Acheson en Bevin opnieuw bijeen Rlaowe Ridders Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Acheson zal alleen maar luisteren Vriendschaptussen Amerika en de Sowjet beste garantie voor vrede Zaterdag 12 Nov. 1949 [146e Jaargang No. 267 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grooisie staalfabriek van Europa zou slechts gedeeltelijk ontmanteld worden Belangrijke stijging in de Duitse staalproductie? Gemenebest besprak het Japans vredesverdrag Naturellen vielen de politie aan Op de „Langkoeas" brak brand uit „Geen plaats voor communisme" De staaistaking ten einde Lesvliegtuig neergestort Zij waren, zijn en blijven bereid - Nieuwe Sirip BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f l.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus incassokosten Vrijdagmorgen zijn Dean Acheson en Ernest Bevin wederom te Parijs bijeen gekomen. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat de bijeenkomst gewijd was aan zaken, die niet Duitsland betroffen. Verder wordt meegedeeld, dat de drie ministers van buitenlandse zaken op hun conferentie ook hebben gesproken over de internationale positie van het regiem van Bao Dai. Waarnemers geloven niet, dat Bevin of Acheson een vast besluit hebben genomen ten aanzien van erkenning van dit regiem. Men meent, dat zij er zich toe beperkten te trachten het Indochinese probleem te plaatsen tegen de achtergrond van het gehele pro bleem van Zuid-Oost-Azie. deze kringen, tweemaal in 25 jaar slacht offer van Duitse aggressie, is tegenstan der van elke neiging om de voorwaar den, die ten aanzien van Duitsland zijn neergelegd in het bezettingsstatuut, minder streng te maken. Te Londen verwacht men, dat de :atmanteling van Westduitse fabrieken ral worden geschorst gedurende de tijd dat de door de Grote Drie ingestelde Duits-Geallieerde commissie te Parijs over de conclusies van de ministers zal onderhandelen. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat, zo men besloot de ontman teling van de vier grote staalfabrieken in West-Duitsland te staken, het toe gestane productie-vermogen van 1.34 millioen ton tot 16.5 millioen ton zou stijgen. Voorts wordt vernomen, dat de fabriek te Hanborn (Britse zone) van de staalfabrieken van Thyssen (de grootste staalfabrieken in Europa, die jaarlijks twee millioen ton staal pro duceren), waarschijnlijk slechts ge deeltelijk zal worden ontmanteld op grond van een op de Parijse conferen tie bereikt accoord. Aanvaardbaar. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft te Saarburg, (Lotharingen) de resultaten van de be- ssrekingen met Acheson en Bevin „aan vaardbaar" genoemd. „Onze denkbeel den waren niet altijd unaniem, doch wij werden het steeds eens op aan vaardbare voorwaarden", zo zeide hij. Belgen geresrveerd. In kringen, die in nauw contact staan met het Belgische kabinet, wordt het communiqué van de ministers met veel reserve beschouwd. Belgie, aldus Het voornaamste onderwerp van de diplomatieke besprekingen van de ge menebest-landen te Canberra is het bespoedigen van het Japanse vredes verdrag geweest, aldus heeft dr. Evatt, de Australische minister van buiten landse zaken, na afloop van de confe rentie verklaard. Volgens een gewoonlijk betrouwbare bron waren de Britse en Nieüwzee- landse diplomaten tegen de onmiddel lijke erkenning van de Chinese commu nistische regering. Australië kondigde aan, dat het in de komende gemene best besprekingen, maatregelen zal voor dragen tegen oneerlijke Japanse .con currentie op de wereldmarkten en te gen ieder herstel, dat Japan in staat zou stellen opnieuw tot aggressie over te gaan. AMERIKAANSE RADIO-UITZENDINGEN NAAR RUSLAND Foy Kohier, diercteur van de radio uitzendingen „De stem van Amerika" van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, heeft bekend ge maakt, dat er plannen bestaan voor een krachtig netwerk van zenders over de gehele wereld om „de aether boven Rusland te verzadigen". Onrust in Randfontein Bij een onderzoek, dat de Zuid-Afri kaanse politie te Rapdfontein naar il legale voorraden sterke drank heeft ingesteld, is het tot gevechten tussen haar en naturellen gekomen, waarbij een naturel door de politie gedood werd en een andere zwaar gewond. Een der de werd in het been getroffen. r Toen de politie haar onderzoek be gon, vielen naturellen een electrici- teitsbedrijf met stenen aan, waardoor het terrein in duisternis kwam te lig gen. Daarop wierpen zij stenen naar de drie politieagenten, van wie twee ge wond werden. Twintig politieagenten, die hun collega's te hulp kwamen, wer den door 500 naturellen aangevallen. Ofschoon zij erin slaagden de naturel len met de gummistok terug te drij ven, bleven deze aanvallen, waarop een politieman opdracht kreeg om te vuren. Vrijdagavond is brand uitgebroken aan boord van bet aan de Kon. Rotter damse Lloyd toebehorende vracht-pas sagiersschip „Langkoeas" te Rotterdam. Daar de brand zich aanvankelijk door de enorme rookontwikkeling ernstig liet aanzien werd de Rotterdamse brandweer gewaarschuwd. Voorzien van zuurstof- en rookmaskers konden de brandweerlieden zich met veel moeite in het ruim begeven, teneinde naar de vuurhaard te speuren. Toen men in het ruim bij de kern van de brand was gekomen, konden de fel oplaaiende vlammen snel be dwongen worden. Maar nauwelijks dacht men met de vlammen te hebben afgerekend, of er kwam vast te staan, dat er ook in een proviandhok brand woedde. Het bleek, dat door de hitte de emballage van het daar aanwezige proviand vlam had ge vat. De oorzaak van de brand is onbe kend. Er is op het schip nog vrij veel schade aangericht, o.a. doordat een aantal dekbalken is doorgebogen. Hatta te Rangoon De V.S.I. zijn bereid deel te nemen an de Unie van Zuid-Oost-Aziatische anden, aldus heeft de Republikeinse iremier, Moh. Hatta, te Rangoon mede gedeeld. Een dergelijke unie, zo ver klaarde hij nader, moet echter geba seerd zijn op „vrede, gelijkheid en we derzijdse samenwerking" en geen land moet pogen een ander te overheersen. „Onze leuze is vrijheid voor alle onder drukte Aziatische volken". Indonesië had niets te maken met de vorm van regering, die de bevolking zich koos, doch er zou geen plaats zijn voor com munisme onder een volk, dat beveiligd en tevreden was. Bij het baggeren in het verver singskanaal te 's Gravenhage zijn op nieuw 15 Duitse geweren opgehaald. Het Marshall-plan door vakbond ontworpen? Mattew Woll, de eerste vice-presi dent van de Amerikaanse Arbeiders- jederatie (A.F.L.) heeft te Parijs ver klaard, dat het plan-Marshall oor spronkelijk binnen zijn vakverbond v;as ontworpen. De A.L.F. is het grootste Amerikaanse vakverbond en telt 15 millioen leden. Woll verklaarde tot verslaggevers, dat het geen plan van Wall Street was, doch van het Amerikaanse volk. Minister te Frankfort Zacht herfstweekend met toenemende wind Onder de stroom van depressiesdie met het centrum over de Oceaan vw Schotland naar Scandinavië be wegen, staat een bredevochtige luchtstroming, waarbij vanmorgen over het gehele land reeds tempera turen van boven 10 graden Celsius voorkwamen. Deze stroming zal spoe dig wat grotere snelheid krijgen, dat in het toenemen van de wind zat merkbaar worden. Ook morgen zal het voor November nog zeer zacht zijn, hoewel er dan buien kunnen optreden. Behalve in Rusland komt er verder in geheel Europa van Lapland tot Italië zelfs 's nachts bijna geen vorst meer voor. Het is dan ook niet onmo gelijk, dat dit zachte herfstweer nog enige tijd zal aanhouden. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Wisselend bewolkt met du en dan buien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Vrij krachtige en langs de kust tijdelijk harde Westelijke wind Iets koeler. Zondag: Zon op 7.55 uur, ondei 16.53 uur: Maan op 23.33 uur. onder 14.29 uur. Maandag: Zon op 7.57 uur, ondei 16.51 uur; Maan op 0.uur, onder 14.44 uur. Lang gewacht, maar. Ook wethouders zijn maar ge wone mensen, al klinkt de titel wat deftig. Daarom is het in deze dure tijd nodig, dat ook hun in komen wat met de prijzen mee- stijgt. Dit feit werd door de ge meenteraad van Hardinxveld volmondig toegegeven. Deswege maakte men in December 1947 aan Gedeputeerde Staten ken- baar, dat men de wedde zijnde f 645.per jaar wilde verhogen tot f 900. Er kwam echter van de Staten taal noch teken. Een brief van de burgemeester naar Den Haag had evenmin resultaat. Na twee jaar kon de burgemeester Donderdag de gemeenteraad mededelen, dat Ged. Staten er toestemming hadden verleend om de wedden tot f 650 te verhogen „Da't is, als ik het goed heb uit gerekend, zei de voorzitter, een kwartje per jaar, want met en kele toeslagen kwam de heren wethouders thans op een wedde van 649 75". Zelden zal een twee jaar lopende actie met zulk een schoon resultaat zijn bekroond. Bondselftal met verrassingen Voor de wedstrijd om de gouden onaf hankelijkheidsbeker, welke Zaterdag 19 November a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam wordt gespeeld tussen het Rotterdams elftal en het Bondselftal, is de Bondsploeg als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Schijvenaar (EDO) en Van der Sluis (BW); midden: Van der Hart (Ajax). Van Tuyl (Eindhoven) en Stoffelen (Ajax); voor: Lenstra (Heerenveen). Michels (Ajax), Roosenburg (Sneek). Van der Bogerd (DOS) en Clavan (ADO). Reserves: Hagenaars (Volewijckers) Potharst (Ajax), Van der Hoeven (Ajax) en Schaap (Gooi). aangekomen Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, is in gezelschap van McCIoy, de Amerikaan se hoge commissaris per vliegtuig uit Parijs te Frankfort aangekomen. Zjjn bezoek zal vier dagen duren en hij zal o.m. besprekingen voeren met de drie geallieerde Hoge Commissarissen, kan selier Adenauer en andere vooraan staande Duitsers. Op een persconferentie verklaarde hij onder meer, dat de conferéntie te Parijs „in volledige harmonie en ge heel bevredigend" was verlopen. De resultaten van de conferentie zou den in de komende weken en maan den aan het licht treden. Hij zeide niet van plan te zijn veel te zeggen, De grootste Amerikaanse staalmaat- schappij, de „United States Steel Cor poration", is met de Vakbond der Staal- arbeiders tot overeenstemming e-ekomen over beëindiging van de stair «n de staalindustrie, welke 42 dagen ;edüurd heeft. De directeur van de maatschappij, Benjamin Fairless, heeft van de getrof fen overeenkomst mededeling gedaan. Schulte-Peters in de kopgroep te Brussel De stand in de Brusselse Zesdaagse na de sprints van Vrijdagavond 22 uur luidt: 1 KublerBruyland 298 punten. 2 RamonVan den Meerschaut 183 punten, 3 SchultePeters 111 punten. Op één ronde: 4 BruneelLapebie 217 punten. 5 KintVan Steenbergen 215 punten. Op twee ronden: 6 Thyssen— Ollivier 214 punten, 7 OckersGillen 47 punten. Op drie ronden: 8 Acou— Adriaenssens 146 punten, 9 Sterckx Hendrickx 35 punten. De overige koppels volgden op 7 of meer ronden. In de vooravond had een valpartij plaats, waarvan de Belg Jomaux het slachtoffer werd. Hij moest geblesseerd naar zijn cabine worden gebracht, ter wijl zijn ploeggenoot, Ceramie, van de wedstrijdleiding toestemming kreeg, voorlopig alleen te rijden. doch hij wenste in Duitsland hoofdza kelijk te luisteren. Tot nu toe had hij voornamelijk op schriftelijke inlich tingen moeten vertrouwen. De toe stand in Duitsland had zich aanzienlijk verbeterd. Indien officiële verkla ringen nodig waren zouden deze door Mc-Cloy afgelegd worden. Acheson zei de verder volledig vertrouwen in de Ame rikaanse regering, het ministerie van buitenlandse zaken en de hoge com missaris te stellen. Dit is het eerste bezoek van een Amerikaanse minister van buitenland se zaken aan Duitsland, sinds James Byrnes in '46 een belangrijke verkla ring in de Amerikaanse bezettingszone aflegde. Een dode, een zwaargewonde Gistermiddag is te Veghel (N.Br.) een lesvliegtuig van het vliegveld Gil- ze-Rijen op een weiland neergestort. De bestuurder kwam hierbij om het le ven. De andere inzittende militair be kwam ernstige verwondingen. Beiden zqn naar het ziekenhuis overgebracht. Het toestel was geheel vernield. Het vliegtuig is een Harvard, een les vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen. Het werd bestuurd door Eugenius Verspoor uit Den Haag. Verspoor werd op 18 December 1925 te Batavia geboren en was woonachtig tr 's-Gravenliage. De verwondingen van de andere leerling-vlieger, de 22- jarige C. R. Prins, blijken niet van ernstige aard te zijn. Beide vliegers werden opgeleid bij de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen. Oud-minister Kerstens voorzitter van de Liga De algemene raad van de Europese l iga voor economische samenwerking is te Brussel bijeengekomen. De heer Van Zeeland heeft in verband met zijn benoeming tot minister van buiten- Lndse zaken bedankt als voorzitter van de Liga. In zij plaats werd de Neder landse oud-minister van handel, Ker stens, tot voorzitter gekozen. CONFERENTIE VAN MINISTERS BRITSE GEMENEBEST? De regeringen van het Britse Geme nebest bespreken plannen voor een conferentie van haar ministers van Buitenlandse Zaken, welke in het be gin van het volgend jaar te Colombo (Ceylon) zou worden gehouden over een vredesregeling in het Verre Oos ten. lAe tijden zijn veran derd. De paarden werden vervangen door de waterdichte tractor inplaats van de roeirie men kwam de sterke Kromhovtmotor. De open,houten redding boten ruimden hun plaats voor zelfrichtende stalen wonderen van techniek. Maar wat ge lijk bleef, onveranderd zichzelf, ondanks het voortschrijden van de techniek, dat is het ruige ras der blautoe zeerid ders. Stoer en onverzet telijk in hun gele, harde oliegoed, onversaagd in net brullende gewela van de branding. Over al en altijd, als er men sen in nood zijn, als °en vuurpijl de zwarte luch ten uitéénscheurt. Dan gaat het gerucht door het dorp, dat onder de duinenrand siddert in ds ■voedende aanvallen van de storm: „Schip in nood!" En zij gorden zich ten strijd, de be dwingers van wind en branding, zij brengen hun blauw-met-witte ooot te water, zij knij pen de staalgrijze ogen aalf dicht tegen de snij ding van de Noordwester en zij spinuen monden vol zout water uit Aan het roer staat de schip- per, één uit velen, de handen geklemd om het wiel. Ontelbaar zijn de namen: Dorus Rijkers, Janus Kuiper, Coen Bot. Mees ToxopeüsOn telbaar zijn ook de me dailles, die de blauwe jekkers sieren, als er tiiet te redden valt Maar och, zij tellen ze niet, die ordetekenen. Zij redden, omdat ze het niet laten kunnen. Om dat een mensenleven hun heilig is. Omdat ze een voudig zee-in móéten, als ginds op de banken, omstuwd door grijpende grondzeeën een schip tot wrakhout wordt gebeukt. Zij tellen niet mate rieel gewin, zij zijn niet uit op buit. Het bergen van het schip is een karwei voor de sleep boten. Zij redden de mensen. Zij rukken hen weg, vlak voor de graaiende handen van Magere Hein en als zij terugkeren met hun zwabberend huikje, de maatschappijvlag trots in top, dan lachen zij de Dood recht in zijn ge zicht uit. Smijt maar n.et water, laat blazen r,iac.r die kille adem of er de grauwe waterbergen. Zij varen thuis, de Insulin- de, de Dorus Rijkers, de Neeltje Jacoba, de Zee- manshoop en de Arthur En opnieuw is de lijst van geredden langer ge worden. En misschien komt een nieuwe me daille zich rijen bij de reeks op de blauwe borst. Neen, zij tellen die medailles niet. Zij doen hun werk, zelfs al is er geen brood op de plank. Maar één keer toch zullen zij in het licht der openbaarheid moeten treden. Als hun maatschappij, de N.Z. H.R.M. jubileert en zij in de Ridderzaal is er passender omgeving denkbaar? tesamen komen. Zij zullen wat onwennig met de voeten schuifelen, hun blauwe pet wat in de handen ronddraaien. En wij, wij lichten eerbiedig de hoed En brengen hulde aan de blauwe ridders van de zeekust, die 7316 schipbreukelingen redden en in hun strijd reeds 43 man verloren, maar toch voortgaan. Omdat zij niet anders kunnen. Helpt hen, die zovete anderen helpen en her innert u het gironun-.- mer van de N.Z.H.R.M. 26363 Amsterdam. Tk ga, vrienden, u een verhaal doen, waarvan Gerrit de Stotteraar de stotter uit de keel zou schieten, als hij het hoorde. Want zijn zon verbleekt bij de prestaties van een 22-jarige celliste in Gothenburg. Het meisje heeft kans gezien, geheel ontkleed en het lichaam ingesmeerd met margarine zich door de tralies van haar cel te wringen, hoewel die maar 14,3 cm. van elkaar stonden. En als een volleerd acrobate gleed zij langs een regenpijp 9 meter omlaag, de vrijheid tegemoet. De ontsnappingspo ging werd direct ontdekt en een span nende jacht van anderhalf uur volgde, waarbij de gevangenisdirecteur in hoogst eigen persoon door de in mar garine geklede uitbreekster van een ladder werd geduwd. De jacht werd mei succes bekroond. Toen in Cali- fornie in een kerk een installatie voor slechthorenden gereed was gekomen, moesten de technici opnieuw aan het werk. Er zat ergens een lek en de te lefoons toeterden alleen maar politie berichten. John Gindl is dresseur aan 't groot ste circus van Engeland, het Ber- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii tram Bills circus. Hij vertoeft nu bij Strassburger in Hilversum. Want Mills heeft interesse voor de sleeperspaarden, de stoere „Zeelanders". En omstreeks Kerstmis zal Gindl daarmee in Londen Zelfportret neoklassiekdadaistisch kubusrealistisch experimenteel) optreden in Zeeuws costuum. Kardi naal Graaf von Preysing heeft eraan herinnerd, dat, elf jaar nadat het Hitier- bewind met zijn pogroms begon, er in Duitsland nog steeds tekenen van anti semitisme zijn. En ik vind het een schandaal, dat wij daaraan herinnerd moeten worden. Twee Zuid-Afrika ners kwamen bij een Rotterdamse fo tograaf een paar ontwikkelde rolfilms halen en vroegen de portrettegraaf of hij hen naar de boot voor Harwich wil de brengen. Onderweg terug miste de Rotterdammer een camera van 1000 gulden. Dank zij de telefoon (de ge wone en de draadloze) werden de beide kieklustigen in Harwich al opgewacht. 4c £)e ambachtsheerlijkheid „Stad aan 't Haringvliet" wordt geveild 81.56,92 ha. weiland, 72 ha. rietland, gors en slikken opzichterswoning, visrechten erfpachten en recognities De heerlijk heid dateert uit 1359 D Alfred Loritz, de „blonde Führer", die op wijlen Dolf Hitier lijkt en zich (volgens zijn tegen standers) ook zo gedraagt, is alleen overgebleven in het Beierse parlement In 1945 begon zijn partij met 13 zetels. Wysjinski week van zijn tekst af De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Andrey Wysjinski, heeft op een diner van de vereniging AmerikaSowjet-Rusland voor de vrede gepleit. In de toespraak, waarin hij zowel joviaal als overredend was, zeide hij onder andere dat „Bevin voor het socialisme even nutteloos is als een geitebok voor het verkrijgen van melk" In plaats van een voorbereide speech af te steken over „de Amerikaanse plannen voor wereldoverheersing" week hij af en verklaarde, dat Rusland vrede wenste. „Wij komen op voor vrede, voor gelijkheid der landen en voor het socialisme Ik zal hieromtrent openhartig zijn: Wij komen niet op voor het kapitalisme, doch wij wensen ons niet in uw aangelegenheden te mengen" Wysjinski wees er op. dat het de zes Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: gesneuveld 3U October 1949: soldaat H. J. Bever- dam uit Almelo en soldaat G. Dijkstra uit Wymbritsradeel (Fr.). Koninklijk Ned Ind. Leger: amb soldt le kl infie: K. Jachoeboen Tij dens actie verdronken: Chin soldt 2e kl. An Kwee, en Men. soldt. 2e kl. in- inf D. Warow. Alle drie afkomstig uit Indonesië. tiende verjaardag was van de Ameri kaansRussische betrekkingen. „Het is een belangrijke vriendschap", zo ver volgde de minister, „want vriendschap pelijke betrekkingen tussen deze twee landen betekenen de beste garantie voor vrede in de gehele wereld". Hij zeide, dat de Sowjet-delegatie de lopende zit ting der v.n. bijwoonde „om te tonen dat het mensdom vrede wenst, dat de volken in de gehele wereld de oorlog haten en de oorlog reeds in het begin gedood willen zien". ontslag krug aanvaard. President Truman heeft het ontslag van Julius Krug als minister van bin nenlandse zaken aanvaard. De presi dent heeft de onder-minister, Oscar Chapman, aangewzen als de opvolger. (jet doet ons genoegen te kunnen aankondigen dat wjj over enige weken aanvangen met de publica tie van een uitermate boeiend stripverhaal: „De muiterij op de Bounty" geschreven naar de gelijknamige roman en getekend naar de histo rische gegevens in samenwerking met de deskundigen van de Amerikaanse filmmaatschappij, die over het drama van de Bounty een film vervaardigde, welke ook in Nederland bijzonder veel succes oogstte.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1