Een rechtsgrond voor volledige ver goeding nam de bewindsman niet aan. Met j-nr. Oud zeide hij, dat gezocht moet worden naar het optimum tus sen het sociaal rechtvaardige en het economisch en financieel mogelijke. Men kan niet aan de gehele groep van getroffenen integrale vergoeding ge ven als daardoor de overblijvende groep van de bevolking, die de nodige bedragen moet opbrengen, daardoor beneden het peil van 1940 zakt. Als bijvoorbeeld 50 procent der bevolking alles kwijt is en men gaat integraal vergoeden, dan zal de overige 50 pro cent zijn bezittingen moeten afstaan In dat geval kan men slechts aanspraak maken op een vergoeding van 50 procent, zodat ieder wat over houdt. In het wetsontwerp is verwezen lijkt, dat de zwakkere minder kan lij den dan de sterke en dat hij daarom ook meer geholpen moet worden. Ten gevolge van de vele moeilijke facto ren kan dit beginsel niet tot in zijn strikte rechtvaardigheid doorgevoerd worden, maar het benaderen van een op zichzelf juiste gedachte, achtte de minister beter dan het achterwege la ten van maatregelen. Ernstige bezorgdheid sprak de mi nister uit over de ontwikkeling van de Bidault geslaagd Georges Bidault (MRP) heeft gister avond als premier een motie van ver trouwen gekregen in de Franse Natio nale Vergadering. Bidault kreeg 56 stemmen boven het minimum dat hij moest verkrijgen. Onmiddellijk hierna heeft hij zijn kabinet samengesteld. Hierin hebben o.a. zitting: Georges Bidault (MRP) minister-president; Henri Queuille (Radicaal) vice-premier en minister van staat; Jules Moch (Socialist) vice- premier en minister van binnenlandse zaken; Rene Mayer (Radicaal) justitie en Robert Schuman (MRP) buitenland se zaken. Van de achttien ministers zijn zes lid van de Republikeinse Volkspartij (MRP); vijf van de Socialistische; drie van de Radicale partij; twee nagenoeg Radicalen en twee gematigden. r\E BELGISCHE SENAAT heeft Donderdagmiddag het wetsvoorstel-Struye tot het houden van een Volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold met 109 tegen 65 stemmen goedgekeurd. Vóór stemden 92 leden van de Katholieke Volkspartij en 17 liberalen. Tegen stemden zeven liberalen, vijf com munisten en 53 socialisten. genwoordigers zal worden goedge keurd. De behandeling van het voor stel in de Kamer zal, naar verwacht wordt, niet eerder dan in de tweede helft van December geschieden. De katholieken beschikken in de Kamer niet over de absolute meerderheid (er ontbreken twee stemmen), doch het laat zich aanzien, dat verscheidene li beralen, zoals thans in de Senaat is geschied, zich vóór het voorstel-Struye zullen uitspreken. De Volksraadple ging zal dan worden gehouden 40 da gen na de afkondiging ervan in het Staatsblad, dus in de maand Januari De stemming zal verplicht zijn en de telling der stemmen zal regionaal ge schieden. De verklaring van de heer IJsselmui- den heeft de indruk gewekt, zo eindig de de minister, dat de KVP de algeme ne beschouwingen wil besluiten met een motie, waarin de Kamer uitspreekt, dat zjj in nader overleg met hem wil treden, als hij aan bepaalde met name genoemde bezwaren tegemoet komt. Gaarne was hij tot overleg bereid, maar niet als hem eerst concessies worden afgedwongen. Daarom was de motie, zo als de heer IJsselmuiden die wil voor stellen voor hem onaanvaardbaar. Hij hoopte op overleg.zonder motie Gistermorgen kwam een Belgische personenauto met grote snelheid, uit de richting Utrecht door Loenen aan de Vecht gereden. Doordat de bestuur der, de bekende Belgische Kanaal zwemmer Dumoulin niet met de moei lijke situatie ter plaatse op de hoogte was, nam hij de bocht bij hotel ,,'t Raadhuis van Kronenburgh" te zwak waardoor hij het huis, bewoond door de weduwe W. B. binnenreed. De auto kwam eerst tot stilstand toen zij de voorkamer halverwege was binnenge drongen. Dumoulin liep geen letsel op. Nu het wetsvoorstel in de Senaat de steun van niet minder dan 17 libe ralen genoot, wordt in politieke krin gen te Brussel verwacht, dat het voor stel ook in de Kamer van Volksverte- In de koude lucht, die reeds giste ren het gehele land overstroomde, ontwikkelden zich tal van buien, die plaatselijk metonweer en hagel ge paard gingen. De buiïgheid zal sterk ajnemen. Het K.N.M. 1. verwacht dan ook alleen in het Noordelijk deel van ons land enkele buien. Wanneer de koude lucht snachts tot rust komt, daalt de temperatuur aanzienlijk, waarbij plaatselijk van morgen reeds lichte nachtvorsten op traden. Ook in de komende en mor gennacht moet men plaatselijk op flinke nachtvorst rekenen. Op de Oceaan ontwikkelde zich reeds een nieuwe depressie, die nu nog vrij langzaam naar het Oosten koerst en mogelijk tegen Zondag de wind weer bij ons zal doen toenemen en naar het Zuidwesten doen draaien, waarbij de kans op nachtvorsten weer af- en de regenkansen weer toenemen In Noord-Scandinavie is inmiddels de nachtvorst weer ingevallen met temperaturen van -5 tot -10 gr. Celcius Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen over dag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemen de bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog weer. Weinig verandering in temperatuur. De afdeling opsporing politieke-de- linquenten van de recherche der Rijkspolitie, staf gewest Amsterdam, is er in geslaagd op de Kloveniersburg wal te Amsterdam aan te houden de oud-S.S.'er Theo Out, die er in ge slaagd was eind 1945 uit de Harskamp te ontsnappen en zich sindsdien schuil te houden. Gebleken is, dat hij waar schijnlijk de gehele tijd ondergedoken en in dienst is geweest van een boek handelaar aan de Overtoom, die zelf als politiek-delinquent veroordeeld is. In verband hiermede werd ons na mens de procureur-fiscaal bij' het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam medege deeld, dat in de toekomst zeer streng zal worden opgetreden tegen lieden, die het nodig oordelen politieke-de- linquenten wier opsporing verzocht wordt te verbergen of in dienst te nemen. In het bijzonder wanneer deze mensen zelf politiek-delinquent zijn geweest, zullen de maatregelen die tegen hen worden genomen, niet mee vallen. In verband hiermede kan ge meld worden dat ook de boekhande laar is gearresteerd. Op het eind van de eerste week van November zal drs. Mohammed Hatta, lei der van de Republikeinse delegatie ter RTC, naar Indonesië vertrekken. Hij zal via Egypte reizen en daar zijn reis een korte tijd onderbreken. Dit deelde de Republikeinse vice-president mede in een interview met de speciale correspon dent van ANP-Aneta. Hatta verklaarde over het verloop van de zaken na de RTC, dat na ratificatie door de parlementen in Indonesië vertegenwoordigers van de deelgebieden bijeen zullen komen voor overleg betreffende de keuze van een president. De souvereiniteitsoverdracht zal geschieden vóór 30 December. Op vragen over de stand van zaken ter RTC zeide Hatta, dat de schulden kwestie nagenoeg is opgelost en dat behalve het vraagstuk Nieuw-Guinea nog enige punten betreffende trans ferregelingen en militaire aangelegen heden ter bespreking over zijn. Hatta verklaarde, dat de onderhandelingen steeds in een vriendschappelijke geest verlopen, ook wanneer de standpunten diametraal tegenover elkander staan. Ten aanzien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische nabuur landen sprak Hatta van „hechte sa menwerking" die niet gericht zal zijn tegen derden. De samenwerkende lan den zullen met kracht bijdragen tot het dienen van de vredesgedachte in de wereld. „Verbetering van de le vensstandaard in Zuid-Oost-Azie is van het hoogste belang", aldus Hatta, die hierbij wees op de vele punten van structurele overeenkomst in deze landen. De Tsjechoslowaakse regering heeft het vertrek binnen 12 uur geëist van de militaire attache Georges Helliot en zijn assistent Marcel Salabert. Beide diplomaten worden ervan beschuldigd, dat zij met een diplomatieke koerier 4 kg uraniumerts uit Tsjechoslowakije naar Frankrijk gezonden hebben en ge poogd hebben inlichtingen over de Tsjechische uraniummijnen te verkrij gen. Een voormalig employe van de Franse ambassade, Gervais Garcette en twee Tsjechen zijn in verband met de ze zaak gearresteerd. Geboortegolf na de bevrijding „U kunt er van verzekerd Zijn, dat wij in deze maand de tien-miilioenste Ne derlander hebben gehad, want al is een redelijke aanwijzing van de tien- millioenste dan niet mogelijk, wel mag worden aangenomen, dat onze bevolking in de afgelopen weken de 10 millioen heeft overschreden. Op 1 October j.l. telde Nederland n.l. 9.993.268 zielen en volgens beschikbare voorlopige cijfers en schat tingen moet dit thans een 3000 boven de tien millioen zijn, aldus deelt de directeur-generaal van de statistiek mede. Een zeer laag sterftecijfer buitenland is de toestand zoals gezegd, Dat wil dus zeggen dat omstreeks het midden van October 1949 deze nieuwe mijlpaal werd bereikt. Daar mee heeft sinds de eeuwwisseling, toen de vijf millioen juist was overschre den, een verdubbeling plaatsgevonden binnen nog geen vijftig jaar. Nam in ons land in deze vijftig jaren de bevolking toe met 100 pet., in de andere West- en Noordeuropese landen, met uitzondering van Denemarken, bleef de toeneming in dit tijdvak be neden de 40 pet. De grote vermeerde ring van onze bevolking is allereerst gevolg van de bijzondere natuurlijke groeikracht, d.w.z. door een veel groter aantal geborenen dan elders. Doch, en dit stemt tot grote dankbaarheid, vooral ook aan de zeer gunstige gezondheids toestand van ons volk. Dank zij de vooruitgang der medische wetenschap, de uitbreiding en verbetering van de hygiënische en sociale zorg en voorzorg is het sterftecijfer in ons land gunstiger dan overal elders in de wereld. Bij een sterftecijfer als in het begin van deze eeuw, zouden in 1948 niet ruim 70 dui zend, doch bijna 170 duizend personen zijn overleden. Terwijl een pasgeboren kind 50 jaar geleden een gemiddelde kans had om 47 jaar te leven, is thans deze kans 67 jaar. Ten opzichte van het In het vorige etmaal had Zwitserland zijn eerste zware sneeuwval van het seizoen. De meeste sneeuw viel op de weg over de Furkapas, tussen Ander- matt en Meiringen en op de St Gottpas, waar ongeveer 15 cm werd gemeten Ook op de wegen over de Grote St. Bernhard, de Grimselpas en de Klau- senpas is sneeuw gevallen. Het Salzburger Marionetten-theater, de grote attract ie van de Salzburger fiestspiele, zal onder auspiciën van de N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss een groot tournee door Nederland maken. Op het program ma staan o.m. opera's van Mozart, Anna Pavlova, de stervende zwaan. Mozart aan het spinet. De Nobelprijs voor physiologie en geneeskunde is toegekend aan twee geleerden gezamenlijk. Het zijn dr. Walter Rudolf Hess van het physiolo- gisch instituut van de universiteit van Zürich en prof. Antonio Egas Moniz van de universiteit van Lissabon. Professor Moniz, 75 jaar oud, is een wereldberoemde neuroloog. Hij was de eerste die door middel van een opera tie een mentaal gebrek verhielp In {iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii Venray hebben twee onverlaten met een schaar het haar van een 20-jarig meisje afgeknipt. We zijn natuur lijk allemaal nog onder dje Indruk tigd en over de stad hangt een ver- van de storm van de laatste dagen. Qisteren, vrienden, heb ik u ver teld van die meneer in Phila delphia, die alles afwist van het hu welijk en zo, en die toch niet met z'n vrouw overweg kon. Dat er bij trou werij nog veel meer gekke dingen pestende stank, vooral door de grote Moet u horen, wat er in Rijssel is kunnen gebeuren, wordt bewezen hitte. De stakers willen meer loon, gebeurd: Daar woei tijdens een slag door het volgende verhaal: Een jon- maar de communisten zeggen: „Je regen het dak van een treincoupé. geman in Amsterdam zou vandaag krijgt toch stank voor dank en dus De reizigers trokken aan de noodrem trouwen en daarom had hij een be- wordt er niet onderhandeld". Dich- en kregen een droge coupé. Service drag aan geld opgenomen en in huis ter bij huis gebeuren ook gekke din- vóór alles. - gen. In Zuid-Limburg opereert een gehaald om de kosten van de brui loft te bestrijden, de limonade en de maniak, die het, met een scheermesje sprits en zo. En laat nou vanmorgen bewapend, op kledingstukken van alles verdwenen zijn, plus de spaar centjes van moeder en het geld van pa, bij mekaar duizend pietermannen. Een ingedrukte ruit werkte voor de politie zeer verhelderend, maar van de dieven nog geen spoor. Staf Nees, de beiaardier uit Mechelen, die onlangs nog de nieuwe beiaard in Heiligerlee bespeelde, is van zijn fiets gewaaid en heeft zijn pols op zes plaatsen gebroken. Voorlopig zal hij dus het klavier met rust moeten la ten. Jn Calcutta staken de mannen van de „reiniging" en nu ligt er in de straten al 15.000 ton huis vuil. Dat moet u niet uitbibberen. Vijftienmillioen kilo. Reeds zijn tal rijke apen, honden en ratten vergif- Jn heel Zweden zijn nog maar vijf ooievaars overgebleven. Nu zul- voorbijgangers voorzien heeft en in len er tien uit Noord-Afrika worden ingevoerd. Waarschijnlijk daalde het geboortecijfer der Zweden te sterk. Lekker gecompliceerd zijn de uit vindingen geworden van speelgoed, waarmee je elkaar zo gauw mogelijk naar de andere wereld kimt helpen. Bij Hawaii gaan de Amerikanen vanaf duikboten raketten afschieten, die een straalmotor hebben en die een atoombom kunnen meenemen. Ze zijn negen meter lang en wegen zeven ton. En ze vliegen met een snelheid van 640 tot 800 kilometer per uur. Woensdag zijn in Frankfort 2.856 Duitse krijgsgevangenen uit Sowjet- Rusland teruggekeerd. Als er nog een paar honderd van die groepen ge- Ik ben de volgd zijn, zullen ze allemaal weer tienmillioendrieduizendderde all thuis zijn. 1927 vond hij de „cerebrale angiogra- fie" uit, een methode om de bloedva ten van de hersenen zichtbaar te ma ken, waardoor het mogelijk werd her sentumors te onderkennen en op te sporen. Moniz is vroeger minister van Buitenlandse Zaken en gezant in Ma drid geweest. De 68-jarige dr. Hess is oog- en hersenspecialist. Sinds 1917 is hij directeur van het physiologisch instituut te Zürich. Hess werd win naar wegens zijn ontdekking van de functionele organisatie van de centra le hersenen voor de coördinatie der werkzaamheden van de interne orga nen. WEER EEN ROOFOVERVAL IN PARIJS Vier met tommyguns gewapende mannen hebben Donderdagmorgen vroeg in Charenton, een voorstad van Parijs, een auto van een bankinstel ling overvallen. Zij wisten met een buit van drie millioen francs in hun eigen auto te ontkomen. zeer gunstig. Bij het huidige Belgische sterftecijfer b.v. waren in 1948 in ons land niet ruim 70 duizend doch ruim 120 duizend sterftegevallen te betreu ren geweest. Een geboortegolf Na de bevrijding is er sprake geweest van een geboortegolf. Tegen gemiddeld 180.000 geborenen in de jaren vóór de laatste wereldoorlog werden in 1946 niet minder dan 280.000 babies aange geven. Wel is sindsdien weer een daling in getreden, doch dit betekent b.v. dat het aantal nieuwe leerlingen bij het lager onderwijs, dat thans en in de eerst volgende jaren van 180.000 tot 200.000 zal bedragen, in 1952 opeens tot 270.000 zal oplopen. Voorts zal de gehele leer plichtige jeugd, thans rond ll/2 mil lioen jongens en meisjes, in 1955, als de tien-millioenste wereldburger naar school gaat, bijna twee millioen kinde ren tellen. Deze ontwikkeling zal zich voortzet ten en reeds thans valt te berekenen, dat b.v. in 1963 het productieve deel onzer bevolking, d.w.z. de 15 t.m. 64- jarigen, met ruim 20 pet zal zijn ver meerderd. Een toestel van de Air-France, dat met een bemanning van elf koppen en zeven en dertig passagiers op weg was van Parijs naar New York, is ter hoog te van de Azoren boven de oceaan ver mist geraakt. Het vermiste toestel is om 21 uur van Orly vertrokken en werd hedenoch tend te half tien in New York ver wacht. Een van de passagiers is de Franse middengewicht-kampioen Mar cel Cerdan, die na een verblijf van en kele weken in Parijs naar de VS terug keerde om zich voor te bereiden op de ontmoeting om de wereldtitel met de Amerikaan Jake la Motta. Aan boord van het vermiste toestel bevond zich ook de bekende violiste Ginette Neveu. De piloot van het vermiste toestel is Jean de Lanoue, een der beste piloten van de Noordatlantische lijn, die reeds 670 vlieguren op zijn naam heeft staan. De Minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft ter gelegenheid van de officiële inbedrijfstelling van de synthesegas fabriek van het stikstofbindings- bedrijf der Staatsmijnen te Heerlen verklaard, dat de huidige apparatuur der electriciteitscentrales nog niet by machte is de stijging van de energie behoefte geheel op te vangen. Vermoedelijk zullen, ondanks de grootste krachtsinspanning, de elec- trische centrales pas in 1952 in staat zijn aan de behoefte te voldoen. Daarom is het nodig in de periode van November tot en met Januari het electriciteitsverbruik in de spitsuren te beperken. Zodra de eerste nieuwe centrales en het koppelnet in 1952 vol tooid zullen zijn, zal de noodzaak tot het bezuinigen op het electriciteits verbruik in de spitsuren tot het ver leden behoren. ACHTTIEN JAAR VOOR BRAVO Het Amsterdams Bijz. Gerechtshof, heden uitspraak doende, veroordeelde de beruchte V-man Mozes Brandon Bravo tot 18 jaar gevangenisstraf. Op de zevende wegverkeersdag van de K.N.A.C. heeft de minister van ver keer en waterstaat mr. D. G. W. Spitzen mededeling gedaan van een nieuwe ver schijning op verkeersgebied. Het betreft hier de kentekenbewijzen voor auto's die binnenkort de nummerbewyzen zullen gaan vervangen. Deze „persoonsbewijzen voor auto's" zullen een beter en doelmatiger over zicht van het nationale autopark moge lijk maken alsook betere veiligheids contróle. Dit laatste is zeer nodig indien men alleen ai bedenkt, dat 15 a 20 'h van het wagenpark ouder dan 10 jaar is. Men denkt er aan, aldus vervolgde de minister, voorschriften voor maxi mum snelheid buiten de bebouwde kommen op te heffen. Het is gebleken, dat men internationaal wenst vast te houden aan de regel ^rechts gaat voor". Hoewel in Nederland de opvatting overweegt, dat alleen al om psychologi sche redenen de regel „voorrang aan snel verkeer boven langzaam verkeer" behoort te worden toegepast, denkt men om internationale redenen het „rechts gaat voor" weer in te voeren. Voorts vestigde de minister de aandacht op de wenselijkheid om rijbewijzen te diffi- rentiëren naar de soort voertuigen waarvoor deze worden aangevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1