Stad en Orngmm® Aanschouwelijkheid bij het onderwijs Terug in het Vaderland AGENDA De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Bergen Heer-Huqowaard Op de thuisvaart Lanqedijk Heiloo Ursem 5t. Paneras LAATSTE NIEUWS Egmond aan Zee Ledenvergadering Egmondia DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 Ouderavond Lindenschool De Bergense pottenbakker De Pa ter, die al meer dan een kwart eeuw door geheel Nederland langs de scho len trekt, om de jeugd aanschouwelijk onderwijs te geven, zag zich gister avond voor een geheel ander publiek geplaatst dan waarvoor hij gewend is te werken. In het gymnastieklokaal van de school aan de Snaarmanslaan vond namelijk een ouderavond plaats, waar vele ouders van leerlingen van de Lindenschool tezamen waren geko men. Het feit, dat het lokaal in de Lindenschool, waar deze avonden ge woonlijk worden gehouden, nu in ge bruik is bij de Bos-Kleuterschool en het ontbreken (o, schande) van een eigen gymnastieklokaal noopten de oudercommissie om te zien naar een andere lokaliteit. Deze omstandigheid en het slechte weer waren oorzaak, dat de ouders in veel kleiner aantal Verschenen dan gewoonlijk het geval is. Toen het hoofd der school, de heer H. J. van de Winden, de bijeenkomst opende, zag hij onder zijn gehoor ook de inspecteur van het L.O. in Alk maar, de heer G. C. Vernooy. Vóór de pauze werd de agenda in sneltreinvaart afgewikkeld. De notU' len gaven slechts aanleiding tot één opmerking van de zijde van de heer Van der Winden, die het betreurde, dat de vernieuwing van het onderwijs, bij de begroting ter sprake gekomen, voorlopig wel weer van de baan zal Zijn. In de oudercommissie werden geko zen de heren Slikker en Oliemans, zulks in de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heren De Raat en Vissehers. De heer De Raat had van de zijde van de secretaris, de heer v. Nijen, waarderende woorden in ont vangst te nemen, die vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van hulde. Een hartelijk applaus van de aanwezigen onderstreepte de geste van de heer Van Nijen. Nadat de heer Van der Winden had gewezen op het grote nut van het ouderfonds, waaruit kleine onkosten worden bestreden, volgde het pièce de résistance van de avond, n.l. een korte inleiding van het hoofd der school over de „Aanschouwelijk heid bij het onderwijs" als aanloop tot het werken van de pottenbakker De Pater. De heer Van der Winden wees erop, dat het zien voor de kinderen van zo ontzaglijk veel betekenis is, omdat zij op die manier hun begrippen op bouwen. Het is zeer zeker niet waar, dat de „geest" bij jeugdige kinderen in mindere mate aanwezig zou zijn. Wat ontbreekt is slechts de ontwik keling van die geest. Dit dient te ge schieden langs wegen der geleidelijk heid, waarbij het beeld een zeer be langrijke plaats inneemt. Men kan een kind niet bijbrengen, wat een rui ter is, zolang het niet weet, wat een man en wat een paard is. Zo zijn er duizenden voorbeelden te noemen. De heer Van der Winden legde nogmaals de nadruk op het belang van het aanschouwelijk onderwijs en hij ver oordeelde de mening van sommige ouders, die bioscoopbezoek, bezoek aan een museum of het optreden van b.v. deze pottenbakker „alleen maar on zin" vinden, vooral zodra van hen een kleine bijdrage wordt gevraagd. De heer Pater, die vervolgens het woord kreeg en in letterlijke zin de daad bij het woord voegde, heeft de aanwezigen lange tijd verstomd doen staan door zijn kunnen aan het pot- tenbakkerswiel, waarbij onder zijn soepele handen het ene gebruiksvoor werp na het andere uit een vormloze bonk klei gevormd werd tot kannen en vazen met sierlijke contouren. Niet alleen ontpopte de heer De Pater zich tot een eerste klas vakman, hij bleek ook te beschikken over gaven, die, welke conférencier dan ook, maar al te graag zou bezitten. En de ouders, die hem zagen wer ken en zijn uitleg aanhoorden, zijn zeker tot de overtuiging gekomen, dat het „aanschouwelijk onderwijs", dat deze potten' akker op de scholen aan hun kinderen geeft, van grote waarde is. Zulke „lessen" vergeten zij in lange jaren niet. Vermaoeringsmiddelen In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage ringsmiddel gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewens-e resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier KFucus vesiculosus). Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zjjn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns tige invloed hebben bjj chronische zwaarlijvigheid en zjjn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat ie van groot belang, want zoals nie mand in één week tjjdg dik wordt, dient U bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. V moet dus een Maraü-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw, krijgt dan zeker Uw jeugdig Met het troepentransportschip „Vo lendam", dat 30 October van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 28 Nov. te Rotterdam zal aankomen, repa triëren o.m. de volgende militairen: Uit Alkmaar: sergt F. P. Dekker, Kei zerstraat 32; soldaat M. Roodt, Heem raadstraat 14; soldaat W. Haasbroek, Verdronkenoord 83; korp. E. Overwijk, Breedstraat 49; soldaat I. C. Piet, Cla- rissenbuurt 4; soldaat N. J. Oud, Hekel straat 12; soldaat J. H. Pilon, Luttik Oudorp 39 en korp. H. Spijkerman, Troelstrakade 14. Uit Heiloo: Soldaat I. J. C. Pronk, Heerenweg f 142; soldaat C. Pepping, Oosterzij 216; soldaat J. Hoogland, Ewislaan M 5; sergt. J. Zonneveld, Bayershof 29; soldaat H. J. C. Ravelli, Hoogeweg 78; soldaat K. Blom, Nic. Beetsweg 51; soldaat J. C. W. Dekker, Hoogeweg L 781; soldaat E. Brandsma, Boekelermeer B 134: soldaat I. C. Den- neman, Westerweg 256. Voorts repatriëren: I luit. H. Bree der, Noordervaart D 38, Stompetoren. Korp. P. Abbo, Herenweg 202 en sol daat C. G. Zwart, Stet 112 te Egmond Binnen. Soldaat I. J. Buis, Piet Hein- straat 26, Egmond aan Zee en soldaat A L. Wittebrood, Slotweg 369, Egmond a/d Hoef. Soldaat Th. Dekker. Mo lenweg D 134; soldaat J. Groot, Veen- huizermiddenweg f 6 en soldaat .T. Schoen, B.L. 91, allen uit Heer Hugo - waard. Voorts soldaat W. A. Schryer, K. de Grootelaan 18. Bergen. Soldaat 1. J. Stins, Sluiskade 28 en soldaat I P. Voorthuizen. Sluiskade 478 uit Broek op Langendijk. Soldaat P. Hink, Westerpad 6, Noord-Scharwoudè. Sergeant E. G. Verwev. Westerstraat 77 K en sergeant Th. Wijte, Huygendijk c 31. Oudorp. Soldaat C. J. Kaag uit Groet. Hoogoventournooi In het sportpark „Schoonenberg" te Velsen werd op 8 November 't „Hoog oventournooi" om de wisselbeker ge houden. Dit tournooi, hetwelk een jaarlijks terugkerend sportevenement voor de politievoetballers uit de omtrek van Velsen is, Werd door de politie- sportvereniging „Velsen" georgani seerd. De deelnemers hebben verwoed gestreden om de zozeer begeerde wis selbeker, welke voor dit jaar overging in handen van de organiserende ver eniging. Vorig jaar was winnaar Haar lem I; deze moest nu genoegen nemen met de vierde plaats. De overige deel nemers waren de elftallen van de ge meentepolitie Zaandam en Rijkspolitie te Alkmaar. Alkmaar R.P. slaagde er in de derde prijs in de wacht te slepen, bestaande uit een medaille. Deze medaille werd in de verliezersronde van Haarlem ge wonnen na een verlenging en het ne men van strafschoppen. De prijsuitreiking vond plaats in de cantine van het hoofdbureau ie Velsen' en geschiedde door de Commissaris van Politie, de heer P. J. Weijburg, die de politiespórt een warm hart toedraagt. De volledige uitslagen luiden: Velsen Haarlem 00, na het nemen van strafschoppen Velsen winnaar; Zaan damAlkmaar R.P. 22, na het nemen van strafschoppen Zaandam winnaar; VelsenZaandam 60, Zaandam be haalde hierdoor de tweede prijs, be staande uit een lauwertak; Haarlem Alkmaar R.P. 11. Na verlenging bleef de stand ongewijzigd. Ook hier moes ten strafschoppen de beslissing bren gen en wel in het voordeel van de Alkmaarders. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden aarde (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Tragische jacht (18 jaar); Cinema Amcricain, 8 uur: De moordenaars zijn onder, ons (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond van Christelijke Sportver. „Jong Holland" VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De roemrijke daden van Danny (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Engel met de bazuin (18 jaar; Cinema Americain, 8 uur; 13 Rue Madeleine (13 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Tiroler-avond. Collecte Gezamenlijke Militaire Fondsen Zaterdag zal de jaarlijkse collecte gehouden worden ten bate van de Ge zamenlijke Militaire Fondsen, t.w. Fonds 1815 voor oud militairen. Kon. Nat. Ver. tot steun aan mili ciens „Stamil". Eereschuld en Dank baarheid. Karei Doorman Fonds. Prins Bernhard Stichting. Deze vijf fondsen beogen allen een zelfde doel, n.l. behartiging van de ze delijke-, maatschappelijke- en stoffe lijke belangen van de militairen van land-, zee- en luchtmacht en van hen, die zich vrijwillig voor de militaire dienst hebben gemeld, alsmede voor de nagelaten betrekkingen van personen als hiervoor bedoeld. Als wij in herinnering brengen, dat het Nederlandse volk nu reeds vier jaar in vrijheid leeft, waarvoor deze miltairen alles hebben gegeven en ver schillenden van hen hun leven hebben verloren, weer anderen zwaar verminkt uit de strijd kwamen, dan is het niet moeilijk om hiervoor onze plicht t e weten, n.l. offeren en nog eens offeren. Zij rekenden op ons en ook de jongens, die in Indonesië hun plicht deden en nog doen. Wil dit bedenken, als Zater- dat de collectebus gepresenteerd wordt en offer dan naar de mate van Uw welstand of zo mogelijk nog meer. Als gezamenlijke vertegenwoordigers van de verschillende fondsen: Mr. A, V. M. Leesberg, J. Ottenbros en J. F. H. Plas. Dansinstituut Arendsen gaf V.V.V. Ill in de competitie Twee tientallen van VVV waren op bezoek bij KTV in Enkhuizen voor de wintercompetitie lie en Ille klasse NHSB. De Alkmaarders kwamen met zeven reservespelers uit waardoor het 4e tiental zeer verzwakt was en dan ook verloor met de cijfers 6V23'/a wat nog een eervolle nederlaag bete kende. De volledige uitslag was: KTV I—VVV III: A. David—A. M. Haksteen 'h>/s; G. J. ZwaanP. v. d. Struijs 01; S. KroeseJ. F., v. Breuk 10; K. MantelP. Hoekstra Jr. 01; Jb. StruikJ. Schuurman 10; D. de BoerJ. G. de Ruiter 10; S. Zwier— F. Bosch 10; N. HamP. J. Groenen- berg Jb. de JongP. B. HoJz- mann 01; B. de JongJ. P. Bastiaan- se 10; totaal 64. KTV II—WV IV: Th. Zwaan—J. Meiboom 01; P. RuiterJ. Frank Vs; S. Korf—A. Vellinga 1—0; W. Rin- dertsmaK. v. d. Heuvel 10; A. de JongH. Kleen 10; R. de WitC. Meyer Jr. 01; K. ZwierM. Wolters 10; R. v. d. VeenC. J. Th. v. Oor schot 01; Jb. MantelD. Kramer 1— 0; D. Bijl—J. Willemse 1—0; totaal 61/. —3 'Is. een balavond Ter ere van het dertigjarig jubileum van zijn dansschool heeft de heer Arendse Zondag- en gisteravond bal avonden georganiseerd voor leerlingen en oud-leerlingen, waarvoor grote be langstelling bestond. Gisteravond had die feestelijke bij eenkomst in Het Wapen van Heemskerk plaats. Zeer velen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt de heer en mevrouw Arendsen niet alleen te to nen hoezeer zij hun onderrricht op prijs stellen, maar ook welke bekwaamheid zij in de schone kunst van Terpsichore daardoor hebben verkregen. Er werd op de vrolijke klanken van een orkestje onder leiding van Co Sieu- werts met grote animo gedanst. O.a, werd de quadrille de Lanciers in ouder wetse klederdracht uitgevoerd, wat een groot succes bleek. Tijdens het bal wer den de heer en mevrouw Arendsen toe gesproken door de heer De Boer. Hun werd dank gebracht voor het vele dat zij voor hun leerlingen hebben gedaan. Twee clubfauteuils en een kamerlamp werden met de daarbij behorende bloe men als geschenken aangeboden en in dank aanvaard. Tot laat in de avond bleef het gezel lig in Het Wapen van Heemskerk. Sint Caecilia in uniform In Mei van dit jaar heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelde het R.K. Harmonie-corps „St. Caecilia" bij zijn 30-jarig bestaan, dat einde dezer maand gevierd wordt, uniformen aan te bieden voor zijn leden. Hoewel er nog een klein bedrag aan het daarvoor benodigde ontbrak, heeft bet comité onlangs na gehouden inschrijving aan de Fa. H. Brüg'gemann opdracht tot het leveren van de uniformen verstrekt. Thans is het zover, dat de laatse hand aan de uniformen gelegd wordt. Een vijftal, n.l. de uniformen van de tambour-m&itre, van een tambour en een ba zuinblazer, een vaandeldrager en een muzi kant, is vanaf heden tot en met Dinsdag te bezichtigen in de étalage van de Fa. Brügge- mann, Laat 125. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna J. M., d. van J. P. Zentveld en N. Tol. Alida M., d. van A. Dekker en A. Bakker. Maria A. G., d. van J. Th. Vriend en V. F. Bakker. Roeland F. E. M., z. van G. J. A. van Hulst en IJ. M. W. Huiberts. Getrouwd: Ale van Esveld en Janna E. van Renswoude. Jacob Mazereeuw en Willemtje Stuut. Jo hannes A. Pronk en E. Korstman. Overleden: Gijsbertus J. Huls kamp 2 jaar. 14. Pim, Pam en Pom begrijpen het allemaal niet zo goed. De vriendelijke meneer heeft gezegd, dat bij hen heel goed gebruiken kan. Heeft hij dan al begrepen, dat zij hier gekomen zijn om werk te vinden? „We hebben zo'n trek", zegt Pim, „en nu Wilden wé vragen of u ons kunt helpen. We wil len er graag hard voor werken. We hebbén dé ooot gemist, ziet uHii wordt in dé rede gevallen door dé man in Zijn uniform. „Ja ja, de bij zonderheden Interesseren mij niet. Jul lie kunt alles krijgen, als je eerst maar even tekent, hahaha! Je begrijpt me zeker wel!" En weer lacht hij harte lijk. De hondjes begrijpen het hele maal niet zo goed, maai durven dat niet te bekennen. „Of kun je soms niet schrijven?" vraagt de man weer, omdat hij helemaal geen antwoord krijgt. Pim en zijn broertjes knikken trots van ja en zetten hun Handteke ning onder het papier, dat de man hen voorhoudt. Motorrijder botste tegen stadsbus Onder dit opschrift vermeldden wij gisteren, dat de chauffeur van de stadsbus Dinsdagavond bij het uitrij den van de Harddraverslaan verzuim de voorrang te verlenen aan een van het Varnebroek komende motorfiets, die bestuurd werd door een bloem bollenkweker uit Akersloot. Het ge volg hiervan was, dat de motorrijder tegen de achterzijde van de bus aan reed. De buschauffeur verklaart nu echter, dat hij voorrang verleend heeft aan een luxe auto en dat hij daarna, toen hij geen ander verkeer zag, de voorrangsweg is overgestoken. Toen zijn bus reeds over de eerste weghelft was, zou de motorrijder uit de bocht gekomen zijn, zodat deze op tijd had moeten kunnen remmen. Daar het on geluk om kwart voor zes plaats vond, is het mogelijk dat de motorrijder dooi de duisternis de bus niet bijtijds heeft opgemerkt. Het zal niet gemakkelijk zijn om uit te zoeken wie nu de schuld van dit ongeluk treft. Onvoorzichtige wielrijder Gistermorgen om kwart over acht reed een zeventienjarige wielrijder met flinke snelheid over de Markt straat. Op de hoek van de Marktstraat en de Nieuwesloot stond een auto van de Gemeentereiniging geparkeerd, waardoor 't uitzicht belemmerd werd. Niettemin reed de wielrijder met volle vaart de bocht om en kwam hierdoor in botsing met een brandstoffenauto. De wielrijder werd slechts gewond aan zijn linkerarm. Zijn rijwiel werd ern stig beschadigd Heffing op kaas Het bedrijfschap voor zuivel heeft teneinde de voordelen van reeds ver leende subsidie weg te nemen aan producenten en handelaren in kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk en blokmelk een heffing opgelegd over de op 5 November 1949 bij hen aanwezige voorraden. Dit besluit houdt verband met het niet langer subsidiëren van uit melk bereide producten, met uitzonde ring van consumptiemelk. Hierdoor wordt ook het stelstel van exporthef fingen, welke ten doel had de op de producten verleende subsidie voor bin nenlands verbruik weg te heffen, over bodig. Alleen gesuikerde condens blijft met een exportheffing belast ten einde de verleende subsidie op de daarin verwerkte suiker weg te nemen. Jong Holland-avond Wij werken door" was de titel van de feestrevue, die gisterenavond in de goedgevulde zaal van het Gulden Vlies draaide. Na een korte openings rede van de heer Knaap presenteerden Ce „Jong Holland-spelers" hun revue, die bestond uit sketches, zang, muziek en dans. Bijzonder aardig waren de Boerendans, Vlinderdans en rhythmi sche dans in de finale, welke een grote bijval van het publiek in ont vangst mochten nemen. Jammer, dat Zuidzee- en Zuid-Afrikaanse melo dieën door de muziek niet tot zijn recht kwamen. Een succesnummer was „De Huwelijksautomaat", waarin mej. Tiny Koster uitblonk. Goed ge speeld werden de sketches van „Dob bel en de was", „Aan de Waterkant en „Ja Pa". Ook onze jongens in In donesië werden niet vergeten in het gedeclameerde stukje „Op de Buiten' post". De finale „Mens Sana in Cor- pore Sano", waarin tot uitdrukking kwamen de 5 takken van sport, welke „Jong Holland" vdert, besloot deze avond. Jammer, dat het tempo in de eerste helft ontbrak, maar na de pauze was hierin verbetering geko men. De toeschouwers, die heden avond deze feestrevue gaan zien de zaal is reeds geheel uitverkocht zullen zeker een aardige avond tege moet gaan. Concert voor de restauratie der Kapelkerk Op Donderdag 17 November, te 20 uur concerteert de Ned. Herv. Oratori umvereniging Alkmaar, dirigent Corn. Jonker, in de Grote Kerk ten bate van bovenvermeld doel. Medewerking ■wordt verleend door de koorklasse van en onder leiding van Nico Akkerman, Lize Schoo. sopraan; Leo Larsen, tenor en H. van Westrienen, orgel. Er zullen werken worden uitgevoerd van Bach, Sweelinck, Mozart, Haydn, Roeske en Reinsbergen, benevens enkele oud-Ne derlandse liederen, die zullen worden gezongen door de koorklasse. jubileumwedstrijd Amst. Kegelbond Groot succes voor ZEKZ? Alkmaar In de gister gehouden korpswedstrijd te Amsterdam behaalde ZEKZ? 342 hout. In de personele wedstrijd wierp de heer C. H. de Lange 128 hout en verwierf tevens de dagprijs. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van de C. V. Butter, St. Jacobstraat 7 te Alkmaar en haar beherende vennoten C. Butter en J. P. Peereboom. Rechter commissaris is mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, curator mr. H. Schuurman. LERAAR AMBACHTSSCHOOL BENOEMD. Benoemd tot leraar aan de Am bachtsschool te Alkmaar H. R. Wasse naar, thans in gelijke functie te Har- lingen. W.I.K. doet het goed De Alkmaarse Kegelclub W.I.K. doet het op de nationale wedstrijden lang niet slecht, zoals uit de uitslagen van gisteren blijkt. De uitslagen zijn: Vijftallen heren: I BKC, BilthOVen, 360; 2 Kollefit. Maastricht, 346; 3 Onder Ons, Aalten, 337. Drietallen heren: 1 Klein Hamburg, Delft,, 203; 2 De 50 keigeleers, Maas tricht, 200; 3 De Witte Raaf, Den Haag, 191. Vfjftailen dames: 1 MZT, Den Haag, 2; 2 WIK, Alkmaar, 266; 3 Doe Je Best, Rotterdam, 251. Drietallen dames: 1 WIK 1, Alkmaar, 166; 2 WIK 2, Alkmaar, 166; 3 Doe Je Best, Rotterdam, 155. Personele baan: 1 Baggen, Heerlen, 129; 2 Van Dijk, Amsterdam, 126; 3 Ge- nefaas. Alkmaar, 120. MUTATIES BIJ DE P.T.T. - Benoemd is tot bewaarder van de Hypo theken, bet Kadaster en de Scheepsbewijzen de buitengewoon ambtenaar mr. O. R. E. Brunner te Alkmaar. - De heer j. H. de Jon£, vakman le klasse bij de technische groep der PTT te Alkmaar, werd verplaatst naar Middenmeet. De heren J. Bakker en H. P. Jacobi, bei den adjiinct-commies-titulair bij de Belasting dienst te Alkmaar, zijn benoemd tot adjunct- commies der Registratie en Domeinen aldaar, Na ruim aebt-en-dertig dienstjaren werd per 1 Nov. j.l. eervol ontslag verleend aan de kantoorhouder 3e klasse PTT C. de Graaf tv Schoorl. Melkhandel gereorganiseerd Met ingang van 14 November zal ook in Bergen een wijkverdeling voor melk- slijters worden ingevoerd. Dan zullen er niet meer vijf tot tien slijters in de zelfde buurt hun waren aan de man brengen, zullen ze geen 30 km meer per dag rondtrekken met hun aan bederf onderhevige producten. Reeds in vele plaatsen werkt dit stelsel tot volle te vredenheid van slijter en cliëntele. Op een bijeenkomst in Hotel Spoor- zicht van slijters en cliëntele werd de nieuwe regeling toegelicht en sprak de heer Mors over de ervaringen die men in Alkmaar had opgedaan. Met eventuele klachten kan men zich wenden tot een commissie bestaande uit de dames Tielrooy-Bakker en Ro- zendaal-Schotte en de heren J. Broer- sen, C. Peetoom en De Roeper en de slijters Bruin en Smit. Zelfs is er een commissie van beroep ingesteld, waar in zitting hebben mr. G. van Hilten, dr. J. M. P. Lugten en J. Broersen. Intus sen blijft ieder vrij de melk te betrek ken van een slijter naar eigen keuze, mits afgehaald. Boter, kaas en eieren vallen buiten deze regeling. Met het troepentransportschip „Vo- iendam" is uit Tandjong Priok ver trokken onze plaatsgenoot, soldaat J. Groot, Veenhuizermiddenweg F 6. Ge durende lange tijd vervulde hij zijn overzeese dienstplicht, evenals zijn broer Arie, die nog in Indonesië ver blijft. Het Thuisfront-comité zal wel voor een hartelijke thuiskomst zorgen, Allen dus op 28 November de vlag uit! Huldiging Jacob Met Dinsdag herdacht Jacob Met de dag dat hij vóór 30 jaar in het tehuis voor ouden van dagen werd opgenomen. Dit is een zeldzame gebeürtenis, te meer reden om van dit feit een mooie dag te maken. En is het een prachtdag ge worden. 's Morgens vroeg wapperde reeds de vlag op „Ons Tehuis". Na een feestelijke maaltijd waarbij werd aan gezeten, door familieleden, vrienden en kennissen, had de heer Met een schat van bloemen en cadeaux in ontvangst te nemen. Ook burgemeester en wet houders, de secretaris, mevr. Sutman- Meijer, enz. kwamen „Japie" felicite ren. Des avonds bracht de muziekver eniging „Hou en Trou" een serenade. Bazar in de Doopsgezinde Kerk Kerken zijn merkwaardige gebou wen. Het is vaak gebleken, dat een kerk tot paardenstal werd ingericht, maar de Zusterkring der Doopsgezinde gemeente heeft kans gezien om het kleine kerkje in een prettig aandoende expositie-ruimte te herscheppen. Het doel, waarvoor deze bazar ge houden wordt, is de versteviging der kerkelijke financiën, Bij het Lentefeest werden aan de leerlingen der Zondagsschool plantjes uitgereikt en de beste prestaties zijn nu op de bazar tentoongesteld. Prijs winnaars zijn: le prijs C. Aarsen, 2e prijs R. Kans, 3e prijs H. Scholte en 4e prijs P. Renaud. Op de bazar werd door de fa. Smith een theestand ingericht, waarvoor mevr. Kouwen haar bemiddeling ver leende. Naast de gewone attracties en ter verkoop aangeboden collectie hand werken, dient nog de geste van de heer Jol gemeld te worden, die door het verschaffen Van êen PTT-uttiform deze bazar een aardige attractie heeft verschaft. Burgerlijke Stand Geboren: Afra Catharina, d. v. Joh, Scholten en van Cath. Bruin. Ca tharina Divera, dochter van Joh. A. Hoed en van E. Kok. Wilhelmina Elisabeth, dochter van M. Bethlehem en van W. E. van Essen. Overled 'n: Elisabeth J. M. Schol ten, gehuwd met T. W. Jonker. 39 jaar. Klaas Ruiter, wedr van T. Konijn, 88 jaar. In Indonesië overleden Enkele dagen geleden deelde de Z. E. Pastoor in de kerk mede, dat uit Indonesië telgrafisch bericht was ge komen, dat Andries Groot, een jongen uit deze parochie, in een hospitaal op Sumatra was overleden. BENOEMD. De heer A. Scharloo te Sint Pancras 's benoemd tot onderwijzer aan een Bijzondere school te Krimpen aan de IJssel. (Ongecorrigeerd) DE F 25.000 IS ER UIT. In de 508e Staatsloterij vierde klasse tweede lijst, is de f 25.000 gevallen op 18094. De voetbalvereniging Egmondia hield Dinsdagavond in Hotel Bellevue een algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van pastoor J. A. J. van Zanten. Deze vergadering was speciaal be legd om afscheid te nemen van de voorzitter, wegens diens vertrek naar Rotterdam. In verband daarmede nam de vice-voorzitter, de heer Hettema, het woord, om de voorzitter te bedan ken voor al hetgeen bij voor Egmondia heeft gedaan. In hartelijke bewoordin gen schetste hij, wat deze voor Eg mondia had betekend en hoe hü in moeilijke ogenblikken de vrede had doen bewaren. Zijn vertrek wordt door de leden van Egmondia ten zeerste be treurd. Namens de leden bood hij de scheidende voorzitter een geschenk onder enveloppe aan, met verzoek daarvoor in Rotterdam een blijvend aandenken aan de vereniging te wil len kopen naar eigen keuze. De secretaris-penningmeester, de heer Koelink, sloot zich in zijn toe spraak bij deze woorden aan. Ook de heer A. Visser, die de adspiranten traint, sprak woorden van waardering en afscheid. De voorzitter dankte allen op de hem eigen, eenvoudige en hartelijke wijze. Het deed hem leed te moeten heengaan, maar als troost kon hij ver klaren, dat hij wegens gebrek aan tijd toch wel als voorzitter zou hebben n oeten bedanken. Hij zal vanuit Rot terdam met Egmondia blijven mede leven. Hij vertrouwde, dat zoals de vereniging nu georganiseerd is en werkt, zij binnen afzienbare tijd een eervolle plaats in de K.N.V.B. zal ver overen. Van tijd tot tijd hoopte hij zich op de hoogte te komen stellen ven de prestaties en als er een bij zondere wedstrijd is, zou hij dat gaar ne horen en zeker komen. Op voorstel van het bestuur werd de scheidende voorzitter hierna, met algemene instemming, tot ere-voorzit- ter benoemd. Als voorzitter werd vervolgens met bijna algemene stemmen gekozen Mr. J J. Spit. De voorzitter verliet hierna de ver gadering, die onder voorzitterschap van de heer Hettema vervolgens nog enkele huishoudelijke punten afhan delde. De heer Koelink deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt, na af loop van de competitie zijn functie van secretaris-penningmeester neer te leggen, maar niet dan nadat hij zijn opvolger behoorlijk zou hebben in gewerkt. Egmonders verrichtten de eerste redding De Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij bestaat deze maand 125 jaar. In verband met dit jubileum is een boekje uitgegeven, waarin een historisch overzicht wordt gegeven. Zoals daarin vermeld staat werd de eerste redding in de geschiedenis der maatschappij, in 1824, verricht door de Egmonders. Met een Groenlandse sloep slaagden zij erin 6 schipbreukelingen te redden, die dus de eerste waren van de lange lijst, die daarna zou volgen. Marktoverzicht Purmerend PURMEREND, 9 Nov. - Het aanbod op de eerste dag van de grote Najaarsmarkt bestond uit 585 stuks jong vee, waaronder vele stiertjes. De aanvoer viel niet tegen, maar de kooplust was niet groot. Wel waren er enkele gega digden voor een volbloed stiertje, waarvoor flinke prijzen werden besteed. Men hoorde een prijs van f 1500,— noemen, maar vóór f 750,— kocht men ook reeds een prima dier. Op de tweede dag was het aanbod groot, n.l. 2250 stuks. Het bezoek was druk, maar toch bleef de handel lauw. Alleen prima die ren werden vrij vlug verhandeld, maar daarvan was de keuze niet zo groot. Naar afwijkende soorten was maar heel weinig vraag, zodat de markt dan ook zeer stug eindigde. Ook voor het jonge Vea was dê handel zêfer stroei. De prijzen waren: melk- en kalfkoeien van f 350—f 850; gelde-koeien van f 340-f 650; kalfpinken van f 350—f 550; gelde-pinken van c 310—f 425; graskalveren van f 150—f 260; stiertjes van f 250—f 800. Marktberichten ALKMAAR, 10 Nov. BI. Eigenheimers 6,60-7,50; Tomaten: A 51-62 en II 22; Witlof: I 60-78 en II 42-50; Rode kool 5,50 —9,50; Savoye kool 6—7; Groene kool 8,50— 17; Spruitkool: I 60—82 en II 30—48; Boeren kool: I 10—16 en II 5—8; Spinazie 46—50; Sla (kas) 11—14; Andijvie 5—14; Rode bieten 6—8; Bospeen 8—19; Winterpeen 6—9; Was- peen 9-22; Uien: I 19-23 en II 17; Prei: I 10—15 en II 8—9; Druiven: Frankênthalers I,25 en Alicante 90—1,16; Appels: Cox Orange Pippin 32—64; Peren: Bónne Louise d'Avran- ckes 22—35, Gieser Wildeman 7—18, Nouveau Poiteaü 6—11, S. Rémy 10, Winterjan 6—19 en Zwijndrechtse Wijnpeer 7—20. WARMENHUIZEN, 10 Nov. - 66.500 kg Rode kool 5,50—7,60; 1200 kg Gele kool 5,60 6,50; 80.600 kg Witte kool 6,30—8; 4200 kg Gröene kool 13—14,40; 1250 kg Andijvie II,40. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Nov. - 15.000 kg Uien: 23,80-24,30, grove 22,80- 23,60 en drielingen 20,90-21,60; 10.000 kg Andijvie 8,5-13,10; 140.000 kg Witte kool 5- 7,90 en Succes 6—8,60; 30.000 kg Groöne kool 6,40-14,70; 16.000 kg Gele kool 5-6,50; 27.000 kg Rode kool 5,50-7,70. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Nov. - 1500 kg Aardappelen: Bevelanders 6,70 en Bintjes 8,40; 13.000 kg Uien 23,90-24,60 en drie lingen 17,50; 7000 kg Peen: I 11,40-12 en III 10,10-10,40; 14.000 kg Rode köol 5,50- 7,10; 50Ö0 kg Gele kool 5-0,70; 6000 kg Groene kool 10-13,90; 300.000 kg Wittê kbol 6-7,20 en Succes 6,70-8,30; ÏOOO kg An dijvie 9,60-11,50.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2