una mom#* AKKERTJE I G22JJ r €hefari De kampioenen doen het slecht Op hol ewogen week-eind Achterstand wordt steeds groter Lied van de week Blauwe Ridders Puzzle-rubriek -m HOOFDPIJN! Scheepvaartberichten Hoe is de stand Mieke? Viervoudige werking van Chefarine „4". Kruiswoordpuzzelaars aan stag; r VJ Het Radioprogramma Opvoeding tot cultuur ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 De supporters van SVV, VSV, BW, AGOW en NOAD, de kampioenen van het seizoen 1948'49, zuilen wel hevig teleur Zijn gesteld door de prestaties van hun favorieten in dit seizoen. De enige kampioen waarvan op het ogen blik vrijwel zeker is dat hij ook dit maal weer aan de competitie om het landskampioenschap zal deelnemen, is Heerenveen. VSV heeft vijf, SW ze ven, AGOW vier, BW zeven en NOAD drie verliespunten méér dan de leiders van hun districten. Het zal voor deze clubs wel zeer lastig worden om die achterstand weg te werken en wij mogen wel aannemen dat meerdere kampioenen onttroond zullen worden. Sparta dat het vorige seizoen ter nauwernood aan degradatie kon ont snappen, maakt nu een goede kans op de titel in afdeling I. Het herstel van de Rotterdamers is niet zo verwonder lijk, daar de verdediging door de aan winsten, Terlouw en Landman, aan merkelijk is versterkt. De ploeg komt daardoor met een behoorlijke dosis zelfvertrouwen in het veld en dat is •en niet te onderschatten voordeel. KFC moet Zondag proberen het on geslagen record van de Spartanen te breken, een prestatie waartoe de Ro gers o.i. niet in staat zijn. VSV heeft nog een klein kansje om zich in de kopgroep te plaatsen. Maar dan moe ten de Velsenaren beginnen met Zon dag de uitwedstrijd tegen Feijenoord te winnen. Dat is niet onmogelijk, want de verdediging van de Rotterdammers ls vrij zwak en de laatste maal dat VSV een bezoek aan deze club bracht werd het ook een 30 overwinning. Blauw-Wit, dat op het ogenblik de sterkste concurrent van Sparta is, ont vangt met kans op de volle winst Her- Al leek het eerst alsof de herfst dit jaar verstek liet gaan, toch heeft hij eindelijk, en hoe, zijn intrede gedaan. De storm joeg over zee en land met redeloos geweld, En wat hem trots dacht te weerstaan werd ruw terneer geveld. Hij sloeg de pannen van het dak met roffelend geluid, En hlies in speelse overmoed de scherven voor zich uit. Maar ook was hij een gesel, die op zee de schepen sloeg. En van zo menig schepeling het hoogste offer vroeg. Maar Neerlands-kustwacht was paraat, de blauwe ridderstoet, die altijd klaar staat, dag en nacht, en veil heeft goed en bloed. Is er gevaar, zij talmen niet maar kiezen dra het sop, De laarzen aan, de jassen dicht en de zuidwester op. Mens, gij die leeft bij film en spel en bij zo heel veel schijn, Ziet hier wat échte moed vermag, wat w&re helden zijn. O land, wees trots op dit, Vw volk, dat trouw is tot de dood. ZIJ maken over 't wereldrond de naam van HOLLAND groot. JABSON PUZZLE 107. TWEE IN EEN De puzzle a. over de leeftijden van Jan en Piet gaf 22 jaar voor Jan en 21 jaar voor Piet. 3x leeftijd Jan over 5 jaar is 3x27 81. 13J^x leeftijd Piet vóór 15 jaar is 13*/2x6 81. De puzzle b. gaf als bedoelde deling 96 3456 36. 96+768=864 ged. op 3456 gaat 4 maal. 96 gedeeld op 3456768 of 96 ged. op 2688 geeft als quotient 28. Het deed ons zeer veel genoegen, dat er zovelen waren, die deze lastige op gaven tot een zo goed einde wisten te brengen. Onze puzzelaars blijken voor geen moeilijkheden terug te schrikken. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs f 5 ditmaal ten deel gevallen aan de heer J. de Pruis, Drieboomlaan 295. Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 108. WELKE BEROEPEN OEFENEN ZIJ UIT? Men vindt hieronder een zestal we! heel zonderlinge namen van personen, met de voorletters. Maar het eigenaar dige is, dat men door de letters van elke naam in een andere volgorde te plaat sen, het beroep kan vormen dat de ge noemde persoon uitoefent. Voorbeeld: M. M. Rietman. Beroep' Timmerman. En nu moet gij de volgende zes be roepen vinden: 1. F. B. C. H. KAREESIF. 2. R. C. KRULTOONMEEL. 5. C. S. WIRSAHULTE. 4. H. N. RANFOSDANEBAAR-DELFT 6. E. N. ZWEESPOOR-RIJNDA. 6. J. F. SLEMRUIGRES. Welke beroepen oefenen deze perso nen uit? Oplossingen (per briefkaart) tot en net Donderdag 3 November aan de re dactie van dit blad (er wordt weer een prijs van 5.verloot). mes DVS. Ais Haarlem met de punten bij DOS vandaan komt, staan de rood- broeken op de derde plaats. Zeeburgia, dat vorige week zo'n onfortuinlijke wedstrijd tegen Blauw-Wit speelde, gaat een bezoek aan ADO brengen. Lang niet onmogelijk dat Zeeburgia twee winstpunten behaald. Een Amsterdamse aangelegenheid. De strijd om de titel in district II is voorlopig een Amsterdamse aangele genheid. Ajax en Volewijckers bezet ten hier de bovenste plaatsen. HBS zal er wel „tuk op zijn" het ongeslagen re cord van Ajax te breken. Wij zijn er echter niet van overtuigd dat het zal lukken. Xerxes, EDO en Volewijckers spelen uitwedstrijden, resp. tegen RCH, Neptunus en 't Gooi. Volewijckers heeft o.i. de beste kans haar wedstrijd tot een goeo einde te brengen. On danks het falen van SVV menen wij dat de Schiedammers in de ontmoeting tegen DWS de beste papieren bezitten. Enseh. Boys heeft sterke defensie. De leiders van afdeling III bezitten thans een goede verdediging met de uitstekende doelverdediger Gerberink aan het hoofd. ri. Boys hebben in hun zeven wedstrijden slechts zes doelpun ten tegen. Als wij deze ploeg dan ook als één van 'e kampioenscandidaten in 't Oosten tippen, zullen wij er niet ver naast zijn. De Enschedeërs spelen Zon dag een uitwedstrijd tegen Heracles en zullen minstens een winstpunt beha len. Veel candidaten in district IV. In afdeling IV zijn er thans nog een groot aantal candidaten voor de titel, doch als wij ons niet vergissen ziin PSV, RBC en MVV wel de voornaam ste. PSV en RBC spelen Zondag een wedstrijd in Eindhoven. Het zou ons meevallen als RBC met de volle winst uit de lichtstad vertrok. Maurits. ook al een kampioenscandi- daat die het vorige seizoen in de on derste regionen bengelde, ontmoet de hekkensluiter Juliana. Het zou al een grote verrassing zijn als Maurits deze uitwedstrijd niet tot een goed einde bracht. De concurrent Bleiierheide zal het lastiger hebben in haar uitwedstrijd tegen Willem II. Het enige wat GVAV in haar uit wedstrijd tegen Heerenveen kan probe ren is, om met minder grote cijfers te verliezen dan haar zeven voorgangers deden. Als Be Quick Zondag weer ver liest en Leeuwarden tegen Velocitas struikelt, is er in het Noorden van spanning helemaal geen sprake meer. Mijnhatdt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnbud: Hoofdpijaubletten. Koker 7>ct. Aagtekerk, R'dam—Brisbane, 27-10 van Ka rachi naar Bombay Aalsum, Calcutta—R'dam, passeerde 27-10 Finisterre Abbekerk, R'dam -Sydney, 27-10 van Perth naar Adelaide Aldabi, R'dam—Rio de Janeiro, 27-10 250 mijl noord Kaapverdische-eilanden Almkerk, Bris- fcane-R'dam, 27-10 van Port Said naar Mar seille Bennekom, Valparaiso—A'dam, 27-10 van Huacho naar Payla - Breda, Valparaiso- A'dam, 27-10 te Antwerpen Ena (t), Ku weit—R'dam, passeerde 28-10 Gibraltar - He lena, 27-10 van Paramaribo te Georgetown Leersum, 27-10 van Montreal naar Nederland Lombok, 27-10 aankomst rede Belawan van Port Swettenham Lutterkerk, R'dam-Cal cutta, 27-10 te Madras Ariekerk, Japan— R'dam, 28-10 te Colombo. Mataram, 27-10 van Surabaja naar Makassar - Nigerstroom, Dakar—Amsterdam, passeerde 27-10 Las Pal- mas Ondina (t), 27-10 van Miri ter rede Pladju Roebiah, 28-10 van New York te Bahrein Roti, 28-10 van A'dam te Batavia Salatiga, 27-10 van Singapore naar Batavia— Tabinta, A'dam—Java, passeerde 27-10 dwars in de weg (Straat Soenda). Alcor, 27-10 van Florianapolis naar San Francisco Almdijk, 28-10 van New Orleans te R'dam venvacht Aludra, Santos—R'dam, 27-10 te Rio de Janeiro Arendsdijk, 27-10 van S John te Norfolk Bloemfontein, Beira— A'dam, 27-10 van Southampton naar Antwer pen - Delft, A'dam—Curasao, 27-10 van Vlis- smfen. Duivendijk, 27-10 van Yaquina te Longview - Erinne (t), 27-10 van Rangoon naar Calcutta - Gordiws, Gibraltar- Beyrouth, passeerde 27-10 Malta - Laagkerk, Perzische Golf—R'dam, passeerde 28-10 Oeussant Lem- steikerk, R'dam-Bombay, 27-10 van Genua - Lindekerk, Calcutta-R'dam, 27-10 van Aden Loosdrecht, 28-10 van Rastaunra naar Kuweit Prins Willem II, 27-10 van Philadelphia naar Nederland. StadDordrecht, 28-10 van Vlieland te IJmuiden (gesleept). Stad Schie dam, 27-10 van Port Tampa naar R'dam. Hersengymnastiek door Bob Wallagh Laat mij ditmaal ter Inleiding melding maken van een verbijs terende ontdekking die ik deed in een Amerikaanshersen- gymnastiekhoekje. De vraag luidde: Wat is de hoofdstad van Nederland? En het antwoord: Den Haag (I). Géén punt voor Amerika! Zouden ze tóch nog „over there" geloven, dat wij allemaal in Nederland op klom pen lopen? Het zou ons nu niet meer verbazen. En nu de vragen: 1. Welke overeenkomst hebben de landen: Paraguay, Bolivia, Hongarije, Tsjechoslowakije en Zwitserland? 2. Wanneer vond de Boeren oorlog plaats? 3. Wie is de uitvinder van de saxofoon? 4. Wie hakte de Gordiaanse knoop door? 5. Welke Russische bas-zanger maakte het lied van de Wolga- bootsman populair? 6. Wij schrijven horizontaal en van links naar rechts. Kunt V een paar voorbeelden opnoemen van talen die op een andere wij ze geschreven worden? 7. Waardoor is de Italiaanse stad Cremona beroemd? 8. Door hoeveel plagen werden de Egyptenaren bezocht? 9. Welke leeftijd van een man komt overeen met een leeftijd van 20 jaar van een paard? 10. Van welk land kocht Ame rika Alaska? Voor de antwoorden zie men elders in dit nummer) MIJNWERKER DODELIJK VERONGELUKT De 33-jarige houwer J. van Rooy uit Waubach werd Maandag tijdens werkzaamheden in de ondergrondse werken van de mijn Laura te Eijgels- hoven zo ernstig door vallend ge steente getroffen, dat hij Donderdag in het ziekenhuis te Heerlen aan zijn verwondingen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. ZESENTWINTIG PROCENT DER HILVERSUMMERS ZONDER EIGEN WONING Te zamen met Eindhoven staat Hil versum bovenaan op de lijst van het woningtekort in Nederland. 26 procent der Hilversumse gezinnen heeft geen eigen woning. Op Hilversum en Eind hoven volgt Nijmegen met 25 procent. Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag töch niet van streek raakt. TEGEN PüNEN EN GttEP 20 TABLETTEN 0.7i Horizontaal: 1. Uitblinker; 6. gezamenlijke advocaten; 9. telwoord; 11. naamloos; 13. naaldboom; 15. legerwapen; 16. kenteken van Nederlandse auto's; 17. thans; 18. twee minder dan Hor. 9 (Romeins); 19. Frans lidwoord; 20. Eiland bij Soemba; 22. Plaats bij 's Hertogenbosch 23. Nederlands com ponist 25. op één na 'swerelds grootste rivier; 26. grote Italiaanse stad; 27. telwoord; 29. afkorting van vreemde munteenheid; 31. daar; 32. grote Spaanse stad; 35. muziekstuk voor 8 instrumenten; 37. vrouw van Vert. 52; 39. vlugschrift; 41. maand; 43. afgekorte jongensnaam; 44. lengtemaat; 45. lidwoord; 46. kentekenen van Deense auto's; 47. chemisch teken voor fos for; 48. edelsteen; 50. leger; 51. Zuidvrucht; 53. rivier in Schotland; 54. Nederlands vliegveld; 55. lood-zwavel verbinding. Verticaal: 1. Overmatig eten en drinken; 2. naam van verscheidene pau sen; 3. voortreffelijk; 4. familielid; 5. Alpenpas; 6. zanger; 7. 59 (Romeins) 8. Inndal; 9. onbepaald voornaamwoord; 10. op twee wielen rijden; 12. zie Hor. 44; 14. getal (Romeis)17. op dit ogenblik; 19. bergplaats; 21. hard metaal; 22. één der U.S.A.; 23. kleinigheid; 24. plaats in Kenya; 28. bijwoord van graad; 30. kenteken van Chinese auto's; 32. binnen zekere grenzen; 33. narigheid; 34. bloedarmoede; 35. mening; 36. telwoord; 38. van lieverlede; 40. zie Vert. 12; 42. persoonlijk voornaamwoord; 4b. academische titel; 47. wiskundig getal; 49. opgeruimd; 50. vis; 51. Belgische plaats met waterval; 52. familielid. (Voor de oplossing zie men elders in dit nummer). jy|en kent de obstakels op de stations di» weegautomaten worden ge noemd. Geheimzinnige instrumenten, waarin na het inwerpen van een zin ken dubbeltje als bij toverslag het licht aanflapt, een motortje luid. zoe mende, gaat draaien en tenslotte dis 'eetbaar resultaat van al die geheim zinnigheid een cartonnetje wordt uit gespuwd met daarop het al of niet juiste gewicht vo.n de gewogene. Op een der stations in het gebied dat in deze courant dag in dag uit „van Marsdiep tot IJ" wordt geheten vestigden alle ogen van het reizend pvbliek zich op de weegautomaat, die volgens een met open mond toekijken de kwajongen, op hol was geslagen Het was een merkwaardig schouw spel. De automaat braakte zonder op- honden steeds maar weegkaartjes uit zonder dat iemand zich op het opstap- bevond. Geen weeg-wellusteling had een dubbeltje in de gleuf zien wegzinken. Het motortje snorde dat het een lieve lust was en in minder dan geen tijd stroomde het bakje waarin de kaartjes worden gedepo neerd, over, doch de automaat trok rich daarvan geen zier aan en ponsde onafgebroken voort Iedere spoorreizigerhad plezier in het geval en bijna elkeen pakte be langstellend een kaartje van de steeds aangroeiende stapel op de grond. „As dat zo doorgaat, dan is morge de rails versperd", beweerde een juffertje, dot zich stond te verkneuteren van pret over het met zoveel werklust bezielde wcegapparaat. 't Zou echter niet morgenochtend worden, want er daagde een spoorman op, die klaarblijkelijk op de hoogte was van de nukken van de automaat en ten bewijze daarvan een lelijk woord zei. Hij haalde spoorslags een sleutel, zei bij zijn terugkeer opnieuw lelijke dingen over het automatische geval, zette het stil en krabbelde mei een stompje potlood op een beduimd papiertje de waarschuwing „devect" §0& neem een PATRICIA WENTWORTH 21 Nu kwam miss Silver tussen beiden. „Het is volkomen duidelijk, dat de- jene, die de beschuldiging uitte en daarop verdween, dezelfde was, die het gestolene in de zakken van de jonge dame stopte. Ik moet u nu verzoeken, Scotland Yard op te bellen. Een vol ledig en ondubbelzinnig excuus van uw kant is haar goed recht en ik zal niet rusten vóór het is aangeboden". Hoofdinspecteur Lamb lichtte de hoorn van zijn telefoon op en hoorde de stem van sergeant Abbott. „Hallo, chef, hier is een grappig zaak je! Ik heb de directeur van De Luxe Stores aan de lijn. die wil weten, of Maudie een betrouwbare getuige is. Hij vraagt naar u. Een arrogant heer! Mis schien wilt u hem zelf eens onder han den nemen". „Waar gaat het over?" zei Lamb grommend. „Winkeldiefstal. Maudi zegt, dat het meisje in kwestie er in is gelopen. Zegt verder, dat ze een vrouw een hand in de zak van de jongedame zag steken, zich daarna tot een bediende wenden om die zogenaamd op de hoogte te brengen en toen verdwijnen, naar 't heet om een trein te halen. Zal ik het aan u doorgeven?" Lamb's gegrom moet als een toestem ming hebben geklonken. Er volgde ten minste een klik en toen een stem. die hem helemaal niet beviel. Als slim en ervaren opmerker van alles wat des mensen is, begreep hij, dat hier een man sprak, die een blunder had begaan en trachtte zijn leitje schoon te vegen. Hij wierp een dam op tegen de woorden stroom en noemde zijn naam. „U spreekt met hoofdinspecteur Lamb van Scotland Yard". Elke lettergreep kwam er langzaam en met nadruk uit. De directeur moest nu tot zijn groot verdriet opnieuw beginnen. Hij begon te wensen, dat hij Dorinda Brown maar excuus had gevraagd en Scotland Yard met rust gelaten. Intussen liet de hoofdinspecteur hem „Met wat in uw winkel is gebeurd niet lang aan het woord, heb ik niets te maken. Als u iemand wilt aanklagen, is dat een zaak voor 't politiebureau in uw wijk. Wat betreft uw informatie naar miss Maud Silver, is het een ander geval. Ik ken haar heel goed en kan u verzekeren, dat zij een volkomen geloofwaardig getuige is. Zij heeft in vele gevallen de politie grote diensten bewezen en u zou goed doen, als u zich door haar oordeel liet leiden. Als zij zegt, dat het meisje in kwestie onschuldig is, kunt u haar gerust ge loven... zij weet, waarover zij spreekt. Eén ogenblikik zal met haar spre ken, om haar identiteit vast te stellen". In het directiekantoor nam miss Sil ver met een inleidend kuchje de tele foon op. „Hoofdinspecteur Lamb? Hoe prettig om uw stem weer eens te horen! Alles wel, naar ik hoop?En uw vrouw?.. En uw dochters?" Na de wederzijdse begroeting vroeg Lamb al grinnekend; „Waar hebt u zich in begeven?" 't Grinneken werd lachen. „Maar mijn beste hoofdinspecteur!" „Moest u de politie in de arm nemen, om er uit te komen? Nu, dat is heel prettig voor ons, nietwaar?" „Ik ben er altijd zeker van, dat ik mij op u kan beroepen", zei miss Silver ernstig. Zij overhandigde de telefoon weer aan de directeur, wiens kale hoofd nu de kleur van een biet had gekre gen Lamb, die de verandering aan de andere kant van de lijn bemerkte, be sloot het gesprek met een vrolijk: „Er is maar één miss Silver en dat is ze helemaal." HOOFDSTUK VIII. Justin Leigh verwonderde zich een beetje over deze Dorinda. Zij had er aan gedacht, te verschijnen in vroeger door hem bestelde kleren, ze scheen volmaakt gezond en het heel prettig te vinden, dat ze hem weer ontmoette. En tocher was iets. Haar gedachten dwaalden af en hij bespeurde niets van de animo, die men verwacht zou heb ben nu zij gelegenheid kreeg, zich op andermans kosten wat moois uit te zoeken. Daarbij kwam, dat mrs. Oakley toch volkomen gezonde ideeën bleek te hebben over de prijs, die men voor een avondjapon moest neertellen Naar Justin's mening had Dorinda. die nooit zulke duizelingwekkende hoogten had bestegen, vol geestdrift van top naar top moeten springen, in plaats van zo'n gereserveerde houding aan te nemen. Eerst toen „de japon" uit een geheimzinnig-lijkende bergplaats was te voorschijn gehaald en eerbiedig voor haar ontplooid, scheen haar be langstelling te ontwaken. „De japon" had een dwingend effect, Dorinda riep „O!" en kreeg een kleur Justin zei, dat zij maar eens moest gaar passen en zij volgde die raad op. (Wordt vervolgd) De ongelukkigste mens is hij, die zich daarvoor houdt. (HENRY HOME VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Vindobona Sclirammern. 8.45 Onder moeder's parapluie. 10.00 De Ramblers. 10.25 Onder de pannen. 10.45 De fluisterende har monica. 11.15 Sfeer en Rhythme. 11.35 Film selecties. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten emi 7, 8 en 11 uur. 6.30 The yale glee club. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Boston Promenade-orkest. 9.00 Negen heit de klok. 9.55 Weekend serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Omroeporkest. VOOR ZONDAG HILVERSUM 1, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.40 Gramo- foonplatenmuziek. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 1.00 Meester-trio. 10.25 Met of zonder omslag. 10.50 La Boite a Joujoux. 11.20 Trian gel. 12.00 Klankbeeld over de Nederlandse jeugd. 1.20 De jonge acht. 1.50 Even afrekenen horen. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Tsjaikofski- middag. 4.40 Sportrevue. 5.00 De Stem des Volks. 5.20 Ome Keesje, b.40 Kwartet Jan Cor- uuwener. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Luisterclubs opgelet. 7.30 Bijbelvertelling. 8.05 Actualiteiten, 8 15 Walztime. 8.45 Hersengymnastiek. 9.15 De lichte muze regeert. 10.00 ,,'s Levens speel tuin". 10.40 Tom's prairie pioniers. 11.15 Frans Opera-concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten pm 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.25 Hoogmis. 9.45 Orgelspel. 10.00 Kerkdienst. 11.45 Ge wijde muziek. 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zonder naam. 1.20 Jeugdconcert. 2.30 „Liefde in de Poolnacht", hoorspel. 3.25 Muziek. 3.45 Katholiek overleg. 4.06 Orkest George Mela- chrino. 4.15 Jeugdlof. 5.00 Kerkdienst.^ 6.30 Koorwerken. 6.45 Gramofoonplaten. 6.55 I.ie- dcren-programma. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7 45 Vraaggesprek me de jubilaris Albert van Dalsum. 7.57 In 't Boeckhuys. 8.12 Uit en Thuis. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gramofoon platen. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.10 Verz. progr. 9.15 Gram. 9.20 Gesproken apéritief. 9.30 Gram. 9.40 Stemmige gram.muziek. 10.00 Fr, Br.: Gram. 10.45 Kom tanfare-concert. 11.00 Vd. Br.: Gram. 11.45 Radio-journaal. 12.00 Vlaamse liedjes. 12.15 öikest Saintal. 1.15 Eddy Christiani. 1.30 Voor do soldaten. 2.00 Opera- en belcanto-concert. 0.30 Gram. 4.00 Voetbalreportag'e. 4.45 Fr. Br. Dansmuziek. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Di versen. 7.30 „Non stop rechtdoor". 9.30 Diver sen. 10.15 Verz. prog*r. 11.05 Concert. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Sym- phonie-orkest. 8.40 Orgelspel. 9.00 Russisch opeia-concert. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Maurek Weber en orkest. 10.30 Voor de vrouw 10.45 De Regenboog. 11.20 Jonge Nederlandse kunstenaars. 11.40 Fragment. 12.00 Accordeola L2.30 Mededelingen. 12.30 Hawaiïan-klanken. 11.15 The Ramblers. 1.50 Kees Manders zing, 2.00 Omroep-Kamerorkest. 2.30 Causerie voor de jeugd. „Jemand", cantate. 3.30 „De Pau- weveer", hoorspel. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Notenkraker en muizenkoning. 5.45 Regerings uitzending. 6.20 Opnamen van Toon Hermans. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Jongeren achter het voetlicht. 7.30 Herdenkingsdienst. 9.00 Paul Godwin-sextet. 9.30 Lezing. 9.45 Gilbert Rous- sel. accordeon. 10.00 Actuele kanttekeningen. 10.30 Tsjaikofki's serenades. 11.15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om, 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.10 Sport uitslagen van Zaterdag. 8.20 Muziek bij het werk. 8.45 Gramofoonplaten. 9.15 Herhaling Familie-competitie. 10.10 Strijkorkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Brandenburgs con cert. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zang en piano. 12.10 Lunchklanken. 12 30 Mededelingen. 12.33 Trio-fantasia. 1.15 Mandolinata. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Va- cantie-vertellingen voor de jeugd. 2.35 Metro- pole-orkest. 3.05 Sweelinck-kwartet. 3.35 Zang klas van het Blindeninstituut. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Eileen Joyce, piano. 5.00 Het kleuterklokje klinkelt. 5.15 Populaire orgelbespeling. 5.40 Mariniers-kapel. 6.20 De sport van Zaterdag. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Onder de NCRV- leeslarnp. 7.15 Engelse les. 7.40 Radio-krant voor Nederland. 8.05 Radio Bach-orkest en -koor. 9.15 Klankbeeld. 10.00 't Kerkvenster. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gramofoon platen. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 erz. progr. 11.00 Charles Smitor» (biosc.orgel) 11.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 12.00 VI, Br.; Muziek v. strijkers. 12.40 Gram. 1.15 Engelse muziek. 2.10 „Those were the days". 3.00 Kalundborg: Strijkens. n.l.v. Ove Peters. 4.00 Eng. L.P.: Jack Salisbury en or kest. 4.30 Syd Dean en orkest. 17.00 Koowijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Orgelwerken van Bach. 6.25 Muzikale causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Fr. Br.: Actualiteiten. 8.00 VI. Br.: Gram. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Zang. 9 30 Omroep-orkest. 10.15 Volksmuziek. 10.55 Gram. 11.00 Diversen. Beproefde hulp bij Ij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. NAAR VASTE GROND Wie het begrip cultuur wil bepalen, zal moeten uitgaan van de gegeven heid der natuur. Want alle cultuur groeit op uit de natuur. Hoe deze ver houding tussen cultuur en natuur ligt, kunt u in uw eigen tuin zien. Wanneer u in uw tuin niet wiedt, niet harkt, niets plant of uittrekt, zal een stukje min of meer ongerepte natuur ontstaan. Maar wanneer u daarentegen uw tuin ver zorgt, zal uw tuin een aspect van cul tuur gaan dragen. Het woord „cultuur" komt van een latijns werkwoord, dat „verzorgen" betekent. Alle cultuur is een op een bepaalde wijze verzorgen van de natuur. Dit verzorgen heeft echter steeds het kenmerk van een om buigen, een bedwingen, een regelen en aan banden leggen van de anders chao. tisch zich ontwikkelende natuurlijke krachten. Cultuur is dus in de meest brede zin het aan banden leggen van de natuur, om zo de natuur te dwingen één bepaalde richting in te slaan, na melijk de door ons gewilde richting. In de cultuur legt de mens aan de na tuur zijn wil dwingend op. Dit geldt uw keurig verzorgde tuin; dit geldt de in nauwkeurig geleide banen van elpc- trische stroom, waarmee u in uw huis zich licht verschaft; dit geldt het Noordhollandse polderlandschap, dat door vele dijken wordt beschermd te- den de natuurlijke kracht van het wa ter. Maar past u deze gedachten nu eens toe op het terrein van het menselijk handelen, op ethisch gebied. Dan zult u zien dat daar precies hetzelfde op gaat! Een natuurmens is als een dier, dat gedreven door zijn vitale instinc ten, zijn driften bevrediging schenkt. De natuurmens slaat neer, wie hem in de weg treedt Hij stelt zich in het be zit van die goederen of die nersonen, die zijn instinctieve zelfbevrediging kunnen dienen. Cultuur nu op het ter rein van het menselijk handelen bete kent ook hier een aan banden leggen van de natuurlijke driften. De staat met z'n wetten en z'n politiemacht tracht de bandeloze burger te be dwingen. De opvoeding in het gezin heeft voor een groot deel tot doel, om van het kind een cultuurmens te ma ken. Ook in ethisch opzicht betekent cultuur dus een binden, een reguleren, een bedwingen, een ombuigen: en dat alles met het oog op een doel dat der mate hoog ligt, dat het op natuurlijke wijze nooit zou kunnen worden bereikt. Nu echter doet zich deze vraag voor: het heeft er ongetwijfeld vaak alle schijn van, dat wij cultuurmensen, en misschien wel cultuurdragers zijn. Maar is dat ook werkelijk zo? Leeft de drift van de natuur niet onzegbaag sterk in ons? U behoeft zich slechts oppervlakig te verdiepen in de moder ne dieptepsychologie en in de bij bel! om tot de erkenning te komen, dat wij ons slechts met grote moei te voegen in het gareel der cultuur. Een uiterlijk bewijs daarvoor is het feit, dat de gevangenissen steeds vol zijn. U kunt ook uw eigen gedaihten en verborgen wensen analyseren, om de natuurmens in u te ontdekken. Of kijkt u naar de jeugd die langs de straat zwerft, verveeld, doelloos, in veel gevallen vreugdeloos. Zij bezitten geen binding aan het gezin, waaruit ze stam men. Zij hebben geen eigen gemaakt, geen zelf ontworpen leven. Zij leven niet, maar worden geleefd. En is dit geleefd worden niet een kenmerk van alle natuur? Wie alle vragen die hiermee samen hangen overdenkt, hem moet de opvoe ding tot cultuur een uiterst moeilijk probleem worden. Een probleem met vele kanten. Ongetwijfeld ook met een sociaal en economisch aspect. Wie zich bevindt aan de zelfkant van de samen leving, een slecht huis bewoont, nau welijks geld omhanden heeft, voor zo iemand wordt de striid om het bestaan dermate hard, dat z'n natuurlijke ag- gressies als vanzelf zich doen gelden. Dit aspect van deze zaak. hoe be langrijk ook. laten we daar. Wij zul len ons tot het zuiver godsdienstige be perken. Dan blijkt het zonder meer dat alleen dan iemand tot cultuurmens en cultuurdrager kan worden, indien de normen en banden, waaraan hij on derworpen is, ervaren worden als een strikt eigen bezit, en niet als een groot heid die zonder meer van buiten komt. Of positiever gezegd. Tot cultuurmens en cultuurdrager wordt eerste diegene, dié de wil van God geheel in zijn wil heeft opgenomen. Wie weet van God als van zijn God; wie weet van Gods gebod als van zijn gebod: wie beseft dat hij door God in deze wereld is ge plaatst om er een eigen plaats te ver vullen; zo iemand zal met vreugde zich tot zijn cultuurtaak zetten. Gods dienstig besef, een weten van God en zi.in gebod, een erkennen van de ge schapenheid van alle leven, dat alles zijn momenten die een mens tot cul tuurmens vormen. En is dat niet het hoogste doel? Ongetwijfeld. Tenzij u een terugval zoudt wensen in de cha os van de natuur. HERSENGYMNASTIEK (Oplossing) 1. Ze hebben geen zee-grenzen. - 2. 1899— IS02. 3. De Belg Sax (maar wijlen Tromp ond niét de tromppt uit!). 4. Alexander de Grote. 5. Feodor Chaliapfn. 6. Hebreeuws horizontaal van rechts naa? links; Chinees: van hoven naar beneden, dus verticaal. 7. De beroemde vioolbouwers Amrati en Stradivarius leefden en werkten er. 8. Tien. 9. Zestig jaar, 10. Van Rusland.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6