Marshall-hulp aan Indonesië wordt hervat Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Russische October revolutie herdacht Arbeider schepte een granaat op Wie worden Hoge Commissarissen? Pest in Wonosobo Geen troepen naar Indonesië Russische maarschalk opperbevel hebber van het Poolse leger Belangrijke beslissingen te Parijs? Dinsdag 8 Nov. 1949 146e Jaargang No. 263 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dit jaar nog veertig millioen dollar Toewijzing wordt aan Nederland gedaan Een bejaarde dame aan brandwonden overleden Wysjinski was een kwartier bij Acheson Dr. Leimena, mr. Rum of Sutan Sj ahrir Op verzoek van de Veelbesproken vorst Fabrikant smokkelde tienduizenden tapijten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot IS woorden t l.— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen. 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus incassokosten r\E ECONOMIC COOPERATION ADMINISTRATION heeft bekend gemaakt, dat de als gevolg van de succesvolle beëindigng van de Ronde Tafel-confe- fentie tussen Nederland en Indonesië ontstane omstandigheden een onmid dellijke hervatting van de Marshallhulp aan Indonesië mogelijk maken. Naar de mening van de ECA zal de hulp, welke Indonesië thans geboden kan worden, in hoge mate bijdragen tot de volvoering van het Europees herstel-programma als geheel. Het OEEC heeft in zijn aanbevelingen ten aanzien van de hulp verdeling voor het belastingjaar 1949-1950 een bedrag van 40.000.000 dollar 150.000.000) gereserveerd voor hulp aan Indonesië gedurende de periode tot 1 Januari 1950, waarin de souvereiniteitsoverdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië zal plaatsvinden. Evenals gedurende de eerste phase van de EHP-hulp aan Indonesië zullen ook thans de toewijzingen ten behoeve van Indonesië aan het Koninkrijk der Nederlanden gedaan worden. Deze bij stand zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van schenkingen en door de ECA te verstrekken aanvullende le ningen. De fondsen zullen worden aan gewend voor de financiering van voor namelijk in de V.S. te verrichten aan kopen van voedingsmiddelen, textiel producten en andere dringend benodig de verbruiksgoederen, welker afleve ring aan Indonesië zo spoedig mogelijk zal plaats vinden. De mogelijkheid bestaat echter, dat de levering van sommige goederen eerst na de datum van de souvereini teitsoverdracht zal kunnen geschie den, zulks tengevolge van de tijd, wel- Drukke receptie in Den Haag De tijdelijk zaakgelastigde van de Sowjetunie en mevrouw Vetrova hiel den in het gebouw der Russische am bassade te 's-Gravenhage Maandagmid dag een zeer druk bezochte receptie ter gelegenheid van de 32ste verjaardag der Octoberrevolutie. Onder de aanwezigen merkten wij op: Jonkvrouw C. barones van Tuyll van Serooskerken, grootmeesteres van H.M. de Koningin, de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld. De vice-voorzitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de gouverneur van de residen tie, generaal Tans, verschillende leden van de Tweede Kamer, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher en de direc teur van de KLM, dr. A. Plesman. Te Moskou. Te Moskou werd een militaire parade gehouden nadat een orkest van het Rode Leger, bestaande uit 1500 muzi kanten, de nationale hymne had ge speeld. Meer dan een millioen demon stranten volgde de tanks over het Rode Plein. Het hoofdthema op de spandoe ken was: „Wij zijn sterk en vol ver trouwen en bereid de vrede tegen alle oorlogsstokers te verdedigen". Tito wenste geen geluk. Terwijl verleden jaar maarschalk Tito een telegram met gelukwensen zond aan Stalin, en de minister van buitenlandse zaken, Kerdelj, een tele gram aan Molotof zond, heeft dit jaar slechts Ribar, de voorzitter van het praesidium van Joegoslavië, zijn geluk wensen overgebracht aan Sjwernik, de voorzitter van het praesidium van de Sowjetunie. ke benodigd is voor de fabricage en verscheping van bedoelde goederen. Evenals tevoren zullen ook thans tus sen de betrokken regeringen schikkin gen worden getroffen ten aanzien van de storting van tegenwaarde-fondsen en het gebruik, dat er naderhand in Indonesië van gemaakt zal worden. Kachelpoetsen met terpentijn Zaterdagavond is de 80-jarige mevr. Pietertje de WildeDijkstra te Wol- sum bij het schoonmaken van haar pe troleumkachel in haar woning in brand geraakt en enkele uren daarna aan de gevolgen overleden. Mevrouw de Wilde wilde met een m terpentijn gedrenkte doek het boven deel van een brandende petroleum kachel een beurt geven. De doek vloog onmiddellijk in brand en enige secon den later had het vuur zich aan haar kleding medegedeeld. Gillend liep de vrouw naar buiten, waar haar echtge noot juist kwam aanlopen. De wind wakkerde het vuur krachtig aan en eerst toen de buren op het hulpgeroep der beide oude mensen te hulp snelden, kon het vuur worden gedoofd. COCHRAN BIJ DE KONINGIN Het Amerikaanse lid van de UNCI, Merle Cochran, is hedenochtend door de koningin op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. De heer Cochran vertrekt hedenmiddag per vliegtuig naar Parijs. Twee doden te Velsen Gistermorgen is op het buiten „Beeckensteyn" aan de Rijksweg te Velsen bjj het uitbaggeren van een vijver een granaat opgehaald. Toen het nog niet opgemerkte projectiel tege lijk met de bagger op een vrachtauto zou worden geschept, stootte de ar beider L. Marcelis uit Bloemendaal met een schop op het projectiel, waar door het ontplofte. De man werd op slag gedood. Zijn mede-arbeider B. Siivies uit Haarlem werd zwaar ge wond en moest in zorgwekkende toe stand naar het St. Antonius-Zieken- huis te IJmuiden-Oost worden over gebracht, waar de man hedennacht is overleden. De politie heeft bij nader onderzoek het vermoeden gekregen, dat de man nen bij het baggeren het projectiel wel moeten hebben opgemerkt. De man, die op slag werd gedood, was 48 jaar, gehuwd en vader van acht minderjarige kinderen. Het tweede slachtoffer was 61 jaar, gehuwd en va der van drie kinderen. Wysjinski, de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken, heeft een beleefdheidsbezoek van vijftien minu ten aan Dean Acheson gebracht, een half uur voordat deze zijn departement verliet om naar Parijs te vertrekken. Wysjinski verklaarde na afloop van zijn bezoek tot verslaggevers: „Ik kan alleen zeggen, wat u mogelijk al weet, dat ik aan mijn plicht voldeed door een beleefdheidsbezoek aan de staatssecre taris van de Verenigde Staten te brengen". Voor Wysjinski's bezoek werden meer voorzorgsmaatregelen voor de veilig heid van de bezoeker genomen, dan gewoonlijk. De verdediging van Zuid-Europa Te Parijs wordt officieel medege deeld, dat de ministers van defensie van Frankrijk, Italië en Engeland, Dinsdag in Parijs bijeen zijn gekomen. Medegedeeld werd, dat defensie vraagstukken met betrekking tot de zuidelijke regionale groep van de mo gendheden van het Atlantisch Pact werden besproken. Men meent te we ten, dat de besprekingen van voorlo pige aard waren en dat er geen be langrijke besluiten werden genomen. Men verwacht, dat de besprekingen enige tijd na de conferentie tussen Acheson, Bevin en Schuman hervat zullen worden. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Gedurende de nacht vooral in de kustprovincies nu en dan nog buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Noord-West. Tijdens opklaringen in het binnen land plaatselijk nachtvorst en hier ên daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking en afne mend buiig In de loop van de dag weer tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende naar Zuid-West krimpende wind. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 9 Nov." Zon op 7.48 uur. Onder 16.59 uur. Maan op 18.32 uur. Onder: 12.06 uur. Dr. van Royen zou van benoeming hebben afgezien Mr. Rum, dr. Leimena en Sutan Sjahrir worden in een artikel van de Nieuws gier genoemd als mogelijke Indonesische Hoge Commissarissen in Nederland. Ten aanzien van de Nederlandse Hoge Commissaris te Batavia schrijft het blad, dat het bekend is, dat dr. Van Royen reeds gepolst is voor deze post. Dr. van Royen zou echter om gezondheidsredenen reeds van de benoeming hebben af gezien. bijten, die gezag heeft in Den Haag en aanvaardbaar is voor de Indonesische autoriteiten en die uit het bestuur voortkomt en niet uit de politiek. Wat de Indonesische candidaten be treft, zegt het artikel dat mr. Rum niet in aanmerking wenst te komen. Dr. Leimena wordt een ernstig candidaat genoemd. Het blad wijst er op, dat „Leimena zich in Nederland bijzonder populair wist te maken. Naar men zegt, heeft hij zeer veel invloed in de CHU en is hij beste vrienden met de heer Tilanus", aldus het blad, dat ook Sultan Hamid noemt, doch meent, dat deze niet veel kans heeft op deze benoe ming. Het blad beschouwt voorts de mogelijkheid van de benoeming van Sjahrir. Men is het er in Indonesische krin gen vrij algemeen over eens, dat de heer Lovink na de souvereiniteitsover dracht zal heengaan. Niet omdat men hem niet mag of om zijn politieke over tuiging, de mate van bekwaamheid of instelling jegens de nieuwe toestand, doch omdat men in het aanblijven van de heer Lovink een zekere bestendiging van de prae-souvereine periode zou kunnen zien", aldus de Nieuwsgier. In Indonesische kringen acht men dr. Van Royen de meest ideale persoon en zou men het luide toejuichen, indien hij zich naar Batavia zou begeven en daar zijn intrek zou nemen in de voor malige gouverneurswoning aan het Koningsplein-Zuid, welke voor de Ne derlandse functionaris in gereedheid zal worden gehouden, nadat president Sukarno zijn intrek zal hebben geno men in het paleis. Volgens het blad zal de Nederlandse Hoge Commissaris iemand moeten zijn, die durft door- Op 1 November hebben Nederlandse vliegtuigen boven Wonosobo op ver zoek van de Republikeinse autoritei ten pestserum gedropped aangezien zich reeds vijf gevallen van pest In het gebied van Wonosobo hadden voorge daan met dodeljjke afloop. In de stad Wonosobo zelf heeft zich een pest-gevai voorgedaan, doch dit werd van buitenaf geïmporteerd. De haard van de ziekte is gelegen In het voor de Nederlanders onbereikbare gebied van de Wali Seraju. DUIZEND KEER AMSTERDAM— BATAVIA NA DE OORLOG Op 10 November zal de duizendste vlucht AmsterdamBatavia na de oor log worden uitgevoerd. Duitse danskolder Na 221 uur dansen hebben twee jonge Duitsers, Inge Brüggemann en Wolfgang Lietz, de Marathon dans te Hamburg gewonnen. Sinds de wedstrijd 10 dagen ge leden begon, hebben 16 paren successievelijk de strijd moeten staken. Slechts 3 van de 17 mede dingende paren heeft het langer dan 200 uur uitgehouden. Vier uur slaap per dag is toegestaan. Er werd gedanst op samba- en rumbamuziek. Kortgeleden werd te Berlijn een Marathondans ge houden, verleden week is er een te München begonnen. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Goedhart (PvdA) betref fende opschorting van verdere uit zending troepencontingenten naar In donesië, totdat de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie bekend zijn, heeft de minister van Overzeese Ge biedsdelen geantwoord, dat de uitzen ding van organieke troepenonderde len voorshands en ook later, wanneer de resultaten der Ronde Tafel-confe rentie z\jn bekrachtigd, niet meer zai plaats hebben. Het schema voor uitzending van Nederlandse troepen naar Indonesië in de loop van 1950, waarin in de ont- werp-begroting voor 1950 nog wordt voorzien, werd opgesteld lang voor de Ronde Tafel-conferentie, zodat met de vooruitzichten, welke door deze con ferentie worden geopend, uiteraard toen nog geen rekening kon worden gehouden. Poolse president Naar radio Moskou gisteren meld de, is maarschalk Rokossofsky, één der voornaamste Sowjetrussische be velhebbers in de tweede wereldoorlog, op verzoek van de president van Po len, ter beschikking van de Poolse re gering gesteld. Maarschalk Rokos sofsky zal opperbevelhebber van het Poolse leger worden. President Bierut van Polen had om hem gevraagd wegens „zijn Poolse af komst en zijn populariteit onder het volk van Polen," aldus radio Moskou. Reuter meldt nader, dat Rokossofsky op verzoek van Bierut tot maarschalk van Polen en chef der Poolse gewa pende macht is benoemd. Dit besluit werd Zondag te Warschau op een ge meenschappelijke zitting van de Pool se Staatsraad en de ministerraad ge nomen. De voormalige maarschalk van Polen, tevens minister van de fensie, Michal Zymiersky, is tot lid van de Staatsraad benoemd. Sensationele stap In Londense diplomatieke kringen beschouwt men de benoeming van Ro kossofsky tot hoofd van de Poolse ge wapende macht als een sensationele stap naar de Sowjetrussische controle van onafhankelijke regeringen in Oost- Europa. Nog meer? Waarnemers te Londen vragen zich af of nog meer Sowjet-maarschalken overgeplaatst zullen worden naar het opperbevel der gewapende machten van andere Oostenropese landen. In westelijke diplomatieke kringen te Warschau was men van mening dat de benoeming van maarschalk Rokossofs ky een aanwijzing vormt dat de Sowjet unie voornemens is haar troepen in Oost-Duitsland en Polen in de naaste toekomst terug te trekken. In vele landen der wereld wordt de Belgische koningskwestie met belang stelling gevolgd. Na enige jaren is men thans zo ver, dat spoedig de beslissing inzake deze kwestie zal vallen. Intussen bevindt Koning Leopold zich nog steeds met zijn vrouw, prinses de Rethy, en kinderen te Pregny m Zwitsu land. Koning Leopold en prinses de Rethy tn de hall van „R eposoir". Benelux-ambassadeurs op bezoek bij Acheson Op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, welke Woensdag te Parijs Wordt gehouden en mogelijk drie dagen zal duren, zal de kwestie-Duitsland de hoofdschotel vor- Tn een Normandisch dorpje stal iemand een koe van boer Gain. De zwager van de kruidenier kreeg de schuld, maar de dorpskadi wees de aan klacht af wegens gebrek aan bewijs. Maar de getuige van boer Gain, juf frouw Reynaud kreeg 300 gulden botte wegens gluurderij. Juffrouw Reynaud beschouwde zich toen in staat van oor log met de boer en de kruidenier. En iedereen in het dorp koos partij Vijf dorpelingen hebben aangifte gedaan van mishandeling door buren. Zes winkeliers zijn gezworen vijanden geworden. Meer dan de helft van de dorpelingen heeft dreigbrieven ontvangen. En nu heeft door de opschudding de plaatselijke gendarme zelfmoord gepleegd. De arme kerel kon het werk niet aan. En de burgemeester overweegt overplaatsing aan te vragen. Zulke dingen kun je meemaken in Frankrijk, waar de ge moederen nu eenmaal vlugger verhit zijn dan bij ons. Wij zouden niet op het idee komen, zoals die paar honderd Parijze- naars. om in catacomben een mis bij te wonen, dertig meter onder de grond en temidden van millioenen menselijke doodshoofden en beenderen. Maar deze plechtigheid werd gehouden ter her- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiii denking van de executie van duizenden Katholieken tijdens de Franse revolutie. J^aat ons nog even blijven in 't land dat Charles Trenet noemt: „Douce France, cher amie de mon enfance". In Parijs is de eerste volledige centrale ter bescherming van moeder en kind ge- Heb jij Molotov gezien, Theodoori opend. Zij bevat in een reeks gebouwen een bewaarplaats met 50 bedjes, een medisch consultatiebureau voor moe ders, babies en kleuters en een „melk- centrale", ingericht op het verwerken van duizend flesjes per dag. Over naar Oom Sam: Mrs. Jessie Bertauy, vrouw van een loodgieter in Chicago en moeder van zeven kinderen, heeft met een radio-prijsvraag de ronde som van 27.700 dollar gewonnen. gr zijn verhaaltjes over vijflingen, vierlingen en drielingen. Hier heb ik er één over een doodgewone huis-, tuin- of keukentweeling, zoals er een paar millioen bestaan. Mijn tweeling woont in Nederweert in midden-Lim burg. Broer Franciscus en zuster Chris tina Hekers werden gisteren 89 jaar. Frans kaartte verleden week nog bij zijn zoon tot drie uur in de nacht. Hij heeft zes kinderen en 48 kleinkinderen Christina heeft nog drie van haar vijf kinderen in leven. En 23 kleinkinderen En in Detroit kreeg een meneer een bon omdat-ie zijn auto met z'n knieën stuurde en tegelijk zijn haar zat te kammen. Het resultaat kon hij in het spiegeltje van zijn cel bewonderen. men. Het is waarschijnlijk, dat belang rijke beslissingen zullen worden geno men inzake West-Duitsland en de ont manteling. Na de besprekingen zal Acheson een bezoek aan Duitsland brengen. Vóór zijn vertrek uit de V.S. heeft Acheson een kort onderhoud gehad met de ge zanten te Washington van de drie Bene- luxlanden. Na afloop verklaarde de ambassadeurs aan de pers: „Ons geza menlijk bezoek betrof de bespreking, die Woensdag te Parijs zal worden ge houden. Wij hebben de Amerikaanse minister nadrukkelijk op de hoogte ge steld van de waarde, dat onze respec tieve regeringen aan de Parijse bespre kingen hechten". Waarschijnlijk zal tegen het einde van deze maand een vergadering wor den gehouden van de vijf ministers van defensie van het Brussels verdrag. Zij zullen spreken over het verband tussen de militaire organisatie van de Wester se Unie en het Noordatlantisch defen siepact een kwestie, die Maandag door de vijf ministers van Buitenlandse Zaken aan hen is overgedragen. NA 1 JANUARI GEEN ZONDAGSRIJVERBOD Het Zondagsrijverbod voor automo bielen en motorrijtuigen zal op 31 Dec. van dit jaar, naar de „Telegraaf" uit regeringskringen verneemt, ophouden te bestaan. Na die datum is n.l. de wet, die de rijvergunningen regelt, niet langer van kracht. Het ligt niet in de bedoe ling een ontwerp tot verlenging van deze wet in te dienen. Michael Zymierski, voormalig maar schalk van Polen, die tot lid van de Poolse staatsraad is benoemd, is vijf jaar Pools minister van defensie ge weest. Hij was een van de meest popu laire figuren in het naoorlogse Polen. Volgens berichten, welke in de afge lopen maanden de ronde hebben ge daan, heeft Zymierski zich steeds krachtiger verzet tegen het toenemen van de Sowjetrussische invloed in de Poolse legerleiding. Vrienden van Zy mierski hebben kortgeleden verklaard dat hij aan gezag had ingeboet, toen hij zich verzette tegen 'n Sowjetrussische voorstel om in de Sowjetunie Poolse troepen te doen opleiden voor dienst neming in het „Griekse democratische leger". En verdiende millioenen Naar de Gazet van Antwerpen" meldt wordt de Antwerpse fabrikant van tapjj ten H. D. er van beschuldigd de leverancier te zijn van de tiendui zenden Belgische tapijten, dle na de oorlog o.a. met pantserauto's naar Nederland z(jn gesmokkeld. De tapij ten, die een kostprijs hebben van 50 gulden, werden in Nederland verkocht voor 100 tot 150 gulden, zodat de Antwerpenaar met deze zaak mil lioenen verdiend moet hebben. Alle pantsersmokkelaars zouden In dienst van deze H. D., die zich echter steeds achter de schermen hield, hebben ge staan. Oude kerktoren in Groede afgebrand Door blikseminslag is Maandag avond te half tien brand ontstaan in de toren van de dorpskerk van Groe de in Zeeuws-Vlaanderen. De toren brandde geheel uit doch het schip van de middeleeuwse kerk is behou den gebleven. Om een uur 's nachts was men de brand meester. De houten ooven bouw van de toren stortte, door het vuur aangetast, omlaag, ge lukkig zonder uitbreiding van de brand te veroorzaken. Daar de kerk geïsoleerd staat midden op het plein en er weinig wind was, liepen d« huizen in het rond niet direct gevaar. Behalve de brandweer van Groede en vele andere plaatsen in West- Zeeuws-Vlaanderen, was ook de brandweer van Middelburg per extra boot naar Breskens gevaren, ten ein de assistentie te verlenen. De kerk van Groede, een der oud ste dorpen in Zeeuws-Vlaanderen, da teert uit de dertiende, de 48 meter hoge toren uit de zeventiende eeuw. In de kerk bevindt zich nog de bank van vader Cats, die eens lid van het kerkbestuur van Groede was. De to ren, die eigendom is van de gemeen te Groede, was verzekerd voor een ton, het uurwerk, dat ook vernield is, voor vijf mille. De toren stond op de monumentenlijst. Naar een vredesverdrag met Japan Ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken te Washing ton hebben verklaard, dat zij een ont werp van een vredesverdrag met Ja pan aan het opstellen waren. Zij verwachtten met Groot- Brittanie en andere landen de redactie van een dergelijk verdrag te zullen bespreken, doch inmiddels wer ken zfln onafhankelijk aan een eigen ontwerp. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse minister van buitenlandse zaken Be- vin, voorstander is van een afzonder lijk vredesverdrag met Japan, wan neer de Sowjetunie en de Chinese communistische regering er op blijven staan, dat onderhandelingen over het verdrag gevoerd moeten worden door de raad van ministers van buitenland se zaken. Zondagswet op komst Het met vertegenwoordigers van de kerken gepleegd overleg over het ont werp tot vaststelling van een nieuwe Zondagswet nadert zijn einde. De re gering hoopt het onderwerp binnen niet te lange tijd bij de Kamer aan hangig te kunnen maken. In het ont werp zal er naar worden gestreefd een juiste afbakening te vinden tussen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op die dag. Niet genoeg goede aardappels? De kans is niet uitgesloten, dat we volgend jaar weer aardappelen van de veengronden zullen moeten eten. Er is volgens een mededeling van de departementale zijde n.l. een tekort aan aardappelen van goede kwaliteit, aldus de Telegraaf. Daarom zullen er ook aardappelen van iets mindere kwaliteit op de markt komen. DE PRINS OP DE „OSLOFJORD" Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan het m.s. „Oslofjord" te Am sterdam. De prins vertoefde een uur op het schip, dat van onder tot boven werd bekeken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1