Samenwerking op basis van gelijkheid en vrijwilligheid - De Kroon is het hoofd van de, Unie Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Vliegtuigbotsing bij Washington OnveiligColumbia Woensdag 2 Nov. 1949 146e Jaargang No. 258 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe interim-regeling voor Suriname Meer dan vijftig doden Opheffing van de distributiediensten Textiel, kaas, vlees en rijst vrij Indo-chinese guerrilla's vallen China binnen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN. Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimetei Vraag en aanbod tot 15 woorden ƒ1-— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen t 1-40 per maand, h— per kwartaal plus incassokosten Ronde Tafel-Conferentie is geëindigd Beslissing over Nieuw-Guinea een jaar uitgesteld Surabaja wordt marinebasis van de R.I.S. Mcdenmiddag is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de Ronde Tafel-conferentie met Indonesië besloten met een plenaire zitting onder voorzitterschap van de minister-president, dr. W. Drees. De documenten waarin de resultaten van de conferentie zijn vervat zijn door de drie delegaties aanvaard en goedgekeurd. De overeenkomsten zijn: 1. Het charter van de souvereiniteitsoverdracht. 2. Het Ilniestatuut met de bijlage en bijzondere overeenkomsten omtrent de voor naamste onderwerpen van toekomstige samenwerking. 3. De overgangsovereen komst met de daaronder begrepen bijzondere overeenkomsten houdende regeling van de onderwerpen welke als gevolg van de souvereiniteitsoverdracht voor ziening behoeven. Omtrent een aantal afzonderlijke onderwerpen hebben de delegaties haar standpunten in een briefwisseling aan elkander meegedeeld. De documenten zijn opgesteld in drie talen. De Nederlandse en Indonesische teksten hebben gelijke kracht. In geval van verschil tussen beide teksten zal de Engelse tekst de doorslag geven. De overeenkomsten treden in werking op het ogenblik van de souvereiniteitsoverdracht, welke zal geschieden in een plechtige bijeen komst te Amsterdam te houden uiterlijk op 30 December 1949. de souvereiniteits- permanent secretariaat met een secre- Het charter van overdracht luidt ais volgt: „Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk en onher roepelijk over aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en erkent haar mitsdien als een onafhan kelijke en souvereine staat. De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië aanvaardt de souverei niteit op de voet van de bepalingen van haar constitutie". Hierbij aansluitend wordt gezegd: „Ten aanzien van de residentie Nieuw- Guinea is overeengekomen: gezien het feit dat het nog niet mogelijk is ge bleken de standpunten van partijen nopens Nieuw-Guinea overeen te brengen waardoor deze een geschil punt blijven en gezien de wenselijk heid de Ronde Tafel-conferentie op 2 November te beëindigen, dat de sta tus quo van de residentie Nieuw-Gui nea zal worden gehandhaafd met de bepaling dat binnen een jaar na da tum van overdracht der souvereiniteit aan de R.I.S. het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhande lingen tussen de R.I.S. en het Ko ninkrijk der Nederlanden" Dit betekent, dat in dit jaar Nieuw- Guinea onder de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden zal blijven DE UNIE Het karakter der Unie wordt als volgt geformuleerd: „De NederlandsIndonesische Unie verwezenlijkt de georganiseerde samen werking tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië op basis van vrijwilligheid en gelijkheid in status met gelijke rechten". „De Unie doet geen afbreuk aan de status van elk van de beide deelgenoten als onaf hankelijke en souvereine staat". Het doel der Unie wordt genoemd de samenwerking der deelgenoten ter be hartiging van hun gemeenschappelijke belangen. Beide deelgenoten verbinden zich hun staatsbestel te baseren op de beginselen van democratie en te streven naar een onafhankelijke rechtspraak. Alle beslissingen der Unie worden genomen bij overeenstemming tussen de beide deelgenoten. DE KROON Aan het hoofd der Unie staat Hare Majesteit Koningin Juliana, Prinses van Oranje Nassau en bij opvolging haar wettige opvolgers in de Kroon der Ne derlanden. Het hoofd der Unie verwezenlijkt de idee van vrijwillige en duurzame sa menwerking tussen de deelgenoten. MINISTERCONFERENTIE Voor de uitvoering van de doelstel lingen der Unie houden de daartoe door elk der deelgenoten aangewezen mi nisters of personen die naar de eigen staatsinstellingen der deelgenoten ge lijke of gelijksoortige verantwoorde lijkheid dragen, tweemaal per jaar en voorts zo dikwijls de deelgenoten zulks nodig achten, conferenties. Tenzij an ders overeengekomen zullen daaraan drie ministers van iedere deelgenoot deelnemen. De beide deelgenoten zullen een goed contact en een geregelde samen werking tussen de wederzijdse parle menten van de deelgenoten bewerk stelligen. De eerste bespreking var vertegenwoordigers van de parlemen ten zal plaats hebben binnen acht maanden na de totstandkoming van het voorlopig parlement van de R.I.S De Unie zal beschikken over een taris-generaal van elk der deelgeno ten. Er is een Unie-hof van arbitrage rechtsprekend in naam van het hoofd der Unie. Het hof neemt kennis van rechtsgeschillen door een der deelge noten tegen de ander dan wel door beide deelgenoten gezamenlijk aan hangig gemaakt, welke hun grondslag vinden in het Unie-statuut, in enige overeenkomst tussen de deelgenoten of in gemeenschappelijke regelingen. Het Unie-hof bestaat uit drie door Nederland en drie door de R.I.S. te benoemen leden, die worden benoemd voor tien jaar. Ter behartiging van de belangen der deelgenoten in elkanders gebied wor den door de regeringen der deelgenoten Hoge Commissarissen benoemd. Zij heb ben de status van diplomatieke verte genwoordigers en bezitten de rang van ambassadeur. DE BUITENLANDSE BETREKKINGEN De Nederlands-Indonesische Unie verwezenlijkt de samenwerking op het gebied der buitenlandse betrekkingen. De conferentie van ministers kan voor zien in de instelling van een gezamen lijke vertegenwoordiging in het inter nationale rechtsverkeer. Met vooropstelling van het beginsel dat ieder der deelgenoten zijn eigen bui tenlandse betrekkingen onderhoudt en zijn eigen buitenlandse politiek bepaalt zullen zij er naar streven hun buiten lands beleid zoveel mogelijk te coördi neren en dienaangaande overleg te ple gen. Geen der deelgenoten sluit een ver drag waarbij de belangen van de ande re deelgenoot zijn betrokken dan na overleg met die deelgenoot. Hetzelfde geldt van het verrichten van andere in ternationale rechtshandelingen. HET MILITAIRE ACCOORD Ieder der deelgenoten draagt volle dige verantwoordelijkheid voor de defensie van zijn eigen grondgebied. De gemeenschappelijk getroffen rege lingen worden door ieder der deelge noten op zijn eigen rechtsgebied zelf standig uitgevoerd. De samenwerking zal bestaan in het verlenen van steun wanneer de andere deelgenoot hierom vraagt, en voorzover dit met de belan gen van zijn eigen defensie overeen te brengen is. De beide deelgenoten tre den in overleg ingeval van dreiging van een aanval op beide deelgenoten of op één hunner. (Zie verder pag. 3). Kuiser overleden Kaiser, de oudste postduif ter wereld, die bij twee legers in twee wereldoorlogen heeft ge diend, is te Fort Monmouth in de ouderdom van 32 jaar overleden, een leeftijd die overeenkomt met die van 160 jaar bij mensen. Kaiser begon zijn loopbaan bij het Duitse leger in de eerste we reldoorlog. Hij werd tijdens het A r g o n n e n - offensief in 1918 krijgsgevangen gemaakt en moest dienst doen voor de Amerikanen. In de tweede wereldoorlog hielp hij in Amerikaanse dienst andere duiven africhten, waaronder en kele zijner achter-achter-achter- achter-kleinkinderen. Kaiser zal worden opgezet en in het Smith sonian Institute te Washington tentoongesteld worden. Arnold wil interveniëren Karl Arnold, minister-president van Noord-Rijnland-Westfalen, heeft te Dus- seldorp bekend gemaakt, dat hij bij de federale Duitse regering wil interve niëren, indien er enige waarheid schuilt in de geruchten, dat de Nederlandse regering voornemens is het Nederland se schoolstelsel en de dienstplicht in te voeren in de voormalige Duitse grensgebieden, die dit jaar bij Neder land zijn. gevoegd. Lijnioesiel en militair vliegtuig spatten uit elkaar Bij de Tweede Kamer is ingediend de gewijzigde interimregeling voor Su riname, nadat op 12 September de re gering 't door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp dienaangaande had ingetrokken. De thans voorgestelde interimrege ling is gelijkluidend aan de ingetrok ken regeling op twee onderdelen na, waarin enerzijds de beslissing der Ka mer is geëerbiedigd en anderzijds aan Suriname de gelegenheid wordt gebo den terug te vallen op de door de re gering in het mondeling overleg aan vaarde regeling. Door de regering zal het nodige wor den gedaan ten einde na de Ronde Ta fel conferentie Nederland-Indonesie en in het licht van de resultaten daarvan zo spoedig mogelijk te geraken tot de vaststelling van de definitieve nieuwe rechtsband tussen Nederland, Suriname en de Antillen. Een Skymaster van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Air Lines", komende van New York met 49 passagiers aan boord en een beman ning van vier leden, is boven het vlieg veld van Washington in botsing geko men met een militair toestel. Beide machines spatten volgens ooggetuigen in de lucht uit elkaar. Gedeelten van de viermotorige DC 4 kwamen terecht in de rivier de Potomac. Men vreest dat alle inzittenden van de Skymaster om het leven zijn gekomen. De piloot van het militaire vliegtuig, de Boliviaanse kapitein Bridaux, had van de verkeerstoren order gekregen te blijven rondcirkelen om het passa giersvliegtuig eerst te laten landen. Het schijnt dat Bridaux de order niet ver staan of verkeerd begrepen heeft. Enkele uren na de ramp wist men van slechts één persoon, dat hij het er WEER LUCIFERS De tijdelijke lucifersschaarste zal weldra weer tot het verleden beho ren; er zijn uit Belgie lucifers ge ïmporteerd; de eerste verdeling ge schiedt in de loop van deze en het begin van de volgende week. Na een langdurige patrouilletocht komen enige soldaten, die in de om geving van Tandjong zijn gelegerd, weer in hun kamp terug. Met een welverdiende rust in het vooruitzicht, leggen zij lachend de laatste honderd meter af. levend had afgebracht. Men kon deze persoon, die verward Spaans praatte tegen de mannen van de reddingsbri gade, nog niet identificeren doch meende, dat hij kapitein Bridaux, de piloot van het militaire toestel, was. Stukken bagage uit de Skymaster waren rondom in de bomen terecht ge komen. De romp van het vliegtuig zelf kwam op de oever van de Potomac neer en gleed van daar af met de neus omlaag het water in. Dit was de eer ste grote ramp, welke zich op het vlieg veld van Washington heeft voorgedaan. Naar het Handelsblad verneemt ligt het in het voornemen de plaatselijke distributiediensten in Nederland op te heffen. Dit betekent niet dat koffie en brandstoffen van de bon gaan. Zeer waarschijnlijk zal de koffie-dis- tributie gaan ressorteren onder het daarvoor aangewezen bedrijfschap en zullen de plaatselijke brandstoffen- commissies zich ontfermen over onze kolenvoorziening. Een en ander zou ingaan op 1 De cember, en daarop anticiperende is aan ongeveer 75 ambtenaren van de Ge meentelijke Distributiediensten van Amsterdam per 1 December a.s. ont slag aangezegd. De Rode Duivels Coppens staat zijn plaats af aan Govard Het Belgisch elftal, dat Zondag te Rotterdam tegen Nederland speelt, heeft in vergelijking met het Belgisch elftal, dat Zondag 2 October te Brussel met 30 van Zwitserland won, slechts één wijziging ondergaan. Govard, die op het ogenblik buitengewoon in vorm is, heeft de plaats ingenomen van Coppens, welke laatste nu bij de reserves is op genomen. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Meert (Anderlecht)achter: Aernaudts (Berchem) en Gillard (Standard); mid den: Van der Auwera (R. C. Mechelen). Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp); voor: Lembebrechts (F. C. Mechelen), Govard (F. C. Luik), Mermans (Ander lecht), Freddy Chaves (Gantoise) en A. de Herdt (Berchem). Reserves zijn Dhaenen (Tilleur) Vaillant (Anderlecht), Valet (Ander lecht) en Coppens (F. C. Mechelen). Richtlijnen voor politieke processen De minister van Justitie van de Oost- duitse Republiek, Fechner, heeft vol gens de Amerikaanse „Neue Zeitung" in een brief aan de volksrechters aan gedrongen op 'n effectiever voeren van politieke proeessen, zodat zij „indruk op de massa maken". Volgens Fechners aanwijzingen, aldus het blad, zullen de volksrechtbanken er voortaan voor moeten zorgen, dat door een betere voorbereiding van het bewijsmateriaal bij deze processen „een indrukwekken de veroordeling gegarandeerd kan wor den". De dir.-generaal van de Rijks luchtvaartdienst en de directie van de Aviolanda, maatschappij voor vliegtuig bouw N.V., hebben een contract gete kend voor de levering van acht Har vard-trainers. ten behoeve van de Rijksluchtvaartschool in Gilse-Rijen. Voor honderdduizenden aan gouden horloges gesmokkeld De douane-recherche te Amsterdam heeft na maandenlang speuren een grootscheeps smokkelcomplot opgerold en onschadelijk gemaakt. Voor honderd duizenden aan gouden horloges, vul penhouders en dergelijke kostbare ge bruiksvoorwerpen zijn in verloop van enkele maanden via Belgie uit Zwitser land ons land binnen gebracht en hier „gedistribueerd". Jn de gevangenis van een mijnwer kersstadje bij Bergen in Hene gouwen zit een 21-jarige mijnwerker, die als „Tarzan" weinig succes had. Slechts gekleed in een lendedoek en zwaaiend met een dolk verscheen hij op een dansfeest, om het meisje dat hem de bons had gegeven te ontvoeren. Dat zou hem gelukt zijn ook, als de Weerbericht Verwachting, geldig tot Donderdag avond: Over het algemeen tamelijk ve® bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aanvankelijk weinig wind, later oornamelijk langs de kust matige Zuidwestelijke wind. Vannacht in !u,,.dfn het land nog plaatselijk nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gen politieman in Englewood reed voor te hard rijden en het stoplicht pas seren. Van die eigenste agent. Die bij zijn Bijbelstudie voor het verhaal van de Barmhartige Samaritaan was blijven steken. Er zijn in Nederland heel wat mensen, die een hekel aan de zijn auto aan schilfers tegen een Duitsers hebben, zonder precies te kun- boom en werd door een passerende nen zeSgen waarom. Clemenceau wist chauffeur naar de politiepost gereden dat wél. „Ik ben er wel nooit geweest", nniitio niot voor eerste hulp. Dat ging natuurlijk ze* bij, „maar ze zijn bij mijn leven ,had„ "gegrepen. Tanden- z0 snel mogelijk en eenmaal aangeko- tweemaal in Frankrijk geweest, en dat i, C:, thans in het spin- men kreeg de chauffeur een bonnetje ls mU voldoende J^aast allerlei soorten ismen, zoals communisme, dilettantisme en il lusionisme hebben we er weer eentje bij gekregen. Titoisme. Titoist ben je maar niet zo. In Joegoslavië worden thans buitenlandse Titoisten opgeleid om communisten tot Titoisten te beke ren, vooral in de Kominformlanden. Zoiets van Kominmehuisje. Pin-up- girls zijn in het Indiase leger voortaan verboden. De man die het verbod uit vaardigde heet luit.-generaal Cariappe. Hjj houdt blijkbaar niet van grappel huis. Hij heet geen Gerrit en hij is geen Tarzan, anders was-ie er al lang uit. LI In Raalte werd het echtpaar Kogelman- Nijenkamp verblijd met de geboorte van een drieling, alle drie jongens. Als het zo doorgaat, zijn de elf millioen gauw vol! Ik heb u al eens meer verteld van de Zuidafrikaanse minister van defensie, met de wijsgerige naam Erasmus. Zonder Desiderius alstublieft. Meneer Erasmus heeft nu uitgevonden dat de departementale briefwisseling om de andere maand afwisselend in het Engels en het Afrikaans zal moeten ge schieden Om de ambtenaren een beetje aan de gang te houden, vat ge wel? Toen het Zweedse schip „Astrid" bij Zeebrugge op een wrak liep, is men onmiddellijk begonnen de la ding van boord te halen. Nu dit is gebeurd, zijn de vaartuigen „Meer min" en „Bruinvis" naar de „As trid" gevaren om te trachten het lek te dichten en het schip in vei lige haven te brengen. De vacature in de Hoge Raad De Hoge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling ingezonden van zes can- didaten voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, dat verleend is aan de raadsheer R. G. van det Flier. Deze lijst bevat de volgende namen: mr. M. A. van Rijn van Alkemade, te 's Gra- venhage; prof. mr. G. J. Wiarda te Utrecht; mr. F. M. Westerouen van Meeteren te 's Gravenhage; prof. mr. H. Bregstein te Amsterdam; mr. C. R. C. Wykerheld Bisdom te 's Gr; i- hage en mr. J. H. H. Hülsmann te Haarlem. Met ingang van morgen is de distri butie van textiel, vlees, kaas en rijst opgeheven en dus de verwachting be vestigd, welke wij enige tijd geleden reeds hadden uitgesproken. Er zal geen bonnenlijst meer komen. Wel blijven de afzonderlijke bon-aanwijzingen voor koffie, terwijl de lopende kolenbon voorlopig nog geldig blijft. Aan de periode van levensmiddelen distributie is dus nu na ruim tien jaar een eind gekomen. GEEN BEWAPENING VAN WEST-DUITSLAND Een woordvoerder van het Foreign Office heeft berichten, dat de Ver enigde Staten voorgesteld zouden hebben West Duitsland met een leger uit te rusten, tegengesproken De Britse regering zou zich tegen een dergelijk voorstel krachtig verzetten, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van het State Department heeft het bericht over het bestaan van een Amerikaans voorstel tot wederoprichting van een Dujjs leger tegengesproken en tevens verklaard, dat de regering van de V.S. geen enkel voorstel aan Londen of Parijs heeft gedaan tot vervroeg de herziening van het bezettingssta tuut voor Duitsland. In een maand stierven 474 personen gewelddadige dood Naar het blad „El Liberal" meldt, hebben in de maand October in Co lumbia in totaal 474 personen eea ge welddadige dood gevonden. Hierbij waren inbegrepen 35 personen, die Zondag te Vereda Arauca werden ge dood. Columbia heeft de laatste tijd vele politieke onlusten beleefd. Ban dieten zouden van de onzekere toe stand in het land gebruik gemaakt hebben. Communistische guerrillastrijders uit Frans Indo-China zijn de Chinese grens overgestoken en de Zuidchinese pro vincies Kwantoeng en Kwangsi binnen gevallen. De Chinese regering zal langs diplo matieke weg de zaak met de Franse autoriteiten opnemen. Uit Kweilin wordt gemeld, dat de guerrillastrijders in aanzienlijke sterkte zijn binnengevallen en trachten met de Chinese communisten in verbinding te komen. Zij zouden reeds verschillende steden hebben genomen. Japan ter sprake tussen Acheson en Wisjinski In diplomatieke kringen te Lake Suc- ess gelooft men, dat de kwestie van een vredesverdrag voor Japan één- van de voornaamste problemen is, wei- ke de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinski, met Dean Acheson Maandag te Wash ington zal bespreken. Men gelooft nau welijks, dat het hier een „beleefdheids bezoek" in verband met de herdenking van de Russische revolutie geldt. Gezin De Leeuw te Medem- blik door gas vergiftigd Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op de resten van de vier slachtoffers van de rampspoedige brand te Medemblik verricht en is tot de conclusie gekomen, dat vergiftiging door koolmonoxyde de doodsoorzaak is. Waarschijnlijk heeft het vuur een tijdlang gesmeuld en is toen het gevaarlijke koolmonoxydegas ontstaan. De teraardebestelling van de slacht offers zal morgenmiddag te twee uur gesci- - op de algemene begraaf plaats te Medemblik.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1