MTILLEEM-PMJZGII ZO ZIJN ONZE Onhoudbare toestand in perceel aan Koningsweg AGENDA Ondanks dozijn luisteraars toch top-prestaties REGEN EN WIND HEBBEN VRIJ SPEL Na verloop van Hen dagen komt Bouw- en Woningtoezicht kijken Drievoudig feest in kappers winkel Het komt zelden voor, dat zo weinigen zo'n goed concert beleven OUDE JENEVER p. I. f 5,60 ADVOCAAT per fles 14,05 CITROENJENEVER p. 1. f 4,40 Scheepvaartberichten PietEversernstig gewond bij ongeval op de Helderse weg Tentoonstelling 1799 in hef Stedelijk Museum Een interessante tentoon stelling in het R.K. Lyceum DOE HET BETER EN GEMAKKELIJKER! Zes films over Zuid-Afrika Uitslag veiling Geen Jonge k< Lagerhuis verwe conservatieve m Voorstel tot lening Spanje Voormalige Nazi's staatsdienst VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 QP DE KONINGSWEG nummer 82 staat een klein, nederig huisje, met een witgeschilderd voorgeveltje. Staan is voor deze woning eigenlijk een te groot woord, want het leunt amechtig tegen de belendende winkel van de antiquair Verwer, die teyens eigenaar van nummer 82 is. Koningsweg 82 wordt bewoond door het gezin N. P. Alles, vader, moeder en drie kinderen, één van tien jaar, één van vjjf jaar en één dreumes van negen maanden. Echt wat men noemt 'n rustig burgergezin. De vader werkt by Ringers op de fabriek, nu eens in de vroege dienst, dan weer in de late ploeg, de moeder onderhoudt haar huisje, wast de luiers, wryft haar meubeltjes en verzorgt haar kinderen. Want met de gezondheid van die kleinen wil het niet vlot ten. De oudste moet naar de kolonie, de jongste ligt met bronchitis in haar bedje. En met vaders loon, het overwerkgeld en de kinderbijslag kun je er komen, als je heel zuinig bent. En als je geen tegenslag hebt. Lapmiddelen zijn nooit afdoende I Tegenslag heeft dit gezin Alles wel. Want him „woning" is een oud krot, dat in normale tijden al lang onbe woonbaar zou zijn verklaard. Nu moet men van de nood een deugd maken en dat ziet moeder Alles ook heel goed in. Maar daarbij blijft het niet. Want het huis zit vol gebreken. De schoor steen staat op omvallen, het lekt al weken lang door het gammele dak en Woensdagmorgen stortte een deel van dat dak in, zodat de stukken puin op het dressoir neerkletterden en het wa ter de keuken en de slaapkamer kwam overstromen. Dat was de tweede in storting, want verleden week Vrijdag al kwam een deel van de pannen, die *o maar op oude, halfvergane binten met wat singellatten rusten, naar be neden. Daarmee is het binnenste van Koningsweg 82 in een chaos herscha pen. Het water loopt bij de muren langs, het licht in de slaapkamer maakt kortsluiting, de kachel kan niet branden, omdat de stralen hemelwater op het deksel sissen en knetteren. In het huiskamertje zagen wij een teil, die onder een lekkende plek was gezet, en die minstens tien centimeter water bevatte, de vloer van de keu ken was veranderd in een klein meer tje, waarin staag de druppels neer ploften en door het plafond van de slaapkamer kijkt men linea recta naai de blote hemel. Deze toestand is onhoudbaar. En natuurlijk verwachtte het gezin Alles, dat de huiseigenaar, de antiqulair Verwer, toen al weken geleden de eer ste tekenen van lekkage zich begon nen te vertonen, de zaak even zou la ten repareren. Dat deed hij niet. Waarom niet, dat ontgaat ons. De bewoners hebben er hun eigen lezing over. Omdat, zeggen zij, de eigenaar er zelf in wil, en ons eruit wil hebben. Hoe het ook zij, van herstellen kwam niets. En het lekken werd erger. En vader Alles deed, wat hij doen moest, hij nam bouw- en woningtoezicht in de arm. Maar er kwam niemand. Zieke kinderen worden niet beter ln een huis, waar het water langs de muren druipt. Zieke kinderen worden niet beter in een huis, waar niet ge stookt mag worden. Het helpen van zieke kinderen wordt onmogelijk in een kamer, waar geen licht mag bran den, omdat de leidingen door het vocht a$n aangetast. En toch mag moeder Alles geen door de kachel dus zal blijven sissen, als zrj weer eens zal mogen branden, waardoor het water bij de muren zal blijven neer lopen, waardoor het zieke kindje zal blijven huilen en de meu beltjes zullen bederven. Want aldus hebben geheimzinnige ambtelijke in stanties, die in bureaux huizen, beslo ten. Het bovênstaande, lezer, is geba seerd op eigen waarneming en op de mededelingen van het gezin, dat hier in dit krot wel heel zwaar gedupeerd is. Wij hebben ook ons licht opgesto ken bij die ambtenaren, die zich met dit geval hebben bemoeid. Hun'lezing mag natuurlijk niet ontbreken. De keerzijde. Van de zijde van bouw- en woning toezicht deelde men ons mede, dat de gedupeerde zich inderdaad met het bureau in verbinding heeft gesteld. Toen begon de gebruikelijke procedure te lopen. Een aangetekende brief naar de huiseigenaar, het requ tonen op de Keetgracht en dan afwachten. Meestal, zo zeide men ons, duurt het dan een dag of tien, eer het tot werkelijk in grijpen komt. Wij wensen onzerzijds hier iets bij op te merken. Het schijnt dus noodzakelijk te zijn. dat iemand, die een gerechtvaardigde klacht heeft over zijn woning, tien dagen moet wachten eer er ingegrepen wordt. Dat betekent dus, dat de reparaties, die nu gedaan worden, eigenlijk slaan op de toestand van bijna twee weken ge leden en dat betekent ook, dat, als 't dak, in plaats van Woensdag, van daag of morgen was ingestort, het ge zin Alles nog wel haast veertien da gen zou moeten wachten, voor er iets aan gedaan werd. En dat vinden wij wel heel erg bar. Dat vinden wij rond uit een schandaal. Wij kunnen met de beste wil van de wereld niet inzien, waarom niet één der ambtenaren kan gaan kijken, en zien, dat er een ramp geschied is, en opdracht geven tot herstel. Want hier is een ramp gè- schied. En hier had niet na tien dagen VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De blauwe Lagune (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: 't Is feest vandaag (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Romance in Rio (14 jaar). R.K. Lyceum, 9—12, 2—6 en 7—10 u.. Tentoonstelling: Zo zijn onze manieren. 7.15 en 8.45 uur: film „Moeders op va- cantie". ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De blauwe Lagune (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: 't Is feest van daag (tot 14 jaar onder geleide); Cine ma Americain, 7 en 9.30 uur: Romance in Rio (boven 14 jaar). R.K. Lyceum, 9—12, 2—6 en 7—10 u., Tentoonstelling: Zo zijn onze manieren. 7.15 en 8.45 uur: film „Moeders op va- cantie". Gulden Vlies, 8 uur: De Mas kers met „De kat en de kanarie". Limmerhoek 40, 8 uur: Muziekavond van Leger des Heils. Heul 3, 26 en 7.3010 uur: Tentoonstelling van padde stoelen en herfstvruchten. Koren beurs, 2.30 en 7.45 uur: Gymnastiek- demonstratie van De Halter. Gulden Vlies, 2.30 uur: Het Rotterdams Kin dertoneel met „Doornroosje". De stormwind neemt een deel van het dak mee. Een nóoddichting wordt aangebracht. Maar overal elders in het huisje blijft het lekken. ingegrepen moeten worden, maar on middellijk. Wij hebben voor de zoveel ste maal kunnen constateren, dat ambtenaren vóór alles ambtenaren zijn. Van een verbod, de kachel te sto ken, zeide men bij bouw- en woning toezicht niet af te weten. De deskun dige, die een onderzoek op de Ko ningsweg instelde, vertelde zeker niet gezegd te hebben, dat de kachel niet zou mogen branden. Hier blijven dus de meningen van de bewoners en die van de gemeente tegenover elkaar staan. En bij het G.E.B. zeide men ons, dat van die zijde althans geen verbod om licht te gebruiken werd opgelegd. Een .particuliere installateur heeft de raad gegeven. Hoe dit alles ook zij, wij wachten met de grootste belangstelling af, hoelang het zal duren vóór deze be woners van Koningsweg nummer 82 een behoorlijk dak boven het hoofd hebben. Een andere woning verlan gen $ij geenszins. Maar wel hebben zij er recht op, dat de „woning", die ze thans bewonen ook werkelijk op die naam aanspraak kan maken. Met an dere woorden, dat de huiseigenaar de reparaties op tijd laat verrichten en, zo hij dit weigert, dat bouw- en wo ningtoezicht ingrijpt. Niet langs aller lei ambtelijke omwegen en na een dag of tien, maar direct! Nogmaals, wij wachten thans af. Vandaag vieren de heer en mevrouw Van der Velden een driedubbel feest. Niet alleen wordt de heropening 'van de kapperszaak, die tot gisteren aan de Limmerhoek gevestigd was, ge vierd, maar tevens herdenken zij het 65-jarig bestaan van deze zaak en het 55-jarig bestaan van de sigarenwinkel. Voorheen was de zaak in tweeën ge splitst; de kapperssalon was aan de Limmerhoek gevestigd en de sigaren winkel op het Verdronkenoord. Het is begrijpen, dat een samengetrokken zaak heel wat beter voldoet. Drieëndertig jaar geleden nam de heer Van der Velden de kapperssalon van de heer Jansen over. Enige cliën ten kwamen toen eens kijken hoe de nieuwe eigenaar knipte en schoor en het pleit voor zijn vakkennis dat nu, drieëndertig jaar later, nog verschei dene van deze mensen tot de vaste bezoekers behoren. Hedenochtend in de vroegte kwam het eerste bloemstuk al binnen. „Van een trouwe cliënt" stond er op. Het zal niet zo gemakkelijk zijn uit te zoe ken wie dat is, maar het bewijst in ieder geval dat nu de zaak verplaatst is, de klanten de heer Van der Velden weer trouw zullen blijven. In dit bedje ligt de negen maan den oude zieke Ineke. Het lek- water blust de kachel en de stralen lopen langs de muur kachel stoken. Omdat de schoorsteen op instorten staat. Maar niemand denkt eraan die schoorsteen dan te repareren. En vader en moeder Alles kunnen dat niet betalen. En toch mag moeder Alles geen licht opdraaien in haar slaapkamer. Omdat er een kort sluiting in de leiding kan ontstaan met alle gevolgen van dien. Een nieu we leiding kost zestig gulden en dat kan het gezin Alles niet betalen. En toch kan moeder Alles haar zieke kindje niet in een droge kamer leg gen. Omdat het nog altijd lekt. De bouwpolitie verbood al drie we ken geleden de kachel te stoken. En toen de ambtenaar gevraagd werd, of er dan niets aan de schoorsteen moest worden gedaan, luidde het ant woord: „Zolang hy staat, staat-ie." Het licht in de achterkamer werd af gesloten. En er schijnt geen mogelijk heid te zijn, licht te krijgen, het ljjkt onmogelijk, een nieuwe schoorsteen te laten maken. Het dichten van de lek kende plaatse* is blijkbaar iets onbe staanbaars. Neen, toch niet, want nu zitten er werklieden op het dak en maken de ingestorte gedeelten „voorlopig" heel. Boven de slaapkamer. De overige plekken laten zjj zoals ze zijn. Waar- OPWEKKINGS-SAMENKOMSTEN. De Baptisten Gemeente alhier zal 3 avonden opwekkings-samenkomsten houden in de Doopsgezinde kerk aan de Koningsweg. Sprekers voor deze avonden zijn: ds. Reiling van Rotter dam, ds. Zijlstra van Eindhoven en ds. Louw van Den Haag. De leiding berust bij de plaatselijke predikant. Medewerking wordt ver leend door een dames-quintet en de be kende bariton-zanger Adr. Pape uit Haarlem. Wij ontvingen verschillende verzoeken om toezending van onze gebrui kelijke Kerstmis-Oudejaarsprijscourant, welke steeds begin November werd uitgegeven. Met het oog op de aanstaande accijnsverhoging is het niet mogelijk de straks geldende hogere prijzen reeds thans vast te stellen. Ten spoedig ste echter zullen wij onze cliëntèle de nieuwe prijscourant doen toe komen. Tot dien blijven de huidige prijzen onveranderd van kracht. KORTINGEN: bij afname van 6 stuks ƒ0.20, bij 12 stuks ƒ0.30, bij 24 stuks 0.40 per fles of liter. ALKMAAR TEL. 2585 Dat een concert in 't Gulden Vlies doorgang vond ondanks het unieke feit, dat er maar twaalf bezoekers waren, kan op muziekgebied wel on der de „betreurenswaardige zeld zaamheden" worden gerekend. Maar de twaalf, die er waren inclusief de pers hebben van hun bezoek allerminst spijt gehad, want het was de kennismaking met twee jonge kunstenaars, die ons een boeiend pro gramma boden, zoals we hier in lang niet hebben gehoord en dat allerminst het stempel droeg van het vaak ge bruikelijke cliché. In de bariton Guus Eenaud ontdekten we gelukkig weer een liederzanger van groot formaat, die ons in zijn vertolking herinnerde aan bijv. Panzera, Kloos e.a. De zan ger beschikte over een pracht stem, maar is bovendien ook voordracht kunstenaar. Zodra hij begon met een Aria uit Handei's Messias, was het ons duidelijk, dat hij het vermogen bezat om een lied tot een levend ge beuren te maken. En dat is toch uit eindelijk de bedoeling van de edele zangkunst. Opvallend was de keuze uit de Schubert-liederen, het waren mis schien de minst lyriese, maar dan ook wel de meest grondiose, zoals „Gruppe aus der Tartarus", „Fahrt zum Hades" e.a. Groot succes hadden de oud-Ne derlandse liederen in bewerking van Hans Schouwman. Dat de zanger veel kleuren op zijn artistiek palet heeft, werd wel bewezen in de liederen van de Franse componist Poulenc. We kunnen hiervoor geen andere woor den vinden dan „meesterlijk gezon gen". Het terrein van de opera werd HEROPENING SIERHUIS. Hedenmiddag om drie uur wordt het Sierhuis in de Langestraat heropend. Vijf en twintig jaar geleden begon de heer Van der Meer met een schilde rijenverkoop in de Zilverstraat, maar na zes jaar werd naar de Langestraat overgegaan, waar nu een der mooiste zaken van Alkmaar is gevestigd. De verkoop werd met luxieuze en huishoudelijke artikelen uitgebreid en vooral -aan serviezen werd de aandacht besteed. Nu, na negentien jaren achtte de heer Van der Meer de tijd gekomen de zaak te verbouwen, om aan de tegen woordig gestelde eisen te voldoen. Zo werd een muur weggehaald, terwijl een gang geheel verdween. Hier kwa men enige aardige binnen-étalages voor in de plaats. Neonverlichting werd aangebracht, hetgeen een goede verheldering betekende. nog even betreden met een Aria van Figaro van Mozart en van Herode van Massenet en wel met succes. De pianiste Louise Camerik toonde zich in de begeleidingen een musi cienne met fijne smaak voor de sfeer, welke het lied behoeft. In haar piano- soli demonstreerde zij eveneens een grote muzikaliteit en een fijn toucher; "-•erken van Scarlatti, Chopin e.a. Technisch zou men het volkomener wensen, maar hiertoe zal de pianiste ongetwijfeld wel komen. Het artistiek succes van dit artis- tenpaar was in ieder geval groot en we hopen hen nog eens op het Alk- maarse podium terug te zien, maar dar. voor een volle zaal, zoals ze in derdaad hadden verdiend. Ms. DIERENBESCHERMING. Ontvangen is voor het te stichten asyl van mevr. V. f 2.50, de heer P f 1, van mevr. H. f 1, Loeke f 1, mevr. P. f 1, de heer de V. f 2.50. Adres in specteur C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Bennekom, Valparaiso—A'dam, 26-10 te Cal- lao* Boschfontein, A'dam—Mombassa, pas seerde 26-10 Guardafui Breda, Valparaiso— A'dam, 26-10 van Plymouth naar Antwerpen, naar Colombo Empire Brent (Charter), Ba tavia—A'dam, 26-10 van Aden Gordias, R'- dam—Alexandrie, passeerde 26-10 Kaap Bon Heelsum, 26-10 van Immingham naar Buenos Aires Hoogkerk, 26-10 van Lorenzo Marquez te Beira Jaarstroom, Dakar—A'dam, pas seerde 26-10 Las Palmas Johan van Olden- bamevelt, A'dam—Java, 26-10 van Belawan Keilehaven, 27-10 van Tebou te Cotonau ver wacht Laagkerk, Perzische Golf, passeerde 24-10 Finisterre Lissekerk, 25-10 van Aba- dan te Basra Loosdrecht, 26-10 van Bahrein naar Ras Tanura Maaskerk, W.-Afrika—A' dam, passeerde 26-10 Finisterre Macoma (t), Perzische Golf—Grangemouth, 26-10 van Port Said. Alsdijk, 27-10 van Corpus Christi naar Houston Amsteldijk, 26-10 van Houston naar Liverpool, Antwerpen en R'dam Gooi land, 26-10 van Montevideo naar Santos. Jan Pronk kwam er met schaaiwonden at Hedenmorgen omstreeks kwart over twaalf heeft op de Helderse weg, re cent tegenover de NACO-garage een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de bekende wielrenners Piet Evers uit Wormerveer en Jan Pronk uit Heiloo verwondingen opliepen. Pronk kwam er met enkele schaafwonden aan de arm af en kon op eigen gelegenheid huiswaarts keren. Piet Evers daaren tegen moest met een zware hoofdwonde, die hevig bloedde en met vermoedelijk een hersenschudding naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd. Op het ogenblik dat wij dit schrijven, was zijn toestand zorgwekkend. Om even na twaalf reden Pronk en Evers op het rijwielpad uit de richting Den Helder naar Alkmaar terug. Zij hadden tezamen zoals ze zo vaak doen, een ochtend getraind. Pronk reed voor op. achter hem volgde Evers. Recht voor de NACO-garage stond 'n vracht auto geparkeerd, half op de berm, half op het rijwielpad, zodat de doorgang ter plaatse vrij nauw was. Juist op het ogenblik, dat de beide renners de vrachtauto passeerden, kwam uit de richting Alkmaar een auto van de Posterijen, die plotseling en met vrij grote snelheid linksaf-zwenkte en bet rijwielpad opreed. Pronk en Evers, die op dat moment een snelheid van 30 a 35 kilometer per uur hadden konden de postauto niet zien aankomen. Jan Pronk was reeds bijna gepasseerd, toen de rode wagen het rijwielpad kruisde, met het gevolg, dat zijn race-fiets ge grepen werd bij het achterwiel, dat vernield werd. Evers zag door de be perkte ruimte geen mogelijkheid de postauto nog te ontwijken en botste met volle kracht tegen de wagen op. Buiten bewustzijn en met een gapende hoofdwonde bleef hij liggen. 1 De onmiddellijk gewaarschuwde ver- keersgroep van de Rijkspolitie te Alk maar, kwam met enkele motoren en de station-wagon naar de plaats des on- heils en begon met het onderzoek. Op advies van de Rijkspolitie werd Evers per ziekenauto naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. Wonder boven v/onder werd zijn rijwiel niet in het minst beschadigd. Op dat rijwiel heeft Jan Pronk, met zijn eigen beschadigde fiets op de schouder zich naar zijn wo ning in Heiloo begeven. (Ongecorrigeerd) De tentoonstelling betreffende de in vasie der Engelsen en Russen in 1799 in het Stedelijk Museum aan de Breedstraat zal Zondag a.s., 's middags van 24 uur voor het laatst voor het publiek geopend zijn. Men verzuime niet gebruik te maken van deze gele genheid om een unieke verzameling prenten, voorwerpen en archiefstuk ken, van groot belang voor onze stad en omgeving, te gaan zien. >1 In aanwezigheid van talrijke geno digden, o.w. Deken J. Th. Jacobs, beide pastoors van Alkmaar, districts-mode- ratoren en vele andere geestelijken, vond gisteravond in de aula van het R.K. Lyceum de opening plaats van de tentoonstelling „Zo zijn onze manieren" onder auspiciën van de Katholieke Actie. Onderverdeeld in een veertiental stands, pretendeert deze tentoonstelling een voorbeeld te zijn voor de levens houding van het R.K. gezin, alsmede een indruk te geven van de geestelijke, culturele, religieuze en sociale aspira ties van de onderscheidene R.K. orga nisaties en instellingen. Daarenboven wekt zij op de Katholieke gezinsge bruiken in ere te houden; alles met de kerk als centrale figuur, de moeder van alle afstammingen en vertakkin gen. Alvorens tot de bezichtiging van het geëxposeerde over te gaan, sprak deken Jacobs enige woorden ter inlei ding. Spreker zette het doel en de L stond steeds voor een keus. Wat is gemakkelijker, de hand- of slede stofzuiger? Ocolette is een hand en slede-stof zuiger. Smaakvol van lijn en kleur, het ideaal van iedere vrouw. Kcmt deze stofzuiger zien bij GEBR. KAAL, HOUTTIL 52, ALKMAAR, TEL. 4374. werkwijze van de Katholieke Actie uit een en de reden waarom men tot deze tentoonstelling was gekomen. „De Schrift", aldus de deken, „zegt ons, dat het tot de taak van de leek behoort, de geestelijkheid te helpen en te stutten ter uitbreiding van het Ko ninkrijk Gods. De Katholieke Actie nu, heeft ook de Katholieken iets te ver tellen over de goede R.K. gebruiken in het gezin en het te doordesemen van de Katholieke gedachte. Daartoe dient deze tentoonstelling en zij staat daar door in het teken van het gezin." Hierna nam dr. C. J. C. Arnold, lid van het tentoonstellingscomité, het woord. In een uitvoerige rede rele veerde hij de moeilijkheden die te overwinnen waren alvorens men de expositie voor het publiek toegankelijk kon stellen. Met een uitgebreid dank woord aan allen die deze tentoonstel ling hebben verzorgd en mogelijk ge maakt, beëindigde dr. Arnold zijn in leiding. Vervolgens kreeg men gele genheid het geëxposeerde te bezien. De tentoonstelling. De eerste stand was gewijd aan het H. Sacrament van het huwelijk, ver beeld door een bruid in het wit met daaromheen de smaakvolle aankondi gingen en de geboden lectuur en gebe den. De daaropvolgende stand toonde de geestelijke voorbereiding van de geboorte en als het wezen eenmaal ge boren is de doopkaars, doopboek en de doopoorkonde. De verbeelding van het Goddelijke gezin als^ symbool voor de taak en eenheid van het R.K. gezin vormt de derde expositie. De dan vol gende stands tonen de eerste H. Com munie en 't laatste Heilige Sacrament der Stervenden met de daarvoor beno digd* attributen. Achtereenvolgens trekken de gebruiken rond het Pasen, Pinkster en Kerstmis de volle aan dacht van de bezoekers. Tientallen voorwerpen tonen de middelen die el ke Rooms-Katholiek gebruikt of be hoort te gebruiken om deze feestdagen recht te doen wedervaren. Ook het Wit-Gele Kruis ontbreekt niet op het appèl en laat zien hoe de kinderverzorging vroeger geschiedde en tot welke hoogte zij tot op heden gestegen is. De uitgebreidste en wel beste expositie is die van het onder wijs. Alle stadia, van kleuteronderwijs tot en met lyceum, met daartussen en daarneven het 'VGLO, land- en tuin- bouwonderwijs, klein-semenarie enz., zijn hier op overzichtelijke en uiterst smaakvolle wijze tentoongesteld. Ook de R.K. jeugdbeweging, zowel voor trekkers als gidsen, eist met een speci men van haar kunnen de aandacht van de bezoeker op. Tenslotte resten nog de stands van de R.K. pers en de ge zinszorg. Twee eenvoudige opstellingen die echter niet minder belangrijk zijn dan de andere. In het midden van alles troont een kostelijke bibliotheek met een schat van lectuur, met recht voor elck wat wils. Jong en oud, rijp en groen vinden hier voldoende wat van hun gading is. Deze gehele tentoonstelling overzien de, ontkomt men niet aan de indruk, dat al het geëtaleerde zeer smaakvol en kunstzinnig is uitgestald en haar werking niet zal missen. Tijdens de tentoonstelling worden doorlopend films vertoond en die voor volwasse nen verdient de aandacht omdat dan de film vertoond wordt „Moeders op vacantie", die in opdracht van de Zus ters Augustinessen is vervaardigd en door de Centrale Filmkeuring (een neutrale instelling) is afgekeurd als zijnde aanstootgevend voor de Katho lieken. v. A. O. vertoonde Het denken van de mens wordt in belangrijke mate bepaald door de denk -beelden, die hij zich gevormd heeft. Veel overbodige wrijving, wanbegrip en nutteloze strijd zou in deze wereld vermeden kunnen worden indien men piinder van verkeerde voorstellingen zou uitgaan. Een belangrijk hulpmiddel voor een juiste begripsvorming zijn de zogenaamde culturele filmvoorstellin gen. De Alkmaarse afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft dit reeds lang ingezien. Zij heeft dan ook, ondanks het fiasco in het vo rig seizoen, toen het ontbreken van een behoorlijke verwarming belemmerend werkte, ook dit jaar weer een aantal van deze filmvoorstellingen in haar programma opgenomen. Een zestal korte geluidsfilms, alle betrekking hebbende op Zuid-Afrika, dat gisteren voor een geheel gevulde aula van het gymnasium gedraaid werd, vormde van dit programma een zeer goede inzet. De eerste documentaire die vertoond werd, gaf een overzichtelijk beeld van de grote vlucht, die de zware industrie, met name de staalindustrie, in dit land vooral als gevolg van de geweldige oorlogsinspanning, die Zuid-Afrika zich in het laatste wereldconflict ge troostte, heeft genomen. Bovendien was deze korte rolprent filmtechnisch bezien zeer knap ge maakt. De beelden uit de, naar de in dustrie-pionier dr. J. H. van der Bijl genoemde, ijzer- en staalgieterijen en die uit de walsbedrijven waren veelal van een verrassende schoonheid. Dit gold ook voor de daarop ver toonde kleurenfilm over de viskweke- rij te Stellenbosch, die zich vooral op de kweek van „levende foreleieren" toelegt. Voorlichting van de beste soort, smakelijk gefilmd met smeuig com mentaar er bij. Vervolgens werd in een korte, ietwat onsamenhangende docu mentatie getoond dat de musea in Z. Afrika tal van kunstschatten bezitten, die wat hoeveelheid betreft wèl, wat kwaliteit betreft echter zeker niet voor het beste uit de Europese musea behoeven onder te doen. In het laatste filmpje voor de pauze werd in korte trekken de inhoud geschetst, die een in Zuid-Afrika achtergebleven Frans ge neraal, met grote architectonische be kwaamheden, op de aanvankelijk Ne derlandse bouwstijl heeft gehad. Na de pauze werd de hoofdschotel gevormd door een aantal beelden uit de vooral na de demobilisatie in het gehele land krachtig aangepakte actie: „Terug naar die land", waarin de na druk werd gelegd op het vijftal land- bouwcolleges, dat de Unie rijk is. Ook de specialiteit van elk dezer scholen (die in Natal houdt zich bijvoorbeeld vooral met het kleine gemengde be drijf bezig, terwijl de school te Groot fontein de schapenfokkerij en de grond- verspoelings-problemen tot haar spe ciale gebied gemaakt heeft) werd kort en duidelijk uiteengezet. Een filmpje over het archeologisch onderzoek van de in groten getale op de rotsen en in rotsholen aangetroffen vóórhistorische muurschilderingen en een aantal opnamen van het Afrikaan se dierenleven completeerden de serie rolprenten. Kort en goed: Een filmavond van zeer goed gehalte. Dat het „Instituut" zo voort moge gaan. De uitslag va de veiling op Woens dag bij opbod, ten overstaan van nota ris mr. Joh. G. C. Zijnen gehouden, ls voor de volgende percelen als volgt: a. te Alkmaar: 1. Een huis, schuur en erf aan de Frans Halsstraat 26, groot 1.38 a, 4800; 2. een huis schuur en erf aan de Frans Halsstraat 28, groot 1.20 a, 4800; 3. een huis, schuur en erf aan de Frans Halsstraat 30, groot 1.20 a, 4880; 4. een huis, schuur en erf aan de Frans Halsstraat 36, groot 1.20 a, 5980; 5. een herenhuis met tuin aan de Nieuwlandersingel 57, groot 4.70 a, 25.950. b. Te Heiloo: 6. een huis en erf aan de Schuine Hondsbosschelaan 16, groot 2.29 a, 4710; 7. een huis, schuurtje en erf aan de Westerweg 80, groot 3.35 a, 2760. HEROPENING DORRESTEÏN's MANUFACTURENZAAK De firma Dorresteyn, die door oor logsomstandigheden in Alkmaar te recht kwam en nu reeds ruim vijf ja ren een manufacturenzaak heeft op de Mient, heeft de zaak uitgebreid. De heropening vindt hedenmiddag om twee uur plaats. Aan de achterzijde van de zaak werd een grotere ver koopplaats gemaakt, terwijl ook het magazijn, volgestapeld met de voor de verkoop gereed liggende schaarse ar tikelen, een verandering op ruimere basis heeft ondergaan. De wanden zijn met eikenhout betimmerd en de nieuwste verlichting, neon met contra lux, werd aangebracht. Over 't geheel 'n goede verbetering, die door de toe loop van het publiek noodzakelijk werd. Handelaren dringen a De Federatie van Kaash: beeft op grond van een eei genomen besluit van bet bestui leden de mededeling toegestu net belang van de binnenlanc handel dringend vereist de en/of aflevering van jonge detaillisten met ingang van ht te zetten. „Slechts cén uitzone deze regel" noemt het bestuur, ziekenhuizen moet men het van jonge kaas mogelijk make „Verschillende tuchtrechters prijzen hebben aldus het b< zijn circulaire reeds vonnis in zaken waarin de kaashande jonge kaas boven de toegesta: van f 1,75 per kilo aan de de hebben verkocht. Gebleken is, ook de rechter bekend was df regeling door de regering is waarbij het de producent vrij s de jonge kaas voor binnenland: f 2 en meer per kilo als koo vragen, doch de middenstandei landse kaashandelaar voor kaas bij de detaillist hoogste: per kg. als verkoopprijs mag 1 De rechter stelt zich op het st het alternatief is óf de wet o\ of geen jonge kaas verkopen, de mogelijkheid is er niet, b langs minder juiste wegen." De federatie zegt ervan ove: zijn „dat het stopzetten van de aan binnenlandse detaillisten i stige invloed zal uitoefenen o; regeringswege te nemen maatr Het Britse Lagerhuis heeft tegen 222 stemmen een conse motie verworpen waarin de n: valuatie door de regering bezuinigingsmaatregelen ten van 280 millioen pond sterling toereikend worden afgeweze: stemmental van 222 der oppo< het grootste, ooit in het huidif ment uitgebracht. Tevoren had Churchill 1 schandaal genoemd dat Engel India, Egypte en sommige anc den moest betalen voor bevo van legers, die deze landen v liaanse, Japanse of Duitse hadden beschermd. Wij zien o niet alleen tegenover devalu: plaatst, aldus Churchill, doch genover een bankroet. Attlee zich in zijn antwoord ironi Churchill en zeide, dat deze ti oorlog nooit een beroep geda op de privé-winst. Thans, al premier, leefde men in een gi economische toestand. Dit wa: talisme noch socialistische ecc Het Huis nam daarna een m waarin de Maandag door Att gekondigde maatregelen goed worden. De stemverhouding tegen vijf. De conservatieven den zich. De New Yorkse democratise! vaardigde James Murphy, die reis naar Spanje is teruggekee: het voorstel geopperd van een kaanse lening aan de regeri Franco van vier- vijfhondei oen dollar. Murphy zeide voo te zijn van volledige diplc erkenning van Spanje door c enigde Staten. Voormalige Nazi's zullen Sowjetrussische zone de mog krijgen een betrekking te ver: staats- of gemeentedienst, mei dering van politie en justi volgt uit door de minister-i van de Oostduitse staat, Ottc wohl, Woensdag aan journali geven verklaring over de a wet, welke, aldus zeide hij, het volledig burgerrecht teru; ven aan de voormalige Nazi's ver zij geen misdaden begaan MARKGRAF IN BOEIE! Reeds eerder werd gemeld, Markgraf, de Oostberlijnse po gearresteerd zou zijn, ofscho berichten dadelijk van Sowjet: zijde werden tegengesproken, wijdt de Westberlijnse „Teleg artikel aan „Markgrafs opkoms dergang" waarin gezegd wor Markgraf „de ridderkruisdra; zich tot werktuig voor de Si ring van Oost-Berlijn heeft la ken, thans met de handboeier onder geleide van twee man: der veiligheidspolitie naar h< huis in Brandenburg is overg ARBEIDER DOOR VALLE DEUR GEDOOD De 25-jarige uit Friesland stige arbeider G. Vroom is gi gen in de staalfabriek van d ovens te Velsen op slag gedoe dat hij op het achterhoofd werd door een vallende deur. heeft getracht een grote sc met behulp van een koevoet schuiven en heeft daarbij verr de deur opgelicht, waardoor c de rails is geraakt. BURGEMEESTER D'AILLY DE GOUDEN SLEUTEL HAVANNA. De burgemeester van Havar de burgemeester van Amsteri d'Ailly, de gouden sleutel var aangeboden, zo deelt de Cub; dio mede. De 50-jarige matroos C mettin uit Istanboel is toen Maashaven aan boord van ai de „Tanar" wilde gaan, in i gevallen en verdronken. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2