Zware fabrieksbrand bij Bruynzeel Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Woordenduel tussen aanklager en verdediger Ministerie van Overzeese Gebieds delen wordt Overzeese Betrekkingen Geen genade voor beul van Amersfoort Dinsdag 15 Nov. 1949 146e Jaargang No. 269 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twintig stralen in actie tegen vuurzee in Potlodenfabriek te Zaandam „Geuzen-aanval" op geblakerde muur Treinramp in Transvaal DRIE AUTO'S BIJ BOTSING ZWAAR GEHAVEND Ongeschreven wetten in Rusland Finnen veroverden een polHieposi BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-cll: woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, L— per kwartaal plus Incassokosten Met groot materiaal is de Zaandamse brandweer vanmorgen moeten uitrukken voor een zware brand in een der kapitale panden van de firma Bruynzeel, waarin de potlood-industrie van dit bekende Zaanse bedrijf is ondergebracht. zich gestadig voort, zodat het grote ter rein met de daarop staande fabrieksge bouwen in zware wolken was gehuld. Commissaris Kakes liet in overleg met de technici van Bruynzeel een grote paal aanrukken en evenals een maal de Watergeuzen de poorten van De Briel rammeiden, zo werd thans door de spuitgasten een aanval gedaan op de stenen achtergevel van de fa briek. Commissaris Kakes zegevierde als in 1572 Lumey, want de zware muur be zweek onder de slagen van de paal. die met de regelmaat van de klok tegen de stenen wand beukte. Toen eenmaal een gat ontstaan was, konden de spuit gasten ertoe overgaan de duizenden plankjes met pikhouwelen naar buiten te trekken en watermassa's naar bin nen te loodsen. Doch nog gaf de rode haan zich niet gewonnen. Twintig stralen vanaf de begane grond gericht, konden het vuur niet blussen. Via een Magirusladder werd een gat in het hoge dak gehakt daar na ook van boven af duizenden liters water naar binnen werd gespoten. Want niet alleen de cederhouten plankjes brandden, ook het cartonnen Reeds geruime tijd zijn de spuitgas ten, die om half negen gealarmeerd werden aan het werk en momenteel terwijl wij dit doorbellen is er nog geen kijk op, dat de zeven motorspui ten van de gemeente, de fabrieks- brandweer van Bruynzeel, de magirus ladder en de materialenwagens kunnen inrukken. Met twintig stralen wordt het vuur, dat nog steeds in het grote gebouw woedt, doch niet naar buiten komt, be streden, waarbij de brandweerlieden zeer veel hinder van de zware rook ontwikkeling ondervinden. Omstreeks half negen ontdekte het personeel van de N.V. Bruynzeels Pot- iodenfabriek dat er brand ontstaan was in de grote voorraad cederen plankjes, waarvan de potloden gezaagd worden. Dit begin van de brand was niet zó erg geweest, wanneer het vuur vooraan in de grote schaverij was ontstaan. Nu dit echter in de enorme voorraad plankjes ontstond, werd de fabrieksbrandweer voor een schier hopeloze taak geplaatst. De brandweer uit Zaandam kwam di rect met groot materiaal, maar kon de vuurhaard evenmin bereiken. Via de afdeling waar de machines opgesteld zijn en vanuit het aan de voorzijde ge legen expeditie-kantoor, werden dui zenden liters water op het brandende materiaal gespoten. Intussen zette de rookontwikkeling Een-en-zeventig doden Minstens 70 inheemsen en een blanke zijn om het leven gekomen, doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver van het stadje Watervalsboven in Oost-Trans vaal is neergestort. Het ongeluk geschiedde kort na mid dernacht. De trein was op weg van Witwatersrand naar Lourenzo Marquez in Portugees Oost-Afrika met 500 in heemsen, die juist hun contract met de Witwatersrand-mijnen hadden beëin digd en naar huis terugkeerden. verpakkingsmateriaal had vlam gevat. Naar het zich op dit ogenblik laat aanzien, zal het bedrijf spoedig weer kunnen beginnen, aangezien de machi nes behouden zijn gebleven. De firma Bruynzeel had het hout in Amerika gekocht en met dollars be taald. Hoe groot de schade aan de grondstoffen en het fabriekspand is, valt bij benadering niet te zeggen. Verschillende autoriteiten, onder wie burgemeester W. Thomassen en com missaris C. Roscher waren op het ter rein van de brand aanwezig. Rituele moorden in Basoetoland Een stamhoofd en vier negers zijn voorgekomen in het Ge rechtshof te Maseroe in Basoeto land wegens rituele moord op een vrouw, die bijna 100 jaar oud zou zijn geweest. Zij zouden vorig jaar September de vrouw hebben vermoord om haar bloed en beenderen te verkrijgen voor een toverdrank, die, naar zij hoopten, „de harten der blanken zou vermurwen" en de vrijlating bewerkstelligen van een stam hoofd uit de gevangenis. Het betrokken stamhoofd was wegens rituele moord veroordeeld en is inmiddels terechtgesteld. Op hetzelfde ogenblik, dat een uit de richting Amsterdam komende Ford, bestuurd door de heer A. M. J. Scholte uit Overveen, gisteravond om half ze ven op de Rijksweg Amsterdam Haarlem een volbeladen expeditiewa gen passeerde, naderde uit de richting Halfweg een splinternieuwe Mercury, bestuurd door de heer H. J. van de Oudeweetering te Haarlem, die op zijn beurt een grote houtauto voorbijging. De uitwijkmanoeuvres werden door beide chauffeurs vrijwel gelijktijdig on dernomen, met het gevolg, dat de auto van de heer Scholte op het linkerweg gedeelte terechtkwam en met grote vaart tegen de Mercury botste. Vervol gens slingerde de Ford in de richting van de expeditiewagen, waarvan de chauffeur, om erger te voorkomen, de trambaan opzocht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch zo wel de beide luxe auto's als de expedi tiewagen werden ernstig beschadigd. Het tramverkeer had op dit spitsuur ruim een uur stagnatie. RIJKSPOLITIE WORDT INGEKROMPEN Vijf-en-vijftig jarigen met eervol ontslag In het kader van de bezuinigings maatregelen zal de sterkte van het corps der Rijkspolitie worden terug gebracht op 6500 man. In verband daar mee zal, op enkele uitzonderingen na, aan alle leden van dit corps, die in de loop van 1949 vijfenvijftig jaar zijn ge worden en aan hen, die deze leeftijd reeds eerder "bereikten, per 1 Januari van het volgend jaar eervol ontslag worden verleend. Om te voorkomen, dat door het vertrek van alle 55-jarigen en ouderen de dienst zou worden ont wricht, zullen in totaal ongeveer zes tig ambtenaren van 55 tot 60 jaar worden gehandhaafd. Ministerssalarissen verhoogd tot 24.000 Uit de nota's van wijzigingen op de begrotingshoofdstukken Binnenlandse Zaken en Landbouw, die heden zijn ingediend, blijkt, dat de jaarwedde van de ministers wordt verhoogd tot 24.000 gulden. Hef proces-Von Manstein Op de gisteren gehouden zitting van het Britse gerechtshof te Hamburg, waarvoor het proces tegen de voorma lige Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein wordt gevoerd, heeft een scherpe woordenwisseling plaats ge vonden tussen de openbare aanklager, Arthur Comyns Carr en de Britse ver dediger van Von Manstein, Paget. Professor Maurach, de voornaamste getuige a décharge, verklaarde, dat de Sowjetunie zich niet aan internatio nale overeenkomsten hield, de Conven tie van Den Haag daaronder begre pen. Volgens professor Maurach bestaan er in de Sowjetunie twee soorten wetten, namelijk een geschreven en een ongeschreven wet. De gehele Sowjetrussische bevolking is, overeenkomstig een ongeschreven wet van de communistische partij, ver plicht strijdkrachten van een binnen vallend leger te bestrijden, zowel in Rusland zelf, als in de door de vijan delijke troepen bezette gebieden. De strijd van partisanen is dus door de Sowjetrussische regering gewettigd. Hierop maakte de verdediger Paget de opmerking dat de bevolking in de bezette gebieden geen grotere rechten van de bezettende overheid kon ver wachten dan haar eigen regering haar toekende. De openbare aanklager verklaarde dat professor Maurach slechts van 1917 tot 1921 in de Sowjetunie had ge woond. Hij zeide dat getuige professor Door twee zolderingen gevallen Gistermorgen viel de 58-jarige H. Brands, opzichter van bouw- en wo ningtoezicht te Deventer, bij het zoe ken naar een lekkage, door de zoldering der tweede verdieping van een ver woest pand aan de Nieuwe Markt aldaar. Daarna viel hij nog door de zoldering van de eerste verdieping. Hij kwam op de grond terecht met als ge volg een schedelfractuur. De man is aan de verwondingen in het ziekenhuis overleden. RUNCIMAN OVERLEDEN Burggraaf Runciman, onder wiens leiding een niet-officiële Britse missie in 1938 in Tsjecho-Slowakije een on derzoek heeft ingesteld naar het geschil tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije om het Sudetenduitse gebied, is giste ren in de leeftijd van 78 jaar overleden. In Engeland is een 3-jarig kind na een ziekte van een uur gestorven aan een buitengewoon snel-dodende vorm van kinderverlamming. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond. Droog weer met wisselende be wolking. Vannacht en morgenoch tend weinig wind, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst. Mor gen overdag zwakke wind uit O. richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. WOENSDAG: Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur. Maan op 2.26 uur, onder 15.09 uur. Maurach geen document kon overleg gen, waaruit het bestaan van onge schreven wetten bleek. Hierop antwoordde de verdediger dat „geen Brits rechtsgeleerde zich een voorstelling kon maken van het fan tastische verschil tussen de Sowjet russische wetgeving en de wetgeving in welk beschaafd land ter wereld ook". Er vond een nieuwe woordenwisse ling tussen de openbare aanklager en de verdediger plaats, toen de verdedi ging een Sowjetrussisch militair do cument overlegde. De president van het hof, luitenant- generaal Sir Frank Simpson, greep thans in. Hij deed een beroep op het Openbaar Ministerie en op de verdedi ging hun geschillen te regelen. De zit ting van het hof werd daarop ver daagd. Vakbondleiders naar de V.S. vertrokken Tien der twaalf vertegenwoordigers van drie Nederlandse vakbonden, n.l. het NW, het CNV en de KAB zijn Maandagavond met een KLM-vliegtuig van Schiphol voor een reis van onge veer vijf weken naar Amerika vertrok ken. Doel is studie te maken van de werkzaamheden van de Amerikaanse vakbonden met betrekking tot verho ging van de productie en de efficiency van het arbeidsproces en de behande- ing van arbeidsproblemen. Voorts zul- en verschillende fabrieken worden be- .ichtigd. Senator Thomas een „poen en leugenaar" De Zweedse pers heeft in woedende bewoordingen geprotesteerd tegen de uitlatingen van de Amerikaanse senator Elmer Thomas, die o.m. te Wenen zei, dat Zweden „gedurende 135 jaar nie mand had geholpen". Een vooraanstaand blad noemt hem „een poen en leuge naar". NOG ALTIJD SLACHTOFFERS VAN BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM Bij graafwerk op de Nieuw Terbregse Weg, waar in 1940 grote hoeveelheden puin van de ramp van Rotterdam wa ren gestort, hebben twee arbeiders een verzameling beenderen gevonden, ver moedelijk afkomstig van slachtoffers van het bombardement van Mei 1940. ,Die jongen wordt te groot voor z'n kinderwagen" Het naambordje wordt veranderd (Van onze Haagse redacteur) Het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen zal na de goedkeuring door de Staten-Generaal van de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie ver dwijnen om plaats te maken voor een ander, dat vermoedelijk de naam Minis terie van Overzeese Betrekkingen zal dragen en tot taak zal krijgen alle za ken te behartigen, die zich voordoen in de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië, de relaties met de Nederlandse Antillen en Suriname te onderhouden en althans voorlopig Nieuw-Guinea te besturen. De ruim 300 ambtenaren, die op O.G werkzaam zijn, zullen voor het meren deel overgaan naar het nieuwe minis terie; d.w.z. zij zullen op hun plaats blijven zitten, want uiterlijk zal de verandering slechts bestaan in het ver- PRINS BERNHARD HEEFT LICHTE GRIEP Prins Bernhard zal zich tengevolge van een lichte aanval van griep enige dagen moeten ontzien. Derhalve zal Zijne Koninklijke Hoog heid ook niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe prins-regent Karei van Belgie hem had uitgenodigd. West-Duitsland nog altijd in staat van oorlog De Westelijke mogendheden hebben thans van de gedachte om de staat van corlog met West-Duitsland te beëindi gen afgezien, „omdat daardoor de rechtvaardiging voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Duits land zou komen te vervallen", aldus heeft een woordvoerder van de West- duitse regering medegedeeld. Oranje-elf-Djurgaarden Naar wij vernemen staat het thans vast dat Djurgaarden. een van de goede clubs uit Stockholm, op Woensdag 30 November te Amsterdam een oefen wedstrijd tegen het Nederlands elftal zal spelen. PER RIJWIEL MET HULPMOTOR NAAR HET BUITENLAND De ANWB acht het belangrijk om bezitters van rijwielen met hulpmo tor, die het plan koesteren zich naar het buitenland te begeven, erop te wij zen, dat zij zich, om in het bezit te komen van het hiertoe nodige inter nationaal rij- en nummerbewijs, eerst nog van de eventueel ontbrekende nationale documenten dienen te voorzien. Wij zijn bijna bij Liepen Zondag alle electrische klokken in een gedeelte van het land vóór, gistermorgen scheelde het nog maar 28 seconden of wij waren weer „bijtijds" geweest. In de nacht van Zondag op Maandag, zo vertelde de directeur van het Amsterdamse ener giebedrijf, ir. L. Vos, zijn de klokken gelijk gedraaid. wisselen van het naambordje naast de deur van het gebouw Plein 1 in Den Haag. Een ander deel zal overgaan naar de staf-in-Nederland van de toe komstige Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië en nog een ander deel naar de Nederlandse sectie van het Unie-secretariaat. Zó althans hoort men de beoogde veranderingen schetsen in mondelinge gesprekken. Er is nog geen nauw om lijnd reorganisatieplan op schrift ge steld en er is ook niet over gesproken in de Raad van Ministers. Dat zal pas gebeuren in een zitting na de defini tieve souvereiniteitsoverdracht. Kotalla's beroep verworpen „Deze man is een misdadiger, gespeend van alle menselijke gevoel, die weer loze en uitgeputte mensen heeft mis handeld en velen van het leven heeft beroofd. Hem behoort de zwaarste straf te worden opgelegd", zo sprak de pro cureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, die concludeerde tot ver werping van het beroep van J. J Ko- talla de ter dood veroordeelde ex-com mandant van net Duitse concentratie kamp Amersfoort. Het doodvonnis werd door de Utrechtse kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam uitgesproken. Mr. C. N. Hovius, raadsman van de requirant, richtte zijn betoog voorna- Hagenezen zijn zich gisteravond een aap geschrokken door een serie zware ontploffingen die deuren en ra men deden trillen. Zij dachten dat de storm projectielen op het strand had aangespoeld, die tot explosie kwamen. Maar later bleek, dat de technische staf van het leger in de Waalsdorper duinen aan het knutselen was. En het is niet onwaarschijnlijk, dat men er mee zal doorgaan ook. Toen ik spoor slags naar Den Haag ijlde, om die aap te kopen, was het diertje nergens meer te vinden. In het ziekenhuis in Auckland heeft men vijf maanden ge leden vergunning gevraagd aan het mi nisterie van volksgezondheid, om een aantal stofzuigers te mogen kopen Dat ministerie is nu bezig met een onder zoek naar de vraag of het reinigen met stofzuigers voordelen heeft boven an dere schoonmaakmethoden. Je zou haast zeggen, dat ze daar in Nieuw-Zeeland óók iets met de electrische klokken hebben Die lopen honderd jaar achter. Daar vlak bij, in Melbourne, zijn ze handiger Een losgebroken baviaan wandelde een café binnen. De baas van die bierwinkel, lang niet mis, schonk het dier twee glazen port in. Volgorde der gebeurtenissen: aap in zijn sas, aap in de olie, aap in zijn hok. Wie weet is iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu dat die Haagse aap, die mij te vlug af was. Hoordat een vrachtauto, die op weg was van Le Havre naar Lyon, om sloeg, zijn acht ton eieren stukgevallen. Men had zeven uur nodig, om de weg weer schoon te krijgen, p Piekerend over al die struif zou ik bijna vergeten u het volgende verhaal te vertellen, vrienden. Bij een tandarts werd inge- Ik kan maar niet aan wodka wennen! broken. De inbreker pikte een en an der van zijn gading en beet en passant een paar stukjes uit een appel en een stuk kaas. De tandarts keek naar de stille getuigen en constateerde een puntige kin en de leeftijd van een jaar of twintig bij zijn ongenode gast, zon der dat-ie hem ooit gezien had. De in sluiper weet nog niet, hoe hij zo gauw achter de traliën kwam. Maar daar zit hij. p Professor Zernike uit Gro ningen heeft een nieuwe microscoop uitgevonden, waarbij de objecten door lichtgolven worden gekleurd. Jf)e Polen hebben besloten, het wrak van het Duitse vestzakslagschip „Gneisenau", dat voor de haven van Gdynia zit, te gaan lichten. Dan kun nen ze beter naar binnen en het casco zal nog wel een slordige duit opleve ren ook Want je kunt er weer zo fijn nieuwe slagschepen van bouwen, p Ik heb u verteld van de stemming in Per- zie, die helemaal >in de war was Thans hebben ze de Gordiaanse knoop door gehakt door alle stembiljetten maar in ééns te verbranden. De Perzen zullen van voren af aan moeten beginnen En in ons eigen Nederland is een „noor delijk blok" van aquariumbouders op gericht. Zullen de vissen wel blij mee zijn. melijk tegen de strafmaat. Hij verklaar de, dat zijn cliënt in diens jeugd ze nuwaanvallen heeft gehad. Geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep tegen het doodvonnis. Met een haastige hamerklop bepaalde de president de uitspraak van de raad op 5 December. K. werd weggevoerd. „Boef" riep iemand uit het talrijke pu bliek hem na. President Truman heeft de hoop uitgesproken, dat de Ver- Staten een doeltreffende hulp kunnen verlenen aan de Israëlische staat. Kint-Van Steenbergen wonnen zesdaagse Schulte-Peters op tweede plaats De Brusselse Zesdaagse is door het Belgische koppel KintVan Steenber gen gewonnen. De laatste dag van de Zesdaagse is een verbeten strijd ge worden tussen dit Belgische koppel en de Nederlanders SchultePeters. De Nederlanders moesten minstens een ronde voorsprong op de Belgen zien te krijgen, daar de puntenvoorsprong van de Belgen zo groot was dat die achter stand niet meer was weg te werken. Verschillende malen hebben de Neder landers met een ronde voorsprong op kop gelegen. KintVan Steenbergen lieten de Nederlanders echter geen mo ment met rust en omstreeks acht uur lagen de Belgen zelfs twee ronden op hun concurrenten voor. Na de sprints van acht uur waren er weer vier kop pels aan de leiding. De felle jachten duurden voort en een half uur later hadden weer de beide Nederlanders de leiding, maar tegen negen uur hadden Kint en Van Steenbergen hun achterstand weer weggewerkt. Angstvallig werden Schulte en Pe ters nu door de Belgen beloerd en zij kregen geen kans meer om een ronde te nemen. De uitslag van de Zesdaagse is: 1. KintVan Steenbergen 476 p., 2. SchultePeters 405 p. Op twee ronden: 3. Thyssen—Ollivier (Belgie) 441 p., 4 Ockers—Gillen (Belgie) 204 p. Op drie ronden KüblerBruyland (Zwits. -Belg.) 635 p. Zaterdagnacht roeiden vijf Finse zee lui, onvast op de benen, met een bootje naar de Rijnhaven te Rotterdam, waar hun schip lag Maar de wind blies fel. het water was onrustig, de mannen wankel Zo sloeg het bootje om. Zwem mend en proestend wisten de Finnen de kant te bereiken, waar ze onderdak pro beerden te vinden. Aan drie hunner 'ukte dat, maar de andere twee liepen nat en rillend nog te zoeken, toen zij voorbij een nog niet in gebruik geno men politieposthuis kwamen. Daar sioegen zij een ruit in, hesen zich naar binnen aan een buis van de TL-verlieh- tmg, die naar beneden stortte en een der mannen bloedend verwondde Zij installeerden zich bij de gaskachel en b-ngen hun goed te drogen In minder dan een badpak werden zij aangetroffen door twee surveillerende agenten van politie. Vloer en meubelen waren met Arbeid in banketbakkerijen De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden dat banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tot en met 26 November 1949 gedurende II uren per dag en ten hoogste 60 uren per week, alsmede op 20, 21, 27 en 28 December 1949 gedurende 10 uren per dag arbeid wordt verricht, behoudens enkele voorwaarden. bloed gesmeurd door de opgelopen verwondingen en het was een ravage van belang. Voordat de politie de post officieel in bezit kon nemen heeft de materieeldienst een vrije Zondag kun nen opofferen om de ravage te herstel len en het interieur toonbaar te maken. De Finnen zijn in bewaring gesteld. Bomaanslag in Borgerhout In de nacht van Zaterdag op Zondag is een bomaanslag gepleegd op het secretariaat van het Algemeen Neder lands Zangverbond te Borgerhout. Hoewel de aangerichte schade gvcot is. deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De bewoner van het huis, Frans de Meyer, ontsnapte als door een wonder aan de dood. Vermoed wordt, dat de bomaanslag verband houdt met de open brief, die het Al gemeen Zangverbond kort geleden aan de radio-omroep richtte met het ver zoek het repertoire van Vlaamse liede ren te verbeteren. Anderen vermoe den. dat het hier een waarkneming betreft van een ondergrondse ver zetsorganisatie. VORSTVERLETREGELING Ondernemingen, die bij vorst stagnatie in haar werkzaamheden vre zen, zullen goed doen, tijdig een wachtgeldregeling aan te vragen. t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1