Vermist Frans vliegtuig stortte op bergtop VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sylvia van der Moer nam het niet zo nauw met de waarheid Zuiveringsacties achter „gordijn" Huwelijksdrama te 's-Gravenhage Zaterdag 29 Oct. 1949 146e Jaargang No. 255 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Alle 48 inzittenden o.w. de bokser Cerdan en violisie Neveu omgekomen Vliegramp op de Azoren Bemiddelingsvoorstel van UNCI aanvaard De Koningskwestie in Belgie BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN. Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten MET SPANNING heeft men gisteren de berichten gevolgd omtrent het lot van een Constellation van de Franse Luchtvaartmaatschappij „Air France", die met 37 passagiers, w.o. de wereldberoemde violiste Ginette Neven, de Franse bokser Marcel Cerdan en een bemanning van elf koppen op de luchtweg naar New York vermist werd. Urenlang bleef men in het ongewisse, tot het ogenblik, waarop een vliegtuig dat ter verkenning was uitgezonden, de Constellation brandend op de top van de Algarvia op het eiland San Miguel (Azoren) ont dekte. Te Parijs is bericht ontvangen dat alle inzittenden om het leven zijn ge komen. verkeerstoren antwoordde, dat alles ge reed was, doch men wachtte tevergeefs Het weer was helder en men voorzag geen moeilijkheden. Er stegen onmid dellijk opsporingstoestellen op. Het eerste deel van de vlucht was normaal verlopen en het vliegtuig had nog voor vier uur benzine bij zich. De Constel lation was op weg van Parijs naar New York, waar zij gisterochtend half tien werd verwacht. Toen men het wrak ontdekte stond het in brand. Bewoners van een dorp in de nabij heid van de ramp verklaren een hevige ontploffing gehoord te hebben ten tijde van het ongeluk. Aan boord bevonden zich 37 passa giers, t.w. twaalf Amerikanen, zestien Fransen, twee Canadezen, een Cubaan, een Pers, een Israëliër, een Mexicaan, een Irakees, een Lybiër en een persoon van onbekende nationaliteit. Onder de Franse passagiers bevond zich de mid- dengewichtkampioen Marcel Cerdan, die met zijn manager Joe Longman op weg was naar de Verenigde Staten om zich voor te bereiden op het gevecht om de wereldtitel met de Amerikaan Jake la Motta. Verder was o.a. aan boord van de Constellation de bekende violiste Ginette Neveu. De bemanning bestond uit elf personen, onder com mando van de ..luchtmillionnair" Jean de Lanoue, een der beste piloten van de Noordatlantische lijn, die reeds 6700 vlieguren op zijn naam heeft staan. De verkeerstoren van het vliegveld Santa Maria ontving van de piloot, Jean de Lanoue, gistermorgen vroeg de boodschap, dat hij wilde landen. De HOFFMAN ZAL CEEN DWANG GEBRUIKEN De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, heeft vóór zijn vertrek naar Europa verklaard, dat hij niet naar Europa ging „om een politiek van straffe maatregelen aan te kondigen, of om druk op de Marshall-landen uit te oefenen. „Zoals bekend werd is Wash ington gezegd, dat Hoffman voornemens was de Marshall-landen te waarschu wen dat er misschien geen derde toe wijzing voor de Europese hulpverlening zou gedaan worden, wanneer deze lan den hun beloften van wederzijdse hulp verlening door opheffing van de han delsbelemmeringen en de betalings moeilijkheden niet zouden nakomen. Ook vliegramp op London Airport Om twee uur in de nacht van Don derdag op Vrijdag is op Londen Air Port een tweemotorige Grumman-Mal- lard-amphibie-vliegtuig kort na het opstijgen neergestort en in brand ge vlogen. Zes van de zeven inzittenden twee Engelsen en vier Amerikanen, zijn om het leven gekomen. Alleen de tweede piloot wist er het leven af te brengen. Hij is met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Het vlieg tuig was eigendom van de Superior Oil Cy. te Los Angeles. Frankrijk verloor zijn idool JjRANKRIJK heeft bij de vlieg ramp op de Azoren zijn idool verloren: Marcel Cerdan. Diens gevecht om de wereldtitel met La Motta zou aanvankelijk reeds vo rige maand plaats vinden, doch werd uitgesteld doordat La Motta een schouderblessure had opge lopen. Cerdan is gehuwd en vader van drie kinderen. Hij werd in 1916 in Algerie geboren. In der tien jaren van optreden als prof heeft hij 1100 wedstrijden ge bokst en er slechts een klein aantal van verloren. Hij stond op 't punt zich uit de boks- wereld terug te trekken, omdat hij, naar hij zelf verklaarde, huis vader was en zich vast wilde vestigen. Cerdan bokste zijn eer ste wedstrijd op zesjarige leef tijd. De match was natuurlijk als demonstratie bedoeld, maar de kleine Marcel sloeg te hard (toen al) voor zijn lilliput tegen stander, die na de eerste tik huilend opgaf. Daarna vond Cer dan voetballen veel aardiger en zonder zijn vader zou hij zich ge heel in die richting gespeciali seerd hebben. Zo werd Cerdan Jr. eigenlijk tegen zijn zin de ring in gedreven. Hij heeft er roem en fortuin verworven. Hij werd zelfs het idool van alle Fransen, in bijna even sterke mate als Carpentier dat ruim een kwart eeuw geleden was ge weest. Het secretariaat-generaal van de Ronde Tafel-Conferentie deelt mede, dat de drie delegaties van de commis sie voor de financiële en economische aangelegenheden een bemiddelings voorstel van de UNCI hebben aanvaard. Tevens werden Vrijdag de laatste pun ten van verschil uit deze commissie be sproken. Punten, waaromtrent over eenstemming werd verkregen, zullen in de financiële en economische overeen komst worden opgenomen. Matrozen namen afscheid van admiraal Denfeld Meer dan 250 Amerikaanse matrozen kwamen Vrijdag afscheid nemen van hun admiraal, die wegens zijn oppositie tegen het defensie-beleid van zijn post ontheven is. Hun woordvoerder zeide tot admiraal Denfeld: „Wij hopen, dat u, als u president bent, de marine weer op poten zult zetten". „Wij zijn geko men om afscheid van u te nemen, om dat u het nooit te druk hebt gehad om naar klachten van gewone matrozen te luisteren! Aan het eind van de demon stratie zeide de admiraal tot de ma trozen, dat zij terug aan het werk moesten gaan en hun best moesten doen. Studenten dragen Albert van Dalsum op „de handen" De Amsterdamse studenten zullen zich bij de huldiging van de Neder landse toneelspeler Albert van Dalsum niet onbetuigd laten. Vanavond zullen zij na de jubileumvoorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam een erehaag met fakkels vormen op het Leidseplein van het theater naar het restaurant Lido. De jubilaris zal dan in een draagstoel naar Lido worden ge bracht, waar hij aan het souper zal aanzitten, dat door het huldigingscomi té zal worden aangeboden. Na het sou per gaat Albert van Dalsum met de studenten naar de sociëteit om daar een te zijner ere georganiseerde kroeg jool bij te wonen. Hei gezantschap was echier klaar wakker Naar aanleiding van de berichten over de lotgevallen van Sylvia van der Moer vernemen wij, dat Sylvia zich op zekere dag bij het Nederlandse gezant schap te Helsinki meldde met het ver zoek om financiële steun. Ze liet het voorkomen, of ze in de Ver. Staten woonde, journaliste was bij een concern van Amerikaanse dagbladen en geen Nederlands sprak, doch ze vertoonde een Nederlands paspoort, waarop een adres in Den Haag stond vermeld. Gedurende haar ondervraging op het gezantschap ging ze steeds beter Ne derlands spreken. Men deelde haar ove rigens mede, dat zij geen steun zou ont vangen zolang zij geen betrouwbaarder inlichtingen kon verschaffen. Kort na dit onderhoud werd het ge zantschap opgebeld door een aantal ho tels, uit Helsinki, die haar adres vroe gen, daar zij onbetaalde rekeningen had achtergelaten. Het Nederlandse gezant schap ontdekte toen, dat Sylvia van der Moer vermeld stond in het opsporings register van de Nederlandse politie en dat kennisgeving van haar verblijf plaats aan de vreemdelingenpolitie ver zocht werd. Men zocht contact met de vreemdelingenpolitie, die mededeelde, dat er een geheel dossier tegen Sylvia bestond en verzocht de Finse politie op LEVENSLANG GEëlST TEGEN SILBERTANNE-MOORDENAAR De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof mr. M. H. Gelinck eiste Vrijdagmiddag levens lange gevangenisstraf en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de 32-jarige vee handelaar S. Borgers uit Enschedé, die zich in dienst bij het Sonderkom- mando Feltmeyer schuldig maakte aan Silbertanne-moorden. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld na vermissing: soldaat N. A. de Korte uit Leidschen- dam (Z.-H.); gesneuveld na vermissing: soldaat J. A. Scholten, uit Didam; ge sneuveld na vermissing: soldaat H. A. Selie, uit Amsterdam (C). Ned. Ind. Leger: geen verliezen. de hoogte te stellen. Dit geschiedde, met het gevolg, dat de Finse politie haar aanhield, haar paspoort inhield en haar meldingsplicht oplegde. Dit was voor Sylvia het sein om uit Helsinki te vluchten en onder te duiken bij de gouddelvers in Lapland en hier begon nen haar veel bezongen avonturen. Tegenover niet-Nederlanders liet Sylvia het steeds voorkomen of ze Amerikaanse was. In één der hotels van Helsinki heeft ze getracht haar crediet te vergroten door een telegram te stu ren „aan haar moeder in de Verenigde Staten". Dit telegram kwam echter als onbestelbaar terug, zodat niet haar crediet, maar wel 't wantrouwen tegen haar groeide. Familieleden van Sukarno aangehouden en vrijgelaten Blijkens uit Surabaja ontvangen be richten, welke van Nederlandse zijde werden bevestigd, zijn de moeder en de getrouwde zuster van president Sukarno enige dagen geleden door een Nederlandse instantie in hun woon plaats Blitar gearresteerd en na onder zoek door de plaatselijke autoriteiten inmiddels weer in vrijheid gesteld. Het te Surabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" meldt, dat men niet kon mededelen, wat de aanleiding tot deze arrestatie is geweest. Truman tekent de wet betreffende atoomenergie President Truman heeft de wet be treffende de bespoediging van de uit voering der plannen van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie getekend. Na het nieuws van de atoom ontploffing in de Sowjetunie had de commissie besloten tot een program van uitbreiding in twee der voornaam ste atoomfabrieken, ten bedrage van méér dan 300 millioen dollar. Baby in wieg verbrand Bij de familie de W. te Ommeren bij Tiel is een kinderwiegje, waarin een baby van vijf maqpden lag, door het omvallen van een spiritusbrander in brand geraakt. De baby, die bronchitis had, moest op medisch advies worden gestoomd. Daartoe was een stoomapparaat op de kap geplaatst. Het kindje is aan de be komen brandwonden overleden. De bewapeningsgelden President Truman heeft de wet on dertekend, waarin toewijzingen zijn vastgesteld voor de bewapening van de landen van het Noordatlantisch pact en zes andere landen tot een bedrag van 1.314.000.000 dollar. POLITIEKE COMMISSIE ZAL KWESTIE INDONESIË BESPREKEN De agenda-commissie der V. N. heeft ter bespoediging van de afdoening der agenda, besloten drie punten, waaron der Palestina en Indonesië naar de poli tieke commissie te verwijzen. Zwitserland, Eire, Belgie en en kele Zuid-Amerikaanse landen zijn voornemens per December diploma tieke betrekkingen aan te knopen met West-Duitsland. Weerberichi Verwachting geldig tot Zondag avond. Vannacht weinig wind, op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofd zakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Chinese communistische troepen hebben hun tenten opgeslagen in Tsjoemstsjoen, dat precies grenst aan de Engelse wijk van Hongkong. Enige soldaten van het Chinese communistische leger gaan twee verslag gevers vóór in de hoofdstraat. r\e burgemeester van Maartensdijk is If «y4 D gang van 1 November suiker, rijst en voor de vijfde maal vader geworden. JEkwJL l Dv9lvJ\ spijsolie ondanks de distributie zonder Onder degenen die de magistraat met bon zullen worden verkocht. Daar de blijde gebeurtenis kwamen geluk- 11111111trekken ze zich dus van de voorschrif- wensen bevond zich de brandweer, die voorhangt, is de eerste sneeuw geval- ten weinig aan. Zulks in tegenstelling kwam aandragen met een origineel ge- len. En de Franse bond van kruide- met de suppoost van een lunapark in schenk, namelijk een krentenbrood van niers heeft bekend gemaakt dat met in- Oregon. Want die liet de brandweer twee meter lang en een gewicht van 45 pond. In zijn dankwoord zei de bur gemeester onder meer: „Als de presta ties van een goede brandweer daaraan worden afgewogen, dat zij vlug water moet kunnen geven, dan kan het niet anders, of mijn jongste zoon moet een prima brandweerman worden". En dat vind ik van die burgemeester een aar dige opmerking. „Kijk maar", zei in Minnesota een politieman, „zolang je de veiligheidspal van je revolver over gelegd houdt, kun je zo hard aan de trekker trekken als je wilt, zonder dat er wat gebeurt". De kogel trof hem in zijn voet 4c Pieckistan, vrienden, ge weet wel, het land waar dat ijzeren gordijn In Laat ik maar meedoen, nou ze toch van alles gaan overdragen! niet eerder op het terrein toe dan na dat ieder lid de voorgeschreven entrée- prijs van 90 cents had betaald. Het brandende kijkspul was intussen tot as vergaan. gijna honderd jeugdleden van de ultra- nationalistische Duitse rechtse partij hebben het lidmaatschap opgezegd om dat ze hun partij te dictatoriaal vin-, den. Er is toch niets veranderlijker dan de mens! In Santa Monica tenslotte, stond Richard Mossman terecht wegens dronkenschap. Een getuige beweerde dat Mossmans beide ogen „met bloed waren belopen". Daarop deed -ie een eed. En toen werd verdachte vrijge sproken, want zijn ene oog was van glas! SPAAK: „We hebben die haan de laatste tijd toch uitstekend gevoerd" Achter het „IJzeren Gordijn" heerst een „schoonmaakwoede". Tot in de hoogste kringen van de communistische partij blijkt men niet veilig te zijn voor de speurders naar „titoïstische en trotzkiïstische elementen". Zo meldt Reuter uit Warschau, dat drie Poolse onder-ministers onlangs zijn gearresteerd en een groot aantal ambtenaren van alle rangen is ontslagen. In Oost-Duitsland wordt momenteel de S.E.D. van „Westerse smetten" b- vrijd, terwijl uit Praag wordt bericht, dat de Sokol de Tsjechoslowaakse sportbeweging aan een zuivering wordt onderworpen. Tenslotte wordt van massa-arrestaties in Bulgarije ver haald. Poolse onder-minisiers werden gearresteerd Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Londen zijn de drie ge arresteerde Poolse onderministers Kowasweski van Landbouw, Borout van Bosbeheer en Kochanowicz, de onderminister van Arbeid. Zij waren alle drie voormalige leden van de' Poolse socialistische partij. Men neemt voorts aan, dat de onder-mi nister van Buitenlandse Handel, Ku- lin heeft moeten aftreden. De slacht offers van deze zuivering schijnt men' te kunnen vinden onder hen, die lange tijd in westelijke landen vertoefd hebben en die gedacht worden sym pathiek te staan tegenover de natio nalistische houding van de vroegere Poolse vice-premier Gomulka. Onder de bewindhebbers, die in het begin van deze maand gearresteerd zijn, zou zich ook de voormalige minister van Herwonnen Gebieden Dubiel be vinden. Dubiel was communist. In Bulgarije. Het Joegoslavische regeringsblad „Borba" schrijft dat ook in Bulgarije massa-arrestaties verricht worden. Tot de gearresteerden zouden 200 le den der communistische partij en de gewezen ministers Stepanof, Sekela- iof en Koenin behoren. Te Djobroed- ja zouden vier nieuwe concentratie kampen in gebruik genomen zijn. In Oost-Duitsland. De onder communistische leiding staande S.E.D. in de Sowjetrussische bezettingszone van Duitsland heeft een actie ingezet tegen „Titoïstische en Trotzkiïstische elementen" in haar mid den. Volgens het Westberlijnse dagblad „Telegraf" heeft de inlichtingendienst, welke ressorteert onder het centrale secretariaat van de partij, de S.E.D.- partijbesturen in de verschillende „Lan der" in de Sowjetrussische zone aange schreven zo spoedig mogelijk lijsten op te stellen van partij-functionarissen, die in het verleden blijk hebben gege ven van „Trotzkiïstische" dan wel „Ti toïstische" afwijkingen. TWEE UREN GEEN RADIO Het bestuur van de Nederlandse Ra dio-Unie heeft Vrijdagmiddag beslo ten de beide zenders voor de binnen landse omroep in de periode van 15 November tot 15 Januari op de werk dagen van 7.30 tot 8.30 uur en van 16.30 tot 17.30 uur stil te leggen met uitzondering van de Zaterdagmidda gen. Engelsman leidt NederlandBelgie De heer A. E. Ellis, die aangewezen is als scheidsrechter voor de wedstrijd NederlandBelgie, op 6 November te Rotterdam te spelen, is 35 jaar oud. Hij heeft drie landenwedstrijden geleid, ta weten in November 1947 Schotland Wales te Glasgow, in April 1948 FrankrijkItalië te Parijs en in Juni van dit jaar te Dublin EireSpanje. Hij woont te Halifax in Yorkshire en behoort tot de 40 scheidsrechters, die op de senior-lijst van de F.A. staan. Man vermoordt zijn vrouw en berooft zich daarna van het leven Gistermiddag heeft in de Wolmaran- straat in Den Haag een 24-jarige man J. J. de V„ werkzaam bü een zuivel bedrijf, zijn 21-jarige echtgenote door het hoofd geschoten en vervolgens zich zelf van het leven beroofd. Sedert enige tijd leeft het jonge echtpaar, dat een dochtertje van 11 maanden heeft, in on min. Enige tijd geleden verliet de vrouw de woning van haar vader, waar het echtpaar inwoonde. De man, die zijn vrouw er van verdacht, omgang met een andere man te hebben, zou toen kwaad geworden zijn en de boel kort en klein hebben geslagen. De ver standhouding is daarna weer verbeterd. Jongstleden Zaterdag moet de vrouw s avonds om half elf weer vertrokken zijn, met achterlating van haar doch tertje. De echtgenoot trok op onderzoek uit en zocht haar bij familie in Haar- em en Amsterdam, echter zonder re sultaat. Enkele dagen geleden ontdekte hij zijn vrouw bij toeval in de Raam straat in Den Haag en kwam weer in contact met haar. Zij weigerde echter naar de echtelijke woning terug te keren. Volgens afspraak kwam de vrouw gistermorgen kleding en lijfgoe deren halen en toen ontstond een woordenwisseling, die steeds heviger werd. Omstreeks twaalf uur is deze twist begonnen en toen de moeder van de man, ongerust geworden door uitla tingen van haar zoon, poolshoogte kwam nemen, vond zij haar schoon dochter met een kogel in het hoofd in de keuken liggen. Haar zoon lag op de dempel van de deur, die naar de slaapkamer leidt, eveneens met een schot door het hoofd. Er waren geen sporen, die op een worsteling wezen. Het kleine dochtertje lag schreiend in haar bedje. De hevig ontstelde moeder is met het kindje op de arm naar buren gegaan, waarna de politie werd ge waarschuwd. Gevolmachtigden van onder nemingen moeten in Indonesië aanwezig zijn In enige Nederlandse bladen is me degedeeld, dat de Nederlandse delega- tien ten aanzien van 't domicilie van In dische ondernemingen zou hebben in gestemd met een regeling volgens wel ke ondernemingen in Indonesië, waar van de voornaamste werkzaamheden in de RIS liggen, in de RIS gevestigd moeten zijn. Van bevoegde zijde wordt deze voor stelling van zaken absoluut tegenge sproken. Tussen de delegaties is t.a.v. bedrijven welker arbeidsveld in hoofd zaak in Indonesië is gelegen, overeen gekomen, dat in Indonesië gevolmach tigde organen aanwezig zullen zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1