De Gaulle wil toenadering tussen Frankrijk en Duitsland Minder o en Duitse Obdam bouwt nieuwe tuinbouwschool Heer-Hagowaard Nieuw zeer hoogwaardig kaasproduct Leider R.P.F. heeft critiek op Grote Drie „Duitsland niet bij het Atlantisch Pact" Afscheid Pastoor van Zanten Bondskanselier plei samenwerking r Frankrijk De Britse staalindi wordt voorlopig i genationaliseerd Nederlandse tan gezonken DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 Voorwaarden voor vestiging nieuwe industrie ie bezwarend Kleuterschool in voormalige o. I. school De gemeenteraad van Obdam kwam bjjeen in openbare vergadering onder voorzitterschap van burgemeester de Boer. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten goedkeuring hadden gehecht aan het raadsbesluit om de presentiegelden voor raadsvergaderingen op f 4 en voor commissievergaderingen op f 3 te stellen. Een nieuwe tuinbouwschool De ongeveer 150 leerlingen der kleu terschool zijn gehuisvest in twee loka len, waardoor deze overbevolkt zijn; eiger echter is, dat het ene lokaal, de kleedkamer van het verenigingsge bouw, geheel ongeschikt voor het doei is. Daar deze toestand niet mag blij ven voortduren en de Jromende wet telijke regelingen de gemeente toch verplichtingen ten aanzien van het kleuteronderwijs zal opleggen, werd voorgesteld de voormalige openbare lagere school nu tuinbouwschool geheel te bestemmen voor kleuter school en door verbouwing een ruim te voor drie klassen te laten maken „Volkshuisvesting" heeft het gebouw opgenomen en heeft toegezegd een verbouwingsplan van deze ruimte on middellijk te zullen goedkeuren. B. en W. werd machtiging verleend om de plannen tot verbouwing uit te werken. Nu dit schoolgebouw geheel aan kleuteronderwijs zal worden dienst baar gemaakt en de tuinbouwschool dus buiten de deur zal worden gezet, werd tevens besloten een nieuwe tuinbouwschool te bouwen met onder wijzerswoning. Ook hiervoor kregen B. en W. machtiging de plannen uit te werken, d.w.z. een architect in de arm te nemen. Als plaats, waar de tuinbouwschool zou kunnen verrijzen, had men het uitbreidingsplan of het terrein dat door de brand tegenover het gemeentehuis was vrijgekomen, op het oog. Met de stemmen van de heren De Haan en de Wijs, die het laatstgenoemde terrein prefereerden, tegen werd het uitbreidingsplan-ter- rein aanvaard. Bouwplannen. De heer Jac. Theunis vroeg een toe wijzing van bouwvolume voor een wo ning met kantoor voor de boerenleen bank. De voorzitter liet weten, dat er kans is op extra toewijzing bouw volume als gevolg van de brand. Er zal zo mogelijk bouwvolume worden verstrekt. De gymnastiekvereniging „Udi-Nea" te Hensbroek kreeg f 50 subsidie. Vermenigvuldigingscijfer schoolgeld van 2 op 1. De plaatselijke afdeling van de Kath. Bond voor Het Gezin vroeg het vermenigvuldigingscijfer schoolgeldbe lasting van 2 tot 1 terug te brengen. B. en W. lieten hierbij een uitvoerige toelichting het daglicht zien. Het lager onderwijs kost jaarlijks f 25.370. De ontvangen schoolgelden 1949 zullen hiertegenover slechts f 1800 bedragen De school te Obdam wordt bezocht door 330 leerlingen, waarvan 205 be lastingvrij. Uitvoerig werd over deze materie door de leden gediscussieerd. Tenslotte werd, met de stemmen van de heren de Boer, Dekker en Putter tegen, het ver zoek ingewilligd. Steeds weer het huisvuil. Het verwerken van het huisvuil is te Obdam een probleem dat al jaren de gemoederen in beweging en beroering houdt. Thans wrs een verzoek ingeko men van de dames zelf, c.q. de plaat selijke afdeling van de Kath. Vrou wenbeweging om tot een gelegenheid te komen voor afvoer van het huis vuil. De burgemeester had bij niet minder dan zes omliggende plaatsen 'gegevens gevraagd, hoe men aldaar deze zaken regelde. Doch met pover resultaat. Besloten werd deze kwestie nader te bezien. De Ver. Bescherming van Dieren verzocht de gemeente om toe te tre den als buitengewoon lid tegen een minimumbijdrage van f 50 per jaar De raad erkende graag het nut dezer vereniging, doch vond de minimum- bijdrage te hoog, waardoor het buiten gewoon lidmaatschap van de baan werd geschoven. De polder Obdam kreeg een kas geldlening van f 8.000, af te lossen 31 Dee. a.s. en de polder Berkmeer een van f 3000 voor het jaar 1950, De heer J. Leek Tzn. verzocht om de kosten van de door hem aan te brengen waterleiding geheel of ge deeltelijk voor rekening van de ge meente te nemen, waartoe werd be sloten. Bij suppl. begroting werd geraamd f 2200 voor het intimmeren van de schuur van mevr. de wed. J. Mak ten behoeve van de fam. Van Velzen en f 500 voor het in orde brengen van het perceel Sterenborg, t.b.v, mevr. wed Paterv, d. Enk en voor het plaatsen van een schuurtje aldaar. Vestiging industrie, maar..,. Een industrieel wenste in de ge meente Obdam een voorlopig kleine textielfabriek te stichten en vroeg daarvoor van de gemeente de beschik baarstelling van een ruimte van min stens 10 X 10 meter en een crediet van f 50.000. Op deze fabriek zouden dan aanvankelijk kunnen worden geplaatst 3 jongens en 9 meisjes. Als zekerheid voor het crediet zouden de machines dienen. B. en W. juichten het vestigen Van industrie toe, maar meenden tegenover deze aanvrage een afwij zende houding te moeten aannemen omdat deze werkgelegenheid maar geer weinig de werkloosheid zal be perken; temeer waar van een over schot aan meisjes-arbeidskrachten in deze gemeente in het geheel geen sprake is. Voor het tewerkstellen van drie mannelijke krachten meenden zij de bouw van de gevraagde ruimte (kosten f 18.000) plus een crediet van f 50.000 een te zware verplichting te moeten achten. De raad kon zich hier mede volkomen verenigen, al wenste men dan ook voor vestiging van in dustrie de deur open te houden. De begroting burg. armbestuur sloot in ontvangsten en uitgaven met f 13.108.05. De gemeentebegroting met f 116.270.44 en onvoorzien f 4.972,92. Voor woningsplitsing staat aangege ven f 4000. De begroting laat een overschot zien van f 17.500, welk be drag zal worden bestemd voor de bouw van een tuinbouwschool met woning (raming f 38.000) en voor het verbouwen van de voormalige o.l. school. De heer A. Henselmans werd be noemd tot lid van de woonruimte commissie, doch wenste deze benoe ming nog in beraad te houden. Nieuwe Niedorp Hengelaars aan de slag! De pas opgerichte visclub pakt de za ken al energiek aan. Hoewel de vereni ging nog maar nauwelijks enige kas middelen tot haar beschikking heeft, zal er toch een wedstrijd georganiseerd worden over het tijdvak van 1 Nov. t/m 31 Dec. 1949 Wie in dit tijdvak de grootste snoek en/of de grootste baars vangt ontvangt een prijsje. Hengelaars, doet dus uw best één van de twee prijsjes te be machtigen. Het spreekt vanzelf dat dit een on- Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis H., zoon van Th. Groot en Br. G. Stoop. Petronella Th. M., dochter van P. Molenaar en T. C. Braakman. Willibrordus J., zoon van P. Th. Wijnker en G. M. Pot. Anna M. A., dochter van J. Th. Komen en A. Peel. Theodora G. M-, dochter van R. J. van Stralen en E. Zuurbier. Janna, dochter van P. Westra en M. Kreij- ger. Nicolaas P. M. E., zoon van E. Ursem en A. C. van Langen. Margaretha Th. L., dochter van J. G. Pronk en A. Kieft Petrus J., zoon van J. Groot en C. C. van der Gragt. Wouterus J., zoon van Th. P. Hoogland en A. A. Bleeker. Joris A. A., zoon van W. Th. Oudhuis en A. M. de Boer. Elibert, zoon van J. den Hartigh en S. Smit. Anna M., dochter van G. Verwer en L Hoedjes. Maria J. dochter van P. W. Bloothoofd en A. A. Stoop Frits, zoon van A. Oonk en G. Spaander. Theodorus A. M., zoon von J. A. A. 't Hoen en H. D. J. E. Bierman. Gerie A., dochter van P Wagenaar en KI. Modder. Wilhelmus P. M., zoon van J. van der Gragt en C. M. Blokdijk. Maria A., dochter van P. de Moei en M. E. Vlaar. Willibrordus J., zoon van J. Beers en M. C. M. Bruin. Getrouwd: Nicolaas Wessel (won. Ie Heiloo) en A. Leek. Petrus Weiten (won. te Alkmaar) en Elisabeth M. Jongkind. Hen drik J. Nierop (won. te Alkmaar) en Anna W. Eleijendaal. Cornelis G. Schouten en Maria A. Tesselaar. Cornelis Brandsma en Hen- drika Kout. Overleden: Cornelis G. Gunder, 43 juar, echtgenoot van D. de Boer. Cornelis Schouten, 58 jaar, echtgenoot van G. Boers. Neeltje Groot, 65 jaar, echtgenote van G. van der Stoop. -- Klaas Bakker, 85 jaar, echtgenoot van A. Hartland. Mijntje de Haas, 47 jaar, echtgenote van KI. Bobbeldijk. Theunisje van der Gragt^ 79 jaar, echtgenote van KI. Beemsterboer. Catharina Somerdijk, 78 jaar, echtgenote van J. Bleeker. Wilhelmina M. Lucassen, 58 jaar, echtgenote van A. Ploeger. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: Anna Bakker, RK, Mid denweg 562. Willem Ruiter, RK, Jan Glij- nisweg 107. Jacob Kluft, RK, Kerkweg 1. Agatha Stam, RK, Middenweg 193. Elisa beth A. Bakker, RK, Middenweg 214. Cato Tr. Poland, RK, Middenweg 564. Geer- truida H. de Jong, RK, Middenweg 238. Vertrokken: Cornelis S. Rood, RK, derlinge wedstrijd voor leden van de visclub is, maar mocht U nog geen lid naar Obdam, Dorpsstraat 226. Agatha Leek zijn, meldt u dan spoedig bij één der bestuursleden, dan kunt u alsnog aan de wedstrijd deelnemen. Het jonge bestuur is vol élan aan het werk gegaan en reeds is men druk be zig een vast viswater ter beschikking te krijgen. Een en ander zal de goed keuring van Ged. Staten moeten dra gen, maar gezien andere visclubs hier voor een dergelijke goedkeuring in hun bezit hebben, mogen we wel verwach ten, dat de visclub uit onze gemeente gelijkgeschakeld zal worden met de zustervereniging—I. Visliefhebbers, wilt u hierover en over andere belangrijke visaangelegenheden iets weten, bezoekt dan de algemene vergadering op Woens dag 16 Nov. in het clublokaal de Prins Maurits, aanvang 8 uur! PUBLIEKE VERKOPING Het burgerwoonhuis met kapberg, schuur, erf en een perceel bouwland, groot pl.m. 64 are, eigendom van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te Aartswoud, vroegere bewoner de heer Joh. de Beurs, is in publieke veiling overgegaan aan de heer J. v. Peenen te Langereis. N. Niedorp, voor de som van 3200. Hensbroek ORGANIST BENOEMD Tot organist bij de Ned. Herv. Kerk te Hensbroek is benoemd de heer J. Blauw te Hensbroek. GEMEENTEWONINGEN BETROKKEN De gemeentewoningen, staande aan de Dorpsstraat te Hensbroek zijn einde vorige week in gebruik genomen. De woningen te Wogmeer kunnen over on geveer twee weken betrokken worden. (echtgen. van Wessel), RK, naar Heiloo, He renweg 245. Marinus Kuiper, NH, naar Ha renkarspel, Laander weg El. Mintje Bei- nema, NH, naar Alkmaar, Spoorstraat 30. Maria A. Bleeker, RK, naar Haarlem, Klever laan 24. Elisabeth Swinkels, RK, naar Am sterdam, Esmoreitstraat 321. Anna W. Bieijendaal, RK, naar Alkmaar, Herenstraat 10. - Anthonius F. Herlijn, RK, naar Wageningen, Vanenburgstraat 2c. Jacobus Wester, RK, naar Langedijk, Oosterdijk 2. Theodorus Bes, RK, naar Oss, Verstenhoelstiaat 6. Jan Pankras, RK, naar Ede, Holleweg 329. Mathilda A. Bouwens, RK, naar Barneveld, Em- mastraat 13. Nicolaas C. de Reus, RK, naar Wognuni, C 49. Maria F. de Reus, RK, naar Velsen, Kennemerlaan 31. Berend J. Beens, Chr. Ger., naar Castricum, Duinen bosch 3. Maria E. Bos, RK, naar Haren karspel, Smeugel E 29. Catharina A. Bruyns, RK, naar Bergen (NH). Geertruida Ursem, RK, naar Alkmaar, Laat 162II. „Op Hoop van zegen" Zondagavond werd door de toneelvereniging „Harmonie" in de zaal van de heer Evers op gevoerd „Op Hoop van Zegen" van Heyermans. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer J. de Groot, dat ditzelfde stuk 26 jaar geleden ook door „Harmonie" was gegeven en dat er nog enige van de toen malige leden meespeelden. Hij riep de cle mentie in voor mevr. Donk—Spaander, die één dag de rol van mevr. Bos moest leren, daar mevr. Glas—Helder door droevige familie-om- standgheden niet kon meespelen. Wij kunnen verklaren, dat zij zich kranig van deze taak heeft gekweten. Verder konden wij constate ren dat alle mede-spelenden zich er schitte rend door hebben geslagen en dat aan het slot een daverend applaus allen belonde. Het was een groot succes voor allen en vooral voor de regisseur De Groot, die de rol van reder Bos voor zijn rekening had genomen. De toneelaankleding was in orde en aan de grime van de firma Kuit komt vele lof toe. Jammer dat een gedeelte van het publiek de strekking van het stuk niet begreep en soms geheel verkeerd reageerde. Dinsdagavond g'aat het stuk voor de tweede maal, waarvoor al vele plaatsen zijn besproken. Generaal De Gaulle heeft als zijn mening te kennen gegeven dat het dringend noodzakelijk Is, dat er een algehele toenadering tussen Frankrijk en Duitsland plaats vindt, vooral op economisch gebied. HU oefende critiek uit op de politiek der ministers van buitenlandse zaken van „de Grote Drie" ten aanzien van Duitsland, die, naar hy verklaarde, zich uitelndeiyk tegen haar eigen doel einden zou keren. Generaal De Gaulle zeide verder dat „bepaalde, thans met FrankrUk verbonden mogendheden, de huidige staat van het land voor haar eigen belangen niet onbevredigend vinden en die hier zelfs voordeel uit trekken. Een voorbeeld hiervan zien wU in de jongste overeenkomsten betreffende Europa en Duitsland. Indien er een wezeniyk solide en duurzame organisatie van Europa tot stand wil komen, moet Frankrijk hierin zijn vertegenwoordigd door een regering, die het land waar dig is," aldus De Gaulle. Generaal De Gaulle drong er op aan dat er onder de Europese volken een volksstemming zal worden gehouden, ter beantwoording van de volgende drie vragen: 1. Bent u voor een verenigd Europa, speciaal op de gebieden van economie, cultuur en landsverdediging? 2. Wenst u mede te werken aan het tot stand komen van een federaal orgaan van Europese volken, dat tot taak zal krijgen leiding te geven aan deze een heid? 3. Wenst u dat er verkiezingen zullen worden uitgeschreven voor een Europese wetgevende vergadering? Volgens generaal De Gaulle is de bestaande „Raad van Europa" interes sant als studie-groep, doch waardeloos als een instrument, waarvan daadwer kelijke actie moet uitgaan. Verder oefende De Gaulle critiek uit op „de Grote Drie", daar zij hebben ge poogd een regeling te vinden voor het Duitse vraagstuk, zonder de andere Europese landen te raadplegen. Generaal De Gaulle voegde hieraan toe: „Ik verklaar tegenover de rege ringen te Washington en te Londen dat haar politiek het gevaar in zich bergt, Een nieuwe vinding Na twintig jaar onderzoek opvallend succes HE UITSTEKENDE hoedanigheid van het Nederlandse zuivelproduct heeft de vaderlandse zuivelindustrie in de wereld een faam bezorgd, welke niet dan met grote inspanning behouden kan worden. De zuivelindustrie kan niet volstaan met het handhaven van de kwaliteit alleen, op haar rust de taak voortdurend te streven naar een méérwaardig product. Méérwaardig het zij door smaak, hogere voedingswaarde of langere houdbaarheid, hetzij door meer en gunstige toepassingsmogelijk heden. Nu scheen, althans voor de leek en wellicht ook voor de deskundige, de grens van het bereikbare ook op dit ge bied in het zicht te liggen. Aan de mo gelijkheid van een sprongsgewijze voor uitgang, aan aanzienlijke verbeteringen en ingrijpende vormveranderingen zul len sleehts weinigen in ernst hebben gedacht Een dezer weinigen de West- zsner H. Woud, die thans in Soest (Utr.) woonachtig en werkzaam is dacht niet alleen aan de mogelijkheid, doch ging er, toegerust met een inquisitieve geest, een inventief karakter en een welhaast onverwoestbaar doorzettings vermogen, naar zoeken! Het kostte 20 jaren van noeste onderzoekingsarbeid, roet vaak zeer kostbare proefnemin gen en moeilijk te getroosten opoffe ringen, alvorens hij met toepassing van enige in de loop der jaren door hem ge dane uitvindingen (liefst 12 in getal, waarvan verschillende zijn gepaten teerd) in staat was een volkomen nieuw zeer hoogwaardig kaasproduct met on verdeeld gunstig resultaat aan het oor deel der hoogste zuivelinstanties te on derwerpen. Het product blijkt alle goede hoe danigheden van onze befaamde Neder landse kaas te bezitten, doch overtreft deze door een zeer hoge calorische waarde, een ook in tropische en polaire gebieden bijna onbegrensde houdbaar heid, en verrassend vele toepassingsmo gelijkheden, o.m. als gereed product H. WOUD vooi huishoudelijk gebruik, voor ver werking in de bedrijfskeuken, als grond stof voor bakkerijen e.a. verwerkende industrieën, voor gebruik door leger, vloot, luchtmacht en de scheepvaart, terwijl het zowel in vaste vorm alB in poedervorm geproduceerd kan worden, en evenueel zelfs gecomprimeerd in tabiet- of pastillevorm. Ambtelijke instanties, welke met de zuivelbereiding en -handel bemoeienis hebben, onderkenden en erkennen de belangrijkheid van deze nieuwe vin ding bijzonderlijk ,voor onze export en onze magere deviezenpot! Daarom is het zo verheugend, dat van die zijde op zo lofwaardige wijze medewerking werd verleend, en ook, dat het de uitvinder tenslotte mocht ge lukken particulier kapitaal aan te trek ken vgor de vestiging van een hoogst modern, uitstekend geoutilleerd model- bedrjjf en daarmede een nieuwe parel te rijgen aan het snoer van onze vader landse zuivelindustrie. Oude Niedorp Ouderavond en tentoonstelling In de openbare lagere school werd de tweede ouderavond van dit jaar gehou den. De voorzitter, de heer Wolthuis, deed enige mededelingen, o.a. over de schoolreisjes, die heel goed zijn ge slaagd; het verkeersexamen, waar drie candidaten voor zakten, omdat zij te kort waren geschoten bij de practised toepassing van de verkeersregels. Ook nu weer geeft de heer Derlage de ver- keerslessen in de 4e en 5e klas. De schooltuintjes waren weer een succes, er waren drie prijswinnaars, voor wie de oudercommissie weer f 5 beschikbaar had gesteld. Dit geld is reeds op de schoolclubvergadering tot ieders tevre denheid verdeeld. Woensdagavond zal in zaal Mijts te Verlaat voor alle be langstellenden boven 18 jaar Dr. Voor zanger uit Velsen een lezing over sexuele opvoeding houden. De afdeling voor uitzending van zwakke kinderen naar vacantiekolonies is opgericht. Binnenkort zal er op hus- bezoek worden gegaan om het ledental te vergroten. Daarna volgden rekening en verant woording van de penningmeester. De heren Klaver en Klijnsma hadden de rekening nagezien en alles in orde be vonden. De ontvangsten bedroegen f 688,61, de uitgaven f 577,09, zodat er nog in kas is f 111,52. De bestuursverkiezing was een be langrijk punt. Drie commissieleden moesten aftreden en wel voorzitter Hei nes (herkiesbaar), mevr. v. d. Molen en de heer Meereboer, die doordat hun kinderen de O.L.S. hadden verlaten, niet meer herkiesbaar waren. De heer Heines werd herkozen en benoemd, mevr. Slijboom en mevr. J. Koorn van Terdiek. Hierna kregen de ouders gelegenheid het werk van hun kinderen te bezich tigen en inlichtingen in te winnen over hun vorderingen. Het punt Sint Nicolaasfeest was spoe dig afgehandeld; Het feest zal gehouden worden in zaal Ooteman op Zondag avond 4 December. De voorzitter nam daarna met enkele hartelijke woorden afscheid van mevr. v. d. Molen en de heer Meereboer. De commissie had gemeend aan de scheldende leden een aandenken te moe ten overhandigen; mevr. v. d. Molen kreeg een fles eau de cologne en de heer Meereboer een boek. Het hoofd der school, de heer Wolthuis, sprak namens het personeel van de school. BURGERLIJKE STAND Geboren; Geertruida J., dv J. C. Mak en M. Dekker; Cornelia W. M, dv T. Baker en C. P. van Baar; Cle mens M., zv S. Bakker en M. Groot. Langedijk Burgerlijke Stand Geboren: Ingrid, dv K, Bood en G. Hendriekx; Petrus J. M„ zv J. Kleef en A. Beers; Hinderika D. dv D, Wa- P. de Boer en D. Stins; Johannes F,, tv genaar en H. F. Holtkamp; Jacoba, dv C. Bruim en E. Weel; Cornelia J. E„ dv W. Berg ;n en J. E. Glorie Ondertrouwd; P. de Wit en A, de Graaf; K. R. ten Bruggencste en M. Blom. Getrouwd: G, van der Ham en M. G. Mooij, Overleden: D, Boon, 80 jr„ echt genote van J. Keeman. dat de organisatie van Europa er door wordt getorpedeerd. De Britse en Ame rikaanse regeringen bederven thans de wellicht laatste kans op het be houd van de vrede en op het bereiken van een Europese eenheid". De leider der RPF verklaarde ver der nog dat Frankrijk een bewind no dig heeft, dat in staat is „ja" of „neen" te zeggen, een regering, die recht streeks met de Duitsers besprekingen voert, zonder dat het buitenland druk uitoefent. Over een toelaten van Duitsland tot het Atlantisch verdrag zeide De Gaulle: „Het zou thans dwaas zijn een gewa pend Duitsland als deelgenoot van het Atlantisch Pact op te nemen, zelfs in dien men zou menen dat er ooit een tijdstip zou aanbreken, waarop dit mo gelijk zou zijn. Het schijnt echter, dat niet iedereen zo voorzichtig is als ik. Het schijnt, dat er aan de overzijde van de Atlantische Oceaan personen wor den gevonden die van mening zijn, dat Duitsland zo spoedig mogelijk opnieuw moet worden bewapend." Overschot pootaardappelen uit de markt Binnenkort worden telers van poot- aardappelen ln de gelegenheid gesteld, aangeboden, doch niet verkocht# pootaardappelen, die aan de keurings eisen voldoen, over te dragen aan het pootgoed-egalisatiefonds. Gestreefd wordt naar een gelijkmatige afnamej terwijl rekening zal worden gehouden met exportmogelijkheden in het ko mende voorjaar. Indien de teler niet direct kan afleveren, wordt een voor schot verstrekt. Voorts zal een oplo pende bewaarvergoeding totNeen rijks daalder per 100 kilogram worden ge geven. Definitief overgeschoten poot- goed zal worden gedenatureerd, bij voorbeeld door stomen voor de vee voederproductie. BOERDERIJ TE HOLWERD AFGEBRAND Gistermorgen vroeg is de boerderij van de heer Okkinga te Holwerd tot de grond toe afgebrand, doordat een petroleumlamp, die gebruikt werd bij het tanken van een landhouwtractor, vlam vatte. Egmond aan Zee Zondag heeft pastoor Van Zanten afscheid genomen van de oud-katho lieke gemeente van Egmond aan Zee, wegens zijn benoeming tot pastoor van Rotterdam. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet, toen de dienst om 10 uur een aanvang nam. Ook vele anders- denken bevonden zich onder zijn ge hoor. Hij wees er op, dat de gelovigen ge loven in God en dat de evangeliedie naar Hem alleen predikt en niet zich zeiven. Wie pastoor der gemeente is is dus bijzaak, al is het menselijk, er op een dag van afscheid, als vandaag, even bij stil te staan. In het kort herdacht hij de 18 jaren van herderlijke arbeid in de Egmond- se gemeente, die hem lief geworden is en die hij met een bedroefd hart ver laat. Vele honderden kinderen waren in die jaren gedoopt, vele honderden als lidmaat van de kerk aangenomen. Dat gaf een grote rijkdom, zo ook het grote aantal huwelijken, dat in die ja ren was voltrokken. Vele honderden ook waren in die jaren heengegaan en had hij naar hun laatste aardse rust plaats begeleid. Dank bracht hij voor de liefde en vriendschap, die hij en zijn gezin hadden mogen ondervinden. Dankbaar was hij ook voor de grote steun van velen, in besturen en op andere wijze ondervonden. Tenslotte wees hij er nog eens op, dat de mens voorbij gaat, als een schip in de nacht. Andere geestelijken waren hem in Egmond voorgegaan, anderen zullen hem volgen. Een nieu we geestelijke staat klaar om met zijn jonge krachten in liefde de gemeente te komen dienen. Maar boven alles staat God, die altijd blijft en wiens werktuig de geestelijke slechts is. Diep geroerd nam hij hiermede af scheid van zijn geliefde gemeente, die niet minder ontroerd zijn laatste pre diking aanhoorde. Na afloop van de dienst was er om 12 uur gelegenheid om in het vereni gingsgebouw pastoor van Zanten een laatst vaarwel te zeggen. Zovelen, zo Marktberichten ALKMAAR, 14 Nov. - Tomaten: I 46-74 en II 16-36; Witlof: I 55-74 en II 32-50; Bloemkool 15~26; Rode kool 5,50-8,60; Sa- voye kool 5,50-8,50? Groene kool 5,50—17; Spruitkool: I 55—81 en II 20—40; Boerenkool 7—23; Spinazie 29—35; Winterwortelen 9—14; Sla (kos) 18—16; Andijvie 5—21; Rode bieten 4,50—7,50; Bospeen 8—16; Winterpeen 8,50- 12,30; Waspeen 6—18; Uiem I 17-23 en II 4—16; Prei 8—16; Soepgroenten 1—5; Selie 2—3; Knolsoepgroenten 10—16; Druiven: Ali cante 82-1,26; Appelst Cox Orange Pippin 22—46 en Present van Engeland 22—38; Peren: Conférence 13—28, Doyenne de Comice 28— 47, Emile d'Heyst 15—21, Gieser Wildeman 11-22, Nouveau Poiteau 6-22, Winterjan 7— 15 en Zwijndrechtse Wijnpeer 7—22. NOORDERMAKKTBOND, 15 Nov, 1300 kg. aardappelen: blauwe Eigenhei mers 8.10, Bevelanders 7; 13.000 kg. uien 23,90—24,80, grove 22,60—23.60, drielingen 15—17,90, nep 17.30—18,70; 9000 kg. rode kool 5,50—6.70; 6000 kg. groene kool 12,40—18,10; 145.000 kg, witte kool 5,70—7,10, Succes 6,10—9,30; 10,000 kg. andijvie 18,30—25.00, LANGEDIJKEK GROENTENCENTRALE, 15 Nov. 8500 kg U|«n 2:1,70 24,20, grove 23,40 -23,40 en drielingen 18,30-18,80; }5,000 kg Andijvie 21,80-25,60; 42,000 kg Witte kooi 5,20—5,60 en Succes 6,30—8,60; 45.000 kg Groene kool 11,10-18,50; 12.000 kg Gele kool 5-0,80; 18.000 kg Rode kool 5,50-8,30, WARMENHUIZEN, 15 Nov. - 32,500 kg Rode kool 5,50—6,50; 300 kg Gele kool 5; 73,700 kg Witte kool 7.40-8,10; 4100 kg Andijvie 19,90—23,70; 600 kg Peen 9—9,20; 650 kg Ujen 23.70. WOGNUM, 14 Nov. - 2500 kg Witlof: 1 56-62, II 41-54 en III 27-88; Spruitkool 67 -65; Druiven 57—1,32; Uien, afw, 16-16,40; Rode kool 5,50—7,50; Groene kool 11-12; Tomaten 16—60; Andijvie 14—16; Gloria van Holland 26-35; Winterjan 11-16; Goudrei- netten 16-26; Zwijndechtse Wijnpeer 5-23; Comtesse de Paris 15-17; Cox Orange 15-66. oud-katholieken als anderen, maakten van deze gelegenheid gebruik, dat een onafgebroken stroom van mensen, meer dan een uur lang, langs de schei dende pastoor en zijn gezin trok, waarbij nog menig hartelijk woord gesproken werd. Het officiële afscheid. Reeds eerder, in de loop van de week, had het officiële afscheid van pastoor van Zanten plaats gehad, ten overstaan van het daarvoor gevorm de comité. Bij deze gelegenheid sprak do voorzitter van het comité, de heer C. Broek, hem op hartelijke wijze toe en dankte hem namens de gemeente, waarna mr. Spit uitvoerig belichtte, wat pastoor Van Zanten in 18 jaar, in de kracht van zijn leven, voor de Eg- rnondse gemeente betekend heeft en hoe hij daar gewerkt heeft in alle een voud, blijmoedig en hartelijk, vol men senliefde, vol vurig geloof. Hij wist hem niet beter toe te wensen, dan dat eens de Rotterdamse gemeente niet evenveel droefheid afscheid nemen zal, als nu de Egmondse dat doet, want dan zal ook daar zijn werk even zegenrijk geweest zijn. Bij deze gelegenheid werden tevenj de fraaie geschenken aapgeboden, waarvoor de gemeente spontaan een grote som bijeen had gebracht. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Mestklompen Mijnheer de redacteur. In Uw courant van 9 November las ik een stukje over de opheffing van de Maandagmorgensluiting voor de win kels. Daarin werd gemeld, dat er een winkelier was, die gezegd heeft: „een boer met zijn mestklompen hoeft niet in mijn winkel te komen". De naam van die winkelier is er niet bij gemeld, maar waarschijnlijk heeft hij weinig opvoeding genoten. Nu hebben de boe ren het gedaan, maar in de oorlogstijd kwamen er meer mensen naar de boe ren dan deze lief was al zijn er van de boeren dan ook lelijke dingen bekend Maar waar eet Alkmaar van? Van de boeren, van de markten, van de land bouwtentoonstellingen, van het abbat- toir, het landbouwhuis enz. In diverse grote zaken zijn de boeren gelukkig graag geziene klanten. Ik ben een boe renzoon en stel er zeer veel prijs op, dat dit geplaatst wordt. Lang leve de boerenstand! C. J. J. KLEIN, Dijk 72. Broek op Langendijk. (Goed zo, meneer Klein. We hebben in het bewuste stuk zelf ook onze ver ontwaardiging over een dergelijke win keliersmentaliteit uitgesproken. Onze winkelweken bewijzen dat stad en plat teland elkander de hand moeten rei ken en als het waar is, dat arbeid adelt dan is het eveneens juist, c?«t mestklompen een sieraad voor de boer zijn, Trouwens ook onze dichterlijke medewerker heeft daarop in ons num mer van Zaterdag al spontaan gerea geerd). BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 332 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20. Tel 22' Directie: J. BIJLSMA en C. KR Al Hoofdredacteur: A KAPTEIN Ade Ruhrstatuut dient samenwerken me JJE DUITSE BONDSKAN Westduitse parlement te voor Duitsland van de beslu Britse, Franse en Amerikaan! Deze gevolgen zijn: Westduitsland zal als toegei den worden opgenomen. De ministers van buitenlam missarissen in Duitsland gen lUsten der voor ontmanteling wachting van het resultaat za Voorts worden er besprekii voor het bouwen van groter was toegestaan. Ook zijn de geallieerde con sen gemachtigd over de volgt ten met de Westduitse regerin derhandelen en overeenstem! bereiken: 1. Duitsland krijgt vergunnir groot aantal internationale or toe te treden. 2. Er zal worden beraadslaa de beste manier om elke nade werking voor Dnitsland van meel nog voortbestaan van de oorlog tussen dit land en de den op te heffen. 3. Duitsland zal worden toeg het buitenland consulaten tt Ook zal het over handelsverte digingen in andere landen mc schikken. Fabrieken voor de vervaardi oorlogsmateriaal zijn uitgeslo stopzetting der ontmanteling. De wensen der drie Westelü lieerden zijn: Duitse samenwerl de geallieerde veiligheidsraad; vaarden van het international statuut; volledige Duitse deelm het controle-orgaan voor het bied en het opheffen der kart< Adenauer deed een beroep c den van de Bonsdag niets te dot door de onderhandelingen in zouden worden gebracht of in het buitenland vrees zou kun staan voor het eventueel optre een nieuw Duits nationalisme. De Westduitse bondskanselie dtgde zijn toespraak die vee nuten had geduurd met eer schap aan het Franse volk, w; verklaarde dat het lot van Eu hing van het tot stand komen vedigende betrekkingen tus; Franse en Duitse volken. Schumacher heeft Dr. Schumacher, de leider t Duitse sociaaldemocratische par Het Hogerhuis wc De Britse regering heeft een voorgesteld, volgens welke het hing treden van de wet tot nat tie van de Britse staalindustrie 1950 zal worden uitgesteld «eggen tot na de algemene verki die in Februari of Maart worde Wacht. Deze resolutie is de vrucht kabinetsbesluit om tot een coi te komen met het in meerderb servatieve Hogerhuis. Dinsdagavond laat is het Brit „Sedulity" bij Hole Haven in ai gekomen met een kleine Ned tanker, de „Mercurius". De kapitein en vier leden vai manning van de tanker kond; boord van de „Sedulity", die bij Haven voor anker ligt, worde: men. De reddingboot van S Wist de „Mercurius" te oereiken overige leden van het gezonke aan boord te nemen. Er wordt t vermist. Ais opvolger van de chef van de Marine-staf der Verenigde Staten, Louis Denfeld, is benoemd admit raai Forrest Sherman. Admiraal Forrest Sherman achter zijn bureau Weerbericht Weersverwachting, geldig morgenavond: Over het algei veel bewolking met plaat: mist en hier en daar wat moto Zwakke tot matige Ooste wind. Weinig verandering in peratuur. Donderdag: Zon op 8.02. o 16.47 uur. maan op 3.54, o 15.21 uur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6