De Wereld der Vrouwen Me/. E. JONXiS, Sport in 't kort PMM De kaars houdi een preekje Recept van Kers: Veel genoegen met Deux-Pieces WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Zaandam Als wij kunnen gaan in deze overtuiging Deanne Durbin gescheiden 5 November Klaproosdag ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 Met licht van een kaars schijnt op mijn papier. De centrale heeft, om een of andere inderdaad duistere reden, reeds een half uur verstek laten gaan. Wij hebben ons bij de avondboterham moeten redden met een haastig opge dolven kaars, op een schoteltje ge plakt. Natuurlijk tot grote verrukking van mijn dochter. Kinderen hebben, tot hun geluk en onze beschaming, een gezegende hang naar het avontuurlij ke en ongewone, en de lichtstoring was haar alleen daarom al welkom: omdat haar moeder nu eens volgens de regels van de kunst het schaduw- vogeltje kon laten fladderen op de muur, en het schaduwkonijntje laten wegspringen. Ik moet er nog om glimlachen, nu ik met flakkerende schaduwen over mijn papier, zit te schrijven. Kinderen zouden, indien dat mogelijk was, ziels tevreden zegge twee eeuwen in de historie terugstappen. Zij zouden zich kostelijk amuseren met olielampen, bedsteden, hoornblazende postiljons en trekschuiten. En wij? Ik moet er niet aan denken hoeveel onvertogen woorden er weer gepre veld of geknetterd zijn, omdat het gros van mijn stadgenoten plotseling zijn tenen stootte, zijn weegschaal niet kon zien of zijn krant moest neerleggen. Om van ernstiger narigheden bij kap pers, bij slagers, in ziekenhuizen en fabrieken maar niet te spreken. Wat zijn wij, moderne mensen, eigenlijk hulpeloos geworden. Angstaanjagend hulpeloos. Wij vrouwen bovenal. Zo'n enkele lichtstoring laat ons plotseling volko men verbijsterd staan in ons eigen huis. Wij grabbelen op de tast naar een stompje kaars, wij dragen het on zekere vlammetje mopperend voor ons uit, naar de keuken, de trap op, de trap af, de huiskamer in. Onze strijk- was blijft liggen, het muziekje na den eten schiet erbij in. En als het nu als jeblieft maar gauw verholpen is, want stel je voor dat je morgen de stofzui ger niet kunt aanzetten.... O ja, onze moderne samenleving is uiterst comfortabel. Je draait maar aan een kraan en je hebt water er zijn nog millioenen vrouwen op de wereld die daarvoor met een kruik op 't hoofd een half uur naar een put moeten wandelen. Je draait aan een knopje en je hebt licht onze moe ders knoeiden nog met olielampen en gaskousjes. De wasserij wast voor ons, de melkinrichting kookt de pap voor ons, de confectiefabriek naait voor ons. Straks, heb ik mij onlangs door een professor laten vertellen (in de krant dan altijd) straks wonen wij allemaal in reusachtige woningblokken met één-gezins-flats; wij halen ons middag potje uit de centrale keuken van ons blok, wij krijgen onze was thuis uit de centrale wasserij, weer van datzelfde blok. Onze kinderen spelen dan niet langer aan onze tafel onder onze lamp, maar worden zoet gehouden door ge diplomeerde jongedames in de centra le speelruimte. Zodat wij vrouwen altijd nog vol gens die professor, volkomen de han den vrij zullen hebben omJa. om wat te doen eigenlijk? Heeft u óók wel eens het gevoel, dat wij met al die efficiency en dat comfort er eer der op achteruit gegaan zijn? Dat de meeste vrouwen met al die vrij komen de tijd geen raad weten? Hebben de psychiaters het ooit zo druk gehad? Nee nee, niét met zwaar overspannen, door de zorgen uit hun evenwicht ge rukte mannen. Maar met de dames, die zich uit pure verveling allerlei complexen SCHUIMACHTIGE GRIESMEELVLA Een liter melk, 60 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, 1 ei (dooier en wit geschei den), 1 flesje puddingsaus. Breng de melk met de suiker aan de kook en roer er langzaam de gries meel bij. Laat het mengsel nu op een laag vuur, circa 10 min. zachtjes door koken tot de gries goed gaar is. Neem de pan van het vuur en klop er vlug 't eidooier door en laat dit vla-meng sel dan koud worden. Klop het eiwit stijf, roer er een weinig suiker door. Roer het koude griesmeel goed door elkaar en werk er luchtig het stijfge klopte eiwit door, doch een weinig eiwit apart houden. Doe 't vla-meng sel in een schaal, strijk er de rest van het eiwt over en giet er nu wat pud dingsaus over. Dien deze vla goed koud op. NOORSE VIS SLA (zeer geschikt voor de broodtafel) Een half pond gare biet (aan snip pers geschaafd op de rauwkostschaaf) 1 blikje mosselen in 't zuur, een half pond gare koude aardappelen. 1 klein stukje zeer fijn gehakte uit, een flinke mespunt mosterd, 1 mespunt paprika, 20 gram boter, een scheut sla-olie, wat bloem, enkele lepels sla-saus en gehak te peterselie. Werp de inhoud van het blikje mos selen op een zeef en iaat goed uitlek' ken. Haal de mosselen daarna even door wat bloem en bak ze nu vlug in de boter en wat sla-olie, mooi bruin van kleur; snijd de mosselen nu aan stuk jes. Hak de gare koude aardappel aan stukjes, roer door wat sla-saus de mos terd, de paprika, de fijn gehakte uit en gehakte peterselie. Roer de biet, de aardappel en de stukjes gebakken mosselen luchtig door elkaar, breng het geheel goed op smaak met het sla-sausje. Doe de sla op een schotel, strooi er wat gehakte peterselie en eventueel wat gehakt ei over. Geef er brood en boter bij. gaan aanmeten. Er moet toch iets mankeren aan die geperfectionneer- de techniek van ons. Als ik door een museum loop, en ik kijk met aandacht naar de gezichten van die vrouwen uit de zeventiende eeuw: het bedaar de melkmeisje van Vermeer, Hen- drickje Stoffels, die uit een venster glimlacht, Elisabeth Bas die er eens even breeduit voor is gaan zitten: dan treft mij altijd de rust in haar gezich ten, de heldere glans van haar ogen. En evenwel wisten al dezen, van laag tot hoog, wat werken was; toen elke emmer water nog gepompt, elke naad met de hand genaaid, elke maal tijd op hout en turven gekookt moest worden. Leest u het maar na bij Betje Wolff, welke uitgebreide instructies een schoonmoeder aan haar schoon dochter gaf omtrent het beheer van de huishouding, ook al was zij om ringd door een staf van „booien". En moesten de drie gezusters Brönte niet de gehele dag in touw zijn in hun vaders pastorie, met was sen, met koken, met strijken, met naaien, met inmaken, met wrijven en poetsen zodat er maar twee avond uren overbleven om te lezen en te schrijven? En evenwel: hoë Bchreven zij? En wij zelf warep wij eigenlijk in die oorlogsjaren, toen wij van alle comfort verstoken waren, toen wij met de stoffer over de vloer kropen en de pot kookten op een walmende en smeulende Rus niet gelukkiger dan nu? Wij voelden ons in elk geval niet zo spoedig uit het veld geslagen Wij redden ons, wij schikken ons, wij waren minder afhankelijk van aller lei kwetsbare publieke gemakken. En wij leefden en genoten intenser. Hoe konden wij ons, bij een wankel drij- vertje, met aandacht in een boek ver diepen. Want een genot was een uit gespaarde tractatie op een verjaar dag. Wat een voldoening een nieuw kinderjasje uit een oude peignoir. Maar Saskia, wat dan? De klok terug zetten? Ons weer opknappen met stoffer en blik, met petroleum lamp en kolenfornuizen? Dat niet: en zelfs al zou ik het wensen, het rad van de tjjd draait nimmer terug. Maar ik wil geen slavin van het com fort worden. Ik wil altijd het vermo gen gehouden om mij te behelpen rij -issen; ik wil iets redder van de mentaliteit der oude voortrek- ersvt ouwen in Zuid-Afrika. die haar enige naald telkens maar weer gedul dig op een klipsteen bijslepen. Kjjk, het licht gaat weer op. We zullen je maar weer uitblazen, kaars En bedankt voor het preekje. SASKIA Van een met zorg gekozen deux- pièces-costuum zult u veel pleizier hebben. Immers, zowel de rok als het jasje kunt u ook in andere combina ties dragen en het hier afgebeelde mo del biedt u zelfs nog meer mogelijk heden. Behalve de nog steeds popu laire aangeknipte mouw met brede manchet vertoont het de moderne „plunging neckline", de lage V-hals en deze leent zich uitstekend voor aller lei variaties. U bevestigt er met druk knoopjes een kort vestje van hetzelf de materiaal in, maar draagt u nu het jasje op een andere rok, dan neemt u ook het vestje in de stof van de rok. U kunt er echter ook een lang vest in dragen met of zonder kraag in wit pi qué (vooral bij een donker costuum) of in een contrasterende kleur. Ge- plisseerde zijden stroken of kanten ru ches langs halsuitsnijdingen en man chetten geven weer een geheel ander effect. Ook wat de knopen en knoopsgaten betreft, zijn er tal van mogelijkheden. Knopen in dezelfde stof zijn altijd mooi en leveren geen moeilijkheden bij andere combinaties, maar vooral als u het costuum zonder andere gar nering draagt, kan een afstekende knoop heel apart zijn. De knoopsgaten op het voorpand mogen, maar behoe ven niet echt te zijn. U kunt ze imite ren met tres of koord in de kleur van (Van onze redactrice) Mejuffrouw E. Jonxis heeft er geen spijt van dat zij in 1916 haar werk aan de Openbare Leeszaal van Zaan dam is begonnen. „Ik wist toen nog niet wat een leeszaal eigenlijk was", vertelt zjj, „want er waren er in die tijd nog maar weinig. Toen ik besloot om in de leeszaal te gaan assisteren, kon ik dus nog niet zeggen dat het m!j aardig werk leek. Pas in 1922 kwam de offi ciële leeszaalopleiding met verplichte diploma's. Nu ben ik hier al zo lang, maar ik heb het werk altijd prettig ge vonden en doe het nog steeds met ple zier." Wij zitten in de ruime, lichte studie zaal aan een van de lange tafels en het valt mij op dat het er hier zo genoege- lijk uitziet. De helderblauw geschilder de boekenkasten langs de wanden, waarin de boeken met hun kleurige banden, de tijdschriftentafel en de bloeiende planten in de brede venster bank, dat alles geeft een fleurige blij de indruk. Een prettige omgeving om in te werken voor de dames van de leeszaal en zeker niet minder voor de bezoekers die hier studeren of kranten cn tijdschriften komen inzien. Mej. Jonxis wordt terzijde gestaan door mej. Boesewinkel, de eerste assis tente en een volontaire. Er wordt in deze leeszaal heel wat werk verricht. „In de eerste plaats zorgen wij voor de opbouw van de bibliotheek", vertelt de directrice. Wij kopen boeken aan, catalogiseren en classificeren ze, en dan neemt de uitlening natuurlijk het grootste deel van de dag in beslag. De leeszaal is daarvoor dagelijks van 's middags 1 tot 's avonds 9 uur geopend. Bij de opbouw an de bibliotheek moet je wel degelijk rekening houden met het plaatselijk leven. In Zaandam is bijvoorbeeld veel belangstelling voor de industrie. Wij werken prettig samen met de bedi ijfsbibliotheken en kunnen steeds op eikaars hulp rekenen. Wij hebben hier een open boekerij, waarin de mensen zelf mogen uitzoe ken. Dat is natuurlijk veel aardiger omdat onze leden verschillende boeken eens kunnen inzien en het bespaart ons veel tijd. Het vorig jaar hebben wij 89.000 boeken uitgeleend en het zullen er dit jaar wel 94.000 worden. Wij zouden graag een aparte kinder leeszaal hebben, waar de jeugdlezers rustig kunnen zitten, maar wij komen ruimte te kort. Dit gebouw behoort aan de Lutherse ker" en het zaaltje dat wij zo graag tot kinderleeszaal willen be stemmen kan door de kerk niet gemist worden." Bestaat er bij de kinderen veel be langstelling voor de bibliotheek? „O ja!, 't is leuk om ze eigenwijs in een catalogus te zien bladeren", zegt mej. Jonxis glimlachend. „Kinderen vergissen zich niet gauw in hun keuze en komen altijd met een boek voor de dag dat voor hen geschikt is .Dat kun je van de volwassenen niet altijd zeg gen. Soms komt er iemand een boek terugbrengen met de boodschap: 't Is Engels en dat ;an ik niet lezen. Een oud mannetje had eens een weten schappelijk werk over Cosmografie uit- g ocht. Toen wij hem daarop attent maakten zei hij vriendelijk: Dat hindert niks, juffrouw. Ik ben al blij als ik wat te lezen heb, want ik verveel me dood. Wij merken zo vaak op dat jongens van 15 a 16 jaar een veelzijdiger belangstel ling hebben dan meisjes van die leef tijd. Enkele meisjes interesseren zich voor bloemen, dieren of geschiedenis en dan werpen zij er zich ook intensief op. De rest leest jeugdromans en niets meer. De jongens daarentegen vragen naar boeken over vliegsport, schei kunde, het bouwen van een radio, sche pen, enz. Het is ook opvallend dat er zelden een kinderboek wegraakt. Wij hebben eens druk gezocht naar een boek dat „Tippie-Toppie in de serre" moest he ten. Het stond niet in de catalogus, maar het kleine meisje dat er naar vroeg beweerde stellig dat wij het moesten hebben. Wij raadden haar daarom aan zelf maar eens te gaan zoeken. Zij verdween tussen de boeken kasten en kwam even later triomfan telijk tevoorschijn met.een boek van de Tip-Top serie!" Kunt u mij iets vertellen over de opleiding van het leeszaalpersoneel? „Natuurlijk. Die duurt twee jaar voor degenen die eindexamen HBS of Gym nasium hebben en drie jaar voor meis jes met een MULO-diploma. Zij wer ken dan als volontair in een leeszaal en volgen een cursus in Amsterdam." de knoop. Bij fluwelen knopen maakt u een „knoopsgat" van 1 of 2 stukjes smal bandfluweel. Slanke dames dra gen daarbij een brede ceintuur in de kleur van de knopen, maar de minder slanke neemt een smal ceintuurtje van de japonstof. De rok is een eenvoudig recht mo del. Wilt u hem nauwer, dan tekent u de zijnaad vanaf de heuplijn recht naar beneden. Wel moet u dan in de on derkant een split maken of midden achter een plooi nemen om u te kun nen bewegen. Maar u kunt bij dit jasje ook heel goed een klokrok dra gen. Nu nog iets over de werkwijze. Eerst de figuurnaden dichtstikken. In de in- knip een okselstukje zetten en schou der-, zij- en mouwnaden sluiten. De delen van het schootje verbinden en aan het lijfje naaien. Tegen de voor kanten tot de stippellijn een belet zet ten. Stikt u de voorkanten extra af. dan ook de rug bijschuinen en de aan sluitende naad in het schootje af- stikken. Voor een bovenwijdte van 100 cm. beeft u nodig pl.m. 2,50 m. stof van 140 cm. breedte. Wat wordt er zoal op die cursus behandeld? „Och, van alles waar je iets van af moet weten. Wat geschiedenis, biologie, philosophie, techniek, aardrijkskunde, economie en letterkunde bijvoorbeeld. Gedurende de leertijd ontvangen de meisjes geen salaris, maar tegenwoor dig krijgen ze soms wel een gratifica tie. Wanneer het assistentsexamen met goed gevolg is afgelegd, zijn er ver schillende mogelijkheden. Je kunt als assistente in een leeszaal gaan werken, maar ook bij grote bedrijven en inrich tingen. Na één of twee jaar kunnnen de meisjes doorleren voor het direc teursdiploma. De cursus die daarvoor gevolgd moet worden duurt een jaar en wordt alleen in de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag gegeven. De leeszaal stelt je dan op non-actief, want de assistente moet haar werk opgeven en in Den Haag gaan wonen. In die tijd wordt geen salaris uitgekeerd en zo'n studie valt dus niet mee. Met het di recteursdiploma in je zak, bestaat de mogelijkheid tot solliciteren naar de functie van directrice van een open bare leeszaal. Is het uitlenen prettig werk? „Uitlenen aan mensen die weten wat zij willen, is het aardigst", vertelt de directrice. In ons beroep is het natuur lijk van groot belang dat je goed met mensen kunt omgaan. Soms komt er een jongen met een kruiswoordpuzzle waar hij nie' uit kan komen, of een meisje om „een liefdesroman voor opoe". Er zijn mensen die beslist boe ken in drie delen willen lezen. Zij werken onze gehele voorraad achter el kaar af en lezen niets anders. Aan mej. Boesewinkel werd eens gevraagd naar „De biologie van Liszt in een trio- logie" Na dit geanimeerde gesprek over het leeszaalwerk, laten de dames mij nog even de andere zalen zien. Ook hier is het houtwerk fris blauw en oranje geschilderd. De boeken zijn niet gekaft, zodat de banden in ver schillende kleuren vrolijk afsteken. Wie zou in zo'n gezellige omgeving niet met plezier en voldoening werk zaam zijn? De wereldrecordhouder en Olympisch kampioen op de tien kilometer Emile Zatopek, is van eerste luitenant in het Tsjechoslowaakse leger tot kapitein be vorderd. (Over amateurisme gespro ken!) Hü staat ook boven aan de lijst van militairen aan wie op grond van hun sportieve prestaties een speciaal daartoe ingestelde onderscheiding Is verleend. De Franse stayer, Gabriel Clave- rie, heeft crp de wielerbaan te Bor deaux het wereldrecord over tien kilo meter achter handelsmotoren verbe terd. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot René Oubron met 8 min. 38.4 sec. Claverie had voor de tieD kilometer 8 min. 32.4 sec. nodig. Het congres van de International Yacht Racing Union heeft bepaald, dat bij de Olympische Spelen te Helsinki in vijf klassen zal worden gezeild. Over vier klassen is men het reeds eens geworden, de 6 meter, de 5.5 meter, de Draken en Dinghy klasse. Het is nog niet zeker of de Sharpie dan wel de Star klasse te Helsinki aan bod zullen komen. In de derde ronde van het in ternationaal damesschaaktournooi te Barcelona behaalde onze landgenote mevrouw Heemskerk wederom een zege. Zij won van haar Spaanse tegen standster mevr. Guinart. De afgebro ken partij uit de tweede ronde mej. Trammer (Gr. Br.) tegen mevr. Si- mans (Fr), werd door de Britse ge wonnen. Vrijdagavond om 9 uur zijn voor Hotel „Groot Berg en Dal" de deel nemers gestart aan de 20e herfsttocht van de KNAC. Deze rit, die in Nijme gen begint, zal voeren door verschil lende Nederlandse provincies over een afstand van ongeveer 420 km. Zatopek werd bevorderd Mevr. Heemskerk won wederom Norton-ploeg breekt vier records Voor de wedstrijd tegen Brugge op Zaterdag 5 Nov. te Utrecht is het Utrechts elftal als volgt samenge steld: Boudewijn (UW); Daudey (Hercules) en v. Beek (DOS); Wigge- manse (Gooi)e H. Visser (DOS) en Temmink (DOS); Witkamp (Hercu les), W. Visser (DOS), Vonk (Elink- wijk), v. d. Bogert (DOS) en Blom (Elinkwijk). Ezzard Charles, die door de Na tional Boxing Association en de bij haar aangesloten bonden, als wereld kampioen zwaargewicht erkend wordt, zal zijn titel dit jaar niet meer ver dedigen. Het onderzoek naar de dood van de Italiaanse bokser Bertola heeft uit gewezen, dat niemand hiervoor aan sprakelijk kan worden gesteld. In de conclusies van de grote jury worden echter strengere boksreglementen aanbevolen dan thans van kracht zijn. De Nortonploeg, Arthur Bell, Geoffrey Duke, Eric Oliver, heeft Vrijdag op het circuit van Monthlery nog vier wereldrecords verbeterd, dit maal in de 500 cc en de 600 cc zijspan- klasse. Elkaar afwisselend op de 500 cc Norton haalden Bell, Duke en Oliver over twee uur een gemiddelde snel heid van 180.013 km per uur. (Oud record: West, Graham en Monneret met A.J.S., 178 km.) Oliver vestigde daarna twee nieuwe wereldcords in de 600 cc zijspan-klasse. Hij reein 1 u. 154.322 km (oud record: Amort met Gnome Et Rhone 147.9 km) en legde de 100 mijl af in 1 uur 2 min. 34.66 sec. (oud record: Melhoux Et Debay met Gillet Herstal, 1 u. 8 min. 5 sec.) Ook het record voor twee uren moest er in deze klasse aan geloven, want Oliver legde 297.244 km af. Het oude record stond op naam van Milhoux Et Debay met 271.8 km. £)E schemering valt. De laatste klan ken van de bedug bij de missigit sterven weg over de kampong; een late patrouille keert terug in het bi vak. Het aggregaat begint te draaien en over enkele uren zal het stil zijn in de dessa. Voor de laatste maal roept onze sprekende vogel zijn „Mer- deka" uit, met direct heel verleide lijk erachter aan: „Tabeh tuan", als of hij nog iets goed met ons te maken heeft. In de cantine speelt de radio en men zit er brieven te schrijven. Dat alles rustig is. Een ander praat nog wat na over de patrouille van daar juist. Hij was rustig verlopen, zoals elke patrouille overdag, maar, zo vroeg men zich onwillekeurig af, waar zullen vannacht die onruststokers weer op komen dagen? Vandaag zei een dessahoofd tegen ons: „Tuan, ik ken jullie nu al an derhalf jaar, wanneer zal ik nu weer eens rustig in m'n eigen huis kunnen slapen?" En de patrouille-comman dant moet hem toen gezegd hebben: „Wees gerust, vadertje, eens zal die tijd weer komen." Intussen is het later geworden. Het is donker en de kampong ligt in diepe stilte. De maan komt flauw door. Straks zal het lichter worden, weer echt een nacht voor de peloppers. De tong-tong van de kampongwacht slaat elf keer, het aggregaat bromt minder snel; langzaam verstomt het geluid. Het licht is uit. Je hoort nog steeds de voetstappen van de wachtposten. Het is na middernacht als ergens in een verre kampong een hond begint te blaffen. De wacht staat stil en luis tert. Zouden ze daar weer zijn? Op eens klinken in de verte de alarm slagen van de tong-tong, direct ge volgd door een paar schoten. Een hels lawaai breekt uit; alle buurtkampongs nemen de alarmslagen over en zo na dert het alarm ons bivak. Iedereen is intussen opgestaan, met vele verwensingen aan het adres van de onruststokers. Bewapend staat men buiten klaar om af te wachten wat er zal gebeuren. Een korte blik op de kaart: ja, over deze weg konden de heren wel eens terugkeren. De eerste groep en de mortiergroep zullen hun nachtrust weer opofferen. „Klaar voor vertrek," wordt er geroepen; de pa trouille gaat op weg om te proberen de onruststokers de weg af te snijden. Het alarm houdt nog even aan. We zien een groot vuur oplaaien. Twee mensen met een lantaarn in de hand komen aanhollen en rennen het kan toor van de inlichtingendienst binnen. Ze weten te vertellen, dat hun dessa hoofd aan de dood ontsnapt is, maar dat zijn huis is leeggeplunderd en waarschijnlijk nu in brand staat De bende is echter reeds verdwenen en tegen de morgen komt een patrouille doodmoe terug. De zoveelste maal. De filmster Deanne Durbin is van haar tweede echtgenoot Felix Jackson gescheiden, wegens „geestelijke wreed heid". Zij was zijn vierde vrouw en sinds Januari 1947 met hem gehuwd. Deanne Durbin, die 26 jaar oud is, was vroeger gehuwd met Vaughan Paul. NIEUW INTERCOMMUNAAL TELEFOONTARIEF 1 NOVEMBER IN WERKING In het Staatsblad is afgekondigd een besluit, waarin is bepaald, dat het Kon. Besluit van 6 September 1949, tot na dere wijziging van het rijkstelefoonre- glement 1929, in werking zal treden op 1 November a.s. Het betreft hier de nieuwe tarifiëring voor de inter-com- munale telefoongesprekken. De zoveelste maal, dat wij, naast onze vermoeidheid naast onze woede wisten, dat voor onze aanwezigheid hier een goede reden was. De zoveelste maal, dat wij begre pen, dat zoiets met vrijheidsstrijd niet te maken had, want niet tegen ons werden dergelijke wandaden gericht, maar tegen het eigen volk, tegen al diegenen, die trachten temidden van chaos in gedachte en daad nog een klein beetje gewoon menselijk geluk te vinden door gewone menselijke ar beid zonder leuzen, maar in het zweet des aanschijns. Straks in Nederland zullen we nog dikwijls denken aan de onrustige nachten en aan de nachtrusten, die we offerden voor de rust in dit land. Als wij straks naar huis kunnen gaan in de overtuiging, dat het dessa hoofd weer vredig kan slapen, de be woners van dit mooie land in rust en orde zullen leven, dan zullen wij blij zijn, daartoe ook het onze bijgedragen te hebben. (Wapenbroeders). OUD-BURGEMEESTER VAN 'S-HERTOGENBOSCH OVERLEDEN. Op het kasteel Zwijnsdreeht, onder de gemeente Helvoirt, is Vrijdagavond oj 74-jarige leeftjjd overleden mr. Frans Johan van Lanschot, die van 1917 tot 1941 als burgemeester van 's-Hartogenbosch bekend stond de meest populaire burgemeester van ons land te zijn. „CLAES COMPAEN" IN IJMUIDEN BINNENGELOPEN De coaster „Claes Compaen" van 497 ton, die enige weken geleden bij een storm op de Noordzee vermist werd. is Vrijdagavond in IJmuiden binnengelo pen. Op de talrijke militaire kerkhoven, die in ons land verspreid zijn, hebben 30.000 geallieerde soldaten, die in de oorlog tegen Duitsland het leven lie ten, hun laatste rustplaats gevonden. Bijna al deze graven zijn door Neder landers geadopteerd en de adoptan- ten verzorgen ze op dezelfde wijze als zij dat zouden doen voor hun eigen zoon, voor hun eigen vader. Jaarlijks komen uit Engeland vele nabestaan den van gesneuvelde Britse soldaten een bezoek brengen aan de militaire kerkhoven. Het Nederlands Comité Oorlogsgraven verzorgt de bezoekers vanaf het moment dat zij het Neder lands grondgebied betreden. Veelal bezoeken zij de adoptanten en blijven daar gedurende him vierdaags ver blijf in ons land, logeren. In de mees te gevallen is dit echter niet moge lijk en het Comité Ooorlogsgraven zorgt voor hotelaccommodatie en ver voer van de gasten. Naar het bestuur van het Comité mededeelde is voor de verzorging van de nabestaanden der gevallenen, die het graf van hun familieleden komen bezoeken, 100.000,per jaar no dig. Dit bedrag wordt verkregen door de landelijke collecte, die op Klaproosdag, die dit jaar valt op 5 November, in ons land wordt gehou den. De mogelijkheid bestaat dat in de naaste toekomst ook de familie leden van gesneuvelde Canadese en Amerikaanse soldaten Nederland zul len bezoeken en ook voor hen zal het comité oorlogsgraven de reis en het verblijf in Nederland voor zijn rekening zal nemen. Indien dit het geval zou zijn, zou de 100.000,die het co mité gemiddeld per jaar op Klaproos dag bijeen collecteert niet voldoende zijn, reden waarom het Comité meent de Nederlanders te moeten oproepen tot grote vrijgevigheid bij do aan staande colleote.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7