leWeVE Zal Landbouwproefstation uit Hoorn vestigd al het alleen maar door naar Wageningen worden verplaatst? De reddingsbrigade te EgmondaanZee vergaderde Vervolg Stadsnieuws Gebrek aan garage ruimte De laatste Kaasmarkt van het jaar Stugge handel tot besluit DE KAT El DE KANARI VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 Toenemend verkeer stelt hogere eisen De K.N.A.C. heeft alle gemeente besturen in Nederland een schrijven gezonden waarin wordt gewezen op het steeds nijpender worden van de mogelijkheid auto's in garages te plaatsen en waarbij de aandacht wordt gevestigd op een artikel in „De Auto" waarin een nieuw systeem van garage- bouw wordt besproken. Het is begrijpelijk, dat de gemeente (tan een dergelijk verzoek niet dade- Sbk voldoen kan. Het bouwvolume is Veperkt, de materialen zijn nog niet in voldoende hoeveelheid te krijgen en 't ligt op de weg van garagehouders zelf om zich wanneer zij uitbreiding van hun stallingruimte wensen met een verzoek tot de gemeente te wenden. Wij hebben, in verband hiermede bij verschillende garages een onderzoek ingesteld waarbij gebleken is, dat van een noodtoestand eigenlijk nog niet kan worden gesproken. Er zjjn gara ges waar men zo nu en dan aanvragen moet afwijzen, maar er zijn er ook waar dit tot dusver zelden het geval was, al wordt vrij algemeen erkend, dat op de duur het stallingvraagstuk om een oplossing zal vragen. Dat is te begrijpen, want het is duidelijk, dat het autoverkeer steeds toeneemt. Meer en meer schaft men zich een wagen aan en al die wagens moeten des nachts gestald worden. Bij een onderzoek aan Bouw- en Woning toezicht is ons gebleken, dat het zel den of nooit voorkomt, dat garage ruimte voor woonruimte geschikt wordt gemaakt en aldus aan de oor spronkelijke bestemming wordt ont trokken. Toch doet zich ook hier ter stede het verschijnsel voor, dat tal van wagens eenvoudig in de open lucht neergezet worden en wie des nachts een tocht door de stad maakt zal op merken, dat o.a. verschillende doktoren hun auto's voor het huis geparkeerd hebben en dat ook vóór en in de nabij heid van diverse hotels wagens des nachts in de open lucht staan. Het komt vaak voor, dat men wel stallingruimte kan vinden, maar te ver van huis en voor doktoren, die des nachts voor spoedgevallen worden op geroepen is het begrijpelijk, dat zij hun auto's graag onmiddellijk bij de hand hebben. Voor hotelgasten is het een heel andere kwestie. Ten slotte moet men zelf weten of men zijn wagen aan weer en wind wil bloot stellen, maar de gemeente is nu eenmaal geen open luchtgarage en auto's behoren op de openbare straat in de nachtelijke uren Biet thuis. Het vraagstuk van de garageruimte verdient zeker de aandacht en naar mate er meer wagens op de weg ko men zal het van steeds grotere bete kenis worden. Men vergete daarbij niet, dat de vrachtwagens steeds gro ter worden en daardoor ook een be langrijker deel van de stallingruimte voor zich opeisen. Wie als vreemdeling ln Alkmaar komt moet onderdak voor zijn wagen kunnen vinden. Wel bellen de garage houders, die zelf geen stallingruimte meer hebben, elkaar op en trachten op deze wijze de aanvragers te helpen. Op de duur en dat zal niet zo lang meer duren zal er in het gebrek aan stallingruimte op de een of an dere wijze moeten worden voorzien en het is begrijpelijk, dat de gemeente die het vreemdelingenverkeer in alle opzichten moet aanmoedigen, aan ver zoeken om garages te mogen bouwen of uitbreiden de meest mogelijke medewerking moet verlenen. Voor zo ver men daarmede althans niet in conflict komt met de algemene voor schriften voor woningbouw, omdat huisvesting voor mensen toch altijd nog belangrijker is dan voor auto's. Damclub WDO In de onderlinge wedstrijd van de Damclub W.D.O. werden gisteravond de volgende resul taten behaald: Eerste Afdeling'. J. Kaal—D. J/Heyes 2—0; J. Hartog—H. Kruider 0—2; C. Booy—H. J. Toepoel 2—0; R. Zaadnoordijk—P. Veer 1—1; H. J. van Beekum—A. Burgert afgebrogen; W. Vroling—E. Hofman 0—2. Tweede Afdeling: J. Oostenbroek—H. J. Langras 0—2; G. v. d. Kuyt—A. Bosman 2—0; G. P. van Beekum—J. van Weely 2—0; P. Noom—C. Fok 2—0; D. Davelaar—J. Homma 2—0; J. Veerman—H. Deichmann 2—0. HERVORMDE JEUGDRAAD. Zondag zal in de Jeugddienst van de Herv. Jeugdraad in de Grote Kerk n.m. 7 uur ds. J. M. de Jong van Am sterdam tot de jeugd en jongeren spre ken, met als onderwerp „Afbraak en Opbouw". Ds. J. M. de Jong is voor vele jonge ren in Alkmaar en omgeving geen on bekende. Het onderwerp moet voor ve le jongeren al een aansporing zijn om hun Zondagavond voor deze dienst vrij te houden. BURGERLIJKE STAND Gebo en: Jan J. H., z. van H. J de Rover en R. E. Bos. Ondertrouwd: G. J. Fransen en S. Jordan. L. Verver en J. A. C. van Leeuwen. C. Melker en J. de Wit. C. A. Rumping en M, G. van Baarsen. A van Esveld en J. E. van Renswoude J. van der Goot en S. J. A. Brake. J Mazereeuw en W. Stuut. J. A. Pronk en E. Korstman. H. J. Jansen en M Koopman. Gehuwd: J. W. Dontje en G. L Blank. Overleden: Johannes B. van der Gulik, 67 jaar, geh. met M. Veldhuis GESLAAGD. De schrijver A. der domeinen, de heer J. Nool, werkzaam ter inspectie der domeinen te Alkmaar, slaagde voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor adjunct-commies der do meinen. Glimlachje Kijk eens, Anton, hoe prachtig ligt het dal daar beneden. Waarom heb ie me dan naar boven laten sjouwen? Vier stapels fabriekskaas, zeven sta pels boerenkaas, in totaal 14.500 kilo. Veel mannen in gele regenjassen, ge lijk van uiterlijk doch gedifferentieerd in hun beroep. Kaashandelaren, fabri kanten, boeren en CCD-ambtenaren. Weinig kaas en veel mannen. Een stug ge, een zéér stugge handel. Enfin, daarover hebben wij reeds meermalen geschreven, vooral de laatste weken sinds de bevolking van de kaasmarkt met de CCD werd uitgebreid. Dit was dan de laatste officiële kaas markt van het seizoen. Het was te zien. Er was als het ware een ge drukte stemming. De dragers hadden, de meesten althans, hun witte kleding verwisseld voor het daagse pak en de tonen van het carillon waren niet in staat, de stemming op te vrolijken, evenmin als de herfstzon, die na zovele dagen van storm en regen, toch nog wat kleurig schijnsel op het oude plein kwam strooien. Het is gebeurd met de kaasVnarkt dit seizoen. De wit te kleding wordt opgeborgen, de ber ries hebben voorlopig hun dienst ge daan. Als volgend jaar de markt weer wordt geopend, en wij hebben de vaste overtuiging, dat de kaasmarkt zal blij ven bestaan tot in lengte van dagen, zal dit hopenlijk zijn onder gunstiger omstandigheden dan waaronder zij thans gesloten wordt. Moigen dan allerlei beperkende en kwellende bepalingen, die thans hun stempel drukken op de handel zoals deze op het Waagplein wordt gedre ven, voor goed tot het verleden beho ren. VERLOTING BOUWFONDS In dit nummer vindt men uitvoe rige gegevens over de gehouden ver loting ten bate van het bouwfonds der Rem. Ger. Gemeente. VAN MARSDIEP TOT IJ Door de storm is te Den Helder een woonkeet van de firma v. Hattum en Blankevoort onderstboven gewaaid. Tevens werd een wielrijder met fiets en al tegen een jeep gedrukt; de man werd met een gebroken been opgeno men. De raadsfracties van de WD, KVP, AR en CHU te Den Helder heb ben vragen aan B. en W. gesteld be treffende de terugvordering van een deel der herstelkosten die gedurende de oorlogsdagen door de gemeente zijn betaald Te De Koog op Texel zal het (door de Duitsers afgebroken) bad hotel in oude vorm worden herbouwd. De aanbesteding is zeer binnenkort te verwachten. De heer J. Visser, die 48 jaar post bode was te Hippolytushoef, verlaat vandaag de dienst der PTT. Tot secretaris-penningmeester van het ambacht „De Vier Noorder Koggen" is benoemd de heer J. A. Avis te Eind hoven. De installatie van de nieuwe burgemeester van Enkhuizen vindt plaats op Vrijdag 4 Nov. De eerste Urker Stoomboot Mij. heeft het divi dend bepaald op 17% en besloten het aandelenkapitaal terug te brengen tot 10%. De overige 90% wordt terugbe taald. Beverwijk telde op 1 Oct. 27.018 inwoners. De Nijverheidsschool te Velsen zal f 123.000 besteden voor her stel van de oorlogsschade aan gebouw machines en inventaris. De heer J. J. Rupert is ter gelegen heid van zijn 40-jarig dienstjubileum als inkoop-correspondent bij de N.V. Pieter Schoen en Zoon's Verffabrieken te Zaandam begiftigd met de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje Nassau. Predikbeurten VOOR ZONDAG 30 OCTOBER 1949. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 uur ds. Wesseldijk; 7 u. ds. J. M. de Jong van Amsterdam (jeugddienst). Woensdagavond half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding; vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk. Rem. geref. gem., half elf ds. Van Leeuwen van Delft. Luth. kerk (Oudegracht), half elf ds. Spliet- hof van Haarlem. Doopsgez. kerk, av. 7 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 u. dr Polman. Baptisten gem. (in Nieu we Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wilhelminaschool; Maandag-, Dinsdag en Woensdagavond opwekkingssamen komsten in de Doopsgezinde kerk. Oud-kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugd club Kruseman van Eltenweg 22; Don- derdagav. half 8 evangelisatiesamen komst in Waakt en Bidt, spr. evangelist J. Dammuller. Leger des Heils, Lim- merhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 7 uur openluchtsamenkomst Stenenbrug: 8 uur verlossingsmeeting o.l.v. br. en zr. Den Ouden uit Schiedam; Donder- dagav. 8 uur gezinsbond-jubileum o.l.v. mevr. majoor Van Dalen. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdings- dienst: av. 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de hei ligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf morgen wijding in hotel De Nachtegaal, Lange- straat, spreker de heer Marchal van Utrecht. OMGEVING AKERSLOOT. 10 uur, ds. Dikboom. BERGEN, Ruïnekerk. 10 uur ds. Be kius (H.Doop); Maandagav. 7 uur ds. Bekius (hervormingsdienst; coll.) Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Visser van Schermerhorn Maranatha, half elf ds Mol van Wons (Fr.) BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Mulder van Voor burg; Woensdagavond half 8 ds. Donner (dankuur voor het gewas). Doops gez. kerk, 10 uur da, Schepman. DE RIJP, geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis; Woensdagav. half 8 (dankuur voor het gewas) ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 leesdienst. Oud- kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur. dienst. EGMOND AAN DEN HOEF. elf uur, ds. Plug (extra coll. noodcommissie N.- Holland). GRAFT. 10 uur, ds. Kastein (herden king kerkhervorming). HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Schmidt van Oudkarspel; Maandagav. 8 uur ds. Bloemhoff (kerkhervorming). Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Mackaay van Amersfoort. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 dr. Polman: 4 u. ds. Von Meijen feldt. HEER-HUGOWAARD, Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Donner; Woens dagav. 8 uur ds. Hartkamp van Den Helder (dankuur voor het gewas). HENSBROEK, av 7 uur, ds. Mey- boom, onderwerp ..Waarom wij pro testant zijn en blijven". KOEDIJK. 10 uur de heer Slager (Hervorrmngsdienst) LIMMEN. half 10 ds. Plug: heden Vriidagav. half 8 ds. Bloemhoff. NOORD SCHARWOUDE. Geref. kerk 10 en 4 u. cand. Mulder van Santpoort. OPDAM. 10 uur ds. Meyboom, onder werp ..Waarom wij protestant zijn en blijven". OOST GRAFTDIJK. 10 uur, cand. Brouwer. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN. herv. gem., half S ds. Leendertz (kerkhervorming). Geref. kerk, 10 uur leesdienst; half 3 ds. Visser. SCHOORL. Groet en Camp. in de gymnastiekzaal aan de Smeerlaan te Catrijp. 10 uur, ds. De Jong. SINT PANCRAS. Geref kerk. 10 en 4 uur en Woensdagav. half 8 (dankuur voor het gewas) ds. Middelkoop. STOMPETOREN. 10 uur ds. Keja en de heer J. Koch (herdenking kerkher vorming m m.v het kerkkoor) VEENHUTZEN 2 u. ds. Den Oudsten. WARMENHITIZEN, 10 uur ds. Post (coll.) ZUID-SCHERMER, av. half 8 ds Keja. DEN BURG. Aangevoerd werden 19 koeien van f 550f 700; 22 pinken van f 300 f 350; 34 graskalveren van f 200f 240; 18 biggen van f 40f 60 en 12 schapen van f 40f 55. Voor de levering 6 nuchtere kalveren. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 3. Pim, Pam en Pom hebben heim wee. Heimwee naar hun Moeder en naar Dierendorp. Koning Samba heeft dat natuurlijk al gauw gemerkt en troost de drie broertjes met de belof te, dat zij zo spoedig mogelijk naar huis zullen worden gebracht. „Hele maal wegbrengen kan ik jullie na tuurlijk niet", zegt hij, „maar ik zal er in ieder geval voor zorgen, dat je veilig aan boord van een schip komt, dat je regelrecht naar huis zal bren gen". Pim, Pam en Pom zijn bij deze woorden weer helemaal vrolijk ge worden. Hoe heerlijk het ook is in het Apenwoud, nu willen ze liever weer naar huis terug. Koning Samba laat geen gras groeien over zijn besluit Reeds de volgende dag worden Pim Pam en Pom op de ruggen van een paar apen, dwars door het oerwoud teruggebracht f .j hebben op het gebied waarin zij zijn ge. Een spoedige beslissing is noodzakelijk Dezer dagen stuitten we op het be richt, dat het Rijkslandbouwproefstation uit Hoorn vermoedelijk zou worden verplaatst naar Wageningen en van zelfsprekend meenden wij te moeten informeren naar de juistheid van deze mededelingen. Door deze informaties zijn wij thans in staat het volgende ex posé over deze kwestie te geven. Men moet het Rijkslandbouwproef station niet zien als een instelling van zuiver regionaal belang. Het is van meet af aan de bedoeling geweest de onderzoekingen, welke worden ver richt, een nationale betekenis te geven. Op zuivelgebied b.v. hebben de proef nemingen niet alleen betrekking op Noordhollandse Edammer kaas, maar van oudsher worden ook onderzoekin gen verricht over de boterbereiding, waarvan ons gewest stellig niet als de bakermat mag worden beschouwd en die hier vroeger van ondergeschikt belang was. De zuivelonderzoekingen worden aan het Rijkslandbouwproef station verricht door twee der drie af delingen, n.l. die voor zuivelchemie en die voor zuivelbacteriologie. Een derde afdeling, die voor physiologie, houdt schikking te hebben, staat wel vast. Er is echter meer dan voldoende werk voor een inrichting te Wageningen en een te Hoorn, wanneer die te Wagenin gen zich meer in het bijzonder instelt op de eisen waaraan een laboratorium voor hogere studie moet voldoen en die te Hoorn op proefnemingen onder bedrijfsomstandigheden die voortdu rend nauwkeurig onder contröle gehou den worden en die dienen voor de op lossing van de bedrijfstechnische en voedertechnische vraagstukken, die zich in het veehoudersbedrijf voordoen. Nau we samenwerking tussen beide institu ten zou dan natuurlijk gewenst en mo gelijk zijn. De kwestie van de toekomst van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn tot haar juiste proporties teruggebracht ligt dus in het kort als volgt: le. Voor het zuivelonderzoek, dat zich voor een groot deel moet bezig houden met tech nische research-arbeid ligt Hoorn op het ogenblik niet gunstig. Tegen een overbrenging van dit deel van het proefstation naar Bennekom zullen moeilijk steekhoudende argumenten naar voren te brengen zijn. De te Een bloeiende landbouwstreek als Noord-Holland behoort haar aandeel te hebben in het agrarisch leven van Nederland zich daarnaast bezig met dingen als de voeding en de verzorging van het vee en de invloed daarvan op de producti viteit enz. Nu is op het ogenblik ten aanzien van de onderzoekingen op het gebied van de zuivel de toestand zodanig gewor den, dat het Rijkslandbouwproefstation in zijn tegenwoordige vorm daarvoor als onvoldoende moet worden worden beschouwd. De omvang van onze Ne derlandse zuivelbereiding en in 't bij zonder de fabriekmatige bereiding van boter, melkpoeder enz. is een zodanige geworden, dat technische research- arbeid alleen nog kan worden verricht in samenwerking met een zuivelfabriek van gemiddelde grootte. Regering en zuivelorganisaties menen hiervoor een mogelijkheid gevonden te hebben door de oprichting van een nieuw Zuivel- instituut bij de zuivelfabriek te Ben nekom, welke hiervoor zal worden aangekocht. Dit nieuwe Zuivelinstl- tuut zal dus komen in de onmiddel lijke omgeving van Wageningen, waar de Landbouwhogeschool gevestigd is. Deze nabijheid heeft voordelen, zowel voor het Zuivelinstituut als voor de Landbouwhogeschool, die gaarne het centrum wil zijn, ook voor de uit de practijk voortkomende onderzoekings instituten op landbouwgebied. Wat zal er met de rest van het Rijkslandbouwproefstation ge beuren Wanneer de reorganisatie van het zuivelonderzoek haar beslag gekregen heeft, blijft de physiologische afde ling, die nauwer met het veehouders- bedrijf dan met de zuivelfabriek ver bonden is, alleen over. Met de be staande proefboerderij en de beschik king over de vrijkomende laboratoria der zuivelafdeling zou deze afdeling zich kunnen uitbreiden tot een goed geoutilleerd instituut voor physiolo- gisch onderzoek ten behoeve van de practische veehouderij. Dit zou ook waarschijnlijk gebeuren wanneer er niet ander vraagstuk bestond, dat deze voor de hand liggende oplossing belemmert. Er is namelijk aan de Landbouw hogeschool te Wageningen al vele ja ren behoefte aan een goed ingericht dierphysiologisch laboratorium, waar men met het oog op de opleiding der veeteeltkundige landbouwingenieurs onderzoekingen kan verrichten en proefnemingen uitvoeren, min of meer analoog aan de thans door de physio logische afdeling van het Rijksland bouwproefstation te Hoorn verrichte arbeid. Daardoor is de vraag gerezen of het niet wenselijker zou zijn de rest van het Rijkslandbouwproefstation met dit nieuw op te richten laborato rium der landbouwhogeschool te com bineren en zo een groot centrum te stichten, waar alle landbouwkundige arbeid op dierphysiologisch terrein ge concentreerd werd. Een dergelijke combinatie heeft echter ook haar bezwaren en een van deze is ongetwijfeld, dat een „verhui zing" van het Hoornse instituut naar Wageningen met behoud van de thans beschikbare outillage met zeer hoge kosten gepaard zou gaan, zonder dat daarmede voldaan zou worden aan de eisen, die het hoger onderwijs nu een maal stelt. De totale kosten die voor de inrich ting van een aan alle eisen van practijk en onderwijs voldoend instituut nodig zijn gaan zeker uit boven die van het inrichten van een volledig onderwijs- laboratorium te Wageningen en het voortzetten van de practische onder zoekingswerkzaamheden te Hoorn. Men moet hierbij bedenken, dat het Proefstation te Hoorn de beschikking heeft over een boerderij met ca 50 ha uitstekend land en de bijpassende be drijfsgebouwen waarin stalruimte voor plan. 75 stuks vee. Wil men er niet op achteruit gaan, dan zal overbrenging naar Wageningen de noodzakelijkheid meebrengen daar het nodige land en ?en complex gelijkwaardige gebouwen te verkrijgen terwijl de laboratoria te Hoorn buiten gebruik zouden moeten worden gesteld. Hoeveel dit zou kosten is moeilijk te zeggen, men mag echter veilig aannemen, dat er ettelijke tonnen mee gemoeid zouden zijn. Dit betekent natuurlijk niet, dat te Wageningen geen dierphysiologisch la boratorium zou dienen te verrijzen. De noodzakelijkheid er daar een ter be- Hoorn beschikbare ruimte is bovendien te klein om alle drie afdelingen, waar uit het station tot dusverre bestond, naar behoren tot ontplooiing te bren gen. 2e. Over de verplaatsing van het physiologisch onderzoek naar Wagenin gen is nog geen definitieve beslissing gevallen. Deze beslissing zal echter wel binnenkort genomen moeten worden omdat verbeteringen aan het instituut te Hoorn en bouwplannen aan de Land bouwhogeschool anders te veel ver traagd zouden worden. Het is dus van belang ook van de Noordhollandse ge zichtshoek uit deze plannen te beoor delen. Voor- en nadelen van de over brenging van het physiologisch laboratorium Van Wageningse zijde wordt de over brenging bepleit omdat men waar schijnlijk vreest, dat het daar te bou wen physiologisch laboratorium niet tot volle ontplooiing zou kunnen komen wanneer te Hoorn een zo nauw ver wante inrichting blijft bestaan. Men wijst verder op het voordeel dat gele gen is in het hebben van alle labora toria in of bij dezelfde plaats. Daartegenover mag worden gewezen op het nadeel van al te grote centrali satie. Het is namelijk zo, dat weten schappelijke instellingen als het Proef station te Hoorn altijd culturele centra op zich zelf vormen die, ook al zijn het geen regionale instellingen in de eigen lijke zin van het woord, toch invloed nen gaan. aanwezigheid ter plaatse van acade» misch gevormde wetenschappelijks werkers. Het lijkt ons daarom onge wenst al dergelijke instellingen en daarmede het gehele Nederlandse cul turele leven op agrarisch gebied in één plaats samen te trekken. Een bloeiend» landbouwstreek als Noord-Holland be hoort ook het haar toekomende aandeel te hebben in dit leven en wij achten het daarom verkeerd het station te Hoorn geheel op te heffen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het Rijksland bouwproefstation in Hoorn tot zijn hui dige ontwikkeling is gekomen. Het be staat daar ongeveer sedert 1900, dus een halve eeuw. Afgezien van het feit, dat hieruit ze kere rechten voortvloeien mag wel worden gezegd, dat het station zich juist op zuivel- en veehouderij-aangele genheden gespecialiseerd heeft, omdat hieraan in de jaren 19001918 een groeiende behoefte bleek te bestaan in het toenmalige ambtsgebied. Deze aan vankelijk spontane specialisatie, die in 1918 ambtelijk vastgelegd werd en ten behoeve van de gehele Nederlandse landbouw uitgebreid, zou niet een zo danige vlucht hebben genomen indien het Station niet zou zijn bevrucht door het agrarisch leven in ons gewest tot welks bloei het station van zijn kant ook weer heeft bijgedragen. Men zal moeten toegeven dat het vrij dwaas is een goed werkende in richting die in Hoorn ontplooiingsmo gelijkheid heeft af te breken en daar voor elders een andere in de plaats te stellen, die misschien even goed zal worden maar dan een extra uitgave vordert die in de tonnen loopt. Immers de Proefboerderij en de ruimte die door verplaatsing van het zuivelonderzoek in de laboratoria te Hoorn vrij komt is zonder meer geschikt voor de physiolo gische afdeling, die op het ogenblik lijdt aan ernstig gebrek aan laborato riumruimte. Voor andere doeleinden zijn de van meet af aan als laborato rium opgetrokken gebouwen te Hoorn weinig geschikt, zodat het ongetwijfeld moeilijk zou zijn er een andere pas sende bestemming aan te geven. Men kan zeggen, dat het Station in een uitgesproken weidestreek ligt ter wijl bij de werkzaamheden ook reke ning moet worden gehouden met het gemengde veehoudersbedrijf. Hierte genover valt op te merken dat voor 'n inrichting in een gebied^ met hoofdza- kelij gemengde bedrijven dit bezwaar eenvoudig wordt omgekeerd. Voor Hoorn spreekt dan nog, dat door de na bijheid van de Wieringermeer alle pro ducten van 't gemengde bedrijf als het ware voor het grijpen liggen, zodat het verrichten van proeven voor gemeng de bedrijven in het geheel geen moei lijkheden kunnen baren. We zouden ons' nog kunnen verdie pen in argumenten van minder belang, doch we menen met het bovenver melde tekunnen volstaan. We hopen echter door dit artikel de aandacht te hebben gevestigd op een aangelegenheid dié, ook al is 't Rijks landbouwproefstation een instelling van algemeen landelijk karakter, mede van gemeentelijk belang is, omdat een belangrijke landbouwkundige instelling voor Noord-Holland verloren zou kun- Woensuagavond vergaderde de Eg- mondzeeer redcüngbngaöe in de zaal van de heer N. Kager, onder voorzit terschap van pastoor J. A. J. van Zan ten. De voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord aan, hoewel het werk van de brigade m hoofdzaak zich uitstrekt tot toezicht houden op de baders en patrouilleren en posten op het strand tijdens het badseizoen, de wintertijd daar is om de leden door het volgen van cursussen weer paraat te maken voor het komende seizoen. Verslag werd uitgebracht van de werkzaamheden in het afgelopen sei zoen. Na afloop hiervan bracht de voorzitter nog hulde aan de redders van pl..m. veertig kinderen van de ge strande „Duck". Verder bleek, dat de brigade meerdere 'malen hulp had ver leend bij verwondingen en aan kinde ren, die hun ouders niet meer konden terugvinden. Daar de voorzitter, wegens vertrek naar Rotterdam zijn functie neerlegde, had er verkiezing van een voorzitter plaats. Met algemene stemmen werd gekozen de heer A. vd Steen. De nieuw gekozene nam deze functie aan en bracht dank aan de scheidende voorzitter. Na enige discussie werd besloten het gehele bestuur plus de leden L. Zwaan en G. Gravemaker te benoemen als ballotage commissie. Drie jaar ontvan gen de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen nu al zwem les. In de toekomst zal de commissie alleen leden aannemen, die in het be zit zijn van één of meer zwemdiplo ma's. Voor oudere leden zal ieder ge val op zichzelf worden bekeken. Herhalingscursus EHBO. Voor de herhalingscursus EHBO gaf zich een tiental leden op. Deze cursus zal aanvangen op Dinsdag 8 November a.s. Na Januari zal een cur sus worden gegeven aan beginners. Ook voor deze cursus gaf zich reeds een achttal leden op. Hierna kwam ter sprake het geza menlijk zwemmen in Alkmaar. Bij het samenstellen van een groep bleek, dat er behoefte bestond aan een club voor beginners en gevorderden. Verzocht zal worden aan de Alkmaarse Redding brigade of ie gevorderden met de A.R.B. mee mogen oefenen, terwijl de beginners op Woensdagavond zou den oefenen. In dit verband moet worden vermeld, dat de leden van de E.R.B. onder „beginner" verstaan, het leren van de voor het diploma ver eiste schoolslag. In zee zal menig di ploma-bezitter het tegen deze begin- rers" moeten afleggen. Zeer terecht merkte een der leden nog wel één die actief had meegedaan aan .de redding van de kinderen van de Duck op: „Moet je nu juist zo'n papiertje hebben om te kunnen red den?" Besloten werd om a.s. Woensdag avond te kwart vóór acht te beginnen met het volgen van zwemles. Toe gangskaarten voor het bad zijn voor de leden tegen gereduceerde prijzen verkrijgbaar bij mej. A. Wijker, Voor straat. Bij de rondvraag bracht de heer L. Zwaan namens de leden op geestige wijze dank aan de scheidende voor zitter. Onder dankzegging aan zuster de Grood voor haar werk in verband met vele cursussen, die zij reeds gegeven heeft en voor de bereidverklaring weer te assisteren bij de volgende cursus, sloot de voorzitter deze vergadering. Egmond behaalde schaak- overwinning De Schaakvereniging „De Egmonden" is in de Noordhollandse Schaakbond ingedeeld in de derde klasse E, waarin eveneens meespelen DOS I uit Alkmaar, Schaakmat III uit Lange- dijk, MSC III uit Den Helder en Zaandam IV. De kampioen van deze afdeling promoveert automatisch naar de tweede klasse. Zo ver zijn De Egmonden echter nog lang niet. Wel was de inzet uitstekend. Het werd een klin kende overwinning voor de pas ge promoveerde ploeg uit Egmond. De uitslagen luiden (Do Egmonden I—Zaan dam IV): J. de Waal -C. van Doorn 1—0; A. van Egmond—J. A. Huizinga */sJ. van Don—D. Dekker 1—0; A. Heere—A. van Hinde 0-1; J. Koopman—D. Bakker 1—0; P. Mante— K. Smok 1—0; G. v. d. Brinke—M. v. Splan- ten 1—0; J. Zijp—P. Bakker Va—Vsi H. Franse— K. Gregorius 1—0; G. Zijp—L. Klingen 1—0; totaal 7ils—2J/s» Uitslag Bridgeclub ,De Egmonden" A-klasse: De Goede—Dekkei 48Gebr. Hopman 4S1/:; Gebr. v. d. Molen 44l/ï» Ka reis— Heddes 441/?; Scholten—Leijen 40*/z; Klaij —Smit 89' Gebr. Dekker 36; Veninga—Hart- grink 34. B-klasse: Admiraal—Grootjes 55; Apeldoorn— Liefting 50; Hopman—Ruiter 43; Hniberts—De Raadt 41; Nieuwenhuizen—Beers 38; Hopman- Modder 38; Huiberts—Baltus 35'/:; Hopman- Verver "33J/i. C-klasse: De Raadt—Rozing 29; Fam. Dek ker 29; Burger—Dekker 26; mevr. Dekker— Tervoort 24; Jonker—Gouda 22; Bas—Van Win- sum 19. WOLKBREUK BOVEN EGMOND Het water stroomde een laag gelegen huis aan de Voorstraat binnen. Woensdagmiddag te ongeveer vijf uur ont- l:,ste zich ook boven Egmond een bui, die in een ogenblik de Voorstraat blank zette. We gens de rioleringswerkzaamheden bevindt zich daar een bijna 2 meter diepe geul, die in enkele seconden vol liep en overstroomde. Het woonhuis van de heer B kreeg de volle laag, zodat de gang en de keuken onder water lie pen. Aan vloerbedekking is grote schade toe' gebracht door het binnenstromende water. Voor de vele blijken belangstelling, bij m terugkeer uit Indonesië t vengen, betuig ik, ook m namens mijn ouders, ir hartelijke dank. L. v. d. pe: Alkmaar, Koningsweg 43. Hiermede betuig ik m hartelijke dank aan fami kennissen en de buurtv eniging voor de vele blijl van belangstelling, ond vonden bij mijn thuiskor uit Indonesië. L. MARTIN Alkmaar, Oct. 1949. Ropjeskuil 40. HERVORMDE JEUGDRA JEUGDDIENST op Zont 30 October 1949 n.m. 7 t m de Gr. Kerk te Alkma Ds J. M. de JONG, Amsterdt Onderwerp: „Afbraak en Opbouw". Besch. vrouw, 41 ja weduwe, z.z.g.g. als HUISHOUDSTER bij Heer of Dame alleen, ln kl. gezin, waar vro' ontbreekt. Br. no. A 112 Bur. v. d. Meisje, 21 jaar, z.z.g. GEPLAATST op kantoor. Br. no. A 114 Bur. v. d. E Oevr. per 1 Nov. FLINKE DIENSTBODE v. d. of d. e. n. Café-Restaurant „De Rustende Jager", Heiloo Gevraagd: NETTE HUISHOUDSTE1 3540 jaar. Eén .kind ge bezwaar. G. A. OVEREEM, Kei straat 7, Alkmaar. Gevraagd: WERKSTER voor Dinsdag- en Dond dagochtend. Mevr. DAALDER, Lyceumstraat Aanbiedingen 's avonds 7 uur. Na het enorme succes de Ned. Reisverenigi brengen „De Maskers" r één maal cp Zaterdag 29 October in het Gulden Vlies. As 8 uur. Nog enkele kaarten 5 (alles inbegr.) bij Boekh. d. Meulen, Langestraat aan de zaal. Vut heeft wollen onderbroeken 7.80, 6.5 wollen borstrokken 7. pl, jaeger onderbroekei 4.5 L onderbroeken m. elastiek 3.5 interl. borstrokken 1. mouw 4.; interl. hemden, m. mouwtjes 4.{ herenhemden wollen baai, dubb. borst 1.0.5 wollen damescamisoles 8.5 bjjp. directoire interl. camisoles, zalm bijp. directoire interl. meisjesdirectoire zonder punten v.a. 911 3.9 2. 2. Flanellen nachthemden in zalm, bleu en rose alle maten 9.46 8.70 diverse modellen 15. 22. Engelse truien zuiver wol 17.96, Wielrennerstruien zeiljoppers prima duffel, m. koper' rits, ook voor jongens 32.75 29. wollen shawls pracht sortering 5.95, 4.50 khakl overhemden m. 2 sportzakken 10.98 beige overhemden vaste boord, prima poplin trainingspakjes m. rits „Coltex" sokken lange wollen sok, m. lastex boord 8. dameskousen links geweven 3.56 2.93 2. wie rekent koopt I Langestraat 37 8.' 8. 7.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6