Alleen houding Stad en Omgeving, AGENDA De Alkmaarse Gemeentelijke Handelsschool gaat jubileren Tentoonstelling Van de Wadden Tot het IJ Prof. Barents sprak voor Nieuwe Koers Lot der Itali koloniën be2 A.C.O.V.A. mef ,,'n Wespennest" Kleine dam-nederlaag voor D.D.D. Burgerlijke Stand Geslaagde Drive van de Alkmaarse Bridgeclub Glimlachje Simavi-collecte Verkoop kinderpostzegels begonnen Fanfare behaalde prijs Schermerhorn Het begon in 'n gracht Competitie Bridge-club Collecte voor auto voor de wijkverpleging Limmen Historische collectie tulpen bollen naar Amerika Oudkarspel II Brand in de Cror Universiti MAAND \0 1 1949 Het ligt niet in onze bedoeling hier een loflied op het handelsonderwijs en spe- oiaal op onze eigen Handelsschool te zingen. Wij hebben dat meermalen gedaan, ook in de tijden, dat deze school van vele zijden belaagd werd en het een ver beten strijd werd of Alkmaar voortaan al dan niet een dergelijke school zou bezitten. De school heeft het gewonnen, zij is gebleven en zij heeft daarna op nieuw bewezen, dat zij in het onderwijs van deze tijd een plaats van zeer grote betekenis inneemt. Veertig jaren bestaat nu de Alkmaarse handelsschool, veer tig jaren, waarin het scheepje over ongewisse baren heeft gedobberd, waarin het zo nu en dan wel eens aan de grond is gelopen, maar geconstateerd kon worden, dat de vaart over het algemeen gelukkig is geweest. Na veertig jaar komt zo'n scheepje dan een moment een veilige haven bin nenvaren en allen, die er op dienen of gediend hebben, steken de hoofden eens bij elkaar en bespreken de voor vallen van het verleden. Alkmaars handelsschool zal een reünie houden. Zij zal een oproep richten tot de zo heel velen, die hier een onderricht heb ben gekregen waarop zij in het leven konden steunen, omdat het hier geleg de fundament sterk en hecht was en breed en zwaar genoeg om daarop heel wat te kunnen bouwen. Op Dinsdag 15 November wordt de dag door de leerlingen gevierd. Om 10 uur zal er dan een feestelijke bijeen komst zijn in de Van Teylingenzaal van het Victory-hotel, om 2 uur wor den er sportwedstrijden op 't gemeen telijk sportpark georganiseerd en om pcht uur 's avonds volgt er een feest avond in het Gulden tnies voor leer lingen, ouders en genodigden, waaraan door oud-leerlingen medewerking zal worden verleend. Dat er na afloop gedanst zal worden behoeven we na tuurlijk niet te vertellen. Een school fuif, waarbij de beentjes niet van de vloer komen is nu eenmaal ondenk baar. Het officiële feest. Natuurlijk blijft het niet bij een feest voor de leerlingen. De gemeente heeft ook nog het een en ander met de handelsschool te maken en al zou dat niet het geval zijn. dan zouden de vele oud-leerlingen zeker niet gedogen, dat er een jubileum werd gevierd zonder dat zij er bij waren. Voor Zaterdag 19 November is er een extra-programma opgemaakt. Om half twee in de middag zullen de reünisten op het Stationsplein samenkomen en vandaar wordt naar het Stadhuis ge wandeld, waar de dames en heren door het gemeentebestuur officieel zullen worden ontvangen. Vervolgens is er van half twee tot half vijf receptie in Hotel Victory en daarna tot des avonds acht uur gelegenheid voor de reünis ten om oude herinneringen op te halen en de vriendschapsbanden nog een beetje vaster te knopen. Daarvoor is de dancing van de Harmonie aangewezen en men mag veilig aannemen, dat er heel wat oude koebeestjes uit de sloten gehaald zullen worden en dat bli een dergelijk werk ook wel een pittig glaasje zal worden gedronken. Het Wapen van Heemskerk herberg de Zaterdagavond binnen zijn muren de leden en genodigden van de perso neelsvereniging A.G.O.V.A. van de N.V. A.T.O.Van Gend en Loos ter bijwo ning van een feestavond. Na de ge bruikelijke openingsspeech en woorden van welkom werd door de tonelisten van A.G.O.V.A. het toneelstuk ,,'n Wes pennest" van Henk Bakker opgevoerd. Een kostelijke geschiedenis van een beter-gesitueerd eehtpaart dat pension gaat houden. Als gasten komen o.a. een Amsterdamse aardappelhandelaar en zijn vrouw en kinderen. De zotte verwikkelingen en het ongezouten Am sterdamse dialect vormden menigmaal een gerede aanleiding tot een schater lach. Speciaal vermelden wij mevr. De RuiterVan Dam als de vrouw van dé handelaar, mevr. GoudaVan der Pol als haar oudste dochter en de heer De Ruiter als de handelaar zelf. Hun on gegeneerd en vlot spel was alleszins gaaf en goed. De overige medespelen den waren goed voor bun taak bere kend, al moest de souffleur af en toe drastisch ingrijpen en verraadde het opzeg-toontje menigmaal hun dilet tantisme. Over het geheel heeft men aan het doel dat men voor ogen had de aanwezigen enige uren aange naam bezig houden best beantwoord Na afloop volgde de traditionele ver loting, waarvoor prachtige prijzen be schikbaar waren. In het daarna vol gend bal gaf de Naco band de toon aan, wat haar blijkens de dansanimo uitstekend afging. De eerste tientallen van HDC uit Den Helder en DDD uit Alkmaar ontmoetten elkaar gisteren te Alkmaar in café Haring voor de le kl. comp. Noordhol landse Dambond. Het is een zeer mooie wedstrijd geworden met diverse uitste kende partijen. Nadat negen partijen beslist waren, was de stand 99. De laatste partij (aan bord 8) ging toen door een verrassend zetje verloren voor Alkmaar, zodat HDC de kleinst moge lijke zege behaalde n.l. 119. Jammer was het dat de partij aan het derde bord voor Alkmaar verloren ging door tijdsoverschrijding. Zonder dat was de wedstrijd zeker onbeslist geëindigd. Met de klok spelen is anders wel voor alle partijen aan te bevelen. De gedetailleerde uitslag was: 1. N. Oud (DDD)—J. Stoll (HDC) 1—1; 2. H. KruiderA. J. José 11; 3. J SchuytC. J. Leibbrandt 02; 4. M. He- jnelsd. Dissel 1—1; 5. G. Woonijk—A. Ouwens 1—1; 6. L. Verver—P. Veen 20; 7. Mart. Oud—A. A. Bremer 1—1; 8. C. J. Helder—J. W. Bezemer 0—2; 9. N. Visser—S. Slort 0—2; 10. H. J. Toe poelP, v. d. Berg 20. Om acht uur des avonds zal voor ve len het ogenblik zijn aangebroken, want dan vangt in Hotel Victory het reünisten-diner aan, dat gevolgd zal worden door een gezellig samenzijn in de zalen van het gebouw. Men ziet wel, dat de handelsschool vitaler dan ooit is, dat zij alle stormen overleefd heeft en men kan er zeker van zijn, dat in de vele toespraken, die ter gelegenheid van dit jubileum zullen worden gehouden, de beste wensen voor het behoud van deze populaire school zullen worden uitgesproken. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek; MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De roemrijke daden van Danny (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Engel met de bazuin (18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: 13 Rue Madeleine (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Danseres Juana. Harmonie, 8 uur: Dr. G. Stuiveling spreekt voor de Volksuniversiteit. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De roemrijke daden van Danny (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De engel met de bazuin (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: 13 Rue Madeleine (boven 18 jaar). Geboren: Martinus H., zoon van B. H. Kaandorp en M. Duinmaij'er. Louise, zoon van IJ. Nijenhuis en A. L. Eschweiler. - Wou ter, zoon van R. Jacobs en J. Acquoij. Bar bara A., dochter van J. van der Veer en A. I. de Goede. Overleden: Fieter C. Weijmer, 86 jaar. - Aaltje Zwart, 80 jaar. - Pietefnella J. Ver maas, 74 Jaar, wed. van H. K. Koster. - Roelof H. Grill, 70 Jaar. Wij schreven reeds meermalen over de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", die van 20 Juli tot 19 Augustus 1950 in Alkmaar wordt gehouden. De Federatie van V.V.V.'s in Noord- Holland deelt thans nog mede, dat alle zorg wordt besteed aan de culturele rijkdom van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. In verschillende pa viljoens zal de Noordhollandse In dustrie in al haar vertakkingen ge legenheid krjjgen om haar producten De Alkmaarse Bridge-club heeft Zon dagmiddag in hotel Victory een ge slaagde propaganda bridge-drive ge houden, waaraan door 112 personen werd deelgenomen. De regelings-com- missie had alles goed voorbereid en verder stond het geheel onder leiding van de heren Van Stock, Jansen en De Vries. De deelnemers waren verdeeld in zeven groepen van acht paren. Elke groep speelde een Howell-wedstrijd van vier tafels. Twee groepen A 1, twee A 2, twee B 1 en één C 1. Er werd in alle afdelingen met grote ani mo gespeeld. Om half drie begonnen was het einde er ongeveer om zeven uur. Maar toen was het veeleisende berekenen van de uitslag ook achter de rug. Alvorens de heer Van Stock de uit slag mededeelde, sprak eerste de heer L. Trijbetz een hartelijk woord van dank voor alle werk, aan deze drive verbonden, verricht door de heren lei ders hierboven genoemd en bood hun een aandenken aan deze wedstrijd aan. Toen werd de uitslag bekend ge maakt en deze luidde als volgt: Groep A la: 1. mevr. De Vries en mevr. Wasterval 41 p. (zeven drieën): 2. de heren H. Pijpers en Ris 41 p. (vijf drieën): 3. de heren Beeldman en Lut- terot 37 p.; 4. dames Halbesma en De Jager Krommenie 38 p.; 5. heren Buis en Verdwaald, Ursem, 31 p.; 6. Fam. Feller, Hoorn, 26 p.; 7. heren Kramer- Ke,ppel, N. Scharwoude, 22 p.; 8. fam. Van Oppen Limmen, 18 p. Groep A lb: 1. heren A. Visser en R. Govers 37 p.; 2. heren Kaan-Brink- meijer, Oosthuizen 35% p.; 3. de heren De Boer en Porssius 32% p.; 4. heren Bos-Koel 31 p.; 5. heren Kolles-Kooi man, Furmerend 31 p.; 6. dames Du- dok-De Wit, Hoorn, 29 p.; 7. dames Bliek-Klokkers, Amsterdam. 28 p.; 8. heren A. Vink-Steenhart 27 p. Groep A 2a: 1. heren Koster-Kramer Oudendijk 37% p.: (6 x 3): 2. heren Leiien-De Ruijter 37% p. (4 x 3); 3. dames Fels-Jansen 36% p.; 4. heren C. W, Keiisper-De Ruijter 33 p.: 5. he ren Van Petten-Van Schoten, Hoorn, 33 p.; 6. heren De Boer en Oudeman. Heerhugowaard 30% Pt 7. dame* Bos- Koel 25 p.; 8 dames Mikkelsen-Dekker Amsterdam 19 p. Groep A 2b: t. heren Bliek-Klokkers. Amsterdam 37 p. (7 y 3): 2. heren Koster-v d. Meer, Oudendijk 37 p. (4 x 3): 3. Mevr. De Boorder-dr. Heringa. Schermerhom 33 p.; 4. dames Van Stock-Tapne 32 p.; 5. heren Buis- Schram 31 p.: 6. heren Kense- Schoorl. Heiloo 28% p.; 7 dames Groo- tegoed-De Ruijter; 8. dames Oost- wouder-T utterot 25% p. Groep B Ia: 1. heren Kapteln-v. d. Oetelaar, Noordwijkerhout 46 p (hoog ste score van de wedstriid); 2. heren Fpis-Trijbetz 38% p.; 3 heren Beek- De Boer 34 p 4. heren Blokker-Beets, Oudendi'k. 32% p 5. mevr Oabriels- Huiberts 29% p: 6. mej, Valkering-v. Oppen 27% p.; 7 dames Vap Loon-v. d Garde Amsterdam. 22 p.: 8. heren Tiirternan-T-epfwatpr. Stomnetoren 22 p. Groen B lb: 1 heren Rils en Van Beest 39 p.; 2 heren Merkelbach— Zorgman 38 p.: 3 fam Piet 37% p.; 4. fam. Bpnavente. Amsterdam. 32 p.: 5. herep Van Oalen-Ruvghrok. Noordwii- kerhout 30 p.: 6 mej Koster-v. d. Oe- fplaar Noordwijkerhout 29% p.; heren Geus-Schoenmaker 24% p.; 8. mevr. De Boer-Akkermans. Stompetoren 21% punt. Groep C 1: 1. heren Van Kampen v. Noort, Noordw hout 42 p2. heren Blokdiik Heerhugowaard. 33 p.: 3. me vrouw Beek—1Tapne 32% p.: 4 dames ssehermerKoenen 32% p.; 5 fam Rienstra Haarlem 30 p.: 6. fam Kaper '9 p.; 7 heren PrinsVlessing 29% p.: 8 fam De Beurs. Stompetoren 23% p. Het maximum aantal te behalen mmten was in allc groepen 63. De paren zonder plaatsnamen waren uit Alkmaar. Voor de paren, die 1 of 2 in een groep aankwamen was een mooie prijs beschikbaar. te exposeren. Ook voor de bedrijven in werking is ruimte gereserveerd, waarbij het karakter van een winkel- beurs wordt vermeden. Behalve op de meer dan 100.000 vreemdelingen, die jaarlijks in Noord- Holland hun vacantie doorbrengen en do kaasmarktbezoekers, zal de propa ganda er oP gericht zijn in geheel Ne derland belangstelling voor de ten toonstelling te wekken. Door verschil lende attracties speciaal op folkloris tisch gebied zal het bezoek gestimu leerd worden. Op de cementvloeren aan de Ber ger- en Egmonderweg worden 8 pavil joens opgetrokken ter grootte van 15 x 45 M2. Het hoofdpaviljoen heeft een oppervlakte van circa 2500 M2. Het gehele terrein is 10.000 M2 groot en zal op aantrekkelijke wijze tot een teritoonstellingscentrum worden inge richt. Ere-voorzitter van het ere-comité is Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, commissaris der Koningin in Noord-Holland. In dit comité hebben verder zitting de burgemeesters van de volgende gemeenten: Akersloot Alkmaar, Beemster, Bergen, Bever wijk, Callantsoog, Castricum, Enkhui- ren, Heerhugowaard, Heiloo, Heems kerk, Den Helder, Hoorn, Langedijk St. Maarten, Medemblik, De Rijp, Scbagen, Schoorl, Sijbekarspel, Texel. Hrk, Wieringen, Wieringermeer, Wie- ringerwaard en Zaandam. Tot dit a mité behoren ook de heer J. Kiste- maker, directeur van de NACO; S. W A-ntz, voorzitter van de K.v.K.; Jhr Six van Hillegom, voorzitter van de Stichting Provinciale V.V.V. in Noord- Holland en D. J. Scheffel, voorzitter van de V.V.V. „Alcmaria". Ik probeer het eerst goed, wint we hebben een paar zeer actieve jongens. Het comité van aanbeveling voor de Simavi-collecte verzoekt ons opname van het volgende: De vereniging Simavi (Steun in Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) te Haarlem, roept telkenjare ons volk op om mede te helpen de ont zettend medische nood in de Tropen- landen te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aandachtig de folders die hier ter plaatse door de post huis aan huis bezorgd worden. Dan is een ver dere opwekking om te steunen over bodig. Dan wordt men gegrepen door de onmenselijke misère waarin een be volking van 75 mlllioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en verpleeg sters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te hel pen. Maar wat is één dokter op een half millioen mensen? Want zo zijn de verhoudingen in Indonesië zo onge veer! Stelt U zich voor: twintig dokters voor geheel Nederland! Daarom spant SIMAVI alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland 400.000 voor dat doel bijeen. Een mooi bedrag en toch nog slechts een druppel op een gloeien de plaat. En nu luidt SIMAVI dus op nieuw de noodklok. Van Maandag 14 November tot en met Zaterdag 19 November wordt hier ter plaatse een collecte gehouden, die onder leiding staat van mevr. Berman, Nieuwlandersingel 51 en mevr. Lou- rens. Oudegracht 293. bij wie men zich kan opgeven als collectant (e). Er is 'n lelijke drukfout geslopen In de folder, die huis aan huis bezorgd is. Bij het comité van aanbeveling staat n.l. genoemd o.a. dr. Th. J. W. van der Sluis. Dit moet natuurlijk zijn: ds. A. J van der Sluis Laat ieder zijn gave gereed legden. En laten zij die dat kunnen, hun diéns ten aanbieden om de collecte te doen slagen. Door het barmhartigheidswerk van SIMAVI kan ons volk aan de volken in de tropenlanden tonen, dat wij hart hebben voor hun lot en lijden. ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Hedenochtend is een aanvang ge maakt met de verkoop van weldadig heidspostzegels en prentbriefkaarten, waarvan de baten voor het misdeelde kind zijn. Het Alkmaarse comité heeft weer beslag gelegd op zijn oude plaats je in het postkantoor, waar de vele medewerksters zes weken lang van negen tot twaalf en van half twee tot vier uur met onvermoeide ijver de ze gels en kaarten te koop zullen aanbie den. Op de grote ;afel, waarachter zij hebben plaats genomen, liggen de post zegels van twee, vijf, zes, tien en twin tig cents, die respectievelijk verkocht zullen worden voor vijf, acht, tien, vijftien en zeven en twintig cent. Naast deze postzegels ligt een grote sortering prentbriefkaarten. Er zijn sprookjeskaarten, dubbele nieuwjaars kaarten, kinderkaarten, felicitatiekaar- ten, bloemenkaarten en Kerst- en Nieuwjaarskaarten met opschrift. De opbrengst van deze actie is be stemd voor alle instellingen die zich bezig houden met de zorg voor het misdeelde kin1, zoals inrichtinger voor blinden, nazorg, vacantiekolonies enz Moge het comité, welks ere voorzit ster, mevrouw Wytema, hedenochtend de eerste kaarten uitreikte, veel succes hebben in de komende weken. KINDEREN DIT BIOSCOOPTHEATER VERWIJDERD Bij een Zaterdagavond gehouden bioscoopcontröle werden uit het ABT theater vijftien kinderen, die de leef tijd van veertien jaar nog niet hadden bereikt, verwijderd. Heiloo N.I.O. geeft een bonte avond „Begeeft u onder de jeugd en u blijft jong!" Dit thema kwam ons in de ge dachte toen wij Zaterdagavond een bonte avond van de N.I.O., de amuse mentsvereniging van de Ulo-school, medemaakten. Deze bonte avond was geheel door de leerlingen georganiseerd. De heer Ed. Lamar, de voorzitter van N.I.O., opende. De heer Fr. Beers die als conferencier optrad deed dit op uit stekende wijze. De beide dames van het bestuur, mej. Dais Backer die een groot aandeel had in de opvoering van verschillende nummers en de piano begeleiding verzorgde en mej. Annie Timmens hebben in het succes van de avond een belangrijk aandeel gehad. De le klas leerlingen voerden „De Dinner Truc" op, waarvan deze jonge ren iets leuks wisten te maken. De voordracht van Ankie Niesse was zeer aardig. Hierna werd een menuet van Beethoven gedanst, waartegen de sam ba wel heei erg afstak. In het stukje „Gedeelde smart" was vooral Janny Kamp voortreffelijk. „God schiep de zee" was de titel van een toneelstukje, opgevoerd door de leerlingen van de hoogste klas. Dit werd Vooral gedragen door het goede spel van Arend en Leen, n,l, Frans Beers en Annie Tim mens. De hersen-gymnastiek door een acht tal oud-leerlingen van de Ulo-school vier dames en vier heren werd door de heren gewonnen. De toneelstukjes „Wie ruilt m'n schoenen" en „oom Ja nus in de wasmand" hadden aller be langstelling en er is hartelijk gelachen. De Hawaiianiiedjes, evenals aan het einde van de avond de cowboy-liedjes onder leiding van Dais Backer hebben allen doen genieten. Tenslotte willen wü nog iets zeggen over het pianospel van mej. Dais Bac ker. Wij geloven dat wanneer zij wat minder nerveus bij haar optreden zij een voortreffelijk figuur zou slaan. Jammer was, dat do< een lichte keel aandoening enkele harer nummers moesten vervallen. Dat Kl. Koomen en zijn band het ge heel in een enthousiate sfeer brachten, behoeft geen betoog. Na het officiële gedeelte werden enkele hartelijke woor den gesproken en belichtte vooral de heer Gerling het nut van dergelijke avonden voor de ontwikkeling van de leerlingen. Dat na dit gedeelte nog en kele uren in vrolijke stemming gedanst werd behoeft geen vermelding. Zondag heeft te Amsterdam de RK Fe deratie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen haar jaarlijks landelijk fede ratief concours gehouden. In de le af deling Fanfare behaalde St. Ceacilia van Heiloo een derde prijs met 266 pun ten „De kans voor het socialisme bestaat alleen in een vrije wereld, niet in een wereld van terreur", zeide prof. dr J. Barents san het slot van zijn rede op het drukbezochte weekeinde van de D.S.J.V. „Nieuwe Koers". Hij wekte de vele jongeren, die met grote aandacht zijn uiteenzetting volg den, op, de vele vraagstukken, die zich rond de tegenstelling tussen Amerika en Rusland voordoen, goed te bestuderen. Het gaat niet eenvou dig om de botte afwijzing van Sowjet- Rusland en de onvoorwaardelijke aan vaarding van het Amerikaanse systeem. Spr. heeft op beide systemen wel zo het een en ander aan te mer ken. Neem in Amerika maar eens het negervraagstuk, Doch protesten tegen de discriminatie van de negers kun nen in Amerika vrij worden uitge sproken. Een dergelijke poging tegen de rassenhaat, zoals deze zich thans in Rusland ontwikkelt t.a.v. de Joden wordt daar in de kiem gesmoord Al zou het waar zijn, wat van Russische zijde beweerd wordt, dat wij een Amerikaanse kolonie zouden zijn, dan nog zouden wij in de door Amerika beheerste wereld vrij kunnen spreken over de politieke ontwikkeling. Aan de hand van de gang van zaken in de door Rusland in zijn invloedsfeer ge trokken landen blijkt het daar wel heel anders te zijn. Er wordt wel eens het onderscheid gemaakt: socialisme is gematigd en communisme is radicaler (dus wel aanlokkelijk voor de jeugd, die graag radicaal wil zijn), maar er ls nog een heel groot verschil tussen beide. Wij noemen ons graag democratisch" socialisten. En juist om dat democra tische gaat het! Rusland is een groot maatschappelijk experiment begonnen Maar niet op democratische maniet Het voert geen democratische buiten landse politiek, maar in het binnen land nog veel minder. Bijvoorbeeld de collectivisatie van de landbouw heeft millioenen slachtoffers gekost, doordat de boeren niet mee konden komen en het apparaat de eerste ja ren niet werkte. Stel je voor, dat Mansholt een landbouwpolitiek zou voeren, die 200.000 mensenlevens zou kosten. Onder de Czaar had men het ook niet zo best, wordt er wel gezegd Doch er is nu in Rusland nog veel minder sociale rechtvaardigheid dan vóór de revolutie. De verschillen in be'oning tussen de fabriekseigenaar en tie arbeider zijn in Rusland wel 10 a 20 maal zo groot als in Nederland Maar al te duidelijk blijkt, dat er een bevoorrechte groep bestaat. Het Ho ger Onderwijs wordt reeds voor deze groep gereserveerd. Zij, die dachten dat in Rusland het socialisme tot stand zou komen, spreken nu van een verloren droom. Men raakt er steeds verder van het socialistische ideaal verwijderd. Hierna besprak prof. Barents de politieke situatie in West-Europa, de smalle strook, die niet onder de Rus sische invloedssfeer is getrokken. Daar is tenminste de vrijheid en in de loop der tijden al heel wat bereikt. Nog lang niet ideaal. Wij jongeren zijn zeer critisch, maar, aldus riep spr. zijn toehoorders aan, lees eens na, hoe dP situatie voor de arbeiders in het be gin van de vorige eeuw was. De Marshall-hulp heeft West-Euro pa weer op gang gebracht. En het merkwaardige hierbij is, dat de Ame rikanen niet zelf hebben bepaald waar hun dollars voor zouden moe ten worden besteed. Zij hebben dit aan de Europeanen zelf overgelaten Spr. legde er de nadruk op, dat wan neer wij onze vrijheid eenmaal kwijt zouden zijn, wij haar nooit meer terug zouden krijgen Tenslotte waar schuwde hij tegen de vele schone woorden, waarmee slechte dingen wordt bedoeld. Zoals Volksdemocra tie dat noch met het volk noch me' de democratie iets gemeen heeft. Bij het woord Vrede dient men'óok steeds na te gaan, door wie dit wordt ge bruikk Zondagavond speelde de R.K. Toneel vereniging „Laetitia" in hotel ,,'s Land» Welvaren" van de heer A. Bontje. D» zaal was geheel gevuld. Opgevoerd werd de klucht „Het begon in 'n gracht". De heer Bob van Geel redt de doch- ter van de vliegtuigfabrikant Mr. de Bock van Waayenberg, die met een au to in het water was gereden, uit de gracht. Hij verliest daarbij de foto van zijn neef Frederik Katoen en daar er geen nadere aanwijzingen zijn voor d» politie wie de eigenlijke redder ij, wordt er aangenomen, dat Katoen dt redder is. Katoen is boekhouder op q, fabriek en krijgt van zijn patroon een gratificatie van 10 mille. Pers en radio interviewen de redder en hoewel hij aanvankelijk hiertegen protesteert, stijgt het opgedrongen heldendom heg naar het hoofd en ontstaan er allerlei komische verwikkelingen. Zo krijgt hij allerlei aanbidsters, doch tenslotte komt toch uit dat de neef de eigenlijke redder is. Deze Jrouwt de fabrikants dochter en Frederik huwt met z'n hos pita. De rol van Frederik Katoen was in goede handen bij de heer J. Broer- sen en ook de rol van zijn hospita, juffrouw Appelmans, werd door mevr. E. de VriesWillemse goed gespeeld. Mej. T. de Cock in de rol van Melita, de dochter van de fabrikant, was best. Zij beschikt over een goede mimiek en I ook haar vriendin Hanny van Boekei, gespeeld door mej. B. Dangelet maakte een goede indruk. Verder willen wij nog noemen Kees Miltenburg, vertolkt door de heer P. Visser en Grietje Bleker, gespeeld door mej. A. Schilder. Beide rollen kwamen goed tot hun recht. Ook het spel van Bob van Geel en mr. de Bock (de he ren H. Brouwer en C. Appelman) was goed. Jammer dat hier en daar de rolkennls wel eens wat te wensen overliet. Toch is „Laetitia" zeer vooruit gegaan en er zal onder de regie van de heer J. Pie- tersen nog zeer veel bereikt worden. Gezien het gulle applaus werd deze uitvoering ook door het publiek op hoge prijs gesteld. Een gezellig bal be sloot deze avond. Uitslag van de onderlinge promotie- en de gradatie-competitie der Bridge-clnb „Nooit Gedacht" te Schermerhorn. Groep A: 1. Mevr. J. de Boorder-Koning -Dr. H. Heringa 109V? punt; 2. P. Schots- man—B. Plugboer 106; S. J. Lakeman—F. van Leyen 103; 4. J. Buis—C. Verdwaald 102Vtl 5. Mevr. W. de Boer—K. Akkerman lOOVsl 6. Mevr. P. Los-Rus—A. de Boorder 95; 7. W. de Boorder—J. Deckwitz 83Vs. De nummers 6 en 7 degraderen naar B. Groep B: 1. MevT J. de Beurs—J. de Beurs 95 punten; 2. P. Leegwater—D. Tijdeman 92l/s; 3. Mevr. B. Plugboer—G. de Reus 92Vj; 4 Mevr. J. de Boorder-Borsjes—Th. Deckwitz 84; 5. Mevr. J. Schreuder-De Boorder—Mevr. P. Schotsman 83l/«; 6. Mevr. J. Klippel—Mevr. S. Kan-De Boorder SO1/?. De nummers 1 en 2 promoveren naar A. Vrijdagmiddag kwamen de dames die zich beschikbaar hadden gesteld voor het houden van de lijstcollecte voor de auto» welke voor de wijkverpleging dringend nodig is, bijeen in het wijk- gebouw van het Witte Kruis alhier, voor het opmaken van het resultaat der in zameling. Met een totaal van ƒ524.75 overtrof de uitkomst alle verwachtin gen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerda, dochter van E. Knijp- stra en C. G. Roos (won. te Alkmaar). Mar ten, zoon van W. Papa en Gr. Roos. Adriana Th. M., dochter van A. Th. Molenaar en M. P. van Leeuwen. Ondertrouwd: Willem de Boer en Suze M. Klippel. Nicolaas Munster (won. te Obdam) en Johanna Oud. Jan Siersma en Cornelia Boonacker. Ingekomen personen: Brigittha M. Mooij van Heiloo naar A 156. De opbrengst der collecte voor het Sint Nicolaas feest van de Ver. voor Volksonderwijs is 172.75. Deze dagen is vanuit Limmen een zeer belangrijke en merkwaardige verzameling tul penbollen naar Milwaukee verscheept, een col lectie, zoals nog wel nimmer in Amerika ontvangen zal zijn* De tijdelijke president van The Civic Garden I Center, dr Kurt Wiener, richtte vorig jaar tot dr. W. E. de Mol als wetenschappelijk adviseur der „Neversie" (Nederlandse Vereniging tot Be vordering der Wetenschappelijke Veredeling van I Siergewassen) de vraag ot het mogelijk zou I zijn een collectie van historische betekenis f zijnde tulpenbollen naar zijn stad te zenden. Dr. De Mol heeft hierover overleg gepleegd met de voorzitter en de secretaris dei Never sie, de heren N. Blokker te Limmen en P. f Boschman te N aarden, die met hem de stich- ters zijn van de Hortus Bulborum te Limmen. Onderzocht moest worden ol de Hortus Bul- borum-collectie sedert de belangrijke zending 1 naar Zweden (1947) voldoende was aange groeid, zodat men zich kon veroorloven bollen raar Amerika te sturen. Inderdaad bleek dit mogelijk. De collectie bestaat uit 461 prachtige, vol- I groeide bollen, van 102 verschillende varië teiten, behorende tot zes afdelingen tulpen: f Due van Tol, Enicelbloemige Vroege, Gevuld- bloemige Vroege, Darwin, Gebroken Hollandse J Breeder en Gevuldbloumige Late. De zending geeft een beeld van de historie der Hollandse bloembollencultuur gedurende vier eeuwenl Met spanning wachten wij af, boe de groot ste bandels- en tabrieksstad van de staat Wis consin, gelegen aan de westelijke oever van het Michigan-meer, deze Hollandse bloemen- groet zal weten te waarderen. TTct KernstuK van «e 2c dei. slotzitting van het co Katholieke Volkspartij wa: prof Romme, de Kathol voorzitter in de Tweed verslag uitbracht van de werkzaamheden Prof. Ro delde in grote lijnen viel meljjk de pubHekrechtcljj gamsatie, de oorlogsschadi bijslag en Indonesië. Ten aanzien van het Ind leid, deelde prof. Romme bijzondere zitting van d zou worden belegd om ge discussie hierover te gevei me stelde voorop, dat niemand anders de vera heid droeg voor het feit, d; nieuw in te slagen weg i Er is een tijd geweest bruari) dat wij op een stonden. Dat was de tijd flict Sassen-Stikker over ding tot de UNO Het cc tot het aftreden van mil en de verklaring van de fractie, dat in haar vertrc kabinet een barst was CHU en de WD zagen di zo en de PvdA betreurde 1 van minister Sassen niet. de kabinet stelde zich een namelijk enerzijds chaos te voorkomen en anderzijc men breuk met de UNO I Dat wij zijn meegegaan, prof. Romme nogmaals, da ik persoonlijk de verantwi Hij verklaarde, dat hij bi keurige terugblik niet am handeld willen hebben da: heeft. Met nadruk wees h punt van de hand van her leen maar jammer vinden zc te zeggen: Indie kwijt redeneren, dat de vrijheid, ren niet of althans nog i voor de Indonesiërs. Men b De politieke commissie i cnigde Naties heeft Zaterda wcldigende meerderheid he de toekomst van de voorn aanse koloniën goedgekeuri Volgens dit plan zal Lib 1 Januari 1952 een onafhan' vereine staat worden, terwi van Cyrenaica, Tripolitanie zan intussen door een com: de Verenigde Naties en e( advies op de onafhankelijl worden voorbereid. Somaliland, dat na 10 ja kelijkheid zal verkrijgen, 2 worden beheerd door Ital dataris van de Verenigde Italiaanse beheer zal door van advies worden bijgesl heeft het recht gekregen nu reeds aan te vangen. Een commissie der Verei zal de toestanden in Eritrc ken en zich op de hoogte de wensen der bewoners. Juni rapport uitbrengen. Zaterdagavond werd de brandweer gealarmeerd voi uitslaande brand in bet bot ratorinm van de Rijksuni Groningen. De brand brak plafond van de collegezaal tenbekattlng en greep sne heen. Onmiddellijk werden de van de universiteit opgerot verse kostbare instrument brandende gebouw in ve brengen. Zo mocht het gt tijdig een kostbare kweeki redden. In tal van lokalen logisch-botanisch laborator! waterschade aangericht. Dt is vrijwel geheel uitgebram Tijdens het blussingswerl van de brandwachten door wikkeling onwel. De man danks het dragen van een te veel rook naar binnen, naar het ziekenhuis overgi waar hem zuurstof is toegec FAILLISSEMENT Uitgesproken is het faillissement van Jan Posthumus te Oudkarspel, hande laar in landbouwgereedschappen en rij wielen. Rechter-commissaris is mr. Van den Wall Bake, curtor mr. C. D. Thijs te Alkmaar. Als een losgesprongen i de middenvoor van Vaughanen gaf zijn negen minuten in de tegen Liverpool, de toi enige ongeslagen club i gelse divisie, met een go kopbal de leidin t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2