Nederland voor zware, maar oplosbare problemen De regering in Bonn kan nu zelf handelsovereenkomsten afsluiten 'ewogen week-eind Dr. Drees verdedigde het regeringsbeleid S/'nf Maarten Onze Schaakrubriek Lord Mayors Show in Londen Scheepvaartberichten Neem een doos echte VERKOUDHEID f OP HET MATJE Hebt Gij ook al rheumatiek - Hei Radioprogramma VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 Devaluatie deed de staats schuld met f 900 millioen stijgen (Van onze parlementaire redacteur) In een lange, rustige rede, die logisch was opgebouwd en aan duidelijkheid niets te wensen overliet, heeft de mi nister-president, dr. W. Drees, Don derdagmiddag in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen beantwoord, die verscheidene afgevaardigden over de Rijksbegroting voor 1950 gehouden hadden. Hij mengde zich niet in het onder linge partij gekrakeel, doch wijdde wel aandacht aan de positie van het kabi net. Hij gaf de uitdrukkelijke verzeke ring, dat al bestaat het uit twee ker nen, n.l. de KVP en de P. vd A. al le ministers volkomen gelijkwaardig zijn. Uiteraard hangt van hun ambt en van hun persoonlijkheid af, hoe groot hun invloed in het kabinet is. Er is zeker niet altijd homogeniteit. Dat zou jelfs niet zo zijn als slechts één partij de ministers leverde. Onder vrolijkheid van de Kamer noemde dr. Drees de na men van de heren Sassen en Kersten van de KVP. Uit de wijze van behan deling van sommige vraagstukken zal men meestal ook kunnen zien, of men met een liberale, met een Katholieke of een socialistische minister te doen heeft. Het is echter in het afgelopen Jaar uitstekend gelukt, naar buiten de eenheid te bewaren. Het was dr. Drees niet duidelijk, waarom de heer Welter van ondermij ning van de democratie sprak, nu het kabinet in de meeste gevallen kan re kenen op de steun van de twee grote partijen. Als een huisarts, die de patiënt naar de specialist verwijst, verzocht hij de leden, die detailvragen gesteld had den om de beantwoording bij de des betreffende begrotingsstukken af te wachten. Op een aantal kwesties ging hij echter in. Wat de Zondagsrust aan gaat. die niet alleen ds. P. Zandt (St.. Ger.), maar ook de heer J. Schouten (A.R.) ter harte ging, haalde hij Mar cus n, vers 7 aan, waarin staat, dat de Sabbath is gemaakt om de mens en niet de meng om de Sabbath. De cri- tiek, die is geleverd op de weigering aan de heer Meyerink, lid van de Ne' derlandse delegatie ter RTC, om op de slotzitting een verklaring af te leggen, noemde de minister ongegrond. De mi nister-president stond geheel achter de weigering van het Kurhaus in Sche- veningen aan het Nationaal Jongeren Verbond om daar tegen de RTC ge richte vergadering te houden. De burgemeestersbenoemingen be sprekende, gaf hij als zijn mening te kennen, dat 't op zich zelf rechtvaardig zou zijn als de P.v.d.A. meer plaatsen bezette. Van een uitsluiting kan men echter niet spreken. Aan het hoofd van verschillende grote plaatsen staat een socialistische burgemeester. Kinderbijslag. De kosten van de verlening van kin derbijslag aan kleine zelfstandigen zou 130 h 140 millioen gulden kosten. Wanneer van het derde kind af kin derbijslag werd gegeven, zou daar mede altijd nog 40 50 millioen ge moeid zijn. De moeilijkheid is, hoe de dekking voor deze uitgave te vinden De regering meent, dat het beste be- drijfsgewijze tot toekenning van deze bijslag overgegaan kan worden. In overweging is daarbij in de eerste plaats de tuinbouw in aanmerking te doen komen. De regering staat op het standpunt, dat de kosten door het be drijf zelf betaald moeten worden, dus niet uit de schatkist. Dat brengt pre- miebealing mee. Voor de Grondwetsherziening heeft de regering nog geen tijdschema klaar. De regering zal gaarne een algehele herziening zien, maar het is voor haar de vraag, of reeds voldoende overeen stemming over de grote punten be staat. Dr. Drees ontkende, dat er on voldoende samenwerking zou zijn tus- Als straks het schemeruurtje slaat En 't licht straalt door de ruiten, Dan komen weer de kleuters met Hun lampions naar buiten. Het jaarlijks feest van licht en kleur Is dan weer aangevangen, En vrolijk klinken langs de straat Hun blijde kinderzangen. Ze bellen bij ge huizen aan, De opgetogen klantjes. De stokjes met de lampions Krampachtig in hun handjes. De één zingt hoog, (je ander laag Een derde wat verkouden, Terwijl een vierde helemddl Geen wijs vermag te houden. Maar wie geen Nurks-natuur bezit Lèt niet op deze dingen, Hij ziet alleen de kleuters staan, Die zingen, zingen, zingen'. Wanneer een deur geopend wordt Zwelt het geluid tot forto. Dan denk je bij je zelf wel eens: Ze komen lucht te kort zo. Maar als de lekkernij verschijnt ZWIJGT plotseling het zingen En blijven er slechts kleuters, di' Elkaar om 't hardst verdringen Wanneer de buit bemachtigd is, Verdwijnt die in de tasjes, En dan vertrekken ze alweer Met huppelende pasjes. Zo trekken ze van huis tot huis Ze maken goede zaken, En gaan tenslotte met elkaar Vlug de balans OPmaken. JABSON sen de regering en het parlement. Al leen wat de internationale betrekkin gen aangaat, is het overleg wat ach tergebleven bij de snelle ontwikkeling. Het Atlantisch Pact. Tegenover de communisten hield de minister-president vol, dat het Atlan tisch Pact een zuiver vredelievende en verdedigende bedoeling heeft. Van de werkelijke democratie is geen aggressie te verwachten. Wel dreigt gevaar van de kant der Russen, de autoritaire staat, waar geen sprake meer is van vrijheid. Na de aandacht gevestigd te heb ben op de sterke vooruitgang, die Ne derland na de oorlog gekenmerkt heeft; op de noodzakelijkheid om te bezuinigen en op de behoefte aan verdere industrialisatie, hield dr. Drees de Kamer tenslotte voor, dat ons land voor zeer zware problemen staat. Zij zijn echter oplosbaar, wan neer constructief wordt samenge werkt. Ons kleine land met zjjn over bevolking herbergt een sterk volk. Dat gaf de minister het volle vertrouwen, dat we de moeilijkheden het hoofd zullen kunnen bieden. Na de minister-president dr. W. Drees heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de vragen beantwoord, die tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting, speciaal op zijn financieel gebied, door de leden waren gesteld. Hij deelde o.a. mede, dat han delspolitieke overwegingen de doorslag voor de devaluatie hebben gegeven. In geen geval is zij door de Verenigde Staten gedecreteerd. Tengevolge van de devaluatie zal de Staatsschuld stijgen met 900 millioen gulden, zij het, dat hier tegenover ge steld moet worden de winst op het aanwezige goud en op de aanwezige deviezen, waarvan het bedrag nog niet precies vastgesteld kon worden. Door de besluiten van de RTC zal de Staatsschuld nog toenemen met een bedrag van f 2 milliard. Bij de replie ken, waarmee in de avondvergadering een aanvang is gemaakt, konden de meeste sprekers zich met de rede van dr. Drees verenigen. Verplaatste personen naar Franse zone De Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft een wetsontwerp van de regering, dat voorziet in het verplaat sen van drie honderd duizend vluchte lingen uit Sleeswijk-Holstein, Beneden- Saksen en Beieren naar drie staten in de Franse bezettingszone en naar het industriële Noord-Rijnland-Westfalen, met slechts de stem van het in de Franse zone gelegen Zuid-Baden tegen, aangenomen. De verplaatsing vindt plaats, omdat de drie eerstgenoemde staten in veel sterker mate dan de andere zijn over stroomd met vluchtelingen, hetgeen onvermijdelijk tot maatschappelijke onrust moet lijden. Ook de werkloos heid was hierdoor in deze staten ab normaal hoog. OOST-DUITSLAND GAAT HANDEL DRIJVEN Volgens een mededeling van de mi nister voor de buitenlandse handel hoopt de Oostduitse regering een aan tal handelsverdragen te sluiten met de Oosteuropese republieken. De Volks kamer heeft een verdrag met Honga rije goedgekeurd, dat betrekking heeft op een goederenuitwisseling van 11,3 millioen dollar. Binnenkort zal een overeenkomst met Tsjechoslowakije volgen en er wordt reeds onderhandeld met de Sowjetunie en andere Oostelij ke staten. WYSJINSKI OVER CONTROLE OP ATOOMENERGIE Wysjinski, de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken, heeft in de bijzondere politieke commissie van de Verenigde Naties verklaard, dat de Sowjetunie op het ogenblik geen voor raden atoombommen vormt, doch de atoomenergie slechts voor constructieve arbeid gebruikt. VIJFDUIZENDSTE INWONER IN DE NOORD-OOST-POLDER. Gistermorgen werd op het gemeente huis te Emmeloord Noord-Oost-polder aangifte gedaan van de geboorte van Johannes Wilhelmus Kater. Deze vijf duizendste inwoner werd door het openbaar lichaam een spaarbankboekje verstrekt met f 50, van de Nutsspaar- bank in Emmeloord kreeg hij een boekje met f 10. LEERZAME COMBINATIES. De onderstaande partij uit de on langs gehouden kampioenswedstrijd van Engeland, is ondanks zijn kortheid, rijk aan leerzame momenten. Zowel de witte als de zwarte koningstelling zijn door het fianchetteren van de lopers verzwakt, maar zolang de lopers nog op hun plaats staan, is daar niet zo gemakkelijk munt uit te slaan. Niet zo dra worden de lopers echter geruild, of er duiken allerlei tactische aardig heidjes op. Aardigheidjes die in dit soort stellingen veel voorkomen, en dus de moeite van het onthouden waard zijn. Wit: D. E. Riley Zwart: F. Parr. Konings Indische verdediging. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. Pblc3; Lfgg7; 4. g2—g3, 0—0 5 Lflg2, d7d6; e2—e4, Pb8—c6. Een oude, ongezonde voortzetting, die wit het beste met 7.d5 beantwoordt. Het zwarte paard heeft dan niet beter, dan maar weer naar zijn stal terug te ke ren. 7. Pgl—e2, e7e5; 8. 0—0? Ook hier is 8.d5 beter, hoewel zwart nu, behalve het solide 8Pe7, ook 8Pd4!? kan spelen. B. v. 9. Pxd4, 10. Dxd4, Pxe4!; 11. Dxe4, Te8 en wint. Een bekende wending in dit soort stel lingen. 8e5xd4; 9. Pe2xd4, Pf6xe4! Op deze verrassende wijze verovert zwart een pion. 10. Pd4x!c6, Pe4xc3; 11. b2xc3. Daar zwart in het eindspel na 11- Pxd8, Pxdl in ieder geval een gezon de pluspion behoudt, moet wit de tekst zet wel spelen. Het is de enige kans om in troebel water te vissen. 11b7xc6; 12. Lg2xc6, Lc8—h3! Veel zwakker is 12Lxc8, 13. Lxa8, Lxal; 14. Lh6, Lg7; 15. Lxg7, Kxg7; 16. Dd4T en wint de pion met goed spel terug. Na de tekstzet faalt 13. Lxa8 op het eenvoudige 13Dxa8; 14. Dd5, Dxd5; 15. cxd5, Lxfl; 16. Kxfl, LxcS en zwart handhaaft de pluspion. 13. Tfl—el, Lg7xc3; 14. Lel—h6! Wel een uiterst merkwaardige stel ling! Aan beide kanten staan er een handvol kwaliteiten in. 14Dd8—f6!; 15. Lc6xa8, Lc3xel; 16. La8—f3. De matdreiging 16Dxf2! in ver binding met 17Dfl is niet op een andere wijze te pareren, want na 16. Lxa8, Txa8 komt zwart dank zij de formidabele dreiging 17Df3, tot een snel beslissende aanval. 16Tf8—e8; 17. Tal—bl, Lel— a5; 18. Lf3—c6, Te8—d8. Vooral niet 18Tel?; 19. Dxel, Lxel; 20. Tb8 en mat. 19. Tblb5, La5—b6; 20. Ddl—el? Wit loopt in de val. Intussen is er geen geheel bevredigde voortzetting meer: 20. Df3? faalt op 20Dalt en mat, op 20. Lf3 volgt eenvoudig maar sterk 20. Te8, en na 20. Le3; Lxc3 21. fxe3, Dc3; 22. De2, Le6 ziet de witte pionnenstelling er uit als een landschap na een wervelstorm. 20Lb6xf2t! Wit geeft op; na 21. Dxf2, Dalt wordt hij matgezet. Bij de burgemeesterwisseling, die te Londen jaarlijks plaats vindt, is het de gewoonte een grote historische optocht te houden, waarbij een weelde van costuums en prachtige taferelen te bewonderen vallen. Onze foto brengt een beeld uit de „Lord Mayor's Show". Een ouderwetse postkoets wordt door een gewapende struikrover aangehouden. Een der traditionele scènes uit de show te Londen. De meest beken de „Pearly"-familie, mr. en mrs. Bert Matthews uit Hampstead, die met hun costuums, volgenaaid met paarlmoeren knopen, een inter nationale bekendheid genieten. Ondanks de stromende regen toon de de nieuwe Lord Mayor van Londen, Sir Frederick Rowland, een opgewekt gezicht, toen hij zich in de vergulde koets door de straten van Engelands hoofdstad liet rijden. NEDERLANDSCH SECRETARIAAT VAN DE „CURA?AOSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDEL" Op 1 November werd te Amsterdam het bureau van het „Nederlandsch se cretariaat van de Curagaosche Ver- eeniging voor den handel", gevestigd te Willemstad. Doel is de bevordering van het contact tussen Nederland en de Nederlandse Antillen, op het gebied van handel en industrie, vestiging, im- en export. Het bureau is gevestigd aan de Prof. Tulpstraat 10 te Amsterdam. Verdere Frans-Duitse economische toenadering De geallieerde Hoge Commissie heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zij aan de Westduitse regering de bevoegdheid heeft verleend zelf te onderhandelen over handels- en betalingsovereenkom sten. Voortaan zullen de Duitsers het initiatief nemen tot onderhandelingen en deze voeren, waarbij gealliëerde waarnemers aanwezig kunnen zijn, wanneer zij dit wensen. De overeen komsten zullen door de Duitsers worden geparafeerd en, wanneer de Hoge Com missie geen bezwaren heeft, door de Duitse regering geratificeerd worden. Het geallieerde toezicht op overeen komsten waarover door de Duitsers werd onderhandeld, heeft ten doel: De republiek zo spoedig mogelijk onafhan kelijk te maken van steun van buiten af, ontwrichting te voorkomen van de beweging van de Duitse buitenlandse handel, alsmede het voorkomen van overtredingen van het Handvest van Havanna en ten aanzien van de inter nationale handelsovereenkomst en het Internationale Monetaire Fonds. De FransDuitse handel. In een officieel Frans communiqué over onderhandelingen, die in Parijs zijn gevoerd tussen de Franse minister van financiën, Petsche en de minister van economische zaken van West- Duitsland, Eriiard, wordt medegedeeld, dat de besprekingen hoofdzakelijk be trekking hadden op de mogelijkheden om de handel tussen de beide landen vrij te geven volgens de richtlijnen, vastgesteld op de onlangs gehouden bij eenkomst van de raad van de O.E.E.S. „Wij zullen trachten de economische tegenhanger van de FransDuitse toe nadering in het leven te roepen", zeide de bondsminister, „die thans reeds op politiek gebied merkbaar is". „Op beiderlei gebied willen wij rekening houden met de eisen van Frankrijks veiligheid. Duitsland is bereid bliik te geven van zeer veel goede wil, ten aanzien van het Franse standpunt. West-Duitsland en de E.C.A. De vice-kanselier van West -Duitsland, tevens minister voor het Europese hulpverleningsplan, dr. Franz Blücher, is naar Frankfort vertrokken om met de E.C.A. (Marshall-organisatie) te on derhandelen. Men verwacht, dat de onderhandelingen op 15 Nov. geëindigd zullen zijn. Zodra een overeenkomst tot stand zal zijn gekomen, zullen perma nente Westduitse regeringsmissies bij de E.C.A. te Washington en bij de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs worden be noemd, verklaarde een Amerikaanse woordvoerder. Alchiba, R'dam—Buenos Aires, 9-11 2000 mijl zuidwest Kaapverdische-eilanden Alcynous, Java—A'dam, passeerde 9-11 Perim Alcyone, 10-11 van Dubai naar R'dam Aldabi, R'dam —Buenos Aires, 9-11 300 mijl noord Montevideo Aldegonda (t), 9-11 van Pladju naar Bangkok Amstelkerk, 9-11 van Duala naar Takoradi Arnenkerk, Brisbane—R'dam, 9-11 van Ade laide naar Freemantle Arendsdijk, 8-11 van Rio de Janeiro Armilla (t), 9-11 van Pladju naar Balik Papan Bantam, R'dam—Batavia, passeerde 9-11 Socotra - Boreno, 9-11 van Bandarshipe naar Abadan, alwaar 10-11 ver wacht Celebes, 9-11 van Hamburg te Aal- borg Delft, 10-11 van A'dam te Curasao verwacht Erinna (t), 10-11 van Calcutta te Miri Gadila (t), 9-11 van Mena Alahmadi naar Liverpool Jobshaven, 10-11 van Tebu te Las Palmas Johan van Oldenbarnevelt, 9-11 van Surabaja naar Batavia Klipfon tein, 9-11 van Beirrf naar Durban Kota Agoeng, 10-11 van R'dam te Batavia Lom bok, 9-11 van Kantang (Siam) naar Suez Malvina (t), 9-11 van Miri naar Singapore Mariekerk, Japan—R'dam, 9-11 van Port Said naar Alexandrie Marpessa (t), Santos Para, 9-11 te Salinas Mentor, A'dam—Haifa, 9-11 tan Gibraltar naar Bougie Nijmegen, 9-11 van Sfax naar A'dam Oberon, 9-11 van Curagao naar Turks-Eiland Papendrecht (t), Suez—Abadan, passeerde 9-11 Ras Fartak Polyphemus, Makassar—A'dam, 9-11 van Bela- wan naar Colombo Prins Alexander, R'dam —Montreal, 9-11 te Antwerpen Prins Johan Willem Friso, R'dam—Montreal, passeerde 9-11 Belle Isle Rempang, A'dam—Java, 9-11 van Cenua Ridderkerk, R'dam—Japan, 10-11 te Genua Salatiga, 7-11 van Rangoon naar Bombay Salawati, New York—Savona, pas seerde 9-11 Kaap Nao Schiedijk, 9-11 van Banjuwangi naar Makassar Slamat, Java- New York, 9-11 te Singapore Stad Haarlem, R'dam—Italië, passeerde 9-11 Kaap Roca Straat Malakka, Hongkong—Buenos Aires, 9-11 van Zanzibar naar Mombassa, alwaar 10-11 verwacht Streefkerk, A'dam—Dar es Salaamt 9-11 te Marseille Sunetta (t), 9-11 van Suez te Bahrein Talisse, A'dam—Makassar, pas seerde 9-11 Perim Tawali, 9-11 van Makas sar te Balik Papan. Tegelberg, 10-11 van Batavia te Manilla Tjibesar, Makassar—Japan, 9-11 van Hongkong Tjipondok, Japan Buenos Aires, 9-11 van Durban naar Port Elisabeth Tjisadane, Japan—Buenos Aires, 10-11 van Mosselbaai te Port Elisabeth Tji- tialengka, 9-11 van Batavia naar Semarang - Weltevreden, Java—New York, 10-11 te Suez —Willem Ruys, R'dam—Batavia, passeerde 9-11 Pantellaria. PAS TILLES TEGEN PATRICIA WENTWORTH 32 „Ik heb hier een eigen zitkamer". Die kamer bevond zich over de gang van haar slaapkamer, naast de kinder kamer op de derde verdieping Ze was minder hoog, maar overigens van de zelfde grootte en vorm als het bou doir van mrs. Oakley en zeer comfor tabel gemeubeld, met een electrische kachel. Op 't ogenblik stond ze rood gloeiend en er heerste een aangename warmte. Naar haar idee moest het vertrek recht boven hetboudoir lig gen, maar in andermans huizen is het niet zo gemakkelijk je te oriënteren Ze begon het te beproeven. Het bou doir lag aan het eind van een gang, links en deze kamer ook. Ze liep naar het venster, schoof de gordijnen op zü en liet ze achter zich vallen om het licht van binnen af te sluiten. Eerst kon ze totaal niets zien. De duisternis hing als een ander gordijn dicht op de buitenzijde van de ruit, maar na een poosje scheen het lichter te worden, als het ware weg te smel ten, zich op te lossen in een soort zachte schemering. De hemel was be wolkt, maar ze dacht, dat ergens ach ter de wolken de maand moest schij nen, omdat, nu haar ogen gewend wa ren aan de verandering, zij kon zien, waar de bomen tegen de lucht afsta ken. en ook de donkere lijn van de laan, met het open, van grint voorzie ne vierkant rondom Mill House. Het venster keek op zij uit. Ja. daar was juist beneden haar het boudoir-venster en daar weer onder de studeerkamer Mrs. Oakley had haar verteld, dat zij. als ze wilde, daarheen kon gaan en een boek halen. Ze had de situatie als volgt beschreven: „Aan het einde van de gang. recht beneden deze kamer". En „deze kamer" was het boudoir. Dorida kon zien. dat er licht in het boudoir brandde. Een zwak rose schijn kwam door de gordijnen. De gordijnen van de studeerkamer waren roodkleu rig. Als achter ie gordijnen licht had geschenen, zou er dan, zo vroeg zij zich af, genoeg naar buiten zijn door gedrongen, om de schemering buiten wat te verhelderen? De gordijnen wa ren van heel dik scharlaken fluweel: het meubilair was geheel van ver chroomde buizen behalve het schrijf bureau. 't Geheel was zeer comforta bel enordinair. Zij overdacht juist, dat de wereld reeds vermoeid raakte van die zieken- huis-achtige stoelen eil al dat scharla ken leer, (zelfs al moesten een zwart- marmeren schoorsteenmantel en een zwart karpet de totaal-indruk tempe ren) toen zij iemand op het begrinte vierkant zag verschijnen. Even te vo ren was hij er nog niet en toen plotse ling wèl. Bepaald zien, dat het een man was, kon ze niet, maar het kwam geen ogenblik in haar op, dat het een vrouw zou zijn. Iets in de gehele fi guur, iets in de manier van zich voort bewegen, snel en beslist, liet nauwe lijks twijfel toe. Hij liep recht op het venster toe van de studeerkamer af, keerde toen om en ging terug. Hij had amper stilgestaan, zeker niet even ge rust. De gestalte stak het grint en de aangrenzende grasrand over, waarna zij uit het gezicht verdween. Dorinda vond het een vreemd geval! Toen ze zich weer naar haar ver lichte kamer toekeerde, kwam Doris juist binnen met een dienblad. „Mevrouw en meneer dineren samen. Miss Brown. Ik heb uw eten dus maar hier gebracht. HOOFDSTUK XI. Mr. en Miss Masterman waren de eerst-aankomenden van Gregory Por- lock's weekend-gasten. Ze waren nog beter op tijd dan ze beloofd hadden, want, ofschoon ze gezegd hadden om vier uur te zullen verschijnen, traden ze de hall van „the Gange" reeds bin nen toen de klok halfvier sloeg. Gregory Porlock trad hen met veel hartelijkheidsvertoon tegemoet. (Wordt vervolgd). Nooit zal ik van een redelijke zaak zeggen, dat zij onmoge lijk is. (CH. DE RéMVSAT) TJ i f PORTIEK dikke man, die getuigend zijn vin gers omhoog stak, had een portiek en een hoge bloeddruk. De eerste stond in de dagvaarding als plaats van het misdrijf vermeld en de tweede lag 'm op het gezicht en de nekspieren te lezen, vooral toen hij zich opwond en staandebeens een situatieschets produ ceerde, die de waarheid dient er kend aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Het bleek 'm dan in de liefde te zitten. De verdachte, een aankomende loodgieter, die bangelijk naar de dikke man opkeek, kwam er ridderlijk voor uit, dat hij de portiek had gebezigd als een geschikt oord „om met z'n meisje te praten." Bent u verloofd?, vroeg de rech ter met een ondertoon van begrip in zijn stem, Nee, weledelachtbaar, zei de zon daar. Wel zo'n beetje losvast, maar we komme nog niet thuis zogezegd. En daarom sting ik die Zaterdagavond nog wat te prate in het portiekkie van meneer hier. Meneer hier liet zijn bloeddruk om hoog schieten en spuwde een hoon lach naar de ambachtsman. Praten zeit'ie, prate! Vergemenogantoe, me neer de rechter, ze stonden te vrijen van achten tot twaalven en alsmaar giebelen en alsmaar bonzen op die deur. De kalk viel in de gang van me plafonnetje; me vrouw kon d'r niet van slapen en ik lag me op te vrete in me bed. Jajaja, woof de rechter om koelte. En toen bent u naar buiten gegaan en hebt de jongemensen vermaand om naar huis te gaan. Jewel, zei de dikke. En toen heeft verdachte u een slag gegeven? Jewel. Me kieze dreunden door me hoofd. Daarmee waren we dus aan de kern van de zaak. Mishandeling. Meneer heeft me meisje uitge scholden en dreigde heftig, zei de lief hebber, maar de rechter meende, dat hij dan een klacht wegens belediging had kunnen Indienen, hoewel hij an derzijds andermans portiekje niet tot een plaats van amoureus verblijf had mogen promoveren. Het was de eerste klap geweest, die de jongen op een vreemd hoofd had geplaatst, maar hij kostte meer dan een daalder. Ik geloof, dat de rechter zat te spelen met vriendelijke herin neringen aan eigen jeugd (hoewel rechters natuurlijk nooit in portiekjes hebben staan praten), want dertig gul den is niet veel, als ge bedenkt, dat de pertiekhuur van achten tot twaalven er in verdisconteerd was. En voor die dertig gulden is des loodgieters liefde bovendien gesierd met het adelsmerk der vervolging. Groeit ook deze palm niet het beste onder druk? Nou dan! KAR EL. Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatfsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zuh U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men at lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 Lezing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Vierhandige piano-voordracht. 8.30 „De mensen op aarde", cursus. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagten wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitennlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Kamermuziek-concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.45 Vertelling voor de jengeren. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 „Uit het land van hertog Jan". 8.05 De gewone man. 8.12 „Der Freischütz", opera in drie be drijven. 9.25 Klankbeeld. 10.25 Haags Blaas- kwintet. 10.45 Pater H. Bartels. 11.10 KRO- Carnavalszitting. 11.15 Luchtige Avondklanken. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Oog in al. 8.40 Orgelspel. 9.00 Beethoven-cyclus. 11.05 Gevarieerd programma. 11.15 Buitenlands over zicht. 11.40 Piano-recital. 12.00 De Ramblers. 12 33 Ahe Kilima Hawaiïans. 1.00 Strijdkrach ten. 1.30 Malando. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.30 Dolf van der Linden. 2.50 Gijsbert Ja- piksprijs foar Fedde Schurer. 3.15 Omroep- Kamerorkest. 4.00 Onze sociale wetten. 4.15 Amateurs zetten htm beste beentje voor. 4.45 Amateurisme in de voetbalsport. 5.00 Nieuws vod de platenmarkt. 5.30 De Disselwagen. 6.20 Danny Kaye en The Andrews Sisters. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Regerings-uitzending. 8.15 Vindobona schrammel'n. 8.45 Onder moeders parapluie. 9.45 Socialistisch commen taar. 10.00 Promenade-orkest. 10.25 Onder de pannen. 10.45 Kwartet Sem Nijveen. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Plechtige Requiem-Mis. 10.50 Finlanda. 11.00 De Zonne bloem. 11.45 The Glagow Orpheus-choir. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Lunchconcert. 1.20 Amusements-orkest. 2.00 Dilettanten musiceren. 2.20 Engelse les. 2.40 Zangrecital. 3.10 Kroniek van letteren en kunsten. 3.45 Dilettanten musiceren. 4.20 De vliegende Hollander. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Volks liederen-kwartet. 6.15 Journalistiek weekover zicht. 6.30 Ensemble „Organola". 7.15 Actu aliteiten. 7.30 De Zevenklapper. 7.50 Ameri kaans commentaar. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Wer ken van Strauss. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet U het? 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Variaties. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.80 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Sand> Macpherson (orgel). 11.15 Rendezvous Players. 11.45 Par- lements-overzicht. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Vrolijke muziek. 2.00 Fr. Br.i Verzoek-programma. 3.30 Klassiek- programma. 4.30 Ensemble Bill Alexandre. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Accordeon. 8.15 Muziek voor twee piano's. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Chansons. 7.50 Fr. Br.: Actuali teiten. 8.00 Omroeporkest. 8.45 Franse liedjes. 9.00 Amusements-muziek. 10.15 Verz. progr. 11.25 Phil. Moore met Rhythm, piano-begelei ding. 11.40 Gram.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7