„Alleen houding ik ben verantwoordelijk voor onze inzake Indonesië" Lot der Italiaanse koloniën bezegeld Egmonds Raad in bijeen In de Nationale Reserve ligt een taak voor mannen Volgorde van repatriëren der troepen en vrouwen spoedvergadering on in 'n gracht Prof. Romme tot K.V.P.-congres: VAN MARSDIEP TOT IJ Reeds drie dagen alleen op een baken Bergen Generaal Kruis over doel en streven Geen wei van Meden en Perzen OP HET MATJE MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 I speelde de R.K. Toneel, etitia" in hotel ,,'s Land» i de heer A. Bontje. De teel gevuld. Opgevoerd it „Het begon in "n van Geel redt de doch- [iegtuigfabrikant Mr. de yenberg, die met een au- ;er was gereden, uit de •liest daarbij de foto van erik Katoen en daar er anwijzingen zijn voor de s eigenlijke redder is, ienomen, dat Katoen de >en is boekhouder op a« jgt van zijn patroon een i 10 mille. Pers en radio 5 redder en hoewel hij hiertegen protesteert, drongen heldendom he® 1 en ontstaan er allerlei 'ikkelingen. Zo krijgt hij idsters, doch tenslotte dat de neef de eigenlijke e .trouwt de fabrikants- iderik huwt met z'n hos- an Frederik Katoen was en bij de heer J. Broer- e rol van zijn hospita, ilmans, werd door mevr. Willemse goed gespeeld. ;k in de rol van Melita, de fabrikant, was best. 'er een goede mimiek en idin Hanny van Boekei, mej. B. Dangelet maakte :uk. n wij nog noemen Kees artoikt door de heer P. tje Bleker, gespeeld door er. Beide rollen kwamen recht. Ook het spel van en mr. de Bock (de he ar en C. Appelman) was ier en daar de rolkennis te wensen overliet. Toch aer vooruit gegaan en er egie van de heer J. Pie- er veel bereikt worden. *ulle applaus werd deze door het publiek op ;eld. Een gezellig bal be id. itie Bridge-club onderlinge promotie- en de- der Bridge-clnb „Nooit Mevr. J. de Boor der-Koning 109Vj punt; 2. P. Schöts- 106; S. J. Lakeman—F. van J. Buis—C. Verdwaald 1021/*; Boer—K. Akkerman IOOV2* A. de Boorder 95; 7. W. 83V2. en 7 degraderen naar B. levr J. de Beurs—J. de Beurs P. Leegwater—D. Tijdeman i. Plugboer—G. de Reus 921/2; Boorder-Borsjes—Th. Deckwitz Schreuder-De Boorder—Mevr. /si 6. Mevr. J. Klippel—Mevr. der 8OV2. en 2 promoveren naar A. 'oor auto voor de (verpleging g kwamen de dames die ar hadden gesteld voor 1 de lijstcollecte voor de roor de wijkverpleging is, bijeen in het wijk- l Witte Kruis alhier, voor an het resultaat der in een totaal van 524.75 tkomst alle verwachtin- IERLIJKE STAND gerda, dochter van E, Knijp- (won. te Alkmaar). Mar- Papa en Gr. Roos. Adriana van A. Th. Molenaar en M. w dWillem de Boer en Nicolaas Munster (won. te Oud. Jan Siersma en Brigittha M. Mooij A 156. t der collecte voor het 'eest van de Ver. voor is 172.75. i collectie tulpen- naar Amerika s vanuit Limmen een zeer erkwaardige verzameling tul- ilwaukee verscheept, een col- wei nimmer in Amerika u esident van The Civic Garden Wiener, richtte vorig jaar tot als wetenschappelijk adviseur ederlandse Vereniging tot Be- Veredeling van vraag of het mogelijk zou e van historische betekenis naar zijn stad te zenden, eft hierover overleg gepleegd en de secretaris der Never- Blokker te Limmen en P. rden, die met hem de stich- iortus Bulborum te Limmen. worden of de Hortus Bul dert de belangrijke zending voldoende was aan ge- zich kon veroorloven bollen sturen. Inderdaad bleek dit staat uit 461 prachtige, vol- an 102 verschillende varië- tot zes afdelingen tulpent Kelbloemige Vroege, Gevuld- Darwin, Gebroken Hollandse dbloemige Late. De zending an de historie der Hollandse gedurende vier eeuwen! wij af, boe de groot- brieksstad van de staat Wis- an de westelijke oever van r, deze Hollandse bloemen- waarderen. .LISSEMENT is het faillissement van te Oudkarspel, hande- en rij- is mr. Van curtor mr. C. D. Thijs L Hel KernsiuK van ae Zondag gehou- dei. slotzitting van het congres van de Katholieke Volkspartij was de rede van prof Romme, de Katholieke fractie voorzitter in de Tweede Kamer, die verslag uitbracht van de parlementaire werkzaamheden Prof. Romme behan delde in grote lijnen vier punten, na melijk de publiekrechtelijk Bedrijfsor ganisatie, de oorlogsschade, de kinder bijslag en Indonesië. Ten aanzien van het Indonesische be leid, deelde prof. Romme mee, dat een bijzondere zitting van de partijraad zon worden belegd om gelegenheid tot discussie hierover te geven. Prof. Rom me stelde voorop, dat alleen hij en niemand anders de verantwoordelijk heid droeg voor het feit, dat men op de nieuw in te slagen weg is meegegaan. Er is een tijd geweest (Januari-Fe- bruari) dat wij op een tweesprong stonden. Dat was de tijd van het con flict Sassen-Stikker over de verhou ding tot de UNO Het conflict leidde tot het aftreden van minister Sassen en de verklaring van de Katholieke fractie, dat in haar vertrouwen in het kabinet een barst was gekomen. De CHU en de VVD zagen dit echter niet zo en de PvdA betreurde het heengaan van minister Sassen niet. Het gewijzig de kabinet stelde zich een dubbel doel, namelijk enerzijds chaos in Indonesië te voorkomen en anderzijds een volko men breuk met de UNO te vermijden. Dat wij zijn meegegaan, zo betoogde prof. Romme nogmaals, daarvoor draag ik persoonlijk de verantwoordelijkheid Hij verklaarde, dat hij bij een nauw keurige terugblik niet anders zou ge handeld willen hebben dan hij gedaan heeft. Met nadruk wees hij het stand punt van de hand van hen, die het al leen maar jammer vinden, dat we om zc te zeggen: Indie kwijt zijn en die redeneren, dat de vrijheid, die wij ken- t en niet of althans nog niet nodig is voor de Indonesiërs. Men kan Indonesië De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft Zaterdag met over weldigende meerderheid het plan voor de toekomst van de voormalige Itali aanse koloniën goedgekeurd. Volgens dit plan zal Libye uiterlijk 1 Januari 1952 een onafhankelijke, sou- vereine staat worden, terwijl de volken van Cyrenaica, Tripolitanie en de Fez- zan intussen door een commissaris van de Verenigde Naties en een raad van advies op de onafhankelijkheid zullen worden voorbereid. Somaliland, dat na 10 jaar onafhan kelijkheid zal verkrijgen, zal intussen worden beheerd door Italië als man dataris van de Verenigde Naties. Het Italiaanse beheer zal door een raad van advies worden bijgestaan. Italië heeft het recht gekregen het beheer nu reeds aan te vangen. Een commissie der Verenigde Naties zal de toestanden in Eritrea onderzoe ken en zich op de hoogte stellen van de wensen der bewoners. Zij zal a.s. Juni rapport uitbrengen. Brand in de Groningse Universiteit Zaterdagavond werd de Groningse brandweer gealarmeerd voor een grote uitslaande brand in het botanisch labo ratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen. De brand brak uit tussen 't plafond van de collegezaal en de bui- tenbekatting en greep snel om zich heen. Onmiddellijk werden de studenten van de universiteit opgeroepen om di verse kostbare instrumenten uit het brandende gebouw in veilgheid te brengen. Zo mocht het gelukken nog tijdig een kostbare kweekinstalatie te redden. In tal van lokalen van het bio- logisch-botanisch laboratorium is grote waterschade aangericht. De collegezaal is vrijwel geheel uitgebrand. Tijdens het blussingswerk werd een van de brandwachten door de rookont wikkeling onwel. De man kreeg on danks het dragen van een rookmasker te veel rook naar binnen. Hij werd baar het ziekenhuis overgebracht, al waar hem zuurstof is toegediend. niet los denken van het opkomende Azie en voor een partij, die de liquida tie van de koloniale verhoudingen in haar programma voert, is de vrijheid voor Indonesië historisch onontkoom baar. We hebben concreet zeker niet bereikt wat we willen, maar ik ben met het Unie-statuut en de andere re sultaten der RTC nog niet zo ontevre den, want op belangrijke punten van samenwerking en de verwerkelijking der Unie zien we wel degelijk kansen van mogelijke groei. Een open vraag is nu of na de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië consolidatie zal plaats vin den. We kunnen het hopen, aldus prof. Romme maar weten doet dat nu nog niemand. De rede van prof. Romme werd door de vergadering met luid applaus be groet en voorzitter Andriessen gaf hem, voordat hij het congres sloot de verze kering, dat de partij zijn werk waar deerde, en hoopte, dat hij nog lang haar politieke woordvoerder zou mo gen blijven. MOENS GEARRESTEERD En weer vrij gelaten Naar het ANP verneemt, is de Vlaamse letterkundige Wies Moens, die tjjdens de Duitse bezetting het ambt bekleedde van directeur-generaal van de Belgische radio-omroep, in Neder land gearresteerd maar later weer vrij gelaten. Moens werd na de bevrijding in Belgie bij verstek ter dood veroor deeld. Hij leefde ondergedoken in Ne derland en was werkzaam op een druk kerij in Zuid-Limburg. Wies Moens stond in Nederland niet als oorlogsmisdadiger gesignaleerd. Hij moet zich thans geregeld bij de politie melden. Men verwacht niet, dat Moens een eventuele kans op ontsnapping naar het buitenland zal aangrijpen. Zijn vrouw schijnt namelijk ziekelijk te zijn, terwijl hij verder noch voor Duitsland noch voor Belgie iets schijnt te voelen. De regering zal nu dienen te beslis sen wat er verder met hem zal ge beuren. PROF. ROMME .verantwoordelijk. Dienstplicht in de Sowjet- zone? Volgens het met Amerikaanse licen tie verschijnende weekblad „Sie" heb ben hoge officieren van de Sowjetrus- sische geheime politie en dr. Karl Stein- hoff, minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Duitsland, i November een protocol opgesteld, volgens hetwelk „voor het eind van het jaar" een wet op de dienstplicht zal worden inge voerd. Alle Duitsers tussen 17 en 39 moeten twee jaar dienst doen bij de „Volkspolitie" aldus het blad. Ook zou besloten zijn tot vorming van een Staatsveiligheidsdienst, waarvoor 5 milioen Oostmarken zijn uitgetrokken. 1 Maart 1950 dacht men 150.000 recru- ten te hebben geworven. Uit andere bron is dit bericht nog niet bevestigd. De Koningin poseert voor portretschilders rn verschillende provincies is Be hoefte gevoeld om in het provinciehuis, de zetel van het gewestelijk bestuur, een geschilderd portret van H.M de Koningin te plaatsen. Het liefst zag men deze portretten geschilderd door kunstenaars, die in de desbetreffende provincies werken. Op verzoek van enige Commissarissen der Koningin heeft Hare Majesteit zich thans bereid verklaard binnenkort voor deze por tretten te poseren. Als een losgesprongen veer rende de middenvoor van Charlton, Vaughan, en gaf zijn club na negen minuten in de wedstrijd tegen Liverpool, de tot nu toe enige ongeslagen club in de En gelse divisie, met een goal uit een kopbal de leiding. MOORD IN INDONESIË. De administrateur O. J. A. Munters van de onderneming „Bangelan" is te Malang, toen hij op weg was naar de onderneming „Wonosari" vermoord. Liefde op eerste foto Een lieftallige Duitse brunette, we duwe van kapitein ter zee Von Haess- Ier, die in de oorlog om het leven kwam, heeft uit duizenden briefschrij vers er vier uitgekozen en hen een antwoord gezonden. De brieven kwamen binnenstromen toen haar foto in het Amerikaans tijd schrift „True" was verschenen. Dui zenden mannen deden haar huwelijks- vcorstellen en overlaadden haar met geschenken, zoals nylons, schoonheids artikelen, schoenen en dergelijke. De foto werd in Augustus gepubliceerd en sinds dien ontving zij gemiddeld ISO trieven dagelijks, voor het merendeel uit Amerika. De meeste briefschrijvers zonden foto's waarop zij in zomer- of rwemkleren waren afgebeeld. ffi Een landbouwerszoon uit Wieringer- meer die bij het schijnsel van de kop lampen van zijn auto, hazen had ge dood, werd veroordeeld tot twee geld boeten van f 100 en één van f 6000. O Te Middenmeer is een kleuterschool geopend in een noodwoning. Burge meester Loggers heeft de opening ver richt Q Te Schagerbrug is een vereni ging opgericht die zich tot taak stelt, aldaar een sportterrein aan te leggen. Het aantal inwoners van de gemeen te Wieringermeer bedroeg op 1 Nov 6398. B en W. van Hoorn doen de ge meenteraad drie belangrijke voorstel len: 1. een voormalige militaire barak te verhuren voor de vestiging van een zg. rijkswerkplaats voor omscholing van arbeiders tot timmerlieden of met selaars; 2. de aankoop van het pand Korenmarkt 14 als burgemeesterswo ning, 3. de instelling van een vetvee- markt op Maandag. De gemeente raad van Nibbixwoud heeft ruim f 12.000 gevoteerd voor de aankoop van een nieuwe brandspuit O Ten behoeve van de bouw van een R.K. Nijverheids school aldaar heeft de Raad van Grootebroek een kasgeldlening van f 100.000 gesloten. De gewezen houdster van een hulp postkantoor te Beverwijk, die fraude had gepleegd om zodoende kastekorten op te heffen, werd veroordeeld tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaren. Zaandam is de eerste gemeente in ons land, die (twee) bedjes heeft ge kocht voor de hulpactie Davos. De gemeente Wormer wil de Dorpsstraat aanzienlijk verbeteren. Kosten f 337.000. Gevolg: verhoging der wegbelasting. Helicopter zal voedsel brengen Goede zwemmers zullen vandaag een poging doen om de Fransman Roger Marcel Petit, die al drie dagen op een baken ter hoogte van de haven van Cherbourg zit, naar de wal te brengen. Een Britse helicopter zal trachten de ongelukkige van voedsel te voorzien. Petit ging Vrijdag met vrienden op de eendenjacht en haalde hen over hem zolang op het baken achter te laten, terwijl zij naar een eilandje roeiden, dat een 700 meter verder lag. Door plotseling opkomend' slecht weer konden de vrienden Petit niet meer afhalen. Zij moesten zelf binnengaats gesleept worden. Zondagavond wer den de pogingen om Petit te bereiken gestaakt, nadat vijf mensen met zeer groot levensgevaar hadden getracht langs gevaarlijke rotsen het baken te benaderen. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTR., 14 Nov. 2500 kg. uien 24.3024.70, gro ve uien 23.3023.50; 7000 kg. andijvie 16.10—18.70; 82000 kg. witte kool 6.10— 6.80, Succes witte kool 68.60; 4000 kg. groene kool 22.1023.10; 5000 kg. gele kool 55.10; 15.000 kg rode kool 5.50 —9.30. NOORDERMARXTBOX D, 14 Nov. - 4000 kg Uien 23,50—24,80, drielingen 19 en nep 18.50; 15.000 kg Rode kool 5,50-6,30; 1500 kg Gele kool 6,10; 2500 kg Groene kool 13,50 -19,19; 150.000 kg Witte kool 5,30-7,30 en Socces 0—8,70; 900 kg Bieten I 6.10; 5000 kg Andijvie 14,40-16,80. WARMENHUIZEN 14-ll-'49: 22.300 kg rode kool 5.506.30; 950 kg gele kool 5.40; 31.200 kg witte kool 7.008.10; 750 kg andijvie 11.70. „De Vrije School" en „Opvoeding" Onder auspiciën van de Stichting „De Vrije School", waar de paedago- gische denkbeelden van Rudolf Stei- ner, de schepper van de anthrouoso- fische idee, in pract'ijk worden ge bracht, hield de heer A. Soesman, arts in Den Haag, Zaterdagavond in Het Dorpshuis een openbare voordracht over „Opvoeding als geneeskunst. Opvoeden, aldus spreker, is zo oud als de mensheid, maar dan ook niet ouder. Een dier behoeft niet te worden opgevoed, wordt a.h.w. kant en klaar op de wereld geworpen. Met de mens is het wel even anders, hier zien we slechts langzame groei, hier is behoef te aan hulp van anderen. Verschillen de fasen der opvoeding passeerden de revue. Zuigeling, kleuter enz. stel len verschillende eisen aan de opvoe ding, waarvan de een een bijkans on begrensde verwachting heeft (de mens is niets dan wat de opvoeding van hem maakt, meende Kant), terwijl als andere uiterste gesproken wordt van vclstrekte onmacht om in het wezen van de mens iets te veranderen. De paedagogie van Steiner noemde spreker realistisch. Paedagogie moet geneeskunst zijn, al wat de mens leert, moet therapeutische waarde hebben. Sprookjes achtte hij van grote waar de en hij wees er op, hoe zelfs in de materialistische tijd nog prijs gesteld werd op sprookjes. In de kleutertijd kan men het kind alleen maar iets laten „doen". Alle kleuterscholen moeten hierop berus ten. Spreker eindigde zijn causerie met op te merken, dat het onderwijs aan de Vrije School gericht was op het ontwikkelen van eerbied voor wat boven, om ons heen en beneden ons is. Naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen wees spreker nog op de grote waarde, die de Vrije School hecht aan de Eurhythmie paedagogisch leervak. Kunstenaarscentrum Bergen In de kunstzaal van „De Rustende Jager" worden de volgende winter- exposities gehouden. Tentoonstelling van schilderijen, gra fiek en tekeningen, beeldhouwwerk, ceramiek geopend van 26 November 6 December van 1012.30, 14.3017.30 uur; 17 December25 December van 19.3022 uur; geopend van 617 De cember des Zaterdags en Zondags van 10—12.30, 14.30—1730, 1930—22 uur. Zondagsmorgens gesloten. als De gemeenteraad kwam Vrijdagavond in spoedvergadering bijeen, onder voor zitterschap van de loco-burgemeester, wethouder P. C. de Graaff, daar burge meester Niele wegens ziekte was ver hinderd. Wethouder de Graaff opende de ver gadering en deed mededeling van de ziekte van burgemeester Niele. Hij De Koninklijke Nederlandse vereni ging „Ons Leger", hield Zaterdag middag een bijeenkomst in de Utreeht- se Stadsschouwburg, gewijd aan de Na tionale Reserve. Op deze vergadering sprak o.m. de chef van de Generale Staf, generaal Kruis. In zijn rede zei de generaal, dat in geval van oorlog de vijand niet alleen over land en door de lucht komt, maar wij er ook voort durend op moeten rekenen, dat hij zich in ons midden bevindt De haar den daarvan zullen in de tijd van vrede zijn voorbereid en tot ontbranding ko men zodra een oorlog dreigende of uitgebroken is. Het is van het groot- (Van onze militaire medewerker). De versnelde repatriëring van de in Indonesië dienende militairen van de Kon. Landmacht staat in het middelpunt van de belangstelling. Terecht vra gen vele ouders zich af: wanneer komt mjjn jongen aan de beurt? Nu I» daar heel moeilijk een antwoord op te geven, want vele onberekenbare fac toren oefenen hun invloed uit op het tijdstip van repatriëring van de di verse onderdelen. In het algemeen kan natuurlijk wel gezegd worden, dat in dezelfde volgorde waarin de troepen naar Indonesië verscheept werden, zij ook teruggevoerd zullen worden. Kleine uitzonderingen op die regel zul len nimmeer te vermijden zijn, dat spreekt vanzelf. Na de uitzending van de 40e Zelf standige Infanterie Brigade volgde nog die van de 41e, 42e en 43e Brl gade. De 43e Brigade is de laatste, welke uitgezonden werd. De hiertoe behorende dienstplichtigen kwamen in het voorjaar 1949 onder de wapenen en zijn dit najaar naar Indonesië ver trokken. Thans zijn in Nederland Als we de repatriëring in vogel vlucht overzien, dan blijkt, dat na vol tooiing van de afvoer der 7 Dec. Divisie de tweede Divisie aan de beurt komt, met de 6 bewakings-bataljons, die ge lijk met deze divisie werden uitgezon- onder de wapenen de dienstplichtigen den. >an volgt de 3e Divisie, gevormd door de lichting 1947. Daarmee zijn de Di visies afgehandeld. Na deze derde Di visie is men overgegaan tot het uit zenden van zelfstandige Infanterie brigades (waarbij ook artillerie is in gedeeld) ep losse bataljons. De eerste van deze Brigades, die in het voorjaar van 1948 werd uitgezon den, droeg het cijfer 40 en in de num mering van alle onderdelen van deze brigade vindt men dit cijfer 40 terug Oók bij de bataljons, die echter ge nummerd zijn met een getal - van drie cijfers. Het 402e Bataljon is dan het 2e Bataljon van de 40e Brigade. van de lichting 1949 EC, die als 44e Brigade naar Indonesië zouden ver trekken. Er zullen echter geen geslo ten onderdelen meer naar Indonesië worden verscheept, zodat de vraag rijst, wat de legerleiding met deze lichting, die een 20.000 man omvat, zal doen. De Minister van Oorlog zal daaromtrent dezer dagen een beslis sing nemen. In het bovenstaande zullen onze le zers dus zeer globaal de volgorde kun nen lezen, waarin de Kon. Landmacht zal repatriëren. Een wet van Meden en Perzen is het niet, maar de belang hebbende ouders zullen er enigermate houvast aan hebben. ste belang, dat wij ons daartegen wa penen en dat wij in tijd van vrede ons voorbereiden om straks niet verrast te worden. Hier komen wij op een terrein waar de eerste en voornaamste taak van onze Nationale Reserve ligt. De Nationale Reserve poogt te wor den dat gewapende deel van ons Ne derlandse volk, dat plaatselijk zorgt, dat de inwendige orde en rust niet wordt verstoord en dat geen vijande lijke actie plaats vindt, welke onze verdedigingsmogelijkheden in gevaar brengen. De Nationale Reserve zal tot voornaamste taak hebben om eigeD huis en hof, eigen fabrieken en werk plaatsen en de inrichtingen van open baar nut in de eigen omgeving te be schermen. Zij zal dit moeten doen door het uitvoeren van een nauwge zette bewaking en beveiliging, welke op kort termijn kan worden ingesteld Zij zal dit ook moeten doen door ac tief op te treden tegen groepen, welke pogen om daden van verstoring van de openbare orde ten uitvoer te bren gen. Een speciale taak van de Natio nale Reserve, waarvan de vervulling geheel binnen haar doelstelling ligt en waarvan de voorbereiding bereids is begonnen, is die der luchtverdediging. In het verband der luchtverdediging denk ik ook aan de luchtwachtdienst, de dienst welke zal moeten zorgen voor de tijdige waarschuwing van de verschillende luchtverdedigingsorganen bij de nadering van vijandelijke vlieg tuigen, aldus mr. Kruis. Wanneer wij de verschillende taken van de Natio nale Reserve beschouwen, zal het dui delijk zijn, dat daarbij niet alleen een plaats is weggelegd voor mannelijke Nederlanders, maar dat ook de vrouw daarin een ol zal kunnen en moeten spelen. Weer honderd koeien naar Peru Zoals wij reeds meldden, verzorgt men op het ogenblik de verzending van 2000 stuks fokvee naar de Zuid Ame rikaanse staat Peru waarvan het leeu-, wenaandeel uit Friesland afkomstig is. Ook Noord-Holland levert een klein deel. Nadat reeds 100 koeien en 2 stieren met het s.s. „Baarn" van de K.N.S.M. Zijn verzonden vertrekt dezer dagen een tweede transport van 100 koeien naar Peru. Met elk transport gaan twee speciale verzorgers mee. Ze behoeven de koeien niet te melken, daar men dieren, die nog niet gekalfd hebben, verstuurt wenste deze een spoedig herstel toe en hoopte, dat hij de volgende raadsver gadering weder zou kunnen presideren. Er was een spoedvergadering uitge schreven, omdat een aanbieding bin nengekomen was van de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor een geldlening, die direct geaccepteerd moest worden, daar er vele gegadigden waren, die anders zouden voorgaan. De Bank biedt de gemeente een an- ruïteitslening aan van 365.000 voor de financiering van de 28 woningen, die dit jaar gebouwd zijn. De annuïteit bedraagt 14.866,55 voor 50 jaar. Dit betekent, dat de gemeente leent tegen 3% bij parfkoers. Op een vraag van de heer Snoeks deelde de secretaris mede, dat deze aanbieding buitengewoon gunstig is, daar zelfs de Nederlandse Staat niet goedkoper kan lenen dan tegen 354 a pari. Na deze toelichting besloot de raad met algemene stemmen deze lening aan te gaan, af te sluiten op 1 December 1949. Installatie pastoor De Rijk Zondag 27 November zal pastoor D. N de Rijk, die op 1 November afscheid nam als kapelaan van de Oud-katholieke Gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden, na een ambtsperiode van bijna vier jaar, door Mgr. J. van der Oord, bisschop van Haarlem, worden geïnstalleerd als herder van de Oud- katholieke Gemeente van de H. Agnes te Egmond aan Zee. Pastoor de Rijk werd op 19 Nov. 1921 te Utrecht geboren, studeerde aan het Oud-katholiek Seminarie te Amers foort. waar hij op 13 Januari 1946 zijn priesterwijding ontving. Kort daarna, op 1 Februari 1946 werd hij kapelaan te iJmuiden, waar hij op 10 November 1949 in het huwelijk trad met mej. J. Stoker te IJmuiden. De Oud-katholieke Gemeente in Eg mond aan Zee was tot voor enkele ja ren de grootste Oud-kath. Gemeente in Nederland. Thans heeft IJmuiden deze plaats ingenomen. Gesneuvelde" keerde na 35 jaar weer Johann Hetlinger die in 1918 op de lijst van gesneuvelden stond, is dezer dagen, na een af wezigheid van 35 jaarte Neun- kirchen in Neder-Oostenrijk bij zijn vrouw en zijn 40-jarige zoon teruggekeerd. Hij werd in de eerste wereldoorlog door de Rus sen gevangen genomen en naar een kamp in Siberie gezonden Al zijn pogingen om gedurende de Russische revolutie naar Oos tenrijk terug te gaan, mislukten en tenslotte vestigde hij zich in Moekden (Mandsjoerije) als kleermaker. Hij deed daar goede zaken tot hij door de Chinese communisten werd verdreven. Via Sjanghai is hij nu als straatarme vluchteling weer in zijn vader land aangekomen. Lijn vrouw herkende hem niet meer HEER ER GING, toen de oude zondaar werd binnengeleid, een rilling van ver bouwereerdheid door het zaaltje, want hier moest een gruwelijk misverstand op het punt staan te worden geopen baard. Griffier, officier en rechter giepen haastig in hun stukken, mom pelden - met de zuivere vingers langs de regels wijzend een naam en ke ker daarna opnieuw, en met onmis kenbare aarzeling, naar de in streep jesbroek en jaquet gestoken landedel man, die buigend voor het hekje trad. Met een schok realiseerde een ieder zich plotseling: dat is Gerbrandy! „L« petit Clemenceau", om met Winston te spreken, en zulks ten voeten uit. Wat de benen aan lengte te kort kwa men werd ruimschoots vergoed door de breedte van de snor. En hoe glans de deze schedel van een nobel soort intelligentie en met wat excellente gebaartjes pikte deze heer de laatste stofjes van zijn receptiejasje! We zaten er op te wachten, dat hij zich tot de luisteraars op de tribune zou wenden met z'n langgerekt; Ldandgenooten.doch hij wap perde slechts een beetje met de staar ten van zijn gewaad en wachtte, klein, en perbiedwaardig. U is Petrus Johannes Burgers- dam, geboren te Batavia op 11 Novem ber 1880", reciteerde de rechter en de camouflage-Gerbrandy zei met een opvallend sonoor geluid: Om te die nen, edelachtbare. 't Is niet zo mooi, hè? Die rechterlijke vr""g zette een op merkelijk misverstand in, want de oude booswicht meende, dat er geïn formeerd werd naar het stedeschoon van Java's eerste stad en hij zei, met die van Dalsumachtige intonatie, die zijn goeie komaf verried: Het spijt mij oprecht, edelachtbare, dat ik u daarover geen inlichtingen van re cente datum kan geven. Ik verliet Ba tavia namelijk op zevenjarige leeftijd, met uw verlof. U begrijpt mij verkeerd, weder voer hem de rechterik wenste met u te spreken over dat tasje. En daarop Petrus Johannes weer: Houd u mij voor geëxcuseerd, ik vatte uw vraag abusievelijk in andere zin. Enfin, er hing een sfeer van ouder wetse hoffelijkheid en het zou mij niet verbaasd hebben, als de bejaarde Ba- taviaan op dat ogenblik een blokfluit te voorschijn hadde getoverd teneinde een precieuze menuet te spelen. Maar de officier zat daar ten slotte niet om te kijken naar een toneel, dat zowel Courths Maler als Dostojewski zou hebben geïnspireerd - hier diende het recht te worden gehanteerd in al zijn kartelige scherpte. Geeft U toe, dat handtasje van die damesfiets te hebben weggeno men? vroeg de rechter en ieder woord klonk als de dissonanten van Willem Pijper-met-de-paukenslag. Edelachtbare, veroorloof mij de iuiste toedracht te schetsen. Die fiets stond daar onbeheerd bij het feest terrein en ik dacht: straks kan er wel iemand komen, die als euveldader dat tasje uit een oogpunt van eigenbelang tot zich neemt. En wat gebeurt? Nau welijks ben ik tien meter verder, of die agent legt de hand op mijn schou der, ontneemt mij de tas en voert mij naar het bureau der politie, alwaar hij een proces-verbaal opmaakte, dat van een verkeerde veronderstelling uit gaat. U gapte dus uit voorzorgende menslievendheid? Denkt u, dat wij uw verweer hier accepteren? Waarom stopte u dan direct dat tasje onder uw jas? Na deze sterke zet gaf de man het partijtje op, doch hij kwam daarmede tegelijkertijd tot de analyse. Laten we eens even héél eerlijk tegenover elkaar zijn, stelde hij be dachtzaam voor en de rechter zeU Graag, ga uw gang. Welaan, het was een zwak ogen blik van me. De dagen zijn duur, er was een dorpsfeest van nationale be- duidenis en aangezien mijn vaderland se gezindheid mij noodzaakte deel te hebben aan de algemene blijdschap., Greep je andermans tasje maar, vulde de rechter aan. Dat was heel leelijk, en dat op uw leeftijd' Ik deel uw inzicht volkomen, zei de svorreman, maar ik pleit uw wel willende clementie, aangezien geble ken is, dat het tasje geen andere voor werpen bevatte dan een fles odeur en een poederdons. Dat kon u van te voren niet rui ken, geloofde de rechter en de hoffe lijke boog instemmend. Het werd dertig gulden plas een halve maand voorwaardelijk en de heer Burgersdam kreeg het laatste woord. Wij allen, zei hij, in wijds gebaar groene tafel en tribune en parket wacht omvamend, zijn bereide onder danen van Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin, die dag en nacht over ons waakt met vele zorgen. Wat doen wij met dingen van dit kaliber? We vergroten Hare zorgen vanwege dc processen, hetgeen ons niet siert. Als nationaal voelend man betuig ik in leedwezen berouw en u zult mij niet weder hebben te ordonneren voor u te verschijnen. Goeiemiddag, zei de rechter. Vol gende zaak. KAREU SABELGEROMMEL IN HET MIDDEN-OO' EN. Brigade-generaal Jygal Jadin, het pasbenoemde hoofd van de Israëlische generale staf. heeft in zijn eerste dag order gewezen op het gevaar van een hervatting der vijandelijkheden in het Midden-Oosten. „Politici van de Arabische staten en hun adviseurs rammelen thans met hun sabels voor een tweede ronde. Ons doel is vrede, doch wij moeten ons tan oorlog voorbereiden", aldue Jadin,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3