Kort Bestek I als troon VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Grote Drie zijn het eens over de ontmanteling in West-Duitsland ■■pi 41 Wet op uitzonderingstoestanden West-Duitsland wil het Ruhr- statuut erkennen Cyclotron in gebruik genomen i donker se jungle Vrijdag 11 Nov. 1949 146e Jaargang No. 266 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN hoge commissarissen ruil voor de stopzetting van de ont- ontvingen instructies Het drama te Ruurlo De huurverhoging uitgesteld Nederlandse Spitfire vloog tegen lichtkabel Toestel werd beschadigd Enorme belangstelling bij uitvaart van de bokser Cerdan oer trein terug van een 't Oosten ven ons land. lasde door het in het iter verzonken land- jl al onze medepassa- anden hadden. Enkelen lazen de krant, een jer hield zich onledig en van orders en een ;n handwerkje, er flapte het licht in als gevolg van een installatie, wat tot ge- aan ieder volgend sta- ilde spoormanne n de apten en aan knoppen der resultaat echter, werden sigaren en estoken en onderwijl emopperd werd als zou lezen van ons krantje 'kten wij als kwajon- ■n op de tegenover ge ks in de (prettige) we- le conducteur het nu t kon zien.... tenslotte de hoofdstad >r wij constateerden de verrassing allang opperd, integendeel al- zich min of meer bben gereisd in een ré, daardoor twee uren hebbende, twee uren '.en oase betekenden in ar jachtende tijd, die nd een moment rust n twee volle uren. rzicht was er voor ons volgende morgen von- dnnenzak van onze jas wee sigaren, door een r abuis in het pikke- jerkeerde jaszak ge- nog met rood leer be- geschiedenis begonnen !8, toen de PH—AED luchtnet van de KLM ekende KLM-vliegers long en Frijns hebben, gtoel, de passagiers mburg en vele andere Eind 1937 werd de :htkartering in West en bracht daar, als ha in kaart. tandsexamen indelskennis 1950 ;an dit examen wensen doen verstandig zich te stellen met cursus Resa- het volgen van een en efficiënte opleiding erd. Door rustig thuis U via onze schrifte- iiploma meestal met rs in één jaar beha- vóór U deden arden daarmede: Tijd energie, want thuis veel lieden veel beter wind te moeten les, waarbij men niet 30 personen tegelijk Wacht niet langer eden aan en doet het men! (Adv.) programma AVOND 301 m. Nieuwsberichten 6.15 Sportpraatje. 6.30 /olksmuziekschool. 8.05 In 8.15 Omroep-Kamerorkest. groot maakte, hoorspel, Francis Poulenc. 10.05 volk. 10.30 Musicorda. ;rs. 11.45 Harp met in- 415 m. Nieuwsberichten - 6.30 NCR V-kwartet. 6.30 Koperkwartet. 7.15 ien. 7.40 Radiokrant. 8.05 15 De vaart der volken. 11.15 Kamermuziek. VRIJDAG 501 m. Nieuwsberichten 11 uur. 8.15 Operette- huisvrouw. 9.00 Chicago 05 Morgenwijding. 10.30 5 Omroep a Capella-koor. 25 Cor Steyn, orgel. 12.00 0 Mededelingen. 12.33 2.45 Hugo de Groot en ïek. 2.10 Kookkunst. 2.30 volk in zijn dichters, t. 4.00 Filmland presen- talf en zestien. 5.00 Kwar- 5.20 Wij en de muziek, 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Accordeola. 7.30 acht. 8.05 Vierhandig® „De mensen op aarde", t verschenen. 9.00 Men aaien. 9.40 De Ducdalf. ekoverzicht. 10.15 Swing 11.15 Gramo- amermuziek-concert. 415 m. Nieuwsberichten 11 uur. 8.15 Vlaggen- 9.00 Muzielcpro- vrouw. 9.35 Schoolradio, 11.00 De Zonnebloem, itert. 11.45 Sonate. 12.03 10 Mededelingen. 12.33 olg). 12.55 Zonnewijzer. 15 Negen heit de klok. 0 Filmfragmenten. 4.00 Na schooltijd. 5.15 KRO- sements-orkest. 6.45 Ver- n. 7.15 Regerings-uitzen- van hertog Jan" 8.05 „Der Freischütz", opera Klankbeeld. 10.25 0.45 Pater H. Bartels. zitting. 11.15 Luchtig® 8.30 Dagklapper, asino-programma. 10.00 10 30 „Sweet fnd Soft /ember-programma. 12.00 oeporkest. 1.15 Scand. 2 45 Salonorkest. 3.00 Eng. L.P.: Falkman en hn Leynders en orkest. 6.00 Beromünster: Amu- Br.: Voor de soldaten. Fr. Br.: Actualitei- rkest. 8.30 Eng. L.P^. Gracie Fields. 9.30 10.00 Muzikale cau- met medewerking van en Alfredo c for tonight". 11.20 BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl.— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, t 1.- per kwartaal plus incassokosten De ministerconferentie ie Parijs Benelux landen keurden politiek goed De Hoge Commissarissen van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, die van daag naar Duitsland terugkeren, zullen naar men verwacht onmiddellijk be sprekingen met de federale regering beginnen op basis van de instructies, die zij van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie hebben ontvangen. Deze instructies zullen eerst worden bekend gemaakt als de Duitse federale regering op de hoogte is gesteld van de besluiten der ministers. II p - luxgroep wegdraagt: dat Duitsland, in Na een vergadering, die eerst Vrij dagochtend om twee uur eindigde, deel den de minister in feite mede, dat zij van plan zijn de bevoegdheden van de Westduitse regering uit te breiden, naarmate deze regering blijk geeft van vreedzame en democratische bedoe lingen. Zij verklaarden verder, dat zij de progressieve integratie van het Duit se volk in de Europese gemeenschap zouden steunen. De meeste waarnemers zijn van me ning dat de drie bezettende mogend heden het thans eens zijn over een ge meenschappelijke politiek met betrek king tot de ontmanteling en dat deze politiek de goedkeuring van de Bene- I manteling, zal worden verzocht de westelijke mogendheden waarborgen te verschaffen wat de veiligheid aan gaat en dat de Ver. Staten hebben toe gestemd in de toelating van Duitsland als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Beide stropers op slag gedood Betreffende het stropersdrama te Ruurlo vernemen wij thans de juiste toedracht van het gebeurde: In de vroege morgenuren van Woensdag 9 November werden op het jachtterrein tussen Ruurlo en Zeihem door een pa trouille, bestaande uit een wachtmees ter der Rijkspolitie en een jachtopziener twee personen, n.l. de 57-jarige H. Lievestro en zijn 21-jarige zoon bij het wildstropen door middel van een licht bak op heterdaad betrapt. Onmiddellijk na de ontdekking besprong de zoon plotseling met «olie kracht de wacht meester, die deze sprong afweerde, waardoor een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. Jr. was onmiddellijk dood. Te zelfder tijd kwam de vader uit het kreupelhout te voor schijn, bracht zijn jachtgeweer in de aanslag en richtte dit op de wacht meester. Deze vuurde hierop met zijn pistool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze onmiddellijk werd gedood. Russen handhaven censuur in Oostenrijk Te Wenen is een zitting gehouden van de uitvoerende commissie van het geallieerde viermogendhedenbestuur over Oostenrijk, waarin is gepoogd een einde te maken aan de nog steeds in dit land gehandhaafde censuur. Na af loop van de bijeenkomst werd door de vertegenwoordiger van Groot-Brittan- nie verklaard dat „het volkomen dui delijk is, dat er niet de minste kans bestaat dat de Sowjetrussische auto riteiten in Oostenrijk in zouden stem men met een afschaffing van de cen suur, behalve op voorwaarden, die de Oostenrijkers zouden bloot stellen aan een niet te controleren Sowjetrussische druk". Republikeins kabinet' zal accoord aanvaarden Maandagavond heeft Moh. Rum in een vergadering van het Republikein se kabinet, welke onder leiding stond van de vice-minister-president, Ha- mengku Buwono, verslag uitgebracht over de resultaten van de Ronde Tafel conferentie. Naar uit Republikeinse bronnen ver nomen wordt, zal het kabinet de ter conferentie getroffen regelingen aan vaarden. Men verwacht echter, dat het remen van een beslissing zal worden uitgesteld tot na de aankomst van Moh. Hatta. Ook de Masjumi zal de re gelingen uiteindelijk aanvaarden. Dood van ontvluchte ge- interneerden gevolg van misdrijf De advocaat-generaal, mr. E. Gruen- berg, heeft aan de Surinaamse pers medegedeeld, dat het onderzoek naar de dood van de destijds in Suriname geïnterneerde N.S.B.-ers Oldenbarne- velt en Van Poelje, die bij een poging tot ontvluchting werden neergeschoten, thans zover is gevorderd, dat kan wor den gesproken van een misdrijf. Dat de twee andere geïnterneerden, die samen met de slachtoffers uit het interne ringskamp waren ontsnapt en ook sa men met hen weer werden gevangen genomen, niet werden neergeschoten zou zijn veroorzaakt door een bloot toeval, n.l. doordat er een weigering was opgetreden in een automatisch wapen. R.T.C.-accoord nog deze maand in de Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft gistermiddag meegedeeld, dat het in het voornemen ligt 't wets ontwerp tot bekrachtiging der beslui ten van de RTC nog in November af te doen. Truman houdt goudprijs constant President Truman heeft verklaard dat er, zo lang hij president is. geen wijziging in de goudprijs zal komen De president antwoordde met wat hij roemde een „categorisch neen", toer hem gevraagd werd, of een van de re geringsleden overwoog de goudprijs te verhogen als middel tot vermindering van de nationale schuld Een dergelii he maatregel zou de vorm moeten aan nemen van een aanbeveling aan het Congres. krijgt meer subsidie In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting 1950 geeft de minister van Binnenlandse Zaken een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot enige punten waaromtrent inlichtingen waren ge vraagd. Gevolg gevend aan het bij de jongste grondwetswijziging in het leven geroe pen artikel 196 der grondwet is een or ganieke wet ontworpen. Dit ontwerp heeft de Raad van State bereids ge passeerd. De indiening bij de Staten- Generaal kan spoedig tegemoet gezien worden Dit ontwerp heeft tot strekking het instellen van twee uitzonderings toestanden mogelijk te maken, t.w.: de toestand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderingstoestand Amnestie in Oost-Duitsland Na binnen drie dagen het Oostduitsr parlement te zijn gepasseerd, is de amnestiewet thans voor voormalige Nazi's legerofficieren en kleine misda digers geproclameerd. Het Joodse week blad ,,Der Weg" heeft in verband mei het aanvaarden van deze wet Oost Duitsland ervan beschuldigd, dat he: de medeplichtigen van de Nazi-misda digers van alle verantwoordelijkheid schoonwast". DE F 25.000 IS ER UIT. In de 508e Staatsloterij vierde klasse, tweede lijst, is de f 25 000 gevallen op 18094. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuidwestelijke wind Aanhoudend zacht. Zaterdag: Zon op 7 54. onder 16.54. maan op 22 07. onder 14.08. W Liverpool beleefde zijn grootste brand sedert de „Blitz". Een 360 meter lange en 9 meter hoge rubberloods brandde geheel uit. Honderden brandweerlieden uit dozijnen steden vochten tegen het vuur. Op deze luchtfoto ziet men de dikke rookwolken. Het s-s. He iemus wordt uit de gevaarlijke zone gesleept. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de minister-president medege deeld, dat het' er niet naar uitziet, dat de voorgestelde wijzigingen in de loon- en inkomstenbelastingen nog dit jaar door de Tweede Kamer zullen kunnen worden behandeld. In verband daarmede zal de huur verhoging moeten worden uitgesteld. De Spitfire H. 25 van de jachtvlieg- school van de Nederlandse Luchtmacht op Twenthe, bestuurd door de serge ant vlieger P. P. A. van Eijsden. heeft Donderdagmiddag ten Noorden van Lichtenvoorde een noodlanding ge maakt. Het werd daartoe genoodzaakt, nadat het tegen een hoogspanningska bel was gevlogen. Een gedeelte van Lichtenvoorde en Groenlo is zonder electrisch licht. Het vliegtuig werd licht beschadigd. Athleten knielden langs de route Onder overweldigende belangstel ling is Donderdag de Franse bokser Marcel Cordan ten grave gedragen. Naar schatting hebben ongeveer 15.000 mensen een laatste groet ge bracht aan het stoffelijk overschot, dat in het Instituut voor Lichaams cultuur stond opgebaard. Bij de talrij ke boodschappen van deelneming, die door de weduwe zijn ontvangen, was oen telegram van generaal Juin, de Franse resident-generaal in Marokko die thans te Parijs verblijft. Mevr. ■Tuin was te Rabat de eerste, die de rouwkapel binnentrad en mevr. Cer- 'an omhelsde. Toen de baar door de leden van de boksclub, waarvan Cer dan lid was, naar buiten werd gedra gen, kon mevr. Cerdan, die door smart overstelpt was, de plechtigheid niet verder bijwonen. Knielende jonge athleten vormden een dubbele haag langs de route, waarlangs de rouwstoet trok. De door de paarden getrokken koets werd gevolgd door veertig auto's met on telbare bloemstukken en kransen. Hierachter liej Georges Damitio. recordhouder van Frankrijk in 't hbog springen, die de eretekens en medail „Steun wettig gezag'' Het subsidie aan het instituut „Steun Wettig Gezag", zo zegt de minister el ders, is aanvankelijk vastgesteld op f 60.000 per jaar. Op deze basis kon het instituut met zijn werkzaamheden be ginnen. In de practijk is echter geble ken, dat dit bedrag ontoereikend is om in de behoeften te voorzien. Dientenge volge is overleg gaande omtrent een eventuele verhoging van het overheids subsidie. Het aantal der vrijwilligers bedraagt thans ongeveer: 4000 voor de reserve-gemeentepolitie; 4000 voor de reserve-rijks-politie; 1000 voor de reser ve-grensbewaking; 9000 voor de natio nale reserve. Sultan Hamid generaal- majoor K.N.I.L. Naar wij vernemen, is Sultan Hamid de tweede bevorderd tot generaal-ma- joor van het KNIL. les van Cerdan droeg. Nicole Peüs- sard, Europees kampioene schoon- springen, droeg Cerdans gordel van wereldkampioen. Na de familie kwa men de Franse en Marokkaanse auto riteiten, onder wie de heer Lacoste, vertegenwoordiger van generaal Juin en Khalifa Pasja. De ordedienst heeft niet kunnen be letten, dat de menigte zich aansloot bij de lange stoet, op weg naar de kerk van O.L.V. van Lourdes, welke Cerdan trouw placht te bezoeken. Na de Mis van Requiem werd het stoffe lijk overschot naar de begraafplaats van Bensick vervoerd, op 7 kilometei van de stad, gevolgd door een schaar van tweeduizend personen, die Cerdan tot aan zijn laatste rustplaats wilden vergezellen. In de menigte werd een man opgemerkt, die zijn tranen de vrije loop liet. Het was Lucien Roupp, die als manager Cerdan naar de roem ■geleid heeft en zijn boezemvriend was totdat verleden jaar na een me ningsverschil de twee mannen alle re laties met elkaar verbraken. Scherpe tegenkanting van dr. Schumacher De minister van economische zaken der federale Westduitse regering, profes sor Ludvvig Erhard, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat de Westduitse regering bereid is het Ruhrstatuut, dat voorziet in het instellen van internatio nale (geallieerde) controle op het Ruhrgebied te erkennen en zitting te nemen in het controle-orgaan. Ook gaat de regering te Bonn ermede accoord, dat Duits land, evenals Frankrijk en Engeland, drie vertegenwoordigers in het internatio nale Ruhrcontrólc-orgaan zal hebben. Dit standpunt der Westduitse regering is uiteen gezet in het memorandum, dat de drie geallieerde Hoge Commissaris sen een week geleden werd toegezonden. Adenauer verliet de Bondsdag Adenauer, de Westduitse bondskan selier, heeft gisteren met zijn gehele ka binet de Bondsdag verlaten, toen een communistisch afgevaardigde hem vroeg naar een interview, dat Adenau er zou hebben toegestaan. De afgevaardigde in kwestie was de leider van de communistische fractie. Renner, die Adenauer om opheldering vroeg over een interview, waarin de kanselier een buitenlandse deelneming in de Duitse sleutelindustrieën tot 40 procent zou hebben gevraagd. Renner zeide, dat „de door Adenauer voorge wende onmogelijkheid om direct te antwoorden een opmerkelijke geheu genzwakte demonstreerde. Nog meer critiek Dr. Kurt Schumacher, leider der so ciaal-democratische oppositie in het Westduitse parlement, heeft de confe rentie der ministers van buitenlandse zaken te Parijs gewaarschuwd, dat „de meerderheid van het Duitse volk" de voorstellen van bondskanselier dr. Konrad Adenauer niet zou erkennen. Adenauer bood n.l. aan, dat Duitsland onafhankelijke vertegenwoordiging van het Saai-gebied in de Raad van Euro pa zou aanvaarden, het Ruhr-statuut in zijn huidige ongewijzigde vorm zou tekenen en buitenlands kapitaal zou uitnodigen geld te investeren in de Duitse zware industrie. Dr. Schumacher verklaarde tegen over de pers. dat „de autoritaire nei gingen van de Bondskanselier langzaam maar zeker leidde tot een reeks con- Langballe haalde het De Deense trekker Kjeld Lang- balle bereikte Donderdag op het nippertje binnen de voorgenomen tijd Kopenhagen, nadat hij een omzwerving van 24 dagen door Europa had gemaakt. Zoals men weet, was de 22-jarige Deen op 17 October na een weddenschap met 14 vrienden te hebben afge sloten zonder een cent op zak uit Kopenhagen vertrokken. Hij moest zes Europese landen door reizen en daarna op 6 November om 6 uur in Kopenhagen voor het stadhuis terug zijn. Hij haal de het en heeft dus zijn wedden schap gewonnen. Oud-minister Deckers over de West De economische stich'ing West Indie- Nederland vierde gisteren haar tien jarig bestaan met een algemene leden vergadering in het Indisch Instituut te Amsterdam. Op deze vergadering heeft de voor zitter. mr. dr. L. N. Deckers, oud-mi nister van defensie, een redevoering gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de economische positie van Suri name en de Nederlandse Antillen. Het belangrijkste voor de Nederlandse An tillen is de olie, die Venezuela levert en die op Curacao en Aruba wordt ge raffineerd Inmiddels zijn echter in Venezuela plannen ontstaan zelf de raffinaderij ter hand te nemen, reden waarom het dringend noodzakelijk is aandacht te schenken aan andere eco nomische mogelijkheden. Trein liep op trekbom Dinsdag is een trein van Madiun naar Modjokerto nabij laatstgenoemde plaats op een trekbom gereden waar door drie burgers werden gedood, drie personen zwaar- en vier personen licht werden gewond. SCHUMACHER oude kloof met Frankrijk stitutionele crises, welke op zekere dag een staatscrisis zouden kunnen ver wekken". De plannen voor Franse investering in de Duitse industrie waren volgens hem een poging om een Franse politie agent te zetten voor de safe van iedere industrieel van het Ruhr-gebied. Hij verklaarde, dat zijn partij het Ruhr-statuut alleen zou ondertekenen, indien zowel Duitse als internationale vakverenigingen deel zouden uitmaken var het Ruhr-orgaan en indien dit or gaan niet de bevoegdheid zou hebben om door een meerderheidsbesluit te in terveniëren in zaken, die de gehele Duitse economie betreffen. Het orgaan mocht geen inbreuk maken op het recht van het Duitse volk om te be slissen over de eigendom van de Ruhr- industrieën, aldus Schumacher. Benelux-ministers voldaan Het Franse persbureau AFP meldt, dat de ministers van buitenlandse za ken van Nederland, Belgie en Luxem burg vergezeld door hun ambassadeurs te Parijs op de Quai d'Orsay Donder dagmiddag met hun Britse. Franse en Amerikaanse collega's hebben beraad slaagd. De ministers der Benelux-lan- den wilden na afloop geen enkele in lichting over het besprokene geven. Van Zeeland verklaarde, echter, dat men voldaan was over het verloop der besprekingen. Zelt maken spaart deviezen Ten overstaan van een groot aantal gasten onder wie de vertegenwoordi gers van de ministers van O. K. en W. en Economische Zaken, resp. mr. H. J Reinink en mr. Weiland heeft gistermid dag de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, het cyclotron, naar hij zeide, „bij de gemeente ingelijfd". Jn Mei van dit jaar is de Italiaanse torpedobootjager „La Mosca" ter hoogte van de kust van Napels gezon- stemmen. Waarlijk, de arbeid van de stembureaux gaat daar niet over rozen. En dat nog al in het land, waar van ken en de regering droeg de berging iniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu oudsher de rozen-olie vandaan komt. op aan een maatschappij, aan wie zij het wrak verkocht. Groot was de ver bazing van de duikers, toen zij merk Het standbeeld van Karei de Grote J)e vorige maand zijn in Perzie ver- voor het stadhuis te Aken is van één van kiezingen gehouden. En een com- zijn attributen beroofd, n.l. van de we ten, dat het wrak op geheimzinnige missie begon naarstiglijk aan het tellen reldbol. Een paar weken geleden was wijze kleiner werd. Zo maar, zonder der stemmen. De heren begonnen op 25 de grote Karei al gedemilitariseerd dat iemand er iets aan deed. Men dacht October, doch zij zijn nu afgetreden, door het stelen van zijn degen. Ontman- xj■- -■ Men gelooft dat zij last hadden van in- timidatie bij hun werk. Erg zwaar was dat werk niet, want van de 13 millioen teling tot het uiterste! aan zeemonsters en aan andere geheim zinnighedens en toen toog men op on derzoek uit. Daarbij bleek, dat vijf Na- politanen met een tweedehands-duiker- Perzen hadden 69.042 hun stem uitge- Mu het vlees van de bon is, heerst uitrusting op eigen houtje aan het slo- bracht. Analphabeten mochten niet LM er hii de slaeers een niet trerinsp uitrusting op eigen houtje pen waren geslagen. Zelfs werkten de •onderduikers" met springstoffen. En de stukken schip verkochten ze aan he lers. Ze zijn nu in vijf congruente cel len in Napels opgesloten. De springstof- ten heeft men hen eerst afgenomen LI In Frankrijk is een nieuwe wet van kracht geworden die tot doel heeft de controle op jeugdliteratuur te verge makkelijken. Verboden wordt de invoer van alle uitgaven die handelen over banditisme, leugen, diefstal, luiheid, lamlendigheid, haat, liederlijkheid en alle soorten criminaliteit of misdaden. En als klap op de vuurpijl dié schrijf sels, die „van nature demoraliserend op de jeugd werken". En dat gaat m'n petje te boven, hoe een boek „van nature" werkt. Oplossingen in het volgend num mer! Ssst! Ze hebben een cyclotron, maar ze willen het stil houden. er bij de slagers een niet geringe activiteit Slager Van Dijk te Cubaard in Friesland was blijkbaar op alles voor bereid. Bij hem hangt namelijk een zelf- geweide koe „aan de balk", die niet minder dan 104 kg. vet bleek te bevat ten. Kent u het liedje nog: Holderdebol der, we hebben een koeDaar in Friesland weten ze trouwens nog wel méér van aanpakken. De collecte voor het Anjerfonds bracht dit jaar f 7.634.61 op tegen f 5.711,16 in 1948. En tot slot nog een merkwaardig bericht uit de zelfde provincie. Een veehouder, zijn zoon en zijn dochter kregen na het mel ken een infectie aan de handen. Het meisje is in een ziekenhuis aan hersen vliesontsteking overleden, tengevolge van besmetting met koepokken. De me dische wereld acht dit een zeer zeld zaam geval. Voordat de burgemeester zijn rede hield voerde prof. dr. J. Clay, voorzitter van het curatorium van het instituut voor kernphysisch onderzoek het woord Vervolgens sprak mr. H. J. Reinink na mens de minister van O. K. en W. Ook prof. Kramers, voorzitter van de stichting fundamenteel onderzoek der materie sprak enkele woorden, evenals prof. Casimir, wetenschappelijk advi seur van de N.V. Gloeilampenfabriek Philips. Hierna sprak prof. dr. C. J. Bakker, die o.m. zeide: „Tot nu toe worden de radioactieve stoffen door ons gekocht in U.S.A of Engeland, waar ze met be hulp van de uraniumzuil („pile") in grote hoeveelheden worden geprodu ceerd. Met ons cyclotron kunnen we het merendeel der radioactieve stoffen in voldoend hoeveelheid produceren We besparen dan de hoge transportkosten, terwijl de productiekosten, naar we hopen, nauwelijks hoger zullen zijn dan met de „pile". „Voor ons in Indonesië nog een belangrijke taak Ik ben van oordeel, dat de finan ciële en economische overeenkomst een behoorlijke basis kan vormen voor de toekomstige samenwerking tussen Nederland en de RIS, aldus mi nister Gotzen in een onderhoud, dat een ANP-versIaggever met hem mocht hebben. Zowel bij de Neder landse als bij de Indonesische delega tie leeft het besef, dat er naar ge streefd moet worden om de overeen komst uit te voeren in de geest van vederzijdse waardering. Er blijft vol gens hem in Indonesië in de toekomst voor Nederlanders en het Nederland se bedrijfsleven een belangrijke taak weggelegd. Instituut voor landbouw techniek en rationalisatie Met het oog op de noodzakelijkheid, de ontwikkeling van de rationalisatie in de land- en tuinbouw zowel wat het tempo als de hierbij te bezigen midde len betreft, zoveel mogelijk aan te pas sen bij de verschillende bedrijfstypen in ons land. heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening, een stichting opgericht, waarin het on derzoek naar de toepassing van de uit eenlopende technische mogelijkheden en arbeidsmethoden alsmede de verbe tering hiervan van overheidswege zal worden gecentraliseerd. De stichting zal onder de naam In stituut voor Landbouwtechniek en Ra tionalisatie te Wageningen worden ge vestigd. SchultePeters op een ronde De stand in de Brusselse Zesdaagse luidde Vrijdagmorgen vroeg: 1. Kubler Bruyland (Zwits.-Belg.) 230 pt.; 2. ThyssenOllivier (Belg.) 165 pt.; 3. BruneelLapebie (Belg.) en Ramon Van den Meerschaut (Belg.) beiden 153 pt.; 5. KintVan Steenbergen (Belg.) 95 pt. Op één ronde: 6. Schulte —Peters (Ned.) 103 pt.; 7, Acou— Adriaensens (Belg.) 98 pt.; 8. Naeye— Depauw (Belg.) 64 pt.; 9. Sterckx— Hendrikx (Belg.) 28 pt. 10. Ockers— Gillen (Belg.-Lux.) 27 pt. Alle overige koppels volgden op vier of meer ron den. Krug zal aftreden Julius Krug, de 42 jarige Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat hij 1 December zal aftreden. Hij zeide, dat hij reeds lange tijd van zijn post ontheven had willen worden. Republikeinen bezoeken Londen De Indonesische Republikeinen, die thans te Londen vertoeven, hebben een beleefdheidsbezok gebracht aan de heer Christopher Hayhew, de onder- minsiter van Buitenlandse Zaken Daar na bezochten zij het Lagerhuis en woonden zij een ijsrevue bij in gezel schap van de ambassadeur van Birma in Londen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1