Minder ontmanteling, meer zeeschepen en Duitse consulaten in het buitenland Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Acheson terug in Washington Woensdag 16 Nov. 1949 146e Jaargang No. 270 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Adenauer meldt Parlement besluiten van Parijs Ruhrstatuut dient aanvaard en Duitsland gaat samenwerken met geallieerde Veiligheidsraad Bondskanselier pleit voor samenwerking met Frankrijk De Britse staalindustrie wordt voorlopig niet genationaliseerd Nederlandse tanker gezonken VORSTINNEN BIJ DE BLAUWE RIDDERS Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina woonden huldiging der redders bij Baby geboren in een oceaanvliegtuig Westelijken erkennen Donaucommissie niet Stilte in de studio's Odette houdt 8 maanden Nieuwe tulp door röntgen stralen verkregen Niet iedere Amerikaan is millionnair Ook een Rajk-proces in Polen? Twaalf honderd kakkers gedagvaard BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Pamilieberich- ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: t 1-40 per maand, t 4-— Per kwartaal plus incassokosten £)E DUITSE BONDSKANSELIER dr. Konrad Adenauer, heeft voor het Westduitse parlement te Bonn een verklaring afgelegd over de gevolgen voor Duitsland van de besluiten, welke op de conferentie te Parijs tussen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken zijn genomen. Deze gevolgen zijn: Westduitsland zal als toegevoegd lid in de kring der Westeuropese mogendhe den worden opgenomen. De ministers van buitenlandse zaken der .Grote Drie" hebben de hoge com missarissen in Duitsland gemachtigd tezamen met de Westduitse regering de lijsten der voor ontmanteling bestemde fabrieken opnieuw na te gaan. In af wachting van het resultaat zaï het tempo der ontmanteling worden vertraagd Voorts worden er besprekingen gevoerd over het verlenen van vergunning ▼oor het bouwen van groter en sneller varende oceaanschepen, dan tot nu toe was toegestaan. onder luid applaus van zijn aanhangers scherpe critiek geoefend op de verkla ring van Adenauer In het bijzonder keerde hij zich tegen het regeringsvoor nemen om buitenlands kapitaal in de zware industrie te brengen en om deze rret de buitenlandse zware industrie ie laten samenwerken. De belangen van de vrijheid staan op het spel en niet die der Europese zware industrie, zo zeide hij. Hij deed een beroep op de regering om „waardig stand te houden" voor de Duitse belangen in „een tegemoetko mende geestesgesteldheid, die zou kun nen worden begrepen door iedereen, wie de stabiliteit van Europa ter harte gaat". Ook zijn de geallieerde commissaris sen gemachtigd over de volgende pun ten met de Westduitse regering te on derhandelen en overeenstemming te hereiken: 1. Duitsland krijgt vergunning tot een groot aantal internationale organisaties toe te treden. 2. Er zal worden beraadslaagd over de beste manier om elke nadelige uit werking voor Duitsland van het for meel nog voortbestaan van de staat van oorlog tussen dit land en de geallieer den op te heffen. 3. Duitsland zal worden toegestaan in het buitenland consulaten te openen Ook zal het over handelsvertegenwoor digingen in andere landen mogen be schikken. Fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal zijn uitgesloten van stopzetting der ontmanteling. De wensen der drie Westelijke geal lieerden zijn: Duitse samenwerking met de geallieerde veiligheidsraad; het aan vaarden van het internationale Ruhr- statuut; volledige Duitse deelneming in het controle-orgaan voor het Ruhrge- bied en het opheffen der kartels. Adenauer deed een beroep op de le den van de Bonsdag niets te doen. waar door de onderhandelingen in gevaar zouden worden gebracht of waardoor in het buitenland vrees zou kunnen ont staan voor het eventueel optreden van een nieuw Duits nationalisme. De Westduitse bondskanselier beëin digde zijn toespraak die veertig mi nuten had geduurd met een bood schap aan het Franse volk, waarin hij verklaarde dat het lot van Europa af hing van het tot stand komen van be vredigende betrekkingen tussen de Franse en Duitse volken. Schumacher heeft critiek. Dr. Schumacher, de leider van de Duitse sociaaldemocratische partij, heeft Het Hogerhuis won De Britse regering heeft een resolutie voorgesteld, volgens welke het in wer king treden van de wet tot nationalisa tie van de Britse staalindustrie tot Oct. 1950 zal worden uitgesteld dat wil zeggen tot na de algemene verkiezingen, die in Februari of Maart worden ver wacht. Deze resolutie is de vrucht van een kabinetsbesluit om tot een compromis te komen met het in meerderheid con servatieve Hogerhuis. Dinsdagavond laat is het Britse schip „Sedulity" bij Hole Haven in aanvaring gekomen met een kleine Nederlandse tanker, de „Mercurius". De kapitein en vier leden van de be manning van de tanker konden aan boord van de „Sedulity", die bij Thames Haven voor anker ligt, worden geno men. De reddingboot van Southend wist de „Mercurius" te oereiken en alle overige leden van het gezonken schip aan boord te nemen. Er wordt niemand vermist. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Donderdag: Zon op 8.02, onder 16.47 uur. maan op 3.54, onder 15.21 uur. Een lege zaal Reimann, de Westduitse communis tenleider, die de laatste spreker was, be schuldigde Adenauer ervan, dat hij een verbond gesloten had met de 200 rijke families, die Frankrijk beheersen. Rei- rrann sprak voor een bijna lege zaal, terwijl de kanselier eerst een krant las en later demonstratief gaapte. I In de rug? Na het debat verklaarde Adenauer, dat „in geen ander land ter wereld de voorzitter van een zo grote partij als de sociaal-democratische, het hoofd van de regering, tijdens belangrijke internatio nale onderhandelingen, zo in de rug zou nebben aangevallen als Schumacher dit heeft gedaan". Dit was precies wat nationalistische extremisten als Strasser en graaf Re- ventlow (beiden voormalige leden van de nazi-partij) in de twintiger jaren hadden gedaan, aldus Adenauer. „Als ik dr. Schumacher en professor Carlo Schmid (de socialistische vice-voorzit- ter van de Bondsdag), hoor, vraag ik me soms af, wie de oorlog wel gewon nen heeft". Adenauer verklaarde ver der, samenwerking met de socialistische oppositie inzake de buitenlandse poli tiek „onmogelijk" te achten. Hij zeide „diep geschokt te zijn" door het debat „Beseft gij niet, dat de besluiten van Parijs betekenen, dat een nieuwe fase !s begonnen in de behandeling van onze Bondsrepubliek door de mogendheden?" vroeg Adenauer. Terwijl hij sprak maakten de socialis ten lawaai met de kleppen van hun les senaars en sommigen wilden de zaal uitlopen maar werden door hun leiders hiervan weerhouden. JJE HERDENKING van het 125-jarig bestaan van de beide Nederlandse Red- dingmaatschappijen is voor onze redders ter zee een bijzondere dag gewor den, De plechtige herdenking, die gistermiddag in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden, werd bijgewoond door Prinses Wilhelmina, die na een rede van de minister-president dr. W. Drees persoonlijk een aantal onderscheidingen aan de leden van de reddingbootmaatschappijen en van de reddingmaatschappijen uitreikte. Een grote verrassing was het, toe na het officiële gedeelte, terwijl het kopje thee werd geserveerd, Koningin Juliana geheel onopvallend de Ridderzaal bin nenkwam. Er volgde een hartelijke begroeting tussen de Koninklijke Moeder en haar Dochter en daarna onderhielden zij zich elk afzonderlijk met vele ledea van de reddingbootbemanningen en tal van genodigden. Met vele onzer redders, die talrijke medailles op de borst droegen, werden harteijke woorden gewisseld. Gevraagd werd naar de moeilijkheden, naar het beschikbare materiaal en naar alles wat met de redding ter zee verband houdt. „Heeft u wel eens met mijn vader ge varen?" zo vroeg onze Koningin aan een onzer dapperen, die reeds vele men senlevens heeft gered. Hij kon er een bevestigend antwoord op geven, want vaak ontmoette men in vroegere jaren Prins Hendrik aan boord van een der schepen. Tijdens de ongedwongen receptie maakten acht ministers hun opwach ting. Vele leden van het corps diploma tique woonden de plechtigheid bij. (Voor het verslag van de plechtigheid zie men pagina 3). Poging tot ontvoering te Berlijn verijdeld Een slager in de Amerikaanse sector van Berlijn, die vroeger lid was ge weest van de door de communisten ge lelde socialistische eenheidspartij, kon Dinsdag door voorbijgangers worden gered uit handen van drie burgers, die de man in een auto met een nummer plaat van de Sowjet-sector wilden ont voeren. De drie ontvoerders namen de vlucht. Er is alweer een luchtbaby! Dui zend mijl uit de Schotse kust, bo ven de Atlantische oceaan, kwam de nieuwe wereldburger zich mel den in een vliegtuig van de Scan dinavische luchtlijnen. De moedei werd bijgestaan door de stewar dess, die in radioverbinding stond met een dokter in Schotland, wiens draadloze instructies zij slechts had op te volgen. Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten hebben de regeringen van de Sow- jetunie, Joegoslavië, Bulgarije, Honga rije, Tsjechoslowakije en de Oekraine doen weten, dat zij de door deze landen ingestelde Donaucommissie ter controle van de scheepvaart op deze rivier niet erkennen. Verklaard wordt, dat de conventie tracht Engeland, Frankrijk, Italië, Bel- gie en Griekenland te beroven van de verdragrechten, die deze landen bij de internationale Donau-overeenkomst van 1921 hebben verworven. Dinsdagmorgen is bij de firma Bruynzeel te Zaandam afdeling potlood industrie een grote brand uitgebroken. Twee enorme loodsen vielen aan de vlammen ter prooi. Met groot materiaal bestreed de brandweer het vuur. In de Hilversumse studio's, die wel eens oneerbiedig de radiogeluidsfa- brieken worden genoemd, omdat zij van des morgens zeven uur tot des nachts twaalf uur onafgebroken een reeks van varierende klanken produ ceert, was het Dinsdagmorgen een on- xuennig gedoe. Voor de eerste maal c'.eed om half acfyfde stilte zijn in trede en niet alleen de honderdduizen den, die gewend waren onder een ge zellig muziekje te ontbijten, misten v werksters in -f"dio's, die steeds de gangen dweilen met wat mu ziek bij de arbeid, draaiden als zove- len tevergeefs aan de knoppen. Het dweilen ging minder rhythmisch. De omroepers en hun vrouwelijke colle ga's voelden zich vreemd, schreven een rapportje en deden ander voorberei dend werk. De portiers vonden het in dubbel opzicht maar stilletjes. De tele foonjuffrouwen ontwoordden vriende lijk op vragen „wat er aan de hand xras De Commissie voor de Tulpenregistra tie ie Haarlem heeft de eerste „Rönt- gentulp", Faraday genaamd, (voorlopig geregistreerd. Dit is een van de vele variëteiten, welke dr. W. E. de Mol als erfelijkheids onderzoeker en bloembollenveredelaar door Röntgenbestraling verkreeg. Deze tulp werd zo door dr. De Mol genoemd naar de Engelse schei- en natuurkun dige Michael Faraday, bekend om zijn electriciteitswet. Dit is voor de eerste maal in de eeuwenlange geschiedenis onzer bloem bollencultuur, dat een „Röntgenregistra- tie" is opgenomen. Valse munters veroordeeld De Roermondse rechtbank deed uit spraak in de zaken tegen vijf van de elf verdachten die betrokken waren bij een valse muntersaffaire. De twintigjarige O. B. (alias La Bel le Odette) werd conform de eis veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Drie mannen kregen een jaar, de vierde zeven maanden gevan genisstraf, allen met aftrek. Op 29 November zullen nog zes ver dachten zich voor de Roermondse recht bank hebben te verantwoorden. VRACHTAUTO OF MIJN GEREDEN Dinsdag is een vrachtauto, geladen met vee, op een mijn gereden in de berm van de weg tussen Azewijn en Netterden. Persoonlijke ongelukken Kwamen niet voor. Wel moesten enkele koeien worden afgemaakt. De hulpver leningsdienst zal onderzoeken of er nog rneer mijnen in de omgeving liggen. „Prachtig gedaan" Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, is Dinsdag na zijn besprekingen in Europa te Washington teruggekomen. Bij het ver laten van het vliegtuig verklaarde hij, dat zijn besprekingen met Bevin en Schuman „volkomen harmonieus" wa ren en dat zij „volledige overeenstem ming" hadden bereikt. Ook zijn bespre kingen met de Duitse leiders noemde Acheson „zeer bevredigend voor mij" Acheson werd verwelkomd roor pre sident Truman, die men hoorde zeggen: Ge hebt het prachtig gedaan". Afgevaardigde van Tito over Russische vrede Djilas, Joegoslavische minister zonder portefeuille, heeft in de politieke com missie van de Verenigde Naties geant woord op de rede, die Wysjinski heeft gehouden. Hij zeide, dat de rede van Wysjinski geen enkele stap voorwaarts betekende, ofschoon de Russische mi nister om het andere woord van vrede sprak. Er is echter een groot onderscheid tussen woorden en daden van de Sow- jetregering, zo zeide Djilas. Er liggen Sowjetrussische, Bulgaarse, Hongaarse en Roemeense troepen langs de Joego slavische grens en Joegoslavië wordt door zijn buren aan een economische blokkade onderworpen. Tenslotte ver klaarde Djilas zowel de Sowjetunie als het Westen schuldig aan oorlogspropa ganda. Bovengebit stopt trein In een eenzame streek van On tario stond Dinsdag een trein knarsend stil. Passagiers spron gen ex uit om te zien wat er aan de hand was. De machinist ver telde hun, dat hij zijn bovengebit verloren had toen hij nieste. Hij reed de trein achteruit tot de plaats waar hij geniesd moest hebben. Het onmisbare voorwerp werd inderdaad gevonden en kreeg zijn plaats weer in de mond van de machinist. Een fluit signaalen verder ging de reis! Kwart deel verdient minder dan 2000 dollar dir. dit is 20.6 pet. van alle gezinnen in de Ver. Staten. Bovendien wordt het volgende staatje gegeven: 20.7 pet. van de gezinnen hebben een inkomen tussen de 3000 en 4000 dlr; 12.9 pet. tussen 4000 en 5000 dir.; 8.1 pet. 5000—6000 dlr; 4.7 pet. 6000—7000 dlr; 2.8 pet. 7000—8000 dlr; 1.5 pet. 8000—9000 dlr; 0.8 pet. 9000 —10 000 dollar; terwijl 2.9 pet. van de gezinnen of te wel 1.100.000 een jaar inkomen i-'^ben van meer dan 10.000 dollar. Hoewel het niveau van de particulie re inkomens in de Ver. Staten tot dus verre dit jaar een stijging vertoont ten opzichte van 1948, zal nog voor het ein de van het jaar een congrescommissie een begin maken met de openbare be handeling van een vraagstuk dat van groot belang voor het gehele land is, n.l. liet verhogen van het welvaartspeil van de bevolkingsgroepen die tot de laagste inkomen-klassen behoren In een voorlopige rapport wordt spe ciale aandacht besteed aan de gezinnen met een jaarinkomen van minder dan 2000 dollar, te meer daar 10.000.000 ge zinnen of 25.1 pet. van alle gezinnen in de Ver. Staten in deze inkomensklasse vallen. Betreffende de andere inkomens klassen wordt in het rapport opgemerkt dat 7.900.000 gezinnen een inkomen hebben van tussen de 2000.en 3000. J_|ET Koninklijk Instituut van Inge nieurs is een bar geleerd gezel schap. De leden hebben overal verstand van Dat brengt hun vak mee, want ir. voor je naam krijg je om de drommel niet voor niks. Als dus iemand voor het Instituut een rede houdt worden daar /.eker spijkers met koppen geslagen En wat ingenieur Dibbits in Arnhem heeft gezegd, is de moeite van het vermel den waard: In Schiphol is al 50 mil- lioen gestoken en dat zullen er wel 72 worden, afgezien van het grote plan. dat 250 millioen gaat kosten Wij in Ne derland hebben gebrek aan goede pilo ten Van de 100 aanmeldingen worden hechts 8 goedgekeurd Wat dit betreft zqn wij aan de grens van het menselijk xunnen gekomen. En toch komt de KLM ongeveer uit. houdt zelfs nog wat •ver In Amerika is dat heel anders. Daar moet er dik geld bij. In het land van Ome Sam zijn de spoorwegen zó vervolmaakt en modern ingericht, dat zij de concurrentie glansrijk.... won nen Zigt. vrienden, dit alles vertelde tv Dibbits en ik hoop, dat u het even interessant vindt als ik JN St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota zat de heer Parker met iiiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiMiiNiiiiiiiiiniiiHiiiiiiimiiiiiim zijn 1934-Buick in een moeras. Een kraanwagen ploeterde een paar uur en peuterde het ouwe beestje uit de blub- oer. „Kost je zeven dollar" zei de chauf feur-takelaar. „Betaal ik niet" stiet de heer Parker uit. „O, nee? Goed, broer, mij best" schokschouderde de redder, Keerde met zijn kraanwagen om en schoof de Buick weer netjes onder het Als 't mis gaat, halen de blauwe ridders ons wel uit de soep! kroos. De meisjes in het Engelse plaatsje Rowley Regis klaagden dat het gele neon-licbt hen zo onflatteus maak te En nu heeft de gemeenteraad beslo ten de lampen te vervangen door violet licht. Dat vind ik aardig van die ge meenteraad De filmactrice Ann Ru therford herkende in een oude man, die in een ziekenhuis overleed, haar vader, oie van haar moeder scheidde, toen Ann nog een kind was. Alles voor de recla me .vrienden, hoe gekker hoe beter! £)ECIO de Souza Santos is in Rio de Janeiro een inbreker van aanzien lijke reputatie dit zijn slachtoffers de volgende dag een brie! vol excuses p acht te zenden. Thans is hij de klos er zucht in de calabos. Hij werd in de kuif gepikt toen hij in een papierwin kel nieuwe voorraad van zijn gelief koosd postpapier kwam kopen. Het volgende en 'aatste bericht zou in Amsterdam gebeurd kunnen zijn. als het niet in Philadelphia had gespeeld In een bekend restaurant werd een bus voor schriftelijke wensen na een oaar dagen weer weggenomen toen bleek dat 96 pet. van de mannelijke bezoekers al leen maar vroegen omknappere dienstertjes. Waarnemers te Warschau geloven, dat een Zondag gehouden redevoering van de Poolse president Boleslaw Bierut de voorbereiding heeft ingeluid van ver- raad-processen, die waarschijnlijk aan hei eind van dit jaar zullen worden ge houden. In zijn rede sprak de president ever „misleiders en verraders", die hij beschuldigde van het veroorzaken van een broedermoordende strijd in de Poolse (communistische) arbeiders partij. Onder de „verraders" rangschikte de president de voormalige minister van Voedselvoorziening Wlodzimierz Lucho- wicz en zijn medewerker Jaroszewicz. oe voormalige onderminister Jozef Du- biel. die reeds is gearresteerd. Zijn re de bevat een aanwijzing, dat Luchowicz, Jaroszewicz en Dubiel mogelijk de slachtoffers zullen zijn van een even tueel proces als dat tegen Rajk in Hon garije. Tsjechische diplomaten uil Frankrijk uitgewezen De Franse regering heeft besloten het "isum, dat voor de nieuwe Tsjechoslo waakse militaire attaché te Parijs was -argevraagd, te weigeren en de terug roeping binnen drie dagen te eisen van de tweede Tsjechoslowaakse amhassa- o'espcretaris, Rubik, wiens activiteit volgens een communiqué van het Fran ce departement van buitenlandse zaken, onverenigbaar is met zijn functie. Duitse luchtvaartdeskundi gen gaan Amerikanen helpen Albert Gore, democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden der V.S. heeft medegedeeld, dat ongeveer 150 Duitse deskundigen naar Tennessee zullen worden gezonden en de voornaamste rol zullen spelen bij de opbouw,en het doen functionneren van een luchtvaart kundig centrum, waarmee een bedrag van honderd millioen dollar gemoeid zou zijn. Gore verklaarde, dat de deskundigen waren aangemoedigd naar de V S. te gaan, nadat het leger bij het binnenruk ken in Westduitsland een geweldige windtunnel, van de Nazi's had gevon den. De tunnel, die gebruikt werd voor het ontwerpen van snelle militaire vliegtuigen, was toen de grootste en beste. Zowel het materiaal als het per soneel worden naar de V.S. overge bracht. Opzienbarende moordzaak in Engeland De Engelsman Brian Donald Hume, een vroegere piloot van de RAF, wordt ervan beschuldigd een autohandelaar, Stanley Setty, vermoord te hebben en diens lichaam, in stukken gesneden en verpakt in een gehuurd vliegtuig te hebben geladen. Het vliegtuig kwam volgens de beschuldiging in Essex aan zonder de pakken. De vorige maand heeft men de romp van het lichaam aan de kust van Essex gevonden. Nadat Setty vermist werd, zou Hume een vloerkleed hebben laten reinigen. De politie, die zijn flat bezocht, ver klaart duidelijk bloedsporen te hebben ontdekt. Hume zou de dag voor het ver- owijnen van Setty een mes in een ga rage hebben laten slijpen. Minister Mansholt gaat naar Amerika Op 17 November zal minister Mans- holt als hoofd van de Nederlandse dele gatie naar de algemene conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Volken te Washington ver trekken. Als plaatsvervangend voorzit ter van de delegatie zal optreden prof. ar E .de Vries, hoogleeraar te Wage- ningen. Internationaal misdadiger gearresteerd De politie te Milaan heeft een 46-ja rige Armeen, bekend als „de professor" en 24 leden van zijn terroristenbende gearresteerd. De bende streefde naar gewelddadige omverwerping van rege ringen, handelde met Israel in wapens en springstoffen en bedreef spionnage in Nederland. Italië Belgie, Luxemburg, Zwitserland en Spanje. Twaalfhonderd leden van de Ned. Bakkersbond hebben een dagvaarding thuis gekregen omdat zij hun contribu tie voor hun vakgroep niet hebben be taald En zii zijn niet de enige weer- sp.nnigen, want er zijn nog twee bak kersorganisaties. waarvan een aantal le- -er ook niet wil bijdragen De Neder- andse Bakkersbond heeft echter een orincipieel standpunt ingenomen en zijn eden geadviseerd, de contributie' niet te betalen. Een tachtigjarige landbouwer uit Beekbergen die zonder uit te kijken de jtraat over stak, werd door een auto doodgereden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1